„Tour de Frats" deed Leiden aan Automatisering in Lisse bij veiling HOBAHO Scholenplan voor 3 jaar D Gasproduktie staken GERO CASSETTES v. d. Water Dr. Ch. J. de Wolff buitengewoon lector 4 juivrijdag 14 juli 1967 LEIDSCH DAGBLAD I Vanochtend startten 160 renners Biaani Vanochtend om kwart over tien gaf de burgemeester van geiden, mr. G. C. van der Willigen, het startsein voor de vijfde muse itappe van de Tour de Frats. Begeleid door de politie, die er Tdag'oor zorgde, dat de rennertjes geen last hadden van het overige 283 Merkeer, vertrokken zij in de richting Noordwijk, om via Kat- 'uiaenfijk, Wassenaar, Den Haag, Scheveningen en Loosduinen van- °nd 'n Monster aan te komen. Daar zullen zij gezamenlijk een uwltrandwandeling maken, waarna de namen van de tourwin- oiKenJaars bekend worden gemaakt. Jiae i) 10~~1 Gisteren ia alles heel rustig ve menig puntje ieroverd. Jasje van der Zijden uit e gesüsse veroverde hierdoor de Oranje ppenijui in het ploegenklassement had r DRU de leiding. Gisteren was de *euffllmir in Oude Water al twee „mis- rijker geworden en een meca- •"ffjour in Vanochtend vertrok de Tour met nt^og een aanmerkelijke versterking. Haar liefst twaalf jongens uit Lei- uur|en sloten zich alsnog bij de kara- waardoor twee extra ploe- konden worden gevormd. Het bijna allemaal jongens uit de van de Haverstraat, waar de •s hebben overnacht. Het was in de school waar zij een onder - or de nacht hadden gekre- vreselijk warm. Velen konden irdoor de slaap niet vatten, met Hurek gevolg- dat zij vanochtend niet tejneer wakker waren te krijgen. Hier- sr?°°r moest de Tour een half urn- la- itheeier vertrekken dan aanvankelijk het g<j>lan was. ^k8 Om kwart over tien waren allen echter present op het Stadhuisplein, waar de burgemeester en wethouders hen een versnapering aanboden na- da- Als gevolg v h£w!,lne "P de overschake- de eigen gemeen telijke gasproduktie geleidelijk inge krompen. Zodra binnenkort, naar van verwachting reeds in juli 1967, 'o^look de laatste gemeente waaraan 1 Lelden stadsgas engros leverde volle- Riotfldlg op het aardgasnet zal zijn aan gesloten, wordt de gasproduktie ge heel gestaakt. Hieruit vloeien de volgende liquida- )s- ^tiekosten voort: le f a. de boekwaarde der produktie- middelen, te stellen op rond 13.300.000. Van de NV Nederlandse Gasunie wordt een bijdrage ver wacht van rond f 1.200.000, zodat de netto boekwaarde circa f 2.100.000 b. de kosten, verbonden aan het slopen en afvoeren van de produk- tiemiddelen; c. de kosten, verbonden aan de af vloeiing van die personeelsleden, wel ke niet herplaatsbaar zijn. i In totaal worden deze kosten ge raamd op f 2.500.000. ciy Het ligt in de bedoeling dit be- drag in de rekening van de Stede lijke Fabrieken van Gas en Elektri- ,ur' citeit te activeren en de afschrijving i hiervan op dezelfde wijze als en in f combinatie met de kosten van de overschakeling op aardgas te doen geschieden. j Hiervoor is nodig de beschikbaar- stelling van een krediet van i f2.500.000 waarop de bijdragen i in deze kosten van de gemeenten 1 Waaraan Leiden stadsgas engros le- 1 verde, in mindering zullen worden i ij gebracht. Aangezien momenteel nog in stu- die is hoe groot die bijdragen rede- ij Ujkerwljze zouden moeten zijn, kan i hiermee op dit moment geen reke- ning worden gehouden. B. en W. stel- len de raad voor in deze geest een lj besluit te nemen. advertentie juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 mens het gemeentebestuur. Toen hen dit werd verteld lieten de wielren- nertjes een driewerf „Hoera" over het Stadhuisplein schallen. Daarna klonk de knal van het klapper pistooltje, waarmee mr. Van der Wil ligen het startschot loste. Onmiddel lijk verdween de tour met gezwinde spoed in de richting van Monster. Burgemeester G. C. van der Willigen richt het klapperpistool omhoog voor het lossen van het startschot van de Tour de Frats. (Foto L.D./Holvast) Onderhoud van Leidse straten In opdracht van de dienst Gemeen tewerken wordt deze maand een be gin gemaakt met herbestrating van Telderskade, Mulderstraat, Sumatra- straat, Mariënpoelstraat en Zwei- landlaan. Tevens wordt met de aan leg van Scarlattistraat, Paganini- straat, Griegstraat en Smétanastraat begonnen. Aan de Haagweg (vent- weg) zullen reparaties worden uitge voerd. Gymnastieklokaal Moessorgskistraat Op 2 maart 1965. besloot de raad zich te verbinden om twee door de Vereniging voor Chr. Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs te Leiden in het zuidwestelijk stadsdeel te bouwen semi-permanente gym nastieklokalen van deze vereniging over te nemen, en wel het aan de Moessorgskistraat geprojecteerde lo kaal bij het gereedkomen van de uitbreiding van het gebouw van het Chr. Lyceum aan de Kagerstraat en het lokaal, geprojecteerd aan de Brahmslaan. De beide gymnastieklokalen zijn omstreeks 1 januari 1967 in gebruik genomen. De uitbreiding van het Chr. Lyceum aan de Kagerstraat is thans gereed en het schoolbestuur biedt het lokaal aan de Moessorgskistraat per 1 augustus a.s. ter overname aan. De boekwaarde van dit lokaal per laatstgenoemde datum wordt ge raamd op f 305.500. Ten behoeve van de bouw van het lokaal aan de Moessorgskistraat dient dit terrein thans uit het grond bedrijf te worden genomen tegen een vergoeding van f 35 per m2. Voor een goede gang van het on derwijs is het van belang dat het lo kaal reeds per 1 augustus a.s. in ge bruik kan worden genomen. Nieuwe aanpak open jeugdwerk herv. gemeente Met ingang van het nieuwe sei zoen (september) wordt het open jeugdwerk van de Leidse hervorm de gemeente in een nieuwe vorm gegoten. De al enkele jaren bestaan de jeugdcentra „In den Moriaen" en „Rehoboth", die al in een coördina tiecommissie samenwerkten, wor den opgeheven en gaan samenwer ken in een nieuwe stichting, waaraan de naam „Leython" werd gegeven. Al de activiteiten van deze nieuwe stichting worden samengetrokken in het L.H.J.-gebouw aan het Leven daal. Het ligt in de bedoeling, dat met september een geheel andere aanpak aan het sociëteitswerk wordt gegeven. Zo zal er b.v. veel aan dacht worden geschonken aan het ..open huis", dat het LH.J.-gebouw toch wenst te zijn. Was dit open huis er in het verleden alleen 's-middags op de werkdagen vanaf september zal de gehele week door des middags en des avonds het jeugdgebouw ge opend zijn voor alle jongeren die maar binnen willen komen, een per manente instuif, of zo men wil: een jeugdcafé. Naast dit „Open huis" zal er ook drie maal per week een geprogram meerde avond zijn. Geheel nieuw is de Sociëteitsgroep voor ouderen (boven 21 jaar». ADVERTENTIE Voor bedrijfs psychologie Bij K.B. is tot buitengewoon lector de bedrijfspsychologie aan de Leidse Universiteit benoemd dr. Ch. J. de Wolff. Dr. Ch. J. de Wolff, die op 22 ja- lari 1930 in de hoofdstad des lands werd geboren, studeerde na zyn hbs-b-opleiding aan het Hervormd Lyceum aldaar, psychologie aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1953 zijn doctoraal examen aflegde. In 1963 promoveerde hij op een disser tatie, getiteld 'Personeelsbeoordeling'. Na van 1953 tot 1960 verbonden te Geen directe gevolgen ivat betreft de personeelsbezetting In de veilinghallen van HOBAHO in Lisse werd gistermiddag het nieu we bloembollenveiling-seizoen ge opend en de eerste veiling gehouden volgens het nieuwe automatische sys teem met gebruikmaking van een computer. Deze I.c.T. 1901 computer vereenvoudigt niet alleen de admini stratie, maar is ook aangesloten op de veilingklokken. Het werken met koopbriefjes is thans van de baan, alles gaat nu met ponskaarten. De computer registreert wie de koper is en voor welke prijs de partij is ver kocht. Accordeonisten uit 20 landen komen naar Leiden Nu het wereldkampioenschap ac cordeon in oktober in Leiden wcrdt gehouden, heeft de Nederlandse Accordeon Associatie, die is belast met de organisatie, bij het gemeente bestuur een verzoek ingediend voor een gemeentelijke subsidie van f 1.500. Ook aan rijk, provincie en het Anjerfonds zijn subsidies gevraagd om het geraamde tekort van f7.000 te dekken. Deelnemers uit twintig verschillen de landen zullen gedurende drie da gen te Leiden verblijven. In de sta tuten van de C.I.A. is opgenomen, dat de deelnemers hun eigen reis kosten moeten betalen. Gezien het feit, dat deze kosten voor velen zeer hoog zijn, is het gebruik, dat de in stellingen die de wereldkampioen schappen organiseren de verblijfkos ten van de deelnemers en officials (besturen en jury-leden), voor htm rekening nemen. Op vrijdagmiddag 13 oktober vindt de ontvangst plaats van de deelne mers. Zaterdagochtend zullen de ver plichte werken worden uitgevoerd in de Stadsgehoorzaal, zaterdagmiddag de vrije werken. De zondagochtend zal worden besteed aan een congres, zondagmiddag vindt een excursie plaats en zondagavond zal een gala concert worden gegeven, waarbij on ze stadgenoot Lauw Boellaard, diri gent van het Accordeonorkest „Neer- landia", als gastdirigent zal optre den. Als solisten zullen optreden de we reldkampioen 1966 Henny Langeveld en de drie prijswinnaars van de „Coupe Mondiale 1967". Gezien de hoge organisatiekosten, acht men een gemeentelijke subsidie van ten hoogste f 1.500 in dit geval volkomen op zijn plaats. Het in gebruik nemen van de com puter, zo deelde de personeelschef mee, heeft nog geen directe gevolgen ten opzichte van de personeelsbezet ting. Wel is het zo dat vele werk zaamheden door het technische ap paraat worden gedaan, waarvoor dus thans geen of in ieder geval veel minder personen nodig zijn, zij zul len waarschijnlijk met ander werk worden belast. Nadat de directie van HOBAHO een korte inleiding had gegeven over het wel en wee van de veiling lichtte drs. M. A. M. Wanrooy van I.C.T. Nederland NV het gebruik van de computer toe. In een voor het groot ste deel technisch betoog vertelde hij waarom HOBAHO juist tot deze computer was gekomen. Hij is te vergelijken met een systeem-wand- meubel, dat met de behoefte aan bergruimte kan meegroeien. Niet al leen de omvang van het apparaat varieert, maar ook zijn functie en in geen enkel stadium behoeven moge lijkheden te worden gezocht, die niet zijn gewenst. De componenten van de computer zijn onder meer centra le verwerkingseenheden, in- en uit- voerapparatuur, een aantal mag neetkaartgeheugens, enz., zodat er een ruime keuzemogelijkheid is: het aantal mogelijke combinaties gaat ver over het miljoen. Een groot voor deel van deze computer, zo deelde drs. Wanrooy verder mee, is dat een wijziging of een uitbreiding van het systeem gemakkelijk is te realiseren. De computer heeft een kerngeheugen van 8192 woorden; de kaartlezer heeft een snelheid van 300 kaarten per minuut; de regeldrukker heeft een snelheid van 300 regels van 96 posities per minuut en de magneet bandcassette-eenheid van vier sta tions heeft een snelheid van 10.000 tekens per seconde, lezen of schrij- Inbraak in Aerdenhout Bij een inbraak in een van de riante villa's aan de Zuidlaan in Aerdenhout is woensdagavond voor f 55.000 aan sie raden gestolen. Er worden broches, colliers en briljanten vermist. De da ders ontfermden zich ook over f400, ongeveer 300 Zwitserse francs en een aantal Engelse ponden. De inbraak moet zijn gepleegd tüdens afwezig heid van de bewoners tussen half negen en half elf. De daders zijn binnengedrongen via een openstaand bovenraampje op de begane grond. Het gehele huis werd grondig door zocht. De gedupeerden zijn tegen diefstal verzekerd. Van de daders ont breekt nog elk spoor. hier niet meer met spoelen gewerkt, zodat er ook niet meer van wisselen van spoelen sprake is. Voordat de iets meer dan 2000 manden bloembollen onder de klok kwamen hield dr. A. J. Verha ge in de kantine van de veiling eei inleiding over de ontwikkeling in he bloembollenvak. Hij stond vooral stil bij de ontwikkelingen op EEG- gebied, nu door de Brusselse orga nen bijna alle nationale maatrege len binnen de Gemeenschap zijn verdreven. Dit houdt in, dat over korte tijd iedere producent en afne mer onder dezelfde condities werkt. Iedere ondernemer, aldus dr. Verha- ge, zal nu zelf verantwoordelijk zijn voor zijn bedrijfsuitvoering omdat geen beschermende maatregelen op nationale basis zijn. Hij meende tot slot van zijn betoog, dat HOBAHC zich door de modernisering van zijn administratie heeft voorbereid op de toekomstige ontwikkeling in bloembollenbedrijf. Hierna bracht dr. Verhage de eerste mand. Apel doorn, onder de klok voor f 12. Deze partij werd verkocht voor f 7.95. zyn geweest aan de Psychologische Dienst van de Koninklijke Marine en gedurende de laatste vier jaren van deze periode tevens werkzaam te ztjn geweest bij het bureau van de In specteur Opleidingen, trad hij als research psycholoog in dienst van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens Staalfabrieken N.V. te IJmuiden; in 1963 werd hij benoemd tot hoofd van de Psychologische Dienst. Dr. De Wolff, die in zijn proef schrift een overzicht heeft gegeven van de problematiek en de resultaten en mogelijkheden van personeelsbe oordeling, heeft daarnaast 'n aantal andere publikaties over dit onder- wefp op zijn naam staan. Hij is lid van het hoofdbestuur van het Ne derlands Instituut voor Praktizeren- de Psychologen (NIPP), van het bestuur van de sectie Bedrijfspsycho logie en van de voorbereidingscom missie van het 16th International Congress for Applied Psychology in Amsterdam in 1968. Reeds eerder is aan de Leidse Uni versiteit onderwijs in de bedrijfspsy chologie gegeven. In het academie jaar 1956/1957 was dr. H. R. Wijn gaarden, die daarna tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit werd be noemd, lector in de toegepaste psy chologie en bedrijfspsychologie. La ter vervulde drs. B. IJssel de Schep per gedurende enkele jaren een on derwijsopdracht in de bedrijfspsycho logie. Met de herinstelling van het lectoraat is voorzien in dit onderwijs ten behoeve van de praktijk. Onge veer twintig procent namelijk van de psychologen is werk- op het gebied van de bedrijfs psychologie en verwacht mag worden, dat ook in de toekomst ruime be langstelling voor dit vak zal bestaan. Parkeervakken Pieterskerkhof Teneinde het parkeren op het ge deelte van het Pieterskerkhof, gele gen ten westen van de Pieterskerk, ordelijker te doen geschieden e bevorderen dat van de beschikbare ruimte een optimaal gebruik kan worden gemaakt, hebben B. en W. een plan doen ontwerpen voor het aanbrengen van een parkeerindeling. Volgens dit plan zal het plein zo danig worden verdeeld, dat 75 vak ken ontstaan, waarvan 72 voor auto's en 3 met een onderverdeling, voor motoren en scooters. Voor de omlij ning van de vakken zal een zoda nige sierbestrating worden gekozen dat het fraaie karakter van het Pie terskerkhof niet wordt aangetast. De totale kosten van het plan w den geraamd op f 24.500. karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. Met de inwerkingtreding van de Wet op het voortgezet on derwijs op 1 augustus 1968 zal de Minister van Onderwijs en Wetenschappen een nieuw beleidsinstrument in handen wor den gegeven: het scholenplan. Leiden treedt tot regeling toe De Wet op het voortgezet onder was bepaalt namelijk in artikel 65 dat de minister van Onderwijs en Wetenschappen jaarlijks voor 1 ok tober een plan vaststelt van scholen, die in de drie kalenderjaren, volgen de op het jaar van de vaststelling, voor bekostiging uit 's Rijks kas in aanmerking zullen worden gebracht, waarbij blijkens artikel '67 van die Wet wordt aangegeven voor welke scholen dat in het eerste jaar het ge val zal zijn. De Wet bedoelt met deze regeling, meer systematisch en objectiever dat tot nu toe mogelijk was, 'n doel treffende spreiding van scholen voor voortgezet onderwijs en een op de behoeften afgestemd evenwichtig ge heel van onderwijsvoorziening voor dit onderwijs tot stand te brengen. Voor een nieuw op te richten school hetzelfde geldt voor een nieuw te vormen afdeling van een bestaande school kan de minister worden verzocht deze school in scholenplan op te nemen. if Bloemenpracht in Leidse Hortus. Tussen de bladeren, die een diameter hebben van tioee meter, bloeide gisteravond de Victoria Regia in een wit „kleed". Vanavond tussen negen en elf uur vertoont de bloem een roze tot rode kleur. Op de eerste avond hebben reeds velen deze fraaie bloemenpracht bewonderd. (Foto L.D./Holvast) Een zodanig verzoek kan in begin- ;1 zelfstandig en rechtstreeks wor den gedaan, voor wat betreft de ge meentelijke scholen door de gemeen teraad en voor wat betreft de bij zondere scholen door het schoolbe stuur. Echter kan een verzoek om opneming in het scholenplan, ook namens de gemeenteraad of namens het schoolbestuur geschieden door een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam dat zich de bevordering van het voortgezet onderwijs ten doel stelt. Centraal orgaan Om de doelstelling van de regeling te kunnen verwerkelijken is daarbij een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam ingesteld, genaamd „Cen traal Orgaan voor het gemeentelijk voortgezet onderwijs". Dit Centraal Orgaan heeft in de eerste plaats tot taak jaarlijks een deelplan op te stellen voor het gemeentelijk voort gezet onderwijs. Ten behoeve van de uit de rege- nlig voortvloeiende werkzaamheden wordt aan het Centraal Orgaan een Centraal Bureau verbonden. De kos ten van de gemeenschappelijke re geling zullen voornamelijk worden bepaald door de aan de plan ning verbonden werkzaamheden. Aangenomen wordt dat van de dien sten van een functionaris op aca demisch niveau gebruik zal moeten worden gemaakt, waardoor de kos ten van het bureau wel ongeveer f 50.000 per jaar zullen bedragen. De ze kosten dienen door de deelnemen de gemeenten te worden gedragen in de vorm van een vaste bijdrage en een omslag op basis van het aantal leerlingen bij het openbaar gewoon lager onderwijs. Voorlopig kan wor den aangenomen dat het totale aan deel in de kosten voor de gemeente Leiden ongeveer f750 per jaar zal bedragen. Bevoegdheid Na hel voorgaande kan de vraag worden gesteld of een gemeente raad, door tot de regeling toe te tre den, niet een zeer belangrijke be voegdheid uit handen geeft. Aan hem behoort toch de zorg voor het openbaar onderwijs in de gemeente. In dit verband kan worden opge merkt dat de regeling in de eerste plaats in het leven is geroepen voor de stichting van streekscholen. Voor wat betreft de overige scho len wordt in de gemeenschappelijk* regeling bepaald, dat wanneer uit da prognoses omtrent de te verwachten omvang blijkt dat een school zal vol doen aan de In artikel 69 van de Wet op het voortgezet onderwijs ge noemde normen voor leerlingaantal len en tenminste 90 der leerlin gen afkomstig zal zijn uit de eigen gemeente, zij in het deelplan moet worden opgenomen. B. en W. menen dat het gewenst is dat ook de gemeente Leiden aan de arbeid van het Centraal Orgaan medewerking verleent en derhalve tot de gemeenschappelijke regeling toetreedt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3