EIDSCH DAGBLAD ?j\u nog jacht op twee geruchte misdadigers l|Sf Neger oproer in Newark - 24 doden - ten einde JAMIN VAN VIER VLUCHTELINGEN "TWEE IN GOUDA GEGREPEN Zonnige perioden Twee Nederlanders terug uit Guinee (Duet QTie. "Ipgericht 1 maart 1860 MAANDAG 17 JULI 1967 No. 31330 ieur: E. A. E. van Dishoeck xifdredacteur: J. Brouwer f DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nnmmers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 in sfeer» (Van onze Haagse correspondent) de gestraften het best kunnen wor- van de gevangenis werden door de (Van onze Haagse correspondent) Twee van de vier misdadigers, die gisteravond uit de Scheve- tfngse strafgevangenis aan de Pompstationsweg braken, zijn orgen om half elf in Gouda gegrepen. Het zijn de 21-jarige enaar Willem Frederik Bruins en de 19 jaar oude Michel ithonius Stuiver uit Tilburg. Volgens verklaringen van beide ten zou ook de 21-jarige Hendrik Cornelis Hunting uit hem nog in Gouda zijn. Op hem werd vanmorgen op grote de tyhaal jacht gemaakt, even na twaalf uur heeft de Goudse genfHtie het zoeken echter gestaakt. b e v*erde uitbreker, de beruchte en volgens de politie levens eivaarlijke psychopaat Jack Knoups, moordenaar van het zesjarige indhovense jongetje Corrie Hofman, ontbreekt nog ieder spoor. De pngehouden gedetineerden hebben verklaard dat hij geheel op Igen gelegenheid is gevlucht. 'TRALIES VAN TOILETRAAM DOORGEZAAGD De twee voortvluchtigen konden r,jst prden aangehouden door een tip n een Goudse dame, die de delin- lenten in het huis van haar bu- De twee omstreeks het mid- iguur nog steeds op vrije voeten kerende misdadigers: boven J. Knoups en onder H. C. Hun- ADVERTENTIE WEERBERICHT [Het KNMI in De Bilt verwacht [an heden- tot morgenavond: zonni- p perioden en warm tot zeer warm Nr, maar met kans op onweer. (Wakke tot matige wind, in hoofd tak tussen zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 JULI jon op: i4F°gwal 2pu op: 4.41 uur; onder: 20.51 op: 18.48 uur; onder 1.00 ;ter te Katwijk te 12.22 v iter te 7.57 en 20.35 uur. STRAND VERWACHTING L Morgen volop zomers en in de zon ■varm strandweer. Zwak- - landwind. Temperaturen van 26 t 28 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichtenaanvoer van zeer lucht. Woensdag een iets kans op een warmteonweer. t nummer bestaat uit 14 pagina's ren had zien gaan. Die buren, oude bekenden van de vluchtelingen uit de gevangenis en volgens de Goudse politie „zeer zware jongens" zouden de beide mannen hebben willen ver bergen. De tipgeefster sloeg onmid dellijk alarm, toen zij vanmorgen twee verdachte mannen het huis van haar criminele buren zag binnen gaan. De politie-Gouda deed na haar aanwijzingen een inval in het pand en trof Bruins en Stuiver aan, die zich in de tuin van het huis hadden verborgen. De arrestatie verliep zon der moeilijkheden. Gisteravond, een half uur na de spectaculaire vlucht, die het eerst werd gesignaleerd door de echtge note van een der gevangenisdirec teuren, was een groot deel van de Haagse politiemacht in actie geko men. Surveillancewagens patrouil leerden in de omgeving, van de ge vangenis. Rechercheurs met honden kamden de duinen uit. Uitvalswegen werden bewaakt en café's in de bin nenstad gecontroleerd. De vier ontsnapten verbleven in het selectie- en oriëntatiecentrum (Seloc), waar aan de hand van tes ten en gesprekken met psychiaters wordt bepaald in welke gevangenis gestraften het best kunnen den ondergebracht. In het centrum zaten twaalf tineerden, steeds bewaakt door twee cipiers. Het viertal ondernam de geslaagde vluchtpoging, die zeer goed voorbereid moet zijn geweest, tijdens het recreatieuur. tussen acht. Het is dan normaal, dat de cel deuren allemaal open staan, zodat de gevangenen vrijuit bij elkaar binnen kunnen lopen. Toilet Zonder dat de bewakers het m ten zijn de vier mannen naar de toi letten gegaan, die aan het einde var de gang liggen. Van de vier toilette: zijn er twee al maanden buiten ge bruik. In een van deze laatste toilet ten verzamelden de vier zich. Ver moedelijk hadden zij in de afgelopen weken een van de tralies van het toi- letraam doorgezaagd. Alle vier kropen zij door het toilet- raampje, belandden op een plat dak en sprongen drie en een halve meter naar beneden in een tuin. De la: hindernis, die hen nog scheidde de vrijheid, was de zes meter hoge ge vangenismuur aan de Pompstations- weg. Die namen zij door een oude deur. die in de tuin lag, tegen de muur te zetten. Met behulp van een touw en een haak (gemaakt van een beddespijl uit de cel), die zich na een behendige worp vastzette in de boven kant van de muur, kwamen zij erover heen. Het eerste alarm van deze specta culaire vlucht kwam van mevrouw Eiff, echtgenote van de directeur van de strafgevangenis 2, die vanuit een dienstwoning aan de Pompstations- weg een man in gevangeniskledij (manchesterbroek en khaki hemd) in de tuin zag lopen. Zij belde de ge vangenis. Tijdens een direct daarna gehouden appèl bleek, dat vier gede tineerden werden vermist. Niet alleen de uitvalswegen van de stad en de onmiddellijke omgeving de gevangenis werden door de snel in actie gekomen politiemacht bewaakt en doorzocht, maar ook werd verscherpte patrouille uitge oefend in de binnenstad. Surveillan cewagens werden o.m. gedirigeerd naar de Ter westenstraat, waar een reeks afbraakwoningen werd door zocht. Meldingen Er kwamen veel meldingen binnen, o.m. van een politieagent, die vier mannen had zien lopen by de St. Hubertrusyiaège achter het KLM- gebouw. Hy wist toen echter nog niet, dat er voer gevangenen waren ontsnapt. Deze melding zou er op kunnen wyzen, dat de gedetineerden in de richting van de stad zyn ge gaan. De politie stond by de controle van de uitgaande wegen voor een moeilijke taak omdat er zich daar nogal wat lifters bevonden. Boven dien was het onmogelyk elke auto aan te houden ter controle. In de loop van de avond werden in het hoofdbureau van politie twee doorweekte broeken gebracht, ge vonden in een toilet aan de Savor nin Lohmanlaan. Of er enig verband bestaat tussen deze vondst en de ontsnapping is niet bekend. Intussen waren telexberichten uitgegaan naar alle hoofdbureaus van politie in ons land en naar de grensposten. Twee in Guinee te werk gestelde personeelsleden van het bedrijf van Van Hattum en Blankevoort zijn gisteravond op Schiphol teruggekeerd. Zy behoren tot de zestien werkne mers van het Beverwykse baggerbe drijf, die door het conflict tussen Nederland en Guinee geen uitreis visum konden verkrijgen. De heren E. Middelkoop uit Sliedrecht en T. M. J. Herinx uit IJmuiden mochten om gezondheidsredenen toch het land verlaten. Op de luchthaven Schiphol werden zy via geheimzinnige omwegen naar twee gereedstaande auto's gebracht, waarbij ook de beide echtgenoten stonden te wachten. Persvertegen woordigers werden van het luchtha venterrein geweerd „op bevel van hogerhand" door de luchtha venpoli - tie. marechaussee en douane. Jhr. dr. R. J. Stratenus, directeur van het baggerbedrijf, motiveerde deze geheimzinnigheid als volgt: „Wij wisten niet zeker, wat er precies aan hand was met onze mensen in Guinee. En als deze twee mannen tegenover de pers hier verklaringen gaan geven, komt dat via dp Neder landse kranten ook in Guinee en zouden onze overige bedriifsleden of KLM-ers in Guinee moeilijkheden kunnen krygen. Later vertelde de heer Stratenus: „Er is geen sprake van, dat onze mensen in Guinee als gyzelaars wor den behandeld. De mannen zijn vrij om te gaan waarheen ze willen en ook het werk gaat gewoon door. Er wordt hun alleen geen uitreisvisum verstrekt. Dat is natuurlyk lastig en vervelend, maar zodra de moeilijk heden zyn opgelost, is het vergeten. De huidige maatregelen zijn ook ze ker niet tegen ons gericht, maar worden door Guinee als hefboom ge bruikt om de eigen mensen vrij te krijgen, die in Ivoorkust gevangen zitten". Overgeslagen naar andere gemeenten De Amerikaanse negerbevol king van Newark is het plun deren en daadwerkelijk verzet moe geworden. Het massale op roer, dat 24 doden eiste, waar onder een blanke politieman en een brandweerman, is ten ein de. Wel waren de politie en de nationale garde ook gister avond voor de vijfde achter eenvolgende dag in alarmtoe stand, aangezien nog steeds sluipschutters in de 400.000 zie len tellende stad opereerden en eo nu en dan een brandbom tot mtploffing kwam. Behalve de 24 doden zyn in Newark meer dan 1100 personen gewond raakt, terwyi de materiële schade op ruim vyf miljoen dollar wordt raamd. Het aantal arrestaties beliep ongeveer 1300 De leiders van de organisaties de burgerrechten in Newark hebben gouverneur Hughes verzocht om alle manschappen van de nationale gar de terug te trekken als eerste stap tot herstel van de orde. Woordvoerders van het congres voor rassengelykheid, de United Com munity Coör., en de studentencom missie voor geweldloze coördinatie verklaarden, dat de toestand zou kun- verergeren als de eisen van de negers werden genegeerd. Zy verzoch- de autoriteiten een begin te ma ken met de bouw van nieuwe scho len en huizen, het verschaffen van meer werkgelegenheid en de benoe- •fr Beeld van de onrust in Ne wark: geplunderde en vernielde winkels en neger-arrestanten, die bewaakt worden door leden van de Nationale Garde. Zusterschip van ,Tor rey Camon' aan de ketting Het onder Liberiaanse vlag varen de tankschip „Lake Palourde" is in Singapore aan de ketting gelegd, na dat het daar zaterdag was gearri veerd. De „Lake Palourde" is een zusterschip van de „Torrey Canyon", de tanker, die in maart voor de Britse kust verging en waarvan de uitgestroomde olie de stranden bevuil de. De Britse regering heeft de eige naars van de „Torrey Canyon" aan- geproken voor schadevergoeding van ongeveer dertig miljoen gulden. De actie tegen de „Lake Palourde" ge schiedde op instructies van Londen. ming van een neger in een hoge po litiefunctie. Scholen, drankwinkels en café's bleven vandaag nog gesloten. De on lusten zyn overgeslagen naar Plain- field (29 km van Newark gelegen) East Orange, dat aan Newark grenst en Jersey City aan de overkant van de Hudson tegenover New York ge legen. In Plainfield werd zondagavond een blanke politieman neergeschoten en doodgeslagen door een der vele ben den, die plunderend en brandstich tend door de negerwyk van de stad trokken. Een negerverslaggever van de Plainfield Courier zei, dat het pure wreedheid was. De politieman was gemolesteerd nadat een negerjongen was doodgeschoten. De wyk, waar het onrustig was, werd afgesloten van de rest van de stad. Er werd geplunderd, met ste nen gegooid en met brandbommen geworpen. Van vele auto's werden de ruiten vernield. Brandweerauto's, die de branden wilden blussen .werden door een hagel van stenen verjaagd. De politie verrichtte 37 arrestaties. Daarby waren tien blanke jonge ren van een motorrydersclub. Zes ne gers en zes blanken liepen verwon dingen op. In East Orange arresteerde de po litie drie blanken, die op een neger jongen hadden geschoten. In Jersey City gooide een groep jongelui ste en brandbommen door etalage ruiten. Voor een achtergrondbeschouwing /er de negeronlusten zie men pa gina 2. TREINSTAKING IN AMERIKA De Amerikaanse spoorwegen zijn gisteren getroffen door een staking van 137.000 spoorwegemployés. Presi dent Johnson heeft echter de toe zegging gekregen dat het congres maatregelen zal nemen om uiterlijk vanavond een einde aan de staking te maken. Door het conflict (een loongeschil) kwamen de meeste goe deren- en personentreinen tot stil stand. Goederen ten behoeve van de troepen in Vietnam bicven liggen. Vanochtend deden zich grote opstop pingen in het forensenverkeer voor. Prins Claus heeft zaterdag middag de demonstraties van de Katwijkse Redding Brigade bijge- ivoond. Vele duizenden sloegen deze demonstraties, waaraan urn-' medegewerkt door opsporings vliegtuigen en helikopters van de Marine Luchtvaart Dienst en red dingboten van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maat schappij, gade. Gehuld in een plastic oliejas ging de Prins met Arie van der Plas in een snelle surveillance boot de zee op om de roeiwedstrijd tussen de ploegen van de Katwijkse en Pettense Reddingbrigade van nabij mee te maken. In de branding sloeg een golf over het scheepje heen, ivaar- door de Prins een onvrijwillig bad moest nemen. Hoewel hij drijfnat was zei een lachende Prins tot Arie van der Plas: „Zo, nu hébben we het gehad. Het zal nu wel be ter gaan". De beide bovenste fo to's tonen het in zee brengen van de boot en de onderste de terug komst op het stand. Voor een uit voerig verslag over deze redding demonstraties zie elders. Foto's Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 19 Juli 1867: (Advertentie) Te huur, in het midden der stad, een huis bevattende 4 kamers; de zijkamer is verhuurd voor f 100; de bovenkamers ge- meubileerd voor f200, terwijl de huur van het geheele huis bedraagt f 260. Te bevragen bij den uitgever dezer Cou rant. Een smid te Olst heeft eene machine uitgevonden tot het vervaardigen van steenen. De pers en de uithaler worden door een os of paard gedre- ven; een groot voordeel van i het gebruik dezer machine is i tevens, dat elke misvorming van steenen wordt voorko- t men.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1