LEIDSCH DAGBLAD Geen voor „tweede ronde" Russische steun Volop zomer NAVO blijft sleutel Britse verdediging JAMIN! Arabieren Eindeloos herhaald „troepen terug" teleurgesteld uit Moskou terug Zonnige t perioden Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 19 JULI 1967 No. 31332 lirecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het heeft er alle schijn van, dat de presidenten van Algerië Irak, Boumedienne en Aref, beiden voorstander van 'n harde i tegen Israël, bij hun bezoek aan Moskou niet datgene heb- ii bereikt waarop zijn hadden gehoopt: steun van de Sowjet- Inie voor een „tweede ronde" tegen de Israëlische staat. In het communiqué werd niet ge sproken over overeenstemming over de wijze waarop Israël gedwongen zcu kunnen worden zich terug te trekken uit de bezette gebieden. Op de Arabische topconferentie, welke aan het bezoek aan Moskou vooraf was gegaan, waren de vijf Arabische leidei s Algerije, Egyp te. Irak, Syrië en Soedan) het eens geworden over „doeltreffende maat regelen" om tot dit doei te gera ken. De Sowjet-Unip zou er echter op hebben aangedrongen, evenals z«j dat eerder deed, dit niet te doen. in de hoop, dat Israël zichzelf gelei delijk politiek zal isoleren. Arabische kritiek [gen uur lang hebben de twee Ara- che leiders in het Kremlin met Russische autoriteiten Kosigin Brezjnew gesproken. Daarna zijn' naar Cairo teruggekeerd. Teleur- steld zoals een bericht van Asso rted Press uit Moskou meldde. De twee zullen nu verslag uit- engen van hun besprekingen in de ofdstad der Sowje-Unie aan pre- lent Nasser van Egypte en de an- deelnemers van de Arabische top vijf, die vandaag daarover uren- hun bezoek aan het Kremlin een communiqué uitgegeven, arin werd gezegd „dat de Sowjet- ie, Algerije en Irak het er over zyn, dat Israël de op de Ara- s>n veroverde gebieden moet ont- en als eerste stap naar een her van de vrede in het Midden- iten". olgens hetzelfde communiqué Iden de twee Arabische presiden- hun grote waardering nebben gesproken voor de houding, welke et-Unie en andere commu- rtische landen in het conflict in Midden-Oosten hebben ingeno- En, dat „veroorzaakt is "door Israël de imperialistische machten die achter staan". Bij het overleg is van gedachten wisseld over de manieren waarop „gevolgen van de Israëlische ssie kunnen worden uitgewist". les jst. EGYPTISCHE GASAANVAL IN JEMEN Egyptische vliegtuigen heb- en gasbommen gegooid op het het noordwesten van Jemen elegen dorp Hajjah. Hierbij vijftig personen gedood, is gisteren van royalis- sche Jemenitische zijde ver- AZIJI laard. Voorts worden 175 ge bonden als hopeloos be bouwd en tweehonderd an- eren hebben ernstige verwon- Ringen. Volgens genoemde ringen voerden de Egyptena- in tot dusver 22 gasaanvallen p Jemen uit. WEERBERICHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenochtend zonnige perioden maar ook enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind tussen midwest en west. Nog enige ver dere afkoeling. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING I mhoudend zomers strandweer met orgenmiddag of -avond weer enkele *spreide onweersbuien. Zwakke Swind. In de middag 25 tot 26 gra nt zeewater 19 graden Vooruitzichten: wat onstabieler, r het blijft zomers. 20 JULI Zon op: 4.43 uur; onder: 20.49 uur. 100 pkMaan op: 20 53 uur: onder: 2 34 uur- Hoogwater te Katwijk (.19 uur; laagwater om 10.01 e nummer bestaat uit 14 pagina's op „top'' Dat niet alle Arabische landen :-hter de onverzoenlijke vijf staan, blijkt uit de scherpe kritiek welke invloedrijk blad in Saoedi-Ara bic - Al Rijadh op de Arabische topconferentie heeft gegeven. Het blad noemt het vreemd, dal alle Arabische landen wordt verzocht besluiten van deze conferentie uit oeren, alsof zjj louter satellieten zijn. De soevereiniteit der staten wordt bierdoor in het geding ge bracht en aangetast, aldus het blad. Russische brief men de brief, welke de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko heeft gericht aan de Vei ligheidsraad, waarin hij te Kei geeft, dat „de Israëlische troepen zich onmiddellijk uit de door hen bezette Arabische gebieden moeten terugtrekken, wil men het gevaar van hervatting der vijandelijkheden laten verdwijnen. Daartoe moets! Ver. Naties bijdragen, zo vindt Gro miko. die verder Israël beschuldigt „van voortzetting der agressie", in het bijzonder in het gebied van het Suez-kanaal. Klacht van Israël De waarschuwing van Egypte, dat elk Israëlische schip dat zich m het Suez-kanaal bevindt zou worden be schoten. heeft een reactie van Is raël uitgelokt. De Israëlische am bassadeur bij de Ver. Naties, Rafael, schreef aan Oe Thant, dat de Egyp tische brief een duidelijke schending betekent van het VN-bevei tot staakt het vuren. Rafael beklaagde zich er Roemeense receptie Vrijwel alle ln ons land geaccre diteerde diplomatieke vertegenwoor digers van alle landen waren tegenwoordig op de receptie, die gis teravond in Hotel „Wittebrug" werd gegeven door de ambassadeur van de socialistische republiek Roemenië, dr. George Elian, bij gelegenheid van het officiële bezoek van de eer ste minister van Roemenië Maurer. Op de ontvangst verschenen o.a. de Nederlandse ministers De Jong, Luns en J. Beernink, de gevolmach tigd minister van Suriname, dr. Ei- Koster. H. J. Zó warm was het gisteren in Nederland. Op sommige plaatsen kwam het kwik zelfs op 33 graden. Overal zochten de vakantiegan gers verkoeling. Waar water was, 7uas het druk. Zoals langs het IJs- selmeer (onderste foto) waar ve le vakantiegangers hun voeten in het water stopten. Om daarna weer voor tent of scherm bruin te bakken in het toch altijd nog ongebruikelijk felle zomerzonne tje. Een storing uit Frankrijk zorg de vannacht voor wat verfrissing voor de uitgedroogde grasmatjes. Een fiks onweer ontlaadde zich boven vrijwel het gehele land met regen tussen vier en tien millime ter. Een flinke bui, die echter de zomer niet heeft kunnen verdrij ven. Een zwakke rug van hoge druk zorgt in het komende etmaal weer voor een verlengstuk van het nu al ruim twee wéken du rende zomerzonnetje. Pas mogenmiddag komt een nieuwe storing in ons gebied aan. En dan wordt de kans op buien natuurlijk groter, zegt het KNMI in De Bilt. Israël richten. De ambassadeur van Israël in Pa rijs, Eytan, heeft over de bezetting van Jeruzalem verklaard, dat daar over niet onderhandeld kan worden. Maar. zo liet hij doorschemeren, Is raël is bereid andere concessies aan de Arabieren te doen als zij tot on derhandelen bereid zijn. Zij zullen bemerken, aldus de ambassadeuv, dat wij in geen enkel opzicht on vermurwbaar zijn. Hij klaagde er over, dat de grote mogendheden en de Ver. Naties zich er alleen zor gen over maken bij een gewapend conflict in het Midden-Oosten de gevechten te doen beëindigen, maar met om tot een fundamentele od- lossing van het conflict te geraken. Wapens President Johnson heeft gisteren verklaard het te betreuren dat de wapenleveranties aan de landen van hei Midden-Oosten nog steeds niet onaer toezicht der Ver. Naties zijn geplaatst, zoals Amerika had voor gesteld. De VS hadden Rusland er neg niet toe kunnen bewegen hun wapenzendingen aan Arabische lan den te beperken. Smallenbroek in Raad van State De heren J. Smallenbroek in Den Haag en prof. mr. J. H. Beekhuis in Groningen zijn met ingang van 1 september benoemd tot lid van de Raad van State. De benoeming van de heer Smal lenbroek tot lid van de Raad van State wordt algemeen beschouwd als een eerherstel voor de man, die een belangrijke rol in het verzet heeft gespeeld en die ook na de oorlog op politiek en bestuurlijk terrein zeker \erdiensten heeft gehad. Zijn ear- rière. die begon met het wethou derschap van Elburg en die hem via het lidmaatschap van G.S. van Drenthe in de land:«politiek bracht, werd plotseling verstoord, toen de heer Smallenbroek vorig jaar augus tus als minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet-Cals aftrad wegens een door hem veroorzaakte aanrijding. De aanrijding kwam hem op een boete van f 200.- te staan we gens beschadiging van een gepar keerde auto in de Haagse wijk Mar lot. De heer Smallenbroek heeft in de Anti Revolutionaire Partij lange tijd een vooraanstaande rol gespeeld. H:j volgde in 1964 de heer Van fcijs- den op als leider van de Tweede kamerfractie, nadat hjj reeds vanaf 1956 in de Kamer zitting had ge had. Na de val van het kabinet Cals keerde de heer Smallenbroek wegens de ontstane discussie rond zijn pei- soon echter niet op de kandidaten lijst van de AR-party terug. Drastische reorganisatie Engelands overzeese defensie-politiek (Van onze Londense correspondent) De Britse politiek ten oosten van Suez zal militair-technisch een dramatische verandering ondergaan. Engeland keert het gebied evenwel niet helemaal de rug toe zoals sommige haastig gebakerden dat willen. In een witboek heeft zoals wij gisteren reeds in het kort meldden de Britse regering na drie jaar studie de meest dra matische bezuinigingen op defensiegebied voorgesteld, welke zowel uit economische noodzaak als uit mihtaire overwegingen zijn geboren. Rijnleger terug naar eigen bodem De financiële valbijl treft het Verre Oosten, want de NAVO zal de sleu- el van de Britse verdediging blij- en. Deze nadruk op West-Eurcpa ;al ongetwijfeld als extra argument worden gebruikt om president De Gaulle te vermurwen de poort van de EEG voor de Britten te openen. Het plan is om tegen 1975 de Brit- militaire bases in Singapore en Maleisië geheel op te heffen. In ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud welk tempo dit gebeurt hang van dE: steeds wisselende politieke en economische omstandigheden af. De Britten zullen echter Olijven zorgen voor een militaire aanwezig heid op eilanden in de Indische Oce aan. Er is ook nog sprake van even tuele nieuwe bases in Australië, maar Britse hulp in het gebied van Zuidoost-Azië zal, dankzij snel luchttransport in de eerste plaats moeten komen van de strategische reserve in Engeland zelf. Die hulp zal overigens voorna melijk bestaan uit vloot- en lucht strijdkrachten. alsmede uit speciale technische wapens. Aangenomen wordt dat Singapoere en Malakka zelf in staat zijn zich tegen een landaanval te verweren. Kostbare overbodigheid De enorme Britse basis in Singa pore beschouwt de regering als ee» kostbore overbodigheid. Na '75 zullen de laatste Britse vliegdekschepen zijn verdwenen. De Britse marine zal dan alleen kunnen worden be schermd door op land gestationeer de RAF-toestellen. De frontlinie van de Royal Air Force zal worden ingekort en dank zij het grotere prestatievermogen van de nieuwste vliegtuigen, zullen er meer toestellen in Engeland zelf worden geconcentreerd. Strijdkrachten terug tot 380.000 man In de eerstkomende vier jaar zal het totale aantal Britse strijdkrach ten met 37.000 worden verminderd en teruggebracht op 380.000. Jn de daarop volgende vier jaar zullen zij neg eens met ongeveer hetzelfde aan tal worden ingekrompen, zodat te gen 1975 de totale vermindering 75.000 man zal bedragen. Jaarlijks zullen ongeveer 2500 officieren en manschappen worden afgevoerd Ter besparing van deviezen tot een bedrag van vijfenhalf miljoen pond per jaar zullen een orlgade van het Britse Rijnleger en een squadron van de in Duitsland gesta tioneerde Royal Air Force in totaal ruim vijfduizend man naar Engeland worden overgebracht, doch beschikbaar blijven voor de NAVO verdediging. De regering verwacht de defensie uitgaven van nu af aan beneden het plafond van tweeduizend mil joen pond (20 miljard gulden). Tegen 1975 rekent de regering op een militair uitgaven-maximum van 1800 miljoen pond. Verwacht wordt dat de overzeese defensie-uitgaven over drie jaar met eenderde zullen zyn verminderd. Typisch Engels plan De drastische defensiereorganisatie is een typisch Engels compromis plan, dat voor de Amerikanen waar schijnlijk te ver zal gaan en voor de linkervleugel van de Labour-party niet ver genoeg. De vraag is reeds ge steld of Engeland zonder aanzienlijke strijdkrachten ter plaatse In g van nood werkelijk in staat zal zijn om bij te springen. De conservatieve oppositie heeft geprotesteerd tegen de plannen met het verwijt dat de regering zich ten koste van de defensie alleen door budgettaire overwegingen zou heb ben laten leiden. Het einde van de tegen Maleisië gerichte confrontatie met Indonesië, welke Engeland dwong het bedreigde gebied zes jaar lang door 50.000 te beschermen, vormde een geschikt moment om een begin te maken met de terugtrekking van troepen uit Singapore en Maleisië, waar de Brit se strijdkrachten in 1970-'71 tot on geveer de helft zullen worden terug gebracht. In totaal werken daar in en voor de Britse militaire organisa tie 80.000 mannen en vrouwen. Uit eindelijk zullen er 40.00 man bleven, In het begin van de jaren zeventig zullen de Britse strijdkrachten Singapore en Maleisië voornamelijk bestaan uit vlooteenheden (met inbe grip van amfibie-elementen) en van de luchtmacht. In Maleisië zal nog een aantal Goerkha's blijven. Financiële steun Singapore en Maleisië zullen voor de overgangsperiode belangrijke Brit se financiële en economische steun ontvangen. Vooral Singapore is in sterke mate economisch van de Brit se basis afhankelijk. Op 9 januari 1968 zullen de Engel sen zich uit Aden terugtrekken, maar zich voorlopig aan de Perzische Golf blijven nestelen, waar zij een steun pilaar kunnen blijven vormen voor de gematigden onder de Arabische heersers Het garnizoen zal echter slechts op geringe wijze worden uit gebreid Ook het garnizoen op Cyprus wordt dit jaar verminderd Eind 1971 zal de inkrimping van het garnizoen op Malta zijn voltooid Het Britse garnizoen in Hongkong zal begrijpelijkerwijze worden ge handhaafd Warm of niet warm, het werk van de mannequins gaat door, zelfs als ze, zoals deze Londense, een najaarscollectie bont moeten presenteren! Maar de opdracht- gevers van mej. Nola Tréloar had- den begrip voor de situatie en tracteerden haar op een glas ijs- gekoelde champagne. Noordkoreaanse infiltranten neergeschoten Een Zuidkoreaans peloton, be staande uit militairen en politieman nen, heeft na een jacht van drie uur bij Chongup, ongeveer 195 km ten zuiden van de hoofdstad Seoel, van ochtend vroeg vijf van een groepje van tien Noordkoreaanse agenten ge dood, zo meldt de Zuidkoreaanse centrale inlichtingendienst. Bij dit gevecht sneuvelde een Zuidkoreaan se soldaat. Het aantal Noordkoreanen, dat dit jaar bij gevechten ten zuiden van de bestandslijn is gesneuveld, is nu gestegen tot 129. Sinds 1 januari zijn bovendien 47 communisten gevangen genomen, terwijl acht anderen zich hebben overgegeven, aldus de cijfers van de inlichtingendienst. In totaal zijn in die periode ten minste 23 Zuidkoreaanse soldaten en politiemannen om het leven ge komen. De Amerikanen verloren zes man. De Zuidkoreaanse regering is van mening, dat de toenemende commu nistische infiltraties een aanwijzing vormen voor een poging om in Zuid- Korea een guerrilla van het Viet- cong-type te ontketenen. ADVERTENTIE (f)ud Het aantal gébruikte ba den aan de badinrichting Rijnzicht bedraagt deze week slechts 858, wegens het ongunstige weder, het verla ten der stad van HH. studen ten en reeds eenige familiën. (Advertentie) P. van Tol, van Leiden, maakt zijne ge- eerde Begunstigers bekend, dat hij dit jaar staat met zijne poffertjeskraam de tweede kraam van de Vrouwebrug op de Bloem- markt. Verzoeke vriendelijk UEds. gunst en aanbeveling, belovende eene zindelijke en prompte bediening.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1