Engelse haringvangsten in 1966 vrij gunstig WARME WEER EN VAKANTIE DRUKKEN VLEESVERBRUIK Dr. J. H. van der Waals Leids hoogleraar BELANGRIJK AUTONIEUWS Vrouwelijke arts zat dronken achter stuur Leidse schoonmaak" nu landelijk? ZATERDAG 22 JULI 1967 leidsch dagblad pagina 8 l it! Leidse veemarkt Handel en aanvoeren gaven op de gisteren gehouden Leidse veemarkt ongeveer hetzelfde beeld te zien als verleden week. Het bleef een tamelijk rustige en luie markt. De vleeshandel kon zeker nog geen toename van vleesver bruik melden, waardoor de prijzen in de sector slachtrunderen iets verder daalden. RUSTIGE EN LUIE MARKT Ook de vakantie-uittocht uit de grote steden van Frankrijk deed de vraag aldaar afnemen, waardoor de zuiglammeren weer minder deden. De vette kalveren en daardoor ook de kalfkoeien en de nuchtere kal veren gaven bij een betere handel duurdere prijzen te zien. De aan- in totaal 2550 dieren. Gebruiksvee In deze afdeling iets meer aanvoer dan verleden week. De handel in melkvee bleef onveranderd rustig. Het is nog steeds de vette markt die alles drukt. Door de goede melkprijzen bleven deze dieren nog wel prijshoudend. Als di rect gevolg van de verbeterde gang van zaken met de vette kalveren, waardoor de nuchtere kalveren duur der werden, waren ook de kalfkoeien behoorlijk in prijs aangetrokken. In de sector vare- en weidekoeien bleef alles nog bij het oude. De handel verliep matig tot kalm. Goed jong vee en eerste kwaliteiten waren nog wel prijshoudend te verkopen maar oude en mindere soorten koeien wa ren moeilijk te plaatsen tegen knap lagere pryzen. Notering: melk- en kalfkoeien van f 910.tot f 1215. en f1510.—, vare koeien van f550.— tot f900.— en f1325.—. Vette koeien Het aanbod in deze afdeling was als overal elders weer veel te ruim tegenover de vraag, terwyl de aanvoer voor meer dan 90 bestond uit overrijpe die ren. De vakanties en het warme weer drukken het vleesverbruik. De stemming in de handel bleef onge animeerd en lui en de prijzen lagen weer iets lager. Meerdere dieren ble ven onverkocht staan. Luxe vlees- dieren, waaiwan er maar enkele wa ren, blijven gevraagd en werden nog boven notering verkocht. Notering per kg. geslacht gewicht: vette koeien van f3.35 tot f4.en f4.35, slachtkoeien van f 4.tot f 4.20 en f4.35, worstkoeien van f3.15 tot f3.35. Vette kalveren In deze afdeling weer een goede aanvoer waaronder beste kalveren. Bij een weer opleven de handel voor de export ontbrak het ook niet aan kopers. De meeste dieren werden dan ook voor het bui tenland afgenomen. De handel had een vlot en weer duurder verloop. Ook nuchtere kalveren, maar zeer weinig wa gingen advertentie Halen en brengen naar Valkenburg Als U daar op vakantie gaat kunt U zich snel, luxueus en zonder zorgen met al uw bagage laten brengen en halen dooi* een luxe touringcar. En dat bovendien nog heel voordelig Heen en terug f 17,— p. P- Kinderen tot 10 jaar f 11,p. P- Enkele reisf 9-P- P- Kinderen tot 10 jaar f 6,— p. p. (Deze 4 arrangementen ook met 2 buitenlandse dagtochten). Dat is zo voorbeelden tar één van de vele Eltours' Service. Het „kleine" reisbureau met de Kiosk Stationsweg/hoek Morssingel Leiden. Telefoon 0171026960 Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gisteravond me vrouw Von Amsberg van het sta tion in Amersfoort afgehaald. Hoe lang de moeder van Prins Claus in Soestdijk zal blijven, is niet be kend. weer veel duurder van de hand. Notering: vette kalveren van f2.50 tot f2.80 en f3.per kg. levend ge wicht. Enkele prima dieren kwamen boven de notering uit. Wolvee Aanvoer en belangstel ling in deze sector was weer iets min der dan verleden week. De vette schapen, die nog moeilijk te plaat sen waren, werden stug en ternau wernood prijshoudend verkocht. Ook de vette zuiglammeren moesten weer op de prijzen laten vallen. Bij een voldoende aanbod en een iets terug lopende vraag voor de export naar Frankrijk, verliep deze handel ook stug. Voor fok- en weiderij bestaat weinig belangstelling meer, waardoor de handel in deze sector zeer rustig verliep. De prijzen gingen hier ech ter niet verder omlaag. Notering: vette schapen van f 75.tot f 95. en f 105.fokschapen van f 110. tot f130.—, vette zuiglammeren van f 90.tot f 120.en f 135.weide- lammeren van f 75.tot f 95.en f 105.—. Varkens voor fok en mestery In deze sector ook weinig verandering. De aanvoer was wel redelijk maar de handel stug en terughoudend. De prijzen van biggen liepen verder te rug. Notering: drachtige zeugen van f400.— tot f425.— en f450.—, schrammen van f 95.tot f 105.en f 115.—, biggen van f 65 tot f 70.— en f75.—. Slachtvarkens De handel in slachtvarkens bleef moeilijk. Aan het begin van de week boden de inkooporganisaties lagere prijzen die echter niet geheel gerealiseerd wer den door een iets ruimere afname voor de export. Niettemin lagen de prijzen aan het einde van de week toch iets lager dan vorige week. Prij zen per kg. levend gewicht: lichte, slachtvarkens van pl.m. f 2.04 tot f 2.07, lichte slachtzeugen van pl.m. f 1.70 tot f 1.80. Bij K.B. is dr. J. H. van der Waals, associate director of research bij het Koninklijke/Shell-Laboratorium in Amster dam, benoemd tot gewoon hoogleraar in de experimentele na tuurkunde aan de Leidse Universiteit. In de experimentele natuurkunde Dr J. H. van der Waals werd in 1920 te Amsterdam geboren en door liep aldaar het Montessori Lyceum. Na in 1936 het h.b.s.-b diploma te hebben behaald, studeerde hij aan de Gemeentelijke Universiteit in de fa culteit der Wis- en Natuurkunde, waar hij in 1945 het doctoraal exa men met hoofdrichting experimen tele natuurkunde aflegde. In 1947 zette dr. Van der waals, die in middels als research fysicus in dienst was getreden bij het Ko ninklijke - Shell L Laboratorium in Amsterdam, zijn studies voort aan de Universiteit van Groningen, waar n maart 1950 cum laude promo veerde op een proefschrift getiteld „Thermodynamic properties of mix tures of alkanes differing in chain lenght". Zijn promotor was prof. dr. J. J. Hermans. Daarna liep prof. Van der Waals een halfjaar stage in de quantumchemie bij prof. C. A. Coul- son aan de London University, King's College. Prof. Van der Waals, die in ok tober 1962 Bourke lecturer van de Faraday Society werd, vervulde van september 1966 tot april 1967 de functie van visiting research professor aan het Institute of Molecular Bio physics van de Florida State Univer sity. Van zijn hand is, al of niet in samenwerking met anderen, een groot aantal publikaties in binnen- en buitenlandse vaktijdschriften ver schenen. Leids echtpaar 50 jaar getrouwd viert dinsdag het gouden huwelijks feest. Meer dan vijfenveertig jaar is de heer C. F. Bouter buffetchef ge weest in sociëteit „Minerva". De nu 76-jarige gouden bruidegom leerde al voordat hij in „Minerva" kwam wer ken met studenten om te gaan, daar hij reeds een paar jaar in een En gelse studentensociëteit had gewerkt. Daarna werkte hij o.a. in een hotel zijn vrouw leerde kennen. Sinds hun trouwen wonen de heer en mevrouw Bouter in Leiden, waar zij samen met hun kinderen en kleinkinderen hun 50-jarige huwelijksfeest zullen N.Z.H.-TARIEVEN GAAN OMHOOG Stadstarieveu ongewijzigd De N.Z.H. ziet zich genoodzaakt met ingang van 1 augustus a.s. de tarieven van haar interlokale lijnen te verhogen. Deze maatregel vindt zijn oorzaak in de vele lastenverzwaringen welke zich in de eerste helft van dit jaar hebben voorgedaan, zoals loonstijgin gen, hogere kosten der sociale voor zieningen en toegenomen fiscale hef fingen. De kilometerprijs gaat van 3,7 naar 3,9 cent en de vaste aanslag voor elke rit van 0,25 naar 0,30 cent. Voor de minimum-afstand van twee secties wordt de vaste aanslag niet verhoogd. De verhoging der basistarieven werkt uiteraard door op de prijs van zes- retourehkaarten en abonnementen. De stadstarieven blijven onveran derd. DAG VAREN MET RODE KRUIS Maandag om 9 uur vertrekt van de Haven in Leiden een Spidoboot met 115 gasten (licht-invaliden) van de afdelingen Leiden e.o., Was senaar, Sassenheim, Hillegom en Lisse van het Nederlandsche Roode Kruis voor een dagtocht (17.00 uur terug) Voor het transport naar en van de boot werd de medewerking ver kregen van Colonneleden van het Rode Kruis Korps, evenals voor de verzorging aan boord, waartoe per soneel van de Leidse Koksschool een belangrijke bijdrage levert. advertentie onbetwist blijkt, als de de dealer uitstekend is, als de onder houdskosten van de wagen tot een minimum worden beperkt en als U het hoogste bod krijgt voor een in te ruilen auto Wat bes'list U dan? Juist! De aan koop van een nieuwe Ford (al v.a. f 5995,bij Automobielbedrijf RIJNLAND N.V. Leiden Beëdiging van Marine-officieren Aan boord van Hr. Ms. vliegkamp schip Karei Doorman (Den Helder) zullen donderdagmiddag om 2 uur 24 beroepsofficieren (van vakdien sten) en 48 officieren behorende tot de Kon. Marine reserve worden be ëdigd. De eed zal worden afgeno men door de commandant van smal deel 5, commandeur J. Doorenbos. Tot de te beëdigen officieren beho ren o.m. de luitenants ter zee van vakdiensten der 2de klasse C. Dees in Katwijk a. d. Rijn, F. A. Wouters in Katwijk aan Zee, M. L. Rijnhout in Leiden en W. Kleppe in Zoeterwou- de, de luitenants ter zee van speciale densten der 3e klasse KMR R. J. Bolhuis in Wassenaar, N. C. Jul- sing in Voorschoten, J. Schaberg en A. H. Korthals in Leiden en L. C. M. van Eendenburg in Wassenaar. „Ik begrijp wel dat voor deze verdachte een gevangenisstraf veel harder aan zal komen, ook in haar beroep, dan voor de meeste andere verdachten, maar juist iemand die zulk een ver antwoordelijke positie bekleedt moet weten, dat het besturen van een auto onder invloed van drank, uitermate gevaarlijk is en daarop zware straffen staan"', aldus de officier van Justitie bij de Haagse politierechter in de zaak tegen een 26-jarige vrou welijke arts, assistente in Leiden die stevig onder invloed van drank verkeerde, toen zij in de avond van 17 maart met haar auto door Rijswijk reed. Zes (lagen cel en intrekking rijbewijs (1 jaar) De bemanning van een politieauto zag een auto, welke verblindende ver lichting voerde. Op een teken werd niet gereageerd, zodat een achtervol ging werd ingezet. Met enige moeite gelukte het de autobestuurster tot stoppen te dwin gen. „Kom er maar bij zitten, ik kom er niet uit", aldus de mededeling tot de agenten. Zij lieten de dame evenwel uit de auto stappen, doch dat liep fout uit, ze viel languit op straat, en kon niet meer op de been komen. Ze sprak wartaal en rook sterk naar drank. Naar verdachte aan de politierech ter mededeelde, had ze die dag tot des avonds gewerkt en was toen naar een afscheidsfeestje van een collega gegaan. Daar had ze een gin-tonic gedron- „Het zullen er wel' meer zijn ge weest", opperde de rechter, want het alcoholpromilage in het bloed van verdachte was 1,7, hetgeen de dub bele hoeveelheid is van de grens in dergelijke gevallen. „Ik ben bij het uitstappen met mijn voet blijven haken", aldus verdachte. „Ik denk dat de gin verkeerd is ge vallen." „U weet toch wel dat autobesturen onder invloed van drank een ern stige zaak is?", merkte de rechter op. „Ik wist niet, dat het zo hoog zou worden opgevat", aldus verdachte. Het bleek dat verdachte reeds eer der was veroordeeld tot f300 boete en een jaar ontzegging van het rij bewijs, waarvan zes maanden voor waardelijk. Dat was in januari van dit jaar. Rechter: „Dat had voor U genoeg waarschuwing moeten zijn". De officier van Justitie, mr. J. Lu- lofs, constateerde, dat het procesver baal duidelijk genoeg is om iemand te doen schrikken. Het is een zeer onaangename zaak, omdat de hele toekomst van verdachte hier op het spel staat. Gewoonlijk worden voor dergelijke zaken gevangenisstraf opgelegd, moe ten we in dit geval hier van afwij ken?, stelde de officier zich de vraag. „Daar zie ik geen reden toe", aldus de officier en hij eiste zes dagen ge vangenisstraf met intrekking van he rijbewijs gedurende een jaar waar van viér maanden voorwaardelijk. Meer tik dan cola De raadsman, mr. Y. H. M. Nygh. opperde dat tijdens het feestje mer meer „tik-" dan „Cola" in het glas van verdachte had gedaan zonder dat zij het wist. Ook in verband met haar werk bepleitte hij een clemen- ter straf. De politierechter, mr. Gleben, klaarde geen reden te zien om onder deze omstandigheden af te wijken van de algemeen geldende straf. Om dat het hier een vrouw betreft, wilde de rechter volstaan met zes dagen gevangenisstraf, doch intrekking het rijbewijs gedurende een jaar met aftrek va nde tijd waarin dit reeds Is ingenomen. ADVERTENTIE U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid Uw pijp hebt u altijd bij u. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u Coopvaetf rookt? De voorjaars-schoonmaakactie „Leiden verschoont zich" krijgt zeer waarschijnlijk landelijk navolging, dank zij „De plat telandsvrouw", het maandblad van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen, dat in de respectabele oplage van bijna 60.000 exemplaren verschijnt. Onder de kop „Leiden verschoont zich wat doen wij?" lanceert het blad in het 42 pagina's dikke juli/ augustusnummer een landelijke schoonmaakwedstrijd. GEEF UW BUURT EEN BEURT Het hoofdbesteur van de bond looft twee prijzen uit voor afdelingen die goed zoveel mogelijk in sa menwerking met anderen uit te voe- plan ontwerpen onder het motto „Geef uw buurt een beurt". De inzendingen, zo vermeldt het blad, moeten voor 15 oktober in het bezit m het secretariaat zijn. Aanleiding tot deze wedstrijd is in interview van de redactie met wethouder mevrouw N. A. den Haan- Groen over haar veegactie met de 31 contactvrouwen en over de papiier- verzamelactoe van de 300 padvinder tjes. Twee foto's illustreren dit ver haal. Daarnaast heeft het blad enige voorbeelden van openbare vervuiling verzameld en geillustreerd weergege- In een hoofdartikel concludeert het blad, na relativering van de op lossing door dikke boeten: we zijn een slordig en niet erg verant woord en gediciplineerd volk. dat wél. En dus zullen we het daér moeten aanpakken. Elders leest u hoe dat Leiden gebeurde". Papierprikkers En even verder suggereert het blad: „Naast onze verkeersbriga- diertjes kunnen we misschien een keurkorps papierprikkers oprichten met een eigen jasje of pet. Het zoi een erezaak moeteri zijn voor pad vinders die zo van de natuur hou den, voor PJGN'ers en anderen. En hoe jammer dat nu juist de provo's zich hebben opgeheven, want hoe goed zou bij hun plannen voor witte fietsen en een binnenstand-zonder auto's ook passen een opgeruimd- Nederland-plan! Als dank aan hen en alle anderen die ons land weer schoon krijgen bieden wij, redactie leden, graag een hele wiitte Platte landsvrouw aan!" Pieterskerk In Hervormd Leiden is in de lijst van kerkdiensten vermeld, dat de heer H. Denekamp in Amsterdam zondagavond om zeven uur in de Hooglandse Kerk zal voorgaan, dit moet Pieterskerk zijn. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij besluit van Curatoren der Leid se Universiteiten zijn benoemd: drs. M. Donze, voor het tijdvak van 15 juli 1967 tot 15 juli 1968 tot weten schappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Biofysica; dr. J. p. Roos, wetenschappelijk hoofdmede werker in tijdelijke dienst bij de Cardiologie, met ingang van l juli 1965 in vaste dienst; drs. F. van Schagen, voor het tijdvak van 1 sep tember 1967 tot 1 september 1968 tot wetenschappelijk medewerker in tij delijke dienst bij de Wiskunde; drs. J. Simonis, voor het tijdvak van 1 september 1967 tot 1 september 1968 tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Wiskunde; de heer M. van der Vliet ,arts, voor het tijdvak van 1 maart 1967 tot 1 maart 1968 tot wetenschappelijk medewer ker 1ste klasse in tijdelijke dienst bij de Klinische Neurologie; de heer A. Zonneveldt, arts, wetenschappe lijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Psychiatrie, met ingang van 1 oktober 1966 in vaste dienst. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor St. Philipsland (toez) C. Mulder te Hien en Dodewaard. ADVERTENTIE BRILJANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf f 75, Ook verlovingsringen JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Ir. D. J. G. de Graaf curator Leidse Universiteit Bij K.B. is met ingang van 1 sep tember ir. D. J. G. de Graaf te Waa senaar benoemd tot curator van de Leidse Universiteit. Ir. De Graaf, die in 1910 te Assen werd geboren, behaalde in 1934 zijn diploma werktuigkundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Enkele jaren was hij vervol gens, eerst als assistent en later als hoofdassistent, bij de Technische Hogeschool werkzaam op het terrein van de metallografie. Sinds 1937 is ir. De Graaf verbonden aan de Ko ninklijke/Shell-Groep, waarbij hij thans regionaal adviseur verwerking is. In deze functie was hy van 1961 tot 1964 belast met de coördinatie van de verwerking in het Verre Oosten, het Midden-Oosten en Afrika en verzorgt hy sedertdiien de coördinatie van de verwerking in Europa en En geland. Volgens een rapport van de En gelse Herring-Industry Board (HIB) 1966 waren de haringvangsten in 1966 gunstiger dan in 1965. In totaal bedroeg de vangst 651.000 cran. Dit is 16% meer dan in 1965. De dryfnetvissery, vroeger de be- 1 angrykste tak van de Engelse ha ringvisserij, voerde nog geen 50% aan: 304.000 cran tegen 326.000 cran in 1965. De ringzegenvisserij voerde 215.000 cran aan (in 1965: 205.000 cran) en de treilvlssery 117.000 cran (v. j. 30.000 cran) en in 1966 werd nog 15.000 cran haring aangevoerd door de purse-seiners. In 1965 oefenden deze schepen de haringvisser^ niet uit. Uit het bovenstaande zien wij dat de Engelsen, die steeds de treilvisse- ry op haring hebben willen tegen houden, vorig jaar deze visserij met succes hebben uitgeoefend. Vooral gedurende de wintermaanden werd deze methode aan de Schotse West kust in de Minches toegepast. Er waren 56 vaartuigen die totaal 38.500 cran aanvoerden. In 1965 werd deze visserij by na niet uitgeoefend. In de nazomer visten 24 schepen met het treilnet aan de Oostkust. Dit keer werd de spanvisserij uitge oefend, zodat beter kan worden ge sproken dat er 12 spanners op haring visten. Een paar jaar geleden heb ben enkele Schotse schippers deze spanvisserij geleerd van hun Hol landse (Urker) en Zweedse collega's. Het rapport van de H.IJB. noemt het een verheugend feit, dat de vissers de techniek van de spanvisserij in korte tyd meester zijn geworden en deze visserij thans met succes toe passen. De vissery aan de Engelse Oost kust (wy noemen dit de Engelse walvissery) was niet alleen het slechtste seizoen, doch ook het kort ste. Daarom twyfelt men er niet aan, dat de animo dit jaar van En gelse zyde gering zal zyn. De Schot ten voelen er evinmin voor om een lange periode van huis af te zyn en dan nog geringe resultaten te boeken. Het was een teleurstelling voor het bedrijf dat om verhoging van sub sidies op haring voor vismeeldoelein- den niet werd ingewilligd, vooral omdat In dit land een grote behoefte aan vismeel bestaat. Wekelüks wordt voor fS miljoen aan vismeel geïmporteerd, juist ln een periode, waarin men de eigen produktle wil gaan verhogen en de Importen beperken. Verder is er een toeneming ln de export naar het continent. Wat het type vaartuig voor de toekomst zal worden, hierover meent de HI3., dat ln de Jaren 1940 tot 1950 werd gebouwd heeft afgedaan. Dit is een vaartuig voor tweeërlei doel ge bouwd, treil- en dryfnetvissery. De H.I.B. adviseert om een vaartuig te bouwen en uit te rusten voor de purse-sline, treilvisserij en even tueel voor de ringzegenvissery. Twee van deze schepen zyn reeds gebouwd en hebben een lengte van 79 voet (24 meter). Ook worden er thans twee vaartuigen in ons land gebouwd, de ene 100 voet en de an dere 125 voet lang. Deze belde sche pen zyn van staal gebouwd in te genstelling tot de schepen die in En geland worden gebouwd, die van hout zyn.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3