Verkrijgbaar: voor f.118,37 in de maand Markthallen lit centrum van verdwijnen Parijs Slotakkoorden Kennedy-ronde AMRO-LENING Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Nieuw gigantisch project aan de rand van Franse hoofdstad Zweeds proces tegen politiemoordenaars g ;SDAG 28 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 oeristisclie attractie gaat tot het verleden behoren ADVERTENTIE geworden wegen naar de hallen ver vangen. Alle belanghebbenden zullen zich er weer verenigen. Dank zij de nieuwste installatie, zijn verschillen de verkoopsystemen mogelijk en kan met geringe moeite van het een op het ander worden overgeschakeld. Door dit alles wordt de handel ln verse produkten bevorderd. De over zichtelijkheid van de nieuwe markt zal een snellere prijsbepaling moge lijk maken, kortom, de verbeteringen en voordelen zijn talloze. Alleen de attractie van de pitto reske oude hallen, waar de toerist uiensoep kwam eten, gaat verdwij nen. Er wordt nu reeds gevochten om de plek die braak zal komen te liggen, de plek die Victor Hugo „de buik van Parijs" noemde. Irijs is bezig aan drie gigantische projecten. Eén-' er wordt autosnelweg dwars door de stad langs de gehele rechter- oa r van de Seine aangelegd. Twee: er worden enkele nieuwe o-lijnen gegraven die als expresse-verbindingen noord en oost-west zullen jungeren. Drie: de honderd jaar oude thallen worden verplaatst naar een verre buitenwijk. grijpende teratie men in vijf seconden leest zal [„kaar tien jaar in beslag nemen worden verwezenlijkt. Een pe- overigens die al rond 1960 be is met plannen, laatstgenoemde, de verplaat- m „Les Halles" is bouwtech- misschien niet het interessant- de drie. maar voor de stads- «icuding zeker wel de meest in- nde. U eenmaal vaststond dat de [chtelijke, lawaaiige en )lle markt, hoe attractief ook toeristen, door zijn gebrek aan en efficiency binnen korte W folslagen onbruikbaar zou wor- twam als eerste punt naar vo- toe is de ruimte te vinden of breiden in het volle centrum 'arijs? ;K n de hallen werden gebouwd, i> 50. telde Parijs anderhalf mil- inwoners. Nu wonen er ruim 8 en in het jaar 2000 zullen 12 tot 15 miljoen zijn. Maar re dit, is er nog iets gegroeid: elstand. In 1912 at elke inwoner ie stad gemiddeld 7 kg fruit. In tij was dit gestegen tot 33 kg, en er 60 werd er aan appels, peren. If nen, sinasappels 65 kg per hoofd aangekocht. In totaal wordt op het ogenblik in de hallen 1.300.000 ton, waarbij niet gerekend vlees en wild, verhandeld. In 1990 zal dit getal ongeveer ver dubbeld zijn, alweer omdat niet al leen de bevolking groeit, maar ook elk hoofd van de bevolking met het toenemen van de welvaart, steeds meer gaat consumeren. Zonder stoplicht Aanvankelijk leek verplaatsing van 'n markt die centraal behoort te lig gen, naar een plek buiten Parijs iets ongehoords. Het tegenwoordige ver voerssysteem heeft zich echter dus danig gewijzigd, dat. naar bereke ningen aantoonden, de markt op de nieuwe plaats via de „boulevard périphérique" en de zuidelijke auto weg voor haast iedereen sneller be reikbaar is dan het centrum waar nu de markt gehouden wordt. Het oog viel op Rungis, 7 kilome ter van de Porte de Gentille gele gen. De detailhandelaar, die het verst van die plek woont, kan er in een half uur komen via bovengenoemde wegen, waarbij als bijzonderheid geldt, dat hij geen enkel stoplicht hoeft te passeren. Dezelfde man Tot 1968 zullen de beroemde markthallen in „de buik van Pa rijs". zoals de schrijver Victor Hu- go dit centrum noemde nog een toeristische attractie vormen. Het enorme complex van nieuwe markthallen in Rungis in de periferie van Parijs is reeds in volle opbouw. Hier ziet men een onderdeel van de nieuwe markt, welke in totaal ongeveer 600 hec taren beslaat. heeft op het ogenblik tenminste drie kwartier nodig om de hallen te be reiken en er zijn auto kwijt te kun nen. Besloten werd de markt te split sen. Vlees en vis naar het noorden, naar de Porte de la Vilette, de rest naar Rungis. Zo komen er twee punten in de periferie, die niettemin het centrum zullen vormen voor de voedselverspreiding over de miljoe nenstad. In Rungis zullen gebouwen verrijzen die bij elkaar 350 hectaren beslaan, waarvan 200 ha. door de eigenlijke markt wordt ingenomen. Daarin wor den aangelegd een spoorwegstation met rangeer terrein. waar per jaar ongeveer een miljoen ton voedsel kan worden aan gevoerd, hetgeen zo'n 80.000 tot 100.000 wagons betekent. uitgestrekte parkeerterreinen met plaats voor 10.000 auto's van inko pers, verkopers en vervoerders; een administratief centrum voor banken. PTT en andere diensten; opslagruimten voor diverse produk ten. met o.a. diepvries en bananen stokerijen. Hieromheen komt een aantal ge bouwen voor kantoorruimte, winkels, enz. Het geheel zal ongeveer 600 hec taren in beslag nemen en werk bie den aan 40.000 mensen. IN AMERIKA Hazerswoudse roos bekroond „The all American Rose of the Year". Deze kwalificatie is toege kend aan een rode polyanthahoos, die werd gekweekt door dhr. G. de Ruiter van de kwekerij „Rosa Po- lyantha" aan de Voorweg ln Hazers- woude-dorp. De toekenning van dit predikaat betekende overigens een primeur voor de Nederlandse rozen kwekerij. want nooit eerder viel 'n landgenoot deze onderscheiding ten deel. De rose trosroos, sterk van kleur en winterhard, werd vierentwintig maanden lang in proeftuinen in Ame rika getest. Ditzelfde kweekprodukt werd overigens al eerder elders on derscheiden: gouden medailles ver wierf de Hazerswoudse kwekerij in Hamburg en Wenen en in het Haagse Westbroekpark. In de stad Orléans, centrum van de rozenkweek in Frankrijk, behaalde de heer De Ruiter de gouden roos van de stad. Verdere prijzen: de Prix de Rome. die in 1955 in de wacht werd gesleept, en de onderscheidingen toegekend na de Floriade in Rotterdam. Peter Post heeft gisteren ln de Belgische plaats Overpelt een wieier- criterium voor professionals gewon nen. Hij legde de 150 kilometer af in drie uur en vijftig minuten. De Ne- tnders beheersten de wedstrijd. Na Post gingen achtereenvolgens Jos van der Vleuten. Cees van Espen, Jan Beugels en MartinBreure over de eindstreep. Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van ƒ118,37. Rekent U nu even mee: 24 X ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. ZEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK In 1968 open De „operatie Rungis" is in 1962 be- begonnen. Om het terrein geheel schoon te krijgen moesten twee aqua ducten worden verplaatst, enkele hoogspanningslijnen en autowegen worden omgeleid en een paar indus- triebedrijven en opslagplaatsen naar elders verhuisd. In 1965 was het grootste deel van deze werkzaamhe den gereed en werd op enkele plaat sen met de bouw begonnen. Zoals de planning nu ligt, zal de nieuwe markt in 1968 geopend kun nen worden. De kosten van de hele operatie gaan 544 miljoen franken be dragen, waarvan de staat 200 mil joen bijdraagt. Dat betekent dat de prijs voor een standplaats op de nieuwe markt lager zal zijn dan wat er nu betaald wordt in de hallen. Talloze voordelen De markt van Parijs, die door de .uidige situatie in de hallen met erbrokkeling bedreigd werd (door lat grossiers zich meer en meer in le buitenwijken gingen vestigen) zal uiteindelijk gered worden door Run- lis. De rechtstreekse en snelle ver bindingen tot aan het terrein zelf. zullen de oude haast onbegaanbaar LEVENSLANG VOOR OVERVAL j OP NEGERKERK In Griffin in de Amerikaanse staat Virginia zijn maandag vijf jongens tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens een roofoverval op een negerkerk en aanranding van twee meisjes. De jongelui waren op 23 april een methodistische kerk bin nengedrongen. Zij hielden de kerk gangers met revolvers in bedwang, stalen 75 dollar en ontvoerden de twee meisjes aan wie zij zich later vergrepen. De volgende dag werd het vijftal gearresteerd. ADVERTENTIE yOOR" y. ••"V; V. aanleg uitbreiding wijziging vernieuwing onderhoud. storing' v -".Wan efektrjn.stali LAND, EBK INSTALL »v 01710 - 23 6,18 Een plattegrond van een deel van de nieuwe Parijse markt hallen en de toevoerwegen. In Stockholm vond gistermiddag de technische reconstructie plaats van de moord op twee politieagenten en één nachtwaker in de nacht van zondag 8 op maandag 9 januari. B\j dit drama in Handen, een voor stad van Stockholm, werden d eze drie mannen ln koelen bloede ver moord door inbrekers, die bij hun „werkzaamheden" werden verrast. De leider van het trio, dat de mis daad op zijn geweten heeft, een 29- jarige man, werd precies één maand na de drievoudige moord gearres teerd. Hij heeft sedertdien volgehou den de drievoudige moord alleen ge pleegd te hebben. Ook nu, tijdens de eerste dagen van de rechtzaak tegen hem. blijft hij volhouden dat hij degene is ge weest, die zowel met een machinepis tool als met een pistool een einde maakte aan het leven van de slacht offers. Uit de onderzoekingen is even eens gebleken, dat het dienstpistool van één der beide politiemannen niet juist fungeerde, hetgeen hem het le ven kostte. Op de terechtwijzing van de offi cier van Justitie tijdens de rechtzaak, dat het niet de bedoeling was dat hij alle schuld op zich zou nemen, ter wijl zodoende de beide andere leden van het trio gedeeltelijk vrijuit zou den gaan. antwoordde de man. dat hij niet wilde dat anderen voor hem zouden moeten boeten. Hij verklaar de het machinepistool ontzekerd te hebben meegedragen om. indien noodzakelijk, hiermede waarschu wingsschoten te kunnen lossen. Het grootste vraagstuk voor de le den van de rechthbank is thans de vraag, wie er geschoten heeft, met welk wapen en op welk tijdstip. Hier over lopen de verklaringen van de arrestanten namelijk nogal uiteen. Men neemt aan dat de rechtzaak nog tenminste drie weken in beslag zal nemen, en dat ook in deze kwestie klaarheid kan worden gebracht. KANO OMGESLAGEN Nederlanders in Rijn verdronken Twee Jonge Nederlanders zijn waarschijnlijk maandagavond laat ln de Rijn bij Diisseldorf verdron ken, toen hun kano omsloeg. Volgens de politie heten de uit Zee land afkomstige jongelieden Peter Basten en Theo Kunnemann. Zij zouden 17 k 18 Jaar oud zijn. De jongelui waren met een jonge Duitser in hun tweepersoons-boot de Rijn opgegaan, waarbij de boot op een gegeven ogenblik omsloeg. De Duitser wist zwemmend de wal te bereiken. Het zoeken naar de Ne derlanders is tot dusver vruchteloos gebleven. EEG-ministerraad machtigt tot ondertekening De E.E.G.-ministerraad heeft gis teren de commissie gemachtigd de slotakkoorden voor het totstandko men van de Kennedy-ronde te teke- Tevoren heeft de raad nog in twee kwesties een beslissing moeten ne men. De eerste had betrekking op de moeilijkheden voor Denemarken en Frankrijk in verband met de Argen- gs. tijnse uitvoer van vlees; de tweede op de katoeninvoer. Besloten is dat de Gemeenschap de textielconcessies voor drie jaar zal verlengen. De ministers hebben eveneens ge sproken over een Italiaans voorstel met betrekking tot voedselhulp aan de landen die betrokken zijn bij het conflict in het Midden-Oosten, zulka vooruitlopende op hetgeen binnen de Kennedy-ronde aan die hulp zal wor den gedaan. Daarover zullen de per manente vertegenwoordigers nog eens van gedachten wisselen en daar na wordt het in de zitting van de raad van 10 en 11 Juli andermaal ter tafel gebracht. Hetzelfde zal gebeuren met het mandaat dat de Europese commis sie zal krijgen om onderhandelingen over een akkoord met Spanje te ope nen. Het is trouwens zo langzamer hand een vast agendapunt geworden. ADVERTENTIE V/er middelen in één tablet helpen snel en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarlne „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11