LEIDSCH DAGBLAD Hulp aan bouw, maar dan ook meer sparen Rampenfonds helpt JAMIN Mao is een bang en onbekwaam man Meisje vermoord Vakantie Voordeel Verkoop radio plein 16 Rumoer rond 13-jarig Guinees danseresje Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 4 JULI 1967 No. 31319 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 S.E.R.: VOORAL BETERE VERBINDINGEIS (Van onze Haagse correspondent) De Sociaal Economische Raad zegt in zijn halfjaarlijkse eco nomische rapport uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken het aanvaardbaar te achten, dat het beleid in eerste aanleg wordt gericht op een bestrijding van de „naar algemene opvatting" te grote werkloosheid. Het gaat met name om de werkgelegenheid in de bouw, waartegen op korte termijn maat regelen moeten worden genomen. De S.E.R. acht het verantwoord, dat de overheid tijdelijk de kapi- laalschaarste overbrugt door zelf geld beschikbaar te stellen. Omdat Ut echter de inflatie verder in de hand iverkt, moeten tegelijkertijd ie besparingen worden opgevoerd en dus de toeneming van de par ticuliere consumptie worden afgeremd. Op dit punt dient ook de 'oonvorming een bijdrage te leveren. Investerings faciliteiten zeer gewenst In het rapport wordt meegedeeld, lat het Centraal Planbureau mede in rerband met de gevolgen van de slui- ing van het Suezkanaal, thans nening is dat de jaarraming van (verschot van f 500 miljoen op oi letalingsbalans aan de hoge kant De S.E.R. stipt ook nog aan, dat dit aar het beroep van het rijk op in latoire financieringsmiddelen enige ïonderden miljoenen guldens groter ;al zijn dan in het Centraal Econo- nisch Plan 1967 was geraamd. De >rde van grootte van de inflatoire ünanciering wordt thans geraamd >p f 750 miljoen 1 miljard. Bouwcapaciteit Niettegenstaande deze gegevens cht de S.E.R. het nodig, dat de over- eid de bestrijding van de bouwwerk- tosheid financiert. Die financiering ient effectief te zijn afgestemd op en vooraf berekende verruiming van e werkgelegenheid. De S.E.R. wil de naatregelen voorts gericht zien op 'erbetering van de infrastruutuur, in iet bijzonder van verkeersverbindin- Er moet ook een onderzoek worden Dancing gesloten voor Italianen Van c correspondent) De heer K. van Dalen, eigenaar 'an de dancing „Welgelegen" in )osterhesselerbrug wil geen Italia- len meer op zijn dansavonden heb- jen. De laatste maanden werd net •ezoek aan de dancing, waar men an uit heel noordoost-Nederland heen rekt steeds minder. Personeel van !e dancing „Welgelegen" vertelde: Een half jaar geleden kwam in d< reekeinden nog ongeveer 500 man >ij ons dansen. Nadat de Italianen ier kwamen werd het dansbezoek jteeds minder. Zij kwamen uit E;i- (chede. Eerst waren het ongeveer 5 hun aantal nam echter steeds Nu komen er al zo'n twintig iet bezoekersaantal is in deze tijd 500 tot 300 teruggelopen." De Van Dalen wijt deze teruggang het bezoek van de Italianen. Om ui het bezoekersaantal weer wat op e voeren, zo zegt hij, heeft nij met hgang van het afgelopen weekeinde 'jdere Italiaan geweigerd. Andere uitenlanders zijn wel welkom. Op de Taag of de Italianen kwaad doen, rerd geantwoord: „Nee, dat niet, naar ons bereiken wel klachten in erband met het bezoek van de bui- pnlanders". Men wil 't niet als een oort discriminatie zien. De groep pnge Italianen kwam geheel uic inschede' WEERBERICHT Droog Het KNMI in De Bilt verwacht van eden- tot morgenavond: >roog weer met wolkenvelden, maar ok zonnige perioden. Zwakke tot iatige zuidwestelijke wind. In het Igemeen iets hogere middagtempe- ituren. (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 JULI on op: 4.27 uur; onder: 21.02 uur. taan op: 1.59 uur; onder: 19.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.29 en 1.55 uur, laagwater te 9.25 en 21.59 ur. 'it nummer bestaat uit 14 pagina's Compensatie De S.E.R. merkt hierbij op, dat door een verhoging van de bouwproduktie de betalingsbalans niet zo zwaar wordt getroffen, omdat de invoer van materialen voor de bouw verhou dingsgewijs gering is. De verhoging van de consumptie, doordat meer mensen weer aan 't werk gaan wordt afgezwakt door 't wegvallen v. werk loosheidsuitkeringen. Wat dit laatste betreft heeft het Centraal Planbureau berekend, dat van de uit gerichte maatregelen resulterende extra be stedingen 20 procent wordt gecom penseerd als gevolg van wegvallende werkloosheidsuitkeringen. De Raad heeft nog een paar be langrijke aanbevelingen om de econo mische groei weer op gang te helpen. Hij acht een geheel of gedeeltelijk herstel van de geschorste investerings faciliteiten zo langzamerhand drin gend gewenst, zij het dat hierdoor weer niet de inflatiebestrijding ge heel en al in de knel mag komen, of dat er belastingverhogingen op an dere terreinen voor in de plaats ko- Sparen Het totale uitgavenniveau van parti culier en overheid zal zodanig moeten zijn, dat het voldoende ruimte laat voor de vereiste investeringen. De komende loonvorming zal de sleutel moeten zijn tot een belangrijk deel van de verwezenlijking var dit nomische ideaalbeeld. Verder is de Raad van mening, dat stimuleringsmaatregelen teringen gelijkelijk var moeten zijn op uitbreiding van be staande vestigingen als op totaal nieuwe vestigingen. Overheidsgeld steken in de bouw, betekent het in de hand werken van inflatie. Daarom moet de Nederlan der meer geld sparen, wat inhoudt dat zijn bestedingen niet maar steeds mogen toenemen. Het verband tussen die twee zaken wordt aldus voorge rekend: een verhoging van de bespa ringen met 1 procent van het natio nale inkomen betekent dat de con sumptie per hoofd van de bevolking 2 procent minder zou moeten stijgen. Zeer heftige aanval van Moskou op Peking Het Sowjetrussische regeringsblad „Izwestia" heeft gisteren een bijzonder heftige aanval gedaan op Mao Tse-toeng. Het blad noemt de leider van de Chinese communisten een „angstig, re actionair, dictatoriaal, zelfzuchtig en onbekwaam man' die zijn volk arm houdt om een kernwapenarsenaal te kunnen aanleg gen. De culturele revolutie van deze „boekverbrander", aldus de „Izwestia' is alleen maar een poging om de on afhankelijk dénkenden uit te schake len en het mogelijke verzet van d« intellectuelen tegen zijn plannen bij voorbaat geen kans te geven. Mao zijn aanhangers willen van alle Chi nese communisten, ja van het hele Chinese volk, stomme werktuigen ken. In dit licht is Mao's ophemeling van het eenvoudige leven en de deug den die met armoede gepaard den gaan, alleen maar een scherm voor zijn ware bedoeling, namelijk zoveel geld bijeen te garen voo ontwikkeling van de militaire tech nologie, in het bijzonder kemraketten, om een gewaagde en op speculatie berustende buitenlandse politiek De Chinese leider, aldus het blad, is op economisch gebied een nul en .niet in staat tot georganiseerde, creatieve en nauwgezette arbeid die jaren in beslag neemt". Mao was man die moeilijke en gecompliceerde problemen liever met 'n handgebaar oploste. In dit verband verwijst de „Izwestia" naar de „grote sprong voorwaarts" uit de jaren vijftig. Mao, die niet veel van economie begrijpt, beloofde de Chinezen toen „blijvend geluk na drie jaar van intensieve ar beid". Toen die belofte vanzelfspre kend niet in vervulling ging, moest Mao wel zondebokken zoeken om zijn gezicht te redden. Mao, zo gaat het blad verder, tracht een leger op te bouwen dat V uurgevechten aan grens Syrië - Israël In Tel Avlv is vanochtend mee gedeeld dat Syrische eenheden maandagavond ten noorden van Koeneitra het vuur hebben geopend op Israëlische stellingen. De Israë liërs beantwoordden het vuur en ge durende enkele minuten had het schieten aangehouden. Er vielen aan Israëlische zijde geen slachtoffers. Volgens de Israëlische mededeling as het de tweede Syrische be standsschending. Zondag had een groep Syrische soldaten de bestands lijn bij Boetmjieh geschonden en op Israëlische eenheden geschoten, na twintig minuten hadden de Syriërs zich teruggetrokken. een instrument in zijn handen zijn dictatoriaal bewind kan. Partij en volk mogen er niets over te zeggen hebben. Verkeer in Leiden eiste twee levens De verkeerspolitie moest bij het opmaken van de ongevallen-balans van gisteren terugzien op een zwarte dag voor Leiden. Het verkeer heeft weer aan twee personen het leven gekost. Het eerste ongeluk met dodelijke afloop had plaats om 18.30 uur, toen op de Lage Morsweg, ter hoogte van de Leeghwaterstraat, een vrachtauto in botsing kwam met een bromfiets. De vrachtauto kwam van de Mors weg de Lage Morsweg oprijden. De bromfietser sloeg vanaf de Leeghwaterstraat rechtsaf de Lage Morsweg op, waarbij hij de bocht zeer ruim nam. Hij botste tegen de linkervoorzijde' van' de 'vrachtauto aan. De bromfietser sloeg met het hoofd tegen het linkervoorportier van de vrachtauto aan. De bromfietsbestuurder, de 14- jarige scholier P. V. Beerenfenger uit Leiden liep een zeer ernstige verwon ding aan het hoofd op en overleed vrijwel ter plaatse. De voorzijde van de brommer was totaal vernield. De E.H.D. bracht het stoffelijk overschot van het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Het tweede ongeval gebeurde om 18.40 uur op de voetgangersoversteek- :s van de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Julianakade. Een 8-jarig meisje, Maria Eradus uit Lei den, werd hier aangereden door een personenauto. Het kind stepte van de oversteekplaats van de zijde van de Julianakade de rijbaan op. Op de secundaire weg verleende een bus chauffeur haar voorrang, waarna zij met onverminderde snelheid de midden-rijbaan opstepte. Op de middenbaan werd zij gegrepen door personenauto. Door de botsing werd zij twaalf meter weggeslingerd. Zij overleed ter plaat-se. De politie verzoekt getuigen zich te willen melden. Een „reus van een kerel", 1.85 meter lang en 135 kg zwaar, zo wordt de nieuwe koning van Ton ga omschreven, die vandaag ge kroond is als heerser van de 200 kleine Vriendschapseilanden de Stille Oceaan, ten oosten van Australië. Tonga, een protecto raat van Engeland, is tientallen jaren geregeerd door de beroemde Koningin Salote, die op 16 decem ber 1965 op 65-jarige leeftijd over leed, na sinds haar achttiende jaar vorstin te zijn geweest. Het feest van de 72.000 inwoners van het koninkrijk Tonga zal vier da gen duren en tienduizenden speenvarkens en een nog groter aantal kippen, vissen, krabben en andere schaaldieren het leven kosten. De meeste inwoners van Tonga zijn Wesleyaanse christe- De kroning geschiedt naar het voorbeeld van die van Britse monarchen. Prins Bernhard: Ook voor Tricht vrijgevig zijn Het Nationaal Rampenfonds helpt de slachtoffers van de windhoos, die op zondag 25 juni een spoor van nieling over een stuk Nederland trok. De richtlijnen zijn thans opgesteld. Ze komen er op neer, aldus Prins Bemhard in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Rampenfonds, dat de schade aan roerende goederen, als huisraad, volledig wordt vergoed voortover deze schade niet door een verzekering wordt gedekt. Van de schade aan onroerende goederen zal de eerste f2.000 geheel worden ver goed, terwijl van de rest 75 procent wordt betaald. De enquêteformulieren zijn inmid dels gezonden naar de gemeenten, waar schademeldingen zijn binnen gekomen: de gemeenten Deal, Haaf- ten. Waardenburg, Buurmalsen (waar in ook het plaatsje Tricht ligt), Kerkwijk, Chaam en Baarle Nassau (waar grote schade werd aangericht, ook in het dorpje Ulicoben). Vandaag zouden de formulieren op de gemeentesecretarieën zijn. Als de schade is getaxeerd en de enquêteformulieren zijn teruggezon den, zal het Nationaal Rampenfonds een voorschot van zestig procent voor herstel van de schade verstrekken aan de slachtoffers. De richtlijnen voor de hulp zijn nagenoeg dezelfde als die werden vastgesteld voor de hulp aan de slachtoffers van de wa tersnoodrampen in zuidwest-Neder land (1953) en in tuindorp-Oostzaan (1960), aldus Prins Bemhard. De schade door de windhoos is ge schat op ten hoogste zes miljoen gul den. Het Nationaal Rampenfonds be schikt evenwel niet over deze midde len, omdat een minimale reserve moet worden aangehouden. Prins Bemhard deelde mee, dat de Neder landse bevolking ook nu zal worden gevraagd vrijgevig te zijn. Zoals het ook vrijgevig is geweest voor rampen in het buitenland Juist gisterochtend waren de eerste girostortingen en -overschrijvingen op nummer 9575 van het Nationaal Rampenfonds in Den Haag binnengekomen. Tot nu toe begonnen acties hebben nog niet zo heel veel weerklank ge vonden. Prins Bemhard plaatste hierbij de kanttekening, dat iedereen er wellicht van uitgaat: „Dat fikst de regering wel" Hij was echter op timistisch gestemd en zei te ver wachten, dat, ofschoon het moeilijk We zullen opnieuw vrijgevig moeten zijn," zei Prins Bernhard gisteren op een persconferentie over hulp aan slachtoffers van de windhoos. Links de vice-voorzit- ter van het Nationaal Rampen fonds prof. dr. L. J. M. Beel. zal zijn, toch wel twee drie miljoen gulden voor het Rampenfonds bijeen wordt gebracht. West-Duitslands economie zwakke stee in EEG De Westduitse minister van Eco nomische Zaken heeft gisteren de volledige steun van zijn vijf EEG- collega's gekregen voor een investe ringsprogramma om de Westduitse economie te stimuleren. Schiller zat in Brussel een vergadering van de zes ministers voor, die er o.m. op aandrongen, onverwijld maatregelen te nemen om de de Westduitse eco nomie te stimuleren. Schiller ver klaarde dat de consumptie in zijn land afneemt, dat de lonen stagneren en de prijzen dalen. Uit Westduitse bron wordt verno men dat sommige landen Duitsland „smeekten expansionistische maatre gelen te nemen". Onder hen was Ne derland, dat er bij monde van mi nister Witteveen op wees dat 30 pro cent van de Nederlandse uitvoer af hankelijk is van Duitsland en dat Nederlandse handel met en de dienstverlening aan Duitsland 10 procent van het nationale inkomen betekent. In Doetinchem (Van onze Arnhemse correspondent) Het stoffelijk overschot van de 19- jarige Ria Florijn uit Ruurlo is gis teravond gevonden tussen een schuur en een heg bij een boerderij in Hum- melo. Het meisje, dat hulp in de huishouding bij de familie Sijpveld in een manege in Hummelo was, was met steken in de hals vermoord. Het meisje werd gevonden door speurhondengeleide van de Rijkspoli tie. Het was afgedekt met jutezakken. Ria Florijn keerde gistermiddag om vijf over één met de bus uit Ruurlo terug. Zij stapte aan de Kruisbergse- weg uit. Tegenover de bushalte loopt een weg langs het psychopatenasiel „De Kruisberg" en aan het einde van de weg ligt in de manege. Er is ge zien dat 't meisje uit de bus stapte en de vrouw van 'n veehouder heeft het meisje op de weg zien lopen. Daarna is niets meer van haar ver nomen. De familie Sijpveld, die on gerust werd omdat het meisje niet op tijd arriveerde, waarschuwde de politie. Volgens de commandant van de Rijkspolitie district Doetinchem, overste Bijl de Vroe, is er geen enkele aanwyzing dat een inwoner van het psychopatenasiel de dader zou zijn. De verpleegden, die buitenshuis werken zijn namelijk tussen twaalf en half twee 's middags, het vermoe delijke tijdstip van de moord, binnen voor de lunch. Overste Bijl de Vroe dacht eerder aan een roofmoord dan aan een lustmoord, omdat de porte- monnaie van het slachtoffer leeg bij het stoffelijk overschot is aangetrof fen. De ihoord is vermoedelijk ge pleegd met een scherp voorwerp. De Rijkspolitie zoekt met een speurhond naar het moordwapen. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Wij zijn reeds gestart met onz* KOELKASTEN EN RADIO'S 1 MET 20—25—30% REDUCTIE J S Meiplein 16 - Leiden - Tel. 25100 Na winkeldiefstal in Valkenburg (Van onze Roermondse correspondent.) Een winkeldiefstal door een 13-jarig danseresje van een Guinese ballet groep in Valkenburg heeft heel wat stof doen opwaaien. Amadoe Sissoko directeur van het Afrikaanse ge zelschap vreest het danseresje naar Guinee te moeten terugzen den. „Daar", zo verklaarde hij, „wacht haar misschien wel de dood straf. Zo'n vergrijp is in ons land een ernstige zaak. De eer van Gui nee is er mee gemoeid". Voor de politie van Valkenburg is de zaak al afgedaan. De 13-jarige Toure n'Balia uit Torecariah zal door de justitie in Maastricht niet worden vervolgd voor de winkel diefstal. Adjudant Collee van de Rijkspolitie in Valkenburg heeft Toure vaderlijk vermaand en naar het Afrikaanse gezelschap terugge bracht. De adjudant windt zich op over de wilde geruchten over een mogelijke terechtstelling, die nu in Zuid-Limburg de ronde doen. Toure is door de overige leden van de Afrikaanse groep verstoten. De vijf leiders zullen over haar lot moeten beslissen. Directeur Amadoe Sissoko wil het meisje bij zich hou den. Zijn vrouw Apsita artistiek directrice en nog twee van de vijf leiders zijn er voor Toure naar Guinee terug te sturen. Bestuursleden van de A.RK. (And Rassendiscriminatie Klub) uit Am. sterdam en Born hebben gisteren een gesprek gehad met directeur Sissoko. Ze hebben voorgesteld te trachten het meisje in Nederland te houden en een wettelijke adop tie te regelen. Amadoe Sissoko wees dat voorstel van de hand. De Guinese showgroep geeft een maand lang voorstellingen in Valkenburg. @uc/ euwo Uit het Leidsch Dagblad van 5 juli 1867: Van den volkstrein, die i gisteren weder van Amster- dam naar Den Haag en Rot- i terdam vertrokken isheb- ben omstreeks 1200 personen i gebruik gemaakt. In de Indiasche provincie 1 Orissa zijn van de 3.600.000 inwoners 600.000 den honger dood gestorven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1