mEngelse partituren lagen in vuilnisbak Somber perspectief voor Bondsrepubliek 'IN KNOKKE IS MEN UITGEZONGEN Engeland eerste Wet tegen Duizenden doden in Nigerië Bende jonge rovers in Rotterdam gepakt piraten- zenders VRIJDAG 14 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van onze r.t.v.-medewerkster) Wat algemeen werd verwacht is gebeurd. Engeland heeft het negende „Festival van zangvoordracht" in Knokke gewonnen. De Franse ploeg, een beetje bedrukt kijkend, kreeg de tweede prijs, België de derde. De vierde ging naar Duitsland, de vijfde naar Nederland en de zesde prijs naar Italië. Engeland heeft oovendien nog een extra beloning gekregen, want de persprijs }ette,.was toch voor Roger Whittaker: van de 35 stemmen werden er de on 21 aan hem gegeven. Aangezien er vier juryleden ontbra ken en er vier niet mochten stem men. waren er maar vier over. Toch verliep de stemming zoals iedereen had verwacht. Een overgelukkige Engelse ploeg verliet na de prijsuit reiking het podium. In de jury zaal wachtte hun de champagne, de feli citaties en een horde van handteke ningenjagers. Een van de aanwezi gen ging naar Whittaker toe en zong zijn festivalschlager in wat verander de woorden: „Now you are a rich man," een variant op het door hem hier zo beroemd geworden Anatevka- 'Het zat de Engelsen gisteren ove- ïSSp^rigens niet mee. Om 12 uur kwam vart (een wanhopige ploegleider het strand vocoPrennen en vroeg aan ieder bekend aangezicht, dat hij maar zag: „Jongens, jjg gunnen jullie me ook vertellen vjaar de arrangementen voor het grote or- 3jkest zijn?" De man was helemaal in paniek, want niemand kon ook maar een spoor van de muziek vinden. |Wat wèl gevonden werd in een afge- ilegen hoekje, was een stapel Italiaan partituren. Het bracht de Engel- i prompt op een idee. Ze holden jin gezelschap van enkele Belgische agenten, naar het hotel van de Ita lianen, braken daar de kamer in en doorzochten alle kasten in de hoop SStiktliets van hun partituren aan te tref- |fen. Ook vergeefse moeite. De repe- (tities gingen niet door. Tot er iemand ging kijken in het grote [vuilnisvat van de keuken van het Casino. Daar lagen de partituren. iVies natuurlijk, bedekt met koffie- prut en andere keukenafval. Maar toch nog wel te lezen. De [repetities werden ijlings begonnen. Kennelijk hebben deze strubbelingen de Engelse ploeg niet in het minst geschaad. Wie de dader is, is niet [bekend. Van Casino-zijde schuift men het op een wat slordige suppoost. ,3SC! Stemming 5J De stemming ging gisteravond op enigszins merkwaardige wijze. C Miss - verkiezing in Sclieveiiingen In Scheveningen zal van 12 tot en met 26 augustus een miss-verkiezing metl worden gehouden. Nadat alle kan- „Lydidaten hebben geshowd in het Luxe Chou Bad wordt een groep van naar schat- 6| ting ongeveer dertig jongedames ge selecteerd. Ieder kan vervolgens in a drie ronden punten verzamelen, waarvan het hoogste aantal het voorrecht verschaft zich Miss Sche veningen te noemen en een perso nenauto te ontvangen. De punten worden gegeven voor vormelijkheid tijdens vertoeven in j uitgaansgelegenheden, voor elegance tijdens flaneren op di boulevard en voor schoonheid bij het tonen van bad. en of strandkleding. Dit laat ste geschiedt op de finale, waarbij de mening van het publiek eventueel de doorslag geeft voor de uitverkie zing. ircai» ïog 0 Op 15 augustus in Engeland lied. Voor de Nederlanders is het dus de vijfde prijs geworden, een prijs waar toch wel een luchtje aan zit. Er zijn echter lichtpunten. Door zijn verrichtingen op de laatste avond heeft de Nederlandse ploeg dc aan dacht getrokken van belangrijke mensen, zoals de producers van de BBC, platenmaatschappijen uit het buitenland en andere radio- en tv.- stations in West-Europa. Casino-directeur zelf. In deze brief staat o.a. het volgende: „Niettegen staande u zelf om 18 uur „ja" stem de (u was natuurlijk volkomen vrij om „tegen" te stemmen) verwittigde u, na 20 uur 's avonds de heer Rosa, voorzitter van de jury, van uw be slissing geen deel meer uit te maken van de jury. Wij zelf aarzelen niet uw handelwijze minstens als een ge brek aan fair play tegenover de an dere juryleden en tegenover de di rectie van het Casino te beoordelen. Men mag geen verbintenis aangaan om plaats te nemen in de schoot van een jury voor de aanvang van een wedstrijd, deze verbintenis op zekere dag om 18 uur bevestigen en een paar uur later woord- en contract breuk te plegen. Dit is inderdaad uw geval geweest." En verder: „Wij trachten gedurig de organisatie van de Europabeker in een feeststem ming te plaatsen. In het teken voor al van vriendschap tussen onze twee Benelux-landen: Nederland en Bel gië. Het spijt ons te moeten vaststel len, dat u dat niet verstaan of niet aangevoeld hebt. Wij behouden ons het recht voor aan dit schrijven de nodige ruchtbaarheid te geven, op dat ook het publiek, dat met belang stelling de gebeurtenissen van d e Europabeker volgt, de ware toe dracht der zaken zal kennen." Wat dan ook inmiddels gebeurd is, want de brief is in gestencilde vorm rond gedeeld bij de internationale pers. Bezoek mij Mogamboéén van de zeer zeldzame goril la's in DIERENPARK WASSENAAR Vu'geils generaal Gowon, de leider van de federale regering in Nigerië, zouden bij de poging de afgeschei den provincie Biafra tot de orde te roepen, tweeduizend Biafraanse mili tairen zijn gedood. Aan regeringszijde zouden slechts 25 doden en 150 ge wonden te betreuren zijn. De rege ringstroepen zouden intussen ook de universiteitsstad Nsoekka hebben veroverd. Nsoekka ligt vijftig kilo meter van Enoegoe, de hoofdstad van Biafra. Volgens het radiostation van de afgescheiden provincie Biafra gaan de federale troepen zich in de omgeving van Gakem te buiten aan gruweldaden, waarbij winkels geplun derd worden en brand gesticht wordt. Voorts zou de luchtmacht van Biafra (enkele oude toestellen van het type Douglas B-26) stellingen van de federale troepen aan de noordgrens hebben gebombardeerd. NCRV Tour de France Nieuws Voor u zingt: Belina Paulus van Tarsus Journaal en weeroverzicht Attentie Proinenadeconcert De parallelle wereld; spionagefilm 14 juli in Parys; documentaire Dagsluiting Laatste nieuws NEDERLAND 1 6.30 uur 6.50 uur 7.00 uur 7.25 uur 8.00 uur 8.20 uur 8.45 uur 9.25 1 10.20 i 10.35 1 10.45 1 NEDERLAND 2 VARA 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Coronation Street 8.55 uur Achter het nieuws 9.20 uur Skütsjesilcn 1967 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 9.55 i 11.10 Met de arrestatie van tien jonge lui in de leeftijd van 14 tot 20 jaar heeft de Rotterdamse recherche een bende opgerold, die zich de afgelo pen maanden heeft schuldig gemaakt groot aantal roofovervallen, hebben o.m. bekend in de nacht van 30 juni op 1 juli op de Hillevliet in Rotterdam-zuid een tramconducteur te hebben neergeslagen, ernstig mis handeld en beroofd. Voorts gaven zij toe nog een groot aantal berovin- Intocht Antwoord De heer G. J. Nellens heeft al is Ageeth Scherphuis dan inmiddels al vertrokken naar Nederland haar nog een schriftelijk antwoord toege zonden op haar brief, die zij op het laatste moment voor haar wegblij ven heeft doen overhandigen aan de voorzitter van de jury en aan de En Willem Duys? Hij was van plan om vanmiddag om 4 uur een grootse intocht van hem en zijn ploeg te houden in Amsterdam. In open lan dauers gaat men van het -Leidse Plein door het gehele centrum van de stad, om dan daarna te eindigen bij de „Club 67" in de Korte Leidse Dwarsstraat. Een stunt, die men in België op z'n zachtst gezegd „vreemd" vindt. diefstallen en inbraken. De misda- I gen in Rotterdam-zuid. den van de jongelui, allen Rotter- zelfs bij de politie nog geen aangitie damse, hadden vrijwel uitsluitend in was gekomen. De buit. die de jon- Rotterdam-zuid plaats. gelui aan de berovingen, diefstallen inbraken overhielden loopt De politie denkt het jeugdige mis- dadigers-consortium juist op tijd te hebben opgerold. De bende dreigde namelijk tijdens haar operaties steeds gevaarlijker te worden en terreur daden niet te schuwen. De laatste tijd droegen en gebruikten de jon gelui tijdens overvallen en inbra ken messen en met metalen ballen verzwaarde ijzeren kettingen. Zij KEULSE HOOGLERAAR OVER ECONOMISCHE TOESTAND (Van onze correspondent in Bonn) De economische toestand ziet er voor de Westduitse Bondsrepubliek uiterst somber uit, aldus de vroegere raadgever en staatssecretaris van Er- hard, de huidige Keulse hoogleraar MüllerArmack. Het was deze figuur,die de term .sociale markteconomie" gaf aan het economische stelsel, dat hij zelf mee hielp ontwerpen en dat Erhardt in zijn tijd als minister van Economi sche Zaken tot de veelgeroemde Wirtschafts wun d ermannmaakte. De professor richtte zich in een brief aan leden van het kabinet, on der wie minister van Economische Zaken. Schiller. Het stuk werd ter sprake gebracht bij de recente kabi netszittingen, waarop tot bezuinigin gen en belastingverhogingen werd be sloten. Het is nu in het weekblad „Die Zeit" gepubliceerd. Müller-Ar mack acht het belangrijker de eco nomie in het land te stimuleren, on der andere door middel van „injec ties" door de staatsorganen, waarbij een daarmee verbonden groeiende schuldenlast aan deze zijde minder ernstige gevolgen zou hebben dan de pogingen die nu worden ondernomen, '30— ,H.i De Engelse regering heeft, gisteren aangekondigd, dat de wet tegen de i piratenzenders 15 augustus van kracht wordt. Twee van de vele sta- J tions hebben prompt aangekondigd, itsfr dat zij uit de ether zullen verdwij- dai De regeling maakte haar beslis sing in het Lagerhuis bekend bij monde van de Engelse minister van Posterijen Edward Short. Er liggen thans acht van die sta tions buiten de kust van Engeland. De BBC heeft plannen een eigen ..pop-service" te beginnen ten ge rieve van de miljoenen tienerfans van de straks illegale stations. De B.B.C. zal geen reclame maken In haar pop-uitzendingen. Het effect van de maatregel is volgens de minister afhankelijk van de medewerking van andere Europese staten. J Ted Allbury, directeur van Radio 355 en Radio 227, heeft verklaard de 19! uitzendingen per 15 augustus te zul- 1» len staken, Radio 227 zendt in het Nederlands uit. 1^ De directeur .van Radio Schotland, Tom Shields, heeft het regeringsbe- i sluit rampzalig genoemd. Hij had gisterenmorgen nog aan de rege- ring een voorstel gedaan, behelzende dat 1 procent van de reclame-op brengst aan de staat zout! toeval len en dat deze toezicht zou krijgen op de programma's. Men verwacht niet dat minister ItL' Short op dit voorstel zal ingaan. sluitende begrotingen te construeren met behulp van belastingverhogingen. ..Het eerste halfjaar van 1967 heeft geen verbeteringen in de conjunctuur gebracht", aldus de hoogleraar, „en we kunnen rustig zeggen dat het tweede halfjaar ook al verloren is. De werkelijke stagnatie treedt overigens pas in 1968 op en we staan daarmee voor het gevaar, dat we in een open crisis geraken waarin, zoals van 1929 tot 1933. de economische stagnatie de financiële crisis versterkt en het opheffen van de financieel- politieke crisis juist de economisch-politieke crisis verhevigt. Het gevaar van een escalatie komt daardoor binnen het gebied der mogelijkheden met alle ge varen op politiek gebied, waartegen de grote coalitie maar beperkt werk zaam is". Gevaar an twee kanten Het, gevaar komt volgens Müller- Armack van twee kanten. Zo noemt hij de „op het ogenblik in zijn con sequenties niet overzienbare experi menten met de invoering van de be lasting op de toegevoegde waarde", en daarnaast de „beperkende maat regelen die genomen worden in ver band met de reusachtige tekorten in de huishoudingen van bond en deel staten, en die iedere conjuncturele impuls opzuigen". Müller-Armack bevindt zich met zijn opvattingen grotendeels in het vaarwater van minister van Econo mische Zaken Schiller, die als hoog leraar in de economie ook veel posi tiefs in de theorie van de sociale markt-economie ziet. H ijheeft zich bij de recente ka bin ets-beraad- slagingen met hand en tand tegen z'n ambtenoot van Financiën, Strauss gekeerd, die een voorlopige oplossing van de problemen in belastingverho gingen ziet. vele duizenden guldens. Ook de schade die zij bij inbraken in sport kantines, winkels en zwembaden aan richtten was zeer aanzienlijk. Uit de verhoren van de jeugdige arrestanten kwam vast te staan, dat de bende er in een oude auto van een 19-jarige loswerkman in diverse combinaties op uittrok. De berovin gen voltrokken zich steeds volgens een zelfde patroon. Terwij 1 de los werkman de auto bestuurde hielden zioh enkele andeven achter in de auto op de vloer verborgen, 't slacht offer, dat was uitgekozen om te wor den beroofd werd daarna door de chauffeur aangeroepen. Wanneer de prooi in de buurt van de auto was gekomen sprongen op een teken van de loswerkman de jongens achterin te voorschijn, het slachtoffer werd tegen de grond gewerkt- en beroofd, waarbij dikwijls ernstige gevallen van mishandeling voorkwamen. De inbraken pleegden de jongelui merendeels in kantines van voetbal velden, zwembaden en winkels. Zij braken daarbij speelautomaten en jukeboxen open, stalen drank en snoep en richtten aanzienlijke ver nielingen aan. Voorts stalen zij fruit uit geparkeerde groentenwagens. Melk en andere zuivelprodukten werden weggenomen uit voor bezor gers klaargezette yoorraden. De ge stolen goederen sleepten de bende leden naar een kelder in Zuidwijk, waar zij in een ruimte van 2 bij 3 meter. Soms met zijn zessen op nacht doorbrachten. Bij het onder zoek trof de politie in de kelder nog een groot deel van de gestolen en ge roofde goederen aan. Maatregelen -k De dertigste Snip en Snap Revue Proficiatheeft gister avond in Theater Gooiland in Hilversum haar generale repeti tie beleefd. Volgende week vrijdag heeft de première in Theater Carré in Amsterdam plaats. Na tuurlijk is de show weer opge bouwd rond de grollen en grappen van Piet Muyzelaar en Willy Wal den. Bij het showelement is een grote plaats ingeruimd aan musi calster Mieke Bos rechtsen zanger-danser Donald Jones. Als concrete maatregelen stelt pro fessor Müller-Armack voor dat het probleem van de overvloedige kolen- produktie tegemoet getreden wordt, met rigoreuze beperkende bepalingen op de olie-invoer en een nieuwe en vérgaande herorganisatie van de mij- Voor de staalproducerende industrie wil Müller-Armack de concurrentie- verhinderende bepalingen opgeheven zien, terwijl de export-financiering op de stand van het buitenland dient te worden gebracht. Verder zou onder meer de motorvoertuigenbelasting voor een bepaalde tijd opgeheven moeten worden en zouden ten bate van onderzoek en ontwikkeling in de reactor-bouw. in de elektronische er in de vliegtuigindustrie staatssubsi dies moeten worden gegeven, dan wel belastingverlagingen moeten worden ingevoerd. Van de zijde der Bondsregering is op de openbaarmaking van het rap port van Müller-Armack nog geen verklaring gevolgd. Wel toonde men zich verbaasd dat het rapport nu al verschenen was. In 1963 Meer dan helft verdiende minder dan 6.000 gulden Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft voorlopige cij fers gepubliceerd over de inko mens- en vermogensverdeling 1963/64. Duidelijk wor-dt weerge geven, dat het aantal personen in alle mkomensklassen beneden f 6.000.terugloopt. Uit deze cijfers blijkt dat in 1960 het aantal beneden deze grens nog 3.212.000 67 ró van het totaal) bedroeg. In 1963 komt dit op 2.790.000 (53 Boven de f6.000.nemen de aantallen in alle klassen toe de stijgings- peroentages variëren van 22 tot 90. De hoogste stijgingen komen voor in de klassen f 8.000.tot f 10.000.—. Het gemiddelde inkomen per inwoner steeg in deze drie jaar met 26 Per belastingplich tige met 19 Het aantal personen met een vermogen van f 50.000.- en meer is van 1961 tot- '64 gestegen van 245.200 tot 318.500 ofwel met 30 Het totale vermogen bo ven deze grens is iets sterker gestegen, nl. met 33 De grootste toeneming van de aan tallen vindt men in de klasse f 100.000 tot f. 200.000, t.W. 43 gevolgd door de klassen f 200.000 tot f 300.000 en f 300.000 tot f500.000, met 40 resp. 37 Bij deze cijfers, zo onder streept het CBS, dient men te bedenken dat het hier steeds gaat om nominale bedragen. Geen rekening kon worden ge houden met de waardevermin dering van de gulden. en Over het Knokke-festival le ze men elders. „Kunst per kolom" In „Kunst per kolom" liet Will Simon zien hoe een ochtend en een avondblad in elkaar worden gezet, van „ziektebeeld Adenauer ongewijzigd" tot aan de dood van Jane Mansfield. Ik heb ernaar gekeken totdat Brandpunt begon, maar ik moet zeggen dat ik van die helft niet onder de indruk kwam. Wel kwam de gejaagdheid, de veel zijdigheid van het werk op zo'n krant goed uit de verf. Men riep elkaar voortdurend via luid sprekertjes toe. maar op de uren dat ik op de redactiebureaus van beide kranten kom is het er blijkbaar toevallig altijd heel rustig en tamelijk gezapig. Zo'n schilderachtige heksenketel als het hier werd voorgesteld, is het ook weer niet". Brandpunt' „Brandpunt" wijdde natuur lijk aandacht aan de bijeen komst van de bisschoppen in ons land, waarbij uit een ge sprek met monseigneur Zwart kruis bleek, dat de conferentie niet zo goed geplant was: drie dagen bleek veel te kort voor de overvolle agenda, zo kort dat het celibaat er niet meer op ge plaatst kon worden, zo kort zelfs dat de belangrijke reden van de kardinaal niet besproken had kunnen worden. Zo zien we weer. dat althans organise rende bisschoppen niet onfeil baar zijn. Verder leerden we van Brandpunt dat er een oor logje woedt tussen Kenya en Somalië, met de heen en weer trekkende nomaden aldaar als grootste slachtoffers. Tenslotte had Ed van Westerloo een ge sprek met prof. Polak, de mi nister van Justitie, over de moord bij de Kruisberg (waar bij de ietwat aarzelend spreken de minister toch uitvoerig uit de doeken deed hoe het ziekte beeld van de moordenaar er had uitgezien en waarom er van aanwijsbare schuld nergens sprake was) en daarna over eventuele klasse-justitie in het geval van Boudewijn H een veronderstelling die de verre van zich wierp. VOOR VRIJDAG 14 JULI licht progr. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 R.V.U.: Recreatie: De mens in zijn dynamisch evenwicht, door Prof. Dr. J. Bastiaans uit Leiden. NRU: 20.00 Grenspost: informaties voor en over vakantiegangers. 21.55 Frlsla cah'tat: doc. over Friesland. 22.25 Humanistisch Verbond. Kort kommentaar onder red. BAR NA DE BAR Een losarbeider uit Leiden had samen met wat vrienden een lang durig bezoek gebracht aan een bar, waarbij het bier rijkelijk vloeide. Op weg naar huis maakte de losarbeider het wel bar en pleegde op straat al lerlei dronkemans baldadigheden. In de Donkersteeg trapte hij te gen de buitendeur van een woning, waardoor de deur werd beschadigd. Op de Mare keilde hij een vuilnis bak door de vitrine van een winkel Voor dit alles werd bij de Hadgse politierechter de rekening gepresen teerd. De winkelier vorderde f 131. voor de vernielde ruit en f 173.voor de beschadigde goederen. De officier van Justitie eiste f 80.- boete, een week gevangenisstraf voor waardelijk en toewijzing van de ci viele vordering. Omdat verdachte verstek liet gaan, vonniste de rechter overeenkomstig de eis. Europa-gesprek over ruimte iu presenteren zich. klankbeeld. 23.45 gram.muz. 23.55-24.00 Nws. 19.00 Help: 9.30 Op reis Burney, muzikaal dagboek VARA: 21.00 1 14 etappe. 22.30 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn: gevar. progr. (8.30-8.32 Nws.; 8.32-8.45 Touringclub: vakan tietlps; 9.35Waterstanden). 12.25 2.40 Overhelds- Rome besloten De achttien landen van de ruim tevaartconferentie in Rome hebben gisteren hun besprekingen besloten met het instellen van een perma nente commissie om de diverse pro gramma's van de Europese instellin gen te harmoniseren. Deze instellin gen zijn Esro, (voor ruimte- onder zoek). Eldo (voor de ontwikkeling van een raket) en Cets (voor kunstmaan- communicatie) De conferentie, die drie dagen heeft geduurd, werd bijgewoond door 17 niet-communistische Europese lan den en Australië. Besloten werd mins tens eens per jaar een conferentie van Europese ministers voor ruimte vaart te beleggen. Tegen het eind van het jaar zal de permanente com missie de plannen voor een verbe terde Europese communicatiekunst maan bestuderen. Aan het hoofd van de commissie komt te staan J. P. Causse, directeur van het ruimte vaartcentrum Bretigne-sur-Orge ten zuiden van Parijs. In de tweede ronde van het he renenkel van het internationale ten nistoernooi dat deze week in Eind hoven wordt gehouden heeft de Ne derlandse kampioen Tom Okker met 6—2 6—3 gewonnen van Hans Adema van Scheltema. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Soc. strijdt. 7.23 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. (8.30 Van de voorpag., persoverz.) 9.40 stereo: Oude muz. 10.00 Z.O. 135, gevar. progr. (Om 11.00 Nws.) 12.15 Welkom Afri ka!, lezing. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Act. sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varla. 13.15 Lichte gramjnuz. voor teenagers. 14.15 Voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazi ne. 15.40 Nws. 16.02 Varen: kerelswerk lezing (III). 16.15 Operamuz. 17.10 Elektronisch orgelspel. 17.30 Radlo- 15.00 Nws. 15.02 Live!: mod. kaans amusement. 15.30 Tournee: nu zikale zwerftocht. (16.00 Nws.). 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow: sport e TELE VIS Nederland t - slechthorenden). AVRO: 16.00 Sport- panorama. 16.o0-17.30 Voor de kin deren. 17.30-17.40 Laatste gedeelte en -n de Grand Prix te Silversto- Een opdracht 22.30 Singing Fuld liedjes met combo- begeleldlng. NTS: 22.50-22.55 Journaal. i Studio Hamburg). NTS: 22.15-22.30

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5