Nieuwe regeling bij ziekte ongeval gebreken PER 1 JULI W.A.O. Extra dokters kosten Die Leytlie en gióteren WOENSDAG 28 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 in i li i i i 11 11 him i i ii mi ittti n im 11 i iiiihihi hiii i r JJ 11 I I III 11H I I I I I HI III IIIII I llll llll I llll IIIIIIIIIIIIWI WW Will II IIHHIIIIIIIIII IWII I II DVERTENTIE (Van onze Haagse correspondent De eerste juli wordt in Ne derland een belangrijke datum voor wat betreft de sociale verzekering, waarin dan een' ingrijpende modernisering plaats heeft. Een aantal verzekeringen wordt vervan gen door één nieuwe voor alle werknemers. De onge vallenwet, de interimwet inva- liditeitstrekkers en de invali diteitswet voor mijnwerkers verdwijnen. Daarvoor in d plaats komt de „Wet op d Arbeidsongeschiktheidsverze kering". De onhanteerbare naam van deze nieuwe wet wordt afgekort tot w.a.o. Om nu ook niet met deze af korting nog veriuarring te kriy gen, kan men het beste onthou den, dat voor werknemers tot hun 65ste de iv.a.o. geldt als zij door ziekte of ongeval niet nor- De werknemers, die tot dusver niet onder de ziektewet vielen omdat hun inkomen boven de loongrens lag. maar voor wie de wet op 1 juli wel gaat gelden wegens afschaffing van die grens, moeten nog afwachten of de uitvoering van deze wijziging hen niet op extra dokterskosten zal jagen. Voorzover daarvoor in hun bedrijven geen uitzonde ringsregeling wordt getroffen, zullen zy namelijk by ziekte on der de controle door de bedrijfs verenigingen vallen. Dit kan in houden, dat zij by een conflict over de werkhervatting met de controlerend geneesheer min of meer genoodzaakt zijn him huis arts vaker te laten komen, wat in de meeste gevallen a f 12.— per bezoek voor bun rekening zal komen. Bovendien zegt de wet: „De verzekerde is gehouden zich by ziekte onder geneeskundige be handeling te stellen". Zou dit voorschrift strak worden gehan teerd, dan zouden in Nederland enige honderdduizenden met een inkomen boven de ziektefonds- loongrens direct al bij een licht griepje in de dokterskosten be landen. Nu geeft men ons bij het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zowel als bij het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor de verzekering, dat dit wetsvoorschrift in het algemeen soepel wordt gehan teerd. Ook zegt men, dat zelfs conflicten, die zo hoog lopen dat zij voor de Raad van Beroep be landen, de mensen geen 'geld hoeven te kosten, omdat de huisarts in alle stadia met schriftelijke verklaringen over de toestand van de patiënt kan volstaan. Er Is echter geen enkele ga rantie, dat iedere huisarts zich gratis en gaarne aan deze ver plaatsing van zijn werk naar het administratieve vlak zal wijden. De ziektewet houdt twee wacht- dagen in, waarover geen uitbe taling wordt gedaan. De bedrij ven zelf kunnen die dagen voor hun rekening nemen. Het zal hier om een interne afweging van bedrijfsbelangen gaan, die o.m. draait om het punt of men werknemers met belangrijk ver antwoordelijk werk onder be paalde omstandigheden niet lie ver een dagje laat „uitzieken", dan dat men de uitoefening van hun taak in gevaar brengt. Tegenover al deze overwegin gen staan de wettelijke voor schriften echter zeer ongenuan ceerd. Men zal dus maar moeten afwachten hoe het in het alge meen in de praktijk loopt. maal hun brood kunnen verdie. nen, en daarna zoals voor ie dereen de welbekende a.o.w. Om een aansluiting te geven op de w.a.o. wordt ook de ziektewet van kracht voor alle werknemers, hoe hoog hun inkomen ook is. De ziektewet gaat, als „voorportaal" van de w.a.o. ook uitkering geven bij ongevallen of gebreken. Bij ziekte, gebreken, bedryfs- andere ongevallen krijgt iedere werknemer voortaan eerst maximaal een jaar lang uitkering van de ziektewet daarna uitkering van de W.A.O. tot zijn 65 ste jaar. Uitzonderingen Op dat „iedere werknemer" zijn nog wel enige uitzonderingen. Huis houdelijke hulpen, die minder dan drie dagen per week bij dezelfde werkgever werken, vallen niet on der de w.a.o. Evenmin overheidsper soneel, spoorwegpersoneel en militai ren, maar die hebben hun eigen rijks-invaliditeitspensioen Verder is echter het begrip „alle werknemers" ruim gesteld. De w.ao. gaat onder bepaalde voorwaar den ook gelden voor o.a. hen, die aangenomen werk verrichten, han delsagenten, deelvissers, volontairs en leerlingen van bedrijfssoholen, ar tiesten, thuiswerkers, en voor hen die uitkering ontvangen van de werk loosheid wetten. Voorts kunnen be paalde groepen, die vroeger in loon dienst werkten, zich vóór 1 augus tus nog vrijwillig verzekeren. De pre- bedraagt 4,2 peocent. Uitkering Het eerste jaar komt de uitkering in de ziektewet. Ze bedraagt 80 procent van het dagloon, tenzij de bedryfsvereniging een hoger percen tage heeft vastgesteld. Voor de be rekening is een dagloon-maximum gesteld van f 77 (vijf dagen per week). Werknemers-boven-de-loon grens en anderen, die toen zij ziek werden of een gebrek kregen nog niet onder de ziektewet vielen, r volgens de nieuwe rege ling wel, krijgen op 1 juli ook recht op ziekengeld als zij hun eerste jaar jaar van arbeidsongeschiktheid nog moeten volmaken. Zy moeten zo spoedig mogelijk aanvragen bij de bedrijfsvereniging van hun werkgever. Volgens de veranderde ziektewet kan voortaan ook „als het in het belang van de patiënt is", van hem worden geëist, dat hy weer passend werk by zijn eigen werkgever gaat verrichten. Hij is ook verplicht der gelijk werk bij een nieuwe werkge- te aanvaarden als hij geen werk gever meer heeft, of als hij niet meer staat in zijn oude werk te doen, ofwel als dat werk schadelijk zou in voor zijn gezondheid. De a.o.w.-uitkering gaat in, nadat de arbeidsongeschiktheid een jaar heeft geduurd en wanneer die ar beidsongeschiktheid dan 15 procent neer bedraagt. Dat percentage wordt gemeten naar de mogelijkheid met „maatschappelijk passende arbeid" evenveel te verdienen als een gezonde collega. Het maximum dag loon waarnaar de uitkering wordt berekend is f77,—. Er is ook een mi- ïm voor de berekening. Bij een volledige werkkring is dat f 30,63. Voor wie ongehuwd is en nog geen 23 jaar, wordt dit voor elk jaar dat hij jonger is 10 procent lager gesteld. Dit zijn dus de bovenste en on derste begrenzingen van het dag loon, dat daartussen wordt af gestemd op wat de arbeidsongeschik- i zijn beroep zou kunnen verdie- als hij gezond was gebleven. Percentages De uitkeringspercentages op die basis zijn als volgt samengesteld: Arbeidsongeschiktheid U itkeringspercen t age in procenten van dagloon 15—25 pet. 10 pet. 25—35 pet. 20 pet. 3545 pet. 30 pet. 45—55 pet. 40 pot. 55—65 pot. 50 pet. 65—80 OCt. 65 pet. 80 pet .of meer 80 pet. Een uitkering kan tot maximaal 100 procent worden verhoogd als een pa tiënt geregeld oppas en verzorging nodig heeft. In het dagloon is 6 pro cent vakantietoeslag begrepen, die ledereen, altijd, overal! Oud-minister Veldkamp Sociale Zaken was de geestelijke vader van de per 1 juli van kracht wordende wet op de ar. beidsongeschiktheidsverzekering. wordt echter eens per jaar in één keer (in mei) uitbetaald. De uitke ringen worden telkens aangepast aan de veranderingen in het algemene loonpeil. De uitkeringen worden ver hoogd of verlaagd naarmate de in validiteit toe- of afneemt. Voor ver hoging geldt een wachttijd, die bij arbeidsongeschiktheid van 45 procent vier weken, en in lichtere gevallen jaar bedraagt. In de wachttijden bestaat meestal eerst recht op zie kengeld. Men kan tegen beslissingen uitkeringen in beroep gaan bij de Raad van Beroep en in hoger be roep bij de Centrale Raad van Be roep. Dit moet binnen een maand gebeuren. Behandeling De w.a.o. wil niet alleen de finan ciële gevolgen van arbeidsongeschikt heid opvangen. De wet opent ook de mogelijkheid van behandeling oplei ding, herscholing en training, om het vermogen tot werken te herstellen. De bedrijfsverenigingen geven toelagen degenen die daardoor eventueel inkomsten missen. Dit werken aan het herstel van het arbeidsvermogen kan al beginnen in het eerste jaar, leer men nog onder de ziektewet valt. Geneeskundige behandeling en re- valldatievoorzieningen, die normaal door de ziekenfondsen worden ver goed, neemt de w.a.o. niet voor zijn rekening. Voor wie niet in een zie kenfonds is, is het dus raadzaam zich tegen dergelijke risico's te verzeke- Wie overigens particulier is ver zekerd tegen Inkomstenderving door ziekte of langdurige arbeidsonge schiktheid, kan dergelijke verzeke ringen opzeggen. Reeds vooruitbe taalde premies zullen voor ten mins te driekwart worden terugbetaald. Overgang Bij de invoering van de w.a.o. krij gen twee groepen gehandicapten on- de 65 jaar automatisch recht op uitkering, zonder dat zy navraag hoeven te doen. Alleen kan de beta lingsdatum worden verschoven. Dit geldt voor: 1. Degenen die thans een uitkering hebben van de interimwet-invalidi- teitsrentetrekkers, zy krijgen even veel van de w.a.o. als zy nu aan uit kering hebben. 2. Zy, die een ongevalsrente heb- >n voor meer dan 25 procent ar beidsongeschiktheid na een ongeval, dat minstens een jaar geleden is ge beurd. Zy krygen een w.a.o.-uitkerlng die is gebaseerd op het loonpeil van thans en die niet lager is dan de ongevalsuitkering. Voor wat betreft de huidige onge valsuitkeringen, krijgt men bericht daaraan door de nieuwe wet iets verandert. Er blijven nog rechten bestaan op grond van de afgeschafte rentekaar- ten. Ruim vier mijoen verzekerin gen worden „afgekocht" in de ko mende tien jaar. Wie ouder is dan 36 jaar en door „zegels plakken" recht heeft op meer dan f 60 rente per jaar, houdt zyn recht op uitke ring in het algemeen. Belangrijk: als iemand vroeger een zogenaamde vervallen-verklaring zijn ren tekaart-ver zekering heeft getekend, houdt hij toch het recht op afkoop. Wie met zo'n ver vallen-verklaring te maken heeft 4 en op 1 juli tussen de 65 en de 70 jaar is, krijgt zelfs recht op ouderdomsrente. Men moet deze laat ste aanvragen bij de Raad van Ar- De invoering van de w.a.o. gaat gepaard met talrijke ingewikkelde regelingen betreffende de voortzet ting en verandering van bestaande en de mogeiykheid tot het verkry gen van nieuwe rechten. Er is door de centrale instanties een brochure „De w.a.o. in de sociale verzekering" uitgegeven, waarin hierover meer wordt verteld. De brochure zal bin nen enkele dagen verkrygbaar zyn by de bedrijfsverenigingen, het Ge meenschappelijk Administratiekan toor, de Sociale Verzekeringsbank, de Raden van Arbeid en de ziekenfond- Ook kan men het boekje aan vragen by het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekeringen, Biltstraat 198 te Utrecht. Het komende weekeinde worden op de Bosbaan in Amsterdam de natio nale jeugdkampioenschappen roeien gehouden. Uit de gladde 1718 klas se wordt 'n equipe geselecteerd voor het Jeugdtoernooi in Duitsland. Die Leythe komt uit in de vier met stuurman en de twee met stuurman. Beide ploegen maken een redelijke VIER: (Robbers, Weiter, Kooy-, an. Klerks). Won de wedstryden van de Wes- teiyke Roeibond en werd tweede ty- dens de wedstryden van de Hoop. Roeide daarna niet meer samen door ziekte van Weiter en examens van Kooyman. Start als outsider, maar is zeker niet kansloos. TWEE: (Kooijman, Klerks) Toen de vier niet meer kon star ten probeerde men verschillende :-combinaties. Robbers en Klerks de „Koninklijke" en Kooyman en Klerks de wedstryden m de Amsterdamse Roeibond. COACHES: Mejuffrouw H. H. W. Clavan en de heer N. van Gelder. Enthousiast LZC op valreep gelijk LZC leverde gisteravond in Amsterdam een prestatie van niveau. Tegen Het IJ, de zeker kam pioen van de eerste klasse A en tot- nutoe nog zonder verliespunten, wist de Leidsche Zwemclub een 55 ge lijk spel uit het vuur te slepen! In deze wedstryd verscheen Nico van Sittert weer onder de lat Jan Heck is met vakantie en hy be wees dat hy nog best in staat is te keepen. Voor de verbaasde ogen van de Amsterdamse toeschouwers gin gen de Leidenaars te water zonder voor de reputatie van Het IJ kwam ook de eerste succesvol le actie van de zyde van de rood- witten. Roland Koedooder kreeg een kansje en hy aarzelde geen moment: 01. Het IJ herstelde zich echter snel van deze verrassing en wist tweemaal doel te treffen. Ook in het begin van de tweede periode kwam er nog een Amsterdams doelpunt tot stand. LZC wist te profiteren van een moment van verslapping by Het IJ men stond immers met twee doelpunten verschil voor en Hans Parrel sloeg tweemaal toe: 3—3. Ook een strafworp leverde niet de voor sprong op voor Het IJ, want de IJ- speler miste falikant. Toch leek het, dat de Amsterdammers de stryd in hun voordeel zouden beslissen. In de laatste 5 minuten bouwden de gast heren een 53 voorsprong op. Ook dit bleek echter niet voldoende voor het enthousiasme van de ploeg van coach Van der Reyden. Eerst scoor de midvoor Kees Schoof, terwyl het daarna Hans Parrel was, dieervoor •gde, dat een kostbaar punt mee ging naar Leiden. ADVERTENTIE I CARBOVIT tegen maag- I en darmstoornissen. UG0L1N (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. in het Hilversumse theater Gooiland" wordt druk gerepe teerd voor de komende première de nieuwe Snip en Snap Re vue „Proficiat" van René Slees- wijk. Vocale ster van deze revue is Mieke Bos, die wij hier zien met de Garden Singers and Dancers.. NEDERLAND 1 NTS 10.00 1 10.05 v 10.25 i Tien plus; tienerprogramma Sluiting De Minimolen Nieuws Vakantie in Lippiza Openbaar kunstbezit de Dom van Utrecht Expo '67 Socutera: Radio-officier NTS-journaal en weeroverzicht Politieke zendtijd: CHU De dubbelganger, film Laatste nieuws Gemeenteraadsverkiezingen Zwolle Sluiting NEDERLAND 2 VARA 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Coronation street 8.55 uur Achter het nieuws 9.20 uur Uit Bellevue: Het Nederlands ballet 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.15 uur The woodhouse singers 9.30 uur De spelen zyn dood, leve de spelen; documen taire over de Olympische Spelen Hilversum 2 10.55 1 Première In het bioscoopprogramma Première, waarin een aan- trekkelyk assortiment nieu we films voorpremière werd ge geven, kregen we ook een frag ment te zien van de muziek film „Les demoiselles de Roche- fort". Een van de beide zusjes die daarin optreden was Fran- soise Dorleuac, van wie gisteren gemeld werd dat zij by een auto-ongeluk om het leven was gekomen. Kennelyk was het programma van tevoren opge nomen waardoor Philip Bloe mendal niet even kon wyzen op deze tragische byzonderheid. Maar waarom werd het dan niet gezegd door de omroepster? „Beslissende jaren" Nederland II vervolgde het programma met het Holland festival magazine, dat dit keer geheel gevuld was met een van bescheidenheid bruisen de man, die bezworen heeft nooit meer in Duitsland op te treden, maar die daaraan toe voegde dat hy zich door dit be sluit meer gedupeerd voelde dan het Duitse volk hoefde te doen, omdat het zoveel grote musici heeft voortgebracht. Nederland II besloot zyn programma van buitenlands allerlei met de Joe goslavische film „Beslissende ja ren". Het valt byzonder in de NTS te pryzen dat zij ons, naast de reprises van oude nioscoop- successen (van 5 of 30 jaar ge leden) op geregelde tijden ook recente films uit minder popu laire filmlanden zoals Joegosla vië, Tsjecho-Slowakyë etc. laat zien. De kwaliteit van de bes te film uit die landen (Joego slavië heeft een jaarlykse pro- duktie van ongeveer 20 speel films, afgezien van vele docu mentaires en de wereldbroemde tekenfilms uit Zagreb) doet be paald niet onder voor het ge middelde bioscoopprodukt uit Amerika, maar omdat de na men van de spelers en de regis seurs nu eenmaal geen bekende klank in ons land hebben, wa gen de bioscoopeigenaars zich er liever niet aan, waardoor de films vrij komen voor de televi sie. „Beslissende jaren", was een goede, zonder meer. In ieder ge val gaf hy een autenthiek beeld van het Joegoslavische leven, zoals zich dat, buiten alle com munistische propaganda om, op vrij primitieve en armoedige wijze nog steeds aan de Joego- slaven opdringt. Nog even Batman Ondertussen had de KRO op Nederland I nog even een van zijn laatste afleveringen van Batman erdoor gedraaid. De te genstanders laken de geweld dadigheid in deze serie, hoewel niemand er ooit het leven by inschiet, zelf de grootste schur ken niet. Maar zy beseffen niet dat het grootste gif van Bat- man schuilt in zyn „Ver- neinung" van de beide positie ve helden Batman en Robin. Weliswaar worden beiden als byzonder nobel en eerlyk voor gesteld, maar tegelijkertyd zyn zy getekend als volkomen hu morloze mensen, waartegenover de schurken 'n weldadig gevoel voor humor een fantasie ten toon spreiden. NCRV: 18.00 Tijd vrij ye tyd: kooi 18.30 Spektrum n koperorkest. org. 18.50 Stereo: Lichte orkesti 18.55 Verslag Wimbledon 1967. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. van Het Leger des Hells. 1945 De positie van Spanje in Euro pa. lezing. 19.55 Stereo: Lichte gram- muz. 20.15 Stereo: Voc. ensemble. 20.30 Stereo: Radio Phiih. orkest: mod. mz. 21.30 De spelen zijn dood, lang leve de Spelen (II): doc. over de Olym pische Spelen. 21.50 Stereo: Licht ln- SOS-ber. ile: Engelse koormuz. 23.00 Wonen er midden; klankbeeld over wo rn in een stadsgebied, .muz. 23.55-24.00 Nws. ntz. van de C.H.Ü. 18.30 Stereo: 'oor de kinderen. ;e Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Ak- :oord: gevar. platenprogr. 20.45 preekt U maar wedstrljdpro- r. 21.15 Samen uit - zelden thuis, lankbeeld. 22.00 Accent: act. feiten VOOR DONDERDAG 29 JUNI Hilversum 1. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levei woord, lezing. 7.15 Lichte gram.n 7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 10.00 Stereo: Russische dammers aan winnende hand [n het toernooi om het Europese damkampioenschap voor landenploe- in Bolzano, heeft Rusland dins dag de leiding behouden door een 60 overwinning op België. Van de naaste belagers won Frankrijk met 4—2 van Italië, terwyl Nederland vrij was. Gisteren zyn voor de zomer- oompetitie van de KNZB de volgende wedstrijden gespeeld eerste klasse A: Neptunus Zaandam—'t Gooi 1—4; -erste klaese B: Nereu»—RZC 11—2. tuinbouw. 12.30 Nws". .rie. 12.45 Genoeg heb- 13.00 Klass. Sphinx: progr. mentsmuz. i7.35 Lichte gram.muz. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. VPRO: 7.55 De- groenteman.) 9.00 Stereo Toppers kleuters -«.10 Arbeidsvitaminen: po- verzoekplatenprogr. (11.00-1102 11-55 Beursber. 12.00 Stereo: Licht orkest. 12.20 Draaiorgelmuziek. (gr.). 12.27 Med. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Stereo: Licht orkest 13 no Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Viool pianomod 14.00 Beiaard de Italiaanse toneelschrijver Luiii ^Pi™ randello. 14.30 Stereo: Oude muz (gr 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16 02 Lichte latijns-amerlkaanse muz. 16.30 Amateurs musiceren: Brass Band, koorzang en accordeonvereniging. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten progr. uit Ruurlo. Hilversum 3. 240 m. en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte voc. muz. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmuze: ïrlstlsche inslag, ""■ïrtlg: Neder- deze week. wo./. it.ju Liageianders: llch- door Nederlandse artiesten .00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Klein 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 - tienershow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Verzoekplaten- progr. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 18 45 De Minimolen 18.50 Journaal. NTS: 19.00 De Verrekijker Internationaal jeugdjournaal. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen de sport: doe.-Informatief progr 53 Toeristische tips. NTS: 20 00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televi- zler. 20.45 Piano, drums en bas: jazz- muz. 21.15 Shaffy Chantant. 22.15 De Grand Canyon, filmreportage. NTS- 22.55-23.00 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. KRO 0.05 Dwars door operaland. muzikaal esprek over operamuz. 21,05 Hongaar- e muz en dans TROS: 21.10 Voyage o the bottom of the sea. TV-film 2.00 Act. NTS: 22.15 Journaal KRO IKK: 22.30-23.00 Tien vragen over cs-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5