,Vijf eeuwen Nieuwkoop': zeer grote belangstelling Carl Sandburg overleden GROOT AMERIKAANS DICHTER ,Echo van het volk BELANGRIJK AUTONIEUWS kunst MAANDAG 24 JULI 1967 LHDSCH DAGBLAD Onder de vele exposities en manifestaties, welke het zo bij zonder actieve bestuur van het Kunstgenootschap 't Regthuys in Nieuwkoop in de twee jaren van zijn bestaan al heeft ge organiseerd, is die welke zaterdagmiddag onder de titel „Vijf eeuwen Nieuwkoop" werd geopend, wel een heel bijzondere te noemen. Was het een moeizaam speurwerk alles bijeen te brengen, het inrichten van de expositie was een taak die eveneens veel tijd en werkkracht vroeg, vooral voor de heren K. J. Pluis en A. J. Kramer onder wiens supervisie het geheel tot stand kwam. Samen richtten zy met de veelheid van materialen de tentoonstelling in, maakten een bijzonder mooie vitri ne, waarin de kostbare keramische gebruiksvoorwerpen werden ge plaatst en rubriceerden alles in een fraai uitgevoerde catalogus die 'n ui termate goed overzicht van de expo sitie opleverde. Als we daar bij vast stellen dat dit alles met opoffering van een grote dosis vrije tijd tot stand kwam, dan kan het niet an ders dan dat met grote liefde voor de kunst en belangstelling voor het verleden van Nieuwkoop alles vorm heeft gekregen. Zaterdagmiddag heerste er bij de opening bijzonder grote belangstel ling, terwijl er zelfs al een groep bezoekers voor het Oude Raadhuis stond te wachten om de expositie te bezichtigen. Behalve het college van B. en W. waren ook bijna alle ge meenteraadsleden bij deze officiële opening aanwezig. Dr. G. J. Bremer sprak er als eerste zyn blijdschap over uit dat de ze expositie mogelijk was geworden, mede door de financiële steun van het gemeentebestuur welks verte genwoordiger in burgemeester A. H. van Montfoort een hartelijk welkom werd toegeroepen. Hij sprak voorts de hoop uit dat het gemeentebestuur zo mogelijk zou overgaan, vele van dc oude gebruiksvoorwerpen die thans zijn samengebracht door aan koop voor het nageslacht te bewa ren. omdat ze anders toch zullen wor den weggegooid. Hij beval voorts de Nieuwkoopse Toren aan als plaats waar een soort permanente expositie van al dit materiaal van historische waarde zou kunnen worden ingericht. Burgemeester A. H. van Montfoort verrichtte hierna de officiële opening waarbij hij zei dat er door deze ten- Amerikaans koor in „Huis ter Duin" Op donderdag 3 augustus des avonds te negen uur zal in het Huis ter Duin optreden het koor uia Ame rika „The Chamber Singers of the Southwest Missouri State College". De leden van dit koor zijn op een enkele uitzondering na allen „voice majors", d.w.z. gegradueerden in zang. Het koor zal in augustus in Arezzo (Italië) mededingen in de „International Polyphonie. Choral Competition" Guido D' Arezzo. Daar voor en daarna maakt het een toer- door Europa, waarbij Engeland, toonstelling een misvatting is ont staan, door te denken dat Nieuwkoop thans eerst vijf eeuwen bestaat. Im mers, er is reeds sprake van Nieuw koop in de tijd van Graaf Floris V die toen al 't recht op „de tienden" van Nieuwkoop had verworven, waar uit geooncludeerd moet worden dat het toen al reeds een welvarende gemeenschap moet geweest zijn. De zinspeling van de voorzitter, dat de burgemeester een verre nazaat zou zijn van een der vroegere neren Burgemeester A. H. van Mont foort van Nieuwkoop met de voorzitter van het Nieuwkoopse Kunstgenootschap dr. G. J. Bre mer (rechts) in gesprek met de eigenaar van het kostbare schil derstuk „Wintergezicht op Nieuw- koorlijkheid geeft. Voorts noemde hy de grote verdraagzaamheid van de burgerij zoals deze uit het verleden blijkt. Deze rijke historie is het waard er een tenstoonstellmg aan te wijden. De burgemeester sprak vervolgens zijn groot respect uit van het ge meentebestuur jegens 't bestuur van het Kunstgenootschap, dat niet leu nend op de overheid, een grote mate van bewonderenswaardige zelf werkzaamheid heeft opgebracht. Het pronkstuk van de expositie is ongetwijfeld het fraaie 17de eeuse schilderij „Winterlandschap met kerktoren" van Anthonie Beerstraten uit het bezit van de heer B. de Geus van den Heuvel. Overigens hangen er niet minder fraaie werken van Roelofs, Weissenbruch en Gabriël, al le kostelijke weergaven van het Nieuwkoop van weleer. In de vitrine zijn de aarden ge bruiksvoorwerpen opgesteld die door de Gebr. v. d. Bosch aan de grond zijn ontgraven en die dateren uit de late middeleeuwen. Ook is er het waardevolle oude avondmaaisz'l- ver van de vroegere Remonstrantse Gemeente. Vervolgens sieren tal van smeedijzeren gebruiksvoorwerpen de wanden. Natuurlijk ontbreken daar bij niet een heel oud aambeeld en Ook van de literatuur is een col lectie samengebracht aan handschrif ten, ordonnatiën, kernen eet. alsme de een aantal drukwerken en boeken uit het verleden welke op Nieuwkoop betrekking hebben. Uit de verzameling van de heer koop", de heer Bde Geus van W. J. Kwakkenbos zijn vele prenten den Heuvel te Nieuwersluis. en prentbriefkaarten samengebracht 'Foto Leidsch Dagblad, j ™°r Nieuwtoop van blonder. waarde zyn. Voorts is er een aantal van Nieuwkoop Willem v. Montfoort. j heel oude kaarten van Nieuwkoop en wees de burgemeester van de hand. j omgeving, alsmede de gereedschap- omdat 't zoals hy zei „geen geste" was pen die men bij het kolfspel gebruik- geweest en deze nogal eens in con- I te, een aantal attributen die by de cllct met zijn ingezetenen verwikkeld turfwinning gebruikt werden, kortom was. Voorts schetste hij uit de his- 'n veelheid interessant materiaal die torie Nieuwkoops permanente strijd een bezoek aan deze expositie tot tegen het water, welke door de ver- een ware beleving kunnen maken, vening werd opgeroepen en werd te- Hiertoe zal men tot 3 september a.s ruggedrongen, maar die thans to-h r-lke middag van twee tot vijf uur weer aan deze plaats zijn grote be- 1 ruimschoots gelegenheid krijgen! Stuk van Picasso werd een „flop".... Een blasé Riviera-publiek heeft gisteravond de eerste voorstelling van Pablo Picasso's surrealistisch toneelstuk „Le désir attrape par la queue" bijgewoond in een tent theater. Geeuwend verlieten de bezoe kers de tent, terwijl een naakte dame over het toneel wandelde. Het stuk zou oorspronkelijk reeds 14 juli zijn opgevoerd in St. Tropez, maar de burgemeester stak daar een stokje voor omdat hij van oordeel was dat de inhoud kwetsend voor de openbare zeden zou zijn. Daarop werd de voor stelling verplaatst naar het na burige dorpje Gassin. De ongeveer 200 bezoekers die kwamen om geschoktte wor den, waren van mening dat het stuk wel bizar was, maar meer komisch dan erotisch. Het stuk heeft kop noch staart en mist el ke lijn daartussen. De bezoekers zijn leeggelopen zonder afkeuring of bijval te la ten blijken. Hertog van Baena lid Maatschappij Ned. Letterkunde TERRORIST IN ZUID-TIROL GEARRESTEERD Dr. Norbert Burger, een 38-jarige Oostenrijkse hoogleraar die de leider van een neo-nazistische arganisatie zou zijn, is zaterdag in Krems gear resteerd. De betrokken organisatie wenst aansluiting van de Italiaanse provincie Alto Adige (Zuid-Tirol) bij Oostenrijk. Burger had tegenover het West- duitse blad „Der Spiegel" verklaard dat meer dan ooit bomaanslagen no dig waren om Italië te bewegen tot overdracht van het gebied aan Oos tenrijk. Zoals bekend is de meerderheid van de bewoners van Alto Adige, dat een zekere mate van autonomie ge niet, Duits-talig. Er zijn in het ver leden meermalen terroristische aan slagen gepleegd, waarbij tien Italia nen het leven lieten. Men gelooft dat de aanslagen op Oostenrijks grond gebied werden voorbereid. Taviani, de Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, verklaarde in september J.I., dat dr. Burger de lei der is van de belangrijkste der drie terroristische organisaties die in Alto Adige opereren. Burger werd in sep tember jl. door een Italiaanse recht bank bij verstek tot ruim 28 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens politiek terrorisme in Alto Adige. De Hertog van Baena, de vroegere Spaanse ambassadeur In ons land, benoemd tot lid van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. Een grote meederheid van de leden volgens traditie over de kandida tuur van nieuwe leden geraadpleegd bleek vóór zyn benoeming, zodat de naam van de nog steeds popu laire oud-ambassadeur te vinden is op het bescheiden lijstje van de in deze maand door de Maatschappij benoemde nieuwe leden. Het door L. J. C. Boucher uitge geven boek dat de Hertog van Bae na over Nederland schreef, „The Dutch Puzzle", blijkt in de boekhan del steeds gevraagd. Van dit in de cember 1986 verschenen boek is in tussen dan ook al een 3e druk ver schenen. (Van onze correspondent) Op 89-jarige leeftijd overleed zaterdag op zijn boerderij in North Carolina Amerika's beroemde dichter en biograaf Carl Sandburg, die meer dan iemand anders het Amerika uit de 20ste eeuw heeft bezongen. Vandaar dan ook dat president Johnson meteen eer bewees aan de overledene en zei Carl Sandburg was Amerika, hij was zanger der democratieecho van het volk, ons geweten en chroniquer van waarheidschoon heid en doelbewustheid werk, was zijn gebruik van vulgaire t beroemde termen, alledaagse uitdrukkingen en regelrechte „slang". Voor hem was dit evenwel de werkelijke taal van zijn geliefd Amerika. Hy verwierp met passie elke kritiek op dit punt. Trouwens, dat deed hy ook op het punt van rijm, waarvoor Sandburg j geen enkele sympathie had. Dichten op rijm vergeleek hij eens met het I maken van een kruiswoordpuzzel, j Dit had voor hem, de dichter vanuit j de directe impuls, niets met levende poëzie te maken. fotograaf Edward Stei- chen. Zy was zaterdag met Sand burg op zyn uitgestrekte boerderij toen hy stierf. is Jongens bedreigden spoorwegman met speelgoedpistool (Van onze correspondent) Rangeerdienstleider Piet Storms haalde zaterdagochtend vroeg twee vermoedelijk Rotterdamse 16-ja- rige jongens uit 'n lege goederenwa gen. die om drie uur uit Rotterdam in Susteren was aangekomen. Hij wachtte met de twee verstekelingen in het kantoor van het N.S.-station in Susteren de komst van de gewaar schuwde politie af. De listen van het duo om voor de komst van de politie te ontkomen doorzag de rangeer dienstleider tijdig. Even voor de politie arriveerde trok een van de twee jengens echter een pistool uit zijn broekzak en richtte dat op de spoorwegman. Onder een vloed van bedreigingen en verwen singen dwong de brutale jongen een vrije aftocht af. De spoorwegman staarde even later stijf van schrik de twee haastig tussen goederentreinen verdwijnende jongens na. Met de po litie heeft hij later nog enkele uren tevergeefs naar het duo ge zocht. In de wagon, waain de twee de reis naar Limburg hadden ge maakt, vond de politie twee stukken, de handgreep en de slede, van een plastic kinderpistool ADVERTENTIE Nog geen licht in overval op bejaarde man (Van onze Zwolse correspondent! In de zaak van de roofovervai op de 77-jarige heer J. Lokken, een al leenwonende landbouwer vlak by Meppel. is nog geen arrestatie ver richt. Wel is een inwoner van Mep pel langdurig door de politie ondei- vraagd voor het geven van inlichtin gen. maar hy werd daarna vrijge laten. Hij kwam geregeld bij de heer Lokken thuis en bewees hem allerlei hulp bij karweitjes. Na de aanslag noemde het slachtoffer in schemer toestand steeds de naam van deze Meppeller maar er kon geen oewijs geleverd worden dat hij de aans.ag had gepleegd. De heer Lokker liep bij de aanslag een nekwervelfractuur op, tevens werd hij aan het hoofd getroffen. Daar het donker was toen de overval werd gepleegd en de man bovendien uit een verlichte schuur naar buiten kwam heeft het slacht offer geen dader(s) gezien. Bij de eerste klap moet hij al bewusteloos zijn geweest. Hij bleef op het erf lig gen totdat 's ochtends vroeg zijn buurman K. Werkhorst, die vijftig meter verder woont, hem hoorde kreunen en hem vond. De dader(s> is (zijn) niet in het huis van de heer Lokken geweest. Men heeft hem een bedrag van 3500 gulden afhandig gemaakt, dat de man bij zich droeg. De oude man maakte nooit een ge heim van het feit dat hij het g ld altijd bij zich had. zodat velen die hem kenden hiervan op de hoogte waren. De politie van Meppel heeft vele tips ontvangen die nu nagetrok ken worden. Van Tright verlaat Brabants Kamerkoor (Van onze correspondent) Evert van Tright, dirigent en artis tiek leider van het in Den Bosch gevestigde bekende amateurensemble het Brabants Kamerkoor, gaat per 1 september heen, omdat het onre gelmatige repetitiebezoek door de 30 zangers en de instelling van sommi gen van hen onvoldoende zekerheid geven zijn moderne artistieke ambi ties te verwezenlijken. Volgens de voorzitter van het koor, ir. H. Geurtsen, stelden deze ambi ties echter te hoge eisen aan een amateurgezelschap. Het bestuur zoekt nu tot 1 januari een waarnemer voor de nieuwe dirigent, die het op die datum aangetrokken hoopt te heb ben. De Franse balletdanser André Prokowsky en de Russische bal letdanseres Galina Sanstowa re peteren hier het ballet Corsair dat tijdens het Londense Festival Ballet zal worden opgevoerd. Diepe bewogenheid Sandburg was werkelijk een vol bloed Amerikaan, die zowel inspira tie opdeed in de harde, stenen wer kelijkheid van Amerika's grote ste den, als op het platteland, zowel tus sen bordewassers en vleesverpakkers als tussen landarbeiders en de in Sandburgs jeugd nog niet uitgestor ven pioniers van het Westen. Hy werd geboren uit Zweedse ouders, die als analphabeten naar Amerika wa ren geëmigreerd en tot hun dood toe nimmer leerden schrijven. Maar Sandburg voelde zich nooit Scandi- navlër. al had hy met zijn kaars rechte lengte, zijn springerig, later spierwit haar en sterk gezicht het typische Noordeuropese uiterlijk en ook al viel hem de eer te beurt door Zwedens Koning ontvangen te wer den. Hy was diep bewogen door Ame rika's historie, zijn landschap en zyn inwoners en had sterke overtuigin gen waarin zijn land zich zou moeten ontwikkelen. Sinds zyn Nederland, Duitsland, Oostenrijk, jonge jaren, waarin hy journalist i Frankrijk zul- Dirigent Sir Malcolm Sargent ziek De Britse dirigent Sir Malcolm Sargent ligt met koorts in bed en kan daarom zaterdagavond voor de eerste keer in 21 jaar niet het ope ningsconcert van de Promena de-reeks dirigeren. De „Proms" heb ben hun 73e seizoen in de Royal Al- bert Hall bereikt. De nu 72-jarige di rigent Sir Malcolm is sinds 1947 eer ste dirigent geweest en heeft altyd het openingsconcert geleid. Hy werd zaterdagavond vervangen door Colin Davis van het BBC sym fonieorkest. Albert Hall was uitver kocht met 6500 mensen. Vele miljoe nen volgen het concert op de TV. Sir Malcolm had verleden week een aanval van ingewandontsteking, wel ke is teruggekeerd en met koorts ge paard gaat. Onlangs heeft hij een inspannende tournee gemaakt door Australië en met groot succes in Chicago gedirigeerd. Sandburg nameijlk sial1st. sterk beïnvloed door georiënteerde socialisten uit de staat Wisconsin. De stad die evenwel een grote invloed zou hebben op Sandburg en die zelfs een beslissende rol speelde in het begin van zyn li- teraire carrière, was Chicago, waar heen hy in 1912 trok en die hem in spireerde tot verzen die zijn naam in 1914 opeens alom beroemd maakten. Sandburg, die vele malen door Amerika trok om begeleid door een gitaar volksliedjes te zingen en poë zie te zeggen, beschouwde zichzelf als een tweede Walt Whitman in zijn patriotisme en bewogenheid. Omstreden in deze verzen, zoals j Directe invloed van Whitmans vrije >k in Sandburgs latere poëtische poëzie is bovendien terug te vinden in Sandburgs werk, al is dat hoe- dan Whlt- Verder was Sandburg evenwel een buitenbeentje in Amerika's literaire leven, dat tij dens zijn leven cosmopolitischer was ingesteld dat hij. Met Amerika's poëtische genie Exra Pound had Sandburg weliswaar de belangstel ling gemeen voor het ideogram dat. zoals een Chinees karakter, direct beeldend werkt, maar daarmee hield de overeenkomst wel op. Nieuwe Schouwburg voor Rotterdam? Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft een plan ontwikkeld voor de bouw van een middelgrote schouwburg, waaraan in de Maas stad al geruime tyd behoefte bestaat, In een nota aan de gemeenteraad zet het college van B. en W. uiteen, dat de aula van 't in aanbouw zynde centrum „Technisch onderwijs" aan de Schiekade in de Maasstad met behulp van slechts een beparkt aan tal aanvullende maatregelen ge schikt te maken is als schouwburg. De kosten van deze aanvullende maatregelen worden geschat op een miljoen gulden. B. en W. van Rottrdam menen dat het op deze wyze mogelijk is de Maasstad een perfect geoutilleerde middelgrote schouwburg te verschaf fen geschikt voor voorstelling van amateur - en beroepstoneel en voor kleinkunstprodukties. Voor het ge bruik als schouwburg zal de verbouwde aula tenminste 250 avon den per jaar beschikbaar kunnen zyn. onbetwist blijkt, als de de dealer uitstekend is, als de onder houdskosten van de wagen tot een minimum worden beperkt en als U het hoogste bod krijgt voor een in te ruilen auto Wat beslist U dan? Juist! De aan koop van een nieuwe Ford (al v.a f 5995,bij Automobielbedrijf RIJNLAND N.V. Lammenschans 6, Leiden - Tel. 01710-30325/42451/23647 Biografie van Lincoln Als biograaf tenslotte maakte Sandburg naam met zyn 1.175.000 woorden tellende biografie van Lin coln, een gedetailleerd werk vol lief de voor zijn hoofdfiguur, dat Sand burg een uitnodiging door het Ame rikaanse parlement opleverde om op de 150ste geboortedag van Lincoln een rede voor beide huizen van het congres te houden. Sandburg, de onuitblusbare zanger en schrijver, trouwde na een aantal wilde zwerversjaren in 1908 met Lil lian Steichen, i Aardgas: bomen gaan dood In verscheidene wijken van de stad, o.a. langs het Rapenburg, de Lam- menschansweg, de Van de Sande Bakhuyzenlaan en de Van Hogen- dorpstraat, zijn een aantal bomen (circa 35) aangetast door een voor Leiden totnutoe nog onbekende ziek te: aardgasvergiftiging. Deze vergif tiging is vermoedelijk ontstaan door lekkage van de onder de grond aan gebrachte koppelingen in de aardgas leidingen. De koppelingen zijn, zoals gebruikelijk, gedicht met hennep, dat bij het vochtige stadsgas indertijd goed voldeed, docht by het veel dro gere aardgas uitdroogt. Toen dit enige tyd geleden bekend werd, heb ben de S.L.F. getracht het lekken van de hennep-pakking te voorkomen door het toevoegen van vocht aan het gas. Een „injectie", welke evenwel geen resultaat heeft opgeleverd. Het gemeentebestuur, dat er rekening mee houdt, dat deze vergiftigings- verschynselen nog wel zullen toene men, heeft thans met diverse instan ties contact opgenomen om na te gaan hoe aan deze sterfte een halt de wereld- kan worden toegeroepen. (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3