LEIDSCH DAGBLAD weer slaags Wegen waren eivol Moise Tsjombe JAMIN «Toenemende Artillerie- en tankcluel bij het Suez-kanaal Slottke nog steeds op vrije voeten VONDELING GEWOND BIJ BOTSING ©ucJ ëföe, eumo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 3 JULI 1967 No. 3131L Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 zonaanTbidders eens kier tereckt De vakantiegangers, die vrij 1 dagavond maar niet wilden ko- jjmen, zijn zaterdag in groten t getale op pad gegaan. In de loop van de ochtend kwam de exodus van de Nederlandse toeristen goed op gang. Op weg maar de Belgische en Duitse grens. Om vandaar verder te [trekken naar overigens in de ze dagen weinig zonniger stre- Om negen uur zaterdagochtend was |het nog vrywel overal rustig. Een later begon het druk te worden. Korte tyd later vormden zich reeds jfiles by Oudenryn en op andere knelpunten. Tegen 12 uur waren de Nederlandse wegen volgelopen. Op al- e grote routes kwamen vertragingen opstoppingen voor. Een van de (drukste punten van het land was het iruispunt by Korteven achter Ber- op Zoom, by het begin van de uwse weg. Daar vormden zich fi- tot een lengte van soms dertig kilometer. Pas in de namiddag kwam Jdaar enig schot in het verkeer en losten de rüen zich langzamerhand >p. Het is het gehele weekend in het (gehele land druk gebleven op de Zo hoorde Texel tot de uit verkoren vakantieverblijven. De boot- dienst tussen Den Helder en Texel had het zaterdag ongekend druk. De -wee constant varende schepen kon- Bi Iden de stroom niet verwerken, zo dat er stoeten voertuigen van zes ki lometer ontstonden. Spoorwegen A Ook de Spoorwegen hadden handen Éfol werk. De drukte was wel over pnet gehele land verspreid, maar op sommige trajecten waren de treinen ^xtra vol. Zoals bijvoorbeeld met de greinen naar Vlissingen en Harlingen jpir reden zaterdag niet minder dan les Valkenburg-expressen. Daarnaast jok twee Schelde-expressen en twee eluwe-expressenZij waren stuk voor "•WEERBERICHT rolget Het K N M I In De BUt verwacht ran heden- tot morgenavond: Van- lacht weinig, morgen toenemende be volking met voornamelijk landin waarts plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige, morgen aan de Ui kust tijdelijk vrij krachtige wind tus- .^zuidwest en west. Tamelijk ioel _In het Duitse p]aatsje 1115 uur) verdronk gistermiddag de 10-jarige Johannes Dijkstra uit Ooster-Nijkerk. 4 JULI Hij was daar met vakantie en heeft Zon op: 4.26 uur: onder: 21.02 uur. LSe^roSope^Ts^ïefwater Maan op: 1.34 uur; onder: 18.28 uur. iKbk om 0 38 en 13 12 uur In het Noodkanaal 2111 uur' 'fa'as Slstermiddag hiet driejarig zoontje van de familie Van Hulst uit Bilthoven, die in die omgeving aan Dit nummer bestaat uit 14 pagina's het kamperen was, verdronken. stuk afgeladen. Ook de D-treinen wa ren eivol. Ook voor de N.S. was de drukte zaterdag niet voorbij, want gisteren moesten vele zonaanbidders naar het strand worden vervoerd. De treinen brachtén alleen al 20.000 personen van Amstérdam naar Zand- voort. Daar moesten achttien extra treinen aan te pas komen. Tussen Rotterdam en Hoek van Hollend wer den negen extra treinen ingelegd. Hier werden ongeveer 7.500 passagiers de kust gebracht, die op deze zonnige zondag op renhoop Tricht Maar niet alleen aan de kust was het druk. Zo was er gisteren bijvoor beeld ook een lange rij auto's, welke koers zette naar het door een wind hoos getroffen Betuwse dorpje Tricht. De autoriteiten hadden het rampter rein vrij gegeven. Duizenden bezoe kers uit alle delen van het land kwa men om de ravage in ogenschouw te nemen. Kilometers lange files au to's trokken door Geldermalsen en Buurmalsen naar Tricht. De politie had éénrichtingverkeer ingesteld, waardoor er zich geen verkeersmoei lijkheden voordeden. Natuurlijk heeft het verkeer in het weekeinde weer zijn gebruikelijke zware tol geëist. We telden 12 doden. Gezien de drukte is dit echter geen abnormaal hoog cijfer. Wellicht heeft juist die drukte ertoe bijgedragen dat wat rustiger is gereden. Verdronken Wel zijn er weer enige verdrin- kingsgevallen. De 22-jarige ongehuwde Th. Ach ten verdronk bij het zwemmen in de Maas onder Boxmeer. De 21-jarige mevrouw Lenferink uit Vreezenveen verdronk gistermor gen bij het baden in een trekgat (ontstaan na het wegzuigen van zand wegaanleg). De vrouw kon niet Waarschijnlijk is kramp de 19- jarige Leendert van Marion gister middag in de Brielse Maas bij Oost- ne noodlottig geworden. Hij kon Talloze toeristen zijn zaterdag op stap gegaan om te zoeken, loat zij merkwaar dig genoeg in dit weekeinde vlak bij huis ook konden vin den: de zon. We hebben een van die spaarzame zonnige weekeinden beleefd. De druk te bewees echter overduide lijk, dat lang niet alle Neder landers naar verre oorden zijn vertrokken. Het was overstelpend druk langs de kust. Ook in Noordwijk, zoals bovenste foto laat zien. Met auto's, brommers, fietsen en bussen waren zij naar deze badplaats gekomen: de zon aanbidders, die op het strand een genoeglijke (voor sommi gen later pijnlijke) dag door. maakten De schepen naar de ei landen Vlieland en Terschel ling konden in het Friese ha venplaatsje Holwerd de druk te maar met moeite verwer ken. Vele in de warmte transpirerende dagmensen zullen wel verzucht hebben: „Was die dam naar dat ei land er nu maar. Zaterdag en zondag is het bij het noordelijke deel van het Suez-kanaal tot een tank- en artillerie-duel gekomen tussen Israël en Egypte, waardoor de bestandsovereenkomst van 9 juni geschonden is. De lezingen over het ontstaan van het gewapend conflict zijn geheel ver schillend. Het merkwaardige van de ze zaak is. dat Egypte weinig publi citeit gegeven heeft aan deze inci denten, terwijl ook van Israëlische zijde de kwestie zeer discreet is door gegeven. Beide landen hebben een protest ingediend bij Oe Thant, maar geen bijeenroeping van de Veilig heidsraad gevraagd. Tweeërlei lezing Israël zegt in zijn beschuldiging, dat een Egyptische strijdmacht ter sterkte van een compagnie zaterdag avond het Suez-kanaal is overgesto ken bij Ras el Isj, ongeveer 15 km ten zuiden van Port Foead. De i vallers drongen ongeveer 15 km het schiereiland Sinai binnen en wedden daarop naar het kanaal terugge ven. Egypte verklaarde, dat Israël het vuur opende op het aan de Egyp tische zijde gelegen Ras el Isj en ge tracht heeft aan de oostelijke oevei va.n het kanaal op te trekken naai Port Foead. Twaalf uur na de aan val meldde Radio Cairo dat de Is raëliërs waren teruggeslagen. Van Israëlische zijde werd later gemeld, dat zondagmiddag opnieuw Egyptische aanvallen plaats vonden. Van de zijde van Cairo werd hierover niets gemeld. Ook hedenochtend hebben Egypti sche en Israëlische troepen weer schoten gewisseld over het kanaal. Het gebeurde ten noorden van Kan tara, aldus een Israëlische leger - woordvoerder. Volgens hem zouden Egyptische troepen om half zes plaatselijke tijd het vuur geopend hebben vanaf d'e westelijke oever. Er De tot vijf jaar tuchthuisstraf ver oordeelde mej. Slottke loopt nog steeds vrij rond. In februari van dit jaar was in Miinchen over haar, sa men met de vroegere chef van de S.D. in Nederland, Wilhelm Harster, en het hoofd van het „Judenreferat" Zöpf, het vonnis uitgesproken. De nu 64-jarige Slottke was een van de ijve rigste medewerksters van Zöpf in het „Referat." Bij de Joodse Nederlan ders werd zij gehaat en gevreesd, omdat zij te oordelen had over de vraag wie van hen uitstel van exe cutie zou worden verleend. Na het vonnis van het „Oberlandes- gericht" tekende de advocaat van Slottke, Aschenauer, revisie aan. Sindsdien is er niets meer gebeurd. Het vonnis heeft nog niet eens de burelen van het Oberlandesgericht in Miinchen verlaten. En pas wanneer het op het „Bundesgerichtshof" ont vangen is de hogere instantie, die nu beslissen moet duurt het nog tenminste drie maanden voor een uit sluitsel kan worden verwacht. Fraulein Slottke woont nog net, als vroeger, in Stuttgart-Degerloch. Elke ochtend gaat zij naar haar oude werk, de afdeling plantenziekten van de landbouwhogeschool in de buurt van de stad. Wel moet zy zich elke dag aan de politiepost komen melden en ook haar paspoort werd haar niet te ruggegeven. Het aan dramatische gebeurtenis sen rijke leven van de 49-jarige ex- premier Moise Tsjombe van Kongo heeft opnieuw een verrassende wen ding genomen. Het vliegtuig waarmee hij een reis maakte van Mallorca naar het eveneens Spaanse eiland Ibiza, werd onderschept en met de inzittenden naar Algiers gedirigeerd. Hoe dit precies in zijn werk is ge gaan is nog niet duidelijk geworden. Onder de inzittenden bevonden zich gewapende personen. Men houdt er rekening mee, dat zich aan boord een muiterij heeft voorgedaan en de piloot gedwongen werd naar Algiers te vliegen. Tsjombe zou derhalve ontvoerd zijn. Het toestel waarmee Tsjombe naar Algiers werd vervoerd was een chartervliegtuig van Gregory Air Services in Denham bij Londen. De bemanning bestond uit twee voor malige officieren van de Britse luchtmacht. Tsjombe bevindt zich thans „on der de hoede" van de Algerijnse au toriteiten, door wie hij ondervraagd wordt. Kongo, dat de ex-premier ter dood heeft veroordeeld wegens „hoogver raad, genocide en samenzwering te gen het bewind van Moboetoe", heeft om zijn uitlevering gevraagd. Er bestaan tusen Algerije en Kongo geen diplomatieke betrekkingen, maar uitlevering zou niet zonder veel bezwaren kunnen geschieden. Wan neer dit inderdaad plaats vindt, ziet het er voor Tsjombe, een der be kwaamste Afrikaanse politici, niet best uit. Sedert de machtsoverneming door Moboetoe nu 19 maanden ge leden leefde hij in ballingschap in Europa (Spanje). Zijn partij in Kongo is verboden, zijn bezittingen verbeurd verklaard en zijn aanhangers hebben hun functie verloren. Zijn ex-minister van Buitenlandse Zaken van Katan ga, Kimba, werd in het openbaar door ophanging terechtgesteld. De broer van Tsjombe is in Ma drid aangekomen en tracht de ont voerders van zijn broer op te sporen. Hij gelooft niet, dat de Algerijnse re gering een zo grote verantwoordelijk heid op zich zou laden door zijn broer aan Kongo uit te leveren. Optreden tegen plunderaars Ongeveer 150 Arabieren, bewoners van de Gaza-strook, zijn zaterdag een kamp met opslagplaatsen van de Ver. Naties binnengedrongen om daar aanwezige voorraden weg te halen. Bij een botsing die volgde na waarschuwingen van de Israëlische strijdkrachten werden twaalf Ara bieren gedood. De opslagplaatsen, die voedsel en munitie bevatten, liggen in een voor malig kamp van de VN-strijdmacht nabij Rafah, aan het zuidelijke uit einde van de Gaza-strook. De voor raden worden beheerd door de VN- organisatie voor hulp aan Palestijn- Vele doden aan grens m Korea Zeven Zuidkoreaanse militairen zyn gedood en vyf gewond, toen een patrouille zaterdag in de gedemilita riseerde zone tussen Noord- en Zuid- Korea in een Noordkoreaanse hinder laag liep, aldus de woordvoerder het Zuidkoreaanse leger. Verder meegedeeld, dat by een aantal afzon derlijke gevechten in de gedemilita riseerde zone op zaterdag, zondag ei maandag tien Noordkoreaanse infil tranten zyn gedood. Vijf studenten zijn vandaag gewond bij een gevecht tussen 3000 studenten van de Koenghi-universiteit Seoel met 500 man politie. De natio nale universiteit in Seoel, die 1 daag weer geopend had zullen i den, heeft de poorten gesloten gehou den, waarschijnlijk om demonstraties te voorkomen. Drie andere universi teiten hebben meegedeeld dat de zo mervakanties onmiddellijk zijn inge gaan, zodat de collegezalen voorlopig niet meer opengaan en er geen exa mens worden afgenomen. Van de 71 middelbare scholen In Seoel is er vandaag niet één her opend, ondanks het voorschrift van het ministerie van Onderwijs. Een groep studentenleiders van zes universiteiten in Seoel heeft vandaag een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de studenten zuilen blijven strijden voor nieuwe verkie zingen, omdat de parlementsverkie zingen die onlangs zijn gehouden, plaatsvonden „met volkomen negeren van de demooratie en de volkswil" se vluchtelingen. Deze had gemeld dat in de afgelopen dagen grote hoe veelheden goederen waren gestolen. De organisatie had een beroep op de Israëlische autoriteiten gedaan ver dere plundering te voorkomen. De Noorse pendant van het proces- Harster liep dezer dagen in Baden- Baden ten einde. Hier stond Hellmuth Reinhard, alias Patzschke, chef van de Gestapo in Noorwegen, voor de rechter. Hy hoorde vijf jaar_ tucht huisstraf over zich uitspreken, we gens medewerking aan moord in vier gevallen. De aanklager had levens lang geëist. De voorzitter van de rechtbank noemde Reinhard een man, die ty- dens het proces noch tekenen van inkeer noch van een ommekeer in zün opvattingen had getoond. Hij oordeelde over de uitspraak van de gezworenen zelf als „mild." Oud-minister dr. A. Vondeling er zijn echtgenote, mevrouw A .Vonde ling-Van 't Hoff zijn zaterdag bij Buitenpost met hun auto tegen een boom gebotst en gewond geraakt. Dr. Vondeling bekwam een heupfractuur en verwondingen in het gelaat. Me vrouw Vondeling liep een zware her senschudding op. Beiden werden per ambulance naar het Bonifaciushos- pitaal in Leeuwarden vervoerd. Het ongeluk ontstond, doordat personenauto slipte ,toen deze de gen van het echtpaar Vondeling in haalde. De inhalende auto botste te gen de voorzijde van de auto va heer en mevrouw Vondeling, waarop deze van de weg raakte en tegen een boom botste. De wagen werd geheel vernield. De auto die het ongeluk veroorzaakte liep slechts lichte de op. Het echtpaar Vondeling was op weg naar Uithuizen en zou van de Menkemaborg uit een wadwandeling meemaken naar Rottum. Meer geld voor verbetering van woningen Het rijk gaat de verbetering van particuliere woningen sterker stimu leren. Omdat deze maatregel ook is gericht op de bevordering van de werkgelegenheid in de bouw geldt zij in alle provincies, behalve in Noord- en Zuid-Holl. en in Utrecht De maatregel is tijdelijk. Tot nu droeg het rijk al bij in de verbeteringskosten. De bijdragen zyn echter met de helft verhoogd. Zij bedragen een derde van de kosten met aangegeven maxima. Voor de aanleg van een douche bijvoorbeeld kan f 1200 worden vergoed, voor volledige verbetering kan de bijdrage zelfs oplopen tot 6000 gulden. (ADVERTENTIE) werd toen niet teruggeschoten i 20 minuten werd het vu Om half aoht werd wederom gescho ten in hetzelfde gebied. Ditmaal werd het vuur beantwoord door de Israëlische troepen. Na enkele minu ten werd alles weer rustig. Politiek doel? In Israëlische kringen werd ver ondersteld, dat Nasser met deze in cidenten een politiek doel nastreeft. Vlak voor de stemmingen in de Al gemene Vergadering der Ver. Naties, het Egyptische staatshoofd te verstaan hebben willen geven, dat de toestand gevaarlijk blijft zolang geen terugtrekking van de Israëlische troe pen wordt bevolen. Men acht het niet uitgesloten, dat deze tactiek door de Sowjet-Unie is ingegeven. Egyptische kringen spreken van een nieuw Israëlisch plan voor een nieuw offensief. De Israëlische strijd krachten willen onder andere nieuwe strategische stellingen langs het Su ez-kanaal innemen, zoals bij Port Foead, zo zegt Cairo. In kringen der Ver. Naties maakt men zich over de incidenten van za terdag en zondag weinig zorgen. Militaire waarnemers zijn van me ning, dat Egypte moedlyk een groot en gecoördineerd nieuw offensief kan beginnen, zelfs niet met de nieuwe straalvliegtuigen en ander materiaal, dat in allerijl uit de Sowjet-Unie na de wapenstilstand is ingevoerd. Aan de andere kant zullen ook de Israëliërs geen grote aanval begin nen. Dat zou politiek niet gunstig vallen, terwijl hun militaire positie tooh al reeds gekenmerkt wordt door haast al te lange aanvoerlijnen. Volgens het Egyptische blad Al Aohram hebben drie commando-offi cieren van het leger van Egypte een uitzonderlijke bevordering gekregen voor hun heldendaden tegenover de vijand" in de afgelopen dagen. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE petit beurre niet duur tare/ heerlijk Onze stadgenoot, de heer i J. D. Frenay, herdacht gis- i teren de 25-jarige vervulling i van zijne betrekking als ge neesheer. Van de H.H. docto ren, en allen, die er kennis van droegen, ontving de ju- bïlaris vele bewijzen van op rechte belangstelling. Bij de uitgravingen te Pompeji (Italië) heeft men onlangs een bronzen geldkist gvonden, zooals die bij de wisselaars in gébruik waren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1