.EIDSCH DAGBLAD akantieverkeer eist leer dan 20 levens Psychopaat bekent de moord in Doetinchem JAMIN ART WEEKEINDE OP DE WEG Si IEP LAAT HET "(MENSEN DOEN rst"2 In benard Hongkong vele doden tijdens onrustig weekeinde Eerst anderen vrij Nederlanders zitten nog vast in Guinee Grote overstromingen in Japan (Sue/ teumo richt 1 maart 1860 MAANDAG 10 JULI 1967 No. 31324 van Dishoeck cteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 jn meer dan twintig doden gevallen in het ke vakantieverkeer van het afgelopen week- legstgeest eiste het verkeer ook een mensenleven. Het 6 "*de zaterdagavond om half acht op de kruising Koren- ^jtan-Dahlialaan. De 31-jarige bromfietser G. van Ommen, ^^ie aan de Ridderspoorlaan in Oegstgeest, zou daar geen ng hebben verleend aan een van rechts komende autobus N.Z.H. Het slachtoffer, dat werkzaam was bij de psy- sche inrichting Endegeest, werd zwaar gewond naar het nisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij aan zijn ver- MAgen overleed. In het ziekenhuis in Zevenaar overleed de 19-jarige G. Verheij uit Didam, die op zijn scooter in bot sing was geweest met een brom fietser. el ongelukken U4t bromfietsen I Nederlandse jongens en een zijn gisteravond om het le- omen, toen zij met hun auto QHIgercompagniester Kanaal in- r Set ongeluk gebeurde om on- talfelf. Het gezelschap was op HoogezandSappemeer naar ompagnie. zijn de 18-jarige uit Muntendam, de 19-ja- de Jonge uit Borgercompag- le 27-jarige Duitser W. Twell- trsonenauto ging gisteravond zes uur op de rijksweg tus- ndhoven en Tilburg bij Oir- over de kop. De bestuurder or by een inhaalmanoeuvre lacht over het stuur. Van de Inzittenden werd het echtpaar en—Van Turnhout uit Eind- In op slag gedood. De drie an- i werden zwaar of licht ge- Lng ^"t^B-jarige bromfietser M. W. de F ult 0068 botste zaterdag- d in Renesse tegen een voet- ianbeer. Deze bleef ongedeerd, de bromfietser sloeg tegen de rond en was vrywel op slag Tt beswaarden reed de 25-jarige H. P. J. Steenbakkers Jem (gem. Maasdriel) zater- 'ond een links afslaande per- luto in de flank. De man led in het ziekenhuis, irsonenauto raakte zaterdag- sttre{en vroeS in Heerhugowaard s berm, slipte en sloeg over de ie bestuurder verklaarde, dat moeten uitwijken voor een ligger, die de bocht te kort ad Het kostte de mede-inzitten- e 28-jarige militair W. F. van uit Eindhoven het leven, ittem kwamen twee bromfiet- frontaal met elkaar in bot- Een derde bromfietser reed e ravage in. De 21-jarige G. wenhuis uit Wapenveld over- aan de gevolgen van het on- Drle anderen werden ge- afcliersi 5btrete" i be: \lllDe 1 )Nfe i. ADVERTENTIE an 12 jaar bestaand admini- •ureau te Leiden verzorgt liscreet en betrouwbaar al uw ld- en belastingaangelegen- gt vrüblyvend inlichtingen ADVERTENTIE I ERBERICHT arij zonnig INMI in De Bilt verwacht van tot morgenavond: inig en droog weer met een in tot matige zuidwesteiyke erinets hogere middagtemperatu- on(pgemaakt om 11.15 uur). 'RAND VERWACHTING |k en droog weer met een IM zeewind. Overdag tempera- rJj gr., zeewater 17 gr. Idptzichten: een sterk hoge- IBied geeft de komende dagen strandweer met enige sty- temperatuur. 11 JULI uur; onder: 20.58 uur. .46 uur; onder: 23.20 uur. (olifter te Katwyk te 5.53 en 17.59 agwater te 1.28 en 13.48 uur. 8.4 IN ETALAGE Een Nederlandse auto kwam gis terochtend in het Belgische plaatsje Veldwezelt in botsing met een Belgische personenauto. De Nederlandse auto met zes inzitten den kwam in de etalage van een bank terecht. Twee kinderen van de familie Christiaenen uit Etten- Leur werden uit de auto geslin gerd en waren op slag dood. De andere inzittenden en drie perso nen uit de Belgische auto werden min of meer zwaar gewond in ziekenhuizen opgenomen. De 28-jarige Bredanaar M. Damen overleefde gisterochtend een auto ongeluk in Breda niet. Hü was passagier in een wagen, die in de berm terecht kwam en over de kop sloeg. De 16-jarige Robert Verschoor uit Rotterdam werd het slachtoffer van een botsing in zün woon plaats. Hy zat achterop een brom fiets, die op de kruising Buiten- dyk-Beukendaal tegen een auto botste. De 22-jarige Duitser Wilhelm Schlosser uit Wesel is gisteren in Well om het leven gekomen, toen zün auto werd gegrepen door een toeringcar. De 32-jarige R. Auwena uit Don deren (Dr.) raakte gisteren op de weg van Vries naar Assen van de rybaan. Zyn wagen vloog tegen een boom. De heer Auwena over leed op weg naar het ziekenhuis. Het meisje, dat naast hem zat, werd zwaar gewond. De 17-jarige bromfietser F. Ma- thysen uit Bergen op Zoom is gis teren in Hoogerheide by het over steken van de weg door een auto gegrepen en op slag gedood. De 29-jarige J. B. Hoenholt uit Duiven werd het slachtoffer van een ongeval op rijksweg 12 in de bebouwde kom van de gemeente Westervoort. De auto, waarin zy zat, slipte en kwam tegen een boom terecht. Een bromfiets kwam op de hoofd weg in Terschelling frontaal in botsing met een auto. De duopas- sagiere, de 20-jarige mej. B. Ny- stad uit Zuidwolde, werd dodelyk gewond. De bestuurder ligt zwaar gewond in het ziekenhuis. Het on geluk gebeurde in de mist. De 53-jarige mevr. A. Plomp-Krui- niger uit Den Haag is zaterdag middag by Bolsward om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde by het oprijden van de rijksweg 43. Mevrouw Plomp zat in de auto, waarvan de bestuurder vermoede- lyk geen voorrang verleende. Een personenauto, die met zeer grote snelheid van Zwolle in de richting Hoevelaken reed, slipte zaterdagmiddag in Harderwyk en vloog tegen de brugleuning van een viaduct. De 34-jarige Ameri kaan R. R. Davis werd uit de wa gen geslingerd en kwam op het lager gelegen wegdek van de Oranjelaan terecht. Hy overleed later. De Duitse bestuurder werd zwaar gewond. Gedurende het weekeinde was de kroonkolonie Hongkong het toneel van wilde anti-Britse demonstraties, waarbij tot e n met hedenochtend negen slachtoffers vielen. Zaterdag werden vijf politiemannen doodge schoten bij een grensincident bij Sja Taoe Kok, gisteren vielen een poli tieman en twee burgers en vanoch tend vroeg, toen honderden Peking- gezinde Chinezen Britse en Ameri kaanse zeelui aanvielen die uit café's kwamen, en een menigte Chinezen weigerde uiteen te gaan, viel opnieuw een dode. China heeft gisteren by Engeland geprotesteerd naar aanleiding van het incident van zaterdag by Sja Taoe Kok, waarby een Chinees is ge dood en acht anderen werden ge wond. Over de dood van de vijf po litiemannen bij dit incident wordt gezwegen.De nota, die openlyke verontschuldiging van Engeland eist. spreekt van een „ernstige provocatie" jegens het Chinese volk. Engeland heeft de Chinese bewering over zyn verantwoordelykheid voor dit inci dent evenwel van de hand gewezen. Op zyn beurt heeft Engeland krach tig geprotesteerd by Rood-China te gen „de invasie in Hongkong van de monstranten uit China". De Britse zaakgelastigde in Peking, Hopson, weigerde het bovengenoemde Chine se protest in ontvangst te nemen. Britse Goerka-soldaten en commu nistische troepen hebben aan weers kanten van de grens stellingen op geworpen met zandzakken. De grens loopt dwars door de dorpsstraat van Sja Taoe Kok. Het incident van za terdag begon toen duizenden Chine zen de grens overkwamen en een po litiebureau met dynamiet aanvielen, waarop de politie traangas gebruik te. De Chinezen openden toen het vuur en vijf politiemannen werden hiervan het slachtoffer. De moeilijkheden van gisteren be gonnen, toen een patrouillewa gen stopte om een onderzoek in te stellen naar een demonstratie waar by pamfletten werden verspreid en het verkeer gehinderd. De demon stranten gingen tot de aanval over en een agent werd met een scherp geslepen haak gedood. De polite opende heit vuur en doodde twee mannen en verwondde twee anderen Op andere plaatsen in de kolonie werden agenten met stenen bekoge1' nmer bestaat uit 14 pagina's door kleine groepjes, voor het meren deel bestaand uit schoolkinderen. Communistische scholen en kranten In Hongkong hebben de leerlingen openlyk opgeroepen „te stryden te gen het Britse fascisme" in de zojuist begonnen zomervakantie. De 26-jarige Duitser Heinz Roh- man uit Duisburg is gistermiddag by het zwemmen in zee voor Sche- veningen bewusteloos uit het wa ter gehaald. Hulp mocht niet meer baten. De man overleed later. De zesjarige Erik Gerritsen uit Groningen is in de Oude Hamster- waard verdronken. De 19-jarige matroos Peter Stier uit Neckar-Stadt is in de Ko ningshaven in Rotterdam ver dronken. Hy viel by het van boord gaan van zijn Duitse schip van de loopplank. OPLICHTERS ONTMASKERD Scotland Yard en Interpol onder zoeken op het ogenblik een komplot van een internationale bende, die zou hebben gepoogd oliesjeiks in het Midden-Oosten voor meer dan hon derd miljoen pond (1 miljard gul den) op te lichten. Dit complot houdt verband, zo onthult de ..Sunday Te legraph", met een serie oplichtingen die bezig is aan het licht te komen in Londen, Stuttgart, Amsterdam, Bazel, Wenen en Milaan De bende heeft reeds vier miljoen pond (40 miljoen gulden) geïncas seerd, welk bedrag gedeponeerd is op geheime genummerde rekeningen bij Zwitserse banken. Aangemoedigd door dit succes heeft de bende haar net verder uitgespreid onder andere tot Beiroet en Koeweit. Het onderzoek, dat naar men ver wacht vele maanden in beslag zal nemen, strekt zich ook uit tot de landen achter het ijzeren gordijn, die geen lid zijn van Intex-pol. Bij het complot zou een bank zijn betrokken, welke certificaten aanbood tegen 8% interest in Nederland, België. Zwit serland en Duitsland. Guinee heeft gisteren bekendge maakt, dat alle Nederlandse burgers, die thans in het land worden vastge houden, niet zullen mogen vertrek ken voordat de Guinese delegatie, die in Abidjan door de autoriteiten van Ivoorkust wordt vastgehouden, vrijge laten is. Dit nieuws werd door Radio- Guinea omgeroepen. De uitzending werd in Dakar opgevangen. In de radioboodschap werd hier aan toegevoegd, dat de Nederlandse regering thans maatregelen dient te nemen om vry lating van de Guinese delegatie te bewerkstelligen. Den Haag ontplooit in deze vele activitei teno.a. via de Ver. Naties. Tot nu toe echter nog zonder resultaat. President Sekou Toure van Guinee heeft zich op het standpunt gesteld, dat de Nederlandse regering verant- woordelyk is voor de arrestatie in Abidjan van de Guinese V.N.-delega- tie, die daar met een KLM-vliegtuig op doortocht terechtkwam, omdat het toestel voor slecht weer moest uit- wyken. De regering van Ivoorkust heeft Heineken weex* in Indonesië De brouweryen van Heineken in Oost-Java, welke in 1965 werden overgenomen, zyn aan de Neder landse eigenaren teruggegeven. Een vertegenwoordiger van het ministerie voor lichte industrieën heeft het be- dryf overgedragen aan A. P. de Groot, directeur van de P. T. Perus- haan Bir Heinekens. bekendgemaakt, dat de Guinese dele gatie onder wie. de minister van Buitenlandse Zaken niet zal wor den vrygelaten voordat alle burgers van Ivoorkust in Guinee op vrije voe ten zyn gesteld. Toure heeft een conferentie met Prinses Christina is gisteren met haar particuliere secretares se mej. N. M. de Vlieger voor een vakantiereis van drie weken in president Houphouet Boigny van Amerika aangekomen. De prinses Ivoorkust voorgesteld in aanwezig- zal hij vrienden in Neio York en heid van president William Tubman Ottawa logeren. van Libeiia. I Op het vliegveld werd de prin ses begroet door de Amerikaanse oogarts dr. Morrison (links), die is gespecialiseerd op het gebied van contactlenzen. Volgens Asso ciated Press zal de prinses ook een week de gast zijn van dr. Morri. son, die dan contactlenzen voor haar zal maken. (Van onze Enschedese correspondent) Dank zij een simpel buskaartje is de moord op Ria Florijn, die een weeklang de gemoederen in Doetin chem en omgeving heeft beroerd, tot klaarheid gebracht. Het door dit pa piertje gevonden spoor leidde naar het psychopatenasiel „De Kruisberg" in Doetinchem, waar een 19-jarige uit Heerenveen afkomstige ver pleegde, toen hy gistermiddag over de moord aan de tand werd gevoeld, al spoedig een volledige bekentenis aflegde. Zyn motief was even eenvoudig als gruwelyk. Hy had „zo maar" het meisje vermoord, omdat hy zin had om iemand te doden". Hy kende zyn slachtoffer niet eens. Men vreest dat meer dan 300 mensen het leven hebben verloren als gevolg van een storm die zater dag het zuiden en westen van Japan heeft getroffen. Volgens de laatste cijfers van de politie zyn zeker 200 personen omgekomen en worden er nog 136 vermist. Ruim 400 personen hebben verwondingen opgelopen. De steden Hirosjima en Kobe zyn het zwaarst getroffen. Daar lieten respectievelijk 81 en 31 mensen het leven. Grote delen van Kioesjoe en Honsjoe staan blank. Daar viel zondag 320 mm regen. In de haven stad Kobe staan 30.000 huizen blank. In juni en juli 1961 zijn op deze twee eilanden 357 personen bij overstro- Een beeld van een van de hoofdstraten in de Japanse havenstad Kobe, waar dertigdui zend huizen door overstromingen in het water staan en tientallen mensen het leven lieten. mlngen omgekomen, terwijl vorig jaar september twee stormen aan 307 mensen het leven kostten. 1 De moordenaar heeft zyn wandaad maandagmiddag niet omstreeks half twee verricht, zoals aanvankelyk op grond van getuigenverklaringen moest worden aangenomen, maar een uur later. De verklaringen van de vyf a zeven getuigen, dat zy het meisje omstreeks half twee hebben gezien op de weg van de bushalte by „De Kruisberg" naar de manege, waar zy werkzaam was, brachten de politie op een verkeerd spoor. Daardoor strand de ook het onderzoek op het in de onmiddellyke nabyheid gelegen psy chopatenasiel. Op dat moment im mers zaten alle verpleegden aan ta fel. Begrijpelijk De vergissing is begrijpelijk. De va der van Ria had zyn dochter om kwart over twaalf by de bushalte in Ruurlo afgezet, waar zy de bus van enkele minuten later in de lichting Doetinchem zou nemen. Het meisje nam de bus echter niet. Zy ging eerst in Ruurlo een cadeautje voor een kennis kopen. Ze nam een uur later de bus en kwam pas om half drie in Doetinchem aan. Dat bleek uit het buskaartje, dat in haar mantelzak werd gevonden. Men lette aanvanke lyk niet zo op het kaartje. Haar va der wist immers precies, wanneer zij was vertrokken! En de getuigen, ge vraagd of half twee juist was, zeiden grif „ja". Het andere tydstip gaf de zaak ineens een heel andere wending. Nu kwamen er wel verpleegden van „De Kruisberg" in aanmerking. Vooral de genen, die werkzaam waren geweest by en in de boerderij van het asiel, waarvan de landerijen onmiddellijk grenzen aan die van de boerdery waar het slachtoffer was gevonden. By het eerste verhoor viel de 19-ja- rige verdachte reeds door de mand. Aangevallen Volgens zyn bekentenis was de jon geman werkzaam by de boerderij van „De Kruisberg", toen hy het meisje op de Loenhorsterweg had zien lopen. Bezeten door de wil om te doden had hy haar ongemerkt gevolgd. Ter hoogte van de boerdery „Groot Neer- heide" had hy haar onverhoeds van achteren aangevallen, geslagen en by de hals gegrepen. Dit alleen al kon het slachtoffer, gezien de geweldige kracht waarover verdachte een man van groot postuur beschikt, het leven hebben gekost. Daarna heeft hy haar van de weg door een gat in de heg gesleept, zijn zakmes getrokken en haar in de hals gesto ken. Vervolgens heeft hy getracht de sporen van zyn misdaad zoveel mogelyk te verdoezelen. In de week endtas van zyn slachtoffer vond hy een portemonnee met enig geld. Daaruit nam hy een bedrag van ruim f8.— weg om als motief roof voor te wenden. De tas zelf verborg hy in de aangrenzende schuur waar hy tevens toevallig jutezakken vond waarmee hy het lichaam toedekte, na eerst nog de jas van het slachtoffer over haar hoofd te hebben geslagen. Onderzoek Uiterst koelbloedig is hy daarna via een weiland binnendoor, ongezien naar de boerdery van het asiel terug gekeerd, waar het geld en het zak mes werden verstopt in een hoek van het varkenskot onder wat mest. Ver volgens ging hy weer normaal aan zyn werk. Het drama moet zich heb ben afgespeeld in een tydsverloop van ongeveer 20 minuten. Van een zedenmisdrijf is geen spra ke geweest. De dader was ter beschik king gesteld wegens enkele kleine strafbare feiten. „De Kruisberg" is trouwens een open asiel, waar uitslui tend lichte gevallen worden ver pleegd. Zyn straflyst heeft dan ook nimmer aanleiding gegeven te ver onderstellen, dat de jongeman tot een dergelyk zwaar misdrijf in staat zou zyn. Het is in ,De Kruisberg" de ge woonte, dat de verpleegden, die daar voor in aanmerking komen, normaal in volle vrijheid kunnen werken, het- zy op de boerdery. hetzy in de stad Doetinchem. Mr. A. W. Holsteijn, officier van Justitie in Arnhem, deelde mee, dat er met de minister van Justitie al overleg is gepleegd om na te gaan in hoeverre hier sprake is geweest van moeilykheden in de organisatie van liet psychopatenasiel „De Kruisberg". Aan de minister zou advies worden uitgebracht over eventueel te nemen maatregelen. ADVERTENTIE festival zuurtjes niet duur ffel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 11 Juli 1867: De opbrengst der Gelder- sche aardappelen moet zeer bevredigend zijn. Ze worden te Brakel tegen 4.15 het mud afgeleverd. Engeland. In geheel Engeland zijn geen zes so- liede spoonoegmaatschap- pijen. Dit blijkt alweder uit het faillissement van den grooten aannemer Sir Mor ton Petó, die veel geld in spoorwegondernemingen had gestoken, en wiens schulden millioenen pd. st. bedragen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1