Geslachtsziekte is potent iele volksziekte betadine jodium J MET EEN ENKEL WOORD cjenda LEIDSCR DAGBLAD ZATERDAG 22 JULI 1| Er zijn helaas nogal wat Neder landers, die de onuitroeibare neiging hebben de politieke ze denmeester te spelen. Op iedereen hebben ze wel wat te zeggen: de Duitsers zyn nazi's geweest en kun nen het weer worden, Spanje sym pathiseert met het fascisme. Grie kenland is een dictatuur. Frankrijk wordt geleid door een eigengereide generaal-op-leeftijd, Portugal is ko lonialistisch, Zuid-Afrika bedrijft apartheid, Japan is een vroegere vij and, Oost-Europa is communistisch en China is het grote gevaar van de toekomst. Nu is die kritiek nog tot daaraan toe. al vraagt men zich af of zü geen afleidingsmanoeu vre vormt voor tekortkomingen in eigen land Maar deze bedilzucht ontaardt in gevaarlijke verdwazing als daaraan, openlijk of bedekt, de conclusie wordt verbonden, dat het gewenst is die gekritiseerden vooral op handelsgebied links te laten lig gen. Wie ook maar de geringste nei ging heeft dit bedenkelijke stand punt te delen neme een voorbeeld aan de Roemeense leiders, van wie er enkelen deze dagen in ons land op bezoek zijn. Nu is er geen twijfel aan of partijleider Ceaucescoe, pre mier Maurer of de minister van Buitenlandse Zaken -Manescoe zijn overtuigde communisten, maar ander zijds beschikken zij in tegenstel ling tot bovenbedoelde „nuchtere Ne derlanders" over ruim voldoende werkelijkheidszin om op de bres te staan voor de belangen van hun bij na twintig miljoen landgenoten en er niet op te letten of hun handels partners Russisch-communist. Chi nees-communist of „kapitalist" zijn. Ceaucescoe's voorganger, Gheor- gioe-Dej, heeft die lijn al verscheide ne jaren geleden uitgestippeld en zijn opvolgers hebben die na zijn dood in 1965 scherp doorgetrokken. Die Gheorgioe-Dej was merkwaardig genoeg nog een uitgesproken stali- en dus, zou men zeggen, weinig ge neigd om van de officiële commu nistische lijn af te wijken. Maar toen de Sowjet-Unie in 1963 een poging deed de satellietlanden voor te schrij ven welke taak zij in de Oosteuro- pese economie zouden moeten ver vullen en Roemenië daarbij gede gradeerd werd tot leverancier van grondstoffen, kwam Gheorgioe-Dejs ware aard naar boven :hij weiger de ronduit economisch-flnancieel op de onderste trede te gaan staan en de Roemeense plannen tot industria lisering op te geven. Daarmede ver wierf hij zich al was zijn verleden allerminst brandschoon voorgoed een plaats in 't hart van zijn volk. dat hem vereert als de man, die aan het economisch dirigisme van Mos kou en daarmede aan de Russische uitbuitingspolitiek een einde maak te. Ceaucescoe heeft die politiek voortgezet en onder Roemenië's han delspartners vindt men nu enerzijds een land als Rood-China en ander zijds staten als Amerika en West- Duitsland. Al die landen dragen er toe bij het grondstof rijke Roemenië te herscheppen in een moderne in dustriestaat. waarvan de leiders er voortdurend naar streven het wel vaartsniveau der bevolking zo snel mogelijk op te voeren. Drie jaar geleden bedroeg Roeme nië's buitenlandse handel met de z.g. kapitalistische landen reeds 35% van het totaal en dit getal zal intussen nog wel verder gestegen zijn. Een duidelijk bewijs van zijn streven naar zo groot mogelijke veel kleurigheid in 't aanknopen van han delsbetrekkingen. Vermoedelijk is het doel van Boekarest een zeker even wicht te scheppen tussen de handel met de Oosteuropese bondgenoten en die met de landen van de vrije we reld. „Hoewel wij voorstander zijn van de eenheid van de communisti sche staten op basis van gelijkheid van rechten en van eerbied voor el- kaars onafhankelijkheid en niet-in- menging in binnenlandse aangele genheden", zo verklaarde partijleider Ceaucescoe een jaar geleden, „is het bestaan van een internationaal cen trum (Moskou!), belast met het uit stippelen van één politieke lijn voor alle partijen, niet meer mogelijk". Dat was duidelijke taal, die al eerder in praktijk was gebracht, toen Roe menië zich i n 1963 ten tijde van Chroesjtsjow keerde tegen de be moeiingen van de Comecon (de „Oosteuropese EEG") met zijn econo mie en toen het zich in 1965 ver zette tegen de pogingen van Brezjnew het militaire pact van Warschau (de „Oosteuropese NAVO") tot een inter nationaal machtsorgaan uit te bou wen. In beide gevallen leden de Rus sische pogingen tot verdere vrijheids beroving der satellietlanden schip breuk op de besliste wil tot zelf standigheid van de Roemenen. De re gering heeft trouwens ook daarna meermalen de aandacht getrokken door haar onafhankelijk standpunt, bijv. toen zij weigerde Moskou te vol gen in het verbreken van de betrek kingen met China en toen zij. nog kortgeleden, de Russische kritiek op Israël van de hand wees. Voor het Kremlin is die zelfstandige houding van de Roemenen niet prettig, want die versterkt het verschijnsel van „erosie" (uitholling) van de massieve eenheid in Oost-Europa, een eenheid, waaraan het vrije gedrag van Joe- go-Slavië's president Tito ook al geen goed had gegaan. Maar de Roeme nen blijven hun eigen weg gaan in het belang van het welzijn des lands. Dank zij de ruime contacten met de gehele wereld neemt de industrie al vele Jaren achtereen telkens met veertien procent toe. Roemenië is niet langer een achterlijke provincie van Oost-Europa, maar is bezig snel een plaats te veroveren in de rij van ont wikkelde landen. Ook het groeiend toerisme draagt daartoe bij. Roeme nië heeft dus de vensters opengewor pen en de resultaten zijn al ''••'-'-'"k merkbaar. Ook internationaal poli tiek is zijn houding van grote beteke nis, want waar dc Joegoslaven en Roemenen voorop gaan. kunnen de Russen niet achterblijven Sedert 1955 valt er, voornamelijk in de omliggende landen, een vermeerdering waar te nemen van het aantal geslachts ziekten. In de Angelsaksische landen begint de toeneming reeds verontrustende vormen aan te nemen. De meest bedreigde groe pen vormen thans de pubers, de adolescenten en de homosek suelen. Ook het toenemend aantal buiten landse arbeidskrachten in Nederland wordt als een steeds belangrijker factor in de verbreiding der ge slachtsziekten gezien. Aangezien in Nederland geen aangifteplicht voor geslachtsziekten meer bestaat, is het niet mogelijk de toename van alle geslachtsziekten te vermelden. Dit wordt opgemerkt in een dooi de commissie consultatiebureauwe zen over het Adviesbureau voor de geslachtsziektenbestrijding uitge bracht rapport, opgenomen in Me disch Contact van deze week. Kort na de tweede wereldoorlog was er een sterke toename van het aantal lues (syfilis) gevallen, gevolgd door een regelmatige daling tot 1960. Sinds 1960 neemt daarentegen op de adviesbureaus het aantal patiënten BUITENGEWONE VERGADERING K VP-PA RTIJ RAAD (Van onze Haagse correspondent) De buitengewone partijraad van de KVP, waarin de partij vernieuwing en de plaatsbepaling van de KVP aan de orde komen, zal in Utrecht wor den gehouden op 8 en 9 december. De partijvoorzitter, mr. P. J. M. Aal- berse, heeft in een persoonlijke brief aan de leden van het partijbestuur en de kringbesturen, de aandacht op deze conferentie gevestigd. „Het is duidelijk", aldus mr. Aalberse. „dat deze vergadering één van de belang rijkste zal worden in het bestaan van onze partij. Het gaat hier immers niet om het zoveelste congres, waar bij vrijblijvend kan worden gediscus sieerd, maar om het nemen van be sluiten door het hoogste politieke or gaan van onze partij". In de brief wordt aangekondigd, dat vooraf een aantal regionale bij eenkomsten zal worden gehouden, die echter een besloten karakter dra gen. Bij de discussies zullen de ver houdingen tot de AR en CHU een belangrijke rol moeten spelen. De re gionale discussies moeten in septem ber plaatshebben, opdat de discussie nota. die de grondslag voor de ver gadering van de partijdraad vormt, uiterlijk op 14 oktober in het partij bestuur kan worden vastgesteld. NAM SLUIT ZES CONTRACTEN AF (Van onze Groningse correspondent» Er zijn nu zes contracten afgeslo ten voor de levering van Gronings aardgas naar het buitenland: „Vier met Duitsland, een met België en een met Frankrijk", zo vertelde gis termiddag de heer Hoogland, een vertegenwoordiger van de directie gasexport van de NAM, aan Prins Claus toen de Prins het controlecen trum van de NAM in Sappermeer be zocht. De levering van het aardgas kan beginnen wanneer de hoofdtrans portleiding tot Mannheim en Parijs klaar is. Dit zal waarschijnlijk tegen 1975 zijn. Gerekend naar de huidige grensprljzen zullen deze zes contrac ten Jaarlijks 1 miljard gulden aan deviezen opbrengen, tegen levering van totaal 20 miljard kubieke meter per jaar. Men is bezig met het ver werven van meer contracten. met lues geleidelijk toe. In 1960 wer den bij de bureaus 98 nieuwe patiën ten met lues ingeschreven, in 1961 135, in 1962 203, in 1963 267 en in 1964 293. Het aantal patiënten van bui tenlandse nationaliteit bedroeg in 1963 waarschijnlijk bijna 30 procent. Aangenomen inag volgens de com missie worden dat in Nederland sinds 1960 het aantal patiënten met gonor roe ook is toegenomen. Het wordt duidelijk genoemd dat het hier een potentiële volksziekte betreft, waar van de bestrijding een georganiseerde vorm van medisch-sociale hulpverle ning aan lijders en contacten nood zakelijk maakt. Er zijn naar de mening van de commissie en kele factoren die ertoe bijdragen dat een effectieve geslachtsziektenbehan- deling steeds moeilijker wordt. In de eerste plaats betreft dit de toene mende neiging van de patiënt zich zelf te behandelen met voorbijgaan van de arts. In de tweede plaats is er een belangrijke verbetering in het therapeutisch arsenaal bij de bestrij ding van geslachtsziekten, die er toe leidt dat de huisartsen veel meer dan vroeger de neiging hebben zelf deze patiënten te behandelen. Ofschoon de commissie zeer wel weet dat de huisarts in staat is een geslachtszieke te behandelen, wil zij er toch op wij zen dat uit het oogpunt van ziekte bestrijding een georganiseerde aan pak efficiënter is. BINNENLAND. Brandkast gekraakt De brand kast in een kantoor in de Nassau Ouwerkerkstraat in Den Haag is ge kraakt. Er verdween f14.000 aan contanten. Hoe de brandkastkrakers zijn binnengekomen in het pand van de Amsterdamse Aannemings Maat schappij is nog een raadsel. Zij door zochten de directiekamers, waarbij de bureaus werden opengebroken. De brandkast werd van een kantoor ruimte naar een gang gebracht, waar zij werd opengebrand. Gok-apparaten taboe Vóór 1 september zullen Rotamlnt, Bally, Karaat en andere apparaten, waar mee gegokt kan worden, uit de café's in West-Brabant verdwenen moeten zijn. De officier van justitie hij de Bredase rechtbank heeft daar toe opdracht gegeven. De rechter heeft al eerder uitgesproken dat de apparaten die gelegenheid bieden deel te nemen aan een spel waarbij de winnaar door het toeval wordt aangewezen, verboden zijn volgens artikel 1 van de wet op de kansspe len en dat ze daarom dienen te «'erdwijnen. Tot nu toe deed de po litie een oogje dicht, maar nu zul len de toestellen naar schatting 150 opgeruimd moeten worden, zeer tot ongenoegen van de caféhou ders in de grensstreken, die de gok- kers nu naar Belg'ë zien gaan Ontwikkelingshulp Nederland zal f 155.250.— bijdragen aan de uit- breid'ne van het Piastre Technical Institute" pen ambachtsschool in Omdurman in SoPdan met een nieuw schoolgebouw. Een desbetreffende overeenkomst 's in de Nederlandse ambassade in Khartoem ondertekend De school, die de steun van de Soe- danese reger'ng geniet en waar kin deren ongeacht ras of gezindfp wor den oop-pnompn telt thans 100 leer lingen tot dusver uitsluitend ion- gens. Zii zal na de uitbreid'ng ruimte bieden aar. 240 leerlingen zowel jon gens als meisjes. Echtpaar verongelukt - Bij een verkpprsongnhjir op de °g tussen Hirschberg en Soest in Noordrijn- België vierde gisteren zijn nationale Jeestdag. Deze foto van Prins Albert en Prinses Paola werd genomen bij hun aankomst aan de St.-Goedelekerk in Brus sel voor het bijwonen vaji een herdenkingsdienst. (Foto Leidsch Dagblad) Kiesinger regelt geschil tussen twee ministers De Westduitse regeringsleider, dr. Kiesinger, heeft gisteren persoonlijk het conflict geregeld tussen zjjn mi nisters van Defensie en Financiën, Schroder en Strauss, over het peil van de defensieuitgaven in de ko mende jaren. Het verschil van me ning hield in, dat naar Sehröders me ning de Bundeswehr het als gevolg van het plan tot vermindering van de staatsuitgaven in de komende vier jaar met minder geld zou moe ten doen, terwijl Strauss het tegen deel beweerde. In een gesprek van twee uur tus sen Kiesinger en Schroder werd men het eens over een eindbedrag waar over het ministerie van Defensie het volgend jaar zal kunnen beschikken. Volgens regeringswoordvoerder Von Hase, had dit ministerie bij zijn be rekeningen het nog niet gebruikte geld dat de bondsrepubliek in de VS voor wapenaankopen moet be steden (ter compensatie van de kos ten van de legering van de Ameri kaanse strijdkrachten in West- Duitsland» buiten beschouwing gela ten. Tot dusver zou dit ongebruikte geld ruim drie miljard mark omvat ten. Von Hase zei dat de Westduitse defensie hierdoor in 1968 over 1.1 pet. meer geld zal kunnen beschikken dan in het lopende jaar. In de ko mende jaren zou dit percentage nog stijgen. LOETHOELI (69) AANGEREDEN EN OVERLEDEN Albert Loethoeli, voormalig leider van het in Zuid-Afrika verboden Afrikaanse Nationale Congres en winnaar van een Nobelprijs voor de vrede, is gisteren in de buurt van zijn huis in Stanger door een goede rentrein aangereden en kort daarna in een ziekenhuis overleden. Loethoeli, die 69 jaar is geworden, is aangereden terwijl hij een spoor brug overstak. Zijn ogen gingen de laatste tijd achteruit. De afgelopen acht jaar mocht Loethoeli Stanger (50 km ten noorden van Durban) niet verlaten. Een uitzondering is dn 1961 gemaakt, toen de Zuidafrikaan- se regering hem toestemming gaf naar Oslo te gaan om de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst te nemen. Loethoeli, een Zoeloe, is 15 jaar lang onderwijzer geweest. Hij werd in 1952 door de overheid ontslagen toen hy weigerde uit het Afrikaanse Nationale Congres te treden. In 1956 was hij een van de 155 personen, die op beschuldiging van hoogverraad werden gearresteerd. Hij werd na het voorlopige onderzoek vrijgelaten. In september 1960 kreeg hij een boe te wegens het verscheuren van zijn persoonsbewijs als protest tegen de achterstelling van de negers bij tewerkstelling en verplaatsing. Loethoeli organiseerde passief ver zet, tot uiting komend dn stakingen en een boycot van Zuidafrikaanse produkten. Zijn bewegingsvrijheid was sinds 1959 beperkt op grond van de wet op onderdrukking van het communisme. Hij mocht verder geen openbare bijeenkomsten bijwonen of toespraken houden en er mochten van hem in Zuid-Afrika geen verklarin gen worden gepubliceerd. In 1962 publiceerde hij zijn auto biografie „Let my people go", die en kele maanden later dn Zuid-Afrika verboden werd. Een paar jaar gele den werd hij getroffen door een be roerte, als gevolg waarvan zijn ge zichtsvermogen hoe langer hoe min der werd. ADVERTENTIE De echte t. die niet bijt National-Zeitung zonder Hitiers foto verschenen Het beruchte uiterst-rechtse blad „Deutsche National-Zeitung und Soldaten-Zeitung" Is gisteren weer op de markt verschenen zonder de foto van Hitler, die de aanleiding vormde tot het in beslag nemen van het blad de dag tevoren. De tekst die de foto begeleidde, bleef onver anderd. Op de plaats van de weg gelaten foto is een bericht opgeno men waarin het blad verslag uit brengt over het „politie-optreden" tegen de National-Zeitung. Zoals bekend werd de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, wiens portret links van de tekst op de voorpagina was afgedrukt, verge leken met Hitier, wiens afbeelding rechts van de tekst prijkte. Het be trokken artikel had als kop: ,.Het Auschwitz van Israël in de woestijn de massamoord op de Arabieren Dajan in het voetspoor van Hitier". Het blad heeft al sinds het begin van de crisis in het Midden-Oosten een heftige campagne tegen Israël gevoerd, kennelijk met de bedoeling eigen schande uit te wissen. Wassenaar (Kunstzaal Heuff): Ope ning tentoonstelling wandkleden Cari- ne v d. Meer - 3 uur nam. ZONDAG Zijlsingel 2: Volle Evangeliezending Spr. evang. J. P. H. Zijlstra 10 uur voorm nam. geen dienst. Oude Rfjn 5: Qem. voor oorspron kelijk christendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. dagen. Spr. dhr. Diender. 10.3 Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen 4 en 6.30 uur nam; openbare lezing: 2.30 en 5.15 uur Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur njn. DINSDAG Ch. de Bourbonhof: Electronlcaciub „De detector" 7.30-9.30 uur nam. Luxortheate den Film „Li derland". 10 i Stadhuis (wachtkamer (rouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur nam Zijlsingel 2: Volle Evangellezendlng. Spr. evang. J. P. H. Zljlstra. 8 uur Nationale Gaule patrouilleert in Minneapolis In de straten van de Amerikaanse stad Minneapolis (Minnesota), waar zich twee avonden achtereen rassen- relletjes hebben voorgedaan, wordt gepatrouilleerd door ongeveer 600 leden van de Nationale Garde. Don derdag werden in het overwegend door negers bewoonde noordelijke stadsdeel drie grote 'en een dertigtal kleinere branden gesticht, waartegen ruim 300 brandweerlieden in actie moesten komen. Brandweerlieden hebben gisteren de strijd moeten aanbinden met meer dan 30 branden, nadat voor de twee de achtereenvolgende avond ernstige ongeregeldheden waren uitgebroken. Brandbommen werden gegooid, rui ten verbrijzeld en er werd op grote schaal geplunderd. Bij de onlusten is een tiental men sen gewond, onder wie twee negers, die met schotwonden in een zieken huis zijn opgenomen. De commandant van de staatspo litie van New Jersey heeft meege deeld dat alle beperkingen die in de stad Plainfield van kracht waren in verband met de rassenonlusten zijn opgeheven. De toestand in de stad is rustig maar gespannen. De opheffing geldt voor het uit gaansverbod, het verbod op de drankverkoop en de patrouilles van de Nationale Garde. Eerder was meegedeeld dat men niet zal door gaan met het doorzoeken van alle huizen in de negerwijken naar de 42 vermiste karabijnen. Westfalen is gisteren een Nederlands echtpaar uit Enschedé om het leven gekomen. Hun auto kwam in botsing met een tegemoetkomende vracht auto. De 28-jarige heer H. S. Gie- Lnk bezweek tijdens het vervoer naar ten ziekenhuis aan zijn verwondin gen; zijn 26-jarige echtgenote over leed ter plaatse. Een driejarig doch tertje van het echtpaar en een 12- jarig zusje van de vrouw moesten ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. De familie bracht haar vakantie in West-Duitsland door Giro-oplichter gepakt De En- schedese politie heeft in samenwer king met de spoorwegrecherche een inwoner van Enschedé gearresteerd, riie vele malen spoorkaartjes heeft gekocht tegem inlevering van een girokaart en kascheques heeft ge ïnd. terwijl niets op zijn girorekening stond. De Nederlandse Spoorwegen zijn voor ongeveer f 1.600 benadeeld, de PTT voor f 500. Ook enige zaken lieden zijn er ingelopen. Verpleegsters naar Zuid-Vietnam Het Nederlandse Roode Kruis zendt half augustus twee verpleeg sters uit naar Zuid-Vietnam. Het zijn de 24-jarige mej. L. M. C. W. Verlinden uit Nijmegen en 22-Jarige mej J C. M. Melief uit Amsterdam Zij reizen via Genève naar Saigon, waar zii twee a drie weken worden ingewerkt. De tijdsduur dat de meis jes hun verpleegwerkzaamheden in d'enst van het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis zullen ver. richten ls voorlopig gesteld op vier maanden. De uitzending geschiedt op verzoek van de Liga van Rode Kruis-verenigingen. Man büt man Tijdens een ruzie heeft een 28-jarige kolenwerker uit Rotterdam een stuk uit het oor van zijn 36-jarige buurman gebeten. De twee mannen krpeen onenigheid om dat de kolenwerker zich ergerde aan het feit dat de kinderen van zijn buurman met de deuren liepen te smijten. De orenbijter kwam er bij de twist ook niet zonder schade af. Enige stompen van zijn tegenstan der bezorgden hem een flinke hoofd pijn. De aan het oor geschonden buurman moest in het havenzieken huis worden opgenomen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. BUITENLAND Droogte In Noord-Vietnam De Noordvietnamese boeren maken de hevigste droogte sedert 40 jaar door, aldus deelt het officiële Oostduitse persbureau ADN mee. In een be richt uit Hanoi meldt het persagent schap, dat de vraagstukken van de droogte nog ingewikkelder worden door het bombarderen van dijken en bevloeiingssystemen door Amerikaan se vliegtuigen. Tegenmaatregel Communistisch- China heeft gisteren bekendgemaakt, dat het „de bewegingsvrijheid" van de correspondent van Reuter in Pe king, Grey, heeft beperkt met het oog „op de Britse imperialistische onwet tige vervolging" van verslaggevers van het persbureau Nieuw China en andere Chinese verslaggevers in Hongkong. Israël ontkent Israël heeft gis teren in een brief aan secretaris generaal Thant ontkend, dat 't zich in de strijd van vorige maand schul dig gemaakt zou hebben aan „on menselijk optreden" tegen Egypte- naren. De Israëlische verklaring vormt een reactie op een Egypti sche beschuldiging, dat Israël bom aanvallen zou hebben gedaan op burgers, ziekenhuizen en ambulan ces en gewonde tegenstanders zou hebben doodgeschoten. Volgens Is raël heeft Egypte van vertegenwoor digers van het Rode Kruis, die zich vrijelijk in de bezette gebieden kun nen bewegen, géén bevestiging van zijn beschuldigingen gekregen. Levenslang Een negentienjarige Britse vrachtautochauffeur is ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf wegens moord op twee negen jarige meisjes en het verkrachten van een van haar. Het proces in Gloucester heeft een week geduurd. De lichamen van de meisjes waren in een grintgroeve gevonden. Grensincidenten In Korea Bjj incidenten langs de grens tussen Noord-Korea en Zuid-Korea zijn eind deze week vijf Noordkoreanen gedood. Het Zuidkoreaanse leger maakt jacht op een veertigtal Noord- koreaanse guerrillastrijders, die zich in het grensgebied ophouden. Vol gens de Zuidkoreaanse inlichtingen dienst worden op het ogenblik acht honderd Koreanen in het noorden opgeleid voor een guerrilla in Zuid- Korea. Martino overleden Gisteren is in Rome overleden Gaetano Martino, voormalig minister van Buitenlandse Zaken in de Italiaanse regering en voorzitter van de liberale partij, Hjj was 66 jaar. Als minister van Bui tenlandse Zaken tekende hij op 25 april 1957 het verdrag waarbij de Europese Economische Gemeenschap in het leven werd geroepen. Hij was lid van het Europese parlement, waarin h(j enige tijd de voorzitters hamer hanteerde. Knallen boven Londen Engelse straaljagers hebben gisteren een reeks van vier proeven afgesloten met het doorbreken van de geluids barrière boven Londen. Het resultaat bestond uit zo luide protesten van het publiek dat die de knallen bijna overstemden. Het ministerie van Technologie ontving gemiddeld 6000 klachten per knal, maar het doel van de proef uitvinden welk effect de supersonische Concorde op Lon den zal hebben ls bereikt. De ernst van de klachten ligt niet in het aantal maar in de aard: som mige waren afkomstig van opere rende chirurgen en van kappers die de schrik van hun leven kregen ter- wijl ze aan het knippen waren. WOENSDAG De Goede Herder (Oude Vest Afscheidsbijeenkomst ds. J. M. D. Berg 7 tot 10 uur nam. Stadhuis (trouwkamer): Spreek sociale raadsvrouw. 4-6 uur aam. Luxortheater Jeugdvakantlebezlf den Film „Gevangen ln de cunner 10 uur voorm. VRIJDAG Oude Vest: Evangelisatie Christ gem. „Eccllesla", 8 uur nam. Pieterskerk: K. en O. Orgelconi Jiri Ropek, 8.15 uur nam. Konlngskerk: Ruilclub 7.30—10 LEIDSE BIOSCOPEN Camera „Drie nachten van de", 18 J. dag. 7.00 en 9.15 uur. z 4.45. 7.00 en 9.15 uur; Iedere mld 2.30: „Gullivers reizen", a.l. Lido „Arizona colt", 18 J. 2.30. 7.00 en 9.15 uur; zond. 2.3J, 7.00 l 9.15 1 Euxor „Batman '66", a.i. middag 2.30 uur, zond. 2.30 en uur; Avondvoorstelling: „Frankens- schiep 'n vrouw", 18 J. Iedere (ook zond.)7.00 en 9.15 uur. Rex „Die knotsgekke kereis hun vliegende kratten", a.l. dag. J 7.00 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.43 en 9.15 uur. Studio „Sla nooit een vrouw, niet met een bloem". 18 J. 2.30, 7.00 en 9.15 uur; zond. 2.30, 7.00 en 9.15 uur Trlnnon „Caprice", 14 1. 2.30, 7.00 en 9.15 uur; zond. 2.15. 7.00 en 9.15 uur Wassenaar, Astra-theater 8 uur en zat. 7.00 en 9.15 uur: ,i ze maar schieten". 14 J. Zond. 7.00 ei 9.15 uur: „Geheime opdracht Jn Balkan", 14 J. Zond. middag 2.30 „Old Chatterhand" TENTDON STELLINGEN LakenhalTentoonstelling „Dan toen en nu'Werkd. 10 uur voorn 5 u. nam.; zondag 1-5 u. nam. (t 6 augustus). Ut LaKrniidi Da* 10-6 uur. 1-6 uur Legermuseum (Pesthuislaan): uitzondering van zaterdag van 10-4 (zondag 1-5 uur) Moien „de Valk": Molenmuseum, opend dinsdag t/m zaterdag 10 voorm.6 uur nam. Zondags 15 nam Maandags gesloten Rijksmuseum voor Volkenkux Ten toonstelling: „Ball, beeld droombeeld" Geopend dagelijks 17 uur: zondags 1317 uur (to oktober) Rijksmuseum voor Volkenkun Ten toonstelling van Japanse pren van Kyösaï Dagelijks 1017 u Zondags 1317 uur Rijksmuseum voor Volkenkun (Steenetraat 1): Dag 10-7 u.; Hags 13-17 uur Rijksmuseum voor de de geschiet nis der natuurwetenschappen: D 104 uur zond 14 uur Wassenaar (Kunstzaal Heuff)T| toonstelling wandkleden Carlne der Meer. Maandag t/m zaterdag uur voorm.—5 uur nam; bovend dinsdagavond 8 10 uur (t/m 16 gustus). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Geopend voor spoedeisende geval! Haven Apotheek. Haven 18, tpl. 200 Op zaterdag 22 Juli ls ln Leid 's morgens van 8 tot 12 uur, v spoedeisende gevallen bovendien opend: apotheek Reljs, Steenstraat tel. 20136. De zaterdag-, zondag-, avond nachtdienst van apotheek R. i Freest Smallenburg te Lelderdi wordt waargenomen door de Hai Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek en A| theek Voorschoten zijn de gehele w geopend. Zaterdagmorgen vóór 12 uur rai plege men de eigen huisarts, daai tot maandagmorgen dokterstelefo 2 2 2 2 2. ADVERTENTIE AUTOPECH 24 uur per dag staan onze ser vicewagens en onze 4-tons kraanwagen voor U paraat. Uniek is onze foto-dienst bij ongelukken en aanrijdingen. LEIDSE AUTOREPARATIE EN AUTOBERGINGSDIENST Tel. 01710-25216, b.g.g. 20693 Werkplaats: p.a. Middelstegr. Leiden. HAAGS AGENDI (Van donderdag 20 juli t/m woensdag 26 juli). ZATERDAG 22 JULI Poppentheater: Guldo van f 14.30 uur: „Het ijzeren hek en vuurrode vis"; Frank Kooman, 14! uur: „Het brandneteleiland". ZONDAG 23 JULI Park Ockenburgh, 14.30 uur: Muzie korps Congreszaal Leger des Heli- Poppentheater Frank Kooman, uur: „Sophonljnus. het wijze konjjl Wagenschuur, 14.00 uur ti „Suuske en het wonderlampje". MAANDAG 24 JULI Openluchttheater ..Zuiderpark" i4> uur: Gezelschap Eddv de Valk: „li1 fessor Wijsneus" DINSDAG 25 JULI WOENSDAG 26 JULI Openluchttheater „Zuiderpark" Ml uur: Toneelgroep Harleklno: „Het helm van het Kokoselland". Pier, Haags Marionettentheater: Gouden Schelp". Poppentheater Frank Kooman, uur: „Sophonijnus, het wijze kon!]» Oude kerk. 20.00 uur: Sander 1 Marion orgel m.m.v. het fagot-1 Henk de Wit.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2