Roofovervallen verlammen niet zelden sociale leven Zakj es salaris uitdelen: verdwijnende handeling Alarmsystemen steeds 1 |JL verder geperfectioneerd Een voorbeeldje van de wer- king van het systeemOnbewust van het feit dat hij met een snelheid van een foto per seconde wordt gefotografeerd, wandelt deze jongeman naar de uitgang van de bank. De vrouw die haar armen omhoog steekt, heeft de camera in werking ge steld. troleren razendsnel de schakelbor den. Via een directe lijn wordt de politie van Montreal van het ge beurde op de hoogte gesteld. Even later vliegen de politiewagens door de buitenwijken van Montreal. Ook de technici van de A.D.T. ruk ken uit. Twee minuten later komt het vol gende bericht door: Een 17-jarige jongen is aangehouden op het mo ment dat hij na de overval de bank wilde verlaten. Hij bleek in het be zit te zijn van 50.000 dollar. Van het wapen, een 38 revolver, waar mee hy het bankpersoneel bedreig de. heeft hij by zijn arrestatie geen gebruik gemaakt". Op deze wijze worden in de V.S. dankzij de mede werking van de A.D.T. elk jaar on geveer 3000 misdadigers aangehou den. GEVREESD Roofoverval, een gevreesd woord in grote Amerikaanse steden. In 1965 werden in Amerika 118916 roofovervallen gepleegd. Dit be tekent 326 berovingen per dag of anders gezegd één beroving op 1630 Amerikanen. In sommige ste den is het zo erg, dat de overval len een verlammende werking op het sociale leven hebben. Chicago neemt met betrekking tot de over- val-statistieken over 1965 de meest ongunstige plaats in. Na deze stad volgt Washington D. C. In deze uiterlyk zo vriendelijke en ple zierige stad werden in 1965 359 be rovingen of roofovervallen per 100.000 inwoners gepleegd (inclu sief de bankovervallen) Hieronder voor een goede verge lijking de cijfers over 1965' van de 14 grootste steden in de V.S. (per 100.000 inwoners) New York 114 Chicago 421 deur van de handelsbank voor- bijstapten in de richting van de spaarbank, die altijd al wat volkser leek. Daarom ook hebben de marmeren vloeren en hoogpo lige tapyten welke de bank in vroegere dagen het ongenaak bare aureooltje verschaften, plaats gemaakt voor kleur rijke attz-ibuten in lichte, moder ne ruimten. Maar de drempelvrees bleef, gende over de bankier Rotst* die cliënten met minder ton naar een ander stuurdft M staat nog steeds en dus bank bij het grote en irJtvr. draagkrachtige publiek, one M de nagestreefde popularis nog altijd de sacrale insttpng voor „rijke lui". Over een jaar weten ook zij wel bettftvr, rie gewapende negers dHngen de Western Manehes- ter Branch van de United California Bank van Los Angeles binnen. De eerste bandiet springt over de balie en veroorzaakt paniek onder het bankpersoneel. De tweede houdt de kassier onder schot. Hij geeft met hese stem zijn bevelen: „Ga op de vloer liggen De employés laten zich op dit bevel zonder aarzelen vallen. Op het moment van de overval de Amerikanen noemen dit een holdup bevindt zich slechts één klant voor de balie. Deze man staat daar als aan de grond genageld. Hij is niet in staat om ook maar één kreet te slaken. De derde overvaller rent op hem af. Terwijl hij zijn vuurwapen op de ontstelde man richt snauwt hij hem toe: „Naar de andere kant". De ongelukkige is niet in staat om zich te verroeren. Voordat hij een pas kan ver zetten, wordt hij door een harde slag in de nek getroffen en valt voorover op de betegelde vloer. Enkele seconden later verdwijnen de misdadigers. Hun buit bedraagt 4620 dollar (ruim 16.000 gulden). Zy springen in een gereedstaande auto. Zij zijn zich echter niet be wust van het feit, dat een zoge naamde registratiecamera hun wan daden feilloos heeft vastgelegd. Met een snelheid van één foto per seconde zijn hun handelingen voor de F.BJ. geregistreerd. De eerste kassier was namelijk op het mo ment dat de eerste overvaller over de balie sprong, in staat om door middel van het inschakelen van het alarmcontact niet alleen de alarmcentrale van de A.D.T. te waarschuwen doch tevens de ca mera te „starten". Nog dezelfde dag prijken de foto's van de over val op de voorpagina's van de gro te dagbladen. Deze publiciteit betekent de in leiding tot een snelle overgave. Leo Roberts, 26 jaar. meldt zich enkele dagen later by de F.B.I. Howard Parker. 23 jaar. volgt spoe dig daarop en de speciale agenten houden een week later ook de der de fnisdadiger aan. Dit opmerke lijke voorval betekent één van de vele successen van de A.D.T., de American District Telegraph Com pany. Amerika's grootste alarmbe- veiligingsmaatschappij De A.D.T. heeft in de Verenigde Staten 2282 centrale stations (alarmcentrales), die bemand door ervaren (gewapende) operators wa ken voor het heil van banken, gro te bedrijven, militaire objecten, overheidsgebouwen enz. Via deze centrale stations zjjn op het ogen blik ongeveer 100.000 alarmsyste- N egenduizend dollar. De buit van een overval in Louisville. De misdadigers kwamen echter met de poet op het politiebu reau terecht. Het alarm was hen noodlottig geworden. de pand en de centrale komt via een kabelverbinding tot stand. Naast overval-alarm en inbraak alarm monden op dit centrale sta-- tion tevens de brandbeveiligingsin stallaties uit. Er wordt volgens het principe van het zogenaamde ^stil le alarm" gewerkt. Dat wil zeggen, dat wanneer een employé in de bank het alarm in werking stelt (bij het inbraakalarm doet de in- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onlangs heeft een groep Neder landse verkeersdeskundigen een bezoek gebracht aan de Verenigde Staten. Onder hen was da heer E. E. Nordholt, inspecteur van de Groningse gemeentepolitie. Enkele weken geleden schi-eef hij een ar tikel over de harde opleiding bij de FBI, dit keer richt hy zyn aan dacht op bankroven en alarmbe veiliging. Illllililllllltllllllllllllllllllllllll breker dit zelf zonder het te weten) dit slechts kenbaar wordt gemaakt in de centrale en dus niet in de bank. Terwijl de operators de verbin dingen controleren, komt er een „holdup" een overval binnen. In een van de banken in de buiten wijken van Montreal wordt een overval gepleegd. Wat zich nu in de centrale afspeelt valt moeilijk te beschrijven. De operators con- ER is weer een beroep aan het uitsterven: de salariszakjes- uitdeler die elke maand met nauw verholen vreugde door de arbeidende goegemeente wordt verwelkomd in kantoor of fabriek, zal het binnen niet al te lange tyd laten afweten. Dit betekent niet, dat de werknemers hun nij ver gezwoeg in den vervolge pro deo zullen verrichten. De „Zilver vloot" komt voor velen en in de toekomst voor bijna iedereen namelijk langs een omweg bin nen: via de post- cheque- en gi rodienst, de NV Bank- girocen trale of de spaarbank. In een aantal grote bedrijven als Philips en Hoogovens en bij Neer- lands grootste werkgever, het rijk, is men al zover. Hoewel nog niet iedere arbeider, beambte of amb tenaar zijn salaris giraal (zoals dat heet) krijgt, heeft men al aanzienlijke besparingen geboekt, ongemakken verholpen en ver warringen voorkomen. Wat die besparingen betreft: niet alleen de man, die de bak-vol-zakjes uit deelt kost geld, ook het loonad- ministratieve personeel, dat elke maand een paar dagen zoet is met het vullen en controleren van die loonzakjes en de werknemers die een paar minuten uittrekken voor het in ontvangst nemen van hun loon en het natellen van hun geld, onttrekken gezamenlijk manuren aan de produktie. Onge mak is er bijvoorbeeld voor de werknemers die zoals bij Hoog ovens na werktijd hun loon aan een loketje moeten halen. Verwarringen tenslotte komen ge makkelijk voor bij het uittellen van de bedragen, waarmee een paar honderd loonzakjes per dag moeten worden gevuld. HET is dus begrijpelijk, dat noch werkgevers, noch werknemers erg veel bezwaar hebben te gen de „externe integratie", de sa menwerking van hun bedrijven met PCGD of handels- en spaar banken. Deze geldverkeersinstel- lingen zelf zyn uiteraard alleen maar ingenomen met de girale uitbetaling van salaris. Als uit sluitend de 550.000 door of via het rijk betaalde werknemers hun netto salaris over de instellingen laten lopen, betekent dit al een jaaromzet van vyf miljard gul den. Een groot deel hiervan blijft „hangen", omdat het voor girale betalingen aan derden wordt ge bruikt. Dit heen- en weerschui- ven levert jaarlijks aan rente ruwweg f 200 miljoen op. Daarvan moeten natuurlijk wel weer kos ten worden betaald, maar de win sten blijven aantrekkelijk. Op dit moment gaat er by de PCGD, die 80% van het binnenlandse beta lingsverkeer verzorgt, ruim drie miljard om. Het percentage 80 zal wel worden verkleind, want de banken heb ben —niet alleen om het spel der vrije concurrentie, maar om de knikkers na het bekend worden van 's rijks salarisplan nen het offensief geopend. Met grote overtuigingskracht stimule ren de bankiers de bereidheid van de werknemers om hun geld via de handelsbanken te ontvangen deze girale salariëring geschiedt al op basis van vrijwilligheid). Die handelsbanken hebben om de zelfde en zelfs grotere service te kunnen bieden dan de spaarban ken en de PCGD, zelfs een eigen N.V. Bankgirocentrale opgericht. Deze instelling in grote trek ken een getrouwe kopie van de PCGD-centrale maakt het de bankrelatie mogelijk zijn salaris via een nummer van negen cyfers op zyn „bankgirorekening" te la ten overschrijven. Van dit geld krijgt de relatie echter evenals bij de PCGD geen rente. Zijn betalingsopdrachten worden kas teloos uitgevoerd en een bepaald deel van zijn salaris kan door de bankinstelling op zijn spaartegoed worden gestort (uiteraard doet de bank dat graag). VOOR de zeer grote werkgevers (bij wie het personeel in een computer zit) betekent de komst van het nieuwe instituut, dat hun elektronische breinen om te beginnen gelijk moeten zyn aan die van de PTT en de bank girocentrale. Het is namelijk de bedoeling, dat de personeelsgege vens door het bedrijf op magne tische of ponsbanden worden ge zet, die ter verwerking naar de girocentrales gaan. De spaarbanken krijgen (net als op dit moment nog de handelsban ken) de salarissen via de PCGD. Zy verzorgen zelf het daaruit re sulterende betalingsverkeer uiteraard ook weer voor een be langrijk deel via de PCGD (die er langzamerhand aan alle kan ten profyt van heeft). De werk nemer om wie alles gaat krijgt in alle gevallen een formu liertje thuis, waarop zijn tegoed staat. Hij kan verder zelf uitma ken. wat hij ermee doet. even tueel langs de servicekanalen van zyn „intermediair". Overigens zal hy geneigd zijn een bankreke ning te openen en zo rente te trekken van het geld, dat hij niet meteen nodig heeft. De meeste Nederlanders dus ook ambtenaren willen der traditie getrouw op betaaldag nog steeds geld op zak hebben. „Dat kan", zegt werkgever Rijk. „Maar op 10 gulden afgeronde bedragen".. Verder kan de werkgever kasgeld krijgen op alle postkantoren als hij in het bezit ia van een kas cheque van f 500 of op alle han delsbanken met maximaal 30 (nog niet in gebruik zijnde) betaal cheques. Deze cheques kunnen bovendien net als de PCGD- cheques uit het boekje worden gebruikt voor betaling-zonder geld-op-zak. De ontvanger kan deze cheques in principe zonder kosten innen by elk» handels bank» Het moet wel vervelend om na een inbraak op ze letterlijk in de armen politie te vallen. De had zonder het te alarminstallatie men aangesloten. In Europa werkt de A.D.T. onder de naam van E. P. S., Electric Protection Servi ces (Parys, Brussel, Londen, Bir mingham, Liverpool, en Rotter dam). In één van de grootste alarm centrales van Noord-Amerika Een taxichauffeur in Washil p D.C. vertelt, dat hij sinds ei j i maanden niet meer 's nacht on zelfs niet meer gedurende de a\ uren durft te rijden. Over de ste twee jaar vertelt hij mist di< tig: „Zij hebben mij zeven tegen de grond geknuppeld. ste werd hij van zijn geld be )te Twee keer werd hij zelfs ui de auto gesmeten, waarbij de n»e digers hem gewond achter ie Zyn aanvallers waren steeds n laa De bevolking van Washington sch bestaat voor bijna 70% uit lingen. De criminaliteit onder bevolkingsgroep is bijzonder De politie staat dikwijls ma loos. ..De meeste negers", zo mij een politieman, „zien de daad niet als een inbreuk rechtsorde, doch als een volk J gelegaliseerde zaak in de strlj gen de blanken." De politie van Washington alle pogingen in het werk oi deze golf van misdaden het te bieden, maar ook hier een tekort aan personeelsleden te problemen op. heerst een grote bedrijvigheid. Op een tijdstip, waarop de banken hun miljoenen dollars in de grote klui zen gaan bergen, is het in dit ver trek een heksenketel. Op deze alarmcentrale zijn onge veer 2500 instellingen aangesloten. De verbinding tussen het beveilig- B banken verlenen zoals be kend meer service dan het staatsbedrijf PCGD (en Ryks Post Spaarbank). Dat moeten ze wel, willen zjj straks hun deel verwerven in het massale beta lingsverkeer. Die bankiers willen dat best weten. Ze varen wel bij het spaargeld van klerk en kas telein, die een paar jaar geleden nog verlegen de monumentale Los Angeles Philadelphia Detroit Baltimore Houston Cleveland Washington D. C. Milwaikee St. Louis San Francisco Boston Dallas

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8