taaLgeBRuiken en -qeBneken ANAGRAM-PUZZEL ZONDER PRIJZEN Kom er ACHT-er Wieden in de taaltuin Je gezonde verstand gebruiken, dat is liet ZATERDAG 22 JULI 1967 L.D.EXTRA (slot) TOERISTISCHE trekpleister Linnaeushof te Bennebroek bezit, behalve een wel onder houden botanische gaardeeen taaltuintje waarin nog heel wat te wieden valt. Ten bewijze hiervan wat citaten uit een door dit recreatie centrum verspreid foldertje, dat een schoolvoor beeld mag heten van de onbeholpen en daardoor vaak minder rendabele wijze waarop veel instel lingen en bedrijven zich in geschrifte aan het pu bliek presenteren. F DOR wat betreft het gebruiken van dran ken, lunch of diner kunt u in de Linnaeus- y y hof alle kanten uit", zo lezen wij en wij vin den dat niet alleen om dat overbodige „wat be treft" een merkwaardige formulering voor een mededeling, die ons kennelijk maar één kant uit wil hebben: restaurantwaarts. Een door ruimden- kenden beheerd instituut, dat restaurant, blijkens: „Er is een restaurant voor 300 personen waar u, in overleg met de gerant, alles kunt nuttigen." Ook de stoelen en de tafels blijkbaar! Het is, na dit royale aanbod, natuurlijk wel even teleurstellend twee regels verder te moeten lezen: „Het is in het restaurant niet toegestaan meegebrachte eetwaren te nuttigen." Zonder dat wij ons daarvan ooit bewust zijn ge weest, moet de draaimolen sinds onze jeugd zijn geëvolueerd tot een typische attractie voor volwas senen. Vanuit de Linnaeushof roept men ons im mers toe „Interessant voor u zal zijn dat in de speeltuin een geheel vrije ruimte is gereserveerd voor kleine kinderen. Er zijn o.a. speciale kleine draaimolens gemaakt zodat ook de hele kleintjes zich als grote mensen kunnen vermaken.". Blijft overigens de vraag wat we onder onvrije speel tuinruimte hebben te verstaan, waarmee eventuele halve kleintjes zich moeten vermaken en waarom deze mededeling voor ons zo „interessant" is. In teressant is het veeleer, te weten dat Linnaeus tweehonderd jaar geleden in deze hof werkte meer interessant dan „goed om te weten", zoals de folder ietwat overdreven stelt in: „Het is goed om te weten dat in de Linnaeushof, nu ruim 200 jaar geleden, de bekende botanicus Carolus Linnaeus er zijn baanbrekend werk verrichtte". iy T OG even doorwiedend in het taaltuintje van de Linnaeushof, stuiten we allereerst op een alomtegenwoordige „aanwezigheid"„In de speeltuin is aanwezig een ponymanege alwaar kin deren tegen betaling van 35 ct een ponyrit kunnen maken. Als bijzondere attractie is aanwezig een vijver met waterscooters. Toiletten zijn voldoende aanwezig". Het gebruik van die toiletten, zo leert Linnaeushofs folder ons, kost tien cent voor een volwassene en vijf cent voor kinderen. „Voor groe pen kunnen de leiders voor toïletgebruik een speci ale regeling treffen.". Gekreupel, dat verholpen kan worden door te schrijven: „Leiders van groe pen kunnen voor toiletgebruik een speciale (finan ciële) regeling treffen. „In deze" betekent nog steeds „in deze kwestie", „in dit opzicht". Men kan het niet, zoals de directie van de Linnaeushof, gebruiken in plaats van „in deze folder", gelijk in de slotzin van dit geschriftje als volgt geschiedt: „Toch vertrouwen wij u in deze die inlichtingen te hebben verschaft die u wenste." Wij gaan kortheidshalve maar voorbij aan de over bodigheid van „om" in kan de directie niet toe staan om meegenomen dranken op het terrein te gebruiken", aan de verre van feilloze toepassing der leestekens, aan het wat vreemde gebruik van accenttekens en koppelstreepjes in één-en-ander en aan de merkwaardige omstandigheid dat het woord directieeenmaal met e en zes regels ver der met k wordt gespeld. JAPIN OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f 5 werd toe gekend aan de heer H. P. Veldhuy- zen Jr., De Laat de Kanterstraat 35 te Leiden, de twee prijzen van f 2.50 aan mevr. G. S. Baljet, Noordeinde 2 te Leiden en aan de heer Chr. Eikerbout, Weidehof 56 te Leiden. Kunt u de acht afwijkingen in de belde bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. Dit is de laatste wekelijkse puz zel, die wij u aanbieden gedurende de zomermaanden. De ervaring heeft geleerd, dat de belangstelling voor het puzzelen in deze tijd mi nimaal is. Ln verband daarmee geven wij u ditmaal een iets ingewikkelder puz zel waarvoor wij dan ook geen prijzen uitloven: het zou niet eer lijk zijn, alleen de bollebozen kans op een prijs te geven. Van ieder woord in dit kruis woordraadsel staat de eerste letter op de juiste plaats, doch de andere letters zijn van plaats verwisseld. Om u toch enig houvast te geven is er ook een spreekwoord verwerkt in de ingevulde figuur. De buiten ste vakjes van de figuur, te begin nen met het vakje waar de 1 in staat, vermelden, wanneer men de rand in de richting van de wijzers van de klok langs loopt, een spreek woord. Horizontaal: 8. vogel 10. deel van een breuk 13. mager 4. paard 16. ketting waaraan een ketel bo ven het vuur hangt 18. muziektempel 20. klierachtig orgaan in de buik holte 21. bloeiwijze 23. voorzetsel 24. rivier in Rusland 25. droombeeld 27. afzet van waren 28. opstootje 29. bevel 30. Ned. dichter 33. bewindhebber 36. slot 37. bevelhebber (Turkije) 40. godin v. d. dageraad 41. Europeaan 42. monster 44. muziekinstrument 45. kledingstuk 46. beroep 48. wilde ezel in Z.W. Azië 49. onzekerheid Verticaal: 2. azijn 3. terug 4. hetzelfde 5. plaats 6. plaats in Italië 7. plaats in Gelderland 9. vat I. bezittelijk voorn, woord 7. houding 9. dokter (afk.) 10. onbep. voorn, woord !2. roofvogel 14. schuldig 56. ogenblik 17. spoedig II. plaats in Zwitserland (aan het Vierwoudstedenmeer) 12. op leeftijd 14. boomsoort 15. vertrouwen in de waarheid van iets 17. langzaam, bedaard (muz.) 18. aankomend (afk.) 19. rijstvogeltje 12. deel van een schip 13. veerkracht 15. nadeel 17. fruit Detectives F. A. en F. T. E. den Boer: „Wij hebben ook de bewaking van de Nederlandsche Bank, in opbouw. Wanneer je dat zo vertelt kijken de meeste men sen wel even op. Want iedereen denkt daar zal de politie toch wel voor zorgen. Maar nee, daar doen de dienaren van de Hei lige Hermandad helemaal niets aan. Die bewaking is in han den van ons. Natuurlijk, wanneer er eens iets gebeurt, dan bel len wij onmiddellijk de politie, die dan direct komt, maar verder gaat haar bemoeienis niet. Toen wij die opdracht kregen wa ren mijn zoon en ik toch wel een beetje trots, want het betekende ook dat je als particulier detective bureau iets bent. Wanneer ik met dit werk ben be gonnen weet ik niet precies meer. Het was zo omstreeks Sinterklaas 1929. Ik werkte by een groot be drijf op de afdeling handelsinfor maties. Daar kreeg je de vreemd ste zaakjes op te knappen. Dat werk lag mij goed. Zelfs toen mijn baas mij vroeg twee kaartjes voor de beroemde voetbalwedstrijd Uru- gayArgentinië tijdens de Olym pische Spelen in Amsterdam te verzorgen slaagde ik erin, want ik kocht ze zwart. Toen reeds was het: opdrachten volledig uitvoeren, dat is nu nog onze lijf spreuk. Omdat mijn firma in die slechte jaren moest liquideren en ik in mijn vrije tijd al wat zaakjes in deze sector op had geknapt, besloot ik hetemaal voor mijzelf te be ginnen. Nu ze stonden niet om mij te dringen. Op een advertentie, waar van ik heel veel verwachtte kwa men zegge en schrijve twee brie ven. Eén ervan was een leuk zaakje, dat ik aanpakte. Nu hebben wij tien man in vaste dienst en nog zo'n vijf, zes losse krachten. Maar ik heb er wel voor moeten werken, want in ons vak is het niet om negen uur beginnen en om vijf uur naar huis. Het kwam wel voor dat je in weer en wind nachten achter elkaar stond te posten, of iemand schaduwde. De meeste mensen denken, de tective-bureau F. A. den Boer, die man zal zijn geld wel verdienen met echtscheidingszaakjes, waarin overspel bewezen moet worden en zo. Helemaal niet. Dergelijke zaken zijn slechts een heel klein onder deel van ons bureau. In de eerste plaats kost zo'n onderzoek enorm veel geld en het bewijs leveren is verschrikkelijk moeilijk. Kijk wij werken anders dan bij de pqlitie. Daar komen mensen een misdrijf melden en hopen ze dat het wordt opgelost. By ons moeten ze vooraf betalen en verwachten ze niet anders dan dat het voor el kaar komt. En wanneer wij het aannemen komt het in 99 procent van de gevallen ook voor elkaar. Nee, myn personeel rekruteer ik niet uit actieve of gepensioneerde politiemannen, wy hebben niets aan een rechercheur die by voor beeld tien Jaar alleen maar hotel- registers heeft gecontroleerd. Iets anders is het wanneer zo'n man by de volgploeg is geweest. Een kruideniersbediende, een vuilnis man kan by ons slagen. Wanneer hy kan Improviseren en doorzetten. Met verborgen microfoons werken wy niet. Die werken toch nooit, wanneer je ze nodig hebt. Wel de laatste jaren met walkie-talkies. By voorbeeld wanneer een persoon die wy moeten volgen, uit een sta tion moet komen en dit station heeft twee uitgangen. Dan staan twee van onze mensen door die wal kie-talkies in verbinding met elkaar en kan hy of zy niet aan onze aandacht ontsnappen. Veranderd Ons werkterrein verandert de laatste jaren. Wy krygen steeds meer opdrachten van grote firma's, concerns mag ik wel zeggen, die inlichtingen ov$r byvoorbeeld hun reizigers willen hebben, of over nieuwe zakenrelaties. Bij voorbeeld een zaak maakt veel reclame, maar uit hun omzet blykt dat in een be paalde plaats de verkoop achter blyft bij de andere. Dan onderzoe ken wij hoe dat komt. Ongemerkt stellen wij dan byvoorbeeld vast dat de reclamefolders, de stands of stro ken niet of onvoldoende worden ge bruikt. Wy doen aan marktonder zoek, nietwaar Fred? Ja, dat kun je wel zeggen. Al biyft het onderzoek naar byvoor beeld een diefstal toch het aardig ste werk. Niet dat ik het elke dag doe. Maar als het nodig is spring ik by. Net als Marigret. Een tydje ge leden heb ik nog met een paar van onze mensen nachten lang in het natte gras by de Westhaven gele gen. Er werd daar benzine gestolen. Niet veel, een paar jerrycans per keer. Dat was ook niet het belang- rykste, maar de dieven sloegen een grote spyker door de wand van zo'n benzinetank. En dat is heel gevaar- ïyk. Eén vonk kan een enorme brand veroorzaken. Daarom werd onze assistentie gevraagd. Ja, wy Zo maar een gesprek grepen de dieven. Uitgerekend de laatste nacht. Dat werk doet myn vader niet meer. Die heeft genoeg van die zaakjes opgeknapt, niet waar? En of. Vooral in de oorlogsjaren ging ons bureau met sprongen voor uit. Er werd toen ontzettend gesto len dus kreeg ik heel wat leuke za ken. Ach, vaak berust de oplossing op niets anders dan je gezonde verstand gebruiken. Ik kreeg een dame uit 't Gooi op bezoek. Er was uit haar huis een broche verdwe nen. Ze dacht het verloren te zyn, maar een week later waren er een paar ringen weg. Allemaal verdwe nen uit een juwelenkistje, dat in een linnenkast stond. Ik beloofde haar villa. In myn portefeuille had wie de dader of daderes was. Dat deed ik o<?k. Ze had vyf man personeel. Een dienstbode, een werkster, een huis knecht, een naaister en een tuin- De volgende dag ging ik naar haar villa. In mijn portefeuille had ik een papiertje waarop ik wat vin gerafdrukken van myn eigen vin gers had gezet. Gewoon met stem pelinkt. Ik liet ze een voor een by my komen en zei dat ik de vorige avond vingerafdrukken van het kistje had genomen, en liet ze het papiertje zien. Er was nu nog gelegenheid op te biechten, zo niet dan zou de politie ingeschakeld worden. De derde die binnenkwam viel al door de mand. Routinewerk is zoiets ten slotte. Vaak ligt de oplossing zo voor de hand. Jaren geleden belde een ad vocaat, waarvoor ik regelmatig werkte, my. Mynheer Den Boer zei hy, u moet die en die volgen. Nu direct. Maar u moet wel over een pylsnelle wagen beschikken, want de man rydt altyd als een gek. H. woont daar en daar en gaat over een kwartier weg. Myn eigen auto was stuk en ik had een ge leende van de garagehouder, een oud karretje dat hooguit 90 kilome ter reed. Toch volgde ik hem en kon myn opdrachtgever melden waar en hoe laat hy ergens was gekomen. Andere naam Ik belde de man in kwestie ge woon op. Uit het telefoonboek was ik te weten gekomen wat voor za ken hy deed en ik stelde hem, on der een andere naam, een trans actie van een paar ton voor. Hy zei ik moet zo weg. Ik heb geen tyd voor u. Komt u morgen maar. Ik antwoordde ik kan geen uren wachten, maar misschien gaat u myn kant op, ryd ik met u mee en praten wy het tydens de rit even uit. Hy zei ik moet naar Soest. Jammer, zei ik, ik ga naar Alk maar. Ik vloog naar myn auto en reed in het hoogst mogeiyke tem po naar Soest. Ik was er net toen hy kwam aanryden. Omdat hy daar niet harder dan 50 mocht ry- den, kon ik hem wel volgen en wist waar hy naar toe ging. Eenvoudig nietwaar. Je moet er alleen opko- Beste wapen „Het liefst volg ik auto's wanneer het geregend heeft of gevroren zo dat de achterruit beslagen is. Ge woon is het een heidens werk, voor al in het drukke stadsverkeer. De telefoon is eigenlyk je beste wapen. Met andere stemmen bereik je veel, te meer omdat de ander je niet ziet. Dat was nog niet zo toen myn va der ons bureau begon. Nee, toen hadden nog te weinig mensen zo'n uitvinding van Bell om er veel gebruik van te maken bij ons werk. Toen was het nog meest er achteraan op het fietsje. Hoewel de fiets steeds meer in ons beroep aan belangrykheid gaat te rugwinnen. Je schiet er snel mee op in de drukte. Maar dat laat ik aan myn zoon over. Ik ga mij steeds meer beperken tot het geven van adviezen. Kennis, opgedaan in myn bijna veertigjarige praktykervaring, waarin ik met de vreemdste zaken geconfronteerd werd. Maar ook met de vreemdste mensen". Kom er ACHT-er 1. E links boven is F geworden 2. vrouw haar mond 3. stropdas man rechts 4. hak van schoen man rechts 5. bril man rechts 6. been dikker van vrouw 7. versiersel hoedje van vrouw 8. autospiegeltje

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8