In de B- afdeling geen verrassingen Weer orgelconcerten in ïrote Kerk te Noordwijk iikrimping Bondsweer zal niet doorgaan SPORT Opnieuw Hollandse ruime winst Regenbogen opent de serie Kaagweek Piet van Egmond De Grote Kerk te Noordwijk. In de monumentale Grote Kerk te Noordwijk-Binnen zal in de komende maanden door de Stichting Orgelcentrum in sa menwerking met de Evenementencommissie Noordwijk weer een serie orgelconcerten georganiseerd worden. Het in de 14e eeuw gehouwde, gotische Godshuis bezit een zeer fraai, in neo-empire stijl vervaardigd orgel, dat uitmunt door zijn mooie, ronde klank en bijzonder fijn uitkomende stemmen. Volgens deskundigen is het een der fraaiste instrumenten uit dit gewest. Door de bijna volmaakte akoestiek van het kerkgebouw krijgt de klank van het orgel een slechts zelden gehoorde weelde. Ook daarom is het beluisteren van een concert op dit instrument in de devoot verlichte kerk voor de ech te muziekliefhebber een cultureel evenement. Ds. G. Kuyper, een in Noordwijk wonende emeritus-predikant, en diens echtgenote Vrouwe Anna Cornelia Pennewart schonken het orgel in 1840 aan de Hervormde Gemeente en stichtten tevens een fonds voor het honorarium van de organist en tot jaarlijks onder houd van het instrument. Het is gebouwd door de orgelmaker H. Knipscheer te Amsterdam. Jan Zwart, de bekende organist en radioconcertgever uit de derti ger jaren, „ontdekte'" de schoon heid van het orgel, toen hjj te Noordwijk vakantie hield, een paar weken voor zijn dood. Op dit strument gaf hij op 9 juli 1937 zijn laatste concert. Dit feit werd In 1962 officieel herdacht en om dc gedachte aan deze tot ver buiten de Nederland- Verwarring ivordt steeds groter isnoegen over Schroder n onze correspondent in Bonn) verwarring rond de noodzake- financiële besnoeiingen bü de deswehr die ook tot het vin een nieuwe verdedigings- «ptie dienen te leiden worden de dag groter. idat aanvankelijk de indruk was kt, dat de Bundeswehr van DO op 400.000 man zou worden Sgebracht, ziet het er nu naar dat het zo ver nog lang niet is. Ister van Financiën Strauss heeft bericht van de troepenvermdnde- een „leugen" genoemd. actische" zet ïeds duidelijker blijkt ook dat door de NAVO-landen, en vooral de Ver. Staten, met zoveel er- Is opgenomen nieuws van de in- iping niets meer is dan een tac- zet van minister van Defensie "öder. Het was Schroder die kort ie afsluiting van de kabinetsbe- ilngen over conjunctuur en be dingen de mededeling deed dat leger 60.000 man door bezuinigin- zou moeten missen. Hij hoopte rmee kennelijk zoveel opzien en 1st te baren, dat de bezuinigingen zijn ressort waartegen hij met hand en tand, doch tever- I. had verzet weer ongedaan len worden gemaakt. In deze op- Is hij geslaagd. Maar de afkeer n deze toch al weinig populaire Ister is er groter door geworden. ADVERTENTIE omatische pijnen TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT fP pjie nstruatiepijn kouden tfdpijn kerkelijk Leven NED. HERV. KERK poepen te Gorinchem (toez.) G. van Hoogstraten te Hogezand. tankt voor Workum (vac. G. van (toez.) C. B. Roos te De Kaag oor RotterdamDelfshaven (vac. v. Hof (nad.besl.) J. J. van der te Ermelo. GEREF.KERKEN hoepen te Raamsdonk-Drimme- - Blokland, kand. te Goudriaan. •onomen naar - 's-Gravenhage- (vac. W. van der Linden) J. Pe te Beverwijk. Minister van Financiën Strauss was jarenlang een bijna persoonlijke vij and van Schröder. En deze nooit erg delicaat optredende vroegere minis ter van Defensie heeft nu al laten weten, dat hij zelf wel met een plan voor de ombouw van de Bundeswehr voor de dag zal komen, als minister Schröder niet in staat is zelf een plan te bedenken. Inderdaad worden de politici in het kabinet en er buiten langzamerhand wat onrustig over het uitblijven van enig initiatief uit handen van Schrö der. Het was juist Schröders voor ganger Von Hassel, die tenslotte me de struikelde omdat hij niet in staat bleek de Bundeswehr behalve als een groot bedrijf, ook als een politiek- militaire factor te zien. Rapport van twee generaals Bondskanselier Kiesinger heeft het rapport van Schröder niet afgewacht en de vroegere opperbevelhebbers van de Bundeswehr, de generaals Speidel en Heusinger bij zich laten komen. Beide experts kwamen tot dezelfde conclusie: de bewapening dient te worden geconcentreerd op tanks en anti-tank-wapens. De luchtmacht heeft alleen tot taak de landstrijd krachten te ondersteunen. De troe pen en 't ministerie moeten grondig worden onderzocht op overbodige or- se grenzen bekende orgelmeester le vend te houden organiseert Orgel- centrum sindsdien ieder jaar in de Grote Kerk te N'oordwijk-Binnen enkele concerten, waarbij promi nente organisten het orgel bespe len). Zondags kan men het horen on der de vaardige hand van de vaste organist van de kerk. de heer Jo- han Admiraal, wiens traditionele uitvoering van de „Lucas Possion" j in de week voor Pasen in en bui- ten Noordwijk grote faam geniet. I Voor de gasten is de Grote Kerk I met verschillende fraaie graftom- 1 ben. o.a. die van Jan van der iJoes. de historische figuur uit Lei den's beleg en ontzet, en andere ambachtsheren van Noordwijk. stel lig een bezienswaardigheid. Dit jaar wordt concertenreeks ge opend door Piet von Egmond, een organist met internationale repu tatie. Op 7 augustus a.s. speelt Feike Asma, door zijn vele concer ten en uitvoeringen voor de radio eveneens in binnen- en buiten land bekend, óp 14 augustus a.s. komt Jan Bonei'aas, organist van de Grote Kerk te Gorinchem. ter wijl op 21 augustus a.s. Feike Asma de serie besluit. Piet van Egmond voert 28 juli a s. het volgende programma uit: 1. Fuga in C, Dietrich Buxte- hude; 2. Passacaglia en Fuga in C 1BWV 582), Johan Seb. Bach. 3, Prélude, Air and Gavotte, Samuel Seb. Wesley: 4. Sonate VI, F. Men delssohnBartholdy; Variaties over „Het Gebed des Heren": 3. Choral, b. Andante sostenuto, c. Allegro molto, d. Fuga (sostenuto e legato), e. Finale (Andante); 5. Théme et Variations. Enrico Bossi; 6. Impro visatie, Piet van Egmond. Wanneer van deze richtlijnen zou worden uitgegaan, aldus de generaals, behoefden de 60.000 soldaten niet naar huis te worden gestuurd. De kanselier liet dit bericht met een de Amerikaanse president John son toekomen, die zich verbitterd over de Westduitse bezuinigingsplan nen had getoond, maar die nu heeft laten weten tevreden te zijn gesteld. Intussen blijft men wachten op het plan van de minister zelf. De initiatiefneevisterde har piste Phia Berghout met een deel van de meer dan 80 harpisten, on der wie twee jongemannen, uit 16 landen bijeen voor Huize Queeck- hoven te Breukélen, wear de in ternationale harpweek van de Eduard van Beinumstichting ge houden wordt. Ook nu weer is deze een unieke manifestatie. Marianne Hilarities bij ballet v. tl. Sloot De Nederlandse danser en cho reograaf Pieter van der Sloot, lei der van het gezelschap „Teatro del balletto" heeft voor zijn ballet de Nederlandse danseres Marianne Hilarides ais gaste geëngageerd, zo heeft de heer Van der Sloot uit Rome meegedeeld. Marianne Hila rides zal voor onbepaalde tijd aan het gezelschap verbonden blijven en meegaan op zomertoui nee. OP DE MOTOR NAAR MOSKOU Negentig leden van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) zijn naar Moskou vertrok ken om daar deel te nemen aan de 22e ralley van de F.I.M. (int mo torrijders federatie), die van 19 tot en met 21 juli wordt gehouden. Bij wijze van uitzondering hebben de au toriteiten voor dit internationale eve nement toegestaan, dat motorrijders de Russische grens passeren. van vand< aag 2 Voor de eerste maal in de ge schiedenis van 'het gewichthexien zal er geen wereldtiteltoernooi ge houden worden. De algemene se cretaris van de internationale ge- wichthefbond, Oscar State gaf als reden op, dac er geen land bereid was gevonden de organisatie op zich te nemen. Japan, dat oor spronkelijk het evenement voor haar rekening zou nemen, trok zich terug, nadat bekend was ge worden, dat elk deelnemend land onder de eigen vlag en met het eigen volkslied zou moeten worden toegelaten. De Belgische Marie-Fra.ncoi- i waar thans de achtste internatio- se Thiernese /links) en de Duitse nale harpweek van de Eduard van Monika Schmidt studeren in de'Beinum Stichting wordt gehou- tuin van huize Queeckhoven," den. Leidse tenniskampioenschappen (Van onze tennismedewerker) De wedstrijdleiding van de open Leidse tenniskampioen schappen heeft gisteravond in overleg met voorzitter Van Aalst van Roomburg een verstandig besluit genomen. Zij liet de als tweede geplaatste speler in het herenenkelspel B, Van der Pols, weten dat zij zijn verder spelen in dit toernooi niet voor haar verantwoording kon nemen. Van der Pols had in de tweede ronde normaal gewonnen van Van Engelen (62, 64) maar was daarna tegen Bram Madera als een robot over het gravel gesukkeld. Hij verloor dan ook met sprekende cijfers, 16, 26. Na afloop van de partij bleek Van der Pols zó van de kaart te zijn, dat men het nodig achtte een dokter te raadplegen. De ruim zeshonderd deelnemers aan de 47ste Kaagweek hebben ook maandag op de tweede wedstrijddag weinig medewerking gekregen van de wind. Hierdoor was er nauwelijks van een normaal wedstrijdverloop sprake. Het traditionele Holland Friesland-duel eindigde opnieuw in een duidelijke zege voor de Hollan ders. al ging de overwinning in deze teamwedstrijd naar de Friese vee handelaar Jacques de Wilde. Met een tweede, derde, vierde, vijf de en negende plaats veroverden de Hollanders 32 punten tegen Fries land 23,1. Hierdoor is de afstand in het totaalklassement nog groter ge worden. Holland leidt met 67,1 te gen Friesland 43,1. De Hollanders vormden op deze dag weer een hecht team. De Wilde kon door goed ge bruik te maken van enkele vlaagjes op de kop komen, maar de tweede sterke man bij de Friezen, Alberda, werd door de Nederlandse kampioen Bouw van Wijk op veilige afstand "an de winstgevende plaatsen ge houden. In de individuele regenboogwed strijd behaalden Van Wijk en Hof land beiden weer een glanzende overwinning. Zij hebben nu met een gelijk puntenaantal de leiding. Door dat Hofland e-n Van Wijk elkaar in leze Kaagweek niet zullen ontmoe ten, loopt men de kans dat deze bei de zeilers gelijk in de totaalstand zullen eindigen. De tweede plaatsen waren in beide wedstrijden voor de Rotterdammers De Goederen en Ge- buis. In de Valken behaalde veteraan Egon Rolf von den Baumen op deze lichtweerdag zijn eerste overwinning. Zijn concurrent Bart Kraan eindig de op de tweede plaats en staat nog duidelijk eerste in het klassement. Opvallend was, dat ook in een aan tal ander" klassen de „oudjes" het bijzonder goed deden. Zo zegevierde Koos de Jong voor de tweede keer bij de Finjollen, Jongeneel bij de Flying Dutchmans. Sieverts in de Pampusklasse en Van het Hooger- huys in de 12-voetsjollen. Uitslagen Holland-Friesland teamwedstrijd RegenbogenHolland 32 punten - Friesland 23,1 pnfc. Totaalstand: Hol land 67,1 pnt. - Friesland 43,1 pnt. Uitslag van de race: 1. De Wilde (Friesland), 2. Hofland (Holland), 3. De Goederen (H.), 4. Van Wijk (H.). 5. Bakker (H.), 6. Alberda (F.), 7. Oppenhuizen (F.), 8. De Vries (F.), 9. Tol (H.), 10. Roerekamp (F.). De verdere uitslagen van maandag: Finjollen: 1. De Jong, 2. v .Berkel. Olympiajollen: 1. Blok, 2. Van Ton geren. Vrijheid: 1. Slijper, 2. Hattem. Flying junior: 1. mej. Van der Made, 2. Van der Torren. Schakel: 1. Tetteroo, 2. Leemhuis. Pampus: 1. Sieverts, 2. Greevelink. Solo: 1. De Jonge van Ellemeet, 2 De Vries. Vaurien: 1. Van de Wal, 2. Meijer. 12 voetsjollen: 1. Van 't Hooger- huys, 2. Daniels. Regenbogen, eerste groep: 1. Hof land, 2. De Goederen. Tweede groep: 1. Van Wijk, 2. Gebuis. Oververmoeidheid, tengevolge van drukke werkzaamheden in de afge lopen dagen was de diagnose. Overi- gens blijft het voor ons de vraag of van der Pols, fit en wel, de par tij tegen een .weer uiterst solide i tennissende Madera in zijn voordeel I zou hebben weten te beslechten. De Voorschotenaar schakelde vóór zijn treffen met Van der Pols de toch ze ker niet tot de zwakke broeders be horende Noordwijker Pasma uit in twee sets, 7-5, 6-1. De grote favo riet voor de zege in het herenenkel spel B is zonder twijfel Frits Luyk. Vorig jaar moest hij zich, na een j sensationele overwinning in de A-af deling op Niek Fleury, gewonnen ge ven aan de toen eveneens verrassend uitschietende Dick Bouman van Roomburg. Laatstgenoemde herhaal de die prestatie in Vlaardingen, maai de resultaten van Luyk in de compe titie, waarbij tweemaal winst op Dick Bouman kon worden genoteerd —de Roomburg no 1 heeft in ver band met een examen weinig kun nen trainen—doen ons zijn kansen nu hoger aanslaan dan die van Bouma. Deze had gisteren geen enkele moei te met Passtoors: 6-2, 6-4. Voor zijn supporters op Roomburg een verblij dend teken van zijn terugkerende vorm. Luyk rekende, gemakkelijk spelend en zichzelf de nodige mis sers veroorlovend, in twee droge sets af met de voor ieder puntje fel strij dende Broekman: 6-1, 6-3. De overige resultaten waren conform de ver wachting. In het gemengd dubbelspel B viel wel een verrassende uitslag te note ren. Het Roomburgduo Els Heymans -Har Mulder won in een uitstekend gespeelde partij, die door velen van af de tribune werd gevolgd, In drie zwaar bevochten sets, 6-4, 46, 97 (na 4-5 en matchpunt tegen) van de geduchte combinatie Emer Walsmit/ Jos Swart. Els Heijmans smaakte het genoegen om met een knallende forehand-volley t beslissende punt je te scoren. In het herenenkelspel C is Kwes- tro een zeer serieuze kanshebber. In het damesenkelspel C zal de even eens op Roomburg haar tennisdo- micilie hebbende Milou Penseel ho ge ogen gooien. Beiden wonnen hun eerste ronde op sprekende wijze. Kwestro versloeg Jansen van Roo sendaal (6-0, 6-1) en Milou Penseel deed het tegen mej. Beusekom in precies omgekeerde volgorde: 6-1, 6-0. Pols - v. Enpelen 6-2, 6-4, Madera Pasma 7-5, 6-1, Madera - v. d. H.E.B. Luyk - Broekman. 6-1, 6-3. Mulder - Dekker, 6-1, 4-6, 6-1. De Vries - van Werkum, 6-3, 3-6, 6-3. Vroegop - Reijne, 5-7, 1-6. Molen broek - Kwestro, 1-6, 6-4, 6-3. v.d. Pols, 6-1. 6-2. Bouman - Passtoors. 6-2, 6-4, Blommendaal - Doorenbos, 6-4, 6-3. Boelens - v. Teeffelen, 6-3, 6-3. Monod de Froideville - Noord- mam, 6-3, 6-1, Van Rooyen - Koen- ders, 7-5, 6-3. H.D.B. Luyk Munch - Dekker Reijne, 6-4. 6-1. Mulder Kwestro-- Blommendaal Pasma, 4-6, 6-3, 2-6. de Jong van Teeffelen - de Groot Holleman, 2-6, 7-5, 6-4. Monod de Froideville Bouman - Passtoors van Werkum, 6-3, 7-5. Van Rooyen Koole - Janssen Messchaert, 6-2, 6-4. G.D.B. J. Monod de Froideville A. Monod de Froideville - Mevr. Huur man Janssen, 6-2, 6-2. Mevr. van Berge -Henegouwen Bonte - Mej. Gunters 'W. Smith, 6-4, 6-3. Mej. E. Heijmans S. H. Mulder --Mej. E. Walsmit Swart. 6-4. 4-6, 9-7. H.E.C. de Boer - Heringa, 7-5, 6-2. v.d. Ploeg - Donker, 0-6, 5-7. Koe mans - v.d. Capellen, 4-6, 4-6. Plan- jer - Lagerwaard, 6-3, 4-6, 6-3. de Vicq - G. Bakker. 6-8, 3-6. v. Leeu warden - Itzig Heine, 1-6, 6-3, 3-6. Kwestro - Jansen v. Roosendaal, 6-0, 6-1, v. Doornik - Agterhorst, 6-2, 6-3, Hofkes - Solnes, 6-2, 1-6. 4-6. v.d. Nat - Wielsma, 6-0, 6-3. Vreeburg - R. v.d. Nat, 6-4, 6-3. Luyk - Schok- kenbroek, 6-0, 3-6, 6-8. D.E.C. M. Penseel - Beusekom, 6-1, 6-0. M. Remmerswaal - E. Sanders, 3-6, 1-6. W. Schutte - M. Mulder, 3-6, 1-6. Mevr. Huurman - K. van Leeu wen, 4-6. 6-2, 4-6. A. Steenhauer - K. v. Leeuwen. 11-9,11-9. AJAX III BLIJFT VOLGEN D© verre reis naar Breda bracht Ajax niet de begeerde innings-over- wimnlng, doch wel een onweerlegbare zege. Een na gewonnen toss battend Ajax zag z'n illusies reeds vroeg in rook opgaan toen de middenmoot aan het wicket faalde door o.a. een wisselvallige pitch. Met W. Siwper- sad (18), P. v. Oven (25), H. Broek stra (21 not out) en P. de Boer (23) werd een totaal opgebouwd van 102 all out. De Ajax-aanval liet de „C.C. Bre da" slechts een score toe van 67 all cut, met W. Siwpersad 2—15, P. von Oven 338, W. Molenaar 28 en Olaf von Oven 1—2. Derhalve een Ajax-overwinning met 35 runs. JSDAG 18 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7