Films Leiden Russen hechten veel waarde aan strijd tegen Nederland Franse ambassadeur V.N. in ongenade REI ADO TERUG UIT V.S. Israël onttrekt olie aan Sinai-bronnen Wijziging medische tuchtwet .Sla Fijne Tsjechische humor That darn cat Voor het eerst DAG 14 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Drie Leidse dammers naar Sovjet Unie |es Van een medewerker) tot 10 augustus a.s. aal lil s damwedstrijd Rusland Reder land .or(jen gespeeld. Tien van jde beste spt,,^ van b^de landen pillen elkaar Vrmaal ontmoeten. I De Russen voo^j zyn 0p deze ont moeting gebrand. hechten er ken- jneiyk grote waarde ,an bewijzen, jat si) 's werelds steilte damnatie fijn, hoewel ie er zich terdege van bewust zijn, dat de strijd net Neder land zwaar zal worden. I Het niveau vam het Nede^andse I gpeï ls de laatste jaren onget r^id gestegen, niet in de laatste p*uts lAnnr het optreden van de zeer be ide Amsterdammer Sybrands en Friese „wonderkind", de 14-ja- Harm Wiersma. Deze beide spe- r9, lêrs hebben bewezen nauwelijks iets onder te doen voor Ruslands hoogste kers. koeven als Andreiko, Koeperman en Tsjegolev. n- ook onze ex-wereldkampioen, drs. PDzenburg, heeft onlangs in Hoo- d getoond, dat hij nog steeds e internationale top behoort, >1 hij door drukke werkzaam- i weinig kan spelen, i Dat desondanks de algemene ver- lachting is, dat Rusland de inter- d gaat winnen, komt, omdat men overige Nederlandse spelers iets ider sterk taxeert dan hun Rus- ;he opponenten, onder wie Kaplan, iorchov Skitkin en de opkomende itwarg, inderdaad spelers van klasse zijn. Bijzonder verheugend Is, dat drie t de Nederlandse vertegenwoordi- afkomstlg zijn uit het Leidse .„•iet, n.l. Bronsning, Varkevisser i Van Leeuwen, allen leden van J),V. Avontuurlijk De 24-jarige student Bronstring, die enkele jaren geleden nogal opzien iarde door zijn avontuurlijk spel, )1 grillige» ideeën, is beslist in staat verrassingen te zorgen. We her- .■en slechts aan de partij die hij ile weken geleden met één van inds groten, Tsjegolev. speelde, de ex-wereldkampioen |slechts een zeer moeizame remise vist over te houden. De Katwijker Varkevisser heeft na ,öe strijd om de nationale titel niet veel gespeeld. Zijn voorbereiding voor id bestaat hoofdzakelijk uit het in de lichamelijke condi- Door zijn gedegen stijl en solide [tievattingen, is hij een speler, die moeilijk te kloppen is. De derde L.D.D.B.-er, de Leidse irwijzer Jan v. Leeuwen, vierde •le maanden geleden een zeer ge- Jaagde come-back in de strijd om iet nationale kampioenschap, reden urom de K.N.D.B. hem met Sy- nds en Wiersma afvaardigde voor Coup d"Europe te Bolzano, waar ïederland, na de Russen, de tweede 'fblaats opeiste. Bronstring en Varkevisser vertrek- cen zaterdag al naai" Rusland. Met tring ^brands komen zij in Batoerni aan de Zwarte Zee, uit in een groot ln- 1 ernationaal toernooi. Na afloop üervan vliegen zij naar Moskou, om ich bij de overige Nederlandse spe- Tiers te voegen. 2> LPV „DE VRIENDENCLUB" I Wedvlucht Ruffec. In concours 48 2oude duiven. Uitslag: 1, 2 H. Holtrop, 12-3. 5, 8 J. Beekman, 4 W. vyibrief, 6 1Üh. v. d. Voorn, 7, 9 Jac. Siera, 10 h. Burgmeyer. Wedvlucht Eindhoven. In concours 3 451 jonge vogels. Uitslag: 1 C. v. Dijk, !j3 J. Veilbrief, 4, 7, 8 Th. Dongel- JPmans, 5 L. Terhaar, 6 Ch. v. d. Voorn, 9 T. Gijsman, 10 S. Pracht jr. Tijdens de „populaires" in het Amsterdamse Olympisch Stadion eg van De Bataaf clubkampioen van Nederland achtervolging op dé baan geworden. In de finale zege vierde De Bataaf met ruim verschil de kampioen van verleden jaar Olympias 4.42,0 tegen 4.52.0. DUIVENSPORT (Van onze correspondent) - De San Francisco Golden Gate - Gales zijn weer gewoon ADO-ers. Nj veel onzekerheden over het uur var 3j aankomst, stapten achttien Hage naars gistermiddag tegen half vier uit Schiphols douanehal, na zeven 8- weken voetballen en reizen in Ame rika. Over hun voetbaJlftrlp zijn de Haag- voetballers zonder meer enthou siast, ook al waren de wedstrijden niet altijd even vriendelijk. Maar dat vergeet een professional weer snel. 1 5, Reserve-doelman Henny Ardesch s ••Het was geweldig. Dit had ik geen geld willen missen". Aanvoer der Piet de Zoete: „Dit gemaal een enorme ervaring. Door spelen tegen al die buitenlandse Ploegen hebben we bijzonder veel geleerd' Manager Eddie Hartman voegde daaraan toe: „ADO heeft in Amerika merkelijk uitstekend gevoetbald. Vooral de wedstrijden tegen Sunder land (6—1) en Aberdeen (0—0) ston den op een zeer hoog peil. We heb ben niet alleen een leuk tripje ge maakt, maar ook naam gemaakt in de internationale voetbalwereld. En dat is heel wat waard'. Vur Van de Rusland-reizi gers, v.Lrij jan Van Leeuwen, Cees Var bisser. Ton Sybrands en Evert Brynstring. ,J!oto L.D./Holvast) DE GAULLE SLOEG FIGUUR TEGENOVER KOSIGIN (Van onze Franse correspondent) De crisis in het Midden-Oosten is >or de Franse ambassadeur bij de Ver. Naties een muisje met een staartje geworden. Want de onfor tuinlijke uitslag van de stemming de Joegoslavische motie waar door Israël als de schuldige aanval ler gedoodverfd werd en waar ach- als enige westelijke mogend heid, ook Frankrijk zich had ge plaatst, zal de Franse vertegenwoor diger bij de V.N. Roger Seydoux nu met het verlies van zijn zetel moe ten bekopen. Ambassadeur Seydoux zou binnen kort naar Brussel worden gestuurd Frankrijk in de permanente Na- voraad te vertegenwoordigen. Ge zien het geringe gewicht dat gene raal De Gaulle aan dit orgaan nog gelieft te hechten, kan men voor Seydoux dus nauwelijks volhouden dat zijn overplaatsing van New York Brussel als een promotie mag worden beschouwd. Belofte aan Kosigin Het Franse staatshoofd heeft de recente V.N.-uitslag, waarbij de Joe goslavische motie nog minder stem- kreeg dan die welke door de Anglo-Amerikanen werd gesteund, s achteraf gebleken, heel hoog opgevat. Het is nu ook bekend geworden dat het eerste bezoek dat premier Kosigin op doortocht naar New York aan Parijs heeft gebracht, ten doel had behalve de stem van Frank rijk, ook die van de voormalige Fran se gebiedsdelen in Afrika voor de Joe goslavische motie te vragen. hl ijver tekort geschoten Generaal De Gaulle verwijt nu ambassadeur Seydoux en vele ande- belangrijke diplomaten, dat ze in ijver tekort zijn gescheten om de Afrikaanse landen voor de politiek het Elysee op te warmen. Een feit is in ieder geval, dat Frankrijk op die Afrikaanse landen die het met miljarden steunt, op het beslis sende moment niet heeft kunnen re kenen. Zelfs de voormalige Franse Ivoorkust, waarvan de president enkele dagen tevoren juist door ge neraal De Gaulle in speciale audiën tie ontvangen was, heeft met ver scheidene andere voormalige kolo nies, Frankrijk bij de V.N. in de kou laten staan. Die teleurstelling is voor de pre sident van de Franse republiek nóg zwaarder te verteren geweest, na dat hij de Russische premier het pakket Afrikaanse stemmen enkele dagen eerder juist plechtelijk had toegezegd. De nieuwe man Frankrijk zal nu binnenkort door de huidige ambassadeur In Rome, Armand Berard. bij de V.N. worden vertegenwoordigd. Een diplomaat, die deze functie a! eens eerder heeft vervuld en die door het Elysee zui verder op de gaullistische graad dan zijn voorganger beoordeeld wordt. Engelse en Duitse vertaling Klare Wijn Tussen Boekencentrum, de uitge verij van de Ned. Herv. Kerk en een Engelse en Westduitse uitgeversmaat schappij zijn contracten getekend over een Engelstalige en een Duits talige uitgave van Klare Wijn, het geschrift van de hervormde synode over geschiedenis, geheim en gezag van de Bijbel. Inmiddels is er ook belangstel ling uit Amerika getoond voor een Amerikaanse uitgave van Klare Wijn. Men is hierover nog in be spreking met een uitgeversmaat schappij in Amerika. Israël zal binnenkort beginnen met weit, Polen, de Oekraïne, Syrië het winnen van olie uit de bronnen In Sinaï. Dit heeft minister van Fi- nanoiën Sapir meegedeeld. De olie zal gebruikt worden ter dekking van de binnenlandse behoeften van Israël die 3 miljoen ton per jaar belopen. De bronnen werden tot vorige maand geëxploiteerd door de Ita liaanse maatschappij ENL De olie velden in Staal leveren iets minder dan vijf miljoen ton per jaar. De ENI heeft meegedeeld dat een groep Italiaanse technici opdracht heeft gekregen in Sinai te blijven om toezicht te houden op de hoeveelheid olie diie Israël aan de bronnen ont trekt. In de mededeling staat dat Israël eenzijdig het besluit heeft ge nomen olie te onttrekken aan de olievelden van Belaym. Niet bekend is of Israël de ENI zal betalen voor de olie. Hulp aan Egyptenaren Israël heeft verklaard voedsel, wa ter en medicijnen te hebben ver steekt aan duizenden Egyptische militairen in de Sinai-woestijn en ze te hebben geholpen het Suez-kanaal te bereiken na afloop van de vijan delijkheden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Tel Aviv deelde dit mee naar aanleiding van beschuldigingen in Cairo dat Israël heeft geweigerd het Rode Kruis toe te laten op het schiereiland om water te verstrekken en hulp te bieden aan de gewonden. De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft donderdag het debat over de ontwerp-resolutie van Pakis tan, waarin Israël wordt gelast de hereniging van Jeruzalem ongedaan te maken, voortgezet. Vertegenwoor digers van Tsj echo-Slowaky e, Koe- Afghanistan leverden kritiek op Is raël en betuigden hun instemming met het Pakistaanse voorstel. De vergadering wordt hedenmid dag voortgezet. De heilige plaatsen De Israëlische regering heeft voor gesteld de heilige plaatsen in Jeru zalem en Bethlehem door middel van een speciale wet over te dra gen aan een door vertegenwoordi gers van; verschillende christelijke gemeenschappen gevormde commis sie. Aan rooms-katholieke zijde voorziet men echter talrijke moei lijkheden, vooral van de kant van de Russisch-orthodoxe archiman driet van Jeruzalem, die hiërar chisch onder het patriarchaat van Moskou staat: zijn tegenstand zal meer van politieke dan van reli gieuze aard zijn. In augustus worden op Curasao de rijksspelen gehouden, waarvoor op 13 augustus uit Amsterdam een grote afvaardiging vertrekt van voetbal lers, atleten, zwemmers en zwemsters en andere sportlieden. Naar wij ver nemen vliegt Prins Claus mee om op Curasao de spelen te openen. In het tennistoernooi van de Dusseldorpse Rochus-club heeft het Nederlands-Duitse dubbel Ron van Gelder/Fichtel de overwinning op Ingo BudingW1 lhelm Bungert niet lang kunnen vieren. In een partij voor de kwartfinales verloor de gele genheidscombinatie met 46. 1—6 van de Japanse Gebroeders Wata- na.be. Met spoed zal de indiening van een wetsontwerp tot wijziging van de me dische tuchtwet worden nagestreefd. Deze wijziging zal o.m. verbeteringen inhouden op het punt van de open baarheid van de beslissing en van de informatie van de klager. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer Kruisinga, deelt dit, mede namens de minister van Justitie, mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van Lier (P. v. d. A.). Naar de mening van de staatsse cretaris schiet de huidige regeling van. het medische tuchtrecht ernstig kort. Oud-minister iu Griekenland gearresteerd De vroegere Griekse minister i Buitenlandse Zaken Averoff-Tosietsa is door het militaire bewind gearres teerd wegens het bijwonen van een verdachte politieke bijeenkomst. Hij was in gezelschap van een groep personen, die het maximaal toege stane aantal overschreed. Onder de staat van beleg die sind6 21 april van kracht is, mogen niet meer dan vijf personen bijeen zijn zonder toestem ming van de politie. Patakoe wilde niet zeggen hoe groot het aantal personen was. dat bijeen was in een woning bij Athene, maar hij zei dat er vijftien auto's voor de deur ston den. Alleen de oud-minister is gear resteerd. De minister van Binnen landse Zaken Patakoe heeft medege deeld, dat Averoff waarschijnlijk zal worden vrijgelaten nadat hij zijn verontschuldigingen heeft aangebo den. niet nooit een vrouw, zelfs met een bloem LIDO Eigenlijk is het jammer, dat „Sla nooit een vrouw, zelfs niet met een bloem", een Tsjechische film is. Misschien kan men het niet helemaal logisch verklaren, maar het betekent een ondefi nieerbare rem. Was het een Franse of Amerikaanse komedie geweest, dit produkt van de be kwame regisseur Zdenek Pods- kalsky, zou een veel grotere faam hebben kunnen veroveren. Terecht. ïn een gezelschap van filmenthousiastelingen, dat tij dens de filmweek in Arnhem was verzameld, geldt zo'n be zwaar natuurlijk niet. Daar was men dan ook verrukt. Maar het gaat om de vertoningen in de bioscoop. En daar moet het pu bliek even het onbekende overwinnen van sfeer en taal. Dat gaat echter heel ge makkelijk, want Podskalsky vertelt zijn verhaaltje duidelijk en klaar. De geschiedenis van een man even over de veertig, wiens schuchterheid en schroom vrouwen aantrekt, maar ook maakt, dat hij nooit „neen" kan zeggen. Zijn vriendinnetjes stapelen zich als het ware op. Het leidt tot hevige com plicaties, die men beter kan zien dan horen. Podskalsky heeft in een wat droefgeestig humoristische stijl zijn perso nen in zwart-wit op het doek gezet, waarbij hij de be schikking had over twee bijzon der trefzekere hoofdpersonen: Wlaatmil Brodsky en Jana Brejchowa. In het normale le ven man en vrouw. In de film een prachtig levensecht con trast. Hij de nogal sombere mu- nkant zonder een greintje be sluitvaardigheid en zij de dy namische levenslustige vriendin, die elke inval meteen uitvoert. Podskalsky voert de geschie denis tot in het absurde door. Sommigen zullen het een anti climax, anderen een sterk slot vinden. Maar wie ontvankelijk is voor de subtiele humor van deze Tsjechische cineast, kan veel genoegen aan dit filmpje beleven. Fantoma8 TRIANON Dat „Fantó- mas contra Scotland Yard" zijn derde week in het theater aan de Steenstraat is ingegaan wekt geen verbazing. Deze film, waarin Louis de Fu- nes op een byna naieve wyze de rol van een Franse po- lltie-commissaris uitbeeldt, is oiet alleen humoristisch (waar voor de naam van de hoofd rolspeler In ieder geval borg staat) maar bovendien nog ipannend. Jean Marais en My- lène Demongeot, die de com missaris trachten te assisteren b^j het vangen van Fantómas, spelen met overtuiging. Dat de misdadige niet wordt jegrepen kan dan voor de poli tieman wel erg spijtig zijn, de Mary Poppins STUDIO Het kan ons niet verbazen, dat „Mary Poppins" ook by zyn tweede vertoning in Leiden wordt geprolongeerd. De film van Walt Disney met lulle Andrews en Dick van Dy ke in de hoofdrollen is zo ge- aellig, dat hy het in de vakan- tletyd nog wel zal doen. Vro- ïyke avonturen, vlot In beeld gebracht met een melodieuze muzikale omiystlng, het Is het droomrecept voor een uurtje onbekommerde ontspanning. Grand Hotel Kurhaus HUIS TER DUIN Restaurant DE BRUG Riant uitzicht op zee Gerenommeerde keuken met internationale specialiteiten ■Ar Uitgelezen wynen Zeelucht - sport - rust Eigen strand en bioscoopbezoeker zal er niet rou wig om zyn want nu bestaat de mogeiykheid dat er een vier de film in de Fantómas-serie zal worden gemaakt Jana Brejchowa en Wlastimil Brodsky (in wer kelijkheid man en mouw) als het-paar vol contrasten in „Sla nooit een vrouw CAMERA Een van de laatste films die de nog niet zo lang geleden overleden Walt Disney afleverde, was „That darn cat" (Die rare gekke rotkat). Het is beslist niet zyn beste werkstuk, maar voor Disney geldt hetzelfde als voor Hitch cock: zelfs in zyn iets min dere werk komt hy nog al- tyd ver boven de middelmaat uit. That darn cat beschryft de belevenissen van een uiterst brutale, zeer avontuurlijk aan gelegde poes, het eigendom van een familie, waarvan men al leen de twee aantrekkeiy- ke dochters des huizes te zien krygt. Die poes moet de FBI behulpzaam zyn by de arres tatie van twee boeven, die een bank hebben geplunderd en bo vendien de caissière hebben ont voerd. Disney, die als geen an der met dieren in zyn films kon werken, tovert hier weer talryke (vaak zeer vermakeiy- ke) meesterstukjes byeen. Hy Die knotsgekke kerels REX Even gek als de ti tel „Die knotsgekke kerels in him vliegende kratten" is de film. die al eens in Leidien heeft gedraaid, maar als puur vakantievermaak nog eens te rugkeert in het theater aan de Haarlemmerstraat. Laten we niet trachten het wat gecom pliceerde verhaaltje nog eens na te vertellen. Ken Annakin vertelt de geschiedenis van een vliegrace in het begin van deze eeuw. Toen de vliegery nog maar in heel kleine en griezelig gevaariyke kinder schoenen stond. Toen zy eigenlyk meer een sport voor waaghalzen dan voor serieuze vervoerdeskundigen was. Het is niet de race zelf, die deze film zo aantrekkelyk maakt. Het is de humorische wyze, waarop Annakin de personen, die er bij zyn betrokken, in beeld heeft gebracht. Hy neemt de deelnemers op de hak. De Fransman, die het meisje toch altyd nog belangrijker dan zyn kist vindt. De militaristische Duitser, die wel nooit heeft ge vlogen, maar bevel is bevel. Dan maar vliegen volgens het hand boek. De nonchalante Ame rikaan. de gladde Engelsman, in alles heer behalve als het gaat om de vervulling van chau vinistische wensen. Enfin, het kan niet op. Het zyn enkele uren kostelijke .ontspanning. is dan weer op zyn allerbest. Toch zyn er ook duidelyk wat mindere momenten. De zwerftochten van de poes wor den soms wat te langdurig in beeld gebracht. Disney benut ook lang niet alle mogelykhe- den als de FBI-agent een ra dio-installatie in de kamer van een van de meisjes opzet. De twee schurken die met de vrouw in een flatje zitten, biyven wat vage figuren van wie maar heel weinig uitgaat. Nogmaals echter: Thar darn cat bhjft de moeite waard, ze ker als vakantiefilm. Beat and Blues LUXOR De nog altyd po pulaire zanger Elvis Presley is ditmaal In Lelden te bewonde ren ln „Beat en blues". Het is een vrolyke en vlot gemaakte film, gekruid met de nodige spanning. Beat- en bluesmuziek ln een „hippe" sfeer geven het geheel een extra aantrekkelyk tintje voor de liefhebber. Ted Jackson (Elvis), een Ame rikaanse marine-officier is be last met het opruimen van my- nen uit de tweeede wereldoorlog. By de demontage van een der- gelyk stuk oorlogstuig ontdekt hy in het wrak van een lang vergaan schip een oude schatkist. Van Joe Symington, een pittig en aantrekkelyk meisje verneemt Ted, dat de lading van het schip bestond uit koffie en een kist met Spaanse geldstukken. Na af gezwaaid te zyn uit de militai re dienst besluit hy de schat te bergen. Hierby wordt hy ge assisteerd door Joe, Judd, een oude vriend, en kapitein Jack, die voor de duikeruitrusting zorgdraagt. Er zyn echter ka pers op de kust. De ryke en verwende Dina Bishop, die in gezelschap is van Gil Carey, een „streber". Een felle strijd breekt los om het bezit van de kist. Ted weet Gil in een gevecht onder water te ver slaan en de schat te bergen. De inhoud van de kist blykt slechts uit koperen geldstukken te bestaan. De vier besluiten eendrachtig het geld beschik baar te stellen voor de stichting van een soort „Sigma"-centrum voor de artistieke kennissen van Joe. Dat was in het begin de voorwaarde geweest, waarop zy aan de bergingspoging had willen mee doen. De tocht is voor Ted toch goed afgelopen, wan neer hy tot het besef komt. dat zUn „schat" Joe Is. Voor het eerst in de Nederlandse kerkgeschiedenis komen op donder dag 20 juli het episcopaat van de R.K. Kerk en het moderamen van de Nü. Kerk in Utrecht byeen. De byeenkomst zal gewyd zyn aan we- derzydse kennismaking, informatie en overleg over zaken, welke de twee kerken gezameniyk aangaan. Na af loop van deze byeenkomst volgt een verklaring van kardinaal Alfrink en de praeses van de hervormde synode dr. G. de Ru over de wederzijdse dooperkenning. Mr M. Vrolijk voorzitter Jacob Marisstichting Mr. M. Vrolijk, oud-minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, is door B. en W. van Den Haag benoemd tot bestuurslid va» de Jacob-Maris-stiohting. Hy heeft de functie van voorzitter aanvaard in de plaats van dr. A. C. Schoema- ker, die onlangs aftrad.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11