LEIDSCH DAGBLAD Moskou neemt Indruk weg van geheime diplomatie' Wilson zelf WEU? naar Esj kol gelooft in een vrede in Midden-Oosten Wijziging van kieswet voor 1971 voltooien US JAMIN Onderdeeltje van reeks internationale contacten' Overval op bank Aantal baby's blijft beneden voorspelling Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 JUNI 1967 No. 31314 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 5705S Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Buiten de Nederlandse territoriale wateren, ongeveer 16 mijl uit de kust bij Hoek van Holland, ligt al sinds vorige week vrijdag een Russisch gsschip voor anker. Marinedes kundigen brengen dit merkwaardig tige van het Russische schip in verband met het bezoek van twee Amerikaanse oorlogsbodems, het vliegkampschip „Essex" en de jager „John Willis" aan Rotterdam. Beide schepen behoren tot de Amerikaanse Atlantische vloot. De „Essex" ligt op vier op stroom en de „John Wil- s afgemeerd aan de Parkkade. Het Russische oorlogsschip, een fre gat, werd voor Hoek van Holland ge signaleerd, kort nadat afgelopen vrij dag de Amerikaanse oorlogsschepen de Rotterdamse haven waren binnen- (Van onze correspondent in Moskou) De belangrijkste taak, die de Sowjetrussische publiciteitsor- ganen dezer dagen hebben, is het vermijden van de indruk, dat het bij de ontmoetingen tussen de Amerikaanse president Johnson en premier Kosigin ging om een vorm van geheime diplomatie van de beide grote mogendheden, die zich om de belangen van hun bondgenoten niet bekommeren. Het wordt de Sowjetrussische propaganda daarbij niet moeilijk gemaakt: de vele gesprekken, die Kosigin in New York reeds voor de ont moetingen in Grassboro voerde, het bezoek van de premier aan de Cubaanse hoofdstad Havanna en a.s. zaterdag een bezoekje aan Parijs, maken het mogelijk het Amerikaans-Russische top- overleg voor te stellen als een onderdeeltje van een reeks in ternationale contacten. Intussen zijn diplomatieke waarne mers in Moskou opgelucht dat 't tot een ontmoeting tussen beide leiders is gekomen. Vooral het tweede ge sprek van zondag wordt als een bij zonder goed teken beschouwd. De ne gatieve opmerkingen, die Kosigin na afloop op een persconferentie In New York maakte, hebben die goede in druk niet verstoord. De opluchting is gebaseerd op twee facetten: in de eerste plaats had men niet onmidde- dellijke politieke wonderen van het overleg verwacht; in de tweede plaats moet 't de Sowjet-Unie er veel aan gelegen zjjn duidelijk te maken, dat Russisch fregat houdt de wacht Amerikaanse marinemensen zijn niet onder de indruk van de over duidelijke belangstelling, die het Rus sische schip voor hun oorlogsbodems aan de dag legt. Ook in de Europese wateren worden de Amerikaanse oorlogsschepen, maar ook die van verscheidene andere NAVO-landen, vaak nauwlettend door de Russen in de gaten gehouden. In het geval van Dssex" en de John Willis" wordt de „wachtdienst" waarggnomen door oorlogsschip, maar het komt ook dikwijls voor dat Russische vissers schepen of sleepboten in de buurt van Amerikaanse of of NAVO-vloot - eenheden worden gesignaleerd. De „Essex" en de „John Willes" zouden vandaag uit Rotterdam ver trekken. Het lijdt geen twijfel dat dan ook het Russische fregat het anker zal lichten en zal wegvaren. zij in geen van de grote kwesties -- zoals Vietnam en het Midden-Oosten --al te gemakkelijke met de belangen van bondgenoten is omgesprongen. Men is in Russische politieke kringen de laatste dagen zelfs nog wat ver der gegaan door het verspreiden vai het inzicht, dat de Amerikaans-Rus' sische besprekingen mogelijk warei geworden door een aanduiding, dat Washington zijn koers aan het wijzi gen is. Tot zover onze correspondent in Moskou. De ministers van Buitenlandse Za- en van de Sowjet-Unie en de Vere nigde Staten, Gromiko en Rusk, had den dat grote voortgang is gemaakt" na de topconferentie in Glassboro van het afgelopen weekeinde. Op de ze conferentie werd besloten dat de ministers hun besprekingen over be perking van de kernbewapening en 't Midden-Oosten zouden voort zetten. Na afloop zei minister Rusk dat gesproken was over het Midden-Oos- maar dat „niet gezegd kan wor den dat grote voortang is gemaakt". een vraag of ook een verdrag tegen verdere verspreiding van kern wapens ter sprake was gekomen, antwoordde hij: „Daar zullen wy in Genève aan werken". (Van onze Londense correspondent) Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat premier Wilson zelf op de komende vergadering van de Westeuropese Unie (WEU) het pleidooi zal voeren voor Engelands toetreden tot de Euromarkt. Als hij niet zelf zal gaan, zal hy waarschyniyk de minister van Bui tenlandse Zaken, Brown, naar Den Haag sturen. De Britten zijn de vijf zeer erkentelyk, dat zy bereikt heb ben dat Engeland zyn standpunt uiteen mag zetten op de WEU-ver- gaderlng, al is het dan officieel min der belangryk dan het forum van ministers van de zes. Afgelopen maandag weigerde de Franse minis ter zyn Engelse collega het woord te geven tydens de vergadering van de ministerraad van de zes, maar stond tenslotte toe dat dit op de komende WEU-vergadering zou gebeuren. En geland is het zevende lid van de WEU. De Italiaanse premier Moro, die een bezoek aan Groot-Brittannië brengt, verklaarde gisteren dat Ita lië zyn uiterste best zal doen voor Engelands toetreding tot de EEG. Minister Moro zal vyf dagen de gast blyven van de Engelse regering in Londen en hoofdzakelyk besprekin gen voeren over de vraagstukken van de EEG. De kwestie van het Midden-Oosten komt op de tweede Streven kabinet Op Cuba wordt er rekening mee gehouden dat de vertrouwelyke be sprekingen tussen premier Kosigin en premier Fidel Castro nog het grootste gedeelte van de rest van de week in beslag zullen nemen. Di plomaten hier twijfelen er niet aan dat het belangrijkste onderwerp de meningsverschillen tussen de Sowjet- Unie en Cuba vormen, in het bijzon der over het beleid in Zuid-Amerika. Zij wezen er op dat Kosigin verge zeld wordt door Mendel Witsj, het hoofd van de Zuid-Amerikaanse af deling van het Sowjet-Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Vooroorlogse politiek nutteloos De Israëlische premier Esjkol, heeft gisteren verklaard dat de vooruitzichten op vrede met de Arabische landen nu beter zijn dan ooit in de afgelopen 20 jaar. Dit komt doordat de Arabieren „dichter dan ooit bij de er kenning zijn van de noodzaak de werkelijkheid in het Midden- Oosten onder ogen te zien", aldus Esjkol in een vraaggesprek voor de televisie. Ze hebben het drie keer met oorlog gepro beerd, ze zullen nu vermoedelijk hun voorkeur geven aan de vrede. Elk vraagstuk is op te lossen Aanwyzingen, aldus Esjkol, dat ten minste een deel van de Arabische lei ders zich bewust is van de nutteloos heid om terug te keren tot de on houdbare omstandigheden, welke zo veel jaren heersten. Zolang de Arabieren vasthouden aan hun oorlogszuchtige politiek, zo lang zal Israël de gebieden welke het thans onder zyn bestuur heeft niet prijsgeven. Stemmen de Arabieren er echter mee in om over vrede te pra ten en afstand te doen van oorlog tegen Israël, dan is er geen vraag stuk, dat niet door middel van recht- Prins Bernhard viert morgen zijn 56ste verjaardag. (Foto Max Koot) By het regeringsbeleid ten aan zien van grondwet en kieswet zul len de volgende grondwettelyke vraagstukken prioriteit krijgen: ïr de wenselykheid en mogeiyk- heid van herschrijving van de grondwet. de grondwettelyke regeling van WEERBERICHT Meer bewolking De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaarbewolkt, met morgen plaatselyk enige regen. Matige, aan de kust af en toe vry krachtige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 0.J51 uur; onder: 12.26 u. Hoogwater te Katwijk te 8.19 urn en 20.42 uur, laagwater te 3.58 urn en 16.19 uur. hit nummer bestaat uit 18 pagina's het kiesrecht (met name de problematiek van de evenredige vertegenwoordiging) de grondrechten. de positie van de burgemeester. De minister-president en de mi nisters Be erna nk (Binnenlandse Za ken) en Polak (Justitie) hebben dit de Tweede Kamer meegedeeld in ern gisteravond verschenen nota. Daarin wordt voorts meegedeeld, dat de herziening van de kieswet de hoogste prioriteit krijgt binnen het raam van de geldende grondwet. Er wordt naar gestreefd deze verande ringen te-realiseren voor de verkie zingen van 1971. In de nota wordt mededeling ge daan van de instelling van een staatscommissie, welke commissie zal zyn verdeeld in twee kamers. De ene kamer heeft tot taak te adviseren inzake de herziening van de 'kies wet, de andere inzake de herziening van de grondwet. Wanneer de betrokken kamers van de staatscommissie over een bepaal de materie advies hebben uitgebracht zal de regering in overleg treden met een nog in te stellen uit de Tweede Kamer. streekse onderhandelingen Is op te lossen. Een vrede in het Midden-Oosten, zo zei de premier, zal eens en voor altyd het gebruik van Arabische vluchtelingen als pionnen in het poli tieke spel wegnemen. Door deze vrede zal er een klimaat geschapen wor den voor de oplossing van veel vraag stukken, ook dat van de vluchte lingen. V erdraagzaamheid Premier Esjkol heeft gisteren de lei ders van alle godsdienstige gemeen schappen in Israël en in de bezette gebieden ontvangen. Hy zei dat de heilige plaatsen voor alle gelovigen toegankelyk zullen zyn. „Wy moeten ons best doen de godsdienstige ver draagzaamheid te kweken die zo no dig is voor de oplossing van het Is- raëlisch-Arabische geschil", aldus de premier. De orthodoxe patriarch van Jeru zalem, Benedictus. en de moefti van de stad, Sajed Din al Alami, spraken hun voldoening uit over het correcte gedrag van de Israëlische strydkrach- ten. Heilige plaatsen Het Israëlische parlement heeft dinsdagavond met overweldigende meerderheid een wet goedgekeurd, waarin de heilige plaatsen in door Israël bezet Arabisch gebied worden beschermd en de gemeentelyke dien sten in beide sectoren van de eens verdeelde stad verenigd worden. Slechts drie communisten stemden tegen de wet. De nieuwe wet beschermt zowel de christeiyke als de mohammedaanse heilige plaatsen in de oude stad van Jeruzalem en in het nabye Bethle hem. waaronder de kerk van het hei lig graf en de kerk van de heilige ge boorte. Jeruzalem herenigd In de Israëlische staatscourant is vandaag de hereniging van de stad Jeruzalem officieel afgekondigd. Teddy Koliek, de burgemeester van het Israëlische stadsdeel, is aange wezen als burgemeester van de hele stad en belast met de taak een ge meenteraad op te richten. Uit de publikatie blykt dat de stad Jeruzalem bestaat uit de oude stad. de sinds 1948 gebouwde Israëlische wyken, het vliegveld Kalandia, de berg Scopus, de Ohjfberg en omge ving, het dorp Sjafah, waar zich het paleis van Koning Hoessein van Jor danië bevindt, de wyk Sjaich Jarah en Tsoer Bahir. Ook de wyken ten westen van Jeruzalem zyn by de stad getrokken. De Israëlische posteryen zullen drie postzegels uitgeven ter herinnering aan de overwinning op de Arabische landen. Op de zegels zullen achtereenvol gens de klaagmuur in Jeruzalem, de Straat van Tiran en een detache ment militairen worden afgebeeld. Voor de vluchtelingen President Johnson heeft een be drag van vyf miljoen gulden beschik baar gesteld om in dringende behoef ten van de slachtoffers van de oor log in het Midden-Oosten te kunnen voorzien. Verder hebben de V.S. 100.000 dollar aan liet Amerikaanse Rode Kruis aangeboden voor onmid- deliyk gebruik door het internationale Rode Kruis ten behoeve van alle slachtoffers van het conflict. De commissaris-generaal van de UNRWA, de VJJ.-organisatie voor hulp aan Palestynse vluchtelingen heeft dinsdag in een communiqué gewezen op het gevaar voor ernstige epidemieën onder de Palestynse vluchtelingen in Jordanië. Wij doen alles om vrede te berei ken, maar de problemen zijn tal rijk en de oplossingen zijn weini ge, aldus president Johnson in een rede in Baltimore. UIT WANHOOP Een ongeveer 45-jarige vrouw heeft vanmorgen omstreeks elf uur een overval vepleegd op de Nutsspaar- bank in *v(revorden. De vrouw kwam voor hetGoket, gaf de caissière met een hamer een klap op het hoofd en nam een bedrag van een kleine twee honderd gulden mee. Toen zy" de bank verliet werd ze herkend door een stadgenoot, een klein uur later kon de politie haar aanhouden. De daderes blijkt door geldgebrek deze wanhoopsoverval te hebben ge pleegd. Naar het zich laat aanzien is niet ernstig gewond. „CBS-CIJFERS ZIJN FOUT" Het aantal geboorten tot het jaar 2000 zal ver blijven onder de gecor rigeerde voorspellingen van het Centraal Bureau voor de statistiek. Dit zal ertoe leiden, dat ons land In 2000 niet 21, miljoen inwoners zal tellen, maar op zijn hoogst 17.3 miljoen. Deze ingrijpende correctie op de CBS-berekening ten aanzien van de te verwachten Nederlandse be volkingsgroei heeft de marketing deskundige J. H. E. Verkade aan gebracht in een bydrage aan het weekblad voor reclame en marke ting „Ariadne", waarin hij al eens eerder het C.B.S- op de korrel nam naar aanleiding van een door hem fout genoemde methodiek ten aan zien van de berekening van 't toe komstig aantal inwoners van Ne derland. De C.B.S.-publikatie dateerde van februari en april 1965. In 1966 lanceerde de heer Verkade zyn kritiek, waarna korte tyd later het C.B.S. zyn voorspelling corrigeer de, waardoor tot 2000 'n „tekort" van maar liefst 884.000 baby's ont stond. De heer Verkade verwijt het C.B.S. thans dezelfde fout van twee jaar geleden: De cijfers van de huwe- lyksvruchtbaarheid van 1965 wor- Ook verhoging invaliditeitsrente In verband met de te verwachten verhoging van de welvaartsvaste so ciale uitkeringen per 1 juli 1967 zal ook aan trekkers van een invalidi- teitsuitkering van de interimwet in- validiteitsrentetrekkers met ingang van de maand juli een voorschot worden verleend. Het GAK. zal op deze uitkeringen een verhoging van 3 pet. by wyze van voorschot uitbetalen. Het loon van degenen, die werk zaam zyn in de sociale werkvoorzie ning zal, eveneens met ingang van 1 juli a.s., met 1,5 pet. worden ver hoogd. den op de toekomst doorgetrokken Uit de geboortecyfers van de laat* ste jaren blijkt evenwel een da lende tendens. Het jaar 1966 lag zelfs vijf procent beneden 1965. De heer Verkade meent, dat de da lende Ujn zo duidelijk is, dat toe komstverwachtingen in feite alleen mogen worden gebaseerd op het laatste jaar. ADVERTENTIE ©uc/ Uit het Leidsch Dagblad van 29 juni 1867: Sedert Zondag l.l. is de nieuwe brug aan de voorma lige Rijnsburgsche poort voor het publiek opengesteld. Ieder zal moeten erkennen, dat niet alleen door den rui men toegang, dien men nu i het spoorwegstation tot de stad heeft, eene aanmer kelijke verbetering is aange bracht. Men zegt dat Murphy die door zijne voordrachten te gen het katholicisme te Bir mingham groote onlusten heeft veroorzaakt, de zoon is van een Katholiek, die, af vallig geworden, door zijne vroegere geloofsgenooten is

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1