Hoort getrouwde vrouw thuis? Primitieve vakantie 'n smulklaar TV-hapje Mevrouw drH Verwey-Jonker Voeding voor zieken en kamerbewoners j Het werken van [ERDAG 22 JULI 1967 L.D.EXTRA 3 FEESÏ IN DE TUIN Een warme dag is fyn, een war me avond is nog fijner. Tyd voor het bouwen van een klein feestje, liefst in de tuin of op 't balkon. Het is voor de gastvrouw gemak kelijk om vooraf hapjes en gerech ten klaar te maken en deze op een fleurig gedekte tafel neer te zetten (b.v. een plank op schragen). Be halve de schotels met gerechten moeten bordjes, bestek, opscheple- pels. glazen en servetjes neergelegd worden. Elke gast bedient zichzelf en neemt wat hij of zij lekker vindt. Dat kan een keur van slaatjes zijn maar ook iets heer anders, bij voorbeeld KOUDE T0MATENR00MS0EP Ontvel een pond tomaten. Snijd ze klein en pureer ze met de mixer. Voeg een blikje onverdunde uien soep toe en klop dit alles en 1/4 liter slagroom weer met de mixer tot een romig geheel is verkregen. Laat de soep één uur goed koud worden in de koelkast en serveer deze ten slotte in gekoelde koppen. Strooi er wat heel fijngehakte pe terselie over. CHOCOLADE-RUMCOUPES 1/4 liter-slagroom, suiker, 3 le pels rum, gember, flesje chocolade vla, 1 rol dunne chocoladeflikken. Klop de slagroom stijf met een paar lepels suiker en een lepel rum. Klop door de chocoladevla een paar lepels rum. Snijd de bolletjes gem ber klein en meng deze door de cho coladevla. Doe onderin een wijnglas wat van deze vla, spuit er een toef rum-slagroom op en garneer deze tenslotte met 2 chocoladeflikken. IN HEEL VEEL SMAKEN BARBECUE Bent u in 't bezit van een bar becue dan grijpt u al gauw naar de houtskool. Vele barbecues zijn voorzien van een spit, dat met de hand gedraaid wordt. De houtskool moet gloeien en niet meer branden en wanneer we zover zijn, kan het vlees (dat aan ijzeren pennen geregen is) worden geroosterd. Nog lekkerder wordt het, wanneer in het vuur wat dennenaalden worden gestrooid. Ter afwisseling kan men aan de satépennen stukjes vlees, stukjes paprika, tomaat, olijf en blokjes be legen kaas rijgen. De kaas-kebab is hiervan een heerlijk voorbeeld. KAAS-KEBAB Prik op ijzeren satépennen ach tereenvolgens blokjes gebakken mals vlees (of ham), olijf, zilver uitje, partje tomaat, augurkje, schijfje paprika en blokjes bele gen kaas. Rooster deze even boven het houtskoolvuurtje, tot de kaas iets gaat smelten. tweek het tweede deel van het artikel, dat mevrouw dr. H. VerweyJonker in het Man- powerboekje schreef over de ontwikkeling in het denken over het werken van vrou wen. (W) ETE IN S WAARD Weer twee nieuwe vouwbladen van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding: „Voe dingstips voor kamerbewoners" en „Zieken- kostjes". „Voedingstips voor kamerbe woners". vouwblad no. 145, geeft in kort bestek nuttige wenken voor een groep, die in het algemeen niet veel aandacht aan haar voeding be steedt. Dat zal niemand verbazen: alleen eten is niet gezellig en eten koken vraagt tijd, die werkende mensen zo graag voor iets anders gebruiken. Dat bovendien maar weinig kamerbewoners over een goed geoutilleerde keuken zullen be schikken en velen moeten aanmod deren met één pitje, is ook niet erg stimulerend om wat van de warme maaltijd te maken. Daarom zijn in dit vouwblad aantrekkelijke menu's verzameld, die op één warmtebron en menu's, die op twee warmtebronnen kunnen worden bereid, aangevuld met wat recep ten. Het vouwblad vertelt de kamerbe woner, waarom 't ook voor haar of hem nodig is verstandig te eten en hoe dan de voeding moet worden samengesteld. Zij, die in de regel buitenshuis eten of by voorkeur kant-en-klare en geconserveerde produkten gebruiken, vinden erin hoe ze de daaraan verbonden be zwaren kunnen opvangen. Het is soms erg moeilijk zieken aan het eten te krijgen. Terwijl het toch juist voor hen zo belang rijk is, dat zij een goede voeding gebruiken, die immers een grote bij drage tot herstel kan leveren. De samenstelling van de voeding voor zieken en hen, die aan de be terende hand zijn, wordt besproken in de brochure „Ziekenkostjes", vouwblad no. 104. De wijze waarop het eten wordt bereid en opgedaan kan de eetlust erg bevorderen. Het vouwblad geeft enkele behartens- waardige wenken en bovendien re cepten van lichtverteerbare, smake lijke gerechten. De vouwbladen kunnen worden besteld bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44. Den Haag, per briefkaart waarop aan de adres zijde extra postzegels geplakt moe ten worden en wel van 30 cent voor „Voedingstips voor kamerbewo ners" en 20 cent voor „Zieken kostjes". U ziet hierbij een van de vele leuke illustraties uit Voedingstips voor kamerbewoners". trouwde vrouw wel eens werkt. Wij zien dat aan allerlei kleinigheden. Wij zien dat aan het feit, dat de winkels om zes uur gesloten moe ten zijn, behalve dan de sigaren winkels. Wij zien dat aan het feit, dat de openbare diensten op zater dag tegenwoordig gesloten zijn. Het feitdat er geen mogelijkheden zijn cm de normale zaken, die een bur ger naar het stadhuis voeren, bij voorbeeld op een avond af te doen. Wij zien dat aan de afwezigheid van voorzieningen voor het over blijven van schoolkinderen en van crèches. Wij zien dat op allerlei manieren, al was het alleen maar het feit, dat de meteropnemer en andere nuttige figuren aan de deur plegen te komen op tijden dat een werkende huisvrouw beslist niet thuis zal zijn. Dat alles zal langzamerhand moeten veranderen. Eigenlijk moet het vlug veranderen, maar het zal alleen langzaam kunnen verande ren, omdat de omschakeling van de Nederlandse publieke opinie op dit punt nu eenmaal langzaam gaat. Toch heb ik het gevoel dat er wel enige beweging in zit. Wanneer ik bijvoorbeeld voor een vakvereniging of een dergelijke instantie een aan tal jaren geleden betoogde, dat het noodzakelijk was om het reservoir dat wij hebben aan opgeleide vrou welijke arbeidskrachten in te scha kelen, omdat wij vastlopen, omdat er op den duur geen vrouwelijke ongehuwde arbeidskrachten meer aanwezig zijn, omdat er toch een aantal beroepen is waarin men zich alleen maar vrouwen denken kan, dan kreeg ik in een dergelijk geval de wind van voren. Dan was er altijd wel iemand die cnet de vuist op tafel sloeg en zei: „Daar hebben we nou zestig jaar voor ge werkt, dat de vrouw niet de fabriek in hoeft en nu willen jullie ze weer terughalen in de fabriek". De omstandigheden zijn ver anderd. Op dit moment ac cepteert en spreekt men ook al meer over de werkende getrouwde vrouw. Het kan alleen maar de gehele maat schappij ten goede komen wanneer wij deze inschake ling op verstandige manier laten verlopen. Dat betekent dat wij proberen excessen te vermijden, dat wij proberen deze vrouwen erop voor te be reiden en dat begint natuur lijk al in haar meisjestijd, haar schooltijd. Het betekent ook dat wij in deze dingen niet dogmatisch denken, maar dat wij proberen te begrijpen waarom de maatschappij de vrouw nodig heeft. t begrijp niet", zei oom s, dat jullie op zo'n pri- 've manier vakantie kun- houden. Dat is toch jezelf narigheid dan plezier he in/ Ik wed dat als jullie vier n onderweg zijn, je al zit nakken naar het comfort je thuis hebt achtergelaten en zeker wanneer jullie 11 weer treffen", 'at mankeert er aan onze ier van reizen?" vroeg ik aasd. ie is belachelijk"zei oom misprijzend. Thuis heb les.' Een was-automaat en boiler en een hete douche tn elektrisch fornuis en een irooster en nu zelfs gasver- ningen wat heb je als r ireis bent? lts. Een dun tentdoek om je schermen tegen orkanen en 1 'thozen. Een paar touwtjes kringen om het eidunne boven je hoofd vast te hou- Eén gaspitje om op te ko- Eén wiebelig kamptafeltje, paar vouwstoeltjes. Slapen i grond, wonen op de grond, i op de grond. Je hebt niet een kampeerkeuken, geen as, geen kampeer servies, I die paar kroesjes en alu- m bordjes mogen geen a hebbenEn met dat pri- gedoetje trekken jullie 1 ipa rond, neerstrijkend t het je toevallig bevalt, en ga jij zitten klungelen met npitter, je pannetjes-zon aar, je jerrycannetje-met- Dat is toch geen mens- dig bei taan! Je maakt het I bitter moeilijk en dat p »eZ in de enige paar weken utie die je je kunt veroor- i. Geef mij maar een aardig 'ion in het Geuldal, van alle ukken voorzien, dan rust ik ibiste uit". 'li rusten ook uit!" riep ik l£. „We vinden het zalig om dmitief en van alle gemak- ontdaan rond te trekken, de 'S te ontdekken, helemaal olj te zijn!" weet zeker dat jullie na Moederlijke overpeinzing elke reis bekaf thuis komen, vervuild, verkreukeld, met pijn in al je ledematen en dat jul lie de hemel danken dat jullie weer in een gewoon bed kunnen slapen met alle elektriciteits knoppen onder handbereik" Ach, oom Janus kan het niet begrijpen en ik neem het hem niet kwalijk. Desondanks pro beer ik het hem duidelijk te ma ken. „Zie je", verklaar ik, „dat is het nu juist. Het hele jaar zijn we omgeven door modern com fort. Daarom vinden we het heerlijk en bijzonder ontspan nend om minstens eenmaal in het jaar enkele weken terug te keren tot de primitiviteit van het zich-behélpen. En zo eens in het jaar heb je dat nodig. Zo eens in het jaar moet je de moed hebben al dat moderne, veilige, gemechani seerde gedoe de rug toe te keren en nomade te worden, risico te lopen, je krachten met de ele menten te meten. Daar knap je geweldig van op. Dat geeft vol doening en zelfvertrouwen. Na een barre vakantie kun je al les weer aan: het wereldnieuws, de oorlogsdreiging, de strijd om het bestaan, de zorgen en klei ne verdrietelijkheidjes. Je hebt bewezen dat je nog niet hele maal gedegenereerd bent tot comfort-robot. Je bent erin ge slaagd lekkere maaltijden klaar te maken op één pitje, je hebt aangetoond dat je desnoods ook zonder moderne gemakken kunt leven en goed leven. Dat is geruststellend. Dat ontspant". „Mensen als ivij hebben dat nodig, oom Janus. Wij stikken als we nooit meer een onweer hoeven te trotseren, nooit tegen de wind hoeven te vechten, als we niet van tijd tot tijd onszelf, op onze vindingrijkheid, onze handigheid zijn aangewezen. Een knop indrukken, een kraan opendraaien, een thermostaat instellen dat is zo gemak kelijk, maar je leeft er nau welijks bij, je dut in. Hoe primitiever je kampeert, hoe leuker het is. Vissers, brug- gebouwers, postbodes kennen de grillen van de natuur en zullen een rustige comfortabe le vakantie verlangen. Akkoord. Maar binnenwerkers als wij moeten een keertje terugkeren tot de natuur om in condi tie te blijven". „En je bent ook blij als je kunt terugkeren tot je vier vei lige muren!" riep oom Janus schamper. „Geloof me, de eerste week na thuiskomst kunnen we niet slapen, ook al staan de ramen wagenwijd open. Ik mis het klapperen van het tentzeil, het zingen van de nachtegaal, het suizen van de wind, het klate ren van de bergbeek. Ik mis het ijskoude water, de kille nacht nevel, het geritsel van de veld muizen onder het grondzeil. Ik mis het gehannes met panne tjes, 't gesjouw met water, ik mis de ongelijke grond, de dauw op het gi-as, de bloempjes onder m'n voeten, 't uitzicht op de hel lingen. Ik mis t spel met de rolkeien en 't gezoem van de insekten. Het nauwe contact met de natuur is plotseling weg gevallen en daar moet ik aan wennen, iliet aan kamperen maar aan niet-meer-kampe ren! Wanneer ik thuis ben en de zon breekt door, merk ik het wel maar het doet me niets. Wanneer ik kampeer en de zon breekt door verandert de we reld, ik krijg het plotseling druk, ga de natte spullen dro gen, ik sluit vriendschap met die zon, ik gebruik haar! Ach, oom Janus, laat ons toch elk jaar lekker een paar weken primitief, onbeholpen, oncomfortabel kamperen. Als ontspanning is het onbetaal baar!" voor het voltooien van dat werk, voor het volbrengen van die taak, maar zij weten, dat zij niet helemaal zeker kunnen zijn dat zij zelf in eigen persoon die taak kunnen volbrengen. Het is dan een zekere gerust stelling te weten, dat er een in stantie (uitzendbureau) bestaat, die, als zij uitvalt, een ander kan sturen. namelijk zijn dat óf de economi sche situatie zich weer geheel wij zigt of wel dat de insteliing van de vrouwen op den duur geheel anders wordt. Er zijn namelijk vrouwen die bepaald niet alleen wer ken omdat zij wat extra's wil len verdienen, omdat zij een vrouwen 29-jarige Inge Dreifke is een werkende vrouw. Ze is lasster m Hamburgse scheepswerfHaar moeder zorgt tijdens haar u.ren voor haar 8-jarige dochtertje en kookt voor haar. Inge fke zegt: „het omgaan met een lasapparaat is niet moeilijker het hanteren van potten en pannen". zijn nog niet zover, dat de „bouw uw eigen huis!" op doet, maar wel heeft zich de te jaren in de bouwnijverheid lechanisatie sterk verbreid, van tevoren in een fabriek bouwelementen vervaardigde delen zijn ook in Nederland ibjecten meer, waarnaar men erbazing kykt. Woningen van aanid „pre-fabricated" ele- en hebben het voordeel, dat sneller verloopt en dat er er arbeidskrachten nodig zijn. grote schaal toegepast heeft vorm van systeembouw het eel niet alleen sneller maar liet duurder te zijn dan met ionele methoden gebouwde igen. Waar het echter in de plaats om gaat is, hoe goed- woningen te produceren. Canada komt thans een be- dat er op duidt, dat daar een stap in de richting van de tope woning is gedaan. Daar hans huizen verkrijgbaar van aluminium bekleed hout, die niet meer dan ongeveer tweederde kosten van gelijksoortige stenen woningen. Deze huizen komen he lemaal uit de fabriek! De produk- tie zal het eerste jaar ongeveer 2.500 stuks bedragen. Het zijn vrij staande eengezinswoningen, die on geveer 39.000 gulden kosten, inclu sief de grond, en drie slaapkamers, twee badkamers, een zit- en een eetkamer plus keuken bevatten. In de keuken zijn een koelkast, was machines voor kleren en de afwas en een elektrisch fornuis al inge bouwd. Deze zijn in de prijs begrepen, evenals de centrale verwarming, die geleverd kan worden voor alle soorten brandstof. Bovendien is de huiskamer voorzien van een muur tot-muur-tapijt en gordijnen. Er zijn vyf verschillende modellen en er zyn er al zestig van verkocht. Ze gaan vlot van de hand, mede dankzij het feit dat er voorschot ten en hypotheken tot honderd procent van de prijs voor deze wo ningen worden gegeven. Dat probleem van de ge trouwde vrouw, die dus nu mag werken is toch ondanks alle aanvaarding, nog betrek kelijk weinig doordacht. Weinig doordacht is o.a. het feit dat zij toch een bijzon dere arbeidskracht is, die men niet in alle opzichten kan vergelijken met de onge huwde vrouw of met de wer kende man. Er zijn natuurlijk in onze econo mie al meer nieuwe soorten ar beidskrachten verschenen. Wy heb ben bijvoorbeeld de vreemdelinsen, die hier nu werken. Wij hebben ook de Ambonnezen gehad. Vele werkgevers hebben ontdekt dat het moeilijk was met zulke mensen te werken wanneer men niet de nor men die zij meebrachten uit hun vaderland, respecteerde en daar zo veel mogelijk rekening meehield. Zo is het ook bij de getrouwde vrouw. De werkende getrouwde vrouw behoudt de nonnen die zij altijd in haar gezin heeft gehad en de eerste norm daarbij is. dat het gezin vóórgaat. Zij weet nu dat het gezin niet meer haar volle tijd in beslag neemt, zij weet dat zij lange perioden dagelijks heeft waarin haar bestaan niet gevuld wordt door de zorg voor dat gezin, maar als er een moment komt waarop er op haar zorg voor het gezin weer een beroep wordt gedaan, dan gaat dat gezin voor, dan gaat da: on der alle omstandigheden voor. Zo is het tenminste hier in het Westen. Zo is het misschien niet. in die landen waar öf traditioneel óf door een zekere ideologie het wer ken van de getrouwde vrouw an dere aspecten heeft, maar liter is het wel degelijk zo. Daarom zal iedere werkgever die een dergelijke kracht in dienst heeft daar rekening mee moete.i houden. Dat maakt ook dat voor vrou wen het losse dienstverband zo aantrekkelijk is. Vrouwen die werken, hebben namelijk wel verantwoordelijkheidsgevoel stuk extra welvaart willen binnenhalen in hun gezin. Er zijn ook vrouwen die hun werk als een beroep zien. Dan is het korte dienstverband niet bevredigend. Dan zal ook die instelling waar het gezin centraal wordt gesteld, op den duur niet gehandhaafd kunnen blijven, maar zover is het in het algemeen nog niet. Er zijn natuurlijk uitzonderin gen, ook in onze maatschappij. Fr zijn actrices, vrouwelijke leden van orkesten, vrouwelijke hoogleraren vrouwelijke kamerleden die bepaald niet zo tegenover hun werk staan als ik hier nu schets. Maar de over grote meerderheid van de ge trouwde vrouwen die in Nederland werken, stelt haar gezin centraal, werkt ook voor dat gezin, werkt natuurlijk voor 'n stukje extra luxe voor dat gezin, maar is niet op zichzelf gericht, is veel meer op de kinderen en op het hele gezin ge richt. Naarmate er meer binding komt aan het beroep, zal wellicht de vraag naar de getrouwde vrouw als de centrale figuur bij deze tijdelijke arbeidsbemiddeling verdwijnen, maar in de eerste tijd is dat zeker niet te verwachten. Er is een zekere omschakeling in het denken hierover bij de vrouw zelf. Zij gaat de mogelijkheden af tasten van nog een periode werken en zich ten nutte maken in de maatschappij van geld verdienen. Hierbij is ook nodig een omscha keling van de werkgever. Er is al tijd nog een zekere neiging by vele werkgevers om vrouwenarbeid te be schouwen als in overvloed aanwezig, als goedkoop, omdat het meestal ongeschoolde arbeid is en tijdelijk. We gaan waarschijnlijk naar een tijd waarin vrouwenarbeid niet meer overvloedig is. Waarin een groot deel van de vrouwenarbeid niet meer ongeschoold is, waarin zij duur wordt, maar waarin zij meer permanent wordt. Daar ligt een zekere tegenstelling in, maar men zal er goed aan doen om te overwegen hoe men zich daarbij aanpassen moet. Belang rijk voor vele werkgevers is, dat vrouwen hun werk niet meer zien als alleen maar een tussenfase tus sen hun opleiding en hun huwelyk, waardoor er nonnen komen om voor deze vrouwen een carrière op te bouwen, een carrière, die zij mis schien onderbreken moeten als zij jonge kinderen hebben, maar een carrière die zij wellicht zullen wil len hervatten en die dan ook mo gelijkheden openen moet. Veel te veel is in Nederland de carrière van de vrouw afgeslo ten en beperkt, omdat men het gevoel heeft: de vrouwelijke ar beidskracht houden wij toch niet; die trouivt en dan hébben wij er niets meer aan. Daarom geven wij haar geen behoorlijke beroepsopleiding en/of de kans zich op een carrière voor t be reiden. Ook ln dit opzicht leven wij dus naar mijn mening in een over gangstoestand. Het besef van deze overgangstoe stand is weinig aanwezig bij de overheid en bij de publieke opinie. Inderdaad denkt de overheid en vele van zijn instanties te veel aan de normale arbeidskrachten die wij in het algemeen hebben, aan de on getrouwde vrouw, die er haar le vensvulling in heeft en aan de wer kende man. De overheid houdt dus te weinig rekening met het feit dat een ge- Vrouwen die getrouwd zijn en een gezin hebben, hebben geen be hoefte aan een contract, zij zijn zelfs bang voor een contract. Zij hebben een zekere weerstand om vaste verplichtingen aan te gaan, omdat zij weten dat zij het niet al tijd kunnen vervullen. Er kan een kind ziek worden of de man kan worden overgeplaatst of er kan iets misgaan in het gezin, waar zij moet inspringen. Nu is het mogelijk dat het losse dienstverband van uitzendbureaus of van schoonmaakbedrijven en van al dergelijke instanties die deze krachten nu bundelen en te werk stellen en op de goede plaats bren gen, toch maar een fase is. Het kan Een combinatie in tergal: over- hemdbloes met lange mouwen van azalea-roze plissé-stof en nauwe manchetten en een rok van fijn diagonaalweefsel met roze en witte strepen en opge stikte zakken. De schoenen zijn van Charles van Jordan. Hij was niet overtuigd. Maar hij heeft het dan ook nooit ge daan. Hij is er te rijk voor. Arme oom Janus. THEA BECK MAN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9