a Van Hall nam afscheid van de gemeenteraad Bondsdag debatteerde over noodtoestandswet CsQcjencla SCHADE Prijzen op 'Don Boseo' MET EEN ENKEL WOORD Rollen volkomen omgedraaid: socialisten nu voorstanders ours PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD Hït is nog altijd niet glashelder wat de achtergrond is van pre sident De Gaulle's visie op de jongste gebeurtenissen in het Mid den-Oosten en zijn agressie-verwijt aan Israël. Begreep de generaal de werkelijke betekenis wel van die be' schuldiging? Men zou hem anders graag eens willen horen als Londen het Kanaal zou blokkerenMis schien is het verband dat hij legde tussen het Midden-Oosten en de oorlog in Vietnam een onbewuste onthulling van zijn diepste gevoelens- zijn vijandige houding tegenover Amerika en zyn verkapte wens om Washingtons rol in het Midden-Oos ten over te nemen. Volgens Joseph Alsop in de New York Herald Tri bune zouden de Fransen de Arabie ren thans influisteren, dat de huidige situatie een geschikte gelegenheid is om de Britse en Amerikaanse olie concessies te nationaliseren. Afge zien van de vraag of de Fransen in staat zijn de taak van de Anglo- Amerikaanse oliedeskundigen over te nemen Alsop betwijfelde dit sterk mag men hieraan toevoegen, dat de Fransen en Arabieren moeilijk een grotere domheid zouden kunnen be gaan. De wereld staat immers aan de vooravond van een nieuw tijd perk: dat van de atoomenergie. De komst van die tijd zou ontzaglijk versneld worden, indien de Arabie ren tot zo'n domme maatregel als nationalisering van de consessies zouden overgaan. Veel sneller dan nu reeds dreigt zouden de schatten in de Arafaisohe bodem zoal niet waarde loos maar dan tooh wel spoedig van veel geringer betekenis worden. Als de Arabieren zichzelf economisch helemaal in de put willen helpen, moeten zij haastig en ondoordacht de Franse adviezen opvolgen. De Ara bische landen zijn immers toch al getroffen door de gevolgen van hun eigen olieboycot, door het verlies van toerisme, door de sluiting van het Suezkanaal en door de schade aai de oogst tengevolge van de oorlogs handelingen. Om terug te keren tot het artikel van Alsop: hij gelooft niet. dat met name Saoedi-Arabië en Koeweit zo dwaas zullen zijn Nasser te volgen in een eventeuel door Pa rijs aangewakkerde haatcampagne Mocht er van zo'n campagne inder daad sprake zijn, dan zal die toch wel falen. Maar als zij slaagt, zegt Alsop met vlijmscherpe spot, dan kan de overwinning gevierd worden op de stranden van Normandië en in het vroegere hoofdkwartier van het vroegere hoofdkwartier van het plan-Marshall in de Rue St. Floren- tin, waar de generaal dan kan ore ren over de ware natuur van de Franse grootheid (grandeur). Tot zover Alsop. Het is intussen denk baar, dat president De Gaulle ook zijn behoefte aan een bemiddelaars rol tot uiting heeft willen brengen: als vriend van zowel Joden als Ara bieren temidden van de Grote Vier. De bijeenkomsten van Johnson en Kosigin in Glassboro zullen dan wel een bittere teleurstelling v.oor de Franse president zijn geweest. Want daaraan kwam hij niet te pas. Hoe men de Franse houding dan ook in terpreteren wil, steeds is de conclu sie dat zij verkeerd is uitgevallen. Verder dan een rolletje op het twee de plan is de Franse president niet gekomen. En hoe dat beoordeeld wordt in de kring van zijn eigen me dewerkers blijkt wel uit het feit, dat zijn minister van Defensie Messmer deze week met een ontslagbrief in zijn zak heeft gelopen. Dus: geen winst naar buiten, wel verlies in tern. Dat is dan het dubieuze re sultaat van een leider, die al te slim en al te politiek heeft willen zijn. Amsterdammer-bij-uitstek r~. oals het Westen tobt met de op- positie van Frankrijk heeft Mos kou het dezer dagen moeilijk door de afwijkende standpunten van China en Roemenië. In het rode kamp doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat Joeogo-Slavië al zo vaak in de contramine ditmaal volkomen in het spoor van het Kremlin is blijven lopen. Tito toonde zich inzake het Midden-Oos ten een voorbeeldige satelliet! En dit was des te opmerkelijker, omdat men van president Tito ruimschoots be grip had mogen verwachten voor 'n land als Israël, dat tot voor kort (net als Joego-Slavië voorheen) om ringd was door vijanden, die het op zijn ondergang hadden voorzien. Maar neen, vermoedelijk door zijn samengaan met president Nasser in de club der neutralen, koos hij dui delijk ten gunste van de Arabieren. Tegenover de toevallige volgzaam heid van Tito stond dan het onaf hankelijke standpunt van de Roe meense premier Maurer. Het zal Moskou weinig genoegen hebben ge daan. Want de Sowjet-Unie heeft tooh al heel wat hinder van Rood- China, dat premier Kosigin beschul digt van het beramen van „een we reldomspannende contra-revolutie", zowel ten aanzien van Vietnam als inzake het Midden-Oosten. „De Sow jet-Unie heeft de Arabische wereld verraden om de Amerikaanse vriend schap te verwerven", zo schreef het Volksdagblad van Peking dezer da gen. Volgens Chinese opvattingen is Kosigin „de hoofdman der revisionis ten" en „de echo van Johnson", ter wijl de „kliek, die in de Sowjet-Unie aan de macht is", bestempeld werd als „medeplichtige nummer één van het Amerikaanse imperialisme". Nu moet men de Sowjet-Unie niet on derschatten als het erom gaat van antwoord te dienen. Zo schreef de .Rode Ster", het blad van het Sow jetrussische leger, kortgeleden, dat „de geregelde bijeenkomsten tussen de ambassadeurs van de Ver. Staten en China in Warschau worden ge bruikt voor het beramen van tegen de Sowjet-Unie gerichte demonstra ties en het plaveien van de weg naar uitbreiding van de oorlog in Viet nam. Na elke ontmoeting in War schau ontstaat in China een uit barsting van anti-Russische hysterie. Die anti-Russische propaganda in China bemoeilijkt de Sowjetrussische hulp aan het Vietnamese volk. Dat Mr. Van Hall in een der laat-1 stallatie van prof. Samkalden (21 ste onderonsjes met loco-burge- augustus) de zaken in de hoofd- meester dr. Koets, die tot de in. stad zal waarnemen. „Een burgemeester i boordmotor hebben veel gemeen. Al lebei sputteren ze weelens". Het was een breedlachende mr. G. van Hall, die dit gistermiddag zei in de bij zondere zitting van de Amsterdamse gemeenteraad, waarin hij officieel afscheid nam als burgemeester. Na mens de raadsleden had de nestor, L. Zeegers, hem als afscheidsca deau Juist een buitenboordmotor aan geboden voor zijn zeilboot. Loco-burgemeester dr. P. J. Koets overhandigde mr. Van Hall de hoog ste onderscheiding van de gemeente, de gouden medaille van de stad Am sterdam mfet de inscriptie „Aan mr. Gijsbert Van Hall, 1957-1967, Amster dammer bij uitstek". „Wij nemen hier afscheid van u als burgemeester, maar niet van de Amsterdammer Gijs Van Hall", zei hij. Mr. Van Hall: „Als die medaille uit Den Haag was gekomen had er op gestaan" een lastige Amsterdammer bij uit stek". De bijzondere zitting van de ge meenteraad werd bijgewoond door de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. Kra nenburg, de burgemeesters van om liggende gemeenten en een aantal vooraanstaande Amsterdammers. Dr. Koets prees de grote commer- cieel-economische kwaliteiten van de heer Van Hall. Als voorbeeld van de voor Amsterdam zo belangrijke acti viteiten van mr. Van Hall noemde hij die voor de haven Schiphol, het Vreemdelingenverkeer, de IJtunnel, de confectie-industrie en de universi teit. De heer Zeegers zei o.m. „U hebt zich en Amsterdammer by uitstek ge toond. Wy biyven u zien als Amster dammer en Amsterdam biyft reke nen op uw steun - al zal dat in een andere vorm zyn dan tydens uw ambstperiode". In een dankwoord zei mr. Van Hall: „Wanneer u my zou vragen of ik er spyt van heb dat ik tien jaar geleden deze taak op myn schou ders heb genomen, dan zeg ik on danks de vele moeilykheden volmon dig nee". Mevrouw Van Hall mocht uit han den van dr. Koets een broche in ont vangst nemen. De heer Zeegers bood Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterland (Z.) (toez.) H. Ommering, kand. te Schiedam; te Mastenbroek J. Maasland, kand. te Sliedrecht; te Axel (2e pred.pl.» J. Verheul te Julianadorp-Callands- oog; te Nieuwendyk (N-B) L. A.Nell kand. te Utrecht. Bedankt voor Sellingen (toez.) Chr. van der Leeden te Elim (Dr.)voor Ochten L. van de Peut te Rens- woude. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning de heer H. L. Boutmy, Leidse straatweg 11 te Oegstgeest. GEREF. KERKEN Beroep te Asperen P. W. van der Veen te Seherpenzeel (Gld.). Benoemd tot lerend ouderling te Goënga J. Popping te Sneek. GEREF. KERK Vrijgemaakt Beroepen te Kralingenveer-Krim- pen a. d. IJssel H. J. Begemann, kand. te Gouda. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zoetermeer en te Wol- phaartsdyk J. v. Vliet, kand. te 's-Gravenhage; te Nunspeet en te Enschede C. de Ridder, kand. te El- speet; te Rotterdam-Zuidwyk, Hil versum en te Tricht N. W. Schreu- der, kand. te Amersfoort. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Beverwyk-Vel- sen mej. M. N. M. Riemers, prop. te Amsterdam-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Onstwedde J. Manni, kand. te Amsterdam. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Wormen'eer J. A. Ha mers te Amsterdam-Centrum. )AG patle feest. 9 Wasseni Opening tentoonstelling haar bloemen e Aan de heer J. G. M. v. Steyn, leer ling van de r.-k. technische school „Don Bosco" in Leiden, werd de Jaariykse prys van de Kamer van Koophandel uitgereikt voor de afde ling timmeren. Schoolpryzen werden uitgereikt aan de heren J. C. M. v. Diemen afd. me taal, P. A. Willems afd. metaal, J. Zwetsloot afd. metaal, Q. C. M. Arra- ohant, afd. timmeren, H. Brederode, afd. autoherstellen, W. V. Doop afd. elektrotechniek, W. Th. Lamboo, afd. fynmetaal. Stadsgehoorzaal: Surinaams emancl- Kunstzaal Heuff slling van aquarel- Herman Bogman. 3 uur n.m. ZONDAG Zijlsingel 2: Volle Evangeliezending. Spr. J. P. H. Zijlstra 10 uur voorm.; evangellefilm Joh. Hus. 7.30 uur nam. Hogewoerd 175Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 nam; openbare lezing: 2.30 en 5.15 uur n.m, Oude Rijn 5: Gem. voor oorspron kelijk christendom. Spr. evang. N. v. d, Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur Stadhuis: Zitting gemeenteraad. 2 uur n.m DINSDAG Zijlsingel 2: Volle Evangeliezending. Spr. J. Zeegers. 8 uur nam. Hogewoerd 175Dlenstvergadering van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergadering van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. W. de Zwijgerlaan 105: Bahai-ge- spreksavond. 8 uur nam. VRIJDAG Lakenhal: Opening tentoonstelling „Dansen toen en nr. 11 uur voorm. Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: K en O Interna tionaal Volksdansfestival. 8 u. nam. BIOSCOPEN Rex: „Vuurdoop op de Yangtse-Klang" 14 Jaar. Dag. 2 en 7.30 uur (ook zondag). Studio: „Alpha-ville". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Ltdo: „Marrakesh", 14 Jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Saint contra A l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE AUTOPECH 24 uur per dag staan onze ser vicewagens en onze 4-tons kraanwagen voor U paraat. Uniek is onze foto-dienst by ongelukken en aanrijdingen. LEIDSE AUTOREPARATIE EN AUTOBERGINGSDIENST Tel. 01710-25216, b.g.g. 20693 Werkplaats: p.a. Middelstegr. 89, BINNELAND Slachtoffers naar huis Van de 1 passagiers, die betrokken waren by het ongeluk met een autobus van het reisbureau Lindbergh Touring- in Joego-Slavië, zullen 17 vandaag met de trein via München naar Nederland terugkeren, zy zullen morgen in ons land nrri- Twee licht gewonden zullen nog enkele dagen in het ziekenhuis Ljubljana achterbleven. Waar- schynlyk zullen ook de chauffeur, die eveneens licht letsel opliep, en de reisleider meekomen. Zoals bekend zyn twee mensen by het ongeluk omgekomen. Vla duurder In de pryzenbe- schikking melk en, melkprodukter. 1967 zyn tengevolge van de styging der omzetbelasting met ingang 2 juli de maximum pryzen vanillevla in halve literflessen e literflessen en die voor chocoladevla in literflessen met één cent per een heid verhoogd, zy bedragen na ge noemde datum: vanillevla liter: F0.50,1 liter: f 053, chocoladevla Vi liter: f0.52,1 liter: f 0.99. Afscheid van NS Dr. Ir. F. Q. den Hollander (74 jaar) heeft af scheid genomen als lid van de Raad van commissarissen van de NV Ne derlandse Spoorwegen. Wegens het bereiken van de statutaire leeftyas- grens treedt de vroegere directeur van de Nederlandse Spoorwegen af. Hy is sinds 1 januari 1959 lid ge weest van de raad van commissaris sen. Van 1 januari 1947 tot zyn pen sionering begin 1959 was dr. ir. Den Hollander president-directeur van de Spoorwegen. Ontslag veertig man De direc tie van Patent Machine Bouw NV in Best heeft, na een eerste infor- zyn allemaal aanwyzingen, dat de leiders van Peking en Washington ondanks de schyn van het tegendeel tot elkaar komen, ten nadele van de krachten van heft communisme en de vooruitgang". En tijdens de oorlog in het Midden-Oosten zouden de Chi nezen hebben gepoogd de Arabieren tegen Moskou op te zetten door de beschuldiging, dat de Russische diplo maten in Cairo in feite Israëlische spionnen waren, die niet alleen doel witten voor Israëls luchtaanvallen zouden hebben doorgegeven, maar ook andere Egyptische militaire ge heimen Wie deze felle woorden- stryd leest, vraagt zich af of de te genstelling tussen het Kremlin en Mao inderdaad zo scherp is of dat hier een spelletje propaganda wordt gespeeld. Hoe dit zij, na de kwalijke woorden van Kosigin tegen Israël in de Algemene Vergadering van de V.N. is de houding der Sowjet-Unie verrassend gematigd. Eerst de twee gesprekken van de Sowjetrussische premier met president Johnson en nu de waarschijnlijkheid, dat het Kremlin is afgestapt van zyn eis, dat de V.N. Israël moeten veroordelen wegens agressie. De Russen zouden genoegen willen nemen met een com promis, waarin alleen om terugtrek king van de Israëlische troepen wordt gevraagd. En daarmee heeft de Kremlin-leiding zowel tegenover de teleurgestelde Arabieren als tegen- de geprikkelde Chinezen een onverschrokkenheid aan de dag ge il, waarvan men mag hopen, dat blijvend is en niet deel uitmaakt i de politieke „behendigheid" in Franse stijl. matie aan de ondernemingsraad. de vakbonden mededeling ge daan van een voorgenomen ontslag van een veertigtal van haar werk ers. Na overleg en in overeen stemming met de vakbonden is een afvloeiingsregeling opgesteld. Het personeelsbestand van de onderne ming is 385 man. Dit ontslag hangt samen met een door de veranderde economische omstandigheden niet volledig gerealiseerd programma. Vier jaar voor vrouw De recht bank in Maastricht heeft een 46-ja- rige vrouw, die op 20 januari in de echteiyke woning in Sittard haai man met vijf pistoolschoten had ge dood, veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. De officier van Justi tie had drie jaar geëist. De 51-jarige kostganger van het gezin, een grond werker uit Sittard, tegen wie de of ficier wegens medeplichtigheid een jaar cel had gevorderd, werd vryge- sproken. De man werd ervan ver dacht de vrouw het pistool te heb ben gegeven. Zes jaar gevangenis De recht bank in Maastricht heeft een 25-ja- rige Surinaamse bankwerker uit Beek (L.) veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Verdachte heeft op 14 oktober van het vorige jaar ii Beek de vrouw van zyn vriend ty dens diens afwezigheid om het leven gebracht. Verdachte had de vrouw, de 18-jarige Marianne Drenthe-Ro- meyn, 's morgens in haar bed pro beren te wurgen en vervolgens met een hard voorwerp de schedel inge slagen. De officier van Justitie hart vyf jaar tegen hem gevorderd. BUITENLAND Argentinië en de EEG .Het Ar- gentynse ministerie van Buitenland se Zaken heeft bekendgemaakt dat Argentinië zyn handelsconcessies aan de Europese Economische Ge meenschap heeft ingetrokken omdat Frankryk zyn veto heeft uitgespro ken over de vleesovereenkomst tus sen Argentinië en de EEG. Bewaking Om de Chinese am bassade in Oost-Beriyn is gister avond zware politiebewaking inge steld, vermoedeiyk in verband met een geschil voortkomend uit een keersongeluk, waarby vier Chinese diplomaten om het leven gekomen zyn en waarover muurkranten by het ambassadegebouw in voor de Duitsers beledigende toon had den geschreven. China In communistisch China wordt vandaag het feit gevierd, dat de communistische partij van dat land 46 jaar geleden werd gesticht. Wildernis overleefd Vyf man van de Braziliaanse luchtmacht, die het neerstorten van hun vliegtuig overleefden en tien dagen in de wil dernis van de Amazone doorbrach ten, zyn in Rio de Janeiro in het luchtmachthospitaal opgenomen. By het ongeluk kwamen 20 anderen om het leven. Vryloting De Griekse minister van Binnenlandse Zaken, Patakos, heeft op een persconferentie in Athe ne meegedeeld, dat opnieuw een groep politieke gevangenen 250 personen is vrygelaten. Op het eiland Jaros bevinden zich nu nog 2.650 linksgezinde gevangenen. Boycot Havenarbeiders in ver scheidene Amerikaanse landen heb ben besloten de Venezolaanse boy van schepen van regeringen, die met Cuba handel dry ven te steunen Yard", 14 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Camera: ,,'n Slippertje naar Mexico". 14 Jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. stra - Wassenaar: Vrijdag 8 uur. zat. „De duivelse i zondag. 7 en 9 inden"; zondag 2.30 uur,, Wlnnetou keer terug". TENTOONSTELLINGEN (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk": Molenmuaeum, ge opend dinsdag t/m. zaterdag 10 uur voorm5 uur nam. Zondags 15 uur nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum Volkenkunde: Ten toonstelling: ..Ball, beeld droombeeld". Geopend dagelijks 10 -,ur; 'e zondags 13—17 uur (tot 1 Kyösaï. Degelijks 1017 f Zondags 1317 Rijksmuseum voor de de geschiede nis der natuurwetenschappen: Dag. (Kunstzaal Heuff)Ten- bovendien dinsdagavond Zaterdagmorgen vóór 12 uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot maandagmorgen dokterstelefoon 22222. Avond- en nachtdienst der apotheken. lopend voor spoedeisende gevallen: :heek van Drlesum. Mare 110, tel. gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek ls op Bon dag 2 Juli gesloten van 8 u. tot 24 u. HAAGSE AGENDA ;lngsconcert „Proleteu" De Westduitse Bondsdag de batteerde gisteren in eerste le zing over het veel omstreden wetsontwerp tot regeling van de noodtoestand. In het najaar zullen openbare „hearings" over de kwestie worden gehou den. De derde en definitieve stemronde wordt niet voor vol gend jaar verwacht. Het ont werp houdt het parlement en de openbare mening al sinds 1960 bezig, toen de toenmalige minister van Binnenlandse Za ken Schroder een eerste wets ontwerp over deze materie in diende. In de huidige debatten zijn de rol len tussen de parlementariërs op ver bazingwekkende manier omgedraaid. Hoewel de sociaal-democraten zo lang zij in de oppositie waren zich altUd fel tegen deze zogenaam de „Notstandsgesetze" hebben ge keerd, zijn het nu de liberalen, de regeringspartners van toen, die zich tot spreekbuis van de tegenstanders hebben gemaakt. Het zijn vooral de vakbonden, die zich tot de dag van vandaag het felste tegen de wetge ving op de noodtoestand hebben ge keerd. Deze vakbonden voelen zich nu door de sociaal-democraten min of meer in de steek gelaten. De liberale FDP, als oppositiepar ty, doet echter niet meer dan haar plicht, als zy zich tegen de eensge zinde mening van het machtige coa- litieblok van christen-democraten en sociaal-democraten verzet, hoewel zy indertyd als regeringspartner aan de opstelling van de ontwerpen deel ge had heeft. Het was dan ook weinig bevredi gend. gisteren uit de mond van de SPD-afgevaardigden in het debat te moeten horen hoe zy de liberalen van een „ommezwaai" beschuldigden. Tevens werd de zorg om de arbei ders door de SPD als „demagogie" afgedaan. De opeenvolgende bondsregeringen zyn altyd byzonder afgunstig ge weest op de regelingen, die in de na- buurstaten bestaan voor het geval ten gevolge van een noodtoestand byzondere maatregelen getroffen moeten worden. Dezer dagen ver scheen dan ook een drukwerk van het Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken, waarin uitvoerig is opgesomd welke regelingen in 't bui tenland bestaan. Een van de bezwa ren van de tegenstanders van het wetsontwerp is echter, dat juist dit Duitse produkt aanzienlyx verder gaat dan de buitenlandse en dat de jongste Duitse historie heeft geleerd tot welke excessen in dit land de mo- geiykheid tot een grote autoritaire macht kan leiden. Een aantal van de beslist te ver gaande voorstellen van de vorige regeringen zyn echter juist door de zich toen nog in de oppo sitie bevindende sociaal-democraten op tyd teniet gedaan. Ook door haar huidige en sterkere positie heeft de SPD de extreemste regelingen nog kunnen uitschakelen. Het ontwerp, dat gisteren ter spra ke kwam en dat voor verantwoor ding komt van de huidige CDU-mi- nister van Binnenlandse Zaken Lücke, maakt onderscheid tussen 'n noodtoestand die van binnenuit en die van buitenaf kan ontstaan. De laatste term is een omschryvlng van het begrip oorlog. By een binnen landse noodtoestand denken de ont werpers byvoorbeeld om het on schuldigste voorbeeld te noemen dat zy aanvoeren aan natuurrampen. Een ernstig verwyt dat de liberalen gisteren maakten en dat ook door de andere tegenstanders wordt gedeeld, is dat de maatregelen die voor beide gevallen zyn voorzien, in hun ver strekkendheid nauwelUks te onder scheiden zyn. Daaruit valt al te con cluderen dat de wetgever ten aan zien van de binnenlandse noodtoe stand beslist niet in de eerste plaats aan natuurrampen heeft gedacht. Eén van de meest omstreden on derdelen van de wetgeving vormt de zogenaamde „gemeinsame Aus- schuss". een soort gemeenschappely- ke commissie, bestaande uit 22 niet van de regering deel uitmakende le den van de bondsdag en 11 verte genwoordigers van de deelstaten, d.w.z. uit iedere deelstaat met in begrip van West-Berlijn één. Dit lichaam zal optreden als de bonds dag en de bondsraad (resp Tweede en Eerste Kamer) niet meer in staat zouden zyn byeen te komen. Niet alleen wordt deze commissie door een eenvoudige tweederde meerderheid van stemmen door de bondsdag be noemd. wat tot gevolg heeft dat nu al een kleine party als de liberale FDP niets by de samenstelling van de commissie in te brengen heeft, ernstiger nog wordt het geaent dat dit noodparlement in zakformaat al meteen na de invoering van de wet zal worden samengesteld, ook dus als er nog geen vuiltje aan de lucht is. Dit parlement binnen het parlement zal ook op de hoogte worden gebracht van tal van regeringsplan nen, die te „geheim" zyn voor de bondsdag, en die met de uitzonde ringstoestand in verband staan. Maar er zyn nog tal van andere stenen des aanstoots. Bo voorziet de wet een inbreuk op hei federale staatsbestel. De bondsregering zal byvoorbeeld de mogeiykheid hebben „wanneer een bondsland niet in staat of bereid is een gevaar te bestryden. de politie van dit land, evenals de politie van andere deelstaten zelf richtlynen te verstrekken". Verder is een regeling voorzien, waarby de strydkrachten in alle deelstaten als politietroepen kunnen worden inge zet, en dat ook terwyl, als de nood toestand is geproclameerd, het op perbevel over de troepen van de mi nister van Defensie op de bondskan selier overgaat. Het stakingsrecht is door het wetsontwerp officieel niet aangetast, maar het kan worden op geheven door de erin neergelegde volmacht tot het instellen van een burgeriyke dienstplicht. Een al jarenlang door pers en op positie gesignaleerde steen des aan stoots vormt het complex van de zo genaamde „bureaula-wetten". In de bureauladen van de burgemeesters en landraden, en in die van de mi nisters van Binnenlandse Zaken van de deelstaten, rusten zwaar ver zegeld veertig noodverordeningen, waarvan de inhoud alleen bekend werd omdat zy door Oostduit- se functionarissen uit een van de la den werden ontvreemd en in de DDR bekend gemaakt. Volgens de nu gel dende wetgeving heeft de bondsrege ring echter geen enkele volmacht de ze verordeningen uit te vaardigen. Zy passen eerst in de wetgeving op de noodtoestand, en de minister van Binnenlandse Zaken Lücke wringt zich nu in allerlei bochten om deze verordeningen mede door het parle ment te laten goedkeuren zonder dat de afgevaardigden van de inhoud er van officieel kennis genomen heb ben. Het eerste ontwerp dat nog door minister Sshröder als minister van Binnenlandse Zaken in I960 werd ingediend liep meteen dood op de onwil van het parlement. Drie jaar later bracht Schroder opvolger Hö- cherl nu minister van Landbouw het ontwerp gewyzigd opnieuw ter tafel. Het was toen het geestes- produkt van de jonge Berlijnse ad vocaat en CDU-afgevaardigde Ben- da. Het liep in de derde en laatste stemronde in 1965 dood op de tegen stand van de sociaal-democratische oppositie. Het nu ter sprake gebrach te ontwerp is eveneens van Benda, maar met enige ingrypenöe wyzigin- gen op verzoek van dezelfde SPD, die nu echter deel van de coalitie-rege ring uitmaakt. Dat het wetsontwerp in deze vorm tenslotte zal worden aangenomen eventueel met enige kleine wyzigingen moer wel als vaststaand worden aangenomen. De voorstellen van de liberalen name lijk om de wet alleen in geval van van buiten komend gevaar oorlog in werking te laten treden en om het noodparlement niet al in vre destijd te doen functioneren, zullen by gebrek aan liberale stemmen wel niet meer in het wetsontwerp wor den opgenomen. ZATERDAG 1 JULI Kurzaal. 20.15 uur: Sluiting! Koorfestival en show uit Joego-Slavië. Theater ln de Steeg. 20.80 uur: „De dwergen" van Harold Pinter. ZONDAG JULI dwergen" van Harold Pinter. MAANDAG 8 JULI Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Het Amerikaanse Negeroallet „Alvln Alley Dance Theatre-New York". Circustheater. 20 u.: Toon Hermans' Jubileum-one-man-show „Tien Toon DINSDAG 4 JULI Kon. Schouwburg. 20.15 u.: Théatre de Poche Montparnasse „l'Eté". Kurzaal. 20.15 uur: Het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Davld Zinman. Circustheater. 20 u.: Toon Hermans' Jubileum-one-man-show „Tien Toon". Ch. de Bourbonhof: Electronlcaclub „De detector", 7.30-9.30 uur nam. Stadhuis (wachtkamer Trouwzaal) i Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7- 8 uur nam. Koningskerk: Rullclub. 7.80-10 uur WOENSDAG 5 JULI Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Bristol Old Vic Company: „Hamlet". Circustheater. 20 u.: Toon Hermans' Jublleum-one-man-show „Tien Toon". Dlligentla. 20.15 u.: Plevel Kwartet. Stadhuis (Trouwkamer)Spreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 i (ADVERTENTIE) Hel „kleine" reisbureau met de grote service! Eltours. Kent U het ook al? Ja, zelfs de tijdelijke behui zing (kiosk) Is nog klein. Maar laat U zich niet van de wijs brengen: Juist omdat dit allemaal zo klein is, is onze service zo groot. Persoonlijke service krijgt U. Want als u bijvoorbeeld via ons bureau een reis zou heb ben geboekt maar U zou met Uw bagage geen raad weten (al dat gezeul is nooit prettig aan het begin van de reis al) komt een Eltours chauffeur U gewoon van huis ophalen om U naar trein of bus te brengen. Gewoon, heet dat bij ons. Komt omdat dat „kleine" reis bureau zoveel dienstbetoon in z'n service doet. Neemt U de proef maar op de som. Stationsweg/hk. Morssingel Leiden. Telefoon 01710—26960

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2