Jk wilde winnen voor mi jncoachFrank Breiman' 11 II RECORD-REGEN IN SANTA CLARA (VS) Harry Droog maakt indruk Billie-Jean King (drie Wimbledon-titels) Weinig lust Vele valpartijen ope Zandvoorts circuit t richtlijnen PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD (Van een speciale verslaggever) „Vandaag wilde ik winnen voor mijn coach Frank Brennan. Hij maakt het niet zo goed en ik hoop dat het nieuws van mijn overwinning hem zal helpen bij zijn herstel". Dat zei Billie Jean King-Moffitt zaterdag na het behalen van alle drie de ti tels. die er op Wimbledon voor de speelsters zijn weggelegd. In de finale van het dames enkelspel had zij precies een uur no dig om de hardnekkige tegenstand van de warm aangemoedigde Ann Jones te doorbreken (63, 64). Met Rosemary Casals won zij in de beste partij van de dag met 911, 64, 62 van Maria Bueno/Nancy Richey en na een half uur rust sleepte zij ie aankomende coach van het Britse Davis-cupteam, de Aus traliër Owen Davidson naar een victorie door in het gemengd dubbelspel met 75, 62 te zegevieren over Maria Bueno/ Ken Fletcher. De enige, die vóór Bille Jean King ooit het maxi male aantal titels behaalde, was haar landgenote Doris Hart in 1951. De vierde titel van de laatste dag was voor de Zuidafrikaanse combinatie Frew McMillan/Bob Hewitt, die in het heren dub belspel de baas bleef over de zeer teleurstellende Roy Emerson en Ken Fletcher (62, 63, 64). gelmaat van een opkomend tij. Was de return eenmaal gelukt dat ge beurde niet al teveel, want Ann Jo nes sloeg de eerste service vrijwel al tijd in dan schoot ze naar voren en er moest een heel knappe passeerslag komen, wilde het gebrilde Ameri- kaantje niet met een snelle reactie de bal dood in het Britse vak laten vallen. Nadat Billie Jean op 43 was ge komen in de tweede set, kreeg Jones nog een laatste kans toen de Ameri kaanse in de achtste servicegame tweemaal een dubbele fout sloeg. De lob, die haar op deuce had kunnen brengen, ging echter net uit. Nog eenmaal won Jones haar opslag. Toen maakte Billie Jean de partij uit op het tweede matchpoint en kon z(j voor de tweede maal de grote schaal in ontvangst nemen uit handen van prinses Marina. De 23-jarige Billie Jean King had weinig lust het behoud van haar in 1966 voor het eerst ver. overde titel in het dames enkel spel uitbundig te vieren, al leidde lij 's avonds aan de zijde van John Newcombe het traditionele Wimbledon-bal in. Tijdens de hal ve finale van het dames dubbel spel van vrijdagavond, Moffitt/ Casals tegen Jones/Wade, icas de 52-jarige coach van het Ameri kaanse tweetal, Frank Brennan, met een lichte hartaanval naar het ziekenhuis overgebracht. Hij is altijd de man geweest, die de successen van Billie Jean heeft voorbereid en kweekte in enkele jaren zijn tweede ontdekking, Ro semary Casals, op tot een waar. devolle dubbelspelpartner, nadat Karen Susman-Hansen het reizen moe was geraakt. Grimmig Het slechte nieuws maakte van Billie Jean 'n grimmige vechtster en het was niet haar schuld, dat Wim bledon 1967 na tien uitbundige dagen vol van verrassingen twee tamelijk oninteressante finaledagen beleefde. Dank zij het feit, dat Ann Jones voor het eerst in tien jaar de Wimbledon- finale bereikte, was ook op de laatste dag de belangstelling overweldigend. Voor het eerst in de negentig jaar dat de kampioenschappen worden ge houden, stroomden in twaalf dagen meer dan driehonderdduizend toe schouwers door de poorten. „Het volgend jaar kom ik terug", beloofde Billie Jean King. „Dan pro beer ik groot slam te halen". Ann Jo nes' commentaar op deze poging Maureen Conoly te evenaren was: „Daar zou ik mijn geld niet op wil len zetten. Billie is een groot kam pioene op het gras van Wimbledon, maar ze heeft nog nooit Parijs ge wonnen. Ze is pas éénmaal in Aus tralië geweest (1964) en heeft in eigen land bij de kampioenschappen van Forest Hills nog nooit overtuigd". Klasse Toch heeft Billie Jean rung op het lystje van de grote Wimbledon- wmnaressen recht op een plaats vlak onder Maria Bueno in haar grote da gen. Haar serveren, volleren en voor al anticiperen was van grote klasse. Na de 86 van de openingsset tegen de Zweedse Ingrid Lofdahl stond ze tot en met de finale tegen Ann Jones slechts veertien games af. „Ik ben echt niet traag, maar het was voor mij een lichamelijke onmogelijkheid op tijd terug te zyn als Billie Jean haar volleys dan naar de ene dan weer naar de andere hoek van de baan stuurde, „verzuchtte Ann Jones, die ook nu weer bij de interviews werd bijgestaan door haar ecntge- noot. „Ze zorgde voor een lang niet slecht spektakel, niet?", merkte de 58-jarige industrieel vergenoegd op. Inderdaad gaf Ann Jones beter party dan men mocht verwachten. Het is bekend dat ze niet graag speelt als het waait. Maar de vlagenge wind, die zaterdag de zeilen boven de ko- ninklyke loge hevig deed klapperen, bezorgde haar minder moeilykheden dan Billy Jean King. Het Amerikaan se meisje sloeg vele volleys in het net. Doorbraak Niet minder dan zestien maal stond de Britse op het punt een doorbraak te forceren. Slechts eenmaal gelukte dat, toen Ann Jones van 1—3 in de tweede set terugkwam tot 3—3; Prompt daarop verloor de Britse haar eigen opslag. De andere keren was Billie Jean op die belangryke mo menten superieur. Juist dan scheer den de riskante volleys met het goe de effect over de netband. Juist dan serveerde Billie Jean op haar sterkst. Er was niets dat de Britse kon doen 1 dan proberen de rallies te rekken tot zich een gunstiger moment zou voor- j doen. Die kans kreeg ze echter niet. Billie Jean kwam naar het net met de re- Aspiraties Twee oud-Wimbleuonkampioenen kwamen daarna nog op de baan. Roy Emerson, die voor dit toernooi nog aspiraties had op het felbegeerde ..groot slam" faalde in de finale van het heren dubbelspel volkomen. Hy gaf zyn partner, de in Engeland zeer populaire Ken Fletcher, onvoldoen de steun. Maar zelfs al zou de sa menwerking tussen de beide Austra liërs ideaal zyn geweest, dan zou het nog de vraag zyn geweest of zy Bob Hewitt en Frew CcMillan de baas hadden kunnen biyven. In 't Zuid afrikaanse Davis-cupduel speelde als als altijd met 'n pet getooide McMil lan een vrywel foutloze wedstryd. Zyn racket hanterend als een cricketbat was zyn afmaken aan het net dode- lyk. Een geheel andere indruk maakte het optreden van de Braziliaanse drievoudige Wimbledon-kampioene Maria Estner Bueno. Vooral dank zij haar formidabel serveren en smashen werd de finale van het dames dub belspel het meest aantrekkeiyke ele ment van deze laatste dag. De gra cieuze Bueno ondervond echter te weinig steun van de met een brede zonnehoed getooide Nancy Richey Jeugdatletiek Nationale titel j voor Lissese Corinne Kaufmann In Haarlem werden gedurende het weekeinde in het Pim Mulier-sport- park de nationale jeugdkampioen schappen gehouden voor jongens en meisjes A. en B. Vooral zaterdag was er een massale toeloop van de jon gere B-groepen. Zandag traden de oudere A's aan voor een veel selec tievere wedstrijd. Corinne Kaufmann, het zeer talent volle B-meisje van de Spartaan uit Lisse verkeerde in goede oonditie, ge tuige haar 200 meter-tyd 26.4 woens dag j.l. in Leiden. Zaterdag op de 400 meter echter kwam haar grote vorm tot uiting in een nationaal kam pioenschap in 59.7 seconde, een nieuw Zuidhollands record. Op de derde plaats eindigde Rla Witteman «Ba taven) in 61.2 en als 6de Yvonne v. Winden (Bat.) in 65.2. Inna Nell van het Wassenaarse Sios verraste by de B-meisjes met een kampioenschap by het hoogspringen met 1.45 m, haar clubgenote Rita v. Leeuwen ver overde met 27.52 m een derde plaats by het discuswerpen meisjes-B. Ba taaf Wilbert v. Niel bereikte een 2de plaats by het verspringen met 6.17, v. Deventer werd 6de speer B met 42.09, Wynande Taekema stelde te leur op discus met een 7de plaats, 32.32 m. Een uitstekende prestatie werd ge leverd door de Leidenaar Robert Strik, sinds kort overgegaan van Holland naar de HAV „Haarlem", op de 400 meter horden jongens A, waarop hij grote kwaliteiten blijkt te bezitten. Voor de eerste keer op dit nummer uitkomend behaalde hy het Nederlands kampioenschap in de prachtige tUd van 55.9 seconden! De motorraces in Zandvoort heb- derfractuur, ben, behalve een maximum aan spannende wedstryden, ook een over vloed aan valpartyen opgeleverd. De eerste en ook een van de ernstig- deed zich al in de tweede ron- de eerste klasse voor. De Haas de eerste manche van de 250 De Amsterdamse kwam tydens het inhalen van Den Boer uit Castricum ten val. Beiden smakten tegen het asfalt. Den Boer n beschadigde nel ervel en een gebroken kaak na Haarlemse Elizabeth-gasthi; Tijdens de race van de 350 maakte de Utrechtenaar Van Ki lenburg. die op dat moment op kt' lag, in de voorlaatste ronde een er stige val. Met een heupfractuur we ook hy naar Haarlem overgebracï Buiten deze ernstige incident^ kwa Joclieii Rindt winnaar m tiental andere i reurs tegen de vlakte. In de firnj van de*250 cc-klasse maar liefst i tegelijk in het scheivlak. Twee hen moesten met verwondingen evei eens in het Haarlemse ziekenhu behandeld worden, waarna zy na: huis konden terugkeren. De ontvt lingen en schaafwonden van de ov 1 rigen konden op de Rode Kruis-peles- j op het cirouit afdoende worden ves? Q i ZOIri' =boc I De uitslagen; 50-cc-klasse (33.544 kin): 1. LiUra, I Foekema «Den Haag), Kreidler, nnei Jochen Rindt. dit seizoen by zonder 1 min. 15.6 sec.. 110.221 km/u.; 2. Ro, succesvol in formule 2-races, heeft lof Post (Ensohede), Hemeila zondag op het circuit van Rouaan de Grote Prys van Frankryk voor for- Rouaam mule 2-renwagens gewonnen. De Oostenryker zegevierde met zyn Brabham-Cosworth in recordsnelheid. gemiddelde van 187,917 km per Pgrc 125-cc-klasse (50.316 km): 1. J<je d Bastiaan (Haarlem, Bultaco, 25.23.r, 01 118.934 km/'u.: 2. Ton van den Goa. ve- bergh (Breda), Tohatsu. 250-cc-klasse (50.316 km): 1. Jj(jrjn d. Zaan), Ducati. lg n 350-cc-klasse «50.316 km): 1. Ar^^, Versteeg (Rotterdam), Honda, 24.CKLvor| g wim Dblfing (B^ de »t h« Van de 15 gestarte coureurs haal den er slechts zes de finish. Ook Jim 125.748 km Clark reed de wedstryd niet uit. Zyn len), Honda Lotus raakte in het begin van dei 500-cc-klasse «50.316 km): wedstryd van de baan. De Schot i Keessen (Woubrugge), BMW, 23.20 bleef ongedeerd. I 129.313 km/u.; 2. Rob Noorland^ 1. Jochen Rindt (Oost.) - Brabham I (Gouda), BMW. Cisworth de 261 km in 1.23.33.1 (gem. Ztfspanklasse (23.544 km): 1. Tai 187.917 km per uur); 2. Bruce Mac- Pauwels-Tini Codeman (Olst), BM\_ laren (Nw-Zeeland) met Maclaren- I 12.39.5, 107.868 km/u.: 2. Freek SU Cosworth 1.24.57.1: 3. Jo Schlesser I ginga-Jan Kort (Medemblik (Fr.) - Brabham-Ford 1.25.35.2. i ton. Krachtexplosie van cle Amerika a use zwem top ,Jk wil geen tweede viool spelen by een cello", had de kittige Spaans- Amerikaanse tevoren verklaard. Als coach Frank Brennan haar had zien spelen, had hij trots kunnen zyn Billie-Jean King houdt in I triomf de Wimbledon-trofee bo- j ven het hoofd. Rechts: de versla- gen Ann Jones. - Studenteiiploeg Zian verbetert estafetterecord Het wereldkampiormsefcfip voor stu- dentenschaakteams waaraan 22 lan den deelnemen, zal xan 1531 juli in Harrachov in Tsjecho-Slowakije worden gehouden. De Nederlandse studentenafvaardiging zal niet met De heren-estafetteploeg van het sterkste ploeg uitkomen, aange- Haagse Zian bestaande uit: Kam- z^en kampioenschap ten dele sa- meyer. Oudt, Verroen. Vonk, Boers, menvaJit met het nationale kam- Veer, Meys. Van den Hoofdakker, Pioenschap te Zierikzee en vrijwel Becker en Loof. heeft het Nederland- geheel met het IBM-toernooi in Am- se record op de 10 maal 100 m vrye j sterdam. slag op 50 meter-banen, dat met 10 De studentenploeg bestaat uit de min. 11 sec. op naam van Het IJ volgende spelers: Van den Berg, J. stond, verbeterd en gebracht op 9 I C. Stork, W. H. J. Stork, Happel en Hmin. 58.4 sec. Van Manen (reserve). Vier wereldrecords en één evenaring vormen de opmerkelijke oogst van de eerste twee dagen van de internationale zwem wedstrijden, die de George Haines-club in het Amerikaanse Santa Clara organiseert. Vrijdagavond verbeterde eerst de 17- jarige Mark Spitz het wereldrecord op de 400 meter vrije slag met een tijd van 4.08.8 (oude record: 4.09.2 van Alain Mosconi), waarna zijn landgenote Pamela Kruse haar eigen officieuze we reldrecord op dezelfde afstand (4.37.2) op 4.36.4 bracht. De krachtexplosie van de Ameri kaanse zwemtop was hiermee echter nog niet voorbij, want Claudia Kolb verbeterde vrij dagavond haar eigen record 200 meter wisselslag (2.27.5 tegen 2.27.8) en voegde daar zater dagavond nog eens een nieuw record op de 400 meter wisselslag aan toe. Zij liet een tyd noteren (5.11.7) waarmee zy maar liefst 3,2 seconden onder het oude record van Donna de Varana bleef. Twee Nederlandse overwinningen in Rotsee Regatta van Luzern De Oostduitse roeiers hebben op de Rotsee van Luzern aan getoond, dat zij ook in 1967 als favorieten naar de Europese kampioenschappen zullen reizen. Op de ideale roeibaan zege vierden de Oostduitsers in vier van de acht elite-nummers. De Nederlandse toproeiers brachten het er op deze „generale" voor de Europese titelwedstrijden in Vichy zeer goed van af. Twee overwinningen een „score" waartoe verder slechts Zwitser land in staat bleek viel de grote afvaardiging van de Konink lijke Nederlandse Roeibond ten deel. Vooral de zege van Harry Droog in het skifnummer was indrukwek kend. De Proteus-sculler zegevierde in de voortreffeiyke tyd van 7.01.15. De Delftenaar, voor wie het seizoen één groot duel met Jan Wienese is, liet zyn eeuwige rivaal ditmaal ver achter zich. De overige roeiers speel den in het gevecht van de scullers, waaraan ook de ver in zyn nadagen zynde Viatscheslav Ivanov deelnam, geen enkele rol. Van Nes, vorig jaar wereldkam pioen met Van de Graaf, was een al even duideiyke winnaar in de ge stuurde twee. Met Suselbeek als part ner nam de Laga-roeier het was de eerste wedstryd van het Delftse duo met sterke tegenstand van bui tenlandse ploegen in de start al een voorsprong. Verwoed hebben de tweëen uit Moskou en Konstanz ge tracht het verschil weg te werken. De Nederlanders gaven hun tegen standers echter geen kans. Enerverend Ook in de nummers waar de Neder landers moesten buigen voor het ge weld, dat dé favorieten voor goud, zilver en brons ontwikkelden, werden goede prestaties geleverd. Enerve rend was de race van de achten. De Deutschland Achter van Karl Adam heeft de twee volle kilometers ge streden om de acht uit Oost Berlyn achter zich te houden. (Het lukte niet. Ruim 18.000 toeschouwers zagen hoe de Oostduitsers met een tafje zege vierden in 't „hoofdnummer" van de hooggewaardeerde Zwitserse regat ta. Dat Nereus in dit sterke veld een derde plaats kon opeisen geeft hoop voor de toekomst. Zeker als men be denkt, dat de Amsterdamse formatie nog in het experimentele stadium verkeert en pas by de nationale kam pioenschappen in haar definitieve sa menstelling van start kan gaan. Felle strijd werd er ook geleverd bij de vieren met stuurman. Nereus moest de sterksten in dit titanenge vecht vele lengten toestaan, doch Varsity-wlnnaar Triton hield tot aan de finish stand. Dynamo Potsdam, wereldkampioen 1966, had lange tyd grote moeite om de Deense Skjoeld- Kvik-combinatie en de Utrechters vóór te biyven. Met een indrukwek kende eindsprint beslisten de Duitse krachtroeiers de race in hun voordeel. De Utrechters bleken helaas juist niet in staat de Denen achter zich te laten. Een grote desillusie is de Rotsee- regatta vooral voor West-Duitsland geworden. Na de bescheiden resul taten in het voor-seizoen en de dui- delyke nederlaag in de interland te gen Nederland, hoopten vele West duitsers op successen in Luzern. Het werd een uiterst trieste dag, vooral toen bleek, dat zelfs de befaamde Deutschland Achter ditmaal niet voor herstel van prestige kon zorgen. Catie Ball tenslotte de tijd L.15A voor de tweede maal net cord 100 meter schoolslag van de Russische Gallna Prosumensjikova. De 16-jarige Catie had nd .het record van de Russische reeds op 26 decem ber van het vorig jaar geëvenaard. De finale won het Amerikaanse zwemstertje in 1.16.6. Mark Spitz maaxoe, na zijn record- verbetering van vrydag, ook zater dag een goede indruk. Hij won de 200 meter vlinderslag in 2.07.0 en bleef daarmee slechts 0.4 seconden verwijderd van het wereldrecord van de Australiër Kevin Berry. Een van de weinige niet-Ameri- kaansie overwinningen kw van onze landgenote Ada Kok. Nadat zy vrijdag op de 400 meter vrye slag achtste was geworden in de matige tyd van 5.07.3, zegevierde zy zater dag' op de 200 meter vlinderslag v de Amerikaanse zwemsters Giebel Hewitt. Ada Kok bleef echter 2.5 conden van haar eigen wereldrecord (2.25.3) verwijderd. Uitslagen i OLYMPISCHE Claudia Kolb De voor Nederland interessante uit slagen luiden: Elite Skif: 1. Droog (Nederland) 7.01.15 2. Wienese (Ned.) 7.06.51 3. Ruckstuhl (Zwits.) 7.09.98 4 Ivanov (Rusl.) 7.12.49 5. Kosanovic (Zd. SI.) 7.13.74 6. Meister (Zwits.) 7.15.87 Elite Achten: 1. TSC Oost-Berlijn 5.48.71 2. W. Duitsland 5.48.89 3. Ne reus (Nederland) 5.53.91 4. Burevest- nik Leningrad 5.54.31. Elite twee met stuurman: 1. Laga Delft (Van Nes/Suselbeek) 7.25.34 2. TSVSK Moskou (Rusl.) 7.27.61, 3. Neptun Konstanz (W.-Dld.) 7.29.59. Elite vier met stuurman: 1. Dyna mo Potsdam (O. Did.) 6.40.03 2. RC Skjoeld/Kvik (Den.) 6.41.98 3. Triton Utrecht (Ned.) 64.2.72. Het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) heeft zaterdag in Lau sanne de nieuwe richtlijnen bekend gemaakt, die van kracht zullen wor den by de Olympische Spelen van 1968. In de toekomst is het op straffe van uitsluiting verboden dat een atleet zich voor zyn aan wezigheid by een t.v.-uitzending be taling1* aanneemt of dat hy jaarhjks meer dan vier weken op zijn werk verstek Iaat gaan om te trainen. Bepaald is voorts onder meer, dat een deelnemer van wie komt vast te staan dat hij stimulerende midde len heeft gebruikt, niet alleen zelf van verdere deelneming zal worden uitgesloten, doch dat ook het gehele team van diens land in de be trokken sport zal worden gediskwa lificeerd. De vrouwelijke sportlieden worden door middel van een mededeling op de inschrijffomulieren er op gewe zen, dat de mogeiykheid bestaat dat zy eerst een medisch onderzoek moeten ondergaan alvorens zy tot de Olympische Spelen worden toe gelaten. ADO, dat in de competitie van de erkende Amerikaanse voetbalbond als vertegenwoordiger van San Fran cisco uitkomt, heeft zondagavond ge lijk gespeeld tegen Chicago, waarvoor de Italiaanse eerste divisieclub Ca- gliari speelt. In deze wedstryd, die door 3992 toeschouwers werd byge- woond, is niet gescoord.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6