EIDSCH DAGBLAD Irak zou willen Jordanië °p°ude annexeren G Vlieland verbiedt schie toef eningen Claus loopt Vierdaagse JAMIN Overval Schatten dn de Sinaï man 'n Kaptein THobuhffe VLIELAND KOOPJES S alles Vlieland ipgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 21 JULI 1967 No. 31334 ttrecteur: B. A E. van DIshoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Eerste fase van nieuiv front tegen Israël IN MEPPEL (Van onze Londense correspondent). Volgens een artikel in de Evening Standard van Jon Kimche e best geïnformeerde Britse journalist inzake het Midden- losten zouden de Sowjet-Unie en Egypte, na aanvankelijke aar- eling, besloten hebben te trachten Koning Hoessein van zijn roon te stoten en Jordanië met Irak te verenigen. Het doel liervan zou zijn een afzonderlijke vrede tusen Jordanië en sraël te voorkomen en voor alles een nieuwe bedreiging te vor- oen tegen Saoedi-Arabië. Irak maakt zich evenwel bezorgd dat de actie tegen Jordanië zal wor den voorkomen door de Saoedi's. die wat dit betreft gesteund worden door Libië, Tunesië en Marokko en verrassender wijze ook door de Soe dan. Een andere onzekere factor is of Engeland en de Ver. Staten be reid zullen zijn Hoessein vooral ter wille van een Jordaans-Israëliiche vrede te redden. Strijd tegen monarchieën Uit Kimches beschouwing valt te jncluderen dat de revolutionaire rabische leiders thans voor alles Dn aandacht gaan schenken aan de rjjd tegen de feodale of half-feo- ile Arabische monarchieën als trste stap voor een nieuw front te il Israël. Het eerste grote Israëlische onder- tk in de Sinai-woestijn heeft grote Lntdekte natuurlijke bronnen op- fverd, waaronder 135 miljoen ton aldus schreef het invloedrijke 1 „Haaretz". zijn miljoenen tonnen kolen, ir, ijzererts, fosfaten, magnesium J olie, aldus het blad, dat dit ont- end had aan een niet gepubliceerd pport. Er werden kolenlagen ontdekt van D tot 150 miljoen ton. Koper werd vonden ln drie gebieden: Sjarm el eik, Wadi Samra en Jebel Gara. r le gelegen aan de zuidelijke punt I n het schiereiland Sinai. Grote mangaanlagen in Aboe Ze- ma aan de Golf van Suez zouden 10.000 ton per jaar kunnen opleve- n. De waarde ervan wordt geschat miljoenen dollars. De mangaan- gen belopen 2.5 miljoen ton, aldus ft blad. s Het Israëlische ministerie van ont- ikkeling weigerde enig commentaar [leveren. Gevangeniskleren ernggestuurd (Van onze Haagse correspondent) De 21-jarige Arnhemmer H. C. unting, de laatste van de vier zon- agavond uit de Scheveningse straf- ingenls ontsnapte gevangenen nog op vrije voeten is, heeft zijn ivangeniskleren opgestuurd. De Manchester broek, het kakhi 'hemd en de schoenen zaten in kartonnen doos, die in grauw [papier was verpakt. Om het ge il zat een touwtje en het pakket geadresseerd aan „de directeur de strafgevangenis Schevenin- I, Pompstationsweg, Den Haag. Er it geen briefje bij. De politie stelde vast dat het pak de stad Arnhem ter verzending iet zijn aangeboden. Het recher- i-onderzoek is weer op volle toe- WEERBERICHT IETS WARMER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enige regen of onweer. Zwakke tot matige tad uit oostelijke richtingen. Iets farmer. (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 JULI ton op: 4.46 uur; onder: 20.46 uur. toan op: 21.55 uur; onder: 5.03 uur. Oogwater in Katwijk te 3.27 en te 11.48 uur STRAND VERWACHTING Droog weer met zonnige perioden m een matige westenwind. Tempe- atuur aan de kust variërend van 1 tot 21 graden, zeewater (9 graden. VooruitzichtenGedurende het teekeinde iets warmer en aange- team strandweer. Dit nummer bestaat uit 18 pagina'a Oorspronkelijk hadden de Russen en Nasser hun veto uitgesproken over het plan van Irak om voor een fait accompli te zorgen. Malik, de plaatsvervangende Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, die de laatste maand in Cairo de dingen in de gaten hield, heeft op 12 juli een niet gepubliceerd bezuek aan Hoessein en andere Jordaan.se leidende figuren gebracht. De siot klaarblijkelijk dat i niet kon zijn en vertrouwen in de daarvan Hoessein zijn dat niemand r koning stelde. Onmiddellijk na Maliks terugkeer naar Cairo, vanwaar hü donderdag weer naar Moskou is vertrokken, be gon er een opmerkelijke versterking en hergroepering van Iraakse troe pen in Jordanië. Tegen het vorige weekeinde was deze Iraakse macht tot 20.000 man aangegroeid en in betekenisvolle po sities rond Amman heengelegd. als mede om de luchtbasis Ma frak. Ra- Sinds de afgelopen dio-Cairo begonnen dagelijks drei gementen jegens Hoessein om te roepen zonder hem bij name te noe men en hem te waarschuwen voor de consequenties van een afzonderlijke vrede met Israël. Hoessein wordt door degenen, die hem de laatste dagen hebben gespro ken, beschreven als iemand die vol komen van slag is. Door Bagdad en Cairo wordt Hoessein thans als een last beschouwd en de annexatie van de oostelijke oever van de Jordaan zou de eerste openlijk door Na.;ser te nemen stap zijn. Koning Feisal van Saoedi-Arabië en de heerser van Koeweit hebben Hoessein elk een cheque van 5 miljoen pond (50 mil joen gulden) gestuurd en ze hebben er bij hem op aangedrongen alles te doen om zijn onafhankelijke posii te handhaven. Tevens hebben ze hem him steun Marine Luchtmacht mogen oorzaakte in dit natuurgebied geen schietoefeningen meer houden op Vlieland. Het gemeentebestuur van het eiland heeft de schietinrich- ting „Vlieland" meteen gesloten na de door een oefenbom gestichte duinbrand. Burgemeester en wet houders van Vlieland hebben minis ter Den Toom van Defensie schrifte lijk van dit besluit op de hoogte ge steld. De beslissing om de „Vliehorst" on middellijk te sluiten is genomen, na dat op 19 juli een rookbom in de publiek toegankelijke Meeuwendui nen terecht is gekomen. De bom ver- In de Zweedse stad Malmö is de jaarlijkse derby gehouden, waar niet alleen de gaarden maar ook de dameshoeden belangrijk zijn. Hier een van de vele creaties, die sterk de aandacht trokken: een z.g. kooihoed, gemaakt van rood katoen, versierd met mar grieten. aanzienlijke omvang. On- ha natuurgebied en vele gingen door het vuur brand geveer jonge verloren. Naar mening van B. en W. loopt ook het publiek gevaar door de rook bommen getroffen te worden. Ge vaar voor het zeer druk bezochte va kantiecentrum „Het Posthuis" ach ten B. en W. niet denkbeeldig. Dit centrum ligt ook niet ver van het schietkamp. In hun besluit overwegen B. en W., dat de in 1960 verleende vergunning mede bepaalt, dat tussen 1 maart en 15 september op het schietkamp niet meer met explosieve bommen mag worden geopereerd. Zü vinden het gebruik van rookbommen dan ook niet in overeenstemming met de ver leende vergunning. Huns inziens was hieraan levensgevaar verbonden. Op grond van dit inzicht is dan ook het besluit genomen de schietinrichting onverwijld te sluiten. In het departement i kwam het nieuws van van de „Vliehorst" als verrassing. an Defensie het sluiten en volslagen Aanval van Peking op cle Russen Rood-China heeft Noord-Vietnam dringend verzocht de strijd in Viet nam zo lang mogeljjk te doen voort duren. Gisteren arriveerde een Noordvietnamese economische dele gatie onder leiding van vice-premier Leo Thanh-nghi in de Chinese hoofd stad voor besprekingen over de hulpverlening en economische vraag stukken. Ter gelegenheid van dit bezoek is het „Volksdagblad" van Peking met een hoofdartikel ver schenen. waarin de Sowjet-Unie wordt afgekraakt en waarin de Vietnamese communisten tegelijker tijd met lof worden overladen, omdat zü de ideeën van Mao Tse-toeng in de „volksoorlog" toepassen. Welke hulp Noord-Vietnam nodig heeft, is niet bekendgemaakt. Het ziet er evenwel naar uit. dat de Chinezen in ruil voor hun materiële steun zullen eisen, dat de Noordviet- namezen geen vredespogingen zullen ondernemen zonder eerst met Peking te hebben overlegd. De Chinezen zouden vrezen, dat de Russen en de Amerikanen dichter tot elkaar zijn gekomen ten aanzien van een rege ling voor Vietnam, met inbegrip van stopzetting der bombardementen. Deze grotere mate van overeenstem ming zou het gevolg zijn van het gesprek van president Johnson met premier Kosigin in Glassboro. Het „Volksdagblad" noemt de Russen in dit verband „een bende walgelijke renegaten" (een renegaat is iemand, die tot een ander standpunt is over gegaan) en schrijft, dat Kosigin „een monsterverbond" heeft gesloten met Johnson. (Van onze Zwolse correspondent) In Meppel is gisteravond een roof overval gepleegd op de 77-jarige heer Lokkin. De man kreeg ettelijke sla gen met een hard voorwerp op zijn hoofd en werd levensgevaarlük ge wond in het Diaconessenhuis in Mep pel opgenomen. De heer Lokkin be woont een boerderij een eind van de Hoogeveenseweg nabij 'n tanksta tion. Een smal weggetje leidt naar de eenzame woning. De politie van Meppel heeft het onderzoek ter hand genomen, maar kon in dit stadium nog geen bijzonderheden mededelen. Wel is het vrij zeker, dat een be drag van f.3400.- verdwenen is. Commissaris van Hongkong met pensioen De Britse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat de hoofdcommis saris van politie in de kroonkolonie Hongkong om gezondheidsredenen met pensioen gaat. Het politiehoofd Tyrer, verblijft sinds 1 week in En geland. Sinds 1945 werkte hij bij de politie in Hongkong. Vorig jaar werd hü met de leiding belast. In de afgelopen maanden hebben zich in Hongkong ernstige ongere geldheden voorgedaan, waarbij links- gezinden onder de Chinese bewoners in actie kwamen. De vierjarige David Belote is een knap jongetje: hij kent de na men van alle Amerikaanse presi denten uit zijn hoofd. Dit bleek bij (Van onze Nijmeegse correspondent) Voor het eerst in de geschie denis van de Nijmeegse Vier daagse zal een lid van het ko ninklijk huis deelnemen aan de marsen. Het is Prins Claus, die in alle stilte een zware training heeft volbracht en woensdag avond officieel heeft ingeschre ven voor de viermaal vijftig ki lometer. Hü loopt de marsen met drie vrienden: mr. F. Salomonson, advo caat in Dubbeldam, drs. F. M. L. baron van Geen, werkzaam bij Eu ratom in Brussel en mr. J. C. van Munster van Heuven uit Rotterdam. Ze hebben 500 trainingskilometers achter de rug, die zij vorige week hebben besloten met een mars van Zaltbommel naar Nijmegen. De prins zal logeren in hotel Groot Berg en Dal Ubbergen. Slechts één maal eerder heeft een lid van het koninklijk huis voor een afstands- i ingeschreven. Dat was Prinses Margriet, die de avondvierdaagse in Baarn meewandelde. Maar iedereen, die bü de wandelsport is betrokken weet dat de avondvierdaagse niet is te vergeleken met de mooie doch ire trajecten, die in de Vierdaag- rond Nümegen worden uitgezet ir de deelnemers op de langste parkoersen. Door het bestuur is met nadruk meegedeeld, dat Prins Claus narsen als een gewone deelne- wil volbrengen. Hij krijgt dus geen escorte, al is het mogelijk, dat hü zich onderweg by toevallig pas serende groepen zal aansluiten, zo als velen doen. Evenals iedere particuliere wan delaar zal hy op de dag van de in tocht in Nümegen worden opgewacht door een familielid, dat zy'n presta- ADVERTENTIE E.E.G. Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 - 18 maanden, le aanhef aline van f90.— GE BR. 81 EIS.Tl AN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 - Leiden tie beloont met bloemen. Hiervoor wordt op de tribune een plaatsje in geruimd voor Prinses Beatrix. Ver wacht wordt, dat het publiek Prins de gelegenheid geeft de mars normaal te volbrengen. Extra be langstelling onderweg zal de kracht toer. die iedere Vierdaagse is, nog zwaarder maken. De Prins zal de maandagavond te houden vlaggen- parade niet bywonen. Voor hem zou dan een plaats worden ingeruimd op Ruim 15.000 Tot gistermiddag hadden zich 15.117 wandelaars uit 18 landen ingeschreven. Dat is nauwelüks min der dan vorig jaar, toen extra pro paganda werd gemaakt voor de gou den Vierdaagse. Onder de liefheb bers die zich nu weer hebben aange meld. bevinden zich 8.000 militairen, waarbü de meest spectaculaire groep ongetwüfeld wordt gevormd door het detachement van ruim 500 Israëli sche frontsoldaten, zowel mannei vrouwen. De Israëli's worden niet meer zoals vorig jaar steeds na af loop van de marsen per autobus Arnhem gebracht om daar de ritueel samengestelde maaltüd te gebruiken, doch kunnen beschikken over eigen koks in het nieuwe Nümeegse blin deninstituut St.-Henricus waar z< worden ondergebracht. De Israëli'f arriveren zondagmiddag rond drie ar op de vliegbasis Deelen. Voor de 51ste vierdaagse zün ver scheidene vernieuwingen ingevoerd. Zo is het traject van 55 km verval len, waardoor de langst af te leggen afstand 50 km zal zy'n. En voor nige vrouwelüke deelnemer zal het goed bericht zün, dat het be stuur van de Vierdaagse eindelük is an zyn tot nu toe onover- komelük bezwaar tegen het dragen lange pantalon of een broek dames. een rondleiding door het Witte Huis en als beloning mocht hij een paar minuten bij president Johnson op bezoek komen. Op de foto: David, klein maar dapper, tijdens zijn gesprek „op hoog ni veau" met president Johnson Links op de achtergrond: zijn moeder. ADVERTENTIE 14,95 „mini"vogelkooi (helemaal „hip") van 12,50 voor 7,95 leuk kanariekooltje, chroom, grasmaaier (30 cm snijbreedte), met Iade van 14,50 voor 9,97 kogellagers, verstelbaar, van 44,50 voor 34,50 tuinsproeier, nu voor 1,24 flessenspuit, voor de kamer planten van 2,25 voor 1,79 opgezette eekhoorn; nu lekker goedkoop van 19,95 voor 14,95 Katklns, kostelijke viskost voor de poes, per blikje 0,42 10 bUkjes 3,50 FIJNE AANBIEDINGEN IN HONDE/POEZEMANDEN vanaf 5,95 Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) ADVERTENTIE (9ucf euwo De kermisvoor stelling en, die gisteren een aanvang namen, hebben de verwach tingen niet te leur gestéld. Bamberg heeft zijn ouden roem schitterend gehand haafd, en zoowel kinderen als volwassenen zijn hoogst voldaan te huis gekomen. Heden had alhier een tref fend ongeluk plaats. Een jon geling van 20 jaar, knecht op de nieuwe Katwijksche stoomboot, kwam in aanra king met de Bostelbrug en werd door een hevigen stoot zwaar aan het hoofd ge wond. Naar het ziekenhuis overgebracht zijnde, is zijn toestand zeer bedenkelijk.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1