Knappe aquarellen van Herman Bogtman „Measure for measure" kunstmatig vrolijk \u Eerste ronde in Knokke verloren In een wrang stuk ZATERDAG 8 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 elling volg 3enfo: (Van r.t.v.-medewerkster) .Lukt het ons niet om de negende Europa-beker te veroveren, dan ligt. r- het doogewoon aan het feit, dat een andere ploeg beter is. We heb ben hard gewerkt. We zijn enorm - enthousiast. We geven wat we ge ven kunnen. De stemming in de ploeg is geweldig. Daar zal het dus beslist niet aan liggen. Dan een re pertoire dat we hebben om je vingers bij af te likken! Groots!". 1> ^elt)at zei een toch wel wat nerveuze ploegleider Willem Duys tijdens de allereerste repetities van de Ne- ekt t derlandse ploeg in Knokke. Lou van Rees heeft het dit jaar wat een voudiger. Hij is nu eens aan de andere kant van het podium bezig. Hij is jurylid voor Nederland, sa men met Ageeth Scherphuis. Hij zit tijdens de repetities op zijn ge- makje ergens op een zonnig terras en is eigenlijk wel blij van al dit nerveuze gedoel voor één keer te zijn verlost. U Concurrentie Tijdens de repetities bleek al, dat de concurrentie voor Nederland zwaar zal zijn. Duitsland, al jaren boos omdat het in Knokke geen voet aan de grond kan krijgen, wil beslist winnen: ,Xukt het dit jaar weer niet", roept de Duitse ploegleider Stefan van Baransky, „dan komen we volgend jaar beslist niet agen: terug!" De eerste hindernis hebben de Duitsers gisteravond genomen, want zij vergaarden 317% punt tegen de Nederlanders 314 punten, Ongewoon lage noteringen. alist'Van de Italiaanse ploeg hebben de Nederlanders waarschijnlijk weinig te vrezen. Italië heeft hier nog nooit een kansje gemaakt. Het 1 genre, dat de Italianen zingen (van het zoetgevooisde, weke._ overro- mantische soort) valt hier nu een maal niet zo best in de smaak. De sterren zijn onbekend. Niemand ;r^ heeft nog iets van ze gehoord. Ze repeteren overigens nog niet. De Belgen? Ze zien er in ieder geval rich! geweldig uit met hun minijurkjes en militaire fantasiepakken. Enkele sterretjes schrijven zelf hun teks- ten en muziek. De meesten hebben al enige plaatjes gemaakt. En I E ploegleider Jan Theys, is ook niet geheel onwetend wat het liedjes- (jg feest van Knokke betreft, (.De Franse ploeg brengt als grote man naar voren Theo Sarapo. de Griek, a die gehuwd is geweest met Edith e va Piaf en inmiddels een stevige car- mat rière gebouwd heeft in de wereld Ij van het chanson. ^[be Engelsen hebben als lokker Gerry Marsden meegenomen, dé Gerry van de Pacemakers. Samen met zyn groep is hij al verschillende keren 'et t de hitlijsten van de gehele wereld Jer^ doorgevlogen, maar nu heeft hij !n t( het plan opgevat om meer solistisch te gaan werken. IR I De charmante Suzanne Dou- cet, die in de Duitse ploeg optrad, Iis de dochter van een arts en een actrice. Vijf jaar geleden kreeg Suzanne van haar vader een gi taar. Tivee jaar later kreeg ze sl haar eerste grote kaps, tijdens de Olympische Spelen in Tokio. Ze trad er zes weken op. Wie menen mocht, dat het uitbeelden van stillevens tot een „afgezaagd" genre behoort, leert wel anders op de expositie van Herman Bogtman in Kunstzaal Heuff te Wassenaar. De thans 76-jarige Hagenaar Bogtman, een der knapste aqua rellisten die ons land bezit, is nog steeds vervuld van vitale le vensdrift. Hij verstaat het „vak" tot in de vingertoppen, zijn werklust lijkt daarbij onbegrensd. In grote variatie behandelt hij zijn onderwerpen, wijdt een enkele maal ook zijn aandacht aan het landschap. Daarvan leggen zijn „Kerk in Gulpen" hierbij afgebeeld en zijn „Pastoorswoning in Gulpen" getui genis af. Trein stopt voor orgelconcert (Van onze correspondent) Met de trein naar een manifestatie van het Holland-festival, uitstappen bij een overweg, waar geen station en dus ook geen perron is, een kwar tiertje wandelen naar een kerk, waar het oudste orgel van Nederland wer- j ken laat horen uit de oudste orgel- literatuur: dat gaat maandagavond j gebeuren in Noord-Holland, waar de j N.S. tussen Amsterdam en Hoorn van hun dienstregeling afwijken door voor en na het concert te stoppen bij Oost huizen. In de onlangs gerestaureerde her vormde kerk van Oosthuizen concer teert maandagavond de Haagse or ganist Willem Talsma. Hij doet dat op het uit 1521 daterende orgel dat kortgeleden eveneens gerestaureerd is: de Zaanse orgelbouwer Flentrop heeft het daarbij teruggebracht in de stem ming die in de 16de eeuw gebruike- lijk was. De muziek wijkt daardoor nogal af van wat tegenwoordig gemakkelijk in het oor ligt. Het concert is daardoor speciaal bedoeld voor de fijnproevers onder liefhebbers van orgelmuziek. Een paar Amsterdammers hebben de Spoorwegen gevraagd het nogal afgelegen Oosthuizen voor deze gele genheid beter bereikbaar te maken door de trein die om 19.26 uur uit Arnhem vertrekt tussen Purmerend en Hoorn te laten stoppen bij de overweg op ongeveer een kilometer afstand van de kerk. Dat gebeurt, en na afloop gebeurt met de trein die om 22.07 uur uit Hoorn vertrekt hetzelf de. Met een goedkoop orgelretourtje zijn de orgelliefhebbers dus uit en huis! In Kunstzaal RADIO BLOEMENDAAL. Wie nu nog, wat het genre van het stilleven betreft, op zodanig uitge sproken gelukkige wijze weet te boeien en daarbij de traditie eert, mag zeker gerekend worden tot de kunstenaars, die tóch in een tijd, waarin het „pro gressieve" hoogtij lijkt te vieren, de aandacht ten volle verdienen. Hij benadert de schoonheid, zoals deze eertijds aangevoeld werd, met de visie van de rasechte kunstenaar, die niet door allerlei complexen gefrusteerd of verwrongen wordt. Zijn coloristisch palet spreekt van een harmonisch evenwicht en zijn ob jecten zijn met beschaafde smaak ge kozen. Het zijn bloemen en vruchten, vissen of krabben, kruiken en pot ten, die door een geconcentreerde ob servatie steeds naar een wezenlijke realisatie zijn toegegroeid en het pre- dicaat van echtheid en natuurlijkheid verdienen. En al mag er dan wel eens verschil in kwaliteit te consta teren zijn, het ene stilleven meer aan trekkingskracht uitoefenen dan het andere dat is altijd e persoonlijke voorkeur; Bristol Old Vic: (Van onze kunstredactie) Onder de blijspelen van Shakespeare is er geen dat zo weinig blij, zo weinig luchthartig is als „Measure for measure", in ons land bekend maar zelden gespeeld onder de titel „Leer om leer". Het is een stuk vol geestelijke kwellingen en morele M^BoEtman^e zufverhS/huldlgt i valkuilen. waarin Shakespeare zijn twijfel uitspreekt over de bui-1 bevoegdheid van de ene mens, behept met alle menselijke zwakheden maar meer door het lot in een overheidspositie ge plaatst, de fouten en zwakheden van andere mensen geheel rechtvaardig te beoordelen en te bestraffen. Justus Meyer noemt het stuk „in feite een verhandeling in drama tische, dichterlijke vorm over het wezen van het staatsrecht, de wet, het gezag straf en gratie". Dat is en nogal afschrikwekkende karak terisering die geen recht doet aan wat Shakespeare er toch in heeft gelegd aan doorgronding en peiling van menselijke hartstochten. En dat is niet gering, al valt niet te ontkennen, dat uit heel wat passa ges in deze sombere komedie meer het werk van de denker dan van de dichter spreekt. Bogtman de zuiverheid huldigt en zich nimmer overgeeft tenissige effecten. Wie bovendien de ontzettend moei lijke aquarelkunst zodanig beheerst als hij, heeft recht op de belangstel ling van een ieder, die daarin ge ïnteresseerd is. Men kan tot 19 juli met zjjn werk kennis maken. H. -Ar De sarong naast de bikini. Het ivas gisteren nog warm in Nederland. Zeker in de steden, zo als Amsterdam. Moeders trokken er met kinderen op uit om de koelte te zoeken. Moeders en kin deren in alle leeftijden. In alle kledij. Langs het kinderbadje in het Beatrixpark schoot dit toch wel markante plaatje. In „Measure for measure" plaatst Shakespeare de naar menselijke har monie en rechtvaardigheid streven de Hertog Vincentio tegenover zijn onkreubare, maar harteloze stad houder Angelo, de formalist voor wie de letter van de wet alles en het menselijk gevoel niets is. Angelo's on derdrukte hartstochten komen echter boven, als hij in erotische liefde ont vlamt voor Isabella, de zuster van Claudio, een man die hij wegens een soortgelijke erotische liefde ter dood heeft veroordeeld. Dank zij het ingrij - pen van de Hertog, krijgt het stuk een drievoudige .happy ending", maar de methodes die hij daarbij toe past zijn bepaald niet die van een blijspel: Claudio wordt onnodig lang gekweld met de gedachte dat hij zal worden vermoord. Isabella met de gedachte dat haar broer inderdaad onthoofd is en Angelo met de ge dachte dat hij schandelijk misortuk van zijn macht heeft gemaakt door Clausio te laten doden. Dit wrede spelletje dat de Hertog met de an dere hoofdpersonen speelt, en dat nergens logisch verklaard wo geeft aan deze comedie een on woon wrange toon. Bij de opvoering door de Bristol Old Vic Company in de Amsterdamse Stadsschouwburg heeft de regisseur Tyrone Guthrie er duidelijk naar ge streefd, die wrangheid zoveel moge lijk weg te werken. Niet alleen door de komische scènes met het bordeel- gezelschap zoveel mogelijk nadruk, ruimte en kleur te geven, maar ook door van de Hertog een half komische I figuur te maken, een blasfemische spotter en plaaggeest, die er plezier in heeft zijn medemensen, zelfs ten koste van ondraaglijke kwellingen, voor de gek te houden. Daarmee heeft de opvoering wel iswaar een joliger aspect gekregen, maar de rol van de Hertog is er psychologisch door verminkt en zelfs geheel onaannemelijk door geworden De Hertog, die zich bij Shakespeare in zijn monnikspij hult om ongemerkt zijn onderdanen te observeren, schijnt dat in deze uitvoering alleen te c om de spot te kunnen drijven z< met zijn medemensen als met de godsdienst zelf. Een opvatting die nergens door de tekst wordt gerecht vaardigd, zodat de daaruit voort vloeiende vrolijkheid wel bijzonder geforceerd aandoet NEDERLAND 1 VARA 3.30 uur Nieuws 3.34 uur Week journaal voor slechthorenden 4.00 uur Geheim agent 86 4.25 uur Vrouwelijkheden 5.00 uur Bergeenden; dierenfilm 5.30 uur Tennistoernooi Wimbledon 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Een handje helpen 8.50 uur Variété uit de Sowjet-llnie 9.35 uur Songfestival Knokke '67 10.30 uur Rawhide: „De vrouw van de commandant" 11.20 uur Laatste nieuws NEDERLAND 2 9.25 uur 10.30 uur 8.30 uur NCRV Nieuws Filmen op vakantie; tips vc Politiemuseum; film Russische musici „Denken-met-de-handen" o' Laatste nieuws en journaal Sluiting smalfilmers 10.45 uu HILVERSUM 8.40 uur NEDERLAND 1 KRO 3.30 uur Tour de France 4.00 uur Internationaal concours hippique 5.00 uur Rotseeregatta te Luzcm (roeiwedstrijden) 5.30 uur Sluiting 6.40 uur Duke Ellingtons kerkconcert 7.05 uur Woord voor woord; bijbelvertelling 7.10 uur Thierry la Fronde 7.35 uur NTS-sport 8.25 uur Herbert Joeks zingt Weense liedjes 9.00 uur Plicht is plicht; tv-spel 10.20 uur Epiloog 10.25 uur Laatste nieuws NEDERLAND 2 NTS 8.00 uur Nieuws 8.05 uur The good old days; uit het oude variété 8.45 uur Actie zwarte zes 9.00 uur Wojeck; doktersfihn 9.50 uur Songfestival Knokke 1967: Frankrijk-Italië 10.25 uur Laatste nieuws 9.00 uur 8.05 uur Wie Lou van Rees achter een jurytafel ziet zitten, weet met een: dat is een winnaar! Willem Duys daarentegen dankt zijn populariteit aan het feit dat hij het type van de verliezer is. Hij is al eens eerder naar Knokke geweest met een ploeg, en dat werd een fiasco. Nu mocht hij het nog eens proberen na een aantal succes jaren van Lou van Rees en het werd weer geen succes. De vijf zongen veel eigen maaksels, terwijl Lou van Rees ons toch wel geleerd heeft dat je er bekende topsongs te gen aan moet gooien („Stranger in the night" en zo), want de jury zit heus die ontroerende teksten niet te beoordelen, alleen ma-ar of het lekker klinkt en of er iets persoonlijks overstraalt. Zo'n opzegliedje als Jerry Rix in de microfoon mompelde, is dus in elk geval al vergeefse moeite. Er spatte ook niets uit, bij geen van de 5, en omdat dat er kennelijk ook niet inzit, kan men zonder moeite voorspellen, dat we deze keer in de onderste regionen zullen eindigen. AVRO's Televizier had een goede greep gedaan met een ge sprek tussen prof. Fortman als afgevaardigde van de kardinaal, en een tweetal r.-k. studenten, die zich min of meer achter de opstandige seminaristen van Warmond hadden geschaard. Als tweede onderwerp had Tele vizier een Franse, in het ver borgene opgenomen reportage uit Cairo, die eveneens opmer kelijk was. Tot zover de lof. Kritiek verdient de beslissing van NTS-sport om Wimbledon dit jaar min of meer te negeren. Goed, we kregen gisteren toch nog een half uurtje van de he renfinale, maar dat was pas een beslissing van het laatste mo ment, blijkbaar genomen na de •-alloze ingekomen protesten. En ra-ndaag? Een samenvatting van ïen half uur en een kwartiertje, •^rwijl bijvoorbeeld België er twee-en-een-half uur recht streekse uitzending voor heeft uitgetrokken. En dat terwijl ten nis, dank zij vooral Okker en Trudy Groenman, meer dan ooit bij ons in de belangstelling staat! Typerend was, dat we na de samenvatting gisteravond van de herenfinale, niet nog even te horen kregen hoe de uitslagen luidden van de halve finales dubbelspel, die ook ge speeld waren. Welke redenen ook aangevoerd zullen worden (al te veel zendtijd opgesou peerd, Tour de France, etc.), er is in alle gevallen sprake van een ongelukkig beleid. Hard gewerkt En de Nederlanders? Ze hebben wel hard gewerkt gisteren. Van 9 tot 13 uur werd gerepeteerd met groot orkest en klein combo, in de mid dag waren er camera-repetities I «alle deelnemende landen zijn met t.v.- en radioploegen aanwezig) en gisteravond kon de strijd beginnen. Dat begin was niet zo best. De Ne derlandse ploeg was nogal gespan- i nen en had daar ook helaas zicht baar nogal wat last van. Duitsland had daar wat minder moeilijkhe- j den mee. Toch was de jury-uitslag nog wel verrassend: 314 punten voor Nederland en 317% punt voor Duitsland. Een ongewoon lage no tering. Over het algemeen is de eerste ploeg, die optreedt eigenlijk nooit onder de 350 punten geko- Maar het is voor Nederland nog geen geheel verloren zaak. Dinsdag krijgt de ploeg nog een kans. En. zoals Willem Duys ons verzekerde, het beste is bewaard voor die avond. VOOR ZATERDAG 8 JULI KRO: 18.00 Licht i Nws. 19.10 Act. 19.30 Stereo: Lichte gram.muz. 20.30 In antwoord op uw schrijven: verzoekplatenprogramma. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Ver knipt: muzikaal amusementsprogr. wijs met de Lichte Muze. 18.45 Rep. Wimbledon 1967. 18.50 Stereo: Vibra to: een gram.platenprogr. voor stereo liefhebbers. 19.20 Artistieke Staalkaart. 0.00 Nws. 20.05 Stereo: Metropole VOOR ZONDAG 9 JILI. Western Express (gr.). 12.30 Nws. 12.37 ------ 12.50 Operamuz. ly happy!!!: tie- nershow. 15.00 Stereo: Holland Festi val 1967: Nederlands kamerorkest en zangsollste: klass. en mod. muz. (In de pauze: plm. 15.50-16.00 Klass. gram. muz.) 16.40 Stereo. Jazzmuz. (gr.). CVK: 17.00 Geref. kerkdienst. 18.00 Schriftgenoten: gewijde muz. IKOR: 18.30 Kerkmuzikalerubrlek. 18.45 Kerk veraf en dichtbij. NCRV: 19.00 Nws. veerpraatje. 19.07 Stereo. Klass. ge wijde muz. (gr.). 19.2 tekeningen, lez. 19.3( deren (opn). 20.00 De Chr. toekomst verwachting, lezing. 20.15 Amsterdams kamerorkest en solist: mod. i KRO: 21.00 Paviljoen: muzikaal bezinning en gebed. 23.00 Zierlkzee, een nieuwe toekomst, doe, Stereo: Lichte gram oude stad 23.6?- 8.30 Weer of geen gevar. progr. )0 Sportmed.) 9.45 N 0.00 Het geladen schip, Balans: gebeurtenissen mes, gewogen en getoetst. AVku: iz.uu Muzikaal onthaal: bonte muzikale Vie Waagt. 14.30 Lan„ l uitslagen en lichte gram. schouwingen. VARA: Liberalisme -polltle- Europa. AVRO pre 21.15 Manneke Bis. een progr. .BJSf. 21.30 Stereo: Schatten der klass. liederen. 22.10 Licht kwartet. 22.30 Nws. 22.50 Act. TROS: 22.55 Wedstrijdprogr. 23.55-24.00 Nws. VARA: 12.00 Nws. 12.02 NAR: Nederlandse artiesten re vue op de plaat. 13.00 Nws. 13.07 Rln- go: Beat- en Popfestival. 14.00 Nws. 14.02 Rome - zoekplatenprogr. VOOR MAANDAG 10 JUNI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Lichte orkestmuz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: 8.00 Nws. 8.10 NCRV- Lichte gram.muz. 9.00 Voor 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.10 Klass. gram.muz. 10.25 De Europa (2), lezl: de vernieuwing en tuinder. 12.27 Med. voor land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Transis tor: gevar. progr. met een toeristische inslag. 14.00 stereo: Strijkorkest en (gr). (14.05-14.10 Rep. Ronde van Frankrijk 1967). Planorecital (opn): Stereo: Lichte 'orkestmuz. Tö!o5 Reu° Ronde van Frankrijk 1967. 15.10 ste- Bybelover- Klass. gram.n denking. 16.30 Licht'i sen 16.30-17.00 Rep. Ronde van Frank rijk 1967). 17.00 OverheldsvoorlDis tricten In Suriname, IH. Spreker J- A Hummelen. 17.10 Voor de Kinde ren. 17.25 Schoolkoor: Nederlandse i>- oaSi"M|'' 17 40 Hilversum 2. 298 m. 10 Nws. 7.10 Ochtendgvm. gram.muz. VPRO: 7.55 De- BV1RU?Iuf 1 800 NWS" 810 Act- B.15 Lichte gram.muz. (Om 8.30-8.35 PS«8rS?enteman>- 8,50 Morgenwijding. 9.00 Klass. orkestmuz. (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arb.vitamlnen- po- gjjjfij11.00-11 AVRO: 7.20 Lichte Nws.). 11.55 Beursbêr. "12.00 Licht or kest. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuin- Mod. platteland, praatje. 12.35 Stereo: Metropole orkest. lo.OO L jfidÉÉf Stereo: 't Muzi- Aot. 12.3 Nws. 13.ll kantenuur: I. Viool II- Belgisch klarinettenkwariet 14.25 Met het oog up Nws. 16.02 Stereo" ble._ 16.15 Volksmuz. uit Griekenlan Stereo: Klass. hoornconce; Gitaardagen 1967: mod. 16.45 17.00 Ned. muz. 17.30 Brabants Journaal. Hilversum 3. 240 m. en FM. KRO: 9.00 Nws. 9.02-18.00 Wegens gesloten. •progr. (elk uur: nws. Aansluitend TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 15.00-16.15 Eurovisie. Tour de France - 10e etappe. NTS: 18.30 Tour de France. Herh. van de finish van de vandaag verreden etappe. 18.45 De 18.50 Journaal. CVK DR: 19.00 t.rubriek c 19.00 Kenmerk, c'.f» duktie). NTS: 20.00 journaal. NCRV: 20.20 Van nul uur een tot middernacht TV-detectlve-film. (afl. 51. 20 45 Nul dan?, film problemen c.. strande huwelijken. Aansluitend: ge sprek n.a.v. deze film. 21.40 Songfes tival Knokke 1967: Duitsland - Frank rijk. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. VARA 20.05 Coronation Street, TV-fllm. TROS: 20.56 87th Precinct Occu pation citizen, TV-film. 21.46 Kompas actjrubriek. NTS: 22.00—22.15 Jour 11.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5