„EIDSCH DAGBLAD ïomerniet erdwenen e Boeren drogen inspecteur af Westmoreland meer troepen krijgt Nieuw duel Suez- kauaal TOM SIMPSONS LAATSTE METERS gisteren tropische emperaturen ZEER DROOG aiELAND KOOPJES alles Vlieland Vechtpartij op expositie DE STRIJD IN VIETNAM 'n Kaptem TTIobufefte EEG. Zieke mag Guinee verlaten Surveyor op weg naar maan @uc/ gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 JULI 1967 No. 31328 jcteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze (weerkundige medewerker) tegen en onweer langs de ;t betekende vannacht de af- ting van een weerkundige )dag in ons land. Gisteren icht de zomer ten zuiden van lijn Den Haag-Hilversum- ihem temperaturen van r dan 30 graden, de limiet r een tropische dag. Oost-Brabant steeg het ik tot 33 graden. In De Bilt het met 31 graden de mste dag sinds 18 juli 1964 in Vlissingen de warmste na 2 juli 1961. Opvallend i de harde oostenwind, die ermiddag boven de Wadden ADVERTENTIE tien kamervolière op poten. 140 cm hoog van 29,75 voor 24, ae vogelkooi, met plast. 'bak- en lade van 19,95 voor 14, ni" vogelkooi; (helemaal „hip"12,50 i kanariekooitje, chroom, 7,95 Jöi met lade van 1"4,50 Ifl&inaaier (30 cm. snij breedte), kogellagers, verstelb. van 44,50 voor 34,50 nsproeler, nu voor 1,24 ««jsenspuit, voor de kamer planten van 2,25 voor 1,79 lekker goedkoop 1 19,95 VJtkins, kostelijke viskost voor "V^lpoes per blikje 0,42; 10 blikjes 3,50 FIJNE AANBIEDINGEN IN HONDE/POEZEMANDEN vanaf 5,95 i weet heeft lieuw ieuwo Rijn 50 Tfn 20824 (01710) ADVERTENTIE WEERBERICHT .Wisselend bewolkt Het K.N.M.I. in De Biltverwacht pn heden- tot morgenavond; wisse- pde bewolking en plaatselijk enke- t buien, sommige met onweer, wakke tot matige wind overwegend pssen west en zuidwest. In het al- pmeen iets koeler dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERW ACHTING Morgen enkele zonnige perioden ja overwegend droog. Zwakke zuid westen wind. Temperatuur 20 tot 22 leaden. Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN Ten westen van Frankrijk nadert Jen rug van hoge druk, die tijdens pet weekeinde een verdere verbete- png brengt. 15 JULI op: 4.37 uur; onder: 20.54 uur. i op: 14.28 uur; onder: uur. water te Katwijk te 8.55 en 21.24 werd waargenomen, met op Vlieland stoten tot kracht 8. Wanneer de zomer na deze topdag zou afbreken dan zou de balans wei nig gunstiger zijn dan in 1960 en 1964. De overige van de te slechte zomers sinds 1959 waren belangrijk slechter dan de zomer, die wij nu hebben. De Bilt staat tot vandaag op zeven zomerse dagen (boven 25 graden) te gen slechts vier in de hele zomer van 1962 en 1965. Het aantal uren zon ligt even boven normaal. Over het hele land behoort deze zomer tot vandaag nog tot de droog- sten. De eerste helft van deze maand gaf op slechts weinig plaatsen meer dan 15 millimeter neerslag. Normaal geeft de hele julimaand 77 millime ter. Een groot verschil met verleden jaar, toen het regenlandgemiddelde zelfs 123 millimeter bedroeg. Zondag beginnen wij aan de twee' de zomerhelft en er zijn geen aanwij zingen, dat het na de topdag van teren gebeurd is met de zomer. Ge durende het weekeinde zou zich al weer een verbetering aftekenen zonnige perioden en een temperatuur boven de 20 graden. Ongeveer tien koeien zijn vannacht tijdens het hevige onweer in Bergum (Fr.) en omgeving door de bliksem gedood. Het onweer ging gepaard met hagel, waardoor op de proef- boerderij van ir. J. P. Haitsma in Bergum de aardappel- en groente- oogst werd vernield. De schade be draagt op dit bedrijf enkele tiendui zenden guldens. De heer Haitsma, die niet verzekerd is, overweegt een beroep te doen op 't Nationaal Ram penfonds. Hevige windstoten ontwor telden een groot aantal bomen in Bergum en stortregens zetten stra ten onder water en deden vele kel ders onderlopen. In Hardegarijp en Oostermeer viel de stroomvoorzie ning uit. (Van onze Arnhemse correspondent). Het tweede-kamerlid voor de Boerenpartij J. van der Brake uit Elspeet loopt met een flink opgezwollen gezicht rond. Dat is het gevolg van de enorme klap, die hij gistermiddag recht op zijn neus kreeg toegediend van de Smecoma-inspecteur Van der Brul uit Arnhem, die zelf een aframmeling kreeg. Het gebeurde gistermiddag op een vjjf hectare groot weiland tassen Barneveld en Lunteren, waar de Bond van bedrijfsvrijheid in de landbouw, de B.P. en de jongerenor ganisatie van de B.P. de jaarlijkse landbouwexpositie „Nieuwe oogst" organiseerden. Op die tentoonstelling stonden ook diverse stands van han- Een foto van de nu negen weken oude Prins Willem- AJexander, gemaakt door zijn vader, Prins Claus. Egyptenaren hebben van nacht en vanochtend opnieuw het geopend vanaf de westelijke r van het Suezkanaal op de Is raëlische troepen op het schiereiland Sinai. De Israëliërs beantwoordden het lur, aldus heeft een Israëlische mi litaire woordvoerder in Tel Aviv be kendgemaakt. Het Egyptische vuur van mor tieren, kanonnen en automatische wapens kwam uit de zones van Kantara. Ismailia en Port Toeafic. Eén Israëliër werd gewond. Radio-Cairo maakte melding van »n Egyptisch-Israëlisch artillerie duel op drie punten aan het Suez kanaal, dat drie kwartier duurde. Volgens de radio werden de Is raëlische artillerie en machinegewe- die vanuit Kantara, Ferdan en Ismailia vuurden, tot zwijgen ge bracht. Een Israëlische tank zou ge troffen zijn. Van verliezen aan Egyp tische zijde is geen melding ge maakt. Eenstemmig beleid Amerika zal meer troepen sturen naar Vietnam. Dit heeft president Johnson gisteren op een persconferentie in het Witte Huis verklaard. Hij deel de hierbij tevens mede, dat er tussen de regering der VS en de Amerikaanse bevelhebbers overeenstemming bestaat over de versterkingen welke naar Vietnam moeten worden ge stuurd. De eenheden waarom opperbevelhebber Westmore- land heeft gevraagd zullen be schikbaar worden gesteld. Er zullen geen reservisten wor den opgeroepen. Op het ogenblik bevinden zich 470.000 Amerikanen in Vietnam. Hoeveel er by zullen komen heeft president Johnson niet onthuld. Van de militaire partners zal worden ge vraagd ook hun bijdrage te vergro ten. Dat zyn: Zuid-Korea, Australië, de Philippijnen, Thailand en Nieuw- Zeeland. De Zuidvietnamese strijd macht zal eveneens aanzienlijk wor den opgevoerd. Minister McNamara had eerder meegedeeld, dat de door generaal Westmoreland beoogde resultaten ook bereikt zouden kunnen worden zonder de generaal zoveel troepen te geven als hy wenste. Nadien schijnt de minister tot een ander standpunt te zijn gekomen. President Johnson hechtte veel waarde aan het bereikte eenstemmi ge resultaat der besprekingen. Generaal Westmoreland verklaar de op aandrang van Johnson, dat de Amerikanen allerminst i n Vietnam en impasse zijn geraakt. Hij sprak over een „geweldige vooruit- ADVERTENTIE r bestaat uit 20 pagina's Kan ook gefinancierd worden In 6 - 12 - 18 maanden, ie aanbetaling van f90,—. GEBR. Hogewoerd 6668 HUISMAN Tel. 31292 Leiden gang in de militaire operaties"; de tegenpartij had geen enkele belang rijke overwinning in het afgelopen jaar behaald. Het Amerikaanse commando heeft bekendgemaakt, dat bij vergissing by een bombardement 16 km ten noorden van de kuststad Tam Ky vijftien burgers werden gedood en 12 gewond. Acht huizen werden ver woest. By een ander incident wer den drie dorpelingen naby Due Co door een artilleriegranaat, welke on- tydig ontplofte glwond. De vorige week zyn 282 Amerika nen gesneuveld en 1170 gewond ge raakt. Als enige Nederlander (Van onze Haagse correspondent) Een van de in Guinee verblyven- de Nederlanders komt naar huis. De heer E. Middelkoop, een baggeraar uit Sliedrecht, heeft toestemming ge kregen het land te verlaten, om dat hy lydt aan een leveraandoe ning. Hy zal waarschynlyk zondag vertrekken. De heer Middelkoop is in dienst van het aannemersbedryf Van Hattum en Blankevoort. Zijn chef, de heer I. P. R. Rosingh, die hem zelf thuis heeft verzorgd, heeft van de autori teiten in Conacry gedaan weten te krijgen, dat de zieke een uitreisvisum wordt verstrekt. Zyn overleg heeft echter geen aanwyzingen opgeleverd een spoedige beëindiging van de maatregelen tegen de andere Ne derlanders. Zuidkoreaanse soldaten gedood bij rode overval Twee Zuidkoreaanse soldaten zijn hedenochtend vroeg ten zuiden van de gedemilitariseerde zone om bet le ven gekomen bij een kort vuurge vecht met een aantal communisti sche binnendringers. Het vuurge vecht ontstond toen de Noordkovea- nen, die de bestandslyn waren ge- passerd een wilde aanval ontketen den op een wachtpost aan het cen trale front, erica 100 km ten noord oosten van Seoel. Na het vuurge vecht dat 10 minuten duurde, namen de aanvallers onder dekking van bet duister de benen. By een aanval van de Vietcong op een Amerikaanse artilleriebasis 80 km ten oosten van Saigon werden 9 Amerikanen gewond, terwyl in Koe Tsji ten noorden van de Zuidvietna mese hoofdstad 15 Amerikanen ver wondingen opliepen. Volgens de Washington Post zal het Amerikaanse departement van Defensie in een geheim project zes supersonische F III straaljagers in zetten voor een bliksemsnel en zui ver gericht bombardement van be paalde doelen in Noord-Vietnam. Uit kapel ontvreemd beeldje weer terecht Een enkele dagen geleden uit eei kapelletje in Venray ontvreemd beeldje van Sint Oda is terecht. Het uit de 16de eeuw daterende eiken houten beeldje dat een waarde ver tegenwoordigt van tussen 6000 en 10.000 gulden, was verpakt in een plunjezak. dinsdag door een hoofd conducteur in de trein van Zwolle Eindhoven gevonden in het ba gagenet. De plunjezak kwam terecht het depot gevonden voorwerpen in Eindhoven. Aan de plunjezak was kaartje bevestigd waarop stond „redactie Peel en Maas in Venray". Een employé van het depot gevon den voorwerpen in Eindhoven stelde de redactie van dit Venrayse week blad van de vondst in kennis. De Rykspolitie van Venray werd ge waarschuwd, die in Eindhoven het beeldje In ongeschonden staat aan trof. De Rykspolitie stelt een onder zoek In om te achterhalen, wie het beeldje uit het kapelletje heeft ont vreemd. delaren in tractoren en andere me chanische landbouwwerktuigen. Maar de vereniging van impor teurs van landbouwwerktuigen had geen toestemming gegeven op deze beurs te exposeren en daarom stapte gistermiddag een inspecteur van de smedenbond Smecoma het tentoon stellingsterrein op om de namen van de exposanten te noteren. Dat viel niet in de smaak van Kamerlid Van den Brake, die tot driemaal toe de inspecteur sommeerde onverwijld het terrein te verlaten. Plotseling haalde de inspecteur flink uit en trof het Kamerlid met een harde vuistslag in het gezicht. De Vrije Boeren reageerden on- middellyk. De inspecteur werd snel afgedroogd en zette het daarna op een lopen. De politie nam de man in bescherming, maar terwijl hy door twee politiemannen werd weggeleid, zagen de Vrye Boeren nog kans en kele harde treffers in zijn maag streek te plaatsen. De man kromp ineen van pyn. Gisteravond sloot Tweede Kamer lid H. Koekoek, staande op een stand van een bananenkoopman, de twee daagse expositie en in zyn rede deel de hij naar aanleiding van het in cident mee, dat de tractorenhande laren gerust kunnen zijn. „Zy zullen niet worden uitgesloten van tentoon stellingen in de RAI en ook zullen zy geen boete krygen, want wy heb ben ervoor gezorgd dat de namen en adressen uit het boekje van de Sme coma-inspecteur zyn gescheurd". Al dus de heer Koekoek. „Over de poli tiek praat ik vanavond niet, dat doen we straks voor onze nieuwe vrye om roep. Honderden nieuwe leden heb ben wy tydens de tentoonstellings- dagen genoteerd", aldus het Kamer lid. De Britse renner Tom Simpson, oud-wereldkampioen, is gisteren bij de beklimming van de gruwe lijke Mont Ventoux onwel gewor den en korte tyd later in het hos pitaal overleden. De oorzaak van dit tragische sterfgeval in de der tiende etappe van de Ronde van Frankryk? Er wordt gespro ken over een zonnesteek, getluis- terd over het gebruik van stimu- lerende middelen.De artsen hebben het stoffelijk overschot van Tom Simpson nog niet wiilen vrygeven.. Jan Janssen werd winnaar van de etappe. Maar er was gisteravond geen vreugde in het Nederlandse kamp. De foto werd gemaakt kort voordat Simpson tegen de gloeiend -hete kiezels zou slaan.... Van Kaap Kennedy is he denmiddag om 12.53 uur Ne derlandse tijd de Surveyor IV gelanceerd voor een vlucht naar de maan, die 65 uur duurt. Maandagochtend omstreeks zes uur moet de Surveyor een zachte landing maken in de Sinus Medii, een vlakte in het midden van de zichtbare maanschijf. Daar zullen de camera's in wer king worden gesteld om de omge ving te fotograferen. Voorts zal met een schepje in de maanbodem wor den gegraven en moet een magneet het yzergehalte van de maanbodem De lancering vond plaats met be hulp van een Atlas-Centaur-raket, die het maanvaartuig eerst in een parkeerbaan om de aarde bracht en daarna in een baan naar de maan stootte. Twee voorgangers van deze Sur veyor hebben reeds zachte landingen op de maan gemaakt, een derde voorganger viel te pletter door een mankement aan een stuurraket. Tegen lang haar De politie van Algiers heeft gisteren een aantal jon gens opgepakt wier haarlengte de au toriteiten niet beviel. Het lange haar werd afgeknipt. Uit het Leidsch Dagblad van j J 16 Juli 1867: Oostenrijk. Men heeft hier 1 thans 36 gepensioneerde mi- nisters, de hofkanseliers niet medegerekend. En het mini mum van het pensioen eens ministers is 8000 gulden. Geen wonder dat de regering om geld verlegen is. In de afgéloopen week zijn te Noordwijk aan Zee 144 baden gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1