Volksdansen in Leiden Me jM. de W ekker halve eeuw bij „Voorgeest" E.H.D.-POST onvoldoende I Van Klompenclans tot Csarclas GEEN FIETS BIJ STATION Vakantiebezigheden in Leids Jeugddorp WOENSDAG 5 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Middenstands examen In Leiden zijn geslaagd voor het middenstandsdiploma: M. Eikelen boom, Aarlanderveen; W. F. Eibers, Leiden; A. J. Elfering, Leiden; J. V. Ellert. Leiden; E. G. L. v. d. Enden. Voorschoten; H. Erades .Leiden; W. M. L. v. Es. Buitenkaag; R. M. v. Ettinger, Oegstg.; E. J. Folkers, Ldn; A. J. de Gelder, Bodegraven; G. J. v. Gerven, Lisse; P. A. v. Gooi, Bos koop; Joh. de Groot, Bodegraven; A. Haasnoot, Leiden; G. J. N. Hartveld, Leiden; A. S. v. d. Haven-Tanis, Voorschoten; J. Henzen. Leiden; J. M. A. v. d. Heuvel, Alphen a. d. Rijn; H. B. .M Heydra, Vlaardingen; F. H. Hoogervorst, Ter Aar; C. Hooge- Alphen a. d. Rijn; L. C. ,M Hoogeveen, Noordwijk; M. P. J. Hoo- geveen, Hoogmade; C. J. W. Hooy- s, Oegstgeest; A. J. Janson, Leid- schendam; J. M. W. de Jong, Al phen a. d. Rijn; H. Q. F. v. Kes- teren, Sassenheim; P. Keijzer, Leiden; C. C. M. v. Klink, Nieuw - A. G. Kloos, Katwijk a. Zee; W. A. Klymeij, Leiden; C. J. Koele- i, Ter Aar; A. J. Koelewijn. Kat wijk a. Zee; E. Korenhof. Oegst geest; J. P. M. v. d. Kraan, Sassen heim; A. P. Kromhout, Leiden; J. M. de Kwaasteniet, Oude Wetering; H. H. B. Kuiters, Leiden; S. Kwaad- Leiden; A. v. d. Laken. Al phen a. d. Rijn; H. J. Langbroek. Hazerswoude; J. P. v. d. Lee. Alphen a. d. Rijn. Zoals bekend, wordt in Leiden dit jaar het zesde Internatio nale Volksdansfestival gehouden, dat wordt georganiseerd door de Nederlandse Volksdansvereniging,^ NEVO. Volksdansen, bij uitstek een vorm van folklore, waarin de aard van het volk van herkomst zeer duidelijk naar voren komt, werd oorspronkelijk beoefend om uitdrukking te geven aan be paalde gevoelens. Zo waren er in vele streken verschillende dansen voor de verschillende gelegenheden. Vooral bij een ge ïsoleerd levende bevolking (b.v. nu nog in de Balkan en in Griekenland) bleven de volksdansen bewaard en namen zij een bijna dagelijkse bezigheid in. Bij de stadsbevolking werden in Nederland de volksdansen al in de middeleeuwen verdrongen door haast altijd uit het buitenland overge waaide „ballroom"dances. Meestal waren dit in oorsprong ook volksdan sen, die dOQr de dansmeester echter in een strak keurslijf van dansvoor- schriften werden geperst, waardoor vaak het spontane karakter van de oorspronkelijke dans geheel verloren ging. De belangstelling in Nederland voor het volksdansen is kort na de eerste wereldoorlog plotseling opgekomen. Rood Aanvankelijk was het volksdansen vooral in zwang bij de A.J.C., waar door het ook nu nog vaak de naam heeft „rood" te zijn, maar later gin gen ook andere jeugdverenigingen zich interesseren voor deze vorm van vrije tijdsbesteding. Het oorspronkelijke doel, om de al bijna vergeten Nederlandse volks dansen weer tot bloei te brengen, werd al snel voorbijgeschoten. De Ne derlandse dansen bleken vaak van geringe kwaliteit, zodat bij buiten staanders de mening post vatte, dat volksdansen maar een grove of kin- derachige plattelandsbezigheid was. Na de tweede wereldoorlog kreeg men echter ook belangstelling voor dansen uit andere landen, dan uit Nederland, Duitsland en Engeland, aanvankelijk vooral voor Scandina vische, Schotse en Franse dansen, maar tussen 1953 en 1958 veroverden dansen uit de Balkan en Israël het Nederlandse volksdanswereldje. Barbaars De overgang van de meestal rus- j tige en vrij ingetogen dansen uit onze streken naar de snelle, vurige en virtuoze dansen uit de Balkan en I Israël verliep echter niet zonder strubbelingen. Vooral ouderen keer den zich soms heftig tegen deze nieu we dansen. Bij de gezelschapsdansen heeft zich eigenlijke eenzelfde ont wikkeling voorgedaan naar steeds temperamentvollere dansen. De volksdansers van nu glim lachen, als zij horen welke „tamme" dans entien jaar geleden nog bar baars en zelfs zedeloos werden ge noemd. Tegenwoordig kan men als lid van een volksdansgroep dansen leren uit bijna alle landen van Europa en Noord-Amerika, maar ook uit landen als Israël en Argentinië. Volksdansfestival, om haar leden de gelegenheid te geven, de dansen ook „in natura" te bestuderen. Promi nente amateurgroepen uit verschil lende landen laten dan zien wat er in hun land op het gebied van volks dansen wordt gepresteerd. Meer en meer heeft het volksdan sen zich ontwikkeld van een door gaans bijkomstige activiteit van som mige jeugdverenigingen tot een hob by op zichzelf, waartoe steeds meer jongeren zich voelen aangetrokken. In Nederland blijkt dit heel dui delijk uit de stijging van het leden- tal van de NEVO. By de oprichting in 1948 telde deze vereniging onge veer 180 leden, na tien jaar waren het er 700 en in 1966 al 3400. Er zyn 65 plaatselijke groepen by de NEVO aangesloten, waaronder twee Leidse groepen. Dit zijn Oud-Poelgeest en Misirlou. Wy spraken met de heer A. Touw, voorzitter en Th. Loosjes, dansleider van Oud Poelgeest en met de heer L. P. Bierman, jeugdleider by het Leids Volkshuis, waarvan Misirlou een onderdeel is en met mej. Marijke Bakker, instructrice van volksdansen en bestuurslid van Misirlou. Misirlou Deze vertelden, dat beide Leidse groepen een sterk uiteenlopend ka rakter hebben. Terwijl by Oud Poel geest zuiver wordt gedanst om het Natura De Nederlandse Volksdansvereni ging organiseert, zo nu en dan by- eenkomsten als nu het Internationaal ADVERTENTIE <03$ zoekt U een GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f70,- en 1100,- ol f300,- JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG gesloten. Prins Mauritsschool reikt diploma's uit De volgende leerlingen van de Chr. School voor Handel en Praktyk „Prins Maurits" in Leiden ontvingen het Ivio-sleuteldiploma: J. Barn- hoorn, M. Beaumond, J. Boxma, P. Corba, N. Domburg, P. v. Digge- le, B. J. Heemskerk, G. H. Kool haas, P. Koorn, J. H. Langezaal, J. v. Leeuwen, E. Luiing, C. Pynaker, F. J. Spoel. W. Teske, J. H. W. R. v. d. Vlist, L. J. Vlugt, H. de Win ter. J. J. v. d. Zwet, Sophia v. d. Velde, Willy Schuster, Berty Buys, Alieta Dokter. Anne v. Driel, Willy de Haan, Elisabeth Hamerling, Jeanette de Jong, Hendrina Land- wehr, Wyny Minnebreuker, Cor- ry Roest. Fya Schellingerhoudt, Syl via Sjaardema, Conny Slegtenhorst, Margrieta Sloof. A.V.V. 1: Ineke van Dyk, Elisa beth Koster, Marian Makkenze, Thea van der Plas. Diploma Machine-schryven; J. F. van der Kwaak. F. W. Nieuwenburg, P. C. Haas. E. Rombout, R. v. d. Water. R. Philippo. A. v. Klaveren, J. Duk, J. P. J. Bekooy, R. J. Wer- ba, J. Beekman, Ria Pyaker, A. v. d. Kwast, C. Chrispyn, L. Noort, T. Zwanenbung, N. Schaap, H. v. d. Hei den, P. Turkenburg, J. B. Sloos, H. A. Roerade, Liesje de Wit, J. Velthui- ir De Bulgaarse volksdansgroep uit Varnadie met nog vele an dere buitenlandse groepen zal deelnemen aan het internationaal volksdansfestival in Leiden. volksdansen zelf, wordt Misirlou als onderdeel van het Leids Volkshuis meer gezien als een middel om com municatie tussen de leden te berei ken en gedeeltelyk is deze groep dan ook als sociëteit bedoeld. Misirlou is de jongste van de twee. Misirlou is de naam van een Griekse dans, die erg „in" was toen de groep werd opgericht. De groep is eigenlyk ontstaan, nadat de volksdansavon den by de waterkampen van het Leids Volkshuis een groot succes wa ren gebleken. Toen is men in okto ber 1965 overgegaan tot het vormen van een specifieke volksdansgroep. Misirlou heeft ongeveer 60 leden en danst iedere donderdagavond van 79 uur, in het Leids Volkshuis. Oud Poelgeest Oud-Poelgeest ontstond in 1953 door een fusie van een Leids studen tengroepje met een kleine plaatse- lyke groep in Oegstgeest, die bijeen kwam in kasteel „Oud Poelgeest". In die tyd was by regionale bals en in- structiedagen het kasteel te klein om alle belangstellenden te herbergen. Door de sterke toename van het vormingswerk op het kasteel kon de groep hier niet langer blyven en moest gaan uitzien naar andere ac commodatie. Zy oefent nu elke maan dagavond in het gymnastieklokaal van de Kon. Julianaschool aan de Oosterstraat.. De groep wordt mo menteel geleid door de heer Thys Loosjes, student in de bilologie. Het bestuur overweegt om te zyner tyd als zyn opvolger een gediplomeerd volksdansleider aan te wyzen. Oud-Poelgeest heeft een vaste kern van 40 a 50 dansers van 15 tot 25 Jaar en een groot aantal minder trouwe leden. Een vast punt op het jaarprogram ma van Oud-Poelgeest is het open bare volksdansbal in het kader van de 5 meiviering van de L.J.A. Voor beide groepen, die veel con tact met elkaar hebben, is het inter nationale volksdansfestival, dat in Leiden wordt gehouden, natuurlyk een hoogtepunt. Niet alleen werken zy mee aan het tot stand komen van dit festival, maar zy hebben bovendien van 10 tot 15 juli een Bulgaarse Week georga niseerd. Gedurende deze week ont vangen de Leidenaren de jeugdgroep van de stad Varna, die in 1966 lands kampioen werd. De Bulgaarse dansen zyn voor de Leidse volksdansers niet helemaal onbekend meer, want in januari volg den zy hier een cursus, die werd ge geven door de Bulgaarse choreograaf Tzvetko Vassilev. Bovendien maken de Bulgaren aantal excursies in en om Leiden en geven zij voorstellingen in ver schillende plaatsen, o.a. in het Aca demisch Ziekenhuis. De Bulgaarse Week wordt beëindigd met een kostumeerd slotbal in de Louise de Coligny-h.b.s. Het Internationaal Volksdansfes' tlval begint officieel op vrydagoeh- tend a.s. met de opening van tentoonstelling over de dans in „De Lakenhal". De Leidse politie heeft giste ren 23 fietsen en zes bromfiet sen bij het Station in beslag ge nomen. Het is hier al geruime tijd verboden rijwielen neer te zetten. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Ned. recht mej. H. Haan tjes (Leiden) en de heren J. Rook- maker (Den Haag) en F. J. Wytema (Alkmaar). Kandidaats wiskunde en natuurwe tenschappen de heer M. Rosenthal (Leiden); doctoraal natuurkunde de heer J. L. Meisters (Schiedam). EXAMENS Aan de Tech. Hogeschool in Delft zyn geslaagd voor het prop. examen •ktuigkundig ingenieur de heren G. N. de Jong, A. C. M. van Swieten J. Zitman te Leiden. Voor het eindexamen aan de Hogere Tech. School in Den Haag is geslaagd voor het eindexamen elektrotechniek de heer W. L. de Koning in Leiden. De heer F. R. Bouter in Leiden is aan de Chr. Huygensschool in Rotterdam agd voor het diploma optiek (verb, bericht). Mei. M. de Wekker werd gisteren in de ontspanningszaal van i Oud-burgemeester jhr. mr. F. Endegeest in Oegstgeest gehuldigd in verband met het feit. dat fe„^an C «elukwen' zij een halve eeuw geleden als fröbelonderwijzeres in dienst (Foto LD/Holvast> trad bij de gemeente Leiden aan de afdeling Voorgeest van de psychiatrische inrichting Endegeest. s' Ochtends was er een intieme bij eenkomst tijdens welke burgemees ter mr. G. C. v.d. Willigen van Lei den, die was vergezeld van wethou der P. S. Harmsen, haar namens de gemeente een geschenk onder cou vert en een presse-papier met het ge meentewapen aanbood. Hy dankte de jubilaresse voor het vele werk, dat zy in Endegeest heeft verricht. De directie van de inrichting bood haar een bloembak aan en van het perso neel kreeg zy een gouden polshor loge. s Middags was er een openbare receptie, haar aangeboden door de directie van Endegeest. Vele kennis sen en oud-leerlingen van mej. De Wekker waren hier byeengekomen om haar geluk te wensen met dit gouden jubileum. Ook Leidens oud burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote felici teerden de jubilaresse. Voorts was aanwezig mevr. P. H. Smits-Witvliet, oud-gemeenteraadslid van Oegstgeest voor de VVD. In het kader van deze jubileumviering was er 's avonds een door mej. De Wekker zelf georgani seerd feest voor personeelsleden en gepensioneerden. Vanmiddag was er een feestelyke bijeenkomst voor de leerlingen en oud-leerlingen van de 82-jarige onderwijzeres. Van het Jeugddorp aan de Voorschoterweg is in de afgelopen weken reeds intensief gebruik gemaakt voor het organiseren van allerhande activiteiten voor de Leidse jeugd, 's Middags na schooltijd konden de kinderen er de afgelopen weken al terecht om onder deskundige leiding sport te beoefenen, spelletjes te doen of zich met liefhebberijen in één of andere vorm bezig te houden. Vanaf maandag 11 juli worden in het dorp echter weer de „vakantieweken" gehouden. Vorig jaar, toen het dorp nog maar net was geopend, zijn er al twee va kantieweken gehouden, die toen een min of meer experimenteel karakter droegen. Men wist nog niet welke activiteiten by de jeugd het meest zouden aanslaan en hoe groot de be langstelling zou zijn. De organisatie was toen in de des kundige handen van de sectie Jeugd- recreatie van het LJA, het r.-k. ste delijk comité van vakantiebezigheden en het Leids Volkshuis, die werden geholpen door tientallen vrijwilligers. Die twee weken zijn toen een enorm succes geworden. Daarom, maar ook in verband met het twintigjarig bestaan van de Leid se Jeugd Akt.ie, is het „jeugddorp" dit jaar vijf weken lang „vakantiedorp". De opzet is vrijwel hetzelfdde als ver leden jaar. Vrijheid Aan de uitvoerende leiding verle nen dit jaar behalve bovengenoemde organisaties ook diverse speeltuinver enigingen hun medewerking. De grote attractie van de vakantie weken is, dat ei* een deskundige lei ding is, die er echter niet op uit is zich overal mee te bemoeien. Ze „moeten" niets, maar mogen aan alle evenementen deelnemen, Deze be staan o.a. uit verschillende sporten, zoals voetballen, korfbal, jeu des boules, poppenkleren maken, bloem schikken, jeugd-EHBO, vliegers ma ken, judo en handenarbeid. Voorts is er een blokhut met speelgoed, dat door een speelgoedfabriek ter be- schikking is gesteld en een hut met vier schrijf machines, waarvoor al een hele wachtlijst bestaat van kinderen die graag eens echt willen „tikken". Brood mee |IIUIIIIIIIIIIIIII!lll!lllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllinilllllllllllll[|llll!llllllllllllllllllll!llllllllllllllll!ll[||||l!lllllllllll!ll!llllll!!lllllllllllllllllll>lllllllll| De twee dodelijke verkeersongevallen, die zich dinsdagavond vrijwel kort na elkaar om 18.30 uur op de Lage Morsweg en om 18.40 uur op de Willem de Zwijgerlaan in Leiden hebben voorgedaan, roepen de vraag op of de bezetting van g de E.H.D.-post in de brandweerkazerne met één verpleger al- j thans buiten de kantooruren van de G.G. en G.D. en in de 1 weekeinden wel voldoende is. Bij onderzoek is ons n.l. geble- I ken, dat de E.H.D.-auto eerst twintig minuten na de alarme- 1 ring op de plaats van het ongeval in de Willem de Zwijger- laan arriveerde, heel wat later dan in normale omstandighe- den (drie tot vier minuten) in Leiden het geval is. In het eer- f§ ste geval rukte de E.H.D.-auto, bemand met een steeds in de 1 brandweerkazerne aanwezige verpleger uit om vlot assistentie 1 te verlenen. Toen tien minuten later de tweede melding van 1 een ernstig ongeval binnenkwam, was in de brandweerkazerne 1 wèl een E.H.D.-auto, doch géén verpleger aanwezig. Tijdens de i kantooruren van het G.G. en G.D.-personeel in de Rooden- 1 burgerstraat levert dit geen moeilijkheden op. De auto rijdt 1 dan bij alarmering langs dit gebouw om een verpleger op te 1 halen, waarna direct naar de plaats van het ongeval wordt 1 vertrokken. Een kwestie van enkele minuten. Nu het tweede ongeval dinsdagavond na de kantooruren (18.40 uur) plaats 1 vond. moest eerst een arts in Leiderdorp worden opgehaald, om daarna naar de plaats van het ongeval te vertrekken, Hiermee waren in totaal twintig minuten gemoeid. De arts in Leiderdorp had deze avond volgens het schema van de G.G. 1 en G.D. dienst. ff De eerste etappe van de Al- )hense „Laura" voerde de deelne- tiers ook naar Leiden. Sommigen xadden nog genoeg energie over om spelletjes te doen op het gras veld bij de sterflat aan de Haag- weg. Op de achtergrond de hout zaagmolen 'd Heesterboom. Voor een uitvoerig verslag zie elders in dit blad. (Foto Leidsch Dagblad) Het dorp is dagelijks van 'half tien tot viei* uur open. Het is de bedoe- ling dat de kinderen dan zelf brood meenemen voor tussen de middag, j g Op zaterdag en zondag is het dorp dicht. De vakantieweken zyn maandag 11 juli tan. vrijdag 14 juli voor kinde ren van 8 t.m. 13 jaar, van 17 t.m. 21 juli voor 11 tm. 13 jaar, 24 t.m. 28 juli voor 11 t.m. 13 jaar, 31 juli tm. 4 augustus voor 8 t.m. 13 jaar en van 7 tm. 11 augustus voor 5 t.m. 13 jaar. Er zyn per week ongeveer twintig vrijwillige medewerkers; al leen voor de vierde week (31 juli t.m. 4 augustus) kunnen nog wel vrijwil ligers worden gebruikt. Ook de ouders zyn altyd welkom om in het jeugddorp een kykje te komen nemen. Voor de kinderen, die zonder begeleiding naar het dorp ko men, is er steeds iemand by de over steekplaats om ze door het drukke i verkeer te loodsen. Op 24 juli, 3 augustus en 10 augustus zijn er voor de Leidse jeugd in het vakantiedorp middagen met bonte programma's, georganiseerd door de commissie jeugd-vakantiebezigheden, die even als het LJA 20 jaar bestaat. Op deze programma's staan o.a. een snelteke naar, een toneelspelende hond, een goochelaar en clowns vermeld. Er zyn dus in de komende weken voldoende evenementen voor de Leidse lager^ schooljeugd. Nu het terrein van de E.H.D., met de uitlegging van de Leid se grenzen is uitgebreid ongevallen op b.v. rijksweg 4a be horen ook tot het „verzorgingsgebied" verdient het naar onze mening sterke aanbeveling de E.H.D.-post in de brand- permanent met tenminste twee man te bezetten. An j er-schenkiiig voor Asopos De algemene Leidse studenten -roeivereniging Asopos heeft van dé Zuidhollandse afdeling van het An jerfonds een schenking van 2500 gul den ontvangen ten behoeve van de schrijven Help Tricht! Met ontsteltenis las ik in een och tendblad, dat by het Rampenfonds pas 20 mille voo rde Trichtenaren was binnen gekomen. Wanneer elk lid van onze bevol king maar slechts zeer bescheiden volgens draagkracht zyn steentje zou by dragen, zouden de slachtoffers van de windhoos, niet alleen gedeel telyk, maar voor 100% schadeloos ge steld kunnen worden. Hoogachtend, A. F. v. d. Oord, Bakhuis Roozenboomstr. 37, Leiden. Geforceerd drogen van tabak oorzaak van longkanker? In de landen waar de populaire sigarettenmerken het hoogste gehalte aan suiker in de tabak hebben, is ook het sterftecijfer aan longkanker het hoogste. Dit staat in een rapport dat gisteren is gepubliceerd door de anti- kankercampagne van het Britse rijk. In het rapport wordt gezegd dat de moderne geforceerde droogmethoden suikers in de tabak achterlaten, die by natuurlyke droogmethoden geheel of gedeeltelijk verdwynen. Het ver- dwynen van de suikers uit de tabak by de veel tyd vergende natuurlyke droogprocessen wordt toegeschreven aan de natuurlyke enzymen in het tabaksblad. Bij de moderne droog methoden worden deze enzymen niet actief gemaakt, zodat het suikerge halte hoog blijft. Het rapport wyst erop dat de sty- ging van de longkanker is begonnen in het eerste decennium van deze eeuw, dezelfde periode waarin ge forceerde droogmethoden van tabak de oude natuurlyke droogmethoden begonnen te vervangen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3