Iroedende kraanvogels VAKANTIEBEZIGHEDEN IN LEIDEN in Alphens Avifauna es#1 Weg door vliegkamp krijgt verlichting BODEGRAVER GAF BROER SCHULD VAN ONGELUK Prijzen bloemen zijn laag Gouden echtpaar in Voorschoten De ,rooieof de jarige' CXTR ERDAG 22 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 PROGRAMMA VOOR DE WEEK VAN 24 T.M. 28 JULI 1967 (Foto Leidsch Dagblad). A -r Parochie Maandag 24 juli Dinsdag 25 Juli Woensdag 26 juli Donderdag 27 juli VrRdag 28 juli Herensingel 9 uur Alexanderstr allen naar Katwijk zwempak brood erf drinken mee x Sportwedstrijd op het strand 9 uur Alexanderstr. Dierenpark Wassenaar brood en drinken mee 9 uur Alexanderstraat Noordwijkerhout brood en drinken mee 9.30 u Alexanderstr. Luxor Openluchtspel in het vakantiedorp allen brood en drinken mee 9 uur Alexanderstract Linnaeushof brood en drinken mee Hartebrug 9 uur Romanuszaal allen naar Katwijk zwempak brood en drinken mee sportwedstrijd op het strand 9 uur Romanuszaal Dierenpark Wassenaar brood en drinken mee 9 uur Romanuszaal Noordwijkerhout brood en drinken mee 9.30 uur Romanuszaal Luxor Openluchtspel in het vakantiedorp allen brood en drinken mee 9 uur Romanuszaal Linnaeushof brood en drinken mee St.-Petrus en Lodewijk 9 uur Petruskerk allen naar Katwijk zwempak brood en drinken mee Sportwedstrijd op het strand 9 uur Petruskerk Dierenpark Wassenaar brood en drinken mee 9 uur Petruskerk Noordwijkerhout brood en drinken mee 9 uur Petruskerk Luxor Openluchtspel in het vakantiedorp allen brood en drinken mee 9 uur Petruskerk Linnaeushof brood en drinken mee Leonardus 9 uur Potgieterlaan allen naar Katwijk zwempak brood en drinken Sportwedstrijd op het strand 9 uur Potgieterlaan Dierenpark Wassenaar brood en drinken mee 9 uur Potgieterlaan Noordwijkerhout brood en drinken mee 9.30 uur Potgieterlaan Luxor Openluchtspel in het vakantiedorp allen brood en drinken mee 9 uur Potgieterlaan Linnaeushof brood en drinken mee Antonius 9 uur Churchilllaan' allen naar Katwijk zwempak brood en drinken Sportwedstrijd op het strand 9 uur Churchilllaan Dierenpark Wassenaar brood en drinken mee 9 uur Churchilllaan Noordwijkerhout brood en drinken mee 9 uur Churchilllaan Luxor Openluchtspel In iet vakantiedorp allen brood en drinken mee 9 uur Churchilllaan Linnaeushof brood en drinken mee r.Va de ooievaars zijn het nu rote blauwkleurige Sara.s '4vogelsafkomstig uit India het broeden zijn in het °bark Avifauna in Alphen x\en Rijn. Het wijfje van het stel sierlijke vogels be waakt, als zij niet op de beide eieren zitmet grote zorgvuldig heid het nest, bijgestaan door het mannetje (op de achtergrond). De leiding van het park hoopt al leen maar, dat de resultaten met deze vogels beter zullen zijn dan met de jonge ooievaars, die, nadat zij reeds enkele maanden oud wa ren, toch nog weer door de een of andere oorzaak gestorven zijn. Het broedende stel heeft uiter aard nog al belangstelling van de zijde van het publiek. d a»ng, land g h In roegf om d tndei is 14 Ht ware strijd in Jbets hoofdstad ifnationalsitisch Chinese inlich- deinst verneemt dat op 15 rnstige gevechten zijn uitgebro- de Tibetaanse hoofdstad Lha- de hoofdstad van de provincie Tihwa. Lhasa zouden meer dan 100 len zijn omgekomen bij de tussen twee concurrerende rode gardisten, die elkaar ontra-revolutionaire denkbeel- ischuldigen. gevechten zouden nog voort en geleid hebben tot een al- e staking. 'ihwa is de staat van beleg ndigd na steeds heftiger bot- tussen voor-en tegenstan- an Mao Tse-toeng. Op 15 juli in Mao's vijanden een strijd- af op het kantoor in Dihwa persbureau Nieuw China, dat isch is. De troepen ontvoerden ecteur en verscheiden journa- en ranselde hen af, aldus de l^alistisch-Chinese berichten. emenië zuivert iligheidsdienst Roemeense communistische is begonnen met een zuive- >n reorganisatie van de vei- en inlichtingendiensten, om- spionage zouden hebben be- :gen de partijleiding. zegslieden hebben ver- de reorganisatie waar- wordt uitgevoerd op last Ceausescoe. Deze dagen geleden in een re- stafleden van Binnenlandse geheime politie beschuldigd van bevoeghe- de grondwettelijke van de staatsburgers geschon- zijn. Hij gaf te kennen, van de partijleiding onder zijn gesteld en dat zijn gearresteerd op be- van activiteiten gericht staat zonder dat daarvoor voeren waren, toen ook maatrege- verbetering aan, kennelijk doel het apparaat weer on- zeggenschap van de partij te De man achter de gewraak- zou Draghici zijn, ge- minister van Binnenlandse en lid van de drie toporga- de partij: het permanente het bestuur en het cen- Van dit laatste orgaan is Draghici, die reeds jaar in. het veiligheidsappa- was niet aanwezig bij de re- Ceausescoe, een feit dat niet is gebleven. zegslieden zün van me de rede van de partjjlei- inleiding kan vormen tot ver dring van de interne politieke ~e. Vergeleken met andere ropese landen heeft Roemenië gedaan op het gebied van het ■nlnderen van de interne contro- fwfjl het naar buiten vooral de ik legde op onafhankelijkheid het communistische kamp. Als Katwijks raad voorstel goedkeurt Ter bevordering van de verkeers veiligheid verdient het naar de me ning van burgemeester en wethou ders van Katwijk aanbeveling de provinciale weg nr. 1, voor zover ge legen tussen de noordelijke en de zuidelijke toegang van het Marine Vliegkamp Valkenburg, van verlich ting te voorzien. Reeds eerder werd bet gedeelte van de provinciale weg, gelegen tussen de zuidelijke toegang van het vliegkamp en het viaduct onder de Zeeweg, verlicht, zodat na uitvoering van deze uitbreiding een groot deel van het binnen Katwijk gelegen stuk van deze bij duisternis nogal gevaarlijke weg van een na- triumverlichting zal zjjn voorzien. De totale kosten van het plan wor den begroot op f 49.000. Over de ver deling van deze kosten hebben B. en W. contact opgenomen met het Bu reau aanleg, beheer en onderhoud van vliegvelden (B.A.B.O.V.) in Lei den en met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Het met 't B.A.B.O.V. gevoerde overleg heeft geresulteerd in een schriftelijke toezegging dat 50% van de eanlegkosten of f 24.500 voor rekening van het ministerie van Defensie zullen worden genomen. Voorts wil dit ministerie de helft vergoeden van de jaarlijkse exploita tielasten. geraamd op f 4098 derhalve c.a. f 2050. Voorts is er grond voor de ver wachting, dat in 1968 vanwege de provincie een subsidie van 25% zal worden toegekend in de aanlegkosten of rond f 12.250. Uiteindelijk komen dus slechts ten laste van de gemeente V*. gedeelte van de aanlegkosten en de helft van de jaarlijkse exploitatie kosten. Kees Uitenhout zwemt naar twee Luciitmaclittitels Kees Uitenhout van de Sleutelstad heeft gisteren tijdens de kampioen schappen van de Koninklijke Lucht macht in Amersfoort beslag weten te leggen op twee eerste plaatsen. Op de 100 meter was hij de snelste in 1.17.- en op de 200 meter in 2.05.1. Door deze prestaties heeft Kees Uitenhout zich geplaatst voor het Nederlandse Luchtmachtteam, dat in september in Brussel om de Europese Luchtmachttitels zal zwemmen. De LPV De Viredenclub Wed vlucht Vilvoorde. In concours 421 vogels. Uitslag: 1. J. Beekman; 2. 3. H. J. Wansink; 4, 5, 6, 10. W. de Rid der, 7. T. Gijsman, 8. Pet, 9. P. Marks. de winter te doen uitvoeren .terwijl B. en W. voorts nog mededelen, dat een voorstel tot verlichting van het gedeelte van de provincialeweg tus sen de zuidelijke toegang van het vliegkamp en de grens van de ge meente Wassenaar zo spoedig moge lijk aan de raad ter beslissing zal worden voorgelegd. BIJNA 400 MAN VAN VIETCONG GESNEUVELD Zuidvietnamese en Zuidkoreaanse soldaten hebben gisteren in twee ge vechten 380 tegenstanders gedood, terwijl Amerikaanse piloten boven Noord-Vietnam drie Migs neerscho ten en waarschijnlijk nog een vderde neerhaalden. Dit gevecht was het eerste belangrijke luchtduel boven het noorden in zes weken. Het Zuidvietnamese hoofdkwartier deelde mee dat een keur-bataljon 240 tegenstanders had gedood in de noordelijke provincie Qoeang Tri in een slag op de kustvlakte tegen een bataljon van ongeveer 500 man. Ongeveer 160 km zuidelijker na men manschappen van de Ko reaanse Witte Paard-divisie in de kustprovincie Binh Dinh het hoofd kwartier in van het 95ste Vietcong- regiment, waarbij 140 guerrillastrij ders sneuvelden en 70 wapens wer den buitgemaakt. DOORGEREDN NA BOTSING „Wel eens gehoord van het ver zoek: „Don't kisse me, I am not a lady" informeerde de Haagse politie rechter bij een 51-jarige autobe stuurder uit Noordwjjk, die in 's-Gravenzande met de door hem be stuurde auto een voor hem rijdende wagen dan „kisste". De Noordwijker ging er de „zoen"-partij vandoor, de auto bestuurster met de gevolgen achter latende. Pas in Hoek van Holland ging de Noordwijker zijn (splinternieuwe) auto inspecteren en ontdekte .er wat beschadigingen op. „En dus had u kunnen begrijpen, dat u schade had toegebracht," con stateerde de officier van Justitie bij de Haagse politierechter. Volgens verdachte had hij niets van schade aan de voor hem rijden de auto gezien, doch de officier vond het toch wel merkwaardig, dat ver dachte in Hoek van Holland toch maar eens rond zijn auto was gelo pen. „Dus vertrouwde u het zeker niet", was zijn conclusie, hij eiste f 50 boete voor de aanrijding en f 250 voor het wegrijden. De verdediger gaf toe, dat het strafbaar feit was gepleegd, doch hier was volgens hem slechts van een licht geval sprake. De rechter volstond daarom met opleggen van f. 50 en f. 100 boete. Prof. Bouwers gaat „De Oude Delft" verlaten De raad van commissarissen van de N.V. Optische industrie „De Oude Delft" deelt mede dat prof. dr. A. Bouwers, president-directeur dezer onderneming, de wens te kennen heeft gegeven per 1 januari 1969 deze functie neer te leggen en daarna als president-commissaris de onderne ming te blijven dienen. Reeds nu heeft de raad van com missarissen voorzien in een opvolger. Als zodanig is benoemd prof. dr. ir. S. Duinker, die per 1 februari 1968 tot de directie zal toetreden en met in gang van 1 januari 1969 het presi dent-directeurschap van prof. Bou wers zal overnemen. Prof. Duinker is in 1950 afgestudeerd aan de Tech nische Hogeschool te Delft, waar hij in 1957 is gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen. Hij heeft een 17-jarige ervaring in speur- en ontwikkelingswerk en is buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen. it Het zal 10 augustus een hal ve eeuw geleden zijn, dat de 24- jarige heer N. Bol in Voorschoten in het huwelijk trad met de drie jaar oudere mej. J. E. Zuiderduyn. De bruidegom, die is geboren in Leiderdorp, heeft vanaf zijn acht ste jaar „onder de koeien geze ten", zoals hij dat uitdrukt. Het koeienmelken ivas een hele dag taak: van vier uur 's ochtends was hij vaak tot half acht in de avond aan het werk. Werken is zijn enige hobby. Na zijn normale dagtaak ging de heer Bol 's avonds ook nog vaak helpen hooi en. De bruid heeft haar handen vol gehad aan het grootbrengen van haar drie kinderen. Verder heeft het echtpaar nog zes kleinkinde ren, drie meisjes en drie jongens. 10 augustus zal het gouden paar, dat reeds meer dan 50 jaar het Leidsch Dagblad leest, van half drie tot vier uur recepiëren in „De Werf" bij de gereformeerde kerk van Voorschoten. (Foto L.D./Holvast). Duitse dominee zielzorger voor Duitse gasten De Duitse predikant ds Wagner is al enige tijd in Noordwijk om als zielzorger op te treden voor de Duitse gasten. Hij heeft reeds enke le kerkdiensten geleid. Zondag, 23 juli a.s. zal hij in „De Rank" zijn laatste dienst houden. Donderdag a.s. zal hij in dit cen trum van de Herv. Gemeente een speciale bijeenkomst beleggen, waar in hij zal spreken over het onder werp „Wie gelooft heden nog in de vrede?" Deze dienst begint om 8 uur nam. Het werd de Haagse politierech ter beslist niet gemakkelijk gemaakt door een 22-jarige jongeman uit Bo degraven. Hü werd ervan beschul digd met de door hem bestuurde auto een garagedeur in elkaar te hebben gereden. De oorzaak zou drankmisbruik zijn geweest. Toen de jongeman enige tijd ge leden terecht stond ontkende hij de auto te hebben bestuurd, want vlak voordat de botsing gebeurde zou zijn broer achter het stuur hebben plaats genomen. Maar omdat die broer stomdronken was, had hij in broe derlijke liefde de schuld op zich genomen. Met gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs in het vooruitzicht, kwam hij op die verklaring terug bij de rechter en betoogde, dat het zijn broer was geweest, die achter het stuur had gezeten. De rechter wilde er wel iets meer van weten en hield toen de behande- l'ng van de zaak aan, om nog ge- tulgen te horen. Dit zou dan nu gebeuren, doch de beide getuigen, die waren opgeroepen, verschenen niet ter zitting. Zij hadden wel ver klaringen afgelegd. De getuigen kenden de broers, waarvan de één als „de róoie" en de andere als „de lange" in hun woon plaats bekend staan. Zij hadden „de roole" achter het stuur van de auto gezien en dat was dus de verdachte. VOORSCHOTEN BISSCHOP OP BEZOEK BIJ ZIEKEN „U vindt uw leven zo nutteloos en vraagt zich misschien af waar u voor dient? Ik verzeker u, dat geen mensenleven nutteloos is. U moet het nut van uw leven vinden daar waar 't ligt. Het is te vinden in het dra gen van het kruis ,in de zwakte van het leven. Dat is moeilijk. Ver geet nooit, we leven nooit voor ons zelf en streven nooit voor ons zelf. leven voor God en voor ande- De bisschop van Rotterdam, mgr. M. Jansen, geheel in het zwart gekleed, sprak de langdurige zieken, die een week vakantie genieten in Huize Bfjdorp in Voorschoten, gis termorgen in deze bewoordingen toe. De bisschop wees op de belangrij ke taak van de zieken, izch willen inzetten voor Gods Keerk. „We gaan naar vernieuwing toe en het is on vermijdelijk. dat er dan uitwassen voorkomen". Mgr. Jansen werd verwelkomd door ds. E. Saraber, hervormd pre dikant in Voorschoten, diie zijn vreugde uit sprak over de samen werking tussen de kerken. Na de officiële verwelkoming en de toespraak van de bisshcop on derhield mgr. Jansen zich langdurig met iedere zieke. Het zusterkoor zong met de zieken een vrolijk lied: „Welkom Monseig neur". In de middag brachten de zieken een bezoek aan de Voorschotense weekmarkt en 'sa vonds voerde de toneelverenigirig „Voorschoten" een kort toneelspel op. Vandaag is er kermis op „Bijdorp". De zusters zijn allemaal dubbel ge mutst (boven de kap staat de feest- pet). Bovendien had „de lange" meege- aeeld nog nooit achter het stuur van een auto te hebbein gezeten, geen rijbewijs te willen bezitten, omdat hij bang is voor autorijden, en de be wuste avond veel te dronken te zijn geweest om een auto te besturen. Dus bleef er niet anders over, dan dat „de rooie" terecht als de dader werd aangemerkt. „Het is allemaal wat wonderlijk ge gaan", constateerde de officier van justitie. „Op verzoek van de werkge ver heeft verdachte na twee weken het rijbewijs teruggekregen, ook om dat hij toen zijn broer de schuld ging geven. Hq is nu uiteraard doodsbenauwd weer zijn rijbewijs en dus zijn baantje kwijt te raken en dus komt de broer weer op het to neel". De officier geloofde niet in dat alles en stelde verdachte strafbaar. De eis tegen hem luidde twee we ken gevangenisstraf en een jaar in trekking van het bijbewijs. Er rekening mee houdend dat ver dachte als chauffeur zijn baan kwüt is, veroordeelde de rechter hem tot twee weken gevannlsstraf en e<*n jaar intrekking van het rijbewijs, waarvan evenwel acht maanden voorwaardelijk en aftrek van de tijd waarin het rijbewijs reeds was inge nomen. Ondanks het zeer hoge tempo b(j het veilen en het gebruik van twee afmijntoestellen bij de bloemenvei ling „Flora" in Rijnsburg is het toch niet mogelijk om de veiling, die om zes uur in de morgen begint, vroe ger dan omstreeks een uur of tien klaar te hebben. In onvoorstelbaar grocte hoeveelheden worden de bloe men aangevoerd, waarbij de anjers en de gladiolen wel de kroon span nen. In de vraag naar bloemen Is in zoverre verbetering gekomen, dat slechts, die bloemen die sterk in kwa liteit afwijken, niet worden verkocht. Alle overige gaan weliswaar voor prijzen van de hand, die we sinds jaren niet meer gekend hebben, maar ze worden tenminste verkocht en belanden derhalve in plaats van op de mesthoop, in de huiskamer. Zonder twijfel gaat - nu iedereen de bloemen kan kopen, die hij of zij wenst - hier toch een zekere propa gandistische waarde van uit. Het lijkt ons het beste, de zaak voorlopig maar van deze kant te blijven bekij ken, want een nog veel langer voort duren van deze situatie zou - voor al voor de jonge pas beginnende kwe kers die enorme investeringen heb ben moeten doen om tot de opzet van een bedrijf te komen - ca- tasthophale gevolgen kunnen hebben. Juist in een minder florissante tijd dient men de aandacht van het publiek te trekken voor zijn produkt. Het is om die reden, dat de Rijns burgers zich met volle energie heb ben geworpen op de totstandkoming van het bloemencorso en de tentoon stelling in het Leidse Waaggebouw.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11