okker-groenman Gerben Karstens sprong al gesneuveld was één banddikte tekort „Paja" speelt vanavond niet voor Feijenoord i Wout I uit het I vuistje 1 Tour is begonnen „Walter Godefroot feliciteerde mij Goed spel van LZC I Wil je I s een stuk I kaas s PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 1 JULI 1967 (door Fred Racèk) Wel daar zitten we dan opeens weer in de Tour. De tydrit in Angers was het eigenlijk niet helemaal. Natuurlijk, je zag er de coureurs in geheel vreemde truien en dat gaf even wat opwinding. En je zag er. aan de start, natuurlijk ook die uiterst schreeuwerige commissaris- generaal Eli Wermelinger, die vroe ger kolonel in het vreemdelingen legioen was. Eli. fluistert men al jaren in de tourkaravaan, is eigen lijk alleen maar commissaris-gene raal omdat hij zo hard en zo veel vuldig kan schreeuwen. En als je het baasje zo bezig ziet, moet je dat onmiddellijk geloven. Je moet trouwens ook wel denken aan de Fransen, die je fluisterend komen vertellen, dat Eli eigenlijk geen echte Fransman is, maar een Duitser. Hü komt namelijk uit de Elzas en Eli schreeuwde al met een, donderdagavond, met het ge volg dat alles nog misser ging dan het mis kon gaan en dat het eigen lijk een wonder was, dat elke cou reur nog op tijd aan de start kwam. Maar goed, toen was de echte Tour nog niet begonnen. Stil Op vrijdag wel. Iedereen die tus3v..i Angers en St. Malo woont had ken nelijk vrij genomen, want alle Fran sen stonden langs de weg. Dat is tenslotte al jaren de gewoonte: als de Tour langs komt, staat het werk stil. Later in de middag waarschijn lijk ook. Zeker bij de telefoondienst, want verbindingen die verder rei ken dan de landsgrenzen komen niet of uiterst moeizaam tot stand. Tot groot ongenoegen van de En gelse verslaggevers bijvoorbeeld. Zij schrijven uiterst minieme arti keltjes, maar die kunnen ze dan ook nog niet kwijt. Misschien be schouwt de centrale in Parijs de deelneming van een Engelse ploeg als een goede grap van de heer Godet. Als de eerste Engelsman verbinding met Londen krijgt, zijn de eerste edities van de bladen al op straat. En de Engelse ver slaggevers, er zijn er ditmaal zelfs vijf, een nieuw Engels record -heb ben het al zo moeilijk, want ze kunnen niet eens met alle leden van hun nationale ploeg praten. Hulp Michel Wright bevoorbet.^ de op tweejarige leettijü naar en hg heeit aueen maar frans le ren spreken. „Toch", stelde een Brit koelbloedig vast, „toch begint ie er iets van te leren. Hg kan ai om hulp roepen als het te hard gaat", ja, de Tour is al meteen op dreef gekomen. De reclameka ravaan heelt alweer iets aan vo lume gewonnen en is nu in staat een hef Frans stadje, dat de eu vele moed heeft genad de Tour te ontvangen, geuurende vrgwel een gehele nacht uit de slaap te houden. Men heeit aaar naar ruwe schatting nonuerd automobielen met een geluidsinstallatie en meerloni- ge noorns voor nodig en die zgn uan ook voorhanden. je vraagt je af ot tr nog een Frans man is, die van zgn leven een butagasiampje wil kopen als nij aan de reclame voor dat proaukt eerst gescheurde trommelvliezen heeft overgehouden. Maar ze zijn er, die kooplustigen, by hondcruen. net is trouwens ook de vraag of iemand precies weet hoe goeu itaymona accordeon speen, want je kunt die man slechts geuurende tien secon den beluisteren, ais nij speiend voorbg rydt op het dak van een o, die iets met bananen te ma- Een telefoontje van dokter Schuur I aan het organisatiecomité heeft vrijdagmorgen de Nederlandse in- I breng in de enkelspelen van Wimble don tot nul gereduceerd. Els Veent jer- (Door Fred Racké) „Walter Godefroot feliciteerde mij al". Gerben Karstens, als prijssprinter naar Frankrijk gekomen, was ervan overtuigd, dat hij de eerste etappe van de Tour had gewonnen. Op de „platte" baan van het sportpark aan de Bretonse kust raasde hij in de laatste meters vanuit tweede positie onweerstaanbaar op de leidende Belg Walter Godefroot af. Maar te kort reikte zijn sprong. De finishfoto gaf tenslotte een banddikte voorsprong voor de „rode duivel" uit de ploeg van Brik Schotte te zien. Toch een tweede plaats, plus tien seconden bonificatie voor de man uit Leiden, die nu in het algemeen klassement op maar vijf seconden van de gele trui staat. Het ere-ge- waad van de Tour bleef om de schou ders van Josè-Maria Erandonea, de Spanjaard, die in de slotfase van een niet er interessante rit het meeste te duchten had van een eigen ploegmaat. Want het was Mariano Diaz, die in een kopgroepje van vier man, dat leidde tot aan de straten van St. Malo, de toon aangaf. Dat kwartet was het laatste, dat zich nog aan de greep van het peloton had kunnen ontworstelen, nadat in de voorgaande kilometers een aantal „onbelangrijke" vluchtpogingen was gestrand. Eén renner evenwel heeft het bijzonder lang volgehouden. De Fransman Jean Claude Le- baube uit de C-ploeg van Gemini- ani wilde in deze duizendste etappe in de geschiedenis van de Tour de jubel voor zich alleen. Na negen ki lometer al begon hij aan een solo en pas ruim honderd kilometer ver der zag men hem weer in het pelo ton terug. De grootste voorsprong CIJFERS VAN DE TOUR De uitslag van de eerste etappe van Angers naar Saint Malo (185.5 km) luidt: 1. Godefroot (Rode Duivels, Belg.) 4 uur 34 min. 49 sec. (met bo nificatie 4.34.29); 2. Karstens (Ned.) 4.34.51 (met bon. 4.34.41); 3. Leme- teyer (Fr.) 4.34.51 (met bon. 4.34.46); 4. Saez (Sp.) 4.34.51; 5. Oldenburg (W.-Dld.)6. Reybroeck (Rode Dui vels, Belg.); 7. Durante (It.); 8. Planckaert (Belg.)9. Nijdam (Ned.) 10. Janssen (Ned.)24. Schepers (N.) allen 4.34.51. De algemene rangschikking na de tijdrit van donderdag en de etappe van vrijdag luidt: 1. Errandonea (Sp.) 4.42.34; 2. Kar stens (Ned.) 4.42.39, op 5 sec.; 3. Poulidor (Fr.) 4.42.40. op 6 sec.; 4. Janssen (Ned.) 4.42.44, op 10 sec.; 5. Godefroot (Rode Duivels) 4.42.45, op 11 sec.; 6. Otano (Sp.) 4.42.47, op 13 sec: 7. Lopez-Rodrigues (Sp.) en Gimondi (It.) 4.42.48, op 14 sec.; 9. Balmanion (Primavera) en Milliot Milliot (Bleuets) 4.42.51, op 17 sec. Het dagploegenklassement van de eerste etappe luidt: 1. Rode Duivels (België) 13.44.11; 2. Nederland (Kar stens, Nijdam, Janssen) 13.44.23: 3. Frankrijk (Lemeteyer, Genet, Sta- blinski) 13.44.28. Het algemeen ploegenklassement 1. Spanje 14 uur 08 min. 09 sec.; 2. Nederland 14.08.19; 3. Frankrijk 14.08.24;. Puntenklassement: 1. Godefroot (Belg.) 20 pnt.; 2. Karstens (Ned.) 19 pnt.; 3. Letmeteyer (Fr.) 14 pnt. van de tourveteraan Lebaube had toen 4,45 bedragen, een voorsprong op een peleton dat zich in de warm te van Bretagne koesterde en dat had besloten om van deze ouverture geen wilde oorlog te maken. Het aan tal etappes, dat daarvoor beter ge schikt is. voordat de bergen worden bereikt, is tenslotte groot genoeg. Wanneer men eenmaal in de omge ving van Roubaix is aangeland, waar de wielergeschiedenis duimendik op de keien ligt, of in de buurt van Na men, waar nijdige Ardennen-klims de ambities van „meerijders" kunnen smoren, zal de krijgsvaan boven het peloton wapperen. Krijgsplan Die gedachtengang heeft ook Jan Janssen gehad, toen hij in de och tendlijke Angers het krijgsplan voor de eerste tourdag opstelde. „Gerben Karstens moet in St. Malo voorin zitten", heeft de kopman van de Ne derlandse ploeg bepaald, want het zal bijna zeker op een massasprint uit draaien". Zo gebeurde het ook. Na dat Lebaube tot vier minuten was uit gelopen wilde men in het peloton de gelederen weer sluiten en onder aandrang van een groepje van tien. waarin zelfs Gimondi, Almanion en Van Looy meespoorden, reed men naar Lebaube toe. Huub Harings en de Fransman Jean Genet waren het tenslotte, die de kalende C.-coureur het eerst bereikten. Dat was vlak voor de ravitaillering en in die buurt wil len nog wel eens woelige tonelen ontstaan. Ditmaal waren 't de Fran sen Ignolin en de oude Stablinski, die de etenszakjes het snelst hadden weggeworpen en naar een minuut voorsprong stevenden. Maar twintig kilometer verder waren ze weer te ruggehaald en een grotere voorsprong heeft daarna niemand meer gehad. Ook Jan Janssen neit. die een schyn- aanval uitvoerde, maar uiteraard bij zonder rap werd achterhaald en ook een kwintet van twee Belgen, twee Fransen en een Italiaan niet. Van de Kerkhove, Van Neste, Samyn, Groussard en Poggiali kwamen tot vijftig seconden, maar tien kilome ter voor de eindstreep was alles weer bijeen. hem dan tenslotte gelukt. De in het shirt van de rode duivels, de Belgische B-ploeg, vluchtte tien me ter weg en hield er op de vastge^ walste sintelbaan een banddikte vai over. De sprong van Karstens, die zich eerst door een haag van bescher mers van Willy Plankaert heen had moeten werken, reikte tekort. Maar dat was pas minuten later be kend. Jan Janssen, die goedkeurend knikkend had vernomen dat zijn „krijgsplan" was geslaagd en haas tig was verdwenen, hoorde pas veel later dat één forse pedaalslag Opschudding Kerstbomen Maar goed, ui ue Tour mei, zult u zeggen, me- gegeven: niet nelemaal. Er zgn ten- j sioite ook nog wielrenners, r-n daar igkt het soms wei om te gaan. (nu is dat anno i9b7 met die coureurs j een hoogst meiKwaaiuige zaak. Ee I rgden rond als kerstoomen versierd, want omdat tr perse een landen- toer moest Komen, zgn er van al lerlei shirts in lieve, zachte kleu ren ontworpen. Maar de merken ploegen moeten ook tevreaen wor den gesteld en daarom gaan die kleuren weer verloren uoor enorme plakplaten op de oorstkassen van bladen. En er staan al letters op de broeken. z.o'n opgetuigd peloton slrgdt dan om prgs en premie en elke dag neten die prgzen weer an ders, want wie aan reclame doet, geeft ook een som geius voor ue prijzenpol. En daarmee is Jiet nut van reclame toch weer aangetoond. Jean Claude Eeoaube rijdt met een reclame voor ivamome. Dat is een merk gskasten en Jean Claude heeft meter 111 de etappe van gisteren keurig uitgeuragen. ifij reed alleen voorop en trok uiteraard de aan dacht. Diezellue Jean Claude reed enige jaren geleden voer net auto merk Ford. Eyn prestaties waren evenwel matig. Met het gevolg, dat ploegleider Geminiam de bra ve Jean Claude aan het eind van het seizoen buiten de deur zette. „Hij kan er niets van", meldde de vroegere klimmer „Gem", die in Frankrijk véél mag en kan ver klaren. Leoaube kwam terecht in de Kamome-ploeg, die voorname lijk bestaat uit renners-op-retour. Maar nu is er die landenwedstrgd. En Jean Claude rijdt in de Franse C.-ploeg. Ploegleider daarvan is Geminiani. Die vóór de start in Angers heeft verklaard: „let op Lebaube. Dat is mgn kopman. Hij kan ontzettend veel". De paden die de discipelen van de heer Go det bewandelen, zgn uiterst krom de Z£e Nog eenmaal werd de volgerska ravaan in opschudding gebracht: nie mand minder dan Jimenez, die men dit vlakke land bij de zee wel op de allerlaatste plaats had verwacht, waagde een solo. Maar de krachten die hy daarmee loswoelde waren de eenzame klimmer natuurlijk te veel en hij gaf het commando dan maar over aan ploegmaat Mariano Diaz, die in zijn spoor de Fransen Izier en Grain en de Belg Monteyne mee voerde. Twintig seconden, meer niet, besliste het peloton en toen had men de straten van St. Malo al bereikt. De Belg Walter Godefroot wilde de massasprint ontvluchten en dat is Sportsplinters De tweede etappe van de lerronde van Oost-Zwitserland amateurs heeft een dubbele Neder landse overwinning opgeleverd. Piet Tesselaar braoht de 212 km lange rit van Sohwanden naar Franenfeld op zijn naam. Jan van Katwijk ging met geringe achterstand als tweede over de streep. De Apeldoornse tweede divisie club AGOVV heeft voor het komende seizoen twee spelers van het uit di eredivisie gedegradeerde Elinkwijk aangetrokken. Het zijn de 24-jargie Bertus van Straalen, die 32 maal in het Nederlandse jeugdelftal werd op gesteld, en de 22-jarige Piet Mackaay, j die voor het vertegenwoordigende mi- I litaire team is uitgekomen. De Amerikaan Lee Taylor jr. heeft vrijdag op Lake Guntersville het wereldrecord bootracen dat met i 444.7 kilometer per uur op naam van de verongelukte Donald Campbell stond, gebracht op 458.5 km/u. over een kilometer. Campbell vestigde zijn record in 1964 in Australië. Hij kwam in januari om, toen zijn boot over de kop sloeg en expodeerde bij een aan val op zijn eigen wereldrecord in En geland. De Leidse atleten Jan van Heek (speerwerpen) en Jan Borsje (hoog springen) alsmede de Lissenaren Piet Beelen (5 km) en Van Gerven (10 km) zijn opgesteld in de Nederlandse ploeg, die op 8 en 9 juli in Amster dam tegen België en Zwitserland uit komt. enkele centimeters stonden daardoor de gele èn de groene trui voor Ne derland in de weg. Niettemin verza melde Wout Wagtmans zijn mannen uiterst beminnelijk voor de maaltijd. Zo flitsten Gerben Karstens (links) en de Belg Godefroot over de eindstreep in St. Malo. Het oog van de camera verklaarde de Belg tot winnaar Polocompetitie Nadat de Leldsehe Zwemclub dinsdagavond een zeer fraaie presta tie had geleverd door koploper het IJ (eerste klasse A) een gelijk spel af te dwingen, deed de Leidse ploeg het gisteravond opnieuw prima. In de Vliet speelde zij PSV uit Eindhoven naar een duidelijk 5-3 nederlaag. Strafworpen speelden een belangrij ke rol bij deze uitslag: de Leide- naars waren hierbg het best op dreef, zowel bg het benutten als bg het voorkomen. Hans Parrel bracht uit penalties twee doelpunten tot stand, terwijl een uitstekende keeper Nico van Sittert driemaal zijn doel schoon hield bij strafworpen van PSV-zijde. De eerste succesvolle actie kwam van rood-witte zijde. Nadat een aan val scheen te zijn afgeslagen wist Dick Houthoff het leder te bemach tigen en gebruikmakend van een mo ment van verwarring van de Eind- hovense keeper de stand op 1-0 te brengen. Hierna leek het voor de Cricket programma lste klasse A: Bloemendaal—HCC; Quick—Rood en Wit; VOC—ACC; VRA—HBS. lste klasse B: ACC II—Excelsior HCC II—Quick N.; R.W. II—SCHC. 3de klasse B: Ajax II—R.W. V. 4de kl. B: Olympla IIAjax IV. 4de klasse D: Ajax III—CCG III. ploeg van coach Van der Reyden verkeerd te gaan. Ab Lindemans doelpuntte gelijk, terwijl het Hans van Ommen was die profiteerde een fout in de LZC-defensie. Onze stadgenoten waren echter niet aan geslagen en door Frank Roelofs were het uit een omhaal weer gelijk. Een aantrekkelijke strijd ontwik kelde zich na de hervatting van he' spel door de goed leidende arbiter Van der Voet. Doelrijpe kansen ren er voor beide ploegen, maar eerst uit een vrije bal Van Roelofs wist Parrel de score op te vo tot 3-2. Door een strafworp na drie zware fouten van PSV werd het door Parrel 4-2, een comfortabele sprong voor LZC. Het leek echter dat deze gunstige stand teniet zot worden gedaan. Nico van Sittert wa; echter ongenaakbaar onder het hout werk en nadat hij in de derde speel tijd één strafworp had gestopt, her haalde hij dit kunststukje nog twee maar. Toch werd het nog 43, doch vóór de Eindihovense ploeg gevaarlijk kon worden stelde Parrel uit etrofworp de Leidse zege veilig. De Zijl heeft in Alphen zijn laat ste minieme kans op een kampioen schap verspeeld. Opnieuw bleek AZC de sterkste en kwam tot ziji zesde overwinning in successie in de twee de klasse B. In deze wedstrijd ten de Leidenaars vooral Wim Berg man, die normaal de snelheid in de ploeg brengt. Lange tijd bleef de stand dubbelblank, maar in de twee de periode brak het Alphense geweld los. Gerard de Leeuw bracht twee doelpunten op zijn naam, terwijl Wim Verhagen uit een strafworp het trio volschoot. Pas in de laatste speeltijd wist de Zgl hier wat tegenover te stellen. Door Loek van Kampen werd het 3-1, terwijl Ge Rol uit een straf worp 3-2 op het scorebord bracht, VRIJDAG A.S.UITSPRAAK INKORT GEDING Het Nederlandse hockey-elftal speelt op 7 oktober een officiële terlandwedstrijd tegen Japan, dat dan een toemee maakt door Europa ter voorbereiding van het pré-Olym- pisohe hookeytoernooi, dat van 16 tot en met 21 oktober in Londen wordt gehouden. De burgemeester van Koudekerk aan den Ryn zal tot nader bericht geen spreekuur houden. /doet |y-^^'\3JULI-4e etappe-191 km (Van onze correspondent. „Paja" Samardzic speelt vanavond niet met Feijenoord tegen Straatsburg Feijenoord en de KNVB staat op non-actief. Het is het gevolg van de voor de intertotocompetitie. De Zuidslaaf inzet van een kortgeding tussen uitspraak die mr. A. H. Lycklama, vice-president van de rechtbank te Den Haag gisteravond rond kwart over zeven deed in het kort geding dat Feijenoord had aangespannen tegen de KNVB. Mr. Lycklama stelde dé uit spraak op de volgende week vrijdag 10 uur 's ochtends. Deze beslissing viel na uitputtende verhoren en toelichtingen en pleidooien, die vanaf 's ochtends kwart over tien hadden geduurd. Uit de lange rij van getuigen, die gistermiddag werden gehoord overigens niet onder ede, omdat mr Lycklama de verhoren beschouwde als verhoren tot het verkrijgen van inlichtingen kwam het volgende beeld naar voren. Het eerste contact tussen Samardzic, speler van het nationale Zuidslavische elftal, en Nederland werd vorig jaar november gelegd tijdens de wedstrijd Engeland Zuid-Slavië in Londen. Samardzic ging voor zes maanden spelen bij FC Twente. In dat half jaar zou Samardzic pogen een contract af te sluiten met een Nederlandse club. Op maandag 12 juni zou de Zuid- slaaf, volgens verklaringen van be stuursleden van FC Twente, een contract met deze vereniging teke nen. Een dag eerder, op 11 juni ont moette Samardzic in het Rotterdam se stadion Gerard Kerkum van Feijenoord, die, als commissielid, o.a. belast is met de aan- en verkoop van spelers. Feijenoord wilde Samardzic: de Zuidslaaf wilde naar de Rotter damse eredivisieclub. Station Op 14 juni botsten Feijenoord en FC Twente letterlijk en figuurlijk op het station van Enschede op elkaar. Tien minuten later verscheen ook de man waarom alles draaide: Sa mardzic. Feijenoord liet de Zuidslaaf een contract tekenen. De vereniging, waarvoor Samardzic uitkwam OFK Beograd, ging akkoord met de trans fer: 55.000 dollar. Toen kwam FC Twente. „Wij heb ben", aldus bestuursleden, „een mondelinge overeenkomst met "sa mardzic. Hij hoefde alleen nog maar zijn handtekening te zetten. Ook een mondelinge afspraak is rechtsgeldig". De KNVB stelde de zaak in han den van een arbitragecommissie. Feijenoord nam hiermee geen genoe gen en spande een kort geding aan. Tegen de avond, nadat vele uren lang pleidooien en verklaringen wa ren aangehoord, poogde mr. Lyckla ma een schikking te treffen. Na ruim anderhalf uur bleek een schik king onmogelijk. „De partgen", aldus mr. Janssen van Raay, die optrad voor Feijenoord, „liggen zover uit el kaar, dat Iedere schikking onmogelijk ls". Vrijdagochtend wordt beslist of Feijenoord het komende seizoen de beschikking heeft over „Paja" Sa mardzic, het idool van het Twentse publiek. ADVERTENTIE VOEDZAAM MA*. 2 3 Spruyt, zonder spelen doorgedrongen tot de laatste 32 van het dames enkelspel, kreeg donderdagavond in het damesdubbel Veentjer/M. C. Lcn- non-Tegart/Turner weer last van de oude becnblessure, die haar ook op Queens tot opgeven had genoopt. Strompelend beëindigde ze de party, maar was toch niet in staat uit te komen tegen Billy Jean King-Mof- fit, die zo opschoof naar de laatste zestien. De weinig gelukkige manier, waar op Els Veentjer het toernooi beëin digde. heeft grote overeenkomst met de wijze, waarop de andere Neder landse vertegenwoordigers uit de enkelspelen verdwenen zijn. Na de overwinningen van Hajer en Okker op maandag en de vier zeges van de dames op dinsdag was de hoop ge wettigd dat één van de Nederlanders het tot de tweede week zou volhou den. Maar daarna kwam de ene te leurstelling na de andere, zodat ten opzichte van het vorig jaar Trudy Groenman bij de laatste acht en Tom Okker bij de laatste zestien er sprake is van een niet geringe terug val. De Nederlandse ploeg greep de kans op rehabilitatie in de dubbel spelen slechts zeer ten dele. Betty Stöve maakte iets van haar slechte optreden tegen Joan Cottrill goed door samen met Bob Howe te zege vieren over Rita Bentley/Mac Do nald (64 6—2i. De geroutineerde Howe gaf Betty alle kans haar smash-capaciteiten te demonstreren en beperkte zich ertoe de rallies gaande te houden. Ada Bakker en Niek Fleury kwamen rou tine te kort om de Russische dubbel Galina Baksheva/Tomas Lelus te weerstaan (6—3 4—6 4—6) en de combinatie Trudy Groenman/Tom Okker verloor met 46 46 van Vir ginia Wade/Robert Maud. In beide dubbels overheersten de Nederlandse heren waarbij Niek Fleury's debuut op Wimbledon lang niet slecht uit viel. Okker was ruim voldoende, maar miste toch de grote vorm van twee jaar geleden, toen hg de missers van Trudy Groenman geheel compenseer de en de Nederlandse dubbel tot in de halve finale doordrong. Overigens heeft Okker definitief gekozen voor nog een jaar uitsluitend tennis. Het hangt van de resultaten af, wat hg daarna gaat doen. Uitslagen Herenenkelspel: (achtste finales): Bungert (W.-Dld) verslaat Wilson (GB) 1—6 5—7 6—1 7—5 9—7; New- combe (Austr.) versl. Graebner (VS) 17—15 6—3 6—4; Cooper (Austr.) versl. Likasjev (Rus.) 64 6—3 6—1; Fletcher (Austr.) versl. Ploetz (W.- Dld) 6—1 3—6 6—3 6—0. Damesenkelspel: derde ronde: Pe- ricoli (It.) versl. Godwin (Z.-A) 61 6—2, O'Neill (Austr.) versl. Durr (Fr) 6—4 9—7; Harter (VS) versl. Buding (W.-Dld) 6—2 6—3; Wade (GB) versl. Melville (Austr.) 7—5 62; Eisel (VS) versl. Martinez (VS) 3—6 6—1 6—0; Richey (VS) versl. Dmitrieva (Rusl.) 64 64; Volav- kova (Tsj.-Sl.) versl. Delport (Z.-A.) 7—5 6—2. Snel recht rechtbank Leeuwarden De Leeuwarder rechtbank heeft bij zonder snel recht gesproken door reeds op de negentiende dag na een tragisch ongeval in Tzummarum waarbij een tweejarig kind werd ge dood en de vader en twee zusjes ern stig werden gewond, de zaak tegen een 51-jarige havenarbeider uit Leeu warden, te behandelen. De man, die onder invloed van al coholhoudende drank ongeveer tien glazen bier) in de bebouwde kom van het dorp met veel te grote snelheid rgdend pardoes op de aan de rech terkant van de weg wandelende fami lie Ennema inreed, hoorde van de officier van justitie, mr. L. van Jans sen een jaar en vier maanden ge vangenisstraf tegen zich eisen, met ontzegging van de rijbevoegdheid tot de maximum termijn van vijf jaar. De president, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, maakte direct na het plei dooi van verdachtes raadsman bekend, dat de rechtbank reeds over een half uur vonnis zou wijzen. Dit vonnis luidde: tien maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Verdachte gaf het hem ten laste gelegde toe, maar verklaarde op het moment van de aanrijding een volle dige „black-out" te hebben gehad. HU zei niet meer te weten dat hy op een stel voetgangers was Ingereden. ZUn rode volkswagen was ln een bouwland blUven steken. Het had net zo goed een boom of een kanaal kunnen zUn, zei hU. Op de dag van de aanrUding was hU zeer gespannen geweest, omdat zUn vrouw was weggelopen. De dag ervoor was hy tot de ontdekking ge komen, dat ze een verhouding met een andere man had. ,Dat is misschien een reden om wat meer te drinken, maar niet om in een auto te kruipen", vond de president.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6