„Het Kinderlied in Bloemenland" Ruim 23 jaar voor poststuk van Haarlem naar Leiden MODERNISTENEED AFGESCHAFT Jeruzalem behoort bij Israël LEIDSE GESCHENKEN VOOR STATENTOCHT-DEELNEMERS Rijnsburg maakt zich op voor het bloemencorso WOENSDAG 19 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Telefoonverkeer met Zoeterwoude In de nacht van vrijdag 21 op za terdag 22 juli wordt gewerkt in de telefooncentrale te Zoeterwoude i v.m. uitbreiding van de nummerca paciteit. Hierdoor is het mogelijk dat het j telefoonverkeer in en met Zoeter woude gedurende deze nacht hinder ondervindt. Nog een paar ^Étl Rijnsburg weer zijn grote dag. De feJ|j eerste zaterdag in augustus is niet alleen voor het bloemendorp. maar ook voor alle omliggende plaatsen i ten begrip geworden: dan wordt het 4ÉS traditionele bloemencorso gehouden. Onder het motto „Het Kinderlied 1 in Bloemenland" trekt een stoet van 16 praalwagens en 25 versierde per sonenauto's van Rijnsburg via Oegst geest naar Leiden, waar men om streeks tien over drie denkt te zijn. Nadat is gepauzeerd in de Doelen kazerne gaan de wagens om kwart over vijf weer op de terugweg, 's Avonds rijdt het corso door Rijns- brug. De praalwagens beelden voor het grootste deel kinderliedjes uit. Zo rij den in de stoet wagens mee met on derwerpen als „Schuitje varen, theetje drinken, varen we naar de Overtoom", „Boer wat zeg je van mijn kippen, boer wat zeg je van mijn haan „Vader Jacob, vader Jacob, slaapt gij nog en vele ar>- die de titel of de tekst van een bekend liedje uitbeelden. Ook deze keer zijn de ontwerpen in de wagens weer van George Kiersch uit Noordwijk aan Zee. Er 'rijden in dit corso in tegenstel ling tot voorgaande jaren maar weinig reclamewagens mee. Er Is er een van een chocoladefabriek. Kwam men het vorig jaar met een wagen voor „Open het dorp", ook m het 5 aug. te houden corso rijdt een wagen voor een liefdadig doel mee: „100 jaar Rode Kruis"'. De wagens worden niet getrokken door een jeep, een klein trekkertje vormt een geheel met het bloemstuk. 'Aan het corso werkt een keur van muziekgezelschappen mee, waarbij de R-K. Harmoniekapel uit Leiden, het jeugdorkest „De Burcht" en de chr. muziekvereniging „Corcordia", eveneens uit de Sleutelstad, de Rijns- burgse drumband DWS, de muziek vereniging Wilhelmina (Rijnsburg), Karpe Davids uit Noordwijkerhout weken, dan oelceft en het fanfarekorps „Excelsior" Uit Noordwijk, de harmonie „Katwijk", de muziekvereniging „Valkenburg" en nog vele andere gezelschappen, o a. uit Hoogmade, Roelofarendsveen, Zoeterwoude en Oegstgeest. Boven dien zal ook het Chr. Tamboer en Pijperkorps Kunst en Genoegen, de bloemenstoet begeleiden. Evenementen Aan de corsodag gaat een van evenementen in Rijnsburg voor- af. Maandag 31 juli beginnen de i Leicjpil lampionoptocht om half negen is ge houden, volgt er om tien uur een stoelendans voor het gemeentehuis Sluiting om elf uur. Vrijdag is het rustig in Rijnsburg. 's-Avonds om acht uur kan men in de veilighal- len van Flora terecht voor de corso- sliow. Nadat zaterdag het corso door de straten is gegaan wordt er om acht uur een taptoe in de Kerkstraat gehouden, gevolgd door een vuurwerk (om half elf) tegenover de groente veiling. Dinsdag wordt het vermaakcen- trum om 7 uur 's avonds geopend. Een uur later volgt een kerkcon- cert van het mannenkoor .Ju bilate" uit Katwijk. Tegelijkertijd worden in „Vliethof" dam- en schaakwedstrijden gehouden. Woens dagavond is er voor het raadhuis een gymnastiekdemonstratie en wordt er gedanst (acht uur). De jeugd beleeft 3 augustus zijn corsodag! Nadat de activiteiten om 7 uur 's ochtends beginnen mee een reveille van de toren door de muziek vereniging „Wilhelmina" wordt om half elf het kindercorso gehouden. Vanaf twee uur worden tal van wedstrijden in Rijnsburg gehouden: tonnetjesteken aan het Rapenburg, ringrijden met bromfietsen langs de Viiet Z.Z., boegsprietlopen over de Vliet. Om vijf uur voetballen de Rijnsburgse Boys misschien tegen Elinkwfjk. Kerk onafhankelijk Met instemming van de Joego-sla- vische communistische regering heeft de Macedonische Orthodoxe Kerk zich onafhankelijk verklaard van de Servische Orthodoxe Kerk. Ver tegen woordigei-s van regering en partij woonden een plechtigheid bij, die ter ere van deze verklaring in de kerk van Swati Sofia in Ochrid werd gehouden. Hieraan was een be sloten zitting van de synode van bis schoppen van de Macedonische kerk in een andere kerk van Ochrid. de Swati Kliment, voorafgegaan. Aarts bisschop Dositej van Macedonië en XkM all«„ Rtfnsburg slaat rantfl .<?Lhrid als h0Ofd eind juli in het teken van het bloe mencorso. Ook Leiden draagt er zyn steentje aan bij. Van 28 juli tot en met 6 augu tus (van 10 tot 22.00 uur) wordt er in het Waagge bouw een tentoonstelling gehouden van bloeiende tulpen. Er zijn zo'n 15 verschillende soorten, die in de diepvries worden bewaard. Deze expositie wordt. 27 juli om 4 uur 's middags in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis geopend. Bo- endien wordt er van 28 juli tot en met 10 augustus in de Leidse Hortus een reptielententoonstelling gehou den waarin het melken van gif lan gen wel een hoogtepunt is. Al met al gonst het nu reeds in Rijnsburg van de activiteiten om alles tot in de puntjes gereed te heb ben. De enige factor die misschien nog een klein beetje roet in het eten kan gooien is het weer. Zelfs Rijns burgers kunnen daar (nog) niets aan veranderen de autonome kerk. Volgens een bericht van het Joe goslavische persbureau Tanjoeng is thans een einde gekomen aan „het historische onrecht van twee eeuwen geleden", toen de Turkse sultan Moes- tafa III een einde maakte aan het aartsbisdom dat sinds acht eeuwen in Ochrid had bestaan. De republiek Macedonië, die onge veer 1.250.000 inwoners telt. werd na i het einde van de tweede wereldoor- j log door president Tito gevormd. NANBY PAMBY'S KUNNEN NIET OEFENEN Leidse beatgroep .Namby Pamb.v's, die sinds enkele weken in schuur bij een boerderij aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude (HRD) oefent, zal naar een nieuwe oefenruimte moeten uitzien. Reeds de eerste keer dat werd geoefend, za terdag 8 juli, klaagden de omwonen den dat het lawaai de melkproduktie van de koeien beïnvloedt. Volgens boer Th. Borst hebben zijn zestien koeien een even groot aantal liters melk minder gegeven die dag. Ook andere boeren klaagden over net te rUgi0pen van de hoeveelheid melk. Dit gebeurt ook, zo deelde boer Borst mee, wanneer de fanfa re langskomt. De koeien gaan dan door het weiland hollen, net zo lang totdat de muziek is verdwenen. Volgens artikel 11 van de Zoeter- v/oudse politieverordening is het ver boden om geluid voort te brengen, waar dan ook, waarvan omwonen den hinder ondervinden. Dt rijkspo litie heeft de beatgroep te kennen gegeven dat de muzikale activiteiten in de schuur moeten worden ge staakt: anders wordt er proces-ver baal opgemaakt. ADVERTENTIE De bijbel op school De zomerconferentie 1967 Intereu- ropean Commission on Church and School (ICCS) wordt van 16 - 19 au gustus gehouden in het conferentie oord van de Zweedse kerk te Baa- stad, ten noorden van Halsingborg. Paus Paulus heeft goed gevonden, dat van priesters, bisschop pen en studenten, die promoveren aah r.k. universiteiten. Niet meer zal worden geëist, dat zij de zogenaamde „modernisten eed" afleggen. Nu trouii kerk en Paus De conferentie, wordt Hij heeft deze vervangen door een in algemene bewoordingen gestelde betuiging van trouw aan de kerk en de Paus. Een woordvoerder voor de congre gatie voor de geloofsleer deelde mee, dat het desbetreffende decreet bin- enkele dagen zal worden uitge- werd aan de oude eed een tijdelijk aan, karakter toegekend en verklaard, dat het aan de Paus was, te beslissen wanneer hij zou worden afgeschaft. Het Vaticaanse oecumenisch con cilie heeft aangedrongen op herzie ning van de belofte en het aan de Paus overgelaten, handelend op te deelgenomen door vertegenwoordigers vaardigd. van kerk en school uit de meeste j De bedoelde eed, welke priesters Westeuropese landen, heeft tot the- j studenten moeten afleggen, is in ma. „De Bijbel op School". Vanuit 1910 ingevoerd door Paus Pius X ter dit gezichtspunt zullen drie sprekers J bestrijding Prinses Beatrix heeft gister middag van half twaalf tot half tioee meegevaren met de Henri Dunanthet hospitaalkerkschip van het Rode Krvis. Het schip had polio-patiëntjes aan boord. De tocht begon in Utrecht en ein digde in Nigtevecht. De Prinses bekeek onder meer de nieuwe be ademingsapparatuur aan boord, waaraan een gedeelte van het hu welijksgeschenk is besteed. Daar door kunnen ook beademingspa tiëntjes aan boord van het schip verblijven. Er waren er ditmaal 43. Dit jaar blijft het bij één va- kantietocht met jeugdige beade- mingspatiënten, maar voor het volgend jaar staan er meer reizen op het programma. treden Vaticaanse zegslieden deelden mee. dat de Paus door de verandering goed te keuren is ingegaan tegen sterk verzet van de goeddeels con servatieve curie. FLATS (21) DAG ZONDER STROOM De bewoners van 21 flatwoningen n Leiden Z.W. hebben gisteren vrij- vel de gehele dag zonder elektrische 'li:i*oom gezeten. Nadat de stroom in de congregatie voor de geloofsleer, de nacht van maandag op ditlEdag uitgevallen, zijn monteurs Angelo Planteda, notaris i deelde mede, dat de vertraging de uitvaardiging van het door de Paus goedgekeurde decreet is referaat houden: prof. dr. Wal- i schouwde als ketteriien in sommige j zaakt door omstandigheden, dat kar- w. ter Neidhart van de Universiteit van Basel, over: „Wat kan de Bijbel be tekenen voor jongeren in onze tijd?"; dr. Benkt Erik Benkston, lector aan de Universiteit van Malmö: „Objec tief bijbelonderricht": prof. dr. E. J. Tinsley van de Universiteit van Leeds: „Wat is de verhouding tus sen het Oude- en Nieuwe Testament de toepassing van dit alles in De familie Jansen uit de Fagelstraat ontving dezer dagen een met een kinder hand geadresseerde ansichtkaart uit Haarlem met het opschrift „hartelijk ge- de praktijk op schooi feliciteerd". Aangezien er zich om- t 1 De conferentie zal onder leiding streeks dit tijdstip in huize Jansen geen staan van drs 0 v Henkei te 's- verjaardag voordoet en er ook anders- Gravenhage. president van het ICCS, zins geen aanleiding bestaat om geluk- en worden besloten met een avond -v'wensen te zenden, stelde men een nader onderzoek in en toen bleek uit het poststempel, dat de kaart was afgestempeld op 31 januari 1944 des middags te 12 uur. De kaart heeft er dus liefst 23 Mj jaar over gedaan om haar bestem ming te bereiken. Ontegenzeggelijk waren de postverbindingen in 1944 allesbehalve ideaal, maar ruim 23 jaar is toch wel rijkelijk lang! bui- etenschappelijke denk- I dinaal Ottaviani, voorzitter congregatie zich met vakant het I ten Rome bevindt. In sommige kringen werd de traging geïnterpreteerd als een stan van Oodl kon werdenbewtan kardlnaal ottavjani tegen. moderne wijzen. In de eed, in de tekst modernisme niet woordelijk werd ge noemd, werd verklaard, dat het be door het natuurlijk verstand, wonderen en profetiën ten allen tijde p 'v stander is van de beslissing ie SLF gisterochtend met hun op- poringsarbeid begonnen. De oorzaak enige tijd gevonden. Zij be stond uit een storing in één /an de drie aders van de voedingsdraden Toen men het euvel dcaht verhol pen te hebben, trad opnieuw een sto- te- ring op. Gisteravond omstreeks 3 uur ook deze storing verholpen, ook de tegenwoordige, mogelijk en dat dogma's onveranderlijk zijn. De oude eed telde meer dan 600 woorden en bevatte bijzonderheden van de leringen van de kerk. De nieuwe formule telt slechts ongeveer 100 woorden en is een algemene be tuiging van trouw aan de leringen maalsviering, geleid door bisschop j der kerk en het primaat van de Paus, j Lindström van Lund. Drie deelne- j zonder dat in bijzonderheden wordt mers zullen Nederland op deze con- getreden. ferentie vertegenwoordigen. I In een Vaticaans decreet van 1913 j Interkerkelijk contact Israël: Als een pikante bijzonderheid zij nog vermeld, dat de kaart was ge frankeerd met een zegel van IV2 ct en deswegen door de PTT was belast mpt een strafport van 20 cent. Toen de geadresseerde erop wees, dat die frankering in overeenstem ming was met de tarieven van die tijd. was PTT sportief genoeg om die 20 cent te restitueren. 21 Yz cent zou ook wel een beetje teveel zijn geweest voor zo'n slechte service Golfbrekers (d) 11a 6-2 zege kampioen De dames van de Leidse Golfbre kers hebben gisteravond hun suppor ters laten juichen. Met 'n 6-2 over winning werden de Leidse dames kampioen van de derde klasse D. Ondanks het gemis van topscorer Coby Hoogeboom, wisten de Golfbre kers tot een hoge produktie te ko men door zowel voor als na het draaien drie doelpunten te scoren. Na afloop werden Joep Heemskerk, Jos Aalders, Marijke Knijnenburg. Cora Blom, Gerrie Tanke, Wil van der Drift en Antoinnette Heemskerk door secretaris Plouvier in de bloe setjes gezet. De LGB-dames beleef den dit jaar een bijzonder goed sei zoen. na vorig jaar nog juist aan degradatie te zijn ontsnapt. Slechts éénmaal moesten zij het hoofd bui gen voor Sleutelstad, dat de eerste kampioensdroom met 8-2 op de vlucht sloeg. LGB liet verder echter geen steek meer vallen. Met 14 punten uit 8 wedstrijden en een doelpunten ver houding van 57 voor en 23 tegen wordt duidelijk de sterkte gedemon streerd van onze stadgenotes. Het scoreverloop van gisteravond in de wedstrijd tegen het Rotterdam se RET was: Wil v.d. Drift 1-0, Jos Aalders 2-0, 2-1 uit een strafworp, Jos Aalders 3Ê1, rust, 3-2 uit 'n straf worp, Antoinnette Heemskerk 4-2, Jos Aalders 5-2, Jos Aalders 6-2. Het moderamen van het Interkerkelijk-contact-Israël heeft zich met een schrijven tot de Raad van ministers gewend. Ener zijds wordt daarin de door de regering betoonde houding bij de jongste strijd van Israël dankbaar erkend, anderzijds de Neder landse stem in de VN vóór de resolutie inzake Jeruzalem be treurd. Het moderamen stelt dat Jeruza lem vóór alles een Joodse stad moet heten: reeds eeuwen voor er sprake was van het christendom laat staan Driehonderd automobilisten namen vandaag deel aan de jaarlijkse Sta- tentocht. Dit is een bijzondere toer tocht ter gelegenheid van het feit dat op de 19de juli van het jaar 1572 de Eerste Vrije Statenvergadering van de Staten van Holland werd ge houden in de Statenzaal van de stad Dordrecht. Hierbij werd beslo ten om Prins Willem van Oranje te steunen in zijn strijd tegen de Spaanse overheersing. De Staten- tocht liep door de toenmalige 12 Sta- tensteden, te weten Dordrecht, Go- rlnchem, Oudewater, Gouda, Leiden, Haarlem, Monnikendam, Edam. Alkmaar. De deelnemers konden zelf de startplaats en de route uitkiezen. In Iedere voormalige Statenstad kregen de deelnemers een presentji reikt, vaak vergezeld van een vaantje. In Leiden ontvingen de deelne mers een bos bloemen, een vlagge tje en een doos sprits. Hier nam de familie Pool uit Alkmaar de presen tjes in ontvangst bij het Leidse V.V.V.-kantoor. Met de vaantjes werden de auto's vanmiddag gepavoiseerd voor hét grote défilé, dat in Haarlem plaats vond voor de Commissaris der Ko ningin en de burgemeesters der Sta- tensteden. Het was ook mogelijk om slechts voor de helft van de tocht in te schrijven. Degenen, die het ver eiste aantal controlestempels behaal den, krijgen een bronzen herinne ringsplaquette. i De Statentocht is georganiseerd uitge- door de Automobiel Sport Club „De Merwerijders", op verzoek Comité tot herdenking van Vrije Statenvergadering, dering. J Jehova's getuigen (63) in gevangenis j Er zitten op het ogenblik 63 Jeho- va's getuigen in de gevangenis we gens dienstweigering. Op 1 januari waren het er 49. Dit betekent niet, dat het aantal J wegens dienstweigering gestrafte Je- I hova's getuigen zich in een stijgende lijn.beweegt: dit aantal varieert van j jaar tot jaar, doch sedert 1952 is er I haast geen jaar geweest, dat de mi litaire rechter geen gevangenisstraf fen oplegde aan Jehova's getuigen. Een en ander is af te lezen uit een statistiek van de strafzaken in de periode van 1952 tot en met 1966. In deze periode werden in totaal 459 Jehova's getuigen veroordeeld tot ge vangenisstraffen wegens dienstwei gering. Deze straffen varieerden van „zes maanden of minder" tot drie jaren: 95 kregen een gevangenisstraf van minder dan een jaar, 14 een jaar en de rest langer dan een jaar. Twee jaar en drie maanden was de straf die 196 Jehova's getuigen tegen zich hoorden uitspreken, 29 kregen twee en een half jaar en 3 kregen drie jaar. van de islam, neemt deze stad de plaats in in het hart van iedere jood waar deze zich ook ter wereld be vindt, en daarmede tevens de plaats in zijn heilige geschriften, zijn riten en symbolen. En zo is het gebleven tot op de huidige dag. Het zal ook nimmer anders zijn. In dit verband verwijst 't moderamen dan naar de intense blijdschap van het joodse volk toen het, na 19 ja ren daarin belet te zijn door de Jor- daniërs, eindelijk weer toegang kreeg tot de plek - de oude tempelmuur - welke zulk een centrale plaats in- nemt in het leven van zijn volk en zijn godsdienst. Jeruzalem aan de joden ontnemen aldus het schrijven, moet derhalve onmenselijk heten. Het moderamen meent, dat nie mand beter dan Israël voor allen de garantie waarmaakt, dat de dusge naamde heilige plaatsen voor een ie der vrij toegankelijk zijn en dat in ternationalisatie dus volkomen zin loos geacht moet worden. ADVERTENTIE Rob Houwer filmt het bloemencorso De Nederlandse filmer Rob Hou wer, aan wie de Duitse Staatsprijs voor Filmkunst 1967 is toegekend, maakt een film over het Rijnsburgse bloemencorso De opnamen zullen worden gemaakt in het bloemendorp, Oegstgeest en Leiden. Waarschijn lijk zullen ook andere evenementen van de bloemenweek worden gefilmd. Meisje door auto gegrepen In een onbewaakt ogenblik liep gisterochtend op de Oude Heren gracht het 3-Jarlge Leidse meisje Riemke Blikman, die daar met haar moeder liep te wandelen, plotseling de rijbaan op. Het kind werd gegre pen door een personenauto. De EHD heeft het meisje, dat tengevolge van deze aanrijding vermoedelijk een zware hersenschudding en wonden aan het hoofd opliep, naar een zie kenhuis overgebraoht. zoekt U een GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f 800,- JUWELIER v.d. WATER Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3