Kathakalidrama dwingt i groot respect af Engeland moet eerst Europeser worden Geniet menig maal met tomaat Oer-oude danskunst Marktkooplui winnen slag Waterlooplein In eerste kwartaal 545 verkeersdoden MORRIS Plan tot inkorting van Holland-Festival vaag VRIJDAG 14 JULI 1967 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 Verfijnde Indiase cultuur ADVERTENTIE Vraag uw groenteman naar de gratis folder vol handige,feestelijke, hartige tomaatmogelijkheden bij de zeer langdurige detail-inter pretatie te volgen. Dit mag I ter niet weerhouden om met groot «T- Jacobsonprijs voor DE GAULLE IN BONN OVER E.E.G. (Van onze kunstredactie) Het Holland-Festival dat weldra enigermate op de helling zal worden gezet, om in de komende jaren tot een stabielere presentatie te geraken, bood gisteravond in de zomers warme Stadsschouwburg in Amsterdam een voorstelling met het Ka- thakali-danstheater uit India, die wellicht in expressie rpoeilijk te begrijpen viel, maar niettemin van een bijzondere verfijnde cultuur was. Ze is zelfs indrukwekkend qua eeuwenoude dans kunst, niet alleen door de generaties lang overwogen vormge ving, maar vooral door de gevestigde en in traditie diep gewor telde regels, waaraan de dansers zich primair hebben te houden, eer zij daarboven uit ruimte mogen zoeken voor hun individuele emoties. Kunstenaars dragen steen bij in Breda (Van onze correspondent) Artiesten van naam uit de wereld van het toneel, de klassieke en de lichte muze zullen worden gevraagd om een eigen steen met hun naam, kwaliteit en datum te komen inmet selen in de wandelgangen van het Bredase congres- en tentoonstellings gebouw ,,'t Turfschip", dat over twee .jaar wordt geopend. Met deze zoge naamde „prominentenstenen" een primeur voor Nederland wil direc teur Hans van Male zijn nieuwe „huis" origineel aankleden. Elisabeth Zernike De schrijfster Elisabeth Zernike heeft voor haar gehele letterkundige werk de Jacobson-prijs ontvangen. Deze prijs is gesticht door de Rot terdamse advocaat, mr. Ed. Jacob- son en wordt iedere vijf jaar uitge reikt aan een Nederlandse auteur. Als jury treedt op het bestuur van het Tollens-fonds, waarvan mevrouw Henriëtte de Beaufort voorzitster is. In de afgelopen jaren werd de prijs o.a. uitgereikt aan Marie Schmitz, Kees van Bruggen en J. van Ouds hoorn. (Van onze Amsterdamse correspondent) De slag om het Waterlooplein is zonder verdere slagen of stoten geëindigd in een flinke overwinning op punten voor de marktkooplieden. Deze voelden zich zoals gemeld achter- uitgesteld en bedreigd door de komst van een zaterdagse An tiekmarkt op een deel van het plein, waar zij zelf niet mochten staan. Temeer daar het plein voor de aanleg voor de IJtunnel- weg enkele maanden geleden een drastische verkleining heeft ondergaan, waren zij verontwaardigd over de vlotte manier waarop de Antiekmarkt tot stand is gekomen en het uitblijven van een oplossing van de problemen waarvoor de verkleining van het plein hen stelde. (Van onze correspondent in Bonn) Het bezoek van president De Gaulle aan Bonn is geëindigd zonder dat de Duitse regering erin is geslaagd de generaal tot andere gedachten te brengen over de toetreding van Groot- Brittannië tot de EEG. Alvorens lid van deze gemeenschap te worden, moest Engeland een meer Europese levenswijze voeren en zijn banden met de Ver. Staten herzien, zo vond De Gaulle. Wat „de zes" hebben opgebouwd, moet in stand worden gehou den en mag niet worden ontwricht. Getracht moet worden Amerikaanse overheersing te vermijden. Met betrekking' tot het Midden-Oos ten kwamen de gesprekspartners in het slotcommuniqué niet verder dan de vaststelling, dat er een situatie moet worden geschapen, die gevaren uitsluit. Als troostprijs bleek de Fran se president bereid afspraken te ma ken over „een hechtere samenwerking tussen Bonn en Parijs". De Indiase danskunst is van ori- gine een verhaalvorm. Zo vereelt ons de hier ten tonele opgebrachte, gezongen en gedanste Kathakali als der zes bestaande klassieke dansdrama's, een oude legende, die dateert van omstreeks het begin van de Christelijke jaartelling. Daarin wordt verteld van de vete tussen twee familiegroepen, waarvan via een vals dobbelspel de Pandavas ten gronde gaan en tot verbanning irden n'deeld. Het proces vol- ADVERTENTIE AUTO - OCCASIONS Morris 850 Saloon v.a. f 1950.- Morris 1100 de Luxe f4950.- BMW-Isetta 300 de Luxe f 750, Citroën 2 CV, i Citro wagen f 950,- 1 AMI 6, 1963-1964 f 2450.- Renault 4L Export 1964 f 1975.- Ford Taunus 17M, sup. 1964 f 4800.- Ford Taunus 17M '59 f 350,- Jaguar Mark Lti '60 f3450.- Morris 850 Saloon '61 f 1875,- DKW Junior de Luxe 1962 f 2350.- Austin A 40 Combi. vanaf f 850.- Peugeot 404. pracht wagen 1964 f 4500.- Morris Oxford VT '62 f 1650,- Sportwagens MG - A-1600 MK II 1962 1967 f 6850,. trekt zich niet zonder wreedheden, want de overwinnen den, onder lei ding van Duryodhana plegen een schanddaad op de vrouw van één der verslagen hoofdfiguren. In de verbanning beraadt men zich op wraak door list en vermomming. AJs deze op allerminst zachtzinnige wijze is voltrokken, geeft de -slotce remonie van dit drama, eerbetoon aan de Goden, die alles met hun wijsheid hebben gezegend. Inspannend Deze danskunst dient in India voornamelijk om het volk op de hoogte te houden van geërfde my then. Sinds de 17de eeuw is deze voor de dans gecultiveerd in mime en symbolen naar honderden patro nen van oog- en wenkbrauwoewe- gingen, houdingen van handen en vingers, van gebogen kniedansen, lij- en mond trekkingen en wat dies meer zij. Er is een muzikale bege leiding met een schel, bronzen plaat en enkele trommen op de basis van een twee, drie of vijfdelige maat en veelal met een syncopisch-accent op de laatste tel. Buiten dit alles is een kenmerkende kostumering voor ieder der dansers en een veelkleu rige grimering voor de typering der personages. Groen voor de goden, wit voor de hogere wezens en dan nog is er de pagodische vormbouw onder andere voor de hoofdtooi. Het gezongen en gedanste drama heet een verhaal te zijn dat het bes te aanspreekt indien men de regeis kent van al de expressiehoudingen en bewegingen. Maar voor ons, die bezijden deze cultuur staan, eist het een ontzaggelijke inspanning om dit Gistermiddag is nu in een bespre king' tussen de leiders van een actie comité van de marktkooplieden en de directeur van de dienst Marktwe zen van de gemeente Amsterdam overeenstemming bereikt over een oplossing die voor beide partijen aanvaardbaar is. De marktkooplieden hebben bij deze bespreking .een aan tal voor hen belangrijke veranderin gen weten te bedingen. Ned. Dans Theater naar New York? Het Ned. Dans Theater heeft een uitnodiging gekregen een veertiental voorstellingen te geven in New York City Center, één van de belangrijkste ballettheaters van New York. Het New York City Center is ge durende een lange reeks van jaren het vaste theater van het New York City Ballet van George Balanchine geweest. Sinds kort is dit wereldbe roemde ensemble in het nieuwe Lin coln Center gehuisvest. Deze uitnodiging is een gevolg van het succesvol optreden in het Sad- lers Well's Theatre in Londen een maand geleden. Het Nederlands Cen trum van het Internationaal Thea ter Instituut heeft medewerking ver leend bij de onderhandelingen, die sindsdien gevoerd zijn. De voorstel lingen zyn vastgesteld in de periode van 7—21 april 1968. Aangezien tal van problemen op gelost dienen te worden, zoals o.a. de orkestmedewerking, staat het op dit moment nog niet vast of deze uit nodiging geaccepteerd zal kunnen worden. In de zomer van 1965 maakte het Ned. Dans Theater een eerste tour- née naar Amerika, waar o.m. 14 voorstellingen werden gegeven in het Jacob's Pillow Festival. Er is afgesproken dat vanaf de Blauwbrug over de Amstel langs de nieuwe rijbaan in de richting van het plein een rij la-amen komt van kooplieden in tweedehands goederen. Daarachter komt een rij frontuit stallingen en daarachter 'n rij als bo nafide beschouwde lompenhandela ren. Het voor een goed verloop van de markt noodzakelijke directe con tact tussen de handelaars in tweede hands goederen en die in lompen dat door de verkleining van het terrein verloren was gegaan is hierdoor her steld. Ook zal de Lange Houtstraat, een van de zijstraten van het plein, in de markt worden opgenomen, een maatregel die voor ae marktkooplie den van groot belang is omdat hier mee een eind gemaakt kan worden aan de activiteiten van beunhazen die zich daar vaak opstellen. Het is de bedoeling dat de veranderingen zo spoedig mogelijk, maar in ieder geval met ingang van 24 juli een feit worden. Studie-commissies Men vluchtte in de oplossing van een binnenkort in te stellen commis sie, die zal bestuderen hoe deze sa menwerking op economisch, indus trieel en technologisch gebied kan worden verstrekt. De Westduitse mi nister van Economische Zaken kreeg de opdracht de werkzaamheden van deze gemeenschappelijke commissie voor te bereiden. Tevens zal worden gewerkt aan een gemeenschappelijke studie over de politiek-strategische situatie in de ja ren '70. Het is bekend dat de Franse regering een dergelijke studie al on derneemt met de bedoeling tot een continentale strijdmacht te komen die de hulp van de Ver. Staten niet meer nodig heeft. De Franse president Het bij zijn bezoek in Bonn echter duidelijk blij ken dat hij Amerika's rol in de hui dige militaire situatie ten volle er kent. Met Oost-Europa, aldus het Franse standpunt, moet men de middelen vinden om te komen tot een begrip en samenwerking, die maken dat er nog iets anders zal bestaan dan het stelsel van de twee blokken Oost- West. De politiek van ontspanning met het Oosten houdt ook in steun aan de Duitse hereniging. Hij zou met Kiesinger stemming hebben bereikt over maat regelen ter verbetering van de ver houding tussen West-Duitsland en de Oosteuropese landen. Kiesinger zou hebben gezegd veel waarde te hech ten aan Franse steun en adviezen op dit terrein. Iets concreets is hierover niet meegedeeld. Te voren niet ingelicht Een ander punt waarover de staats lieden het eens werden was, dat zij elkaar meer zouden ontmoeten, wan neer daartoe een dwingende aanlei ding bestaat. Van Duitse zijde denkt men hierbij vooral aan de recente ge beurtenissen in het Midden-Oosten. In Bonn beklaagt men zich er over dat men over de rol van de Franse regering in dit conflict in het geheel niet van te voren was ingelicht, zo als het volgens de inhoud van het Frans-Duits vriendschapsverdrag had dienen te gebeuren. Kanselier Kiesin ger noemde de resultaten van de be sprekingen, die bijna twee dagen in beslag namen, „bemoedigend". Het bezoek van de Franse presi dent aan Bonn verliep in de zomerse hitte zonder veel opzien. Voor 't eerst waren niet de uitgebreide veiligheids maatregelen genomen, die voorheen nodig waren omdat de Franse presi dent „bijzonder gevaar" zou lopen. Bonner automobilisten konden de Franse president en zijn gezelschap dan ook op straat gewoon passeren. De directe toekomst zal echter moe ten uitwijzen of de gisteren en ecr- gisteren gewisselde vriéndelijke woor den een periode van betere verstand houding inluiden. Het zou niet voor het eerst zijn dat generaal De Gaulie zijn partners voor grote verrassingen NAAR EENHEID De Angkkaanse kerkelijke lichtingsdienst heeft bekend maakt, dat heit voorneir eind augustus te beginnen met het tweede stadium van een poging na vier eeuwen scheiding de eenheid te hei-stellen tussen de R.-K. Anglicaanse Kerk. Leerlingen van een ballet school in Kopenhagen zochten gistermiddag de zon op en toonden hun kunsten ondanks de hitte, voor het stadhuis in open lucht. V.l.n.r. Elise Englund (Zweden), Gudrum Nim (Dene marken) Elizabeth Parker (En geland) Rafaella Lagioia (Italië) en Gerrie Paige V.S Amerikanen (650) komen getuigen Zaterdag 22 juli arriveren op Schip hol in vijf charterstnaalvliegtuigen ruim 650 Amerikanen die gedurende drie weken een tournee door Europa zullen maken. Nederland zal als eer ste gastland optreden. Het zijn chris tenen uit alle delen van de Verenig de Staten, die hun vakantie willen gebruiken om hun medemensen in de landen die zij zullen bezoeken, te vertellen wat de bijbel in hun ge loofsleven voor hen betekent. Velen willen getuigen van wonderen, die zij hebben beleefd. De groep staat onder leiding van ds. Sharnbach, een Amerikaanse predikant-zendeling. De groep zal van 23 t.m. 25 juli in Ne derland blijven als gast van de heer J. Maasbach, voorzitter van de Stichting Volle Evangelie-zending in Den Haag. (Van onze Haagse correspondent) In het eerste kwartaal van dit jaar zijn 545 personen bij ver keersongelukken om het leven gekomen. Vorig jaar bedroeg dit aantal in de eerste drie maanden 461. Tegenover deze stijging staat een daling van het aantal verkeers ongevallen. Vorig jaar waren er dat in het eerste kwartaal 64.658 tegen in 1967 49.027. Deze vermindering is in feite een vermindering van het aantal regi straties. In de voorafgaande jaien vielen aanrijdingen met lichte blik schade ook onder verkeersongeval len en derhalve waren ze van in vloed op het eindcijfer, maar sinds de nieuwe bepaling, dat van derge lijke ongevallen geen proces-verbaal meer wordt opgemaakt vallen ze bui ten de statistiek. Het kan dus heel goed zijn, dat het aantal niet gere gistreerde verkeersongevallen gro ter is dan in het afgelopen jaar. ter- Hond verjaagt indringer De 19-jarige mej. M. W. Gaemers werd gisternacht in haar slaapkamer in haai- ouderlijk huis, een beneden woning aan de Wiltzanghlaan in de Amsterdamse tuinstad Slotermeer. wakker doordat zij iemand in de kamer hoorde lopen. Toen zij om hulp wilde roepen nam de indringer haar in een wurggreep. Toen echter de hond van de familie begon te blaf fen betekende dit de redding voor het meisje. De indringer liet haar los en sprong het raam uit. De vader van het meisje, die direct een achtervol ging inzette verloor hem echter uit het oog. Wel werd een bromfiets bij het huis aangetroffen. De recherche onderzoekt nu wie daarvan de eige- wijl de statistiek van geregistreerd» ongevallen een daling te zien geeft. Het cijfer 49.027 heeft dan ook alleen betrekking op ongevallen van ernsti ger aard. Het aantal ernstige gewonden daar bij bedroeg dit jaar 7700 tegen 7237 in het eerste kwartaal van 1966. Ook het aantal lichtgewonden is in de eerste drie maanden van 1967 geste gen: van 3773 (in 1966) tot 4200. Het grootste aantal doden in het ver keer viel buiten de bebouwde kom: 336. Binnen de bebouwde kom wa ren er dat in het vegin van dit jaar 209. Voor 't aantal ernstige gewon den is het net omgekeerd. Binnen de bebouwde kom 5251, daarbuiten 2449. In totaal zijn er vorig jaar 2612 do den in het verkeer gevallen. In Noord-Brabant kwamen in totaal 464 personen om en in Zuid-HoUand Geopend van 8 tot 22.00 uur per werkdag en zaterdag van 9—18 uur. Kom nu kijken en kopen bij: LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. Kettingbotsing Doordat gisteren een door een Boskoper bestuurde personenauto in Reijerskoop tegen een geparkeerd V.W.-busje botste, schoof dit busje eerst tegen een eveneens geparkeerde auto. Het busje kwam vervolgens in een sloot terecht. Een broer van de Boskoopse auto bestuurder liep tengevolge van de botsing, een lichte hersenschudding Bezoekersaantal viel niet tegen (Van onze correspondent) De voorzitter van het Holland-Festival mr. H. J. Reinink heeft gistermiddag op een persconferentie in Amsterdam met klem ontkend dat het plan om het Holland-Festival volgend jaar in te korten van vierenhalve tot drieënhalve week mede is ingegeven door een teruglopend aantal bezoekers. ..Het Holland-Festival heeft dit jaar niet minder bezoekers getrokken dan vorig jaar. Alleen in Rotterdam en Utrecht is het aantal bezoekers tegengevallen. In Amsterdam en Den l dez^menL Haag, de oorspronkelijke Festival-steden is dit zeker niet hethij meende geval", zei hij. Nieuwe Europese Commissie wèl politiek, zegt Rey .ue sfeer in de nieuwe Europese Commissie, die vorige week in de plaats is getreden van de EEG-com- missie, de Euratom-commissie en de hoge autoriteit der EGKS. is duide lijk politiek, aldus verklaarde de voorzitter van de nieuwe executieve, de Belg Jean Rey, gisteren bij zyn eerste ontmoeting in zijn nieuwe iunctie met de Europese pers in Brus sel. De meeste van de veertien com missarissen zijn vroegere ministers of hebben parlementaire politieke en-a- ring. zo voegde hy hieraan toe. Rey verklaarde dit naar aanleiding van de wel gehoorde vrees, dat de Europese Commissie na het vertrek van Hallstein veel minder een poli tiek en veel meer een zuiver admi nistratief orgaan zou worden. Onze taak is politiek en economisch, zo be toogde hij, en het politieke deel er van is duidelijk voor iedereen, al wa« het maar, doordat liet Europese par lement de Europese Commissie tot aftreden kan dwingen door haar be leid af te keuren. Rey gaf toe. dat de politieke me ningsverschillen tussen de zes rege ringen over de toekomst van Europa zeer groot zyn. Volgens hem is het de Europese Commissie deze meningsverschillen die naar •namelijk het gevolg Dat de belangstelling voor het Hol land-Festival nog steeds groot is il lustreerde mr. Reinink met dit voor beeld: „Woensdag, donderdag en van daag, de laatste drie dagen van het Festival, trekken de Holland-Festi- val-manifestaties in Amsterdam en Den Haag ondanks de warmte, meer dan 10.000 bezoekers. Het plan tot inkorting van het Fes tival is nog vrij vaag. Mr. Reinink en de directeur van het Holland-Festi val, mr. J. den Daas. zullen het be stuur van het Holland-Festival dit najaar een voorstel doen. De belangrijkste redenen waarom men tot inkorting van het Festival wil komen zijn volgens mr. Reinink het vooruitzicht, dat de subsidies niet verhoogd zullen worden, terwijl de kosten wel blijven stijgen en de over weging. dat vierenhalve week eigen lijk te lang is om de spanning er in te houden. Daarbij komt dat het steeds moei lijker wordt in het kader van het Holland-Festival uitzonderlijke con certen te geven, omdat de grote or kesten in het normale seizoen uit voeringen kunnen geven op Festival- peil. van 1 Zeiidingsdag G.Z.B In de fraaie bossen van Drieber- gen-Rijsenburg wordt donderdag 3 augustus de landelijke zendingsdag van de Gereformeerde Zendingsbon d in de Ned. Herv. Kerk gehouden. Be halve zuster Staal, die met verlof uit Kenya in ons land is, zullen spreken ds. H. Talsma uit Den Haag; dr. R. J. v. d. Hoef uit Papendrecht; ds. J. Kooien van Werkendam; ds. H. G. Abma uit Gouda; ds. J. H Vlijm van Krimpen aan de IJssel en ds. L. Blok van Ridderkerk.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7