Feike Asma bespeelde orgel van „Overduin" Britten's War Requiem opnieuw uitgevoerd Belg Jo Haazen won beiaardconcours van Holland-Festival Actie tot redding van Groningse Harmonie' ZONDAG en gisteren. ZATERDAG 15 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Fraaie aanwinst voor Katwijk Brand in Brussel Op de derde verdieping vaat een filiaal van het warenhuis La Bourse in Elzene (Brussel) is vrijdagavond brand uitgebroken. Het vuur ont stond in een afdeling die op dat mo ment leeg was. Een kind merkte de brand het eerst op en sloeg alarm, waarop de niet talrijke diëntèle de vlucht nam. Tegen elf uur bereikten de vlammen het dak van het. waren huis. Er deden zioh lichte explosies voor, waarschijnlijk afkomstig van ontploffende gasflessen. Tegen mid dernacht was men het vuur meester De brand heeft geen slachtoffers ge maakt, maar de materiële schade is aanzienlijk. Man vergeet pan op het vuur Een 61-jarige Hagenaar ontwaakte gisteravond uit zijn slaap, doordat er luid en dringend gebeld werd. Hij deed de deur open en stond tot zijn verbazing tegenover politie- en brandweermannen, die uitgerukt wa ren omdat het huis van de man vol rook stond. Hij had aan het begin van de avond een pan capucijners op het vuur gezet. In afwachting van het koken was hij in de huiskamer bier gaan drinken, zo veel dat hij na enige tijd in slaap viel. De brandweer heeft de (volkomen zwartgebrande) capucijners van het vuur gehaald. De Kapel van het Psychiatrisch Ziekenhuis „Overduin" in Kat wijk aan Zee heeft een orgel ge kregen, dat gisteren in een con certje voor het eerst werd be speeld door Feike Asma en vanaf zondag de koraalzang in de gods dienstoefening zal begeleiden. Het niet onfraaie instrument is door de firma Pels in Alkmaar gebouwd, zulks mede volgens ad viezen van Asma. Als type is het van het mechani sche sleepladesysteem. Het is één- klaviers met zelfstandig pedaal waarop subbas 16'). Alle registers kunnen overigens aan het pedaal worden gekoppeld. Er zijn 6 manu- aalregisters beschikbaar: prestant 8', holpijp 8'. octaaf 4'. roerfluit 4', speelfluit 2', mixtuur IV 1 voet. Al deze registers zijn gesplitst. D.wz. elk heeft twee knoppen, een voor de dis cant- en een voor de baszijde. Verder bezit het orgel, behalve subbas 16' op pedaal, een tremulant en de koppe ling pedaal-manuaal. Ds. J. G. van Ieperen vertelde de aanwezigen die de kapel vulden een en ander over de omstandigheden rond dit orgel, waaraan we ontlenen, dat reeds 10.000 werd ingezameld voor de aankoop en dat Asma van geen betaling voor deze bespeling wilde weten, waarvoor hem aller hartelijkst dank is gezegd (plus si garen als douceurtje). Het instru ment kost enkele duizenden guldens meer dan het dubbele van het inmid dels bijeengebrachte Met echte „speel"-muzieken als een Vivaldi-Largo, een Sonate van Fes- ting, het „Koekoek en Nachtegaal"- Allegro uit een Handel-concerto en een Allegretto van Guilmant heeft Asma die dit alles uiteraard vak bekwaam presenteerde duidelijk gemaakt, dat men hier best een mu zikaal publiek een uurtje achtereen kan boeien zonder veel spanning- verlies. Mits de bespeler capaciteiten bezit en de gekozen stukken niet ver langen wat niet gegeven kan worden. Asma heeft ook een Preludium et Fuga in C van Bach gespeeld en Jan Zwart's Fantasie „Een vaste burcht". Eerlijk gezegd: vooral Jan Zwart vol deed ons niet. Deze grotere werken zijn op grotere klankontwikkeling en op meer diepteperspectief ingesteld. Overigens zit het geluid op zichzelf heel mooi en in het bijzonder de uit komende stemmen liggen fris en fijntjes in de ruimte. Voor de koraal begeleiding is alles in goede orde. (Van i kunstredactie) De 23-jarige Antwerpenaar Jo Haa zen heeft in alle opzichten het ne gende internationaal beiaardconcours in Hilversum, onderdeel van het Holland-Festival, gewonnen. Hij leg de zowel beslag op de wisselprijs van de gemeente Hilversum als op de door het bestuur van het Hol land-Festival beschikbaar gestelde improvisatieprijs. De prijzen werden in het feériek verlichte raadhuis van Hilversum uitgereikt door burgemeester J. J. Boot en namens het Holland Festi val door mr. M. Vrolijk. Jo Haazen had de Hilversumse prijs vorig jaar ook reeds gewon nen. Het was voor de jury, bestaan de uit Piet van den Broek, Cliris Nederlands protest tegen Italiaanse tv De Nederlandse ambassade in Rome heeft een protestbrief gestuurd naar de Italièanse televisie tegen een zin, die de ambassade als beledigend beschouwt voor Nederland en die voorkomt in een Italiaanse tv-seiie over het leven van de spionne Mata Hari. Een woordvoerder voor de ambas sade zei, dat de Italiaanse tv verzocht is de zin er uit te nemen. Zondag wordt de tweede episode van het Ma ta Hari-verhaal uitgezonden, waarin zich de betreffende zin bevindt. In het script voor die episode zegt een van de acteurs, die de rol van een Duitse spion speelt tot een van zijn nazi superieuren: „De cultuur in Nederland is Duits dat wil zeggen, in Nederland is iedereen pro-Duits." De Nederlandse ambassade maakte bezwaar tegen die zin die niet juist en misleidend is. Het Nederlandse volk staat niet bekend als pro-Duits, niet in de eerste noch in de tweede wereldoorlog. De Italiaanse tv deelde mee de brief ontvangen te hebben, maar weigerde te zeggen of de zin er uit genomen of ingelaten zal worden. UUÜ en Oscar van Hemel, geen moei lijke besllissing. De Belg, leerling Staf Mees en Piet van den Broek en hoofd van een jeugdmu- ziekschool in Antwerpen, had een ruime voorsprong op de overige vier deelnemers. Het peil lag dit jaar trouwens veel hoger dan de voor gaande jaren. Het Nederlandse team is op het liedjesfeest van Knokke „in gemaakt". Het ploegje wil er best voor uitkomen. Daarom maakte het gistermiddag symbolisch in een ton een intocht in Amster dam. Van links naar rechts Andy Star, ploegleider Willem Duys, Jerry Rix, Peter Goemans, Corrie Vink, Marianne Delgorge en Pa tricia Paay. In België snapte men niet, waarom men als vijfde ge ëindigd een intocht zou hou den. Nou ja, een beetje commer cie, anders niet. Feike Asma bespeelde gister avond het nieuwe orgel in de ka pel van „Overduin" in Katwijk aan Zee. (Foto L/D/Jaa.p v. Duijn, Katwijk/Zee) In Groningen is opgericht de Stichting „Red de Harmonie", welke zich ten doel stelt om met alle wettige middelen het be houd van dit gebouw te bevorderen. Het Harmoniecomplex (en in het bijzonder de grote concertzaal) wordt een van de waar devolste gebouwen in stad en gewest genoemd. De Harmonie is jaren geleden overgedragen aan de Rijksuniversiteit en zal in 1971 worden afgebroken om plaats te maken voor een uni versiteitsgebouw voor de alphafaculteiten. Plannen voor een nieuw cultuurcentrum op het oude veemarktterrein zijn in een vergevorderd stadium. In november vorig jaar begon een aantal buigers in Groningen plotse ling een actie voor behoud van de Harmonie. De stichting „Red de Harmonie" die thans is opgericht, is van mening dat het van belang voor stad en wijde omgeving is dat de Harmonie in stand blijft. „Er is alle aanleiding om de gehele problema tiek rond de culturele voorzieningen in Groningen op nieuw te bezien aldus de Stichting. Het Stichtings bestuur stelt met nadruk vast dat ondanks het feit dat de Staat der Nederlanden op het ogenblik de eigenaar van het Harmoniecomplex is, dit het stadsbestuur niet ontheft van haar verantwoordelijkheid voor de totale structuur en de leefbaar heid van de stad Groningen. Het feit dat er opdracht is gegeven een nieuw cultuurcentrum te ontwerpen, ontslaat het stadsbestuur niet van de plicht om binnen het kader van een duidelijk sociaal-cultureel beleid en met name ten aanzien van de binnenstad, het Hannoniecomplex als een gegeheid eindelijk' eens in haar beschouwingen te betrekken, aldus de Stichting. De leden van de Stichting „Red de Harmonie" zijn j o.m. architecten en musici. Het comité van aanbeveling wordt ge vormd door een groot aantal voor aanstaande musici en kunstminnen- den in heel het land. Het „War-Requiem" van Benjamin Britten is gisteravond als één van de laatste Holland-Festivalmanifestaties door het Concertgebouworkest met solistische en koristische medewer kenden opnieuw uitgevoerd. Drie jaar geleden, na de eerste uitvoering in Nederland, werd ge fluisterd over een traditie voor jaar lijkse uitvoeringen van dit werk. Maar tot de realisering hiervan is men niet gekomen. Of het alsnog zal geschieden, kan niet worden ge zegd. Bij Bach's Mattheus-Passion gebeurde het eerst na een eeuw, dat men deze jaarlijkse uitvoeringen tot een traditie kon verheffen. Britten's muziek is daartoe te im pulsief - ontroerend gecreërd, Bach, heeft aan zijn Mattheus-Passion ja renlang bezonnen en bezonken ge werkt. Dit is wel geen maatstaf, maar Britten's naturalisme in zijn muziek, het klokgebeier, kanonge- dreun en geweerschoten is overbodig indien men de gedichten van Wil fred Owen leest, die in de oorlogs beklemming van 1914-1918 schreef. Wilfred Owen's woord is te een voudig om er vele klanken aan toe te voegen. Britten's eigenlijke re- quiem-muziek is dan ook sterker van conceptie, zelfs als hij tegen Faure of Strawinsky. danwel tegen Mozart of Verdi aanleunt, al is dit verwe ven met een eigen klankbeeld. Hier bereikt Britten met stem- en klank menging grote momenten, zoals aan het eind van het eerste deel met een -subliem gecomponeerd .Kyrie Eleison". Dit is ook met het sober geschreven „Agnus Dei", maar het is jammer dat het „Libera Me" met de knappe stemvoering ten leste zo lawaaig in een overmatig fortissimo moet uitlopen. Dat waren onze critische indruk ken al bleek, dat de toehoorders op nieuw in de ban van dit oorlogs-re- quiem kwamen. Dit is evenals drie jaar geleden te danken aan de mu zikale leiding van Bernhard Haitink en het spel van het Concertgebouw orkest, gedeeld in een groot en klein ensemble. Ditmaal zong het Amsterdams Toonkunstkoor, Apollo - Mannekoor en het Wandsworth School Boys Choir., Zij deden dit in een prach tige klankexpressie overtuigend naae de intentie van de dirigent. Als so list was wederom Peter Pears, die de grote party ook nu met bijzonde re zorg vertolkte. Naast hem wa ren het voorts de Poolse zangers j Stafania Woytowicz, die de stalen1 klank van haar stem tot grote dra- matiek wist om te buigen. De En gelse bariton Thomas Hemsley kwam na. enige weifeling tot een zeer mooie vocale climax. Bernard Haitink gaf aan het geheel een min- j stens even imponerende vertolking i als de vorige keer: een knappe pres- J tanle. 18.00 Licht gevar. muz. progr. (18.30-18.35 Kanjer Koning kompeli- progr. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Verknipt. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. VARA: 18.00 Nws. 8.45 Stereo: Salonorkest. 10.10 Lichte ram.muz. 19.20 Artistieke Staalks O.OO Nws. 20.05 Promenade orkest gr. 23.55-24.00 Nws. in het buitenland. 23.10 gevar. platenpro- KRO: 8.00 i 3.00 Het kerkelijk ji an de Afrikaanse kerk, progr. Zamba. 10.30 Herv. kerk dienst. 11.30 Vraag 11.40 __,00 (KRO): Instl-. disten: volksliedjes. (.2.30 De Open Deui ens. en zangsol Nws. 12.37 Mod. operamuziek. Everybody happy!!: tienershow. 15.0( Stereo: Holland Festival 1967: Muslel iran Nu. 15.55 Viool en pianc (opn.): klassieke muziek. 16.35 Stereo evar. platenprogr. CVK: 17.00 Geref. 19.30 Geestelijke 21.00 Paviljoen: muzikaal vakantie memorandum. 22.00 Zin m liedjes: liedjesprogr. 22.30 Nws. 22.40 Geloven in morgen: bezinning en ge bed. 23.00 Mens en kerk, godsdienstig doe. nrogr, 23.30 Stereo: Licht instr. (gr.). 23.55-24.00 Nws. strijdl. 8.18 Weer of geei orkest: lichte muz. AVRO: 12.00 Muzi kaal onthaal: bonte muzikale show. De toestand in de 20 Boeken met plaat- korte boekbespr.. afgewisseld sportrep., uitslagei 0 VARA: 17.00 Met naald en slinger: oude gram.platen. 17.30 Voor de jeugd 17.50 Nws. NRU18.05 Langs dé lijr (II): sportrep. en -beschouwingen VARA: 18.30 Stereo: Tango-rumba orkest en zangsolisten. 18.55 Zin ei tegenzin: discussie over een actueel on derwerp. VPRO: 19.30 Ruimte voor d> mens: overdenking n.a.v. hedendaags' Russische literatuur. 19.50 Klass. kerk I muz.progr. uit Londen. 22.30 Nws.''2.40 Act. TROS: 22.55 Operettemuz. 23.25 Lichte gram.muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 3. 240 m. en FM. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Pyamissin 1.00 Nws.). VARA: 12.00 Nws. 12.02 s.)6 VA' I NAR: Nederlandse artiesten de plaat. 13.00 Nws. 13.07 VARA's Pop- i show. 3.45 Gram.muz. 14.00 Nws. 14.03 Rome-Athene: platenprogr. voor de buitenl. arbeiders. 14.32 Brass Band. 15.00 Nws. 15.02 Ankara - Madrid: pla- tenprogr. voor de buitenl. arben I 15.32 Rond Rhythm a Nws. 16.02 Zorro: pro( 16.00 NEDERLAND 1 AVRO 3.30 uur 4.00 uur 5.30 uur 7.00 uur 8.00 uur 8.20 uur 8.45 uur 9.15 uur NEDERLAND 2 8.05 uur Nieuws Weekjournaal voor slechthorenden AVJiO's Sportpanorama Kiekkast; waarin „Meester Vosch", opgevoerd door de Leidse kinderoperette-groep „Maske- rette". AVRO's Sportpanorama Sluiting De Minimolen Nieuws Tien tien; muzikaal programma Kolonel Hogan's helden; filmserie Journaal en weeroverzicht AVRO's Televizier Parlez-moi d'amour; Juliette Gréco zingt De vyfde colonne; film Singing Fuld; programma met de Nederlandse zanger Leo Fuld Laatste nieuws KRO Hazel; filmserie Muziek voor u: orkest Henri Segers Een held tegen wil en dank; tv-spel Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 10.45 uur Hilversum 2 NEDERLAND 1 NTS VARA 3.30 uur Tour de France 4.00 uur Rouyal rounament 4.45 uur Sluiting 6.40 uur Maria Magdalena 7.05 uur Woord voor woord; bijbelvertelling 7.10 uur Thierry la Fronde; filmserie 7.35 uur NTS-Sport 8.25 uur Nieuws 8.30 uur De laatste vijf minuten; detectivespel 10.15 uur Het huis te Valkenisse; programma o\ A. H. Nyhoff 10.35 uur Laatste nieuws NEDERLAND 2 NTS 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Holland Festival 8.35 uur Kritische beschouwing van het Holland Festival 9.10 uur Wojeck: „Heroïne" 10.00 uur Laatste nieuws UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 9.00 uur Paviljoen; muzikaal vakantie-memorandum 11.30 uur Kwartet Ad van der Hoed Rits; gevarieerd In town to-night; avondje uit in Londens West-End Rustig avondje Na de wereldschokkende ge beurtenissen, die ons zeven avonden lang vanuit Knokke op het scherm teisterden, gisteren een betrekkelijk rustig avondje, dat ideaal had kunnen worden als men langs de 625 beeldlij nen alleen maar fris flonkeren de waterdruppels had uitgezon den tegen de drukkende warm te. maar zulk een stoutmoedige programmatie vraagt een non- conformisme, dat de wereld nog niet kent. Goed, dus generaal De Gaulle maar weer in het nieuws met militaire pet op bij de inspec tie van zijn legermacht, klaar voor de slag bij Waterloo. NCRV's Attentie kwam wat laat met een reportage van het gezin Da jan uit Israël. Het zou niet zo erg geweest zyn als de vragen niet uitzonderlijk tam wa ren gebleken. Peter Schreuder vanuit New York raakte dich terbij een kern van een merk waardig Amerikaans verschyn- sel: opruiingcolleges. Ze zjjn trouwens inmiddels verboden. Problemen Op het andere net bij Achter het Nieuws problemen, die zwaar op de maag liggen. Ne derland heeft de Bondsrepu bliek een lyst verschaft met na men van enkele honderden oor logsmisdadigers, nadat dos siers een kleine twintig jaar on der stof zyn blijven liggen. Nu Tsjombe in Algerijnse ge vangenschap verkeert werd nog eens een overzicht van zijn ac tiviteiten binnen en buiten Ka- tanga gegeven. Over de houding van Paus Pius XII in de oorlog is alweer een nieuw boek verschenen, nu van een Amerikaan, die een aanval lanceert omdat in 1944 het Vaticaan niets gedaan heeft om de moord op 335 Romeinen te voorkomen. Zomers Voor het overige gelukkig wat zomerse sfeer. In de eerste plaats wel het skutsjesilen, dat gisteren op de Friese meren werd afgesloten. Het leek er wel op of Nederland zo wilde wed ijveren met de Tour de France, want er werden technisch bij zondere prestaties geleverd met onder meer een varende came ra, zeven straalverbindingen, al leen de helikopter ontbrak voor een beeld uit de lucht. Maar het was tenminste verkwikkend fris op de meren, op de hete-we- gen in Zuid-Frankrijk om ja loers op te zyn. Uit Rotterdam kwam een con cert met nummers uit de West- Side Story als de grote trek pleister. Nederlanders traden op als vocalisten. Ze hadden er plezier in en dat zij de presta ties van de film en Broadway- grammofoonplaat niet haalden zij hen dan ook vergeven. Baar da te Amsterdam. Onderwerp: ..Slaaf of dienstknecht"? 11.00 u ds G. Toornvliet. Uitzending van de dienst, gehouden te Halfweg op 12 fe bruari 1967. 4.00 u do Tj. Baarda. On derwerp: als lichtende sterren..." VOOR MAANDAG 17 JULI NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Licht lnstr. sextet. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Lichte orkestmuz. 8.00 Nws. 8.10 NCRV -lied. 8.15 Gewilde muz. (gr.). 8.30 Touringclub: vakantietips. 9.00 Voor de ?'- ken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvr. 10.10 Nationaal Jeugdorkest (opn)mod. muz. 10.25 Theologische raël. 11.20 Stereo: Londens Symfonie orkest J u -- -- -■ reo: klass. muz. 12.22 Voor der. 12.27 Med. voor land- 12.30 Nws. 12.40 Transistor: gevar. pro gramma met een touristische Inslag. 14.00 Stereo: Parade: een lnstr. en voc. progr. .15.05 Rep. Ronde van Frankrijk 1967. 15.10 Klass. gram.muz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Stereo: Instr. trio: mod. kamermuz. (Tussen 17.00-18.00 Rep. Ronde van Frank rijk 1967). 17.00 Overheidsvoorlich- iteiten van de troe- name. Spreker: Lt. Leyde. 17.10 Voor de ochtendgym. 7.20 chte gram.muz. dag. VARA: 8.00 _ram.muz. 9.00 Mod. (gr.). 9.10 Mod. orkest 10.00 Lichte gr 1.02 Trammelant i bouw. 12.30 Stereo: Licht instr. ble. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.20 Prome nade orkest en zangsolisten: opera- en operettemuz. 14.00 Wikken en wegen, lezing. 14.15 Grepen schiedenis: muzikale lezing. 15.10 Een oponthoud, hoorspel. 16.00 Nws. 17.20 Met goud bekrc TELEVISIEPROGRAMMA'S France 1967: 16e etappe. 18.30 Tour c RKK: Kenmerk (19.00): de wekelijkse act.rubriek over kerk en samenleving. KRO: 19.30 Hardy's Logboek: De fir- Richardson, TV-film. NTS: 20.00 KRO: 21.20 Lekkere diertjes (Alle r_ ne Tiere), TV-film. (afl. 6). 22.10 Sil houet: portret van een tijdgenoot: Adriaan Vlruly. Humanistisch Ver bond: 22.40 Humanisme in Ameri kaans perspektlef, gesprek. NTS: 22.55 -23.00 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. AVRO: 20.05 De onbekende wereld: Tussen Menam, Chaophya en Mekong, filmrep. 20.25 Johnny Guitar, speelfilm, (beide keuringen: 14 Jaar). NTS: 22.15-22.30 GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. Voor maandag 17 juli 1967. Joseph Haydn. „Die Schöpfung". Irmgard Seefried. sopraan; Richard Holm, tenor: Kim Borg, bas; Koor van cembalo: Igor Markevitch.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5