mende centrale verwarming Leiden kon genieten van Europese dans Dertiende hervormde pred. plaats vervalt Texel vol voor jongelui JUÜ MAANDAG 10 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Ij\ Kleur en charme in Stadsgehoorzaal AY ernst en eet de h: ft de tuurn heer net b natar, biedc gelelt gebli id u et ga.: in de ziel Oliepijpleiding Afscheid bij Rijksherbarium van Rotterdam Mej. dr. J. Th. Koster pe J Officier in de Orde van Oranje Nassau Drie petroleum-maatschappijen, Esso, BP en Petrofina zouden aan de Nederlandse en Belgische regering een toelating hebben gevraagd om een pijpleiding voor aardolie aan te leggen van Rotterdam naar Antwer pen. De lengte zou honderd kilometer zijn en het vervoervermogen zou tus sen de 20 en 30 miljoen ton per jaar liggen. De maatschappijen zouden de pijpleiding binnen de twee jaar wil len aanleggen. De kosten worden op 1 miljard Belgische frank geraamd, aldus „Het Laatste Nieuws" in Ant- werpen. Esso heeft in Antwerpen een raffi naderij met een capaciteit van 5 mil joen ton en BP en Petrofina hebben samen een raffinaderij die in 1968 een vermogen zou hebben van 14 mil joen ton. De drie maatschappijen willen de pijpleiding aanleggen om de bevoorrading van hun raffinaderijen door grote tankers, die echter door hun diepgang en afmetingen Ant werpen niet. maar Europoort wel kunnen bereiken, te verzekeren. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd heeft mej. dr. J. Th. Koster zaterdagmiddag afscheid genomen als weten schappelijk hoofdambtenaar bij het Rijksherbarium te Leiden. Als waardering voor haar grote zowel nationale *ïls inter nationale verdiensten op het gebied van de algologie, de ken nis der wieren, is dr. Koster benoemd tot Officier in de Orde rn Oranje Nassau. Familieberichten 10,3( Een van de hoogtepunten van het Internationaal Volksdans- okio" festival '67 dat drie dagen lang in Leiden werd gehouden, was zon<1 zaterdag de voorstelling van alle deelnemende groepen in de Da< Stadsgehoorzaal. „Wat van ver komt, is lekker" wordt wel eens 4.44, gezegd. Zo was het ook in dit geval. Het grootste applaus kre- ra So Sen Turken voor 'n razend knap nummer met woeste spron- i ö.ii gen en veel opwindend tromgeroffel. De andere groepen deden echter niet in het minst onder voor de prestaties van deze van 4.45 ver gekomen gastdansers. Hierbij dient zeker de Rotterdamse 23c groep „Dansemble R" niet onvermeld te blijven. Deze bracht aEN enkele leuke dansen met een esprit, die men bij de HoRandse volksdansen niet zou hebben vermoed. 3 Zang en clans ss'l in nationale S3 klederdrachten ï- Behalve de dansen was ook de kle- iKenj ding - allen droegen nationale kle- b®«|< derdracht - de moeite van het aan- uujf schouwen waard. Het optreden van de Bulgaarse meisjes bijvoorbeeld in jseni hun met gouddraad bestikte jurkjes, P die hun dansen werkelijk tot in de perfectie uitvoerden, was een enorm ten! succes. Sommige groepen lieten het u.; 1 niet alleen bij dansen. Een van de Hongaarse danseressen zong een gwc paar volksliedjes. De Joegoslaven ,en: hadden hun dansers en danseressen zelfs helemaal omgevormd in een "vat koor' dat een oogstlied zong, waarbij indi tevens werd gedanst. 8-10 Rustij DE, Al de nummers van de Balkan- landen werden met veel vuur ge bracht. uuri Dit houdt ech- j ter niet in dat het bij de Engelse, !rs^ Schotse en Franse volksdansers een saaie boel zou zijn. Zo bracht het apoli Franse gezelschap „Groupe d'Ex- *8* pression Populaire" naast een paar 1 rustige dansen met marionet-achtige nall, sprongetjes en huppelpasjes ook een est» paar Bretonse dansen, waar enorm °P« veel vaart in zat. In razend snelle wervelingen verlieten de dansers het toneel. By de Engelsen ging het rus- S tiger toe. Wellicht tot veler ver bazing stond op het Engelse reper toire ook een klompendans vermeld. DHet dansprogramma, dat ook enkele zwaarddansen bevatte, werd afgewis seld met het zingen van Engelse Br! volksliedjes. Het programma can Schotten, die voor sommige optraden in het prachtige Highland avondkostuum, bevatte voornamelijk €tde in Schotland nog veel gedanste Jge „Country dances". Show De Roemenen openden hun programma met het sp len van opwindende Roemeense volks muziek, die in Nederland door ver schillende zigeunerorkesten ook altijd graag wordt gespeeld en dan wordt aangezien voor Hongaars of Bul gaars, al naar gelang de nationali teit van het orkest, dat de muziek speelt. Een altijd zeer gewaardeerd stukje Roemeense volksmuziek, de imitatie van het kanarietje, had ook nu weer veel succes. De Roemeense zangeres, die hierna zong. besloot haar optreden met het Nederlandse liedjes „De driekusman", zy van het publiek een enorm plaus ontving. Na de dansen var Roemenen werd een grote mand jers het toneel opgedragen, die het publiek in werden geworpen, zodat het optreden van de Roemenen veel weghad van een complete show. Dit showelement kwam ook sterk naar voren in het optreden van de Tur ken, die als laatsten in een stikdon kere zaal een dans opvoerden met kaarsen. Gekleed in prachtige gewa den, de dames in harembroeken, brachten zy met dit dansnummer in kaarslicht, de toeschouwers in de sprookjesachtige sfeer van Duizend en een nacht. Als slot vormden zij met hun kaarsen de letters NEVO, de naam van de Nederlandse Volks dansvereniging, die het festival had georganiseerd. Onder de toe schouwers bevonden zich behalve de burgemeester en alle wethouders van Leiden en bijna alle gemeenteraads leden ook vertegenwoordigers van de ambassades van de deelnemende lan den. Niet alleen het publiek, maar ook alle dansers zelf hebben van dit evenement genoten. De deelnemers konden er maar niet genoeg van krijgen, zodat de num mers sterk uitliepen en de organisa toren steeds vaker op hun horloges gingen kyken. Hierdoor moest het Ne derlandse optreden na de pauze ko men te vervallen, maar het enthousi asme van de Hollandse deelnemers was hier niet minder groot door. Zij hadden zaterdagmiddag van de bui tenlandse dansleiders lessen gekre gen. waardoor zy hun eigen reper toire weer kunnen uitbreiden. Het' festival werd besloten met een groot bal in de Stadsgehoorzaal, dat zon dagochtend en -middag werd gehou den onder leiding van de heer H. Schreijer. De Hongaarse meisjes voeren een vrolijke volksdans uit, gekleed in nationaal kostuum. Dit optre den vormde een van de vele hoog tepunten van het rijk geschakeer de dansprogramma, dat volks dansgroepen van acht verschil lende nationaliteiten zaterdag, avond brachten in een officiële voorstelling in de Stadsgehoor zaal. (Foto LD/Holvast) (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Jacobien Soetje, d. van Beekhuis en Bakker, Gel drop; Klaar - tje, d. van Quiryns en Wassenberg, Amsterdam; Elisabeth Agatha, d. v. Visser en Van Bolhuis, Purmerend; Anne Mette, d. van Folkmar en Ab- weiler, Rotterdam. fan Dunne en Gebrouwd: Zondagavond gaf de Bulgaar se dansgroep een voorstelling in de Stadsgehoorzaal. Hiermee werd tevens de Bulgaarse week inge luid, want de Bulgaren zullen nog Ineke Tempelman, Den Haag tot 16 juli te gast zijn bij de Leid- 1 G- B€rg T se volksdansers. In samenwerking ^onge" met het gemeentelijk Comité voor Internationale Uitwisselingen zijn voor hen excursies en dansavon den georganiseerd. Tijdens deze week zullen de Bulgaren nog ver scheidene malen optreden. Don. derdagmiddag brengen zij een be zoek aan het museum voor Vol kenkunde, waar de Bulgaarse mu sici o.a. de gamelan zullen bespe len. Zatedagochtend treden zij op in het Academisch Ziekenhuis. De Bulgaarse week wordt zatrdag- avond besloten met een gekostu meerd slotbal in de Louise de Co- ligny-h.b.s. (Foto LD/Holvast) Berg en M. T. H. I. van Boxel, Smeets en Anneke Boumans, Tilburg: P. G. van Manen en Mathilde N. v. d. Berg. Rotter dam: Dénes Graf Festetics de Tolna en Viola Sophie Kolisch, Epe; S. P. Bohre en Mies Heyman, Rotter dam: C. M. Schemm en Denise H. M. Biemond, Riverside, Cal. U.S.A.; Douglas B. Holmes en Elske Wey- marschausen, Delft. Overleden: Teunis Lodder, 72 J., Ermelo: Erik Vermeulen, 42 j., Bloe- mendaal; J. ten Cate, Amsterdam: Helena Paulina WolthersPolak, 61 j., Groningen: Marietta Rijkens, 16 j., Wassenaar: Wesselina Karolina van HasseltErmeling, 91 j.. Den Haag. Zonder ooit vervuld te zijn is thans de dertiende Leidse her vormde predikantsplaats, met ingang van 1 maart j.l. officieel opgeheven. De stichting van deze predikants- aats was toegestaan op het mo ment, dat ds. J. de Wit met emeri taat ging. Zoals bekend verzorgde de- predikant naast zyn arbeid als geestelijk verzorger in het Diacones- senziekenhuis, nog pastorale arbeid in de hervormde wykgemeente „Rem- brandtwijk". Inmiddels is deze wyk- gemeente opgeheven en voor een deel ondergebracht in de Molenwijk., waarbij de mogelijkheid tot het be roepen van een predikant bleef be staan. Om financiële redenen is hier- afgezien. Met deze beslissing telt Leidse Hervormde Gemeente thans acht wykpredikanten en vier met een bijzondere opdracht, t.w. ds. Lamping (nu nog jeugdpredi- kant en met ingang van september wijkpredikant van de hervormde Vre- deskerk), dr. P. J. Schoonheim (bij zonder kerkewerk), ds. J. A. Eekhof, (studentenpredikant) en dr. K. E. H. Oppenheimer (universitair predikant) Naast deze twaalf predikanten zijn in Leiden nog twee hervormde domi- werkzaam, t.w. ds. P. J. D. Malssen. predikant van het Acad. Ziekenhuis en indertijd beroepen door de classis Leiden van de N. H. kerk drs. H. W. Hemmes, die door het bestuur van het Diaconessenhuis in de functie van geestelijk verzorger van dit Huis werd aangesteld. Vakantie voor de ,,Foreholte" - jeugd Na veel voorbereiding gaat een 69-tal jongens van „Foreholte" in Voorhout van een week vakantie ge nieten op de NSK-jeugdkampen. Vanochtend is reeds een groep van 15 A-junioren onder leiding van twee jeugdleiders naar Ferschweiler in Duitsland vertrokken. Zondag 16 ju- j li gaat de tweede groep van 24 B- I junioren met drie leiders naar het j recreatie-oord Tranchee in Weert en zondag 23 juli vertrekt de jongste j groep, 30 jongens en drie lei- j ders, naar het nieuwe vakantiekamp j in Uden. Internationaal algologe van grote naam Velen waren zaterdagmiddag in de kantine van het Rijksherbarium aan de Schdlpenkade voor dit afscheid samengekomen: de zo goed als vol tallige wetenschappelijke staf met aan het hoofd de hoogleraar-direc teur prof. C. G. G. J. v. Steenis de oud-hoogleraar-directeur prof. Lam. burgemeester mr. G. C. Willigen, mede namens het curato rium van de Universiteit (de pres. curator was wegens ambtelijke be zigheden elders tot zijn spijt verhin derd aanwezig te zyn), de Groningse hoogleraar in de botanie, voormalig leerling van dr. Koster, prof. dr. .C van der Hoek, het verdere personeel van het Rijksherbarium en voorts ve le vrienden en bekenden van de scheidende doctor. Prof. v. Steenis schetste - na woor den van welkom tot de aanwezigen - in het kort de wetenschappelijke loop baan van dr. Koster, overigens reeds eerder in onsblad belicht. Spreker stelde vast, dat zy zich als interna tionaal algologe een grote naam heeft verworven. Maar dat niet al leen. zy heeft ook anderen voor de algologie weten te winnen en twee van haar leerlingen zyn dan thans ook hoogleraar. Vele publikaties staan op haar naam, grotendeels opgenomen in het tydschrift van het Ryksherbarium, Burgemeester Van der Willi- jen speldt de Koninklijke onder scheiding op. (Foto LD/Holvast) „Blumia". Als blyk van waardering ontving dr. Koster daarvan 'n prach tig verzorgd en gebonden extra-num mer van het tijdschrift, geheel ge- wyd aan haar werk en met bijdragen De burgemeester van Leiden, mr. G. C. v.d. Willigen, bracht dr. Kos ter dank namens het curatorium van de Rijksuniversiteit. Hy deelde tot grote verrassing van dr. Koster me de, dat zy als erkenning voor haar landeiyke en internationale verdiens ten voor de wetenschap is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Terwijl de aanwezigen luid applau- diseerden, speldde de burgemeester het by het Officierschap behorende erekruis op de japon van de schei dende hoofdambtenaar. Namens de wetenschappelyke staf sprak dr. S. J. van Oostroom, die een groot aantal persoonlyke herin neringen ophaalde. Als geschenk van de staf overhandigde hy dr. Koster aantal grammofoonplaten van klassieke muziek. Als laatste sprak prof. dr. C. van der Hoek, leerling van dr. Koster en thans hoogleraar te Groningen. De- ees er op. dat van het door dr. Koster gesystematiseerde materiaal veel gebruik wordt gemaakt, in het bijzonder studiemateriaal over de g. blauw-wieren. „Mede door Uw verk", aldus prof. v.d. Hoek, „is de Leidse algencollectie een der voor naamste in de wereld". W ereldalgologie Het deed spr. groot genoegen dr. Koster namens de „wereldalgologie" een uitgebreid liber amicorum te mo gen aanbieden gebonden in fraaie speciaal daarvoor ontworpen band. Nadat mej. dr. Koster alle sprekers en vele anderen op dikwyls humo ristische wy'ze had dankgezegd en in een kort „verhaal" haar eigen visie over haar loopbaan bij het Ryksher barium had geveven. namen de ve le aanwezigen de gelegenheid waar tot een persoonlyk afscheid van de scheidende hoofdambtenaar, die ove rigens haar werk zeker niet zal los laten. Eerste H. Mis L. van Ulden De heer L. van Ulden, die jaren lang op de Leidse Lorentzkade in de ..schaduw" van de Petruskerk woon de hy woont thans by zyn ouders in Maastricht zal vrijdag in de St. Everarduskerk in Wychen uit han den van mgr. Bluijssen de priester- wyding ontvangen. Zondag d.a.v. zal de neomist zyn eerste plechtige H. Mis in zyn oude parochie (Petrus- kerk) opdragen. Na afloop van deze plechtigheid bestaat er van 12 tot 1.30 uur in het naast de kerk gelegen parochiezaaltje gelegenheid hem ge luk te wensen. ADVERTENTIE Dank zij het initiatief van een der grootste Engelse industrieën: VOOR 'T EERST OP STAP De bewoners van „De Ankerplaats", het tehuis van de Cornelius Mersius- stichting aan de Oude Singel in Lei den, zijn zaterdag teruggekeerd van een byzonder geslaagde vakantietrip naar het Ahrdal. Een week lang heb ben de bewoners van dit tehuis ge zworven door deze prachtige omge ving, met een bezoek aan tal van in teressante vakantie-oorden en een boottocht op de Ryn. Terug van de tocht, waartoe dit jaar voor het eerst werd besloten, waren allen enthou siast over deze door het stichtingsbe stuur aangeboden reis. Om de situatie in de hand te kun nen houden heeft het gemeentebe stuur van Texel zaterdag besloten een „kampeerstop" in te stellen voor ongehuwde jongelui. Verbieden te ko men kan men de jongelui natuur- lyk niet, maar by hun aankomst by de veerpont worden ze opgevangen door de Rykspolitie, die hun mee deelt, dat de terreinen praktisch vol zyn. Om hun dus geen extra kosten te laten maken wordt ze aangera den niet naar het eiland te gaan. Een woordvoerder in het gemeen tehuis kenschetste de situatie op het overvolle eiland vanmorgen als „ge zelliger dan andere jaren". „We kun nen de zaak aardig in de hand hou den en onplezierige rellen e.d. zoals vele jaren het geval was, zyn tot nu toe uitgebleven. Uiteraard heeft het weer daar wel aan meegewerkt. We moesten echter nu wel tot deze rem mende maatregel overgaan omdat twee voor de jongelui bestemde ter reinen geheel bezet zyn en het re- eerveterrein zaterdag ook al 250 gas ten had. Uiteraard kunnen er veel makke schapen in een hok. maar de sanitaire voorzieningen zyn daar niet op berekend." Texel kan ongeveer 13.000 fc 14.000 gasten herbergen, van wie 10 procent jongeren. X desgewenst in termijnen te betalen. Centrale verwarming is een serieuze zaak. Daarom heeft Full House Heating hetc.v.-probleem nauwkeurig bestudeerd. Resultaat: een volwaardige C.V. vooreen ongelofelijke prijs. Vier vertrekken kant en klaar geïnstalleerd voor fl. 2.400.-. Méér radiatoren om méér kamers te verwannen is natuurlijk altijd mogelijk. Belangrijkde aanleg gebeurt snel, schoon en efficiënt, en U kunt Uw installatie zelfs verhuizen Goedkoper dan "gewoon" verwarmen! Het Full House Heating systeem is royaal met warmte maar zuinig met brandstof. Want die brandstof is aardgas. Daar profiteert Uw huishouding nog weer extra van, want U hebt dan recht op het voordelige vastrechttarief. Redenen genoeg om U volledig voor te laten lichten! j BON Graag ontvang ik zonder enig verplichting: Uw folder over Full House Heating Nadere uitleg van Uw Full House Heating adviseur J (s.v.p. aankruisen wat U wenst) S Naam: Plaats Full House Heating wordt geïmporteerd, geïnstalleerd en ge garandeerd door: fserrowam^ WARM AIR VERWARMINGS MIJ. N.V. Giessenweg 33, Spaanse Polder, Rotterdam Tel. 150644

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3