LEIDSCH DAGBLAD BOM OP VLIELAND Vliegramp in V.S.: 81 doden AMERIKAANSE WET TEGEN INFILTRATIE Diefstal van circa 280.000 peppillen 399!' Gé VERHOOG Brand in duinen 'ER Hittegolf in Spanje BOEKHOUDING Ipgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 JULI 1967 No. 31333 lirecteur: E. A. E. van Dishoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (b\j vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Oefenprojectiel zaaide paniek onder badgasten (Van onze Groningse correspondent). Schrik en opwinding volgden gistermiddag op het inslaan van n oefenbom op Vlieland. Een Canadese Starfighter moest iet projectiel boven het oefenterrein loslaten, maar miste door «en fout in de radar doel. De 25-ponder kwam tussen het kamp van de landmacht en iet vakantiehuis „Het Posthuis" op de Meeuwenduinen terecht, waardoor brand ontstond. Vier hectare duinbegroeiïng ging in ilammen op. Aanvankelijk werd Het Posthuis, ongeveer 160 badgasten hun va- intie doorbrengen, door de vuurzee fdreigd, maar door de gemeen- thappelijke inspanning van de randweer, militairen en honderden idgasten kon het vuur tot staan orden gebracht. Er deden zich geen trsoonlijke ongelukken voor. De heer H. de Vries uit Franeker ig vanuit het bungalowkamp bij Het osthuis de bom vallen. Hij sloeg on- ilddellijk alarm. Duizenden zonnen- badgasten werden door een hui inde sirene, bedoeld om de vrijwilli- brandweer te waarschuwen, uit q vakantierust gehaald. Toen even iter door burgemeester G. Rombout stuurde omroepers met bel en toe- vrijwilligers opriepen voor de be dding van het vuur, trokken hon- fden badgasten met auto's en bus- naar de Meeuwenduinen. Velen aren gekleed in badpak en gewa md met kinderschopjes. Zij begon- met het graven van een brand- vr&fe 0 Sint Margriet deert ons niet Vandaag (20 juli) Sint Margriet, ■en datum, die vroeger volgens ■et volksgeloof voor het verdere B-E, weersverloop van grote betekenis was, want men stelde: „regent het op Sint Margriet dan regent het zes weken dat het giet". Te vens vormt deze dag het begin van de hondsdagen, een periode van vijf zes weken met dikwijls m.mÉonstabiel en broeierig weer. Zo- Nl mers met een beetje pit trekken zich van Sint Margriet en de SF. hondsdagen niets aan. Alleen in onstabiele zomers kenmerkt de periode van eind juli en de maand augustus zich dikwijls door een weertype te rijk aan regen. Zo het er nu uitziet zal Sint Margriet ons, ook al valt er van daag plaatselijk nog een buitje, niet deren, want van het Azoren- €hogedrukgebied nadert alweer oen versterking in de richting van West-Europa. Na een korte inzin- Sking met vandaag iets frisser weer mogen wij van morgen af alweer een verbetering met stij ging van temperatuur verwach ten. Het onweer van gisteren was alleen in Limburg van betekenis, waar ruim 20 mm regen en ook enige hagel viel. gang, die achteraf niet nodig bleek, omdat de militaire en vrijwillige brandweren er in waren geslaagd de vlammen met water onder de duim te krijgen. Het vuur woedde van twee 'ier uur 's middags. De hele nacht bleven wachten bij het geblakerde terrein om weer oplaaien van het ïur te voorkomen. Kurkdroog De bom was niet met explosieven geladen. Er zat alleen een rookont wikkelingselement in om de plaats inslag te markeren. Dit was vol doende om de kurkdroge duinbegroei ing in brand te steken. De Lucht macht heeft, evenals de Marine en de cavalerie, van B. en W. van Vlie land ingevolge de hinderwet toestem ming om op de Vliehorst, een deel het eiland, te oefenen met bom en geschut. Voorwaarde is, dat tussen 1 maart en 15 september niet met echte explosieven wordt ge oefend. Aan deze voorwaarde was dus voldaan. De Vliehorst ligt 18 kilome ter van het dorp af. Het Landmacht kamp, dat "s zomers ook wordt ge bruikt als landmachtvakantieoord, en Het Posthuis vormen de bebouwing, die het dichtst by de Vliehorst ligt. Het Posthuis ligt ongeveer anderhal ve kilometer van het oefenterrein. Burgemeester Rombout vertelde, dat bij zijn weten nog niet eerder bom men vanuit de vliegtuigen zijn ge vallen. Hij zei dit echter onder voor behoud, omdat hy pas sinds 1 maart van dit jaar burgemeester van het eiland is. Hjj vertelt, dat B. en W. gisteravond direct over het ongeval hebben vergaderd. Verdere medede lingen over deze vergadering wilde hij nog niet doen. De bevolking van Vlieland heeft al vaak tegen de schietoefeningen ge protesteerd. Het is nu allemaal rede lijk goed afgelopen, de materiële schade buiten beschouwing gelaten. Maar er hadden ook gewonden of do den kunnen vallen. Er Is op Vlieland één dokter. Een ziekenhuis Is er niet. WEERBERICHT Zonnige perioden Het K.NM.I. verwacht van heden- tot morgenavond In de avond en nacht nog enkele verspreid voorkomende bui§n. Mor gen droog weer met flinke zonnige perioden. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Zonnig met een frisse zeewind. Temperatuur ongeveer 20 graden; leewater 19 graden. Vooruitzichten: Een nieuw hoge- drukgebied geeft de komende dagen goed strandweer met een langzame temperatuurstij ging. 21 JULI Zon op: 4.44 uur; onder: 20.47 uur. Maan op: 21.30 uur; onder: 3.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.36 en 15.10 uur; laagwater te 10.59 en 23.27 bestaat ait 16 pagina's ADVERTENTIE WÊ comfortabel en charmant: PEUGEOT Peugeot-de brommer van autoklasse. Mooi. Makkelijk. Modern. Kom 'm bekijken en proberen. Voor 399,50. rijdt u al Peugeot! Haarlemmerstraat 29!" Korevaarstraat 6 Brahmsiaan 16-18 Vreedzame coëxistentie ©p Soestdijk k Communistische leiders op bezoek bij de Koningin. De Roe meense premier Maurer (rechts) en zijn minister van Buitenlandse zaken Manescoe werden gister middag door de vorstin in paleis Soestdijk ontvangen. Op het bor des in de zon poseerde de Konin gin met haar gasten en minister president De Jong en minister Luns voor de fotografen. (Van onze Haarlemse correspondent) Bij een inbraak, die in de nacht van maandag op dinsdag bij de N.V. Pro Pharma aan de Stephensonstr. in Haarlem werd gepleegd, is een grote hoeveelheid buisjes met pre- ludin-tabletten ontvreemd. Deze ta bletten worden uitsluitend als ver mageringsmiddel op recept van huis arts of specialist door apothe kers verstrekt. Preludin heeft echter ook een opwekkende werking. Er werden in de Haarlemse phar- maceutische fabriek 280.000 pre- ludin-tabletten gestolen, die een waarde vertegenwoordigen van f. 25.000. Wanneer de tabletten ech ter in de zwarte handel worden ge bracht wordt de waarde op zeker een half miljoen gulden geschat. De daders verschaften zich toe gang tot de Pro Pharma fabriek Baarnse moordzaak KONINGIN MET Vragen over gunsten voor veroordeelde Werd voor het aanvragen van spe ciale gunsten in het geval van de veroordeelde in de Baarnse moord zaak afgeweken van de procedure welke in de Van der Hoevenkliniek normaal is? Dit is de vraag die het tweede kamerlid de heer Wiegel (VVD) schriftelijk heeft ingediend bij de minister van Justitie, prof. Po lak. De heer Wiegel wil voorts weten of de minister op de hoogte was van het feit, dat de jongeman nog geen jaar nadat hij in de Van der Hoe venkliniek was opgenomen aan een zeilkamp heeft deelgenomen, dat hij binnenkort wederom aan een derge- VAKANTIE Koningin Juliana is vanmorgen x>r haar vakantie van Soesterberg aar Italië vertrokken. Op weg naar Porto Ercole zal de vorstin o.a. een privé-bezoek bren gen aan Venetië en Florence. De Koningin wordt aan het eind van de maand in Porto Ercole ver wacht. Waar dan inmiddels ook Prins Bernhard zal zijn aangekomen. Prinses Beatrix en Prins Claus gaan deze zomer niet naar Porto Er cole en blijven voorlopig in Neder land. Ook Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven gaan voorlopig niet met vakantie. lijk zeilkamp zou deelnemen en of het voorts waar is dat hij geregeld speciaal verlof geniet en o.a. zonder geleide, studiegenoten in Utrecht des avonds mag bezoeken. Botsing in de lucht minister omgekomen Een Boeing-727 van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschap pij Piedmont Airlines is giste ren kort na het vertrek uit Hendersonville (Noord-Caro- lina) in botsing gekomen met een klein vliegtuig een Cess na 320 en na een ontploffing brandend neergestort. De 78 inzittenden van de Boeing, zo wel als de drie van de eveneens neergestorte Cessna kwamen om het leven. Het Amerikaanse Huls van Afge vaardigden heeft gisteren een wets ontwerp aangenomen, gericht tegen rondtrekende agitatoren, die aanzet ten tot geweldpleging. Het Huis is hiertoe gekomen door de gebeurte nissen in Newark, Plainfield en an dere plaatsen. De senaat moet nog oordelen over het ontwerp. Het ontwerp verklaart het overste ken van de staatsgrenzen met het doel onlusten te ontketenen tot een federaal misdrijf, dat bestraft kan worden met vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar (36.000 gulden) boe te. Celiereen democraat uit New York, noemde het ontwerp een jjdel gebaar, maar zijn partijgenoot Colner uit Mississippi zei, dat de onlusten in 19 steden sedert 12 april een onderdeel menzwering waar de communisten achter steken. De tegenstanders van het ontwerp voeren aan. dat het hier rellen in krottenbuurten betreft van mensen aan wie onderwijs, werk, huisvesting en 'n aandeel in de wel vaart wordt onthouden. De Republikein Sandman uit New Jersey verklaarde echter van ge meentelijke autoriteiten in Newark te hebben gehoord, dat er vlak voor het uitbreken van de onlusten enkele bussen vol met Newyorkers in de stad waren aangekomen. Tweehonderd negers hebben woens dag stenen en flessen gegooid naar spuitgasten, die in Louisville (Kentucky) een brand wilden blus sen. De politie joeg de ordeverstoor ders uiteen. Het was het eerste inci- ADVER TENTIE UW POELIER is GEOPEND voor verse BRAABKUJKENS c BRAADSTUKKEN DOEZASTRAAT 41-39 - TEL. 21415 dent sinds twee maanden in deze stad. waar zich al eerder onrust heeft voorgedaan. Gewapende politiemannen en le den van de nationale garde zijn woensdag een afgezette negerwijk in de door rassenonlusten geteisterde stad Plainfield binnengetrok ken om huis voor huis te doorzoeken naar gestolen wapens. Er werd geen verzet geboden, hoewel de negerlei der Miller tevoren had gewaar schuwd voor „felle reacties". Wel klaagden verscheidene negers over beschadiging van hun inboedel. Het ging om 36 halfautomatische gewe ren, die zondagavond uit een wapen fabriek waren ontvreemd. In het na bijgelegen Newark mochten gisteren slijterijen en cafés weer opengaan. De toestand schijnt daar na een week van bloedige on lusten langzamerhand weer normaal te worden. In Cairo, Illinois, is het weer tot geweldplegingen gekomen en goe- vemeur Kerner heeft de nationale garde gisteren bevolen een eind te maken aan de ongeregeldheden. Hier en daar in de stad werd geschoten en werden brandbommen geworpen in de nacht van dinsdag op woensdag. In Baton Rouge, Louisiana, is een woning van Viola Logan het voorwerp geworden van een bomaan slag. De ontploffing sloeg een gat in het gazon voor het huis en de voor gevel. Viola Logan, gepensioneerd schoolhoofd en actief lid van een volledig uit kleurlingen bestaand co mité ter bevordering van de sociale Het grootste deel van Spanje zucht onder een hittegolf. Op en kele plaatsen zijn temperaturen tot 47 graden gemeten. In Madrid was het gisteren 41 graden celsius. In sommige streken heerst waterge brek. Landarbeiders hebben het werk moeten neerleggen, terwijl de boeren in Murcia melden dat net fruit door de hitte van de bomen valt. toestanden in de negerwijken van Baton Rouge. Jonge negers hebben verklaard dat zij blanken iets naar het huis hebben zien gooien en daar na wegrennen. Volgens een ooggetuige was de Boeing na de botsing nog een eind doorgevlogen alsof er niets gebeurd was. Toen volgde de ontploffing en stortte het toestel neer. Aan boord bevonden zich 73 passagiers er bemanningsleden. Het toestel was onderweg op een lijnvlucht tussen Atlanta en Washington. Onder de passagiers bevonden zich de pas benoemde Amerikaanse minister van Marine, John Mc Naughton, diens vrouw en zoontje van elf jaar. De familie was Ashville aan boord gegaan. De minister zou op l augustus zijn ambt aanvaarden. Hij was reeds lang een belangrijke adviseur president Johnson en minister Mc Namara. Na eerst een dagblad in Pekin (Illinois) te hebben geleid, was MacNaughton advocaat-gene raal van Massachusetts geworden. In 1961 trad hij in dienst van hei ministerie van Defensie, waar hi; vooral betrokken was bij de mili taire hulpverlening aan het buiten land. Op 12 juni jJ. werd hij tot minister van Marine benoemd met ingang van 1 augustus. Hij werd 46 jaar oud. Op de foto öet resten van brandende neergestorte toestel, zwa re rookwolken verspreidend. door verbreking van een ruit. De Haarlemse politie werd dinsdagmor gen van de inbraak op de hoogte ge steld. De duizenden preludin-tablet- ten bevonden zich in vyf plactic em mers. Ieder buisje bevat twintig ta bletten. De N.V. Pro Pharma maakt de tabletten in licensie. De oorspron kelijke vervaardiger is Böhringer in Ingelheim in West-Duitsland. Een huisarts deelde ons mee, dat aan een normaal gebruik van de ta bletten geen enkel gevaar is verbon den. Meestal worden ze in 'n dose ring van 1 of 2 tabletten per dag door de gebruikers ingenomen. Da arts gaf toe dat preludin, behalve als vermageringsmiddel, veel wordt toe gepast om de fitheid op te wekken. Snauw voor j| redder Van de golfbreker tegenover de vuurtoren op dezelfde plaats waar vorig jaar drie kinderen zijn verdronken heeft een sportvisser vier jongelui met ge vaar voor eigen leven gered. De jongelui hadden zich gevaarlijk ver op de golfbreker gewaagd. De visser, de heer C. v. d. Toorn uit Scheveningen, sloeg het ruit je van de reddingskist in en deed de reddingsgordel om. Met de lijn slaagde hij er in de drie jongens en een meisje op het strand te brengen. „Wat hebben wij met jou te maken. Als we willen verdrin- ken is dat toch onze zaak" was J de „dank" van een der onge- veer 20-Jarige jongens. Het ant- woord van de sportvisser hierop is in de wind verwaaid ADVERTENTIE ADVERTENTIE BELASTINGZAKEN Roep de hulp van experts in voor het verzorgen van uw boekhouding en belastingzaken. Ook in uw gemeente zijn we reeds sinds 1932 werkzaam. Maandelijks bezoek. Gezamenlijke Accountantskantoren J Koninginneweg 51, Amsterdam Telefoon 020-72 56 23 eumo Een Amerikaan in den staat Connecticut heeft eene breimachine uitgevonden, waarmede hij in één dag 50 paren kousen breidt. De ma chine is zoo gemaakt, dat door eene enkele beweging van de hand. de platte steek m een geribde kan veranderd worden. fAdvertentiep. Verrè gezigtkundige Brillénslijper', heejt het genoegen het ge- eerde Publiek van Legden bij zijn verblij) gedurende de Kermis aldaar, zijne Op tische Instrumenten aan te bieden. Staande met een welingerichte kraam op den Nieuwen Rijn bü de Koren beurs.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1