Hike Hail wood ijdt in Assen mar historische reeks records SPORT HVC naar eerste divisie Uiljonairszoon scoort hattrick wil je een stuk kaas uit het vuistje Chaotische nacht Newcombe brengt Taylor tot staan Intertoto let gulden letters WE GROTE ESILLUSIES Amersfoortse supporters dol van vreugde i Voorzitter KNGV WILHELMUS Gees KIELERWOCHE 3 5 Cijfers van Assen [DAG 20 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Samen in de krans: leermees ter Mike Hailwood en leerling Agostini. (Van een speciale verslaggever) Irainingstijden hadden het aangetoond: het was mogelijk. Maar zeker sport is het mogelijke lang niet altijd het bereikbare. Voor Mike wood bleek er echter in de 36ste editie van de Asser TT-races geen [liil tussen de theorie van de cijfers en de realiteit van de wedstrijd. Op Ise wijze zorgde de 27-j. Londenaar voor 'n serie records, die zijn weerga kent in de 42-jarige geschiedenis van het Nederlandse evenement tel- voor de wereldkampioenschappen motorrenners. Afvalrace Een afvalrace van de zijspannen besloot de zeer geslaagde Asser T.T. Het deels te oude en deels tot aan de rand van zijn mogelijkheden op gevoerde materieel was oorzaak van een strijd met wisselende kansen. Georg Auerbacher en Helmuth Fath behoorden tot de minder gelukkigen, die in leidende positie werden uitge schakeld. Ook in Assen bleek, dat Klaus Enders bij het zoeken van ex tra pk's het juiste midden heeft ge houden tussen snelheid en betrouw baarheid. Hij nam in de vierde ron de, nadat Fath was uitgevallen, de eerste plaats over en werd als win naar af gevlagd. Halverwege de race raakte de BMW van de Britten Dungworth en Niel Caddow voor de beruchte knie bocht van de baan. Caddow bleef ongedeerd, doch zfjn teamgenoot liep hersenschudding op. Hij werd voor observatie overgebracht naar het ziekenhuis. Voor het eerst sinds jaren hebben politie en brandweer urenland werk gehad om orde te scheppen in een uitzonderlij ke chaotische „Asser Nacht", die voorafgaat aan Nederlands grootste motorsportevenement. Een aanrijding in de binnen stad was na het middernachte lijk uur aanleiding voor de in cidenten. De opdringende toe: t houwers voldeden niet aan het politione- e verzoek achteruit te gaan. De \sser politie was daarna ge noodzaakt tot hardere maatre- Eén van de omstanders wierp vervolgens een agent een bier blikje uit voorzorg mochten vrijdagavond geen bier- en fris dranken in flessen worden ver kocht naar het hoofd .Spoe dig daarop was de chaos in het centrum van Drentes hoofdstad compleet. Vooral de passerende auto's moesten het ontgelden. De bereden politie voerde char ges op het trottoir uit teneinde ie orde te herstellen. Het ver keer werd omgeleid en ook de voetgangers werden zoveel mo gelijk uit het centrum geweerd. De onruststokers concentreer den zich vervolgens op de bre dere Torenlaan waar politie en brandweer opnieuw in actie moesten komen. Uit angst voor vernielingen sloten diverse ca féhouders hun zaken reeds kort na vier uur. Een tegenslag voor de velen, die naar Assen wa ren getrokken. Aangezien de Asser-nacht geen verplichte sluitingstijd voor horecabedrijven kent had den ze gehoopt de laatste moei lijke uren, die hen scheidden van het eerste startsignaal van de Dutch TT in een |;aféstoel te kunnen doorbrengen. Meer dan een koude zitplaats op een natte stoeprand zat er ditmaal voor hen niet in John Newcombe, de man, die Tom Okker op weg naar de kwartfinales van Wimbledon zal ontmoeten als beiden zover komen heeft in de fi nale van het toernooi van Queensclub de successenreeks van de Brit Roger Taylor tot staan gebracht. De Britse nummer één, die achtereenvolgens zegevierde over Drysdale, Okker en Davidson, verloor met 5-7, 3-6 na een partij, die twee uur lang was onder- broken wegens een hevige regenbui. Het was het zevende achtereenvol gende jaar, dat de Australiër deze generale repetitie voor Wimbledon i won en het was de eerste maal in 29 jaar, dat een Brit tot de finale door- drong. Na zijn overwinning vertelde j Newcombe, dat hij pijnstillende ta- I bietten had ingenomen, omdat hij I last had gehad van een stijve rech- terschouder. De titel in het dames enkelspel was voor de Amerikaanse Wightcup- I speelster Nancy Richey. Zij versloeg de 19-jarige Kerry Melville uit Aus tralië met 2-6, 6-2, 6-4. Voor de intertotocompetitie zijn zaterdag de volgende wedstrijden ge speeld: Go AheadGrenchen 31, Daring BrusselStraatsburg 00, FejjenoordLausanne 21, Sion GVAV 31, Lille OlympiqueBeer schot 01, LuganoSparta 20, RouenLierse SK 24, Bordeaux Wareghem 62. Groep 1 Lugano 2 2 4 5—1 Wareghem 4 2 2 4 5—7 Bordeaux 2 1 1 2 1—2 Sparta 4 1 3 2 4—5 Groep 2 Feyenoord 4 3 1 6 10—4 Daring Brussel 4 2 1 1 5 3—5 Strassbourg 2 1 1 1 1—3 Lausanne 2 2 1—3 Groep 3 Sion 2 2 4 4—1 Beerschot 4 1 2 'l 4 2—2 Olympique Lille 2 1 1 2 3—2 GVAV 4—2 2 2 3—7 Groep 4 Lierse SK 4 4 8 11—4 Go Ahead 4 2 2 4 9—5 FC Grenchen 2 2—6 Rouen 2 2 2—9 n TT, die waard is met gulden letters geboekstaafd te worden geschiedschrijvers van de nationale motorsport, zorgde Hail- foor een overvloed van records. Hij won zowel de kwartliter- als de races van de 250 cc-motoren en de halve liters. Een tie waartoe nog nooit een rijder vóór hem in staat is geweest, had de bescheiden Londenaar in alle drie klassen geen res- oor de ronde- en wedstrijdrecords. Toen de zon voor lange iwen zorgde en de rust eindelijk terugkeerde op het circuit in entse land kon worden vastgesteld, dat Hailwood nog slechts cord mist: dat van het hoogste aantal overwinningen in de Prijs van Nederland der KNMV. Evenals voor de Rhodesiër edman, werd voor de Brit in de loop der jaren het „God save een" negen maal gespeeld. Hailwood. die, ondanks de rust die hem uitging, in de ban van de triomf was, lachte wat toen chter de pits werd verteld, dat hij één record nog niet alleen naam heeft. „Mijn laatste race in Assen heb ik beslist nog ïreden", stelde hij simpel vast Idag 24 juni was een heel gro- het leven van de zeven wereldkampioen. Twee grote ies heeft de Brit in zijn suc- sportloopbaan gekend. De urstelling kwam voort uit een aan succes, nadat Hailwood had de motorfiets te ruilen renwagen. De andere was minder dan een vernedering, overgang van de succesvolle motorrenner van de Italiaan- Augusta renstal naar Honda, topcoureur-manager Jim één eis: de wereldtitel in de literklasse zou Hailwood aan loeten afstaan. Het was een arde, die „Mike the Bike" zijn van eertijds nooit heeft kun- j «geven. Viermaal achtereen ailwood op de vuurrode MV j wereldkampioenschap in de Ie klasse behaald. De 500 cc- beschouwde hij als zijn per eigendom. omstandigheden dat Red eem genadelijk toestond dat vrijbuiten in de lichtere schonk hem weinig bevredi- ironie van het lot wilde, dat od wèl wereldkampioen werd 150 en 350 cc-klasse, doch dat idman laat in het seizoen door werd uitgeschakeld. Hailwood toen voor de zware opgave de tend die Honda had opgelo- de strijd met zijn gewezen Giacomo Agostini op een MV in enkele races weg te De talentvolle Brit zag nog i wereldtitel binnen bereik te In de race die hem het kam- hap moest brengen weigerde de vier cilinder Honda voortij gt. Het prestige-duel tussen ster Hailwood en leerling of tussen de multi-mil- Soichiro Honda en graaf Do- Augusta was geëndigd in teanse triomf. moeilijk bestuurbare machine een grootmeester van de eerste orde is. Een snelle start bracht Agostini in eerste positie. Acht ronden lang volg de de Brit zijn grote tegenstander op amper een meter. Even gaf Halwood hem de illusie dat hjj teveel van zfjn Honda had gevraagd. Daarna sloeg de tacticus toe. Hy passeerde de Ita liaan, die de zege in ftet verschiet waande, en veroverde met grote pre cisie seconde na seconde. In die fase moet de wijzer van de toerentellen van Agostini's MV by herhaling de rode streep, die aangeeft dat de ge vaarlijke zone bereikt is, hebben overschreden. Het had geen zin. Pas in de slotfase, waarin alleen pech Hailwood de zege nog had kunnen ontnemen, liep de gierende 3 cilinder uit Italië luttele seconden in op de Brit. Meer Revanche 24ste juni heeft Hailwood circuit bij Assen, waarboven 'olken en zon ook al een ge schenen te leveren, zijn re- gekregen. In een duel, dat de toeschouwers van start tot fi- scft geboeid, toonde de topman "da aan, dat hij zelfs op een Die ene overwinning in de halve li ters betekende veel meer voor de Londenaar dan de triomfen, waar voor hij eerder in de 350 en 250 cc- klasse had gezorgd. Dat Hailwood die races met overmacht zou win nen stond immers vrywel bij voor baat vast. Aanmerkelijk belangrijker was het, dat Hailwood en Honda hun grote revanche zouden krijgen. De Asser TT 1967 is echter beslist niet alleen de TT van Hailwood, hoe groots zijn prestatie ook is, geworden. De verrichtigen van Phil Reed en Bill Ivy zullen in motorsportkringen stellig ook lang dankbaar onderwerp van gesprek blijven. Als favoriet gin gen de twee Yamaha's in de 125- cc-klasse van start. Dat wil zeggen, in theorie. Bij het op groen springen van het licht schenen de supersnelle motoren hun pk's te hebben verloren. Het ge hele veld passeerde de grote kans hebbers, die met een twintigtal se conden achterstand de race begon nen. De beide Britten maakten hun toptijden in de training spoedig waar. Na drie ronden was reeds aanslui ting met de leidende Suzuki's van Yoshimi Katayama en Stuart Gra ham bereikt. Katayama, die ln de spanningloze openingsrace geschie denis maakte door als eerste Japan ner een race op Assen te winnen, zag zijn kans. Tien ronden hield hij efchter maar stand tegen het geweld, dat de de jankende Yahama's van de Britten ontwikkelden. Het ver schil in topsnelheid —in de training was de Yahama van Read 1.7 se conde sneller geweest --was kenne- Het grote duel in de 500 cc. Voorop Agostini op MV, gevolgd door Hailwood die winnaar zou worden. lijk te groot. Eerst moest hij Phil Read laten passeren en enkele ron den later kwam de Japanner in der de positie door, waardoor Yahama zijn leidende positie in de strijd om het wereldkampioenschap in de 125- cc-klasse aanmerkelijk verstevigde. Stalonlers De race van de 500 cc-mctoren was duidelijk de wedstrijd - van- de stal- orders. Wereldkampioen Hans Georg Anscheidt was tot dusver verreweg de meest succesvolle rijder voor de Suzuki-renstal, die de lichtste klasse volledig beheerst. De mannen uit Tokio (begrepen dat hier de grote kans lag voor een wereldtitel voor de Japanse fabriek, behaald door een renner uit het land van de rij zende zon. Tot dusver werden slechts grote triomfen geboekt, dank zij de kunde van niet-Japanse coureurs. Het zal wel altijd een vraag blijven of moeilijkheden met de ontsteking er oorzaak van zijn geweest dat An scheidt halverwege de wedstrijd de pits opzocht ,of dat de Duitser eer der uit balorigheid over de opdracht die hij had gekregen stopte en de monteurs aan het werk zette. Over duidelijk is wel dat Anscheidt duide lijk een bekwamer renner is dan de schriele Japanner. Voor de mannen van Honda is dat uiteraard niet be langrijk. Zelfs dat Anscheidt door een overwinning de mogelijkheid had al in Assen zijn wereldtitel te pro longeren was dat niet. Hun tactiek er kennelijk op gericht dat het „gevecht" —zo men bij een derge lijke overmacht nog van een strijd kan spreken --pas in de slotrace op 14 oktober in Japan wordt beslist. I Waarbij het nauwelijks een voor spelling is, dat ook over twee weken in de Belgische Grand Prix Kata yama naar voren zal worden gescho ven. Een nieuwe overwinning van de Japanner maakt namelijk dat hij Door zondag met 40 in Kerkrade te winnen van Roda. JC is HVC naar de eerste divisie gepromoveerd. HVC eindigde in de beslissingscom petitie weliswaar gelijk met Veen- dam, maar het betere doelgemiddel- de ln de normale competitie leverde de Amersfoortse club promotie op. Roda JC was in de eerste helft van de wedstrijd, die bij een tempe ratuur van 32 graden celsius door 4500 toeschouwers werd bijgewoond, sterker dan HVC, maar tegen de verhouding in gaf Van Empelen de Amersfoorters een 01-voorsprong. In de 29ste minuut scoorde hij uit een voorzet van Temming. minuut verloor het de Westduitser Gnielka, die bij een botsing met HVC-doelman Heeres een schouders- ontwrichting opliep. In het verdere verloop moest Dik Fischer het veld ruimen en raakte bovendien nog Pheiffer geblesseerd. ADVERTENTIE VOEDZAAM MA*. Op de buitengewone vergadering j van het Kon. Ned. Gvmnastiekver- bond te Utrecht werd dhr J. D. de Jong uit Leeuwarden met algemene I stemmen benoemd tot voorzitter van deze op een na grootste sportbond van het land. Hij volgt in deze func- I tie de heer L. Hartman op, die op I medisch advies moest bedanken. Yoshimi Katayama's zege ln 1 de 50 cc-klasse bracht de orga- A nisatoren van de Asser TT in grote verlegenheid. caj De grammofoonplaat met het Japanse volkslied zo werd al- 1 'S thans gezegd bleek gebroken, f.odat Katayama het moest doen met het Wilhelmus, het- <5 ?een de Japanner echter weljjks deerde. Na een doorbraak vergrootte Tem ming in de 67ste minuut de voor sprong van HVC. De Amersfoortse supporters waren dol van vreugde en kwamen in groten getale het veld op. Scheidsrechter Aalbrechts zocht de kleedkamer op en liet pas na drie minuten de wedstrijd hervat ten. Temming bracht HVC in de 83ste minuut Roda JC was in middels tot negen man gereduceerd op 0—3 en twee minuten voor het einde maakte Ruitenbeek het vierde Amersfoortse doelpunt. De eindstand in de beslissingscompetitie luidt: HVC Veendam Roda JC 1 5—1 3—1 0—6 De doelgemiddelden van de drie clubs in de normale competitie wa ren: Roda JC 72—39. HVC 79—45. Veendam 7248. De Zweedse en de Duitse zeilers hebben by de 85ste „Kieler Woche" de hoofdprijzen in de vier Olympische klassen (Flying Dutchman, Finnen. Stars en Draken) onder zioh ver deeld. Voor Nederland was alleen de eindzege weggelegd in de 12 m2 Sharpyklasse, gewonnen door de Lei- denaar Guldemond, die al Jaren suc cessen behaalt bij dit grootste Duitse zeil-evenement. De Duitsers domi neerden bij de kleinere boottypen: Finnjollen (de Olympische kampioen Kuhweide) en Flying Dutchman (B. Beilken). De Zweden domineerden bij de Draken (Broberg) en Stars (Pet- terson). Guldemond won ook de laatste race by de Sharpies, vóór Van Veen (Ned.) en Sohns (W.-Dld.). Het eindklassement luidde: 1. Gul demond (Ned.) 0 pnt.2. Keitel (W.- Dld.) 19.7 3. Kuin (Ned.) 29.2; 4. Van Veen (Ned.) 35.0 pnt wmaaoA** De Nederlander Cees van Don gen op Honda in de 125 cc.race. Met een vijfde plaats leverde hij een fraaie prestatie. 50 cc (61.64 km)1. Katayama (Jap.) met Suzuki 32 min. 07.5 sec. 2. Nietto (Sp.) met Derbi 33.51.1. 3. Smith .Austr.) met Derbi 34.11.1. 4. Anscheidt (W.-Dld.) met Suzuki 34.43,7. 5. Toersen (Ned.) met Kreidler 36.11,0. Katayama maakte de snelste ronde in 3.50.9, wat een gemiddelde van 120,120 km per uur betekende. Stand wereldtitel: 1. Anscheidt (W.-Dld.) 21, 2. Katayama (Jap.) 22, 3. Graham (G-B). 125 cc (107.86 km) 1. Dead <G£) met Yamaha 47 min 25,2 sec, gem. 136,476 km u. 2. Ivy (GB) met Yamaha 47.31.7. 3. Graham (GB) met Suzuki 47,33.4. 4. Katayama j (Jap.) met Suzuki 47,34,0. Op één ronde 5. Van Dongen (Ned.) met i Honda. De snelste ronde werd gemaakt door Ivy met een tyd van 3 minu- ten 17,7 sec. (gem. 140.293 km per uur). Oude record van Hugh An- i derson (1965) met 3.19 0. Stand wereldtitel: 1. Read (GB) 28 punten. 2. Ivy <G-B) 22 punten.; 3- Katayama (Jap.) 19 punten. 250 cc (130.97 km»: 1. Hailwood; (GB) Honda 54.27.7 (gem. 144.294 km/u(, 2. Ivy (GB) Yamaha 54.57.0. 3. Brians (Ierl.) Honda 55.07.5, (op 1 ronde). 4. Woodman (GB) MZ, 5. Simmonds (GB) Kawasaki- Hailwood vestigde een nieuw ron derecord in 3.08.5 (gem. 147.140 m/h) Het oude record stond sedert 1964 op naam van de Rhodesier Redman met 3.13.7. Stand wereldtitel: 1. Read (GB) 26 punten. 2. Brians (Ierl.) 25 pun ten. 3. Hailwood (ng.) 20 punten. 350 cc: 1. Hailwood (G-B) Honda 105.19,8 (gem. 141.516 km/u). 2. Agostini (It.) MV 1.05.59.8. 3. Paso- lini (It.) Benelli 1.06.00.3. Op één ronde: 4. Stevens (G-B) Paton. 5. Rosner (O.-Dld) MZ. Snelste ronde: Agostini in 3.10,8 (gem. 145.366 km/u) nieuw record. Het oude record stond op naam van de Rhodesier Jim Redman in 3-13.7. Stand wereldtitel: 1. Hailwood (GB) 24 punten. 2. Agostini (It.) 18 p. 3. Pasolini (It.) 8 p, 500 cc (154.09 km). 1. Hailwood (G-B) met Honda 1.03.12,2 (gem. 146.240 km u) 2. Agostini (It.) met MV 1.03-18.5. Op een ronden: 3. Wil liams (GB) met Matchless. 4. Sho- rey (GB) met Norton. 5. Marszov- sky (Zwits.) met Matchless. Hailwood reed een snelste ronde in 3.05.4 gemiddeld 149.600 km/u, wat een nieuw record betekende. Het oude stond met 3.06 7 0p zijn Stand wereldtitel: 1. Hailwood (GB) en Peter Williams (GB) beiden 16 punten. 3. Agostini (It) 14 punten. zyspanklasse <107.86 km) 1. En ders en Engelhardt (W.-Dld.) met BMW 50.31.6. (128.085 km/u) 2. Schauzo en Schneider W.-Dld met BMW 50.35.7, 3. Harris en Thornton (GB) BMW 50.44.4. 4. Wakefield en Milton (GB) met BMW 50.55.7. 5. Attenberger en Schillinger (W.-Dld.) met BMW 52.30.2. De snelste ronde: Enders 3.33 6 (129.849 km, h), hetgeen een verbe tering betekent van het ronderecord dat sinds vorig jaar op naam stond van de Zwitser Scheidegger met 3-35.0. Stand wereldtitel: Enders 36 punten. 2. Schauzu 27 pnt. 3. Auerbacher (W.-Dld.) 17 punten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7