Fijne vakantieweek in het Leidse jeugddorp Handel lui en prijzen liepen verder terug R.K. VAKANTIEBEZIGHEDEN IN LEIDEN Treurig wemig interesse VERKLARING VAN THEOLOGEN OVER JERUZALEM Te vondeling leggen geen oplossing voor ongewenste baby's GOUD v. d. Water 'I 1S| ZATERDAG 15 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD N I De baklustige meisjes konden in middels in de keuken hun krachten beproeven op pannekoeken en pof fertjes, die bü de andere kinde ren veel aftrek vonden. Ondanks het warme zomerweer smaakten ze uitstekend. Om nog een kleine greep to doen uit de veelheid van activi teiten in het vakantiedorp: er was in deze eerste week een voetbaltoernooi, judoles, korfbal, jeu des boules, bloemschikken, jeugd-EHBO en het maken van maskers. Een groot gedrang was het bij de hut met schrijfmachines, waarvoor zelfs een wachtlijst moest worden gemaakt. De meeste kinderen, die brood mee- Verwoed zit dit jongetje te tikken op een echte typmachine, die beschikbaar was gesteld door een Leidse firma. „Voor elk wat wils" is het motto van het jeugd- vakantiedorp en hij wilde nu een maal liever tikken dan voetballen. (Foto L.D./Holvast) brachten voor tussen-de-middag, ble ven de hele dag in het jeugddorp. Er waren deze week circa 80 kinderen per dag in het vakantiedorp. De twee de week (van 17 t/m 21 juli) is voor kinderen van 11 t/m 13 jaar, de der de week (24 t/m 28 juli) voor 11 t/m 13 jaar, de vierde week (31 juli t/m 4 augustus) voor 8 t/m 13 jaar Het Leidse jeugddorp werd j.l. maandag weer opengesteld voor kinderen van 8 t.m. 13 jaar. Nu de eerste week bijna is af gelopen hebben wij er eens een kijkje genomen. Overal waren groepjes kinderen bezig met spelletjes en verscheidene vor men van handwerken. Sport en spel In de Lego-hut waren prachtige huizen gebouwd, terwijl op het sport veld kinderen in de bruggen hingen. In de handwerk-hut waren de meis jes druk bezig jurkjes te maken voor hun barby-poppen. Deze varieerden van strand-ensembles tot prachtige avond-japonnen. In een andere blokhut werden as bakken, vaasjes, beeldjes van dieren en poppetjes vervaardigd uit klei, onder het toeziend oog van een der leidsters. In de tekenhut werd al even druk „gewerkt". Er was een wa re tentoonstelling samengesteld uit de vele tekeningen en „schilderijen", die de kunstschildertjes trots had den opgehangen". Ook werden er schilderijen ver vaardigd uit oude lapjes stof, die op geverfde ondergrond werden ge- Gisteren mochten alle kinde ren hun „kunstwerken" mee naar huis nemen als herinnering aan hun verblijf in het jeugddorp. Gisteren was er een groot festijn, toen alle vliegers, die de jongens in de timmer- hut hadden gemaakt, werden opgelaten. Een veelkleurige wolk van vliegers hing in het zonnetje boven het jeugddorp. Tijdens ons bezoek werd er vrolijk gedanst op het pleintje voor de grootste hut. Begeleid door accord'e- onmuziek van de hr. L. P. Bierman voerden een groep kinderen met een leidster een paar volksdansjes uit. Pannekoeken Enthousiast sloten vele kin deren zich aan bij een groepje volksdansertjes. dat op het plein van het jeugddorp aan de Voor- schoterweg danste op accordeon- muziek van de heer L. P. Bierman, die als leider van het Leids Volks huis tijdens de eerste vakantie week meehielp in het dorp. (Foto L.D./Holvast) en de vijfde week (7 t/m 11 augus tus) voor 5 t/m 13 jaar. Men verzekerde ons, dat ook ouders altijd welkom zijn om in het jeugd dorp een kijkje te komen nemen. Programma voorde week van 17 t.m. 21 fuli Maandag 17 juli Dinsdag 18 juli Woensdag 19 juli Donderdag 20 juli Vrijdag 21 juli St. Petrus Lodewijk xur Alexanderstraat Linnaeushof brood en drinken ur Alexanderstraat Noor dwij kerhout brood en drinken lur Romanuszaal Linnaeushof brood en drinken lur Petruskerk Linnaeushof brood en drinken 9 uur Potgieterlaan Linnaeushof brood en drinken lur Churchilllaan Linnaeushof brood en drinken :ur Romanuszaal Noordwijkerhout brood en drinken :ur Petruskerk Noordwijkerhout brood en drinken mr Potgieterlaan Noordwijkerhout: brood en drinken mee. lur Churchilllaan Noordwijkerhout brood en drinken mee. lur Alexanderstraat Avifauna: brood en drinken mee. ïur Romanuszaal Avifauna: brood en drinken ïur Petruszaal Avifauna: brood en drinken ïur Potgieterlaan Avifauna: brood en drinken ïur Churchilllaan Avifauna: brood en drinken ïur Alexanderstraat A'damse duinwa terleiding Vogelen zang. Brood en drinken mee. ïur Romanuszaal A'damse duinwa terleiding Vogelen zang. Brood en drinken mee. ïur Petruskerk A'damse duinwa terleiding Vogelen zang. Brood en drinken mee. 9 uur Potgieterlaan A'damse duinwa terleiding Vogelen zang. Brood en drinken mee. ïur Churchilllaan A'damse duinwa terleiding Vogelen zang. Brood en drinken mee. Mgr. Felice terug uit Israël Mgr. Felice de speciale van Paus Paulus is gisteren In Va ticaanstad teruggekeerd van een be zoek van tien dagen aan Israël waar hij besprekingen voerde over de toe komst van de heilige plaatsen die Is raël1 bij de jongste veldtocht heeft veroverd. GEVEILDE PERCELEN In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge veild t.o.v. not. W. F. Karstens te Lelden Woonhuis Lusthof la.n 39 opa?apj woonhuis Lusthof laan 39 op f 11.200, door dhr. v. Kampen q.q.; woonhuis Poelgeesterstraat 4/4a op f3000, door dhr. Dreef; woonhuis Poelgees terstraat 6/6a op f3760,door van Beukering q.q.; woonhuis Rijndijk- straat 76 op f9000,— door dhr. v. d. Drift q.q. In het beeld van de gisteren ge houden Leidse veemarkt trad nog weinig verbetering op. Bij het betre den van de markt op de vroege mor gen was het met het marktbezoek, maar treurig gesteld en zat er wei nig beweging in de handel. Later op de morgen leefde het marktbeeld wel iets op als gevolg van de vele vakantiegangers, die echter geen zoden aan de dijk zetten. Algemeen is er een tendens van teruggang in de handel waar te nemen. De tijd van het jaar en het warme weer beïnvloeden weliswaar de omzetten in de vleeshandel maar er spelen toch ook andere factoren mee welke in groter verband van in vloed zijn op de welvaart. De export wil nog maar steeds niet goed op gang komen, terwijl de binnenlandse consumptie veel te wensen overlaat. De handel had gisteren dan ook een lui - slepend aanzien en de prijzen liepen in meerdere sectoren weer iete verder terug. Alleen de zuiglam- meren en de vette kalveren gaven een redelijke handel te zien bij iets stijvere prijzen. De totaal aanvoer bedroeg 2654 dieren. Gebruiksvee Zowel aanvoeren aJs de handel in deze afdeling on derging weinig verandering. In de sector melkvee was de belangstelling iets flauwer en had de handel een MP- zeer rustig verloop bij iets gedrukte prijzen. In de sector vare koeien ging het in de handel ook nog steeds maar matig toe. Luxe dieren bleven nog wel prijshoudend, maar alle mindere soorten waren iets lager in prijs. Notering: melk- en kalf koeien van f 910— tot f 1215.— en f 1520.—, vare koeien van f 590.tot f 900. en f1300.—. Jongvee Geen aanvoer. Vette koeien Op deze afdeling een goede maar te ruime aanvoer, waaronder naar verhouding maar een klein percentage extra kwali- teitsdieren. De laatste weken zit deze handel in de verkeerde hoek. Het aanbod is te groot en de omzetten in de vleeshandel teruglopend. De handel verliep gisteren dan ook traag en slepend. Goede vleesdieren bleven nog wel prijshoudend maar de te rijpe dieren waren weer iets gedrukt in prijs. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f 3.40 tot f 4.en f 4.35, slachtstieren van f4.tot f4.35, worstkoeien van f3.20 tot f 3.35. Vette kalveren De aanvoer in deze afdeling was niet slecht, en van doorsnee behoorlijke kwaliteit. Bij Vijfde etappe van de Tour de Frats De vijfde etappe van de Tour de Frats werd gisteren verreden. De route liep van Leiden door de dui nen en langs het strand naar Mon ster. In de duinen van Katwijk werd een zeer lange tijdrace gehou den, waarbij een felle strijd om de truien werd geleverd. Deze race werd door de renners besloten met een duik in de Noordzee. Met een grote oranje rubberboot voeren de leden van de Katwijkse reddingsbrigade heen en weer om de zwemmende Tour te bewaken als echte herdershonden. Onderweg werd door de verschillende posten van de rijkspolitie ook een keten van veiligheid gesmeed. Alleen in Den Haag moest de Tour op eigen houtje de weg zien te den, omdat de gemeentepolitie geen man meer vrij had. In Monster stonden echter al weer agenten te wachten om de Tour naar het sportgebouw te begeleiden. Daar hadden de zusters van Mon ster er voor gezorgd dat het eten al klaar stond, zodat de hongerige I ners meteen konden aanvallen. Na de maaltijd keken de jongens een filmvoorstelling. Vanochtend vertrok de Tour voorde laatste etappe. Omstreeks vijf uur zullen de renners de finish in Rotterdam bereiken. De Leidse deel- nemertjes aan deze geslaagde Tour de Frats zullen om 7 uur aan de achterkant van het station van de Sleutelstad aankomen, waar zij door hun ouders en vrienden kunnen wor den afgehaald. een weer toenemende afzet voor het buitenland leeft deze handel weer iets op. Hoewel er nog niet veel ko pers waren en het ook niet wild toe ging had de handel gisteren toch een redelijk tot vlot verloop met weer iets aantrekkende prijzen. Notering per kg levend gewicht: in f2.30 tot f2.60 en f2.85, enkele prima kwaliteiten boven notering tot plm. f2.90. Nuchtere kalveren Geringe invoer - geen notering, wel waren deze dieren duur. Wolvee De aanvoer in de sec tor wolvee was niet groot en de be langstelling maar matig. Voor vette chapen bestaat nog maar weinig ■raag, waardoor deze handel stil ver liep met iets lagere prijzen. De vette zuiglammeren deden het beter en gingen bij het korte aanbod en goe de handel iets duurder van de hand. Ook voor de fokkerij was er weinig belangstelling, als gevolg van het droge warme weer is er te weinig gras. De handel in fokschapen had dan ook een uitgesproken lui karak ter. Evenzo bestaat er voor de wei- derij nog weinig belangstelling en is de tijd van de weidelammeren voor bij. Ondanks het korte aanbod la gen de prijzen van deze dieren toch iets lager. Notering: vette schapen van f 75.— tot f 95.— en f 105.—, fokschapen van f110.— tot f130.—, vette zuiglam- meren van f 90.tot f 125 en f 140.-, weidelammeren van f 75.tot f 95. en f105.—. Varkens (voor fok- en mesterü) - De aanvoer in deze afdeling was iets ruimer dan vorige week, de handel daarentegen had een lui tot slepend karakter bij sterk teruglopende prij zen. Dit was wel te voorzien, aange zien deze dieren, vooral de biggen, al maanden lang te duur waren ten op zichte van de vette varkens. Notering: drachtige zeugen van f400.— tot f425.— en f450.—, schrammen van f 95.tot f 105.en f 115—, biggen van f 72.— tot f76.— en f80.—. Slachtvarkens (bulten de markt) - De handel voor de fok- en mesterij houdt nauw verband met de handel ir slachtvarkens, die in de afgelopen week erg miserabel bleef en maar niet op gang kan komen. De export wil niet vlotten en ook de binnen landse afname levert een tegenval ler op, zodat de prijzen verder te rugliepen. Prijzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f 2.05 tot f2.10, lichte slachtzeugen van plm. f 1.70 tot f 180. Rooms-katholieke en protestante theologen van het Interconfessioneel Centrum voor Bijbelstudie „feiet leerhuis" in Amsterdam hebben een verklaring over Jeruzalem uit ge ge- die naar zü hopen ook Joodse en Islamitische theologen een uit gangspunt zal bieden voor het geza menlijk denken over de toekomst van Jeruzalem. Het Joodse volk aldus de verkla- Nabetaling rentezegels Voor het verkrijgen van een in- validiteitsrente krachtens de Invali diteitswet geldt de voorwaarde dat ten minste 150 rentezegels zijn ge plakt. Toen ingaande 1 januari 1965 de premiebetaling voor de Invaliditeits wet werd stopgezet was er een aan tal personen, dat niet het vereiste aantal van 150 rentezegels had ge plakt. Deze personen konden geen in- validiteitsrente ontvangen indien zij invalide waren in de zin van deze wet. Aangezien de mogelijkheid tot be talen van premie na 1 januari 1965 niet meer bestond is destijds bepaald, dat zij die op 31 december 1964 reeds invalide waren alsnog de ontbrekende zegels konden bijbetalen. Een verzoek daartoe moest voor 1 januari 1967 worden ingediend bij de Raad van Arbeid. Nu is komen vast te staan, dat een aantal verzekerden na 1 jan. 1967 'n dergelijk verzoek had ingediend, ter wijl tevens gebleken is, dat een aan tal personen niet met de mogelijkheid van het indienen van een verzoek bekend was, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid thans bepaald, dat de termijn indiening van deze verzoeken is lengd tot 1 juli 1967. Dit bij een Beschikking, die is gedateerd 22 juni 1967. Omdat het niet meer mogelijk was voor 1 juli 1967 aan de verlenging van deze termijn voldoende bekend heid te geven is bepaald, dat ver zoeken die voor 1 aug. 1967 worden gedaan alsnog in behandeling zullen worden genomen. Belanghebbenden dienen zich voor 1 augustus 1967 tot de Raden van Arbeid te wenden met een verzoek om tot nabetaling van rente- zegels te mogen overgaan. Wordt een invaliditeitsrente toe gekend, dan bestaat in bepaalde ge vallen de mogelijkheid, dat hierop een bijslag krachtens de Interimwet invaliditeitsrentetrekkers wordt ge geven. Wordt een bijslag gegeven, dan heeft dit tot gevolg, dat de toe gekende rente en bijslag ingaande 1 juli 1987 worden omgezet in een uitkering krachtens de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering. ring het beloofde land en de stad Jeruzalem zijn bijbels en historisch op bijzondere wijze met elkaar ver bonden. Het losdenken of losmaken het Joodse volk van dit land en Jeruzalem zou een aanslag be tekenen op de Joodse indentiteit. Een autonoom bestaan van het Joodse volk in een eigen land met als hoofdstad Jeruzalem wordt als le vensvoorwaarde voor het bestaan er- n door de overgrote meerderheid het Joodse volk in de gehele we reld. De erkenning van het internationa le karakter van de heilige plaatsen mag geen miskenning inhouden van de bijbelse en historische band van het Joodse volk met het onverdeelde Jeruzalem aldus de verklaring. De verklaring ls ondertekend door prof. dr. M. A. Beek dr. J. van Goudoever, mgr. prof. J. Groot, prof. dr. L. J. van Hoik, prof. dr. Th, de Krujjf, ds. F. Kuiper, prof. dr. C. W. Monnich, mgr. dr. C. A. Ramselaar prof. dr. A. Fiolet. Amerikaans koor zingt in Leiden Deze zomer houdt in Amsterdam de Doopsgezinde Broederschap een congres, waar gedelegeerden vanuit de gehele wereld aanwezig zijn. Dit Wereldcongres staat dit jaar in het thema „Het getuigenis van de Heili ge Geest". Onder de ongeveer 2000 buiten landse gasten zijn vele koren. Eén van deze koren geeft donderdag een concert in de Doopsgezinde Kerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden. Het is het koor van Eastern Men- nonite College. HOOFD VAN DE AHMADIYYA- BEWEGING IN ONS LAND Hazrat Mirza Nasir Ahmad Kha- lifatul Masih III hoofd van de Ah- madiyya Beweging in de islam heeft gistermiddag in de Haagse Mobarak Moskee kennisgemaakt met leden van de Islamitische Ahmadiyya ge meente in Nederland en met daar mee sympathiserenden. Aan deze kennismaking ging een korte persconferentie vooraf waarop de Islamleider zich ontpopte als een vriendelijk man die het prettig vond zelf te kunnen zien hoe het de Ah madiyya Beweging in Nederland ver- De Mobarak Moskee was het eerste Mohammedaanse bedehuis dat in ons land gesticht werd twaalf jaar geleden. De Ahmadiyya Bewe ging heeft als doel de verspreiding van de Islam over de gehele wereld. Zij is in 1889 opgericht. De eerste missionaris van de beweging arri veerde in 1947 in ons land. In ver band met het 20-jarig bestaan van de Ahmadiyya Moslim Missie draagt het bezoek een extra feestelijk ka rakter. De Islamleider gelooft dat het mo hammedanisme in de toekomst in het westen groot zal worden. Dit blijkt uit profetieën zo vertelde hij die voorspellen dat het westen eerst zal worden vernietigd maar daarna zal de Islam er sterk worden. Men kan zioh niet voorstellen dat zoiets in Rusland bijvoorbeeld zal gebeu ren maar toch gebeurt het want het is voorspeld" zei de Islamleider. De grootste boodschap die de Ah madiyya Beweging voor de wereld heeft is: de mens moet in een le vende relatie tot zijn schepper staan. Zonder deze verhouding tot God is er geen vreugde in het leven. Men leeft dan als een hond of een insect dat is geen leven". Zondag vertrekt de Islamleider weer. Hij gaat dan naar Kopen hagen om daar de eerste Deense Moskee te openen. F.I.O.M. protesteert ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraaf 181 Na inbraak Achtervolging over kerkhof Twee Duitsers hebben gisternacht 5000 gulden gestolen uit een geld kist in het kantoor van de Haagse begraafplaats Oud Eik en Duinen. mannen waren ontdekt, doordat de 17-jarige zoon van de beheerder gestommel in het kantoor hoorde. De jongeman waarschuwde zijn va der en deze belde de politie. De in brekers namen de benen, toen zij een klik hoorden in het telefoontoestel in het kantoor, dat met het toestel in huis verbonden is. Zij begrepen, dat iemand belde. De twee mannen renden het kerk hof op, achtervolgd" door de politie en door de beheerder en diens zoon. Plotseling kwamen zij voor een sloot te staan. De man, die het gestolen geld bij zich had, zag kans ove sloot te springen, maar de ander plonsde er midden in. Bij de sloot gearriveerd zagen de achtervolgers uit het kroos het hoofd van de Duit ser opsteken, die hun toeriep dat hij zich overgaf. Hij bleek een 45-ja- rige bankwerker uit Frankfurt Main te zijn. Achter een boom op het kerkhof vond de politie een tas met gloednieuwe inbrekerswerktui gen. De andere Duitser is nog niet gepakt. Reagerend op het feit, dat in land wel eens pasgeborenen worden gedood, heeft de Groningse arts me vrouw S. M. I. Damstra-Wijmenga, gezegd dat de ongewenste baby's dan wel bij haar op de stoep te vonde ling konden worden gelegd. De Ne derlandse federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind (FIOM) gelooft evenwel, dat door de idee van mevrouw Damstra niet het aantal gedode baby's zal verminderen, maar dat wel meer kindertjes te vondeling zullen wor den gelegd. Tegen dit laatste heeft de FIOM bezwaren, zowel van juridische en medische als van sociaal-psycholo gische aard. De bezwaren werden in aanwezigheid van mevr. Damstra op een persconferentie in Den Haag toe gelicht door bestuursleden FIOM. Daarbij werd geconcludeerd, dat er nog een tekort aan bekend heid bestaat met de werkzaamheden van de instellingen voor ongehuwde moeders. Mevr. Damstra te hebben geweten, dat het te vondeling leggen van kin deren strafbaar is en dat uitlokking van dit misdrijf eveneens strafbaar is gesteld. Zij durfde de consequenties van verbreiding van haar idee wel te aanvaarden. De FIOM wees bij monde van haar directeur, drs. R. G. Dreibel, erop dat een kind alleen te vondeling kon worden gelegd, als het in het ge heim is geboren. Er is dan geen me dische begeleiding van de zwanger schap en geen medische hulp bij de bevalling geweest. Bovendien is het te vondeling leggen een impulsieve daad. Wat moet er gebeuren als deze ongehuwde moeder haar kind terug wil? Zal zij haar angst voor de pu blieke opinie en de strafrechter over winnen. Of zal zij haar verdere leven met zelfverwijt blijven zitten?, vraagt de FIOM zich af. Voorts tekende de FIOM nog aan dat ongehuwde moeders hun kinde ren doden in een angstsituatie. Juist de grote psychische nood maakt, dat zij behoeften hebben aan hulp. Meegedeeld werd, dat 90 pet van de ongehuwde moeders zich tot de instellingen voor ongehuwde moe derzorg wenden. Van de in Nederland geboren kinderen waren er vorig jaar 4696, dit is bijna twee procent onwet tig. Van hen waren er naar schatting 4000 bij ongehuwde moeders. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3