koelkasten Peking-propaganda onder de Arabische volken OP REIS? PAGINA 2 LEIDSCR DAGBLAD WOENSDAG 28 JUNI 1967 Invloed niet so groot als men soms denkt (Van onze correspondent in Hongkong) Peking heeft het topgesprek tussen Johnson en Kosigin onmiddellijk aangegrepen oin er nog eens op te wijzen dat Amerika en (le Sowjet-Unie in de grote politiek onder één hoedje spelen. De Arabie ren hebben zo wenst Peking duidelijk te maken van de Russen minder steun te verwachten dan van de Chinezen, die in de strijd met Israël altijd achter hen hebben gestaan. Concurrentie met Moskou Het „Volksdagblad" van Peking schreef onlangs onder de titel: „Nieuw Amerikaans-Russisch agres- sie-komplot tegen de Arabische lan den": „De Russische revisionisten biyven, ondanks Washingtons nieuwe agressleplannen tegen de Arabische landen, samenwerken met de Ame rikaanse imperialisten en met hen handel drijven, waardoor de belangen van de Arabische volken worden ver raden". Ongetwijfeld willen de Chinezen, door Moskou dubbel spel en samen werking met Amerika aan te wrij ven, ook hun positie versterken ten opzichte van de communistische par tyen in de Arabische landen, die tot dusver altyd nogal duideiyk tegen Moskou aanleunden. Sinds Bandoeng De Chinese interesse voor de Ara bische wereld dateert eigenlijk pas van 1955, toen de Bandoeng-confe- rentie werd gehouden. In 1956 wer den diplomatieke betrekkingen aan geknoopt met de Ver. Arabische Re publiek, Syrië en Irak, in 1957 met Tunesië en in '58 met Marokko. De Chinezen ondersteunden voorts de Algerijnen in hun onafhankelyk- heidsstrijd. Toen in 1959 een Alge- rijnse delegatie onder leiding van Omar Oessedick in Peking verbleef, beloofden de Chinezen materiële hulp ter grootte van 25 miljoen dol lar en de levering van wapens: 25.000 Algerynse vrijheidsstrijders zouden door Chinezen opgeleid ziv'. Toen Algerië onafhankelijk was geworden, kwam Peking te hulp met een financiële ondersteuning, die het mogeUjk maakte een verkeersweg van Algerië naar Mali aan te leggen en wat kleine industrie op te richten. In 1965 werd tussen Peking en Al giers een overeenkomst gesloten over de bouw van een cementfabriek. De Chinezen leverden de Algerijnen bo vendien vier transportvliegtuigen. De betrekkingen tussen China en Alge rië zyn echter sinds de staatsgreep van juni 1965, waarby Ben Bella van het toneel verdween, merkbaar afge koeld. Egypte: veranderlijk De Chinese contacten met Egypte zyn altyd aan veranderingen onder hevig geweest. Men is er in Peking nooit gelukkig mee geweest, dat pre sident Nasser zoveel sympathie aan de dag legde voor de Sowjet-Unie, van welke hy militaire en economi sche hulp ontving en dat hy zich nauw verbond aan een groep neutra- listische landen, waarin Joego-Slavië een toonaangevende rol speelde. Tij dens de Suez-crisis van 1956 schonk China de Egyptenaren een bedrag van 20 miljoen Zwitserse franken en bood vrijwilligers aan voor de stryd tegen Israël. Van de in 1964 toege zegde lening van 80 miljoen dollar schynt echter nog altyd slechts een deel voor de aankoop van industriële uitrusting beschikbaar te zijn ge steld. rië en Jemen Syri zwaartepunt Het zwaartepunt van de Chinese activiteit In het Midden-Oosten ligt thans in Syrië en Jemen. Pekings- propagandacampagne in dit gebied wordt geleid door de Chinese ambas sade In Damascus. Toen Syrië uit de Ver. Arabische Republiek (waarvan Egypte het an dere deel was) brak, ontving het on- middeliyk een rentevrije lening van 70 mill oen Zwitserse franken. En pre mier Tsjoe En-lai beloofde de rege rende Ba'athisten, toen hij in juni 1965 in Damascus verbleef, een nieuwe lening van 125 miljoen pond sterling. Veel vorderingen schynen de Chinezen echter ook in Syrië niet te hebben gemaakt by hun pogingen om dit land te winnen voor hun Afro-Aziatische politiek en het op te zetten tegen de Sowjet-Unie. Het meest van de Chinese econo mische hulp geprofiteerd heeft Je men, waar meer dan duizend Chinese technici en deskundigen op ander terrein werkzaam zouden zijn. Jemen ontving al in 1956 een lening van zestienmiljoen dollar, waarmee voor-- namelyk een wegenproject werd ge financierd. In 1964 verleende Peking bovendien een krediet van ruim twee miljard Zwitserse franken en een rentevrye lening van tienmiljoen pond sterling, die in jaarlykse ter mijnen tussen 1975 en 1985 terugbe taald moet worden. Met deze lening moeten een weg tussen Sana en Sada. een textielfabriek en een ziekenhuis worden gefinancierd. Het persbureau Nieuw-China dat in 1959 een bureau opende in Beiroet, moest de deuren later dat jaar al weer sluiten. Er bestaat in Libanon overigens wel een kleine pro-Chinese splintergroep, die zich de „Party van de socialistische revolutie" noemt. Aan de Perzische Golf richt de Chinese belangstelling zich vooral tot Moeskat en Oman. Peking onder steunt hier zij het slechts moreel de zaak van de rebellen in Oman. In Koeweit, dat lange tijd geen diplo matieke betrekkingen met China heeft willen onderhouden, proberen de Chinezen eveneens vaste voet te krijgen. In juni en oktober 1965 ver bleef Koeweits minister van finan ciën in Peking. In Aden onderhouden de Chinese communisten contacten met de vakbonden, die door hen voortdurend zijn opgestookt tot een strijd tegen de „imperialisten". Ma teriële steun zou Peking leveren aan het „Nationale front voor de be vrij - ding van het bezette zuiden". In een competitie met Moskou heeft Peking bovendien lang gestreden om de gunst van de Palestijnse bevrijdings beweging, die in 1965 een bureau opende in Peking. Nieuw-China' 99 Een belangrijke propagandarol speelt in de Arabische wereld het persbureau „Nieuw-China", dat kan toren heeft in Cairo, Damascus, Bag dad, Taiz (Jemen), Khartoem, Al giers en Tunis. Het bureau in het Marokkaanse Rabat is gesloten. Via „Nieuw-China" bereiken propaganda literatuur en films de Arabische lan den. In Bagdad verzorgt het persbu reau een nieuwsberichtendienst in het Arabisch. De uitwisseling van de legaties (vaak studenten) en het ver zorgen van radio-uitzendingen vol tooien het beeld van de Chinese ac tiviteiten in het Midden-Oosten. Ra dio-Peking zendt nu veertien uur per week in het Arabisch en zeven uur in het Perzich uit. Pekings invloed in de communisti sche partyen van de Arabische lan den is betrekkelijk gering. In een aantal landen (met name Libanon, Algerië, Syrië, Soedan en in Perzië zelfs in de kleine Toedeh-partybe staan communistische splintergroe pen die de Chinese koers volgen. Over het algemeen hebben zij echter weinig om het lijf. Pekings invloed in de Arabische wereld is minder groot dan vaak wordt' beweerd. ADVERTENTIE TIftarwm is iglo siiiaastqqtelstqt uniek? Het bevat géén conserveringsmiddel. Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaak! En nog een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikje! Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje Uit de winst op de verkoop van frisdranken heeft de in Vietnam gelegerde Amerikaanse vierde in fanteriedivisie een olifant gekocht als geschenk voor de Jarai-berg- stam in hun nieuwe dorp Edag Enang bij Pleikoe. Cham, een goeierd van een halve ton, iverd voor 30.000 piasters (ongeveer 250 dollar) aangeschaft en per heli kopter overgebracht naar Edag Enang, dat „vrede en veiligheid" betekent. Olifanten hebben altijd het zware 7verk voor de bergstam, men gedaan, maar door de oorlog zijn de kudden weggetrokken. Ln- ter deze week zal Cham die bij na anderhalf jaar oud is aan de Jarais worden aangeboden. Noord-Afrika Pekings betrekkingen met de Noordafrikaanse staten Marokko en Tunesië zijn er de laatste jaren slech ter op geworden, terwijl de Chinese invloed in Soedan toegenomen schijnt te zyn. Toen het regime-Abboed in laatst genoemd land ten val kwam, zou de Chinese ambassade de Omma-partij wapens aangeboden hebben. In juli 1965 werd in Khartoem een „Comité voor de verdediging van de nationale onafhankelykheid en de wereldvrede" opgericht. Het secretariaat ervan werd hoofdzakelijk bemand met Soe- danese communisten, die tot de „Pe- king-vleugel" in hun party behoor den. In Irak hebben de Chinese inspan ningen tot dusver ook al niet veel resultaat gehad, al is Peking dan ook op dit moment de belangrijkste afne mer van Iraakse dadels. Na de val van het regime-Kassim probeerden de Chinezen ook met de Ba'athpartij, die evenals in Syrië de teugels in handen kreeg, goede betrekkingen te onderhouden, al is die party in we zen anti-communistisch en trad zij zelfs heel hard op tegen de eigen Iraakse communisten. Mogelyk zagen de Chinezen af van een openlijke kri tiek hierop, omdat de communisten in Irak altijd heel auidelyk achter Moskou hadden gestaan. Een poging om de Iraakse communistische partij te heroriënteren en wel op de Chi nese koers is mislukt. Alle pogingen van Peking om vaste voet te krijgen in Libanon zyn vol- ledig vastgelopen. Zelfs de in januari 1965 door Peking gedane aanbieding een overschot aan appels af te ne men en alle kosten van reis en ver blijf van een Libanees tafeltennis- team op zich te nemen, is door de eidóe ^Acjtnda. DONDERDAG Hogewoerd 175. Dienstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Leiderdorp (Herv. Jeugdgebouw Ei kenlaan) Kijkavond antiekveiling t.b. v. restauratie herv. kerk. 8-10 uur n.m. Stadsgehoorzaal: Holland Festival „The Alvin Alley Dance Theatre. 8.15 Rest. Van der Heyden: Jaarverga dering Leidsche Kunstkring Voor Al len 8.15 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia: 8 uur nam. AmbachtschoolDiploma-uitreiking Technische School 7 en 8 uur nam. Leiderdorp (Herv. Jeugdgebouw Ei kenlaan) Antiekveiling t.b.v. restau ratie herv. kerk. 8-10 uur nam. ZATERDAG Stadsgehoorzaal: Surinaams emanci patie feest. 9 uur nam. Stationsplein (bus 50)Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Huljs te Warmond. 2.05 uur nam. ZATERDAG Wassenaar (Kunstzaal Heuff)Ten toonstelling van aquarellen van Her man Bogman. 3 uur nam. ADVERTENTIE om sportief uitte rusten MET EEN ENKEL WOORD Van Seggelen en Goudkuil uit de C.P.N. gestoten (Van onze correspondent) BINNENLAND j Duits echtpaar verongelukt Bij een botsing op het kruispunt Schip- holwegIJ weg nabij Haarlemmer meer zijn gisteren de 50-jarige heer Vendel-Riedesel om het leven geko men. De heer Vendel verleende op deze wegkruising geen voorrang aan een Haarlemse bestelauto. De be- De voormalige directeur van de I stuurder daarvan werd zwaar ge- uitgeverij Pegasus in Amsterdam, J. v/ond in een ziekenhuis in Haarlem van Seggelen, en de secretaris-pen-1 opgenomen en verkeert nog in le- ningmeester van de Vereniging Nc- i vensgevaar. fAVr (Soudkuil is TeT Het royement en de schorsing zyn een uitvloeisel van het enige tijd ge leden in de openbaarheid gekomen conflict tussen de Pekinggezinde CPN-voorzitter Paul de Groot, en een aantal partijleden dat het niet eens is met zyn opvattingen. De heer Van Seggelen heeft zich de toorn van Paul de Groot en de zijnen op de hals gehaald door de import van boeken uit de Oosteuropese landen. De heer Goudkuil heeft geweigerd mee te werken aan de liquidatie van de vereniging Nederland-USSR, die door de groep De Groot wordt voor gestaan. Ook heeft hij zich verzet wezige Duitse verdedigingswerken uit de tweede wereldoorlog. Bunkers, puin, beton, ijzer en prikkeldraad zijn voor de badgasten de gevaarlijkste obstakels, die nu al sinds de oorlog het strand bij Rockanje en vooral J. Vendel, uit Witten (Duitsland) en I het vrije strand bij de „Groene Punt" zyn 47-jarige echtgenote mevrouw ontsieren. Door vallend beton gedood Gistermiddag tijdens het stellen van een betonnen trapgedeelte in een flatgebouw in aanbouw in Tilburg- noord, is dit duizend kilo wegende stuk naar beneden gevallen. Het betonstuk kwam boven op de 30-jarige C. Vervoort uit Udenhout terecht. Korte tyd na aankomst in het ziekenhuis is de man, vader van één kind. overleden. Verbetering strand van Rockanje togênhêt'"stopzetten van de door de j Het waterschap „De Brielse Dijk- vereniirinR Nederland-ÜSSR en het j kring" heelt vergevorderde plannen reisbureau Vernu georganiseerde rei- I om het strand bij Rockanje vrij zen naar de Oosteurc^se landen. maken van de daar nog steeds aan- ADVERTENTIE 7/lW lekkerrrr koud Over de financiering van dit kost bare plan heeft het waterschap al contact opgenomen met het mini sterie van Volkshuisvesting en Ruim- teiyke Ordening. Associatie Israël met EEG De Tweede Kamer heeft gistermiddag met grote meerderheid de motie aan genomen, waarin wordt aangedron gen op versnelling van de tot stand- koming van de associatie van Is raël met de EEG. De motie, die door de liberaal Berkhouwer was inge diend in de commissie van Buiten landse Zaken, stuitte alleen by de CPN. de PSP en de Boeren op ver zet. Tweede Kamerlid beëdigd Tot lid van de Tweede Kamer is gister middag beëdigd mr. A. Geurtsen (VVD) in Schiedam. Hij vult de plaats op, die is open gekomen door de benoeming van de heer H. J. de Koster tot staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken. BUITENLAND Hoog plafond De Amerikaanse senaat heeft gisteren aan president Johnson het wetsontwerp gestuurd waarbij het plafond voor de Ameri kaanse nationale schuld verhoogd wordt tot 358 miljard dollar, het hoogste uit de geschiedenis. Op 1 juli wordt het plafond verder verhoogd tot 365 miljard dollar. Op het ogen blik is het 336 miljard. „Europese" jeep West-Duitsland Frankrijk en Italië gaan gezamenlijk een amfibie jeep vervaardigen die hoofdzakelijk voor verkenningsdoel einden bestemd is. Het een halve ton wegend voertuig zal door vliegtuigen vervoerd en aan valschermen afge worpen kunnen worden, een aanhang wagen moeten kunnen trekken en te gen hellingen van vyftig procent op kunnen komen. Jongeren byeen Ongeveer 50 protestantse jongeren in de politiek, afkomstig uit Noorwegen, Zweden, Finland, Denemarken, Nederland, Engeland, Zwitserland. Oostenrijk en West-Duitsland nemen deel aan de I tiende conferentie van 't „Gespreks- centrum van jonge Europese pro testantse politici", die van 29 juni tot 2 juli in München gehouden wordt. Het. programma van de conferen- tie die als thema heeft „structuur problemen van de moderne democra tie" omvat behalve lezingen ook het bijwonen van het congres van de CSU op 1 juli in München Uitlachen Tweehonderd studen ten van de universiteit van New castle hebben zich gisteravond in het centrum van de stad verzameld om 20 minuten lang te lachen. De organisator van de „Lach-in", de 23-jarige lector David Wise, zei over de by eenkomst: „Het had geen en kel doel. Het was zoiets als lachen zonder grap, maar de deelnemers voelden zich er beter door". Diplomaten verongelukt Vier di plomaten van communisoisch-China, onder wie de zaakgelastigde, zyn gisteren by een auto-ongeluk in Oost-Duitsland omgekomen. Hun wagen kwam bij Weisdin in het district Neubrandenburg bij het in halen frontaal in botsing met een vrachtwagen. Onrust in Buffalo In de neger- wyk van de Amerikaanse stad Buf falo hebben gisteravond ruim 300 jonge negers slag geleverd met de politie. De politie wist een snel eind te maken aan de ordeverstoringen, waarvan de oorzaak onbekend is. Er is geen melding gemaakt van slacht offers Onlusten in Singapore De po litie van Singapore heeft vandaag voor de derde maal in zeven dagen een menigte moeten verspreiden die trachtte zich toegan te verschaffen tot een gerechtshof. De betogers, ruim 300, protesteerden tegen de be rechting van 317 personen, die op 13 juni waren gearresteerd bij een betoging tegen de slechte behande ling van politieke gevangenen. Syrisch Iraakse Unie Radio- Bagdad heeft verklaard, dat Syrische en Iraakse leiders besprekingen voe ren over een vorm van unie tussen beide landen. De besprekingen, die van Syrische zijde geleid worden door premier Fouayen en van Iraak se zijde door president en premier generaal Aref, worden sinds maan dag gehouden in het presidentiële palels te Bagdad. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Eindhoven «geest, verzorger Diaconessenhuis) H. Son- dorp te 's-Gravenhage te Poort vliet en te Westbroek J. Maasland, kand. te SHedrecht. Bedankt voor Valburg-Hemoet C. Mulder te Hien en Dodewaard. GEREF. KERKEN Beroepen te Honselersdyk A. Veld- huyzen te Donkerbroek te Bergen G. D. Hanemaayer te Haarlemmer meer - Oost- Zijde te Oosterzee F. Dykstra te Hijum te Marken F- Boonstra te Noord-Bergum. Bedankt voor Groningen-West (als studentenpred.) A. Corporaal te Zeist. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Bedankt voor Ommen J. Douma te Rijnsburg voor Enschedé-Nrd (als miss.pred. voor Nieuw-Guinea) (2e pred.pl.) H. J. Begemann, kand. te Gouda voor Voorburg W. G. de Vries te Groningen-Helpman. GEREF. GEMEENTEN VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Bergum Kramer, kand. te Doorn, die dankte voor Enschede. Bedankt voor Utrecht-Noord Onderstal, kand. te Utrecht voor Groningen J. C. Niewöhner te Apel doorn. aBsenaar (Kunstzaal Heuff): Opening tentoonstelling van aquarel- ,_n van Herman Bogman. 3 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudli in Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 nam, openbare lezing: 2.30 en 5.15 uur n.m Oude Ryn 5: Gem. voor oorspron kelijk christendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6Kerk van Jezui Christus van de heiligen der laatstt dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur MAANDAG Stadhuis: Zitting gemeenteraad. BIOSCOPEN Camera: „The wrong box", 14 J. Dag, 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uar. Studio: „Huwelijk Zweedse itijl". 18 I, Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Vuurdoop op de Yantse- Kiang". 14 J. Dag. (ook zondag) 2 en Lldo: „Zo gaat dat ln Texas". A.l Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Flint vecht met vrouwen". 14 1, Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex: „Goldfinger", 18 J. Dag. 2.30, 1 en 9.16 uur; zónd. 2.30, 4.45, 7 ei 9.15 uur. TENTOON STELLINGEN De Lakenhal: Dag 10-5 uur: cood 1-5 uur Legermuseum (Pesthuialaan)Mei uitzondering van zaterdag van 10-4 u (zondag 1-6 uur). Molen „de Valk": Moienmuseum gel opend dinsdag t/m. zaterdag 10 uu' voorm.5 uur nam. Zondags 1—5 urn nam. Maandags gesloten. Ryksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling: „Ball, beeld droombeeld". Geopend dugelMka 10- 17 uur; zondags 1317 uur (tot I oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling van Japanse prentet van Kyösaï. Dagelijks 10—17 uur; Zondags 13—17 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): Dag 10-7 u.; 's zon- aags 13-17 uur. Ryksmuseum voor de de geschiede nis der natuurwetenschappen: Dtc 104 uur. zond. 1—4 uur. Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider Apotheek, Lammenschansweg tel. 23553. De zaterdag-, zondag-, avond- n nachtdienst van apotheek R. va: Breest Smallenburg te Lelderdob wordt waargenomen door de Zuida Apotheek. Zaterdagsmorgens tot 12 uur raad plege men de eigen hulsarts; daaxri dokterstelefoon 22222. BIJ geen gehoor van uw halsarts o! specialist (of diens waarnemers) bd men voor spoedgevallen dokterstele foon 2 2 2 2 2. HAAGSE AGENDA Kamerorkest. Kurzaal 13.30 uur: International] Koorfestival concours; 20.15 u. volkJ'! liederen koorfestival. Openluchttheater „Zuiderpark". 14.00 uur: Fiësta. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nun (ADVERTENTIE) Geen centje WITTE KRUIS poeders meeneemt! Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen - Eelde De Bilt Twen-the Eindhoven Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genéve Locarno Wenen Innsbrück Belgrado Barcelona Madrid Mallorca Lissabon onbew. geh. bew. half bew. geh. bew. geh. bew. regen geh. bew. geh. bew. regen licht bew. half bew. half bew. regenbui zw. bew. zw. bew. Licht bew. 7 regen licht bew. onbew. half bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. a 3 S 6 s 21 14 9 20 10 0 19 11 1! 19 12 3 16 12 U 20 11 l'l 16 11 2( 19 10 1' 17 11 3 20 10 0 20 11 0 21 13 0 19 14 15 18 8 0 21 8 0 24 13 3, 23 16 0' 23 14 5 22 13 15 22 13 15 18 11 8 22 119 23 14 3 18 0 12 3 19 0 33 23 0 28 15 0 23 16 26 10 0 27 17 24 14 0

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2