elle kritiek op plannen kan de Rijkswaterstaat Braderie in Warmond wordt druk bezocht Wet beëindigt treinpersoneel in V.S. staking AADSLEDEN WILLEN WASSENAAR NIET TWEEEN LATEN DELEN esastreuze gevolgen Kosmos in zeer lage baan Belangstelling voor kinderspelen Nationale crisisafgewend )A0 18 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond in niet mis ktane bewoordingen uiting gegeven aan zijn ernstige be- meid over de gigantische plannen die de Rijkswaterstaat (met het viaduct en met de Rijksstraatweg. Wat het via- betreft (de kruising van de Rijksstraatweg met de Land- Bingsweg) denkt Rijkswaterstaat aan een fantastische Auctie op vier niveaus. Het laagste niveau zou 6 meter [het maaiveld komen te liggen, het bovenste niveau op teer 12 meter boven het maaiveld. profiel van de Landschei- ieg zal, volgens deze plan- utaan uit twee gescheiden m niet elk drie rijstroken vluchtstrook, en voor de raatweg tussen Benoor- itseweg en de flauwe bij de Van Bommellaan gedacht aan een breedte meter met tweemaal drie ■en en nog ventwegen iast. Door middel van via- ,PJIfl zal de Landscheidingsweg de. t te verlengen Bezuiden- va wefJ en over *e verlen' inh ittenburgenveg worden ge- t onder op deze wegen te 1 aan9esloten. rullen aansluitingen worden t op de zogenaamde Leidse provinciale weg 16 bis langs nrlyn naar Leiden) en op de lale weg no 1. De bestaande ing van de Wittenburgerweg Andscheidingsweg zou komen illen en daarvoor in de plaats n verbinding komen van de burgerweg via de Waalsdor- i met de Reigersbergenweg. Ver hinderen ashii plannen van Rijkswaterstaat ds ei j in de raadsvergadering van pnd die geleid werd door de at |er mr. N. W. A. Brink aan r de bij de beantwoording van mist lie het KVP-raadslid, de hr. ;ven tn den Berg aan het college ld. I iteld. In die vragen had hij be ite ongerustheid uitgesproken desastreuze gevolgen van een ntle uitvoering van de groot- Ie plannen voor de gemeente ntaar. Er zou niet alleen veel Stonfchoon verloren gaan en niet (zouden de bewoners van be- pe prcelen veel overlast onder maar de splitsing van de i8ite in twee delen zou zich tot Tverre toekomst voortzetten. Al yigelyke zou moeten worden ge- laldus de heer Van den Berg vragen, om een voor de Was sise gemeenschap en voor Was- r als ideaal woon- en recreatie- unpzalige ontwikkeling te ver- sin; hun antwoord gaven burge- r en wethouders een overzicht hoofdzaken van de bij Ryks- leden kat ,evende plannen. Het is fllege bekend, dat de Rtfkswa- De heer c E van den Berg rea al panden heeft aangekochtgeerde op de beantwoording van zijn •I* dergelijke aftakking zou voor het resterende gedeelte van de Rijks straatweg, in de richting Den Haag een aanzienlijke verlichting beteke- Verouderd Burgemeester en wethouders zeg gen in hun antwoord, dat bestude ring van de plannen van Rijkswa terstaat bemoeilijkt werd door het ontbreken van een verkeersprognose. Het laatste verkeersonderzoek werd in 1955 gehouden; de daaruit voort gekomen gegevens zijn uiteraard verouderd. Medio 1955 heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat een informeel overleg op technisch niveau in het vooruitzicht gesteld over de in voorbereiding zijnde toe gangswegen naar Den Haag, overleg Dit ls in leder geval noodzakelijk omdat het absurd Is en In strijd met elke moderne verkeersopvatting om een autoweg voor doorgaand snelver keer te leggen door een woongebied, zo lang er bulten dat woongebied nog plaats Is. Afbuiging van de hui dige Rijksstraatweg ten noorden van het Wassenaarse woongebied is dan ook de enig afdoende oplossing. In ieder geval dient het doorgaande ver keer te verdwijnen in het huidige tracé van de Rijksstraatweg. Frappant vindt de heer Van den Berg het, dat elke gedocumenteer de motivering voor een viaduct met vier verdiepingen ontbreekt. De laat ste verkeerstellingen, waarbij naar de bestemmingen werd gevraagd, zijn 12 jaar oud en ook nog achter haald door de aanleg van de rijks weg 4 a. Nieuwe verkeerstellingen zoals er nu voor het gebied van de Haugse agglomeratie opstapel staan, kunnen pas een basis vormen voor een verantwoorde verkeerspiog- nose. Nieuwe tellingen zullen onge twijfeld aantonen, dat het hui; bekeken worden zodra het Wasse naarse college van burgemeester en wethouders weer voltallig is. Voordat de raad zich ging bezig houden met de plannen van de Rijkswaterstaat werd een gevavieer- dc agenda vlot afgewerkt. Er wer den enkele aanvragen van schoolbe sturen afgehandeld. Mej. P Spie kerman in Amsterdam werd be noemd tot onderwijzeres aan de Wethouder Huibregtseschool. Met de stemmen van de heren A. C. Duij- vestijn en A. J. M. van Gooi (bei den KVP tegen werd besloten tot het toepassen van extra afschrijvingen ten behoeve van de gemeentebedrij ven. De raad verwierp met 11 tegen 5 stommen het voorstel om het pand Keikstraat 15 alsnog af te voeren van de lijst van beschermde monu menten. Algemeen was de instem ming van de raad met het voorstel om de vroegere pastorie van de Dorpskerk aan de Schoolstraat wel op de monumentenlijst te plaatsen, Het is de bedoeling van de gemeente dit pand beschikbaar te stellen voor bolwerk, welke functie het ook zai j de Muziekschool Wassenaar die on- mogen krijgen, nooit een bolwenc van tot stand gekomen is. ZOETERWOUDE Gediplomeerden bij de Goede Herder De RK vereniging tot bevordering van industrie en huishoudonderwijs ■voor meisjes „St-Anna" in Zoeterwou- de heeft aan een aantal leerlingen van het internaat van de Goede Herder een diploma uitgereikt Het diploma ..eenvoudig naaien en knippen" kregen Joke Klooster man, Yvonne van Straaten, Gerrie van de Bosch, Els Keyzer, Marianne van Bentum, Tinny Takken, Willeke Pel. Marijke van klooster. Annie v. Gulik. Francis Blind, Marianne Neervoort, Annie Appelman. Carry Meyer, Loes Schalks. Gerda van Berkel. Riet Hengeveld. .Kostuumnaaien": Anna Kruysel- berg, Ria de Vries. Beppie Geelen. Greetje Schouten, Ansje van Zoen, Martha van de Hoort. Sonja Patty- wael. Marktberichten ROTTERDAM. 18 juli. Veemarkt. - Aanvoer totaal 2886. weekaanvoer 4134 vette koeien en ossen 100, gebrulks- vee 509. vebte kalveren 625, graskal- veren 104. nuchtere kalveren 1158. varkens 4. biggen 4, paarden 9, veulens 33, schapen oi lommeren 335. bokken of geiten 35. Prijzen: vette koeien per gk. extra kwal. 430—455, le kwal. 3'80 410, 2e kwal. 340365. 3e kwal. 3'20335; vette kalveren per kg. niet genoteerd. 200—310. 270—280. 245— 266: stieren per kg. allle kwal. 390 445; worstkoeien per kg. 320340. kalf. en melkkoeien per stuk 1075 1550.; varekoelen per stuk8501250; va-arzen per stuk 750975; pinken per stuk 575700; p.-adkah'erene per stuk 375530; nuchtere kalveren per kg. 170180; mestkalveren per stnk 170 220; schapen per stuk 80—100; lam meren per stuk 100125. Marktover- zicht: Vette koelen aanvooer klein, handel flauw, prijzen als gisteren; kalf- en melkkoeien even kleiner, kalm onveranderd: varekoeien matig. rus tig. bleven gehandhaafd; vaarzen en pinken gewoon, lui, moeilijk te hand haven; graskalveren ruimer. stroef. vier etages zal behoeven te zijn. Zelfs bij Oudenrijn acht men drie etages voldoende! Na de heer Van den Berg gaf ook tut. A. van Vuure <wd) uiting van zijn ongerustheid over de plannen var de Rijkswaterstaat. Als die plan nen worden uitgevoerd wordt Was- Een stuk grond van 600 meter zal aan Esso Nederland NV worden ver kocht voor f201.000.-; de maat schappij zal er een benzinestation en en een quiekservice-station vesti gen. Voorstellen tot het voteren van gelden voor het bouwrijp maken van een belangrijk stuk van het uitbrel- kalveren groter, willig, stijgend; scha pen en lammeren ruimer, rustig, prijs houdend. BODEGRAVEN. 18 Juli. Aanvoer 58 nartyen Goudse kaas. Prijzen: le kw. 3.45—3.54. 2e kw. 3.353.44, L— kw. 4.04. Handel: traag. Zo zijn onze manieren! Naar aanleiding van het artikel over schoorsteen te laten vegen. Zelfs de de agressieve verkoopmethoden in de tydschriftenhandel, welke ons ken nelijk door duistere bronnen uit het buitenland worden opgedrongen, spreek ik mijn voldoening uit over het feit dat U deze zaken zo voor treffelijk uit de doeken doet. Mijns inziens kan de pers hieraan nooit te veel aandacht schenken daar, dooor het raffinement waarmede deze „za ken" worden gedaan, bijna geen an dere wijze van bestrijding mogelijk is dan constante voorlichting. Van politiezijde, die hier ook machteloos tegenover staat, wordt dit bevestigd. Overigens blijft dit niet beperkt tot tijdschriften, doch hebben wy enige weken geleden een soortgelij ke ervaring gehad (en velen met ons) in onze eigen stad, met een schoorsteenvegersbedrijf. Het betrof hier een vertegenwoordiger van een .erkend" schoorsteenvegersbedrijf uit Rotterdam. Deze man „bewerkte" een blok huurflats, eigendom van de gemeente Leiden, onder be heer van de Woningstichting Oude Singel in Leiden. Hij deed het voor komen namens deze stichting te ko men met de mededeling aan mijn vrouw en anderen, dat zij verplicht was een ventilatiepot op de schoor steen te laten zetten en door hem de De heer J. A. M. E. Staats Zweksloot uit Oegstgeest is in Utrecht geslaagd voor het m.o.-a examen Frans. senaar ernstig belemmerd in zijn dingsplan Zijlwatering en van een functie van woon- en recreaiïege- j ?-antal andere terreinen, werden door waaraan ook andere gemeenten dan meente Het uit de tijd enorme I de raad aanvaard. Wassenaar zouden deelnemen verkeersstromen door woongebieden! Dit overleg is echter sedertdien, te Mden basis waarop dtze ondanks herhaald aandringen van i piannen zijn vcrkbers- burgemeester en wethouders, nog j tellingen van 12 jaar geleden - steeds niet geopend. Na vele vruch-j deugt nlel Niet vergeten mag wqr- teloze pogingen heeft eindelijk eind i den dat het inWOnertal van Den vorige maand de burgemeester een onderhoud gehad met de huidige mi nister van Verkeer en Waterstaat, nadat hij bij enkele voorgangers geen gehoor had gekregen. Tijdens dit on derhoud is gebleken, dat Rijkswater staat de zogenaamde zeesterkruising, die nu voor het viaduct is ontwor pen, als beslist noodzakelijk ziet. Winstpunt van het gesprek is ge weest, dat thans nader overleg tussen Rijkswaterstaat en de gemeente Was senaar zal plaatsvinden, waarbij de vormgeving van de Rijksstraatweg ter sprake zal komen. Het is de be doeling van burgemeester en wethou ders bij dit overleg niet alleen met bezwaren te komen, maar zo concreet mogelijke alternatieve oplossingen ter tafel te brengen, waaraan nu in samenwerking met de verkeersdes- kundige, prof. ir. J. Volmuller wordt gewerkt. Burgemeester en wethouders staan op het standpunt, dat de Rijksstraat weg reeds thans overbelast is en dat de ontwikkeling die volgen zal op de plannen van de Rijkswaterstaat dit nog slechts zal verergeren. De heer J. C. M. Ciliacus uit Oegstgeest is in Amsterdam geslaagd voor het examen tolk-vertaler En gelse taal. Mej. I. M. V. Eijsbergen uit j 8er mee werkte en men er hier dus Mej. J. A. Adama uit Oegstgeest j Voorschoten is in Amsterdam ge- n°g even aan moet wennen". Mis-" in Den Haag geslaagd voor het slaagd voor het examen tolk-verta- j schien kunnen we dan gezamenlijk mededeling van een buurvrouw dat ze reeds een overeenkomst met een andere schoorsteenveger had, weer hield hem er niet van een nieuw contract af te sluiten vpor 5 jaar en 2 gulden inschrljvingskosten te Incasseren. Met nogmaals de mede deling dat alleen hij door voornoem de Stichting hiervoor was aangewe zen. Bij ons werd ook deze 12,- plus handtekening en f 15,- voor een ven tilatiepot geïncasseerd. Bij navraag bij de woningstichting bleek dat men zich van deze mensen had gedistan- oieerd. In een schrijven; het zelfde schrijven werd vluchtig by de trans actie vertoond zonder dat men de (inhoud liet lezen. Tevens deelde men my mede dat wy als huurder, een overigens onnodige ventilatiepot, niet behoefde aan te schaffen. Schoor steenveger biykt ook niet noodzake- ïyk gezien de aard van onze verwar ming. Nadat ik telefonisch contact had opgenomen met het bedryf in Rot terdam werd ik op de koop toe voor leugenaar uitgemaakt, doch zegde men toe persoonlyk de kwestie de volgende dag te komen oplossen. Men verscheen echter niet. Op een daar na door my aan het bedryf gericht aangetekend schryven werd ook niet gereageerd. Daar mij bekend is dat er op deze manier veel slachtoffers zyn gevallen en vermoedelijk nog ve len zullen volgen, verzoek ik U be leefd dit stukje in uw blad te plaat sen, zodat er meer onheil door dit bedryf veroorzaakt misschien aan vele Leidenaars bespaard mag bly- ven. Mede door het feit dat men mij per telefoon nog meedeelde dat „De ze methode voor Leiden nog nieuw is, men er op andere plaatsen al lan- m.o.-a examen Duits. Ier Engelse taal. Ringweg Haag afneemt. De heer Van Vuure deed een be roep op het college van burgemees ter en wethouders het initiatief te nemen tot het samenbrengen van de verkeersdeskundigen van de gemeen ten in deze omgeving om gezamen lijk met alternatieve voorstellen bij de Rykswaterstaat te kunnen aan komen. Ook mr. dr. W. F. van Gun st eren (Prot. Chr.) wees erop, dat men alleen met enig succes met de Rykswaterstaat kan onderhandelen als men met goede alternatieve op lossingen komt. Wethouder mr. Brink gaf nog eens een opsomming van alle pogingen die het gemeentebestuur heeft gedaan om by Rykswaterstaat gehoor le krijgen voor zijn bezwaren tegen de voorgestelde wegenplannen. Op het ogenblik worden diverse alterna- wat meer op onze hoede zyn. Voor de ze „koop-of-ik-schiet" methoden. By voorbaat dank voor plaatsing j Het spreekt vanzelf dat de inhoud geheel voor myn verantwoording is. Hoogachtend. D. G. Uit den Boogaard, Paramaribostraat 52, Leiden. Er heerst, mede dank zij de wel bijzonder gunstige weersomstandig heden, een gezellige drukte in War mond. Daar worden thans ter gele- tieve plannen opgesteld, die in het genheid van de Kaagweek, talrijke nu komende overleg ter tafel zul- feestelijkheden georganiseerd. In niet len worden gebracht. De suggestie geringe mate werkt daar ook toe bij van mr. Van Vuure om contact tot de door de Winkeliersvereniging stand te brengen met de andere ver- „Warmond" in de Dorpsstraat ge- keersdèskundigen in de omgeving zal organiseerde braderie, die gistermid- dag door burgemeester drs. F. K. Langemeijer werd geopend. VOORSCHOTEN De vele kraampjes in de Dorps traat. die gezellig versierd waren, het niet alleen by kijken, maar gin gen ook over tot kopen. Er is daar te kust en te keur te krygen. Men be hoeft er alleen de portemonnee maar voor open te doen. Wanneer het zulk stralend weer blijft zal deze braderie, die door de eerste burger alle succes werd toe gewenkt en die hy een voorbeeld roemde van goede samenwerking tussen de middenstanders, zeker e?n succes worden. Het is beslist de moeite waard er een kijkje te gaan I gncrdliriffp '/ipL'pn trokken op deze eerste dag tot laat nemen lianguurige zieiteu :a de avmd vele bezoel[ers Zij lieten onmiddellijke nabijheid van de y^'g^, "met een gedocumenteerd be- j,. Huize BÜdorP hii het Wassenaarse J den kruising. lannen van Rykswaterstaat en overeen met 't wegenstra- neergelegd in 't streek- laagse agglomeratie. By de be- ling van dit streekplan heeft Kenaarse raad al ernstige be- laten horen tegen de grond- e, om het zwaartepunt van rkeersstroom te leggen by de traatweg raad heeft ervoor gepleit dat tepunt zoveel mogeiyk te ver- naar de provinciale weg 16 noorden van de Wassenaarse ïlng en naar een aftakking Ryksstraatweg, ten zuidwes- in de koninkiyke landgoederen, de Bezuidenhoutseweg. Een DUIVENSPORT Leiden en omstreken Wed- Maastricht. Uitslag: 1. Mevr. n, 2. G. Mens. 3. Th. Onder- f - 4. G. Ammerlaan. 5. G. Note- 6. J. Roest. 7. B. Roodenburg. Drost. 9. W. de Liefde. 10. A. rop. 11. F. Bouwman. 12, 13. J. 14, 20 L. Slikkerveer, 15. W. Niet. 16. H. v. Klaveren: 17. F. n. 18. J. Mohlman, 19. K. Dok- zn. Wedvlucht Vilvoorde. 1. P. Leef lang, 2, 3 W. v. d. I. Mevr. Mooten. 5. W. v. Zan- 12. P. Wolvers. 7. G. Rewyk. de Wolf. 9. G. Doeswyk. 10. W. ne. 11. B. Geenjaar. 13. J. 1 14. G. Noteboom. 15. Gebr. Krogt. 16. A. de Goey. 17. L. »n. 18. M. de Lange, 19. W. de 20. J. Lennaarts. P.V. Het Oosten Wedvlucht tricht. Uitslag 1. Mevr. Mooten, F. Bouwman, 3, 4 7 J. Paauw 10 H. v. Klaveren. 6. K. Dok en zn. Wedvlucht Vilvoorde. 1, 6, 8, 9 Mevr. Mooten, 2. Wolf 3, 4, 5 7, P. Noppe en zn. v. d. Nat. EV. De Snelvlieger Wed- uurdt tMaastricht. Uitslag: 1, 7 Roest E Jansen. 3. 4 A. v. Noord sr. v. d. Zeeuw 8, 9 10. M. de one e. Wedvlucht Vilvoorde. Uitslag: Geenjaar, 2. L. Gysman. 3. M. insajange 4. 8, 10. J. Roest, 5. F. v. Noord sr. 7. L. Bax. bet^r. v. d. Zeeuw. toog, waarin hy het Wassenaarse standpunt ten aanzien van de ver keersverbindingen behandelde. Het verkeersstramien. dat in het huidige streekplan is vastgelegd achtte hy onjuist. Het legt het zwaartepunt van de invalswegen naar Den Haag op de smalle noordgrens met Wasse naar. De meest logische oplossing voor Den Haag lykt hem een ring weg. met zwaartepunten op de west en vooral op de oostvleugel. De gelegenheid om een oostelijke randweg in Den Haag aan te leggen is er nu nog; er is een grote ruimte tussen de Schenkkade en de spooriyn, terwyl ten zuiden van het Ryswyk- seplein de Schildersbuurt wacht om opgeruimd te worden. Den Haag heeft hier nog een kans op een grootsteedse allure te krijgen. Voor Wassenaar is zulk een oplos sing van belang omdat de huidige belasting bij het viaduct wordt ver minderd en de mogeiykheden beter worden om de Ryksstraatweg op Haags gebied in oosteiyke richting te verschuiven. 4inili«*herichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Marjolein Pauline Agnes, d.v. Boeker en By voet. Den Haag; Theodora Natasscha. d. v. Schalkwyk en Buffart. Rotterdam; Monica Alisa d.v. Hemingway en Ysebaert. Oxford, Engeland: Marie Antoinette, d.v. Spruit en Eshuis, Poortugaal; Nico- lette, d.v. Van der Scheer en Van Essen, Veen; Marguérite Caroline, d.v. Deutman en Rueb. Rotterdam; Juliet Elodie, d.v. Oldenburger, Utrecht; Eveline Martijntje, d.v. Van Dongen en Darlang, Amstelveen; Eric Henricus, z.v. Wys en Van Tuyn Amstelveen. Getrouwd: B. Leijnse en H. J. Ube- ma, Rotterdam. Overleden: Neeltje Meihuizen. 92 j., Doorwerth (Gld.): Rose Mary Francis Marcelis, Den Haag; Christi na Maria Broers, 79: Beverwyk; Cor nells Metzelaar .79 j.. Den Haag; Gerhard Meerdink, 85 j. Winters wijk; Johan Leonard Hendrik Mole naar, 57 j, Gent: George Johannes, Anthonius van Dam, 63 j, Amster dam; Pieter Visser, 72 J, Tiel. in toet kader van de Hui U..-5 komen morgen ruim twintig langdu rig zieken een week vakantie door brengen ln Huize Biydorp in Voor schoten. Een afdeling van de geneeskundige troepen brengt de zieken, van wie velen reeds Jaren alleen de vier mu ren van hun ziekenkamer zagen, naar Huize Bydorp. Woensdagavond vindt de officiële verwelkoming door de gemeente Voorschoten plaats. Loco-burgemeester drs. A. F. van der Laan en wethouder W. Iestra verte genwoordigen het gemeentebestuur, terwyi de beide plaatselyke harmo nieverenigingen het welkom extra feesteiyk maken. De zusters Dominicanessen stellen een deel van hun klooster en MM8- gebouwen ter beschikking. Zy zor gen tevens voor het verplegend per soneel. Een staf van de Zonnebloem zorgt voor de gezellige avonden in samenwerking met de zusters van Bydorp en tevens fungeren zy als brancardiers. Evenals voorgaande jaren zullen de zieken weer een be zoek brengen aan mooie gedeelten van het dorp Voorschoten, en staat ook een boottocht over de meren en plassen op het programma. Hoogte punt belooft weer de kermis te wor den in de kloostertuin, waarvoor de weekmarktkramen van de vrydag- markt verhuizen naar Bydorp. Ook de geesteiyke verzorging is tot in de puntjes geregeld en de herv. predikant ds. E. Saraber zal met een Dominicaner-pater gedurende een week het rectoraat vervullen over de zieken in het klooster „Bydorp". Ver. Vrijz. Hervormden De algemene vergadering van de I Vereniging van Vryzinnig Hervorm- 1 de in Nederland zal dit jaar op 22 en 23 september in het conferentie oord Bouvigne te Breda worden ge houden. Ook voor de kinderspelen, de ker mis en het openluchtcafé „De Pomp" hadden de bezoekers grote belang stelling, evenals voor de binnenspe len, die 's avonds in „.De Stad Rome" worden gehouden. Voor de poppen kastvoorstelling bestond eveneens grote animo bij de jeugd. Uitslagen De uitslagen van de spelen waren: Op reis voor meisjes van 12 jaar: 1 Corrie v. d. Hulst, 2 Tonny Styn- j man, 3 Christina Duynhoven, 4 Francien Velema, 5 Corrie v. Tonge- Blaastrappen voor meisjes van 13 en 14 jaar: 1. Tine Kortekaas, 2 Ada v. d. Meer, 3 Cobij Landman, 4 Hen v. d. Tas. Ivanhoe jongens van 13 en 14 jaar: 1 Matthys v. Winsen Jz. 2 Nico van Leeuwen. 3 Matthys v Winsen Hz, 4 Hans Roest Levende stoelendans meisjes 15 en 16 jaar; 1 Wilma Lódel, 2 Trees Langemeyer, 3 Anet v. Velzen. 4 Sjanie v. Styn. Ook in De Burcht werden voor kin deren van 6 t/m 12 jaar spelletjes ge houden, die zeer in de smaak vielen. De uitslagen van de wandelfocht waren 1 Els Welzink, 2 Marian Zoe temelk. Fietsenrally voor de leeftijd van 10 t/m 13 jaar: l. Corry v. Ryn, 2 Caro line v. d. Berg. Voor de leeftijd van 14 jaar en ouder: 1 F. v. Leeuwen, 2 P. Beugelsdyk. De Sowjet Unie heeft gisteren haar 169-ste Kosmos-satelliet gelanceerd. De nieuwe satelliet uit de Kosmos- serie beschryft de op een na laagste baan van de hele reeks, die nu reeds vyf jaar voortduurt. Ruimtevaartdeskundigen uit het westen nemen aan dat de Kosmos onder andere gebruikt wordt voor verkenningsdoeleinden. De Kosmos-satellieten kunnen een groot aantal technische, wetenschap- peiyke en militaire doelen dienen, zoals het verzamelen van meteorolo gische gegevens en het verrichten van ruimte-tests voor bemande vluchten De Kosmos 169 cirkelt rond de aar de op een hoogte die varieert van 208 tot 144 km. De Kosmos-160, die op 17 mei gelanceerd werd beschreef een nog lagere baan, tot op slechts 142 km hoogte.,. De hoek van de baan van de Kos mos-169 met de aarde bedraagt 50 graden. Burgerlijke Stand VAN LEIDEN geboren Neeltje Lydia, d. v. P. van der Kwaak en L. Ravènsbergen; Klazina Corina. d. v. J. Paap en B. Zwaan; Michael JohanneB. z. v. T. Q. Bennebroek en P. M. van Adrichem; Olaf Evert Chrl6tiaan, z. v. C. M. C. Zonneveld en C. E. M. vanVelzen;Daniël.z. v B. van Leer en J. van Manen; Ronald Gerardus Hendrik, z. v. G. Verver en N. van der Meij; Wout Hendrikus M. ria, z. v. J. W. Tankink en J. W. M Rondeel: Pieter Christlaan, z. v. P. van Tol en L. Kok; Dirk, z. v. D. Haasnoot en C. J. W Weljers; Caroline, d. v. A. J. Oosthoek en J. Barendrecht; Char lotte, d. v. A. J. Oosthoek en J. Ba rendrecht; Niels Harmen, z. v. C. H van Dijk en C. N. Viergever; Edwin, z. v. P. Nieuwkerk en E. W. F. Uiter- dyk; Ronald Johannes Cornells, z. v. K. J. J. Kroon en M. P. van der Hulst; Bastiana. d. v. J. Jeekel en C Klootwijk; Daniël, z. v. J. J. H. Schee- ren en P. A M. M. Krekelaar; Monique Hermine, d. v. H. C. Ublnk en r. W. de Graaff; Pamela Joyce Catharina Susan. d. v. J. H. R. van Schoonderwoerd den Bezemer en P. R. Mitchell; Ronnie Adrianus Willibror- dus Hendrlcus Maria, z. v. T. J. Ver- horik en C. J. A. T. Turk; Joseph Ro- i bert. z. v. J. de Roo en S. M. de Jong; I rPk KPI' 111 clnnt sopia Bertha Victoria, d. v. C. van der II eKKei lil SlOUl. Nlet eQ M j H Na6Veid; Paulus I Johannes, z. v. P. J. Verlaan en M. H. i Dover; Johanna Maria. d. v. J. van DUk en E. V. Brekweg. GETROUWD W. M. Barentsen en N. Nijwelde; M. L. van Rossum en L. W. van As; C. J. T. Bijvoet en M. C. A. van Steyn; J. G. W. Bavelaar en G. J. van Es; H. P. Beckmann en H. B. Sle- rink. OVERLEDEN J. C. Koen. 43 Jaar, man; R. M. Meekel. 4 maanden, zoon; A. van Leeuwen, 86 jr. wed. van J. Verburg; H. L. van Beljeren Bergen en Hene gouwen, 72 jaar, man; H. C. Hoppen- orouwer, 90 Jaar, wed. van J. J. F. van Berkel. twee doden Op de Tiendweg in Lopik zyn gis teren de bestuurder en de byryder van een trekker met twee aanhang wagens verongelukt, toen hun voer tuig van de weg raakte, kantelde en in 'n sloot kwam. zy kwamen onder de landbouwtrekker terecht en wa ren op slag dood. De slachtoffers zyn de 55-Jarlge autohandelaar A. Richel uit Lopik en de 22-jarige J. D. Smit uit Westzaan. (Van onze correspondent in Washington) In ijltempo aanvaardden gis teren de beide huizen van het Amerikaanse parlement de wetgeving waarin 137.000 man stakend spoorwegpersoneel be volen wordt onmiddellijk weer aan het werk te gaan. Gister avond kort voor tien uur on dertekende president Johnson de nieuwe wet, de hoop uit sprekend dat de staking, die 95 procent van het treinverkeer in de Verenigde Staten heeft lam gelegd en die hij „een nationale crisis" noemde, meteen beëin digd zou worden. Yan de zes bij de kwestie betrok ken vakverenigingen kondigde er evenwel reeds gisteren één aan, dat haar leden het werk pas zullen her vatten als een rechtbank met de nieuwe wet in de hand zulks zou bevelen. Dit zou de duur van de sta king met een dag kunnen verlen gen. Daarna zullen spoorwegmon- tours. elektriciens etc. aan werk moe ten gaan, willen zU de wet niet over treden. De aanvaarde wetgeving voorziet overigens in verder loonoverleg tus sen de spooriynen en de vakvereni gingen in samenwerking met een bemiddelingsraad, die gisteren door Johnson werd samengesteld. Berei ken werkgevers en werknemers bin nen negentig dagen geen over eenstemming, dan zyn zy volgens de nieuwe wet verplicht een compromis- regeling van bemiddelaars te aan vaarden die dan geldig zal biyven tot 1 januari 1969. Deze laatste voorziening, die giste ren door het parlement met kenne- lyke tegenzin geslikt werd, kreeg meteen de volle laag van de vakbe weging. die over „bemiddeling onder dwang" sprak. Anderzyds wezen voorstanders van de wetgeving, zoals senator Morse, erop dat de bemid delingsraad een faire loonregeling gegarandeert en dat eindeiyk iets ge daan moet worden om het onver- antwoordeiyk touwtrekken over mi nuscule verschillen, dat nu al jaren aan de gang is, te beëindigen. President Johnson sprak soortge- ïyke woorden en liet duideiyk biy- ken weinig sympathie te hebben voor de styfhoofdige houding van de monteursbond, die de aanvaarding van een vroeger compromis afketste en een nationale staking bleek te preferen boven het toegeven op de tailpunten. Dat een treinstaking ondanks de relatieve achteruitgang van het spoorwegverkeer in de laatste decen nia. de Amerikaanse natie nog altijd In chaos en ontwrichting stort, werd gisteren bewezen. Tienduizenden rei zigers en nog meer forensen bleken te zijn vastgelopen en probeerden plaatsen in bussen en vliegtuigen te krijgen. De posterijen verwerkten al leen nog maar brieven en luchtpost stukken. Oorlogsmateriaal onderweg naar Vietnam bleef steken en de mi nister van Defensie McNamara kon digde aan dat tekorten in munitie en onderdelen zouden ontstaan als de staking langer duurde. Industriële bedryven. zoals General Motors, Ford, Usteel en Bethlehemsteel, maakten bekend dat zU de produktie geheel of ten dele zouden moeten gaan inkrimpen als de staking niet op zeer korte termyn opgeheven zou worden. Kortom: de term „nationale crisis" van president Johnson was niet uit de lucht ge grepen en dat was dan ook zeker de reden dat het parlement zo vlot een wetgeving aanvaardde die tot nog toe in het Huis van Afgevaardigden nim mer een meerderheid kon krygen, omdat het denkbeeld van „bemidde ling onder dwang" zovele weerstan den wekte.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9