Meester' Fluyt met pensioen Kort geding witte pompen Afscheid van schoolhoofden Verkeers bureau iu Leiden Kankerprobleem een nog niet voldoende aanvaarde uitdaging ARNOLDUS GESCHENKEN Promotie WOENSDAG 28 TONI 1967 LÏIDSCH DAGBLAD PAGINA 'S Hoofdafdeling van „Gemeentewerken" By de laatste begrotingsbehande ling; is van de zyde van het college van B. en W. in Leiden de nood zaak onderstreept om door middel van een „verkeersbureau" te komen tot een grondiger en meer gecoördi neerde aanpak van de verkeerspro blemen. Na zich uitvoerig te heb ben beraden over de plaats van dit bureau in het gemeentelijke appa raat, is het college tot de conclusie gekomen, dat aan opneming in de Dienst van Gemeentewerken voors hands de voorkeur moet worden ge geven boven de oprichting van een zelfstandige verkeersdienst. Als voornaamste argument hebben B. en W. hierbfj laten gelden, dat er in Nederland nog zeer weinig ver- keersdeskundigen zijn, zodat aange nomen kan worden, dat de aan t» trekken verkeersingenieur nog veel ervaring zal moeten opdoen en daar om in de beginperiode een bepaalde begeleiding nodig zal hebben. Voorts bestaan er op verkeersgebied zo veel raakvlakken met de civieltechni sche sector en het terrein var stadsontwikkeling, dat voor het krijgen van het nodige samenspel toevoeging van het verkeersbureau aan de Dienst van Gemeentewerken grote voordelen biedt. Op grond van het vorenstaande hebben B. en W. dan ook de direc teur van Gemeentewerken gemach tigd zijn dienst uit te breiden met 'n hoofdafdeling verkeerszaken en hem tevens opgedragen zo spoedig mo gelijk bij het college de nodige ad viezen in te dienen voor de totstand koming van deze afdeling, on dermeer met betrekking tot de per soneelsbezetting en de kostenbe- groting. Ais algemene taak zal aan de op te richten hoofdafdeling worden opge dragen te bevorderen, dat noodzake lijke verkeers- en vervoersvoorzienin gen tijdig, doeltreffend en vakkundig tot stand komen. In het kader van deze taakomschrijving zullen de werkzaamheden zich in het bijzon der dienen te richten op: a. het maken van verkeers- en ver- voersstudies. zonodig met gebruik making van de uitkomsten van ver keerstellingen; b.) het opstellen van met structuur- en bestemmings (sanerings) plannen strokende verkeers- en vervoersplan nen, alsmede verkeerscirculatieplan nen (eventueel' gemeenschappelijk met buurgemeenten) c.) het inpassen van structuur- en bestemmingsplannen, alsmede de plannen (bestekken) voor openbare werken in verkeers- en vervoersplan - d.) het verwerven van rijksuitkerin gen ingevolge de beschikking bijdra gen voor voorzieningen ten behoe ve van het wegverkeer en het open baar vervoerd in en om de steden. Bovenstaande regeling moet wor den gezien als een proef. Openbare les ADVERTENTIE dr. P. Thomas Met een openbare les getiteld „Confrontatie en uitdaging" aan vaardde gistermiddag dr. P. Thomas het ambt van gewoon lector in de radiologie aan de Leidse Universiteit. In zijn rede pleitte dr. Thomas >or de opvatting, dat de klinische cancerologie in constante wisselwer king moet staan met andere kli nische specialismen en met de labo ratoriumvakken. In het kader van deze ontwikkeling dienen de omstan digheden echter zodanig verbeterd te worden, dat kankerresearch en kan kerbehandeling de competitie met andere delen der geneeskunde aan kunnen. In de eerste plaats zal men moe ten beschikken over voldoende man kracht. Deze voorwaarde is aan de universiteiten altijd een probleem ge weest. Zonder vorming van een ca pabele staf kan niet gerekend wor den op een optimale kankerbehan deling en op research van enige be tekenis. Ook de financiering daar van zal grote inspanning vergen. In dit verband stelde dr. Thomas de vraag of het juist Is, dat niet al leen research maar ook behandeling van kankerpatiënten gefinancierd moet worden uit dezelfde bron, w uit alle andere faculteiten moeten putten. Het overtrekt het budget van ministerie van Onderwijs en Weten schappen en maakt de spoeling anderen dunner. Een academisch zie kenhuis is niet alleen een plaats wetenschapsbeoefening, maar in eerste plaats een instelling, waa: patiënt komt om behandeld te wor den. Een academisch ziekenhuis met andere woorden van groot be lang voor de volksgezondheid. Steun door het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid zou dus al leszins op zijn plaats zijn. temeer daar in bepaalde leeftijdsgroepen kanker zelfs de belangrijkste Dr. P. Thomas Zweden. In laatstgenoemd land is de voorlichting gericht op het zelf ont dekken van vroege verschijnselen en Diplomazwemmen in Zweilandbad In het Zweilandbad bereikte de Stichting ter bevordering van zwem- onderricht in Leiden en omstreken onlangs een mijlpaal: sinds de op richting in oktober 1963 werd zoals het LD al meldde, het 1500ste zwem diploma uitgereikt. De namen van de 130 geslaagden zijn: Diploma A meisjes: J. Petiet, A. Kluivers, M. Piket, N. Ravensber- gen, N. Houthoff, M. de Groot, C. Prins, W. Kampman, G. Lepelaar, W. Bontius, C. Zandbergen ,N. van der Schee. J. van der Weijden, M. Brinks, H. Vermeulen, M. Tolsma. W. Jansen, C. Pauw, G. Schrama. A. Gelderblom, H. Evers, M. Mudde. G. Braggaar, G. van Haaster, V. Roth, R. Berretty, L. Schakenbos. M. van Overhagen, L. Roodenburg-Ver- maat. J. van der Water, A. van der Eykel, M. de Way. P. Smit, M .Boot, G. de Mooy, M. de Clercq. A. Leyte, H. Hansen. C. Driessen, J. Ouden dijk, W. Snijder. Idem jongens: E. ter Lingen, D. van Welzen, E. Baars, W. Baars, R. Segaar, L. Nolles, H. Vogelenzang. W. van Kampenhout. C. van Zandwijk. B. van Ingen-Schenau, J. Barcelis, W. de Goei. H. Bink, F. Boekman. H. Horee. J. Wolkers. M. Smit. H. van Rossum. A. de Leeuw, J. van Elk. P. Verheul, W. Prins, W. van der Beek, A. Boon, A. Zaalberg, H. Kranenburg, P. van Vliet, B. Kraay- vanger. Diploma B meisjes: M. Lambert, J. Jeekel. T. Knijneburg, C. Hout hoff. M. Houthoff. J. van der Sluys- Veer. R. Judels. J. de Jong, M. Reit- serna. M. de Vnik. W. van der Bosch, F. van Rees. C. Huiskamp, P. Cino- la, M. Giezeman, J. Schouten, Afscheid van een schoolhoofd i de voorlichting over en de bestrijding van kanker trok dr. Thomas een vergelijking tus sen de situatie in Nederland en in ADVERTENTIE Haarlemmerstr. 55 - Leiden t.o. Rex-theater Tel. 31497-24166 zoekt U een GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70.- en f 100.- of f 300,- en f800.- JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Aan de Leidse universiteit is de heer S. Wittekoek, wetenschappelijk medewerker van de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Mate rie gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der wiskunde en natuurwe tenschappen op een proefschrift, getiteld „Magnetic ordering studied by nuclear magnetic resonance". Pro- motor was prof. dr. ir. N. J. Poulis. De heer Wittekoek, geboren in Den Haag en thans wonende te Lei den, is werkzaam by het Kamerlingh Onnes-Laboratorium. Aan de Leidse universiteit is voorts gepromoveerd de heer A. C. Posthumus, wetenschappelijk mede werker bij 't Biochemisch Laborato rium tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op en proefschrift getiteld „Crown- gall en indolazljnzuur, vergelijkend onderzoek over gehalte en metabo lisme van indolazynzuur in plant aardig normaal en tumorweefsel". Promotor was prof. dr. H. Veld- atra. De heer Posthumus is geboren te Leiden. Collecte voor liet Anjerfonds Evenals in vorige jaren wordt om- I streeks de verjaardag van Prins Bernhard in iedere gemeente 'n in zamelingsactie voor het Anjerfonds gehouden, dat een afdeling is van het Prins Bernhardfonds. Iedere provin cie heeft haar eigen afdeling; iedere gemeente haar eigen comité. Steunt het Prins Bernhardfonds in het groot de volksontwikkeling en de cultuur, de provinciale Anjerfondsen doen dit op kleinere schaal, r niet minder intensief, op het ge van de amateuristische kunstbeoefe ning, de volksontwikkeling en d< vrijetijdsbesteding in verenigingsver band. Subsidies worden verstrekt van f. 100.- tot f.2.500.- in gevallen w in de verenigingskas en extra bij dragen van leden en donateursen eventueel andere subsidiënten, tekort schieten voor b.v. de aanschaf van nieuwe uniformen en/of muziekin strumenten, voor toneeluitrusting of extra kostbare amateur toneel voorstel lingen, een optreden in het buiten land door b.v. amateur-zangkoren, voor de aanschaf van spelmateriaal (biljarten ed). voor jeugd- en bejaar dentehuizen, vernieuwing of uitbrei ding van materiaal en/of uitrusting vletten voor zeeerkenners, duikers- pakken voor onderwatersportvereni gingen e.d.). Tevens verleent het Anjerfonds maximum bijdragen voor bouw of verbouw van Jeugddorpen, en ver nieuwing van inventarissen. In Leiden hebben reeds meer dan twintig verenigingen en instellingen in de loop der jaren een subsidie ontvangen van het Anjerfonds Zuid- Holland. Vaak gaat het om kleine dingen, die voor de voortzetting of uitbreiding van de activiteiten nood zakelijk zijn, echter ook om grote bijdragen, waarbij het dikwijls ver bluffend is tot welke financiële of fers de verenigingsleden zelf bereid zijn om het gestelde doel te berei ken. De eigen inbreng van de vere nigingen en instellingen is meestal al bepalend voor het te verstrekken subsidie. Evenals de opbrengst van de Anjercollecte bepalend is voor de subsidies, aangezien het Anjerfonds geen andere bronnen heeft dan de gelden die éénmaal per jaar door de gemeenten worden afgedragen. Anjercomitè Leiden uil van de reële mogelijk- tc; H Rol A Blnk c Irik E Hoo_ genhout, R. Rath. M. Witkamp, R. Sjaardema, M. Schrama, A. Zitman, M. de groot. J. van Peursen, L. Sont, P. Beurze, N..Schoneveld. Idem jongens: E. van der Wa, R. de la Rie. P. Terwen, W. Nota, R. I onherroepelijk van Oort. B. Star, J. van Vliet. H, heden van genezing. Enerzijds resul teert dit in een duidelijk positieve reactie van de bevolking, anderzijds steunt de Zweedse Kankervereniging de klinische kankerbestrijding krachtig. Dr. Thomas vroeg zich af. of in Nederland in eigen kring wellicht zo Het einde weinig geloof in reële therapeutische Velders. H. Kraayvanger. J. May, C. mogelijkheden wordt gevonden, dat Stroo, J. Lubbe. R. Dobbelaar, V. enerzijds de moed ontbreekt de bur- Star. J. Driessen, T. Terwen. F. Ro ger realistisch voor te lichten, an- denburg, H. van Ingen-Schenau, F. derzijds de steun zich voornamelijk richt op research. Dr. Thomas besloot zijn rede met de opmerking, dat defaitisme de slechtste raadgever is in de behan deling van kankerpatiënten. Barnhonr, D. Koopman, A. Schaken- bos, R. Nardten, J. Roodenburg-Ver- maat, A. Stikkelorum, W. Streng, R. Snieder, J. Witsenburg, W. Groen in 't Wout, P. de Mooy. H. Kirsten. A. van Elk, A. Krol, H. Schlemper. schooljaar brengt zich mee dat lie den, die belast zijn met het geven van onderricht aan de jeugd, het onderwijs gaan verlaten. Tot het leger van de gepensioneer den gaat ook nu „meester" J. Fluyt, het hoofd van de openbare Jan Ligt- hartschool, behorén. Van hem werd gisteren op een zeer drukbezochte ouderavond in het gym nastieklokaal van de school aan de Damlaan afscheid genomen. Er wa ren de gebruikelijke woorden van lof én ook aan stoffelijke blijken van waardering heeft het op deze af scheidsavond niet ontbroken. Het was wethouder S. Sannes. die als eerste de (lange» ry van sprekers opende. De wethouder noemde de heer Fluyt een markante figuur in de wereld van het onderwijs, een man met een geheel eigen signatuur, een eigen stijl van spreken en van schrijven. Hij roemde de scheidende hoofdonderwijzer om zyn grote plichtsbetrachting en om zyn hoge taakopvatting. „Met inzet van Uw persoonlijkheid heeft U Uw leerlingen tot een maximale ontplooiing weten te brengen", aldus de heer Sannes. De wethouder herinnerde er aan, dat de heer Fluyt in 1944 tot hoofd van de openbare school aan de Paul Kru- gerstraat in Leiden werd benoemd en in 1952 als hoofd van de school aan de Damlaan werd aangesteld. Tot de vele anderen, die de heer Fluyt op deze avond hun erkentelijk heid wilden betuigen, behoorde de voorzitter van de oudercommissie, de heer A. Wirtz, die als afscheids-1 Kapaan- cadeau van de ouders De heer A. v. d. Pouw Kraan uit Leiden heeft met nog drie eigenaars van witten benzinepompen (Döhrn uit Rotterdam, Verhoef uit Amster dam en Ummels de Waal uit Maas tricht) de Leidse advocaat mr. H. Kruizinga opdracht gegeven om na mens het door hem gevormde actie comité een kort geding aan te span nen tegen de BOVAG, de redactie van het weekblad „De Auto" en Moormans Periodieken Pers N.V., die het blad uitgeeft. De witte pomphouders voelen zich gedupeerd door de verspreiding van een overdruk, die is gemaakt van een artikel uit „De Auto". In het ge wraakte artikel wordt gewezen op de schade voor de motor door het ge bruik van „onvolwaardige benzine". Na een schriftelijk verzoek om stopzetting van de verspreiding, door mr. Kruizinga aan de KNAC, waar van „De Auto" het officiële orgaan Wethouder Sannes rechtsIis' d'istanciéerde de KNAC zich van biedt de scheidende hooidonder- de inhoud wijzer, de heer Fluyt. namens het |°ok gemeentebestuur het fotoboek van Leiden aan. (Foto LD/Holvast) Installatie Op deze ouderavond had ook de in stallatie plaats van de heer De Jong tot nieuw schoolhoofd. De heer De Jong is van 1965 af hoofd geweest van de nog dit jaar op te heffen openbare lagere school aan de Da Costastraat. Daarvoor was hij onder wijzer in .Amsterdam. Wethouder Sannes noemde hem een ijverig man. die zijn werk met toewijding verricht en die het vertrouwen van de ouders zeker verdient. Sleutelbloemen naar Amsterdam Ter afsluiting van het crususjaar 1966-'67 gingen ook meisjes van het Leidse „De Sleutelbloem" gisteren een avondje uit. De tocht ging dit keer met twee bussen naar Amsterdam, j Na een ritje door de binnenstad werd in het havenrestaurant aan de volgende meisjes een diploma (2-ja- rige cusus) uitgereikt: C. Linschoten, R. Schuchhard, M. Hermes, J. Schuchhard, D. Calkho- M. Mulder, M. Lagendijk, M. der Meer, S. Lagen- radiotoe- dijk. M. Vermeeren, W. Thelen. stel aanbood. Aan de woordenstroom j Na de diploma-uitreiking leek overigens geen einde te komen, i nog een rondvaart door de verlichte zovelen wilden de heer Fluyt danken Amsterdamse grachten en havens, voor hetgeen hij als schoolhoofd en Half twaalf kwamen de Sleutelbloe- als goed collega voor de medemens men weer in Leiden terug. Er zal nu heeft gedaan. De scheidende hoofd- vakantie zijn tot eind augustus, wan- onderwijzer zelf sprak tenslotte nog neer de cursus voor werkende meis een zeer uitvoerig dankwoord. j jes weer zal beginnen. 't artikel. Daarna werd Moormans Periodieken Pers onderdeel van het Elsevier-con- cern» en aan de BOVAG schriftelijk verzocht de verspreiding te staken. Nu dit verzoek niet is ingewilligd zal mr. Kruizinga via een kort ge ding onmiddellijke stopzetting van de verspreiding eisen. Mr. Kruizinga noemt de inhoud van het artikel „niet juist" en spreekt van „sugges tieve foto's". „Het is niet bekend wie de auteur is van het artikel, dat bedriegelijk veel lijkt op een wetenschappelijk onderzoek. Bij navraag gaf de uitge verij Moormans Periodieken Pers toe, dat er slechts veertien steekproeven zijn genomen en dat de monsters er niet meer zijn", aldus mr. Kruizinga, „Door de ongeveer 700 witte-pomp- houders in Nederland, van wie de meeste slechts kleine bedrijven heb ben, werd al schade gemeld van dui zenden guldens per week per bedrijf. Ook aan de grote verlopen by de bedrijven is de uitwerking van hets arbjfel, dat in de vorm van een brochure op grote schaal door de BOVAG is verspreid, duidelijk merk baar. De bedoeling is kennelijk om de witte-pomphouders een nekslag te geven", zegt mr. Kruizinga. „En niet om de auto te beschermen". „In Duitsland, waar een soortge lijke strijd tussen witte-pomphou ders en grote benzinemaatschappyen op veel grotere schaal al geruime tijd woedt, is in onpartijdige laboratoria de kwaliteit van witte-benzine on omstotelijk aangetoond", aldus de witte-pomphouders. De pomphouders zijn bovendien verontwaardigd over de vorm, waaronder de brochure door de BOVAG wordt uitgebracht. „Het lijkt een uitgave van de KNAC", zeg gen zij. Indien de rechter de witte-pomp houders bij kort geding in het gelijk stelt en de eis tot stopzetting van de verspreiding toekent, zullen de pomphouders schadevergoeding eisen. Nog een plaatje van het be zoek, dat de Indonesische ambas_ sadeur in ons land, mr. Soedjar- wo Tjondronegoro, gisteren aan Leiden bracht. Behalve de Univer siteit en de vuilverbranding be. zocht de ambassadeur het jeugd dorp aan de Voorschoterioeg, waar deze foto is gemaakt. De ambassadeur wandelt hier in ge zelschap van de heer G. Stein- bach van de Leidse Jeugd Actie over het jeugddorp-terrein. (Foto LD/Holvast) Geslaagde leerling analisten In de Prinses Beatrixschool In de gymnastiekzaal van de Prinses Beatrixschool aan de Leidse Morsweg, werd gisteravond een bijzondere bijeenkomst gehouden. Twee schoolhoofden namen tegelijkertijd afscheid van hun school in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Het waren dë heer J. F. G. Sierat van de prot. chr. lagere Prinses Beatrixschool en mej. H. Hulsbergen van de prot. chr. kleuterschool „De Eerste Stap". Voor het leerling-analistenexamen (chemische richting) zyn geslaagd: H. L. Barreveld, Wassenaar: A. van Deursen. Voorburg; J. A. Duindam, Noordwijk aan Zee; A. Duriex, Voor schoten; E. C. Holsteyn, Sassenheim H. van Hooidonk, Leiden; C. J. D< Jong, Katwyk; M. A. Nieuwenhuis, Leiden; C. J. H. Schelders, Leiden; A. M. I. Tijssen, Zoeterwoude; H. de Vos, Leiden; G. A. van Albada, Leiden; W. P. Beekman, Leiden; C. J. Bomas, Lisse; J. Bongaardt, Haar lem; J. B. Bylsma 's Gravenhage; Delver, Wassenaar; T. Doorduyn, Leiden: A. Eradus, Oegstgeest; H. J. Geertman Hazerswoude-Rijndyk; 1. v. d. Haak, Nieuwkoop; C. G. M. de Haas, Sassenheim; P. M. Jan sen, Zevenbergen; W. P. J. v. d. Krogt, Sassenheim; L. C. v. d. Lans Voorhout; R. C. Lindhout, Noord- wijk; W. J. M. v. d. Meer, Sassen heim; O. C. Oldenburg, Hoofddorp; K. Pieters, Noordwijkerhout; J. H. Slra, Leiden; D. H. Slijkhuis, Leiden; Verbiest, Leiden; P. J. Walraven, Warmond; M. C. J. M. de Winter, Heemstede. mej. H. Hulsbergen en J. F. G. Sierat De heer Sierat is twintig jaar in dienst van de Prinses Beatrixschool geweest, waarvan de laatste ren als hoofdonderwijzer. Mej. Hulsbergen was twintig jaar lang hoofdleidster van „haar" kleu terschool. In aanwezigheid van vele hoofden van scholen, het voltallige personeel van beide scholen, de oudercommis sies, oud-leerlingen en ouders vai leerlingen, bracht ds. D. J. Vossers beide leerkrachten namens het be stuur van de Vereniging christe lijk Onderwijs dank voor hun jaren lange toewijding. Ds. Vossers heette tevens het nieu we hoofd van de Prinses Beatrix school, de heer A. W. Lankhout die deze avond werd geïnstalleerd, welkom. Hij onthulde, dat de heer Lankhorst als voorwaarde voor het aanvaarden van zijn benoeming had gesteld, dat er nieuw materiaal moet komen. „WU hebben er in toe gestemd, omdat wij weten dat een nieuw schoolhoofd altijd kosten met zich meebrengt", aldus ds. Vossers. Vervolgens beklommen twee kleu ters aan de hand van mevrouw A. 8. Dommisse-Corstanje het podium, om om mej. Hulsbergen namens de ou ders te verrassen met een cadeau. Tot de benoeming van een nieuwe hoofdleidster, zal mevrouw Dom misse waarnemend-hoofd zijn. Velen brachten vervolgens de scheidende schoolhoofden dank, wel ke dank zij veelal ook in de vorm van geschenken tot uiting brachten. De heer M. I. de Jonge, die na mens de schoolhoofden sprak, haal de vele herinneringen op uit de tijd dat hy met de heer Sierat heeft sa mengewerkt. Mej. J. A. Beks (namens de colle ga's) noemde het van de heer Sie rat een prestatie om „meesterlijk" meester te zijn. Namens de ouder contactcommissie dankte de heer A. P. Smittenaar de heer Sierat. Tot slot brachten resp. de heren G. de Geus namens de zondagschool, W. F. L. Heyloo namens het jeugd werk, K. v. Egmond namens de ker- keraad en A. Schütten namens de prof. chr. school voor slechthorenden spraakgebrekklgen beide school hoofden dank voor het onderdak, dat in beide schoolgebouwen vaak is verleend. Later op de avond voerde oud leerlingen van „meester" Sierat een 'schetsje op. De heer Sierat en mej. Hulsbergen spraken tenslotte belden dankwoord. De heer J. gisteravond afscheid nam van de Prinses Beatrixschool in de stoel, die hem door de ouder-contact- commissie werd aangeboden. Rechts zijn echtgenote. Links op de foto mej. H. Hulsbergen, die de kleuterschool „De Eerste Stap" verliet en in het midden het nieu we hoofd van de Prmses Beatrix school. de heer A. W. Lankhout met zijn echtgenote. (Foto LD/Holvast),

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3