tAalqeBRuiken en -geileken Kruiswoordraadsel „Ik leefde veertig jaar van lucht" I I k I X X X X X X X T X P Z Kom er ACHT-er Onbeliolpenliedeii 1 7 ZATERDAG 15 JULI 1967 L.D.EXTRA fH TT-»" et advies van u stellen wij zeer op prijs, ff maar uw gegeven oplossing blijkt helaas „M.M niet te verwezenlijken. Niettemin dan ken wij u zeer voor uw genomen moeite In deze mededeling komen drie onbeholpenheden voor, nl.' het advies van u", „uw gegeven oplos sing" en „uw genomen moeite". De eerste vinden we ook terug in een veel voorkomende constructie als: „Het antwoord van u op onze brief van de 12e dezer verbaasde ons zeer". ff et is moeilijk exact te zeggen wat er nu I m „fout" is aan zulke wendingen; de enigs zins taalgevoelige doen ze echter als be slist onbeholpen aan. Het volgende is een poging, die vage gevoelens enigszins te concreti seren. Wat het laatste geval betreft: het achteraan plaat sen van een bepaling als „van u" voelt men als gebrekkig, tenzij deze constructie gebezigd is om het genoemde deel een bijzondere nadruk te ge ven, bv. in: )}Ik stel meer prijs op een advies van u dan op een van hem", „Ik verwacht antwoord van u, niet van hem", „Een advies van u stel ik altijd bijzonder op prijs,", of, in een bijzonder geval (in zonderheid in gesproken taal): „Dat antwoord van jou lijkt naar niets!". Daar geen van deze motieven voor de onderhavige achter aanplaat sing en kan gel den, dient men eenvoudig te schrijven: „uw ad vies", resp. „uw antwoord". Moeilijker nog lijkt het storende element te signa leren in de gevallen „uw gegeven oplossing'' en „uw genomen moeite door menig taalgebruiker beminde vormendie men ook terugvindt in een zin als „Uw verleende medewerking heeft tot het gewenste resultaat geleid" en zij het in ietwat andere vorm in: „De controlebonnen van de verrichte werkzaamheden der monteurs worden ingeleverd bij de centrale administratie." ^et gevoel dat men hier geconfronteerd wordt met een onbeholpenheidmoet wel voornamelijk voortspruiten uit de fei telijke overbodigheid in de gegeven si tuatie van bepalingen als verleendeverrich te", „gegeven" en „genomen". Immers-' hoewel een niet verleende medewerking, niet verrichte werk zaamheden enz. op zichzelf wel denkbaar zijn, im pliceert de omringende tekst het „verleend-zijn", het „verricht-zijn" enz. (als de medewerking niet „verleend" was, kon deze onmogelijk tot resultaat hebben geleid, enz.). De auteurs van deze onjuiste formuleringen hadden, kort en goed, moeten schrijven„uw medewerking", „de werkzaamhe den der monteurs", „uw oplossing„uw moeite", tenzij ze om een of andere reden met speciale na druk hadden willen aangeven door wie de bedoelde handelingen verricht waren (bijv. om de tegenstel ling met door anderen verrichte handelingen te accentueren). In dat geval was er keuze geweest uit: „De door u verleende medewerking" of „De medewerking die u verleend hebt (heeft)", „De door de monteurs verrichte werkzaamheden" of ..De werkzaamheden die de monteurs verricht heb ben'enz. JAPIN t 5 b Kom er ACHT-er 9 O T7 1. lamp 48 19 2 o ei 22 23 2. potlood es SM 27 2 9 3. asbak éi 31 4. hoorn van telefoon 3* 3» A 36 37 3® 5. wimpers middelste man 39 «O 6. snor man rechts Mi U2 UI MM MS *«7 MB M9 Sc SI s? 53 SM 55 Sb 57 3© 59 bo 61 Horizontaal w 63 bM 1. Militaire politie t>5 bb 67 7. aardrykskundige plaatsbepaling t>9 70 11. lief, vriendelyk 14. straatwysje Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur vm. in het bezit te zijn van de redactie. Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prUs van f5 en twee prijzen van f 2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f 5 werd toe gekend aan de heer R. de Groot. De Mey van Streefkerkstraat 37 te Lei den, de twee prijzen van f 2.50 aan mej. Edith E. Gubbels, Raadhuis laan 74 te Voorschoten en aan de heer B. J. Koenen, Hoge Morsweg 65 te Leiden. De pryzen worden de toegezonden. Kunt u de acht afwyklngen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders In dit nummer. gezwind opeenvolging van ogenblikken verwonding verstandig hamertje in een piano Europeaan of Aziaat schijngestalte van de maan straf in heldendicht kier stad in Frankrijk notitieboekje beest ernstige, hevige vorm van technisch onderwijs een naam geven deel van de mast blauwe jongenskiel verlegen teleurstelling eenjarig dier gelofte loshangend draadje leren band kostbare men vist met ze insekt 1. manier, wijze 2. plaats 3. alcoholhoudende drank 4. voorzetsel 5. uitroep van verrassing 6. deel van een boom 7. Wodan 8. vochtmaat, inhoudsmaat 10. vat 12. innerlijke vrede, stilte 13. of 15. roofdier 17. gistmiddel 19. dood lichaam 20. instituut voi zoek te Delft 21. daarentegen 23. slaapje 26. ongerijmde, onzinnige 27. op geen enkele plaats 30. maand 32. Hongaarse munteenheid 34. gelofte 35. lofgedicht 37. alvorens 38. te dien einde 41. verdovingsmiddel 43. steekwapen 45. gemeente in Groningen allerlei onder- Voor wie hy die ballonnen be stelde weet ik niet. misschien voor zyn haremdames of hun kinde ren. want hy moet wel een groot nageslacht hebben. In 1921 kwam ik toevallig in de luchtballonnen- branche terecht. Ik werkte by een grote im- en exportfirma, waar op een dag een vertegenwoordiger binnenstapte, die net uit Cleveland in de States kwam. Hy had daar een paar lucht ballonnetjes gekocht, die hy ons liet zien. „Anderhalve dollar per gros kosten ze", zei hy. Ik herin ner my die woorden nog precies. „Misschien zit er wat voor onze zaak in", ging hy verder. Nu er zat iets in. Maar toen ik aan de beurt was nam ik revanche. Ik pakte een bal lon uit myn tas en blies die mid den tussen al die vertegenwoordi gers op. Sommigen begonnen luid te lachen. Maar een paar minuten later lachte ik, want met de bal lon in zijn hand ging de inkoper naar zyn directeur een ballon MILJOENEN Van die dag af heb ik ballonnen inge- en verkocht. Grote ballonnen, kleine ballonnen, neusballonnen. lampe-ballonnen en ga zo maar een tydje door. In de beginjaren waren vooral Frankryk en Duits land enorme afnemers, miljoenen ballonnen zyn er door myn handen gegaan. Eerst voor de firma waar- by ik werkte later in myn eigen zaak. En maar opblazen en con troleren, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. SÏAP zie 35 verticaal gelofte roede deel van de hals vlinderbloemige plant slaginstrument open hemelglobe Ierland behoeftige snywerktuig eretitel van edellieden in Spanje achter persoonlyk voornaamwoord In 1934 deed ik dè grote stap. Ik begon voor mijzelf. In een on derstuk in de Schinkelstraat in Amsterdam, 's Avonds werkte ik. overdag stroopte ik de winkels en zaken af. De tweede dag had ik reeds myn eerste order. By een schoenwinkel. Het was offertedag en ik sloot my aan by de ry ver tegenwoordigers in schoenen, ve ters en poetsmiddelen, die com pleet met enorme koffers en kis ten zaten te wachten. Ik had niet meer dan een oud aktentasje by my met een paar ballonnetjes erin. Ze bekeken mij, alsof ik een zwerver De sjeik van Koeweit was een van mijn klanten waarop ik de naam van de schoen firma had gestempeld en toen hy terugkwam kreeg ik een order van tienduizend ballonnen. Ik leverde het meest aan winke liers, die ze aan kinderen cadeau gaven en aan grote concerns als Philips en Unilever, die meestal zo'n miljoen tegeiyk bestelden. En dan de leveranties aan kin derverenigingen. Voor feesten en wedstryden. Meestal de normale ballonnen van negentig centime ter maar ook wel eens ballonnen van twee meter groot. Rode, groe ne, gele, blauwe, bedrukte en on bedrukte. Nu ging ik van het standpunt uit dat je altyd het beste van het beste moest leveren. Eerste kwa liteit. Myn ballonnen kwamen met ZE vroegen wel eens: „Van Rassel, waarvan leef jijV' Van de lucht, zei ik dan altijd Want in feite leefde ik y y ruim 40 jaar van lucht. Niet letterlijk natuurlijk, maar je kon het toch wel zo noemen. Mijn luchtballonnen kwamen overal. In Paramaribo, in Bolivia. In alle landen van Europa, in Nieuw-Guinea, en mijn klanten bevonden zich in alle lagen van de bevolking. De sjeik van Koeweit bij voorbeeld was er één van. Die bestelde af en toe zo'n duizend neusballonnen, ni gelooft het niet, maar ik kan het bewijzen, want veel van mijn correspondentie heb ik nog bewaard." Zo maar een gesprek een wedstrijd gegarandeerd het verst. Heel vaak zo'n 1500 tot 1600 kilometer. Hier heb ik nog een brief van een firma waaraan ik leverde. „Van de ballonnen die u lever de voor onze wedstryd zyn er 9 uit Joego Slavië, 4 uit Roemenië, 12 uit Hongarye, 11 uit Oosten rijk, 50 uit Beieren, 60 uit de Eif fel, 69 uit Luxemburg, 135 uit Bel gië en 128 uit Nederland terugge zonden. Twintig procent van uw ballonnen kwam terug. Een prach tig resultaat". Daaruit spreekt toch wel de kwaliteit die ik leverde niet waar? In de oudheid van de ballon bliezen we elke ballon met de mond op. Later kwam de luchtcompressor. Je moet wel op blazen, omdat je moet controleren of hy foutloos is, en om de ballon te bedrukken. Een tijdlang vulden wy met gas, maar dat werd door de overheid verboden. Ik heb nooit begrepen waarom, want door een ballon die knapt is er nog nooit iemand in het ziekenhuis gekomen. Maar het had wel het voordeel dat ons produkt langer meeging. Dat is nu zo'n beroepsgeheim. Een ballon met lucht gevuld, leeft, zeg gen wy, wel twee soms. drie weken. Terwyl die met gas is opgeblazen na een dag al als een vaatdoek op de grond ligt. om omhulsels van rubber". Hy wilde ze dus blykbaar in opgebla zen toestand hebben. Ik zeg, u heeft gelyk mynheer en neem de dozen mee naar Amsterdam. Thuis hebben we ze stuk voor stuk opgeblazen, en in de verhuis wagen, die ik gehuurd had, ge daan. Er gingen er precies dui zend in een heel grote verhuis- auto. Ik terug naar Twente. „Waar is uw opslagplaats mynheer?" vroeg ik de volgende dag, toen ik met die verhuiskar voor zyn win kel stond. „Myn opslagplaats?" zegt hy. „Waarvoor?" Ik nam hem mee, en liet hem de duizend bal lonnen zien. Ik moest hem vast houden anders was hy van zyn stokje gegaan. Daarom zei ik in het begin al dat ik van de lucht geleefd heb en nu nog een beetje leef VREEMD In myn branche maakte je de vreemdste zaken mee. Ik verkocht eens aan een textielfirma in Twen te duizend ballonnen. Ik stuurde ze af, maar de man had ze nog niet in huis of hy hing al aan de telefoon. .Komt u even langs", vroeg hy. Nu was het niet naast de deur, maar ik reis toch naar hem toe. Ik was er een van de oude stempel die zeiden dat de klant al tijd koning was. Ik kom daar. zegt die klant ..mynheer Van Rassel ik heb om duizend ballonnen gevraagd, niet MET DE AUTO IM DE BERGEM Vermindert de pres. tatie van de motor tijdens het stijgen, geven, maar terug, schakelen naar een lagere versnelling. Remt U tijdens afda. lingen bij.doeditdan gelijkmatig want stootsgewijze rem. Kontroleer in elk y 1 geval het olie. en 4£—"'-f waterpeil van Uw auto eer Ude tocht i.d. bergen gaat beginnen Rijdt inde bergen zo. dat Uaan half gas genoeg heeft; U vinat dan vanzelf de juiste versnelling die U moet gebruiken O /I' h A li' l Bij het dalen dezetf. de versnelling ge bruiken die nodig was om te stijgen. Stijgende auto s hebben voorrang op de dalende auto's v

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8