Nasser zet de strijd tegen Israel voort Nieuws uit Leiden Mgr. Felici benoemd tot pro-nuntius van Vaticaan in Nederland programma PAGINA 4 LEIDSCB DAGBLAD MAANDAG 24 JULI 1987 Onverzoenlijk Egypte ondanks dieptepunt Kritiek op V.S. en Feisal Egypte heeft zondag sonder het gebruikelijke militair vertoon het feit herdacht, dat de inmiddels overleden koning Faroek in 1952 door een mi litaire staatsgreep van de troon werd gestoten. In een rede van tweeëneen half uur, die president Nasser van Egypte heeft gehouden ter gelegen heid van deze vijftiende verjaardag van de revolutie, zei hU dat de strijd tegen Israël moet worden voortgezet, militair, economisch en diplomatiek. De sluiting van het Suezkanaal be tekent een enorme derving van de viezen, maar dat offer moet worden gebracht. Het leger moet zo spoedig mogelijk op hoog peil worden ge bracht. De leiders die uit de revolutie van 1952 zijn voortgekomen, moeten plaats maken voor frisse krachten, die de zware taak aan kunnen. Nasser zei zich verantwoordelijk te achten voor de nederlaag tegen Is raël, ofschoon die het gevolg was van listige hulp van Amerika en En geland, van een bedriegel|jk diplo matiek spel van Amerika om de re volutionaire krachten in de Ara bische wereld te vernietigen en van fouten die door militaire leiders in In een cel van het Leidse poli tiebureau zuchten op het ogenblik twee Duitse jongens van 18 jaar, die in Nederland op roof waren. De jongelui hadden in de nacht van woensdag op donderdag jl. ingebroken in de Torenflat winkel, waar zij een hoeveelheid sigaretten, biscuits, chocolade en enkele flessen drank buit maak ten. De gestolen waar werd vrij dag in Noordwij k in de auto van de jongens aangetroffen, na wel ke vondst het tweetal in Leiden duchtig aan de tand werd ge voeld. Het bleek, dat de auto op 3 juli in Duitsland was gestolen. Bovendien was de wagen voorzien van kentekens van een andere auto, die een dag eerder was ont vreemd. Het onderzoek bracht voorts aan het licht, dat een van de twee jeugdige Duitsers zich vorig jaar eveneens in Nederland moest verantwoorden voor roof. Deze zelfde knaap heeft volgens de politie in Duitsland nog tien maanden tegoed. Het bij Noord- wijk betrapte tweetal wordt mor gen bij de officier van justitie in Den Haag voorgeleid. Hij is er niet in geslaagd een koopje te behalen, de Leidenaar, die gistermiddag in een garagebedrijf aan de Vijf Meilaan naar een twee dehands auto uitkeek. Hij zag een mooie wagen staan, waarvan hU de motor wel eens wilde horen draaien. Hij startte de motor, maar zag daar bij over het hoofd dat deze in de versnelling stond. De adspirant-ko- per reed toen tot zijn grote schrik dwars door een grote spiegelruit (4x2% meter). De schade wordt op ongeveer f 4500,- geschat. Bij de Leidse politie kwam gis teravond omstreeks half tien de mel ding binnen, dat een grote, bontge kleurde papegaai met aan de poot een ketting, zich ophield in 'n boom langs de Koninginnelaan. Na over leg met de brandweer werd beslo ten een ladderwagen naar de Tuin- stadswijk te laten uitrukken. Toen echter de ladder werd uitgeschoven koos de grote vogel, een ara, met ketting en al het luchtruim, nage staard door de nieuwsgierige menig te. die zich ter plaatse had verza meld. Het is nog steeds een raadsel waar het dier thuishoort en waar het zich nu bevindt. De bestuurder van een perso nenauto maakte gisteren lelijke brokken. De automobilist reed op de Willem de Zwijgerlaan tegen een bushaltebord, schoot via een plant soen de Curaqaostraat in en kwam daar tegen een hoop stenen tot stil stand. Na deze escapades reed de Leidenaar verder naar het Jan Pie- terz. Coenhof, waar hij de wagen parkeerde. De politie heeft de auto echter later voor een technisch on derzoek naar het bureau aan de Zonneveldstraat gesleept. Een 48-jarige bromfietser uit Leiden vloog gistermiddag omstreeks kwart voor vijf op de Witte Singel tegen een geparkeerde auto, toen hij in een bocht de macht over z|jn stuur verloor. HU kreeg hoofdwonden en moest door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. Egypte waren gemaakt. Ook Koning Feisal in Saoedi-Arabië kreeg kritiek te verduren, omdat hij in de jongste oorlog geen enkele soldaat had gele verd. H|j gaf toe, dat Egypte een cri sis doormaakte, drie zonder overdrij ving de ernstigste van zijn geschie denis is. Egypte zal echter niet bij de pak ken neerzitten. Een nederlaag is geen schande. Er is nog niets verloren als leger en volk één hecht geheel vor men. Wat het volk van Vietnam kan, moet ook voor ons mogelijk zijn, al dus de Egyptische president. Vierkante afwijzing In Tel Aviv ziet men in Nassers rede een viierkante afwijziging van Israëls aanbod tot rechtstreekse on derhandelingen over alle hangende geschillen. Men betreurt het dat de Arabische leider kennelijk beslo ten heeft tot een harde politiek. Zorgi en De Amerikaanse televisie heeft een gesprek uitgezonden met de Israëli sche minister van Buitenlandse Za ken, Eban, Waarin deze zegt dat Is raël aich bezorgd maakt over een mogelijke hervatting van de vijan delijkheden langs het Suezkanaal, gezien het feit dat Egypte sinds het einde van de oorlog zoveel nieuwe wapens en vliegtuigen heeft ontvan gen en gezien de onverzoenlijke hou ding van Egypte. W aarscliuwing De Israëlische pers heeft de bur gers zondag gewaarschuwd zich voor te bereiden op een nieuwe commu- nistisch-Arabisch politiek offensief. De kranten meldden dat men in officiële Israëlische kringen blij is met het resultaat van het debat in de Algemene Vergadering van de VN over het Midden-Oosten. Het kabinet van Israël zal vandaag in buitengewone zitting bijeenkomen om het rapport aan te horen van minister van Buitenlandse Zaken Eban over het debat en de toekom stige diplomatieke maatregelen. Uit Gaza verwijderd De Israëlische militaire autori teiten hebben besloten verscheidene honderden Egyptische onderdanen uit Gaza te zetten, aangezien zij hebben getracht de samenwerking tussen de bewoners van Gaza en de Israëliërs te verstoren en ongeregeld heden uit te lokken, zo meldt de Is raëlische radio, zy worden naar El Arisj gezonden, een stad in Sinai die door de Israëliërs is veroverd. De Gaulle vijf dagen in Canada President De Gaulle is gisteren aan boord van de kruiser Colbert in Quebec, het hart van Frans-spre kend Canada aangekomen. Onder lulde toejuichingen van meer dan duizend personen en begroet door 21 saluutschoten stapte het Franse staatshoofd aan wal. De menigte reageerde met boe-geroep toen een Canadese militaire kapel het Britse volkslied speelde. President De Gaulle brengt een bezoek van vijf dagen aan Canada HU zal om. de Expo-'67 in Mon treal bezichtigen. Onder de menigte die De Gaulle begroette bevond zich een groep le den van de beweging, die naar afscheiding van het Frans-taloze Canada streeft, zy droegen borden met opschriften als „Quebec Fran cais" en ..Bienvenue au general De Gaulle k Quebec". Paul McCartney, bekend van de Beatles, met zijn vrouw (rechts) en de actrice Jane Asher (links) op het vliegveld van Londen, vanwaar zij vertrokken naar Athene voor een zonnige va kantie. Internuntiatuur nu nuntiatuur Op wens van de Nederlandse regering en in overeenstem ming met de nieuwe regeling, die in vele landen is ingevoerd, heeft het Vaticaan besloten de pauselijke internuntiatuur in Den Haag te verheffen tot nuntiatuur. Tevens is benoemd tot pro-nuntius in Nederland mgr. Angelo Felici (47). Hij volgt kardinaal Beltrami op, die tot zijn kardinaalsbenoe ming internuntius was. Mgr. MGR. FELICI Duitse gevangene ontvlucht Zaterdagavond tegen half tien is een 27-Jarige Duitser ontsnapt uit het Winschoter politiebureau, waar hi) was ingesloten op verdenking van enkele inbraken en diefstallen. De Duitser ging er vandoor toen hem via de geopende celdeur een glas water werd aangereikt. De Duitser belandde in de wachtkamer vanwaar hij via een raam en een plat dak achter het politiebureau een uitweg vond. De Winschoter gemeentepolitie zette onmiddellijk de achtervolging in, waarbij de stad werd afgezet. De man wist echter zijn achtervolgers op een dwaalspoor te brengen en is tot op dit ogenblik nog steeds voort vluchtig. Felici is de tweeëntwintigste in de rij van officiële pause lijke vertegenwoordigers. Met de beslissing van het Vaticaan de internuntiatuur (legatie) in Neder land tot nuntiatuur (ambassade) te verheffen, Is de vertegenwoordiging van Nederland by de H. Stoel, die na 1956 tot ambassade werd verhe ven, op geiyke voet gekomen met de vertegenwoordiging van het Vati caan hier te lande. Het Kath. Ned. Persbureau tekent naar aanleiding van de benoeming van de pro-nuntius het volgende aan „Er heeft zich wat betreft de plaats van de pauseiyke vertegenwoordiger in Nederland, welke met een onder breking in de jaren 1899-1921 vanaf 1829 bestaan heeft, steeds een moei- lykheid voorgedaan. Nederland sloot zich nooit aan by de internationaal geldende gewoonte de pauseiyke ver tegenwoordiger automatisch ook als deken van het diplomatieke corps te erkennen. Zodoende bleef de pause- ïyke vertegenwoordiging steeds een internuntiatuur, hoewel de represen tant van de Paus soms toch de per- sooniyke titel van nuntius had (am bassadeur). Dat was b.v. het geval met de vorige internuntius, nu kar dinaal Beltrami. Omdat het Vaticaan zyn vertegen woordiging in Den Haag op geiyk niveau wilde stellen met de Neder landse vertegenwoordiging in Rome is nu de inernuntiatuur hier verhe ven tot nuntiatuur. De nieuwbenoem de vertegenwoordiger van de Paus, mgr. Angelo Felici, krijgt echter de titel van pro-nuntius. De reden daar van is dat 't Vaticaan vasthoudt aan zyn opvatting, dat aan de nuntius de eerste plaats in het corps diplo matique behoort te worden toegekend. Wat de titel „pro-nuntius" betreft, deze nieuwe vorm van pauseiyke ver tegenwoordiging heeft het Vaticaan aan de reeds bestaande van nuntius en. internuntius toegevoegd omdat zich reeds voor enkele jaren in an dere landen, vooral in het Midden- Oosten soortgeiyke situaties als in Nederland voordeden. Deze vorm werd het eerst ingevoerd in 1965 in Kenia en Zambia, zy bestond al voor die perioden, waarin een nuntius tot kardinaal gekozen was, maar nog in functie bleef. Inmiddels is de staf van de nun- nuntiatuur in Den Haag sinds enkele maanden versterkt. Naast de raad gever, mgr. Henricus Lemaitre, werkt hier als auditor, mgr. Leopold Theo- fill, die reeds voor 1962 aan de nun tiatuur in Den Haag verbonden was. De taak van de nuntius is twee ledig: hy zorgt voor het onderhou den van de betrekkingen tussen het Vaticaan en de landsregering. Ook heeft hy tot taak in het hem toege wezen gebied een waakzaam oog te houden op de situatie van de ker ken en de Paus daarover in te lich ten. Eerste buitenpost Mgr. Angelo Felici was tot voor kort ondersecretaris voor buitenge woon kerkeiyke aangelegenheden en de rechterhand van mgr. Casaroli, de onderhandelaar van het Vaticaan in de Oost-Europese landen. HU heeft zojuist een zending van tien dagen naar Israël afgesloten, waar hy ge tracht heeft als expert van het Va ticaan voor het Midden-Oosten een overeenkomst voor te bereiden over het beheer van de heilige plaatsen in Israël en het door Israël bezet te deel van Jordanië. HU is op 26 juli 191^in Segni, mid- den-Italië geboren. Hy Is sinds 1942 priester en volgde zijn oplei ding in de diplomatie aan de pause lijke academie voor diplomaten. Mgr. Felici kwam op 1 juli 1945 in dienst van het staatssecretariaat waar hij tot op heden onafgebroken gewerkt heeft. Nederland is zyn eer ste buitenpost. T elevisietoestel met 2 schermen Een Japanse onderneming heeft een televisieontvanger geconstrueerd, dat aan twee kanten een beeld scherm heeft. Het toestel kan daar door worden ingebouwd in een muur tussen twee kamers. Geplaatst in het midden van een vertrek kan men aan twee kanten een programma vol gen. Het scherm aan de achterkant vertoont echter 't spiegelbeeld. Het zal nog wel twee jaar duren voordat men dit zal kunnen verhelpen, aldus een woordvoerder van de fabriek. Jean-Luc Godard hertrouwd De filmregisseur Jean-Luc Godard is vrydag j.l. in het geheim in Zwit serland in het huweiyk getreden met Anne Wiazemsky, een kleindochter van de schryver Francois Mauriac. Prinses Wiazemsky, de moeder van Anne, maakte het huwelijk vandaag bekend in een advertentie in „Le Figaro". Godard, een Zwitsers protestant, was eerder getrouwd met Anna Ka- rina, die in verscheidene van zyn films is opgetreden. Hij is 36 jaar. Zyn nieuwe vrouw, die 20 Jaar is, speelde twee jaar geleden in de rol prent „Au hasard Balthazar", die onder regie van Godard tot stand kwam. Onlangs voltooide Godard „La Chinoise", waarin Anne Wiazemsky de rol van een pro-Chinese commu nistische studente vertolkt. NEDERLAND 1 VARA 6.45 uur De mlnimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Kenmerk; kerkeiyke actualiteiten 7.30 uur Wereldkampioenschappen boogschieten 1967 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Achter het nieuws 8.45 uur Tik tak tor; qulzz 9.15 uur Naar de zuidpool met Peter Scott 10.05 uur Frans Briiggen speelt oude en nieuwe muziek 10.35 uur Laatste nieuws NEDERLAND 2 NCRV 8.00 uur Nieuws 8.05 uur De held; filmserie 8.30 uur De zee droogt op; documentaire 9.05 uur Op verzoek Nederlandse liedjes 9.40 uur - Windkracht en geestkracht; impressie van Tricht 9.45 uur Kwartet Ad van den Hoed 10.00 uur Laatste nieuws en journaal 10.15 uur Sluiting IT""* HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.15 uur Karoethamma en de zee; hoorspel 9.15 uur Mahalia Jackson Hilversum 2 8.05 uur Holland Festival 1967 10.40 uur Iks, een sprong in het duister „Prometheus" Acht stukken zyn dit jaar van het Athenefestival afge voerd, drie komedies van Aris tophanes en vyf tragedies, t.w. „Trojaanse vrouwen", „Phoeni- cische vrouwen", „Ajax", „De smekelingen" en „Prometheus". Dat was niet 250 zeer een kwestie 1 het i i be wind, werd er by gezegd, maar het noodlot wilde nu eenmaal dat die stukken van mualek wa ren voorzien door Theodorakis, die persona non grata is in het huidige Griekenland, en trou wens is ondergedoken. Op zich zelf al een onwerkelyk argu ment als je wilt aantonen dat geen sprake is. Maar daar komt by dat Theo dorakis geen bemoeienis heeft gehad met „De smekelingen" en „Prometheus", dus wat deze stukken betreft mag gerust wor den aangenomen dat zy het nieuwe regiime onwelgevallig wa ren. Zoals Prometheus, die de mensen het vuur van de goden gaf, de toorn van Zeus opwek te, zo heeft Aischylos met grote historische vertraging dus ook nog de toorn van de Griekse kolonels anno 1967 opgewekt. Dat opvoering van dit stuk het huidige regime een beetje onge legen kwam, is gemakkeiyk ver klaarbaar. Prometheus is een duidelUk verzgtsstuk, de titelfi guur is de trotse individualist die zich verzet tegen het be wind. Zo'n opmerking als hy te gen het ©Inde. maakt, tydens de dialoog met Hermes, dat hy lie ver een geketende was dan een slaafse dienaar, zou onder het Atheense publiek van vandaag de nodige weerklank kunnen op wekkenDie dialoog met Hermes was trouwens het sterk ste gedeelte van dit betrekkeiyk korte stuk (anderhalf uur), al mocht ook de dialoog van pro- metheus met Io er zyn. Andrè van den Heuvel, die met bewon derenswaardige dictie de rol van Prometheus vertolkte, droeg het gehele stuk, tilde het als het ware aan zyn ketenen van de grond, maar ook Carol Linssen en Elisabeth Andersen mogen met ere worden genoemd, even als Albert van Dalsum. Het koor, het grote knelpunt in de Griek se tragedie was door regisseur Erik Vos heel beweegiyk in scène gezet. VOOR MAANDAG 24 JULI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.20 Lichte gr.muz. voor de tieners. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 20.15 Karoethamma spel. 20.55 Stereo: Lichte orkestmoz. (gr). 21.15 Stereo: Zangrecital (gr). 21.30 Muz. en dienst: gewijde muz. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nw6. en herh. SOS-ber. 22.40 Llterama: radio kroniek over boeken, schryvers en to neel. 23.00 Licht muz.progr. (opn). 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Ik verbind Lichte grm Reizen verbeurd verbied. 7SSS-. )0 Nws 20.05 Holland Festival 1967: Omroep orkest, orgel en koor van de Neder landse Bachvereniging: klass. en mud. muz. 21.25 Draaimolen van de angst: doc. over de Volksrepubliek China. 22.00 Let the peoples sing: internatio nale competitie voor amateurko ren. 22.30 Nws. 22.40 Iks, een sprong in het duister; licht grmuz. en iep. 23.55-24.00 Nws. ADVERTENTIE Doopsgezind wereldcongres In het RAI-congres centrum in Amsterdam is gisteravond het acht ste Doopsgezinde wereldcongres, waaraan door 4500 mensen zowel uit het binnen- als buitenland, wordt deelgenomen, officieel geopend. Het algemene thema van het congres is „Het getuigenis van de Heilige Geest", dat niet alleen theologisch benaderd zal worden, maar ook aan de hand van lezingen en discussies praktisch zal worden besproken. On derwerpen, die aan de orde komen, zyn o.a. godsdienstige opvoeding, de universiteit, internationale hulpver lening, overbevolking, maatschappe- lyk werk etc. De openingstoespraak werd uitge sproken door de voorzitter Eriand Waltner uit de Ver. Staten. Aanwe zig waren o.a. dr. P. J. Koets, waar nemend burgemeester van Amster dam en wethouder J. Tabak, de synode van Ned. Herv. Kerk, verte genwoordigd door jhr. mr. L. de Geer, de Evangelisch-Lutherse Kerk door ds. mr. G. Hoevers en de R.-K. Kerk door de bisschop van Haarlem. Th. H. J. Zwartkruis. Het congres zal een week duren. VOOR DINSDAG 25 JULI Nymegcn: ,30 en lJ.iO Het levende woord. Hilversum 1. 402 m. t 7.32, 9.00, 12.40, 15.30 t lezing. 7.15 Lichte grmuz. 1 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Voor de kinderen 8.30 Nws. ringclub vakantletlps. 8.45 Stereo; Lichte gr muz. (9.25 Conclllepostbus: 9.35 Waterstanden). 10.00 Stereo: Aubade: klass. gr.muz. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette-orkcst. tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 nble met solisten. Voor de landbouwers. land- en tuinbo Act. 12.50 Licht t 13.30 Muslësta: licht gevar. muz.progr. 14.00 In de duivel moet Je wel gelo ven, hoorspel. 14.35 Stereo: Metropole orkest met zangsollste: amusements- muz. 15.00 Pizzicato: muz. middag magazine. 17.00 Overheldsvoorl.: Nws. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klankjuwelcn. (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (gr.)populair verzoek- platenprogr. (11.00-11.02 Nws.) 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Metropole kest. 12.27 Med. - land- en tuin- - oorl.: Uitz. voor de landb. 12.40 Stereo: Licht orkest. bouw. 12.30 Overheldsvoorl.: Ultz. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.27 Mod (gr.). 15.00 We weten er allemaal niet veel van: een reeks progr. over het buitengewoon lager onderwijs. (1). 15.25 Stereo: Viool en piano: Klass. muz. 16.00 Nws. 16.02 Rostrum of Com posers 1966: Omroeporkest^ gr.muz. voor de tieners. Hilversum 3. 240 m. en FM. TROS: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.10 Va kantletlps. 9.13 Stoppen maairr: platenprogr. met interviews. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Kwink: pop- en ca- (10.30 Geen Ja. geen nco 12.00 Nws. 12.02 Eksprts: platen by de lunch. (13.00 Nws.). 14 00 Nws. 14.02 Verzoekplatenprogr. 15 OO Nws. 15.02 Mix gevar. platenprogr. Sölöen en,666661Jn0 NWS' 17 02"18^0 GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e l|jn) van 18-20 uur. Voor maandag 24 Juli 1967. I. Frederick Delius. Prelude „Irme- lin" (6 min.). Londens Symphonle Or kest o.l.v. Sir John Barblrolll. II. John Ireland. A London Ouver ture (12 min.). Londens Symphonle Orkest o.l.v. Sir John Barblrolll. III. Sir Arthur Bliss. Concert voor plano en orkest (38 min.). Allegro con brio. Adaeletto. Andate maestoso. Moi- - Barnard, plano; Phll- harmonia Orkest o.l.v. Sir Malcolm nobllmente. Larghetto. Ron do. Presto. Moderato e maestoso. Hal- lé Orkest o.l.v. Sir John Barblrolll. TELEVISIEPROGRAMMA'S drid. 19.10 Batman, TV-film leugd. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Grenzen van de geest: Amerl- belnvloedlng 1 se TV-serle The Avengers. 22.2 loog. NTS: 22.30-22.35 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. In 't kort. NTS; picture of Dorian Gray), speelfilm, (beide keuringen 14 jaar). NTS: 22 20- 22.26 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 4