Binnenhalen van hooi met paard en wagen Drukte in de badplaatsen Vele benoemingen in Leidse raad LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 24 JUlj 't Is heerlijk om er in deze zonnige vakantietijd eens -per fiets op uit te trekken. Door het echte Hollandse polderland. Neem bijvoorbeeld eens de Brasemroute van de A.N.W.B. Ongelooflijk mooi. Men komt dan onder de bekoring van wat ons land aan schoonheid heeft te bieden. De wijde polders met de fraaie mo lens, de weiden met de grazende koeien en de van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op het land werkende agrarische bevolking. Voor hen is het nu geen tijd om vakantie te houden. De oogst jnoet worden binnengehaald en daarna kan pas aan vakantie worden gedacht. Indien u een dergelijk beeld op een van uw tochten door onze onvolprezen Hollandse polders mocht aantreffen en u bent op dat moment in het bezit van een fototoestel dan moet u niet ver zuimen dit typisch Hollandse beeld te vereeuwigen. Het is im mers zo, dat ook in de landbouw de mechanisatie in een steeds sneller tempo toeneemt, waardoor veel wat mooi en romantisch aan doet gedoemd is te verdwijnen. Ook het binnenhalen van de hooioogst gebeurt bij de meeste boeren al lang niet meer zoals wij dezer dagen nog zagen gebeu ren door een van de veehouders in de omgeving van Hoogmade. Hij deed dit nog zoals zijn voor vaderen het deden, namelijk met paard en wagen. (Foto Leidsch Dagblad) VOORSCHOTEN Nieuwe oefenskif in gebruik genomen Gistermiddag nam de roeivereni ging „Rijnland" in Voorschoten tij dens een officiële doop een nieuwe oefenskif in gebruik. De doop werd verricht door de heer Dop Logger, voormalig kampioen van Nederland en oud-voorzitter van de roeivereniging „Poseidon" in Am sterdam. Veel leden en belangstellen den woonden de korte plechtigheid bij, diie gehouden werd bij het boten huis aan de Kniplaan. Feestelijke dagen voor de zieken in Huize Bijdorp De vierentwintig langdurig en chronisch zieken, die vakantie hou den in Huize Bijdorp in Voorscho ten, vallen van de ene belevenis in de andere. Zaterdag stond een grote kermis op het programma in de kloostertuin. De weekmarktkramen van de Voor- schotense markt geplaatst in de ruin waren door de zusters en de ver zorgers omgetoverd tot „vermakelijk heidsstalletjes". Er wa s van alles te doen. De zon, die dreigde het feest I In de steek te laten, zette zijn voor nemen niet in daden om en zo kon het hele buitenprogramma worden afgewerkt. In de avond was er een feestprogramma in de gymnastiek zaal van de MMS. De zondag werd ingezet met kerk diensten. Voor de r.k. zieken cele breerde pater A. Volk de Eucharistie viering, voor de andere ging domi nee E. Saraber voor lin de dienst. 's-Avonds kwam de familie Korte- kaas uit Noordwijk als zingende fa milie op bezoek. Veel tijd wordt er besteed aan het bijhouden van de plakboeken. Wan neer de zieken weer naar huis te ruggaan hebben zij een tastbare herinnering aan deze onvergetelijke dagen door middel van hun plak boek en niet in het minst door het door de zusters vervaardigde blad „Vakabivo". Vandaag heeft Alex van Wayen- burg de opnamen gemaakt voor het programma „Ik heb u lief, mijn Ne derland", dat morgen via Hilversum I (KRO) om 11 uur wordt uitgezon den. WASSENAAR Belangrijke groei van bibliotheek Uit het onlangs verschenen jaar verslag van de Stichting Wassenaar- se Openbare Leeszaal en Bibliotheek federatie blijkt dat 1966 voor de stichting een zeer belangrijk jaar is geweest. Niet alleen omdat op 21 mei het nieuwe gebouw aan de Luifel- baan door dc toenmalige minister Vrolijk werd geopend, maar ook om dat de openbare bibliotheek in dat jaar belangrijk is gegroeid, zowel wat ledental als wat aantal uitleningen betreft. Het ledental steeg met enkele hon derden tot 2009. by wie 301 tieners. Het aantal uitleningen steeg van 117.518 in 1965 tot 148.279 in 1966. Het boekenbezit steeg tot 28.034. De contributieverhoging tot f 6 per jaar heeft geen merkbare invloed ge had op het ledental. De stijging van het aantal uitleningen bracht uiter aard een sterkere slijtage met zich mee. De gevolgen daarvan zullen de komende tijd een grotere boekenaan schaf nodig maken. Het zal echter niet gemakkelijk zijn de daarvoor benodigde middelen te vinden. Het aantal leeszaalbezoekers steeg van 3265 tot 3748. Veel activiteit was er in het jeugd- en schoolbibliotheekwerk. Het aantal bejaardenposten werd met een ver meerderd, omdat nu ook in het r.-k. bejaarenpension St.-Willibrordus een collectie boeken werd geplaatst. Doordat het aantal boeken van de wisselbibliotheekdienst steeg tot bo ven 2000 kwam de stichting in aan merking voor een extra subsidie. Wat het bestuur betreft, mr. H. C. Blokhuis trad als gedelegeerde van het gemeentebestuur in de loop van het verslagjaar tot het bestuur toe. Ds. D. van der Meulen nam de plaats in van ds. Pijlman, die naar Amster dam vertrok, en de heer A. P. Hoo- geveen kwam in het bestuur in plaats van drs. J. J. P .Boezeman als vertegenwoordiger van de r.-k. OLB- vereniging. In Katwijk en Noordwijk kwamen zaterdag veel gasten Bloeinenexpositie in Princeliaven Ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de Tuinbouwvereniging Wassenaar en omstreken (de plaat selijke afdeling van de Koninklijke Nederlandse Mij voor Tuinbouw en Plantkunde) wordt van 16 tot en met 20 augustus in het gebouw Prince- haven aan de Van Zuylen van Nije- veltstraat een bloemen en planten- tentoonstelling georganiseerd. De eerste twee dagen van de ten toonstelling vallen samen met het Wassenaarse zomerfeest. Op de ten- toosteling zullen vele bloemen en planten te bewonderen zijn die door leden van de vereniging zijn ge kweekt. Daarnaast zal er een beeld gegeven worden van tuinarchitec tuur, bloemsierkunst en beroepscul tuur. De Hortus Botanicus in Leiden zal een aantal zeldzame en interes sante tropische en subtropische plan ten tonen. Ook de liefhebbers van vetplanten, cactussen, orchideëen en fuchsia's zullen volop kunnen genie ten. Op de tentoonstelling zullen steeds deskundigen aanwezig zijn op de be zoekers van voorlichting te dienen. Het was zaterdag druk in de bad plaatsen Katwijk en Noordwijk. In de morgenuren vertrokken er weer vele gasten, maar er kwamen er in de loop van de dag vele honderden bij. In de V.V.V.-kantoren werkte men de gehele dag onder hoogspanning om alle nieuwe gasten, die niet voor uit hadden besproken, in hotels en pensions of bij particulieren onder te brengen. Het was duidelijk waarneembaar, dat de vakanties in Duitsland begon nen zijn. In de loop van de week wor den nog veel meer Duitsers verwacht, die aan de kust van een welverdien de vakantie komen genieten. In de hotels, zo vernamen wij za terdagavond, waren nagenoeg alle bedden bezet, en ook de pensions en particuliere kamerverhuurders had den zeker niet te klagen. Hier en daar was er nog wel plaats, getuige de (meestal) in het Duits gestelde kaartjes „Kamer met ontbijt vrij". In de badcentra van Katwijk en Noordwijk stonden in alle straten de auto's bumper aan bumper gepar keerd en ook de parkeerterreinen waren vol. Er waren in beide plaat sen ook veel auto's van zogenaamde „dagjesmensen" bij. Een Katwijkse politieagent had zaterdagmiddag de handen vol om „bonnetjes" te schrijven voor de fout-parkeerders op het parkeerter rein tegenover de Voorstraat. Waar om niet, ook daar, evenals dat het geval was bij het parkeerterrein bij restaurant „De Zwaan", een bord „parkeerterrein vol" geplaatst? Mo gelijk verdient het ook aanbeveling borden te plaatsen, die verwijzen naar het nieuwe parkeerterrein in de noordduinen. De meeste gasten we ten nog niet van het bestaan van deze parkeergelegenheid af. Over het algemeen liepen degenen, die ten nauwste bij de „vreemdelin- SUBSIDIES De bijdrage van de gemeente ijnsburg aan de Leidse Volksuniver siteit K. en O. zal worden verhoogd. In een voorstel aan de gemeenteraad stellen B. en W. voor de jaarlijkse subsidie te bepalen op f6.00 per in de gemeente woonachtig lid. De thans geldende bijdrage is f 5,00. De verhoging zal ingaan met het sei zoen 1967/1968. Blijkens een opgave van K. en O. zal met een extra-uitgave van onge veer f 60.00 per jaar rekening moe ten worden gehouden. B. en W. stel len de raad voor de gevraagde ver hoging goed te keuren. De subsidie aan de Stichting So ciaal Psychiatrische Dienst Zuid- Holland zal eveneens worden ver hoogd en wel van f 0,13 tot f 0,25 per inwoner. Dit zal ingaan per 1 januari 1968. genindustrie" betrokken zijn, met te vreden gezichten rond. De midden standers deden goede zaken, de hotels hadden over het bezoek niet te kla gen en de strandexploitanten waren zeer tevreden over de verhuur van de strandcabines. En nu is nog niet eens de grote stroom van Duitse toeristen, waarover reeds zolang is gesproken, binnen. Wanneer alle voorspellingen uitkomen, dan is er tegen het einde van de week geen plaatsje meer vrij. Afwachten maar! Wandeltocht dooi de duinen Zaterdagmiddag waren de weers omstandigheden uitstekend voor het houden van een duinwandeltocht. Ruim 450 wandelaars waren bijeen gekomen bij het strandpaviljoen Fock de Best. De wandeltocht werd door de Lions Club Katwijk georga niseerd ten bate van liefdadige doel einden. Men kon deelnemen aan drie afstanden, 5, 10 en 15 km. Na afloop ontvingen de deelnemers, die de rou- te hadden beëindigd, een medaille. Lichten van de KW 164 Het lichten van de ter hoogte van Petten gezonken kotter KW 164 „He lena", dat zaterdag zou geschieden, is niet doorgegaan. Bij gunstig weer hoopt men nu woensdag een poging te wagen het schip boven water te brengen. De Duitse zeegaande bok „Magnus II", drte vorige week bij Vlissingen een Deens kustvaarder uit het water heeft getild, zou vanmiddag of mor genochtend vroeg uit Vlissingen ver trekken. Het karwei wordt uitgevoerd door het sleep- en bergingsbedrijf Wijs muller uit IJmuiden, dat ook het ber gingsvaartuig „Sepiola" naar de plaats van de berging zal dirigeren. Parkeerterrein in noordduinen druk bezocht Het sedert 15 juni jl. in. gebruik zijnde grote parkeertrerrein in de noordduinen in Katwijk a. Zee heeft tijdens de bouwvakantie zijn aan deel gehad van de drukte. Totnutoe is het niet te klein geweest. Alle ge gadigden heeft de parkeerwachter, de heer Meijvogel, van een plaatsje kunnen voorzien. Er is ruimte voor ongeveer 1000 auto's. Het hoogtepunt was één van de achter liggende zon dagen, er stonden toen 700 auto's geparkeerd. Het zijn niet alleen de dagjesmen sen van buiten Katwijk, die hier hun wagen parkeren, doch ook vele gas te die hun onderkomen in Katwijk hebben nemen hun auto mee naar de parkeerplaats om op deze wijze vrij gemakkelijk het strand te be reiken. Van de zijde van deze laatste ca tegorie is er al veel vraag naar voor delige week- of maandkaarten ge weest. Dit seizoen zal ook hier ech ter moeten worden gezien als een proefjaar, waarna men zeker aan de hand van opgedane ervaringeh zal trachten tegemoet te komen aan bil lijke en realiseerbare wensen. Over het algemeen mag worden geconclu deerd, dat deze parkeerplaats een grote verbetering is. Aan het begin van de hedenmid dag gehouden zitting van de Leidse raad werd een groot aantal benoe mingen gedaan. In de vacature van de heer M. Sommeling werd de heer G. P. Hewitt (P. v. d. A.) benoemd tot lid van de kredietbeoordelings commissie, idem de heer J. Ravens- bergen tot lid van de Noordercom missie tot wering van schoolver zuim. Tot lerares in vaste dienst, doch in niet volledige betrekking, aan het Rembrandt-lyceum werden be noemd de dames drs. J. M. Kuyper- Loen, drs. C. M. Noest-Elenbaas en B. J. Ottevanger. De heer P. T. Klinkhamer, onderwijzer aan de Dr. van Voorthuysenscghool, werd be noemd tot hoofd van de openbare school voor inbeciele kinderen. Tot leraar metselen (straatmaken) aan de Gem. Bedrijfstechnische School werd in tijdelijke dienst be-' noemd de heer Ch. D. J. Schaas- Het bestuur van de Katwyfese voetbalvereniging „Quick Boys" heeft saterdag aan de werkers, die mee hebben geholpen de bouw van het nieuwe clubhuis te realiseren een ge zellige avond aangeboden. Er heerste een prettige stemming en. natuurlijk werden nogmaals woorden van dank gesproken voor de spontane mede werking. die de vrijwilligers hebben verleend. Ziekenhuizen gewaarschuwd Niet-steriele infuusnaalden in omloop Alle Nederlandse ziekenhuizen heb ben vannacht en vanmorgen via de politie de dringende waarschuwing gekregen om tot nader order geen gebruik te maken van een bepaald type infuusnaalden voor langdurig gebruik, waarvan de steriliteit niet kan worden gegarandeerd. Deze naalden, die een firma in Halfweg in de handel brengt onder de naam „Braunules" worden ge woonlijk met gas gesteriliseerd. Na een steekproef in het Academisch Ziekenhuis te Leiden achtte de im porteur het noodzakelijk om via de inspectie volksgezondheid de ver schillende gebruikers in te lichten over de twijfel, die het negatieve resultaat, van deze proef had opge roepen. De plaatselijke politiekorp sen hebben de mededeling verder verspreid; voorshands zijn er geen aanwijzingen dat de waarschuwing ergens te laat is gekomen. Eind vorige week is in het Acade misch Ziekenhuis In Leiden het ver moeden gerezen, dat de betreffende injectienaald wel eens niet steriel kon zijn. Onverwijld is aan alle ziekenhuizen iin Nederland bericht, dat ZÜ de Braunules niet meer zou den gebruiken. Uit het ingestelde onderzoek is af geleid dat er geen aanwijzingen zijn dat niet-steriele injectienaalden zijn gebruikt bij behandeling van pa tiënten, ook niet in Leiden. Er is een gegrond vermoeden dat geen on gelukken zijn voorgekomen. Werktuigen, die men in de vo rige eeuw in Nieuwkoop gebruik te bij het vervaardigen van harde turf zijn te zien op de zaterdag geopende expositie „Vijf eeuwen Nieuwkoop"die in ,,'t Regthuys" ivordt gehouden. (Foto Leidsch Dagblad) berg in Honselaarsdijk. Voori den aan deze school tot leraar delijke dienst benoemd de he G. van 't Hag, H. Kleevens, Vermeulen, W. Schuitema, Uittenbogaard, H. Kors, J. P. ner, G. L. Wielaert, E. Duurs J. Jongeleen. Eervol ontslag werd in deze verleend aan mevr. A. Koorem degel uit haar betrekking van leidster aan de openbare school „De Parkiet" aan de singel. Nadat tevoren beslote om de openbare kleuterschol Graankorrels" aan de Have: rIj| met ingang van 1 augustus te heffen, werd de hoofdleidsti1 deze school, mevr. M. A. v. d. Brinks, overgeplaatst naar de terschool „De Parkiet" aan de singel. De vereniging Het Wi Kruis in Wassenaar zal maj nk avond 31 juli om 8 uur in hei», gebouw aan de Lange Kerkd le jaarlijkse algemene ledenverga jrt houden. De agenda voor deze nir dering en de financiële jaars1 ïa, liggen vanaf heden in het 1 )e bouw voor de leden ter inzage. rei De Wassenaarse buurtiJr ging Kerkehout en omgeving lu; niseert de jaarlijkse zomer: kc voor de buurtbewoners op 11 ms augustus. Voor 11 augustus 'sifd* staan een lampion-optocht ei KW sen op het Mariaplein op het gramma, 12 augustus wordei derspelen georganiseerd en 's u* is er weer dansen. Twee dage ns zal een fancy fair worden gehi De Centrale Kerkeraad i!e^ hervormde gemeente van Was^1 heeft met ingang van 1 sep' wika K. van Wijngaarden b(fd. tot jeugdwerkleider. De hee Wijngaarden is op het ogenb9rf zodanig werkzaam in Hoogvli zal zich met vrouw en kind v1 in het pand Middelweg 146, di^f geleden verlaten is door de tot predikant benoemde vicaris stra. pa Auto ontwijkt b< \se en botst lege al irvi andere wage gj eid Omstreeks half elf gisteravoi sten 2 personenwagens op de de Colignylaan in Katwijk, stuurder van een van de verklaarde tegenover de poli! hy met zijn auto de bocht Nieuwe Duinweg naar re< Louise de Colignylaan nam. zou er iets aan de stuurinr' van de wagen hebben ge! waardoor het voertuig ree! stoep opreed. Doordat hij e aan het stuurwiel naar lin11 ontweek de auto een boom j trottoir. Daardoor echter bo wagen tegen een tegenllgg echtgenote van de bestuurd! -ltl vrouw uit Leiden werd hiei J- wond. Met een hersenschuddin w overgebracht naar het Acad Ziekenhuis in Leiden. De bei je gens zijn beschadigd. Marktberichte! LEIDEN. 24 juli. Leids Groente- en Fruitveiling. Per pruimen 105—245, aardappelen andijvie 915. augurken 9li bonen 66137. stambonen tuinbonen 1220, kroten 6- kool 811, groene kool 811 5te kool 1113, postelein 10—f" 28. rabarber 2532, psinazie komkommers 1940„ tomaten 4.10, B 3.704, C 3.40. CC 3.-, Per 100 stuks: meloenen lfSdi bloemkool 1661. sla 5'15. bos: bospeen 24—37. peterseü 64, 6eTd'erij 8—11. uien 927. dat Zo vlogen tie dui „De Oude Blauwband": W vanaf Quivrain voor jonge A. Balkenende 1; N. de Kuyp 5. 10; W. Schoone 3; W. de M. de Vreugd 7. 9; M. van Wedvlucht vanaf Bordeaux: Vreugd 1, 2, 3; B. Roodenburg' De postduivenverniging mond" hield een wedvlucht va duiven vanaf Bergerac, km. In concours waren 49 du vogels werden in vrijheid vrijdagmiddag om 1 uur fl zuid-westen wind, de eerste I bereiket het hok zaterdag om Het geheel had een traag De uitslagen luiden: J. Smeeti 10; A. J. Oostdam 4; J. C. df koek 5; Dr. J. Venker 6; C Zwart 7, 8; J. de Dunne 9. De p.v. „Warmond" hield wedvlucht voor jonge duiven vanaf Sorgnier, afstand 1831 6.40 uur met een zuid-westa aankomst eerste prijsduif 9-< ste om 10-30-00 uur. De uitslap den: J. C. de Koekkoek 1,1 Ruitenburg 2; J. de Dunne 3,' Dr. J. Venker 5: A. v. d. Dri! de Vroomen 6, 10.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10