Kishon: „Hitier maakte me tot een satiricus" "TE WONDERING VOOR VASTE HAND VAN JAN WELMERS Geniet menig maal met tnmaat Gevierd auteur, die zijn land beïnvloedt Marc Chagall 80 jaar Orgelconcert in Katwijk: voortreffelijk programma ONTMOETING OP REMBRANDTPLEIN PRISMA -"DAG 7 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 It een voortreffelijk samengesteld programma opende Jan iiers de nieuwe orgelconcertenserie in de Triumfatorkerk Be Zeeweg nabij het Katwijkse raadhuis. Deze jonge orga- - die het improvisatieconcours van Bolsward won en daar- J gerechtigd is als Nederlands kandidaat uit te komen in lermaarde Internationale Orgelconcours in Haarlem liet Itwijfel aan de hoge stand van zijn capaciteit als vertolker. vrij spoedig na een korte inspeelaanloop in Buxtehude's Vcaglia stond dit vast en in de later volgende zeer gedreven asie en Fuga in c van Bach mocht men van „groot" spel ■igen. Dltehude's Passacaglia is zeker [van diens sterkste variatie- in, knap ontworpen volgens een „plan dat het onderliggend func- G'en van het ostinate bas-thema staat jftig regelt. In bouw is dit the- 163 zferwant aan dat van Bach's caglia en Bach heeft Buxtehu- ■uk wis en zeker gekend, ïelbel's Koraal-Partita „Herz- it mich verlangen" (het koraal vijfmaal in Bach's Matthaus- "kelijj&n verschijnt), gaf gerede aan- eken >g tot karakteristieke registraties Z(*idde naar Bach's Fantasie en siden, waai-van het vrij penetrante, to1®*6 beeld dusdaniS helder ge- g op (werd, dat geen stem in het ge Kte weefsel verdoezeld raakte. he virtuoze vaste hand vaststel- ii vermoedelijk tevens de vaste Expositie Italiaanse S"edailles in Utrecht dto het goud- en zilvermuseum ^ejUr en Ambacht'' in Utrecht is rmiddag een tentoonstelling ge- Bvan Italiaanse medailles en ttes van de vroege renaissan- de late barok. De expositie h,|* geopend door dr. P. M. Antici, d'affaires aan de Italiaanse 11 vaiissade. cm-b medailles en plaquettes zijn af- ;tig uit verschillende musea in bijs (Venetie, Rome. Rimini, Pa- Modena< Bologna). Het cm-b van de Italiaanse edelsmeden cm-b, een grote invloed gehad op de 296 ikkeling van de penningkunst ree8® lage landen- ,1 igg;t feit dat er een toenemende be lt dastelling in ons land bestaat voor Drdee^en en penningen is o.m. aan- ce' ig geweest deze expositie le or- oclkanjeren- Behalve de Italiaanse re f 29tg verleende ook het Prins Bem erken fqnds medewerking aan deze gev?jonstelling. Zij duurt tot 31 en t#us. virtuoze voet hebben vastgesteld, want Welmers heeft een energiek, nauwgezet pedaalspel. Als intermezzi in kleine vorm wa ren drie Reger-koraalbewerkingen gekozen twee van ingetogen en een (Jauchz Erd') van expansieve aard en drie Psalmbewerkingen (Ps. 6 en tweemaal Ps. 23) van de hedendaagse Zwitser Henri Gagne- bin. Deze laatste werkt met in het oog springende tegenstellingen van de kleurlijnen en heeft met veel mo derne orgelcomponisten het middel puntvliedende in ligging en register - kleur gemeen, naast repeterende fi guren in plaats van omspelingen van de sterk naar voren tredende cantus firmus. Distier beluisteren is vaak een feest voor de geest door de rijkdom aan vondsten, de ongemene frisheid in de zeggingskracht, de ritmische verras singen, het onbevangen naïeve. Bij Distier voelt men zich toegesproken, hetgeen hem zo levend maakt en hem in zijn vruchtbare fantasie zo wel sprekend doet zijn. Het Bicinium (cantus firmus in de twee stemmen) was op zichzelf al de gang naar het concert waard en dat Welmers de fuga als een vertelling kon laten op klinken lag niet alleen aan Distier, maar ook aan Welmers. Men kan deze organist a.s. dinsdag In Katwijk opnieuw beluisteren, maar dan in de Nieuwe Kerk (Sweelinck, Bach, Mozart, Fra nck's 3de Choral, Messiaen en koraal-improvisatie). V. Vraag uw groenteman naar de gratis folder vol handige.feestelijke, hartige tomaatmogelijkheden RECORD VOOR REMBRANDT Voor een tekening van Rem brandt is gisteren op de veiling van Sotheby's te Londen het recordbedrag van f 230.000 neergelegd. Een Londense handelaar kocht de „studie van een zit tende toneelspeler" van mevr. Dorothy Monet Rosenwald uit New York. De hoogste prijs die tevoren ooit voor een tekening van Rembrandt was betaald bedroeg f 160.000. In totaal bracht de veiling van tekeningen van oude mees ters 1,5 miljoen gulden op. Idiote wereld (Van onze correspondent) „Ik werd schrijver. Ik screef al héél jong. Drie romans. Het is geen valse bescheidenheid, maar ze waren van een Ijzingwekkend dilettantisme. Toen kwam ik terecht in de wereld „Hitier heeft me tot een satiricus gemaakt". „Als in een land die Hitier opbouwde. Die was voor oorlog dreigt, trekken de mensen er weg, in het geval van <Is-1 m'i zo volslagen id'oot, dat ik mijn raël komen de Joden uit de hele wereld er juist naar toe". Dat1 verontwaard,*nng zegt de man wie het door de nazi-wetten onmogelijk werd ge- maat hoger onderwijs te volgen en die nu behoort tot de boven laag van de Israëlische intelligentsia. Een slanke gestalte, boven de hoge kraag van de zwarte trui, een smal gezicht waarin blauwe ogen en een met de liniaal ge construeerde neus spotten met het beeld dat bezetenen van ras senwaan bij voorkeur van „De Jood" optrekken: Ephraim Kis hon, auteur, edelsmid, hoofdredacteur, beeldhouwer, regisseur, dagbladeigenaar, filmproducent. Honderd doden in Soedan Meer dan honderd personen zjjn in de provincie Kordofan in het zuidwesten van Soedan gesneuveld by een gevecht tussen twee stammen over een stuk grond. De strjjd heeft een dag en een nacht geduurd. Radio-Djakarta was eerste doel van rebellen De leiding van de Indonesische communistische partij was verant woordelijk voor de communistische staatsgreep van 1965, zei de commu nistische pairtij leider Soedisman gis teren voor de speciale militaire rechtbank, waarvoor hij wegens zijn aandeel in deze staatsgreep terecht staat. Woensdagavond had Soedis man verklaard dat de communisti sche partij het eens was met „het optreden van vooruitstrevende offi cieren" tegen een zogenaamde „raad van generaals", die een rechtse staatsgreep zouden hebben voorbe reid. Deze officieren namen het ini tiatief, zei hij. Soedisman verklaarde dat hij op dracht had gekregen mannen naar Medan en Palembang op Sumatra te sturen en naar versoheidene plaatsen op Java om de toestand in Djakarta I uit te leggen, en dat men naai* j radio-Djakarta moest blijven luiste- ren .Dit radiostation was een van de eerste doelen op de dag van de j staatsgreep, zei Soedisman. Twee redenen brachten hem ertoe Tel Aviv tijdelijk te verwisselen voor Amsterdam: in de eerste plaats is dat het regisseren van zijn komedie „The licence", die zoals gemeld als „Getrouwddof niet?" het stuk zal zijn waarin Sylvain Poons op 14 juli aan een serie voorstellin gen begint ter gelegenheid van zijn 50-jarig toneeljubileum en in tweede instantie het verschijnen van de nieuwe druk van ..De ark van Noach". In het najaar volgt nog de Nederlandse vertaling van ..The seasick whale" (De zeezieken walvis). Hij was hier ook toen vijf jaar ge leden zijn „Kijk maar om, mevrouw Lot" uitkwam, maar de tijd tussen deze Nederlandse uitgaven wordt voor Ephraim Kishon goeddeels door wat hij „de oorlog" noemt. daarover alleen kwijt kon in de vorm van de satire. Zo is het begonnen en ook al doe ik nu dan ook verscheidene andere din gen. aan schrijven besteed ik het grootste deel van mijn tijd". Even later ontspint zich op het terras een conversatie zoals die al leen in Amsterdam denkbaar is: hoofdrolspeler Sylvain Poons in het Duits: „We ziin te laat begonnen met die repetities". Kishon (Duits)Ik neem voor een regie altijd twee maanden. Maar we redden het nu in 14 dagen óók wel De zanger van het Jiddische lied, Leo Fuld (in het Engels): „Zeg je moet, een keer bij me komen eten". Kishon in het Hebreeuws: „Bel maar naar mijn hotel, dan geven ze de boodschap wel door", en in het Duits tegen Syllva-n Poons: „Maar ik weet precies wat ik wil". 1,1 Keus van de sportieve man —Kan wordt' Watersport voor zonnige dagen... Maar water is voor een horloge - die P dag-en-nacht doorwerkende, minuscule supermachine - een voortdurende 2^ p bedreiging. Daarom is Prisma Dolphin zo'n technische prestatie. ■dden! 100 °/o waterdicht door drievoudige extra afdichting; bodem met extra o ring, vollèt ^roon met rubber-pakking, glas met extra condens-ring. Zelfs het kleinste jilveri waterdeeltje komt daar niet door! Daarom is Prisma Dolphin de keus van de tezorf sportieve man. Leo Fuld (Engels): „Hij kent. het stuk door en door, hij hoeft zich niet eerst in te leven". Ephraim Kishon (Hebreeuws) „Hier heb je het adres van mijn hotel". Leo Fuld iEngels): „Je moet het „In myn krant „Maariv", de naam j écht doen. mijn vrouw zal het erg betekent „Dageraad", schreef ik al- leuk vinden". lang dat we deze oorlog moesten be- „Tóch zijn we te laat begonnen", ginnen. Die artikelen zijn ook van in- j houdt Sylvain Poons vol in het Duits vloed geweest op Mosje Dayan, onze J ,.Ik bedoel niet met de repetitie van minister van Defensie". HU zegt het vanmorgen, maar in het algemeen met de vanzelfsprekendheid van de De aanstaande jubilaris scharrelt man die weet wat zyn woord waard weg in de richting van de Utrecht- oud@... o£ jonge. klare Is toch maar je ware! kleine groot genoegen De beroemde kunstschilder Marc Chagall is vandaag 80 jaar geworden. Op zijn verzoek wordt dit feit niet gevierd. Hoewel de dag voor hemzelf in zijn villa te Vence (Frankrijk) dus in stilte voorbijgaat, zijn de laatste maanden tal van Chagall-ten- toonstellingen gehouden, o.a. in Zürich, Toulouse en Parijs. Beatniks geven last in museum Engelands National Gallery, het museum op Trafalgar Square in het hartje van Londen waar zo veel wereldberoemde schilderijen hangen, is een plaats gewórden waar beatniks, mensen die verdo vende middelen gebruiken en op lichters graag samenkomen. Van de zijde van het museum is meegedeeld dat dit ernstige moeilijkheden veroorzaakt, omdat een kleine groep bezoekers aan stoot geeft aan de rest. Er komen steeds meer klachten binnen van bezoekers die zijn lastig gevallen door beatniks, oplichters en an dere mensen van de zelfkant der maatschappij voor wie het mu seumgezien zijn centrale ligging, een geschikte plaats voor samen komst is. Congres Jehova's BINK HOOIGRACHT 45 LTJI Fa. MATTH. BRINKS E50 HAARLEMMERSTRAAT 126, is. „En nu schrijf ik dat we veroverde gebieden nooit moeten teruggeven. Nu hebben we de ruimte om de vluchtelingen op te nemen, voor zover ze dat willen. En ik krijg de indruk dat de meesten van hen weinig bezwaar hebben tegen een leven In de Staat Israël, want in al die jaren dat ze in Arabische lan den waren, hebben ze zich niet ge assimileerd met de andere bewo- Beeldhouwer en schrijver Kishon ls geboren in Boedapest en 17 Jaar geleden naar Israël gegaan. Toen reeds was hij gevormd door een leven dat werd beheerst door na- ziwetten, concentratiekampen, vlucht pogingen. „Joden waren in Honga rije even geliefd als in Duitsland, dat. vil zeggen, dat de Hongaarse tegen- ha neer van de Neurenberger ras senwetten de universiteit onbereik baar maakte voor mij. We mochten wel een ambacht leren. Ik werd edel smid, haalde mijn meestertitel en legde me toen toe op beeldhouwen. Ik werd in de richting gedwongen van het reliefs maken. Heel fijn werk, maar er worden nog maar zo I weinig Koningen bijgezet in praal- i graven. Erg zinvol leek het me op de lange duur niet". I „En wat dat edelsmeden betreft: je maakt iets. je laat het de mensen I zien, ze zeggen „wat mooi", maar je bereikt slechts een klein publiek. Bovendien heeft, het woord voor mij een groter indringingsvermogen" Ik koos voor het schrijven". Hfj laat zijn blik gaan langs de terrasjes van Schiller op het Rem- sestraat. ..Je moet een keer komen hoor", vindt Leo Fuld en glijdt dan terug in zijn rieten stoel. Hij neemt afscheid en verdwijnt tussen zonovergoten vakantiegan gers. Ephraim Kishon, gevierd auteur de man die via zijn krant niet alleen zim volk. maar ook de regering van zijn land beïnvloedt. „Is dat een belangrijke man?" vraagt de ober die het diner heeft geserveerd. Daniel Wayenberg onderscheiden De Franse minister van Staat be last met culturele aangelegenheden, André Malraux, heeft de pianist Da niel Wayenberg tot „chevalier des arts et des lettres" benoemd. Het jaarlijkse congres van de Ne derlandse Jehova's getuigen wordt van 10 tot 13 augustus gehouden in de Julianahal van de Jaarbeurs in Utrecht. Er worden 13.000 deel nemers (sters) verwacht. Het programma tijdens dit vier daagse congres bestaat uit toespraken, het vertellen van de persoonlijke er varingen van de getuigen en bijbelse toneelstukken door toneelgroepen uit Den Haag en Haarlem. Deining in Geref. Kerken (vrijgemaakt) De classis Schiedam van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) kan de bezwa ren van een aantal vrijgemaakten te Overschie tegen hun nieuwe predi kant ds. J. M. Smelik. niet delen. Twee leden van de kerkeraad zijn onlangs op grond van die bezwaren overgegaan tot het beleggen van af zonderlijke kerkdiensten. Ds. Smelik is één van de onder tekenaars van de zogenaamde „open brief" aan de Groninger tehuisge meente waarover in de vrijgem. ker ken veel deinig is ontstaan. Eén van de ondertekenaars, dr. R. Brands te Oegstgeest, is door de ker- keraard van Valkenburg (Zuid- Holland) geschorst., een ander, ds. B. J. F. Schoep uit Amstelveen, is niet als lid van de generale synode toegelaten., in Oegstgeest, Amster dam en Kampen worden aparte kerk diensten gehouden omdat hier pre dikanten hun naam aan de „open brief" hebben gegeven, en daarmee van de kerkelijke belijdenis zouden zijn afgeweken. De classis Schiedam sprak uit dat ze dergelijke beschuldigingen tegen ds. Smelik niet in schrift en belij denis gegrond heeft bevonden. 'ers'l v. d. WATER nuffl JUWELIER - HORLOGER - HAARLEMMERSTR. 181, LEIDEN Fa. MATTH. BRINKS Koningin bij L'été Koningin Juliana heeft gister avond met haar particulier secreta resse jonkvrouwe C. Röell een be zoek gebracht aan de Kon. Schouw burg in Den Haag. waar het Franse „Theatre de Poche Montparnasse" in het kader van het Holland Festival een opvoering gaf van het toneel-1 stuk „mé". Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Str(Jen (wijkgem. 1) A. Kastelein te Kapelle aan de IJs- sel - te Stryen (wijkgem. 2) J. A. Talma te Rotterdam - Hoogvliet - te 2e Exloërmond (toez.) P. C. v. 't; Hooft te Kollumerzwaag - te Hoor naar (toez.) G. Bos te Genderen en Doeveren. Aangenomen naar Wilsum <.Ov.) J. Maasland, kand. te Sliedrecht. die bedankte voor Brakel. Den Bommel, Gameren, Gouderak, Mastenbroek, Poortvliet, Westbroek en Wijk bU Heusden - tot zend. pred. te Pontia- nak H. L. Boutmy, kand. te Oegst geest. Bedankt voor Nieuw-Stadskanaal (2e pred. pl.) G. G. S. van Hoog straten te Hogezand - voor Gronin gen (vac. C. J. Lamboer) Tj. Alke- ma te Emmen. Geref. Kerken I Aangenomen naar Wirdum R. Klijnsma, kand. te Weesp, die be dankte voor Pieterburen, Rockanje, Rottevalle, Slootdorp. TholenPoort- vliet, Tuindorp-Oostzaan en voor I Willemstad. Bedankt voor 't Harde H. Dykstra I te Wormerveer - voor Uithuizen en I Den Helder F. J. van der Wal te Zwolle. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Enumatil P. van Gurp te Oldenhove. Geref. Gemeenten Beroepen te Nieuw-Beijerland J. I van Vliet, kand. te 's-Gravenhage - te Katwijk aan Zee C. de Ridder, kand. te Elspeet - te Kapelle (Z.) N. w. I Schreuder, kand. te Amersfoort. Koningin Elizabeth II van Ingeland en Prins Philip zijn na ren bezoek van zes dagen aan Ca nada uit de hoofdstad Ottawa naar Londen teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9