Roei-revanche in Duisburg SPORT Dokterscup naar Katwijk „Droom''' tijden in Duisburg Ook dames winnen j AFSCHEID VAN j I BASWALLAARD NEDERLANDSE HEREN VERLOREN IN INTERLAND TEGEN WEST-DUITSLAND SLECHTS EEN NUMMER Kranig Lisse in derde verlenging Quick-Boys en Noordwijk kwamen niet aan doelpunten toe PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 26 JUNI 1967 (Van een speciale veslaggever) Jan Wienese vond het maar erg vreemd. „Een baanrecord" luidde de vraag, waarop de gespierde Amsterdamse skiffeur geen ant woord verwachtte. „Als ik dat had geweten was ik de laatste twee- honderd meter nog doorgegaan Het was niet zomaar een baanre- i cord waarvoor de sculler van de Amstel zorgde in de vyfstigste in ternationale Wedauregatta van Duisburg, het was een recordver betering van maar liefst een klei ne zestien seconden. Als eerste Ne derlandse skiffeur bleef de natio nale kampioen beneden de zeven minutengrens: 6-58.86. Cricketuitslagen lste klasse A: VRA—VOC: draw (VOC 142, VRA 96 voor 7, gestaakt) Quick—HBS: draw (Quick 200 voor 5, gesl., HBS 37 voor 1, gestaakt'; RW—HBSgew. door HBS met 5 wickets (RW 180 voor 9. gesl., HB9 182 5); RW—Bloemendaalgew. Jan Wienese De zondag van de tweedaagse wed strijden in het sombere Roergebied was trouwens helemaal een dag van onwezenlijk scherpe records. Een kleine drie kwartier lang wa ren de omstandigheden ideaal voor het maken van uitzonderlijk goede tijden. De roeiers hadden de wind, die het water nog juist niet onrus tig maakte, precies in de rug. Het sprekendst was wel de pres tatie van Karl Adam's „Deutsch- land Achter". Er kwam 5 min 44,43 sec. 12 sec. beneden het re cord van de Vesper Boatclub uit Philadelphia op de klokken. Een tijd, die tijdens officiële wedstrij den op stilstaand .water nog nim mer is geregistreerd. Waarbij nog komt dat de wedstrijdbaan van Wedau zeker niet als een snel roeiwater bekend staat. De Nereus acht. die de ploeg van Karl Adam opjaagde, maakte am per minder indruk. De formatie van Sjoerd Wartena liet de klok ken op 5.47.34 stilstaan. Een tijd, die enkele uren eerder voor onmo gelijk zou zijn gehouden. Zelfs wan neer men, gezien de omstandighe den, de uitslag met de nodige re serve beziet, geeft het resultaat hoop voor de toekomst. „Steeds nog heb ik met invallers moeten roeien", stelde coach Wartena uit drukkelijk vast, „pas na de natio nale kampioenschappen heb ik de vaste combinatie. En dan zal er een paar maanden hard moeten worden gewerkt. Vonr een deel moeten deze unieke tijden, die volgens kenners vele ja ren moeten stand houden, natuur lijk worden toegeschreven aan de ideale weersomstandigheden. Even zeker is. dat slechts roeiers van klasse records op een dergelijke wijze kunnen verbrijzelen. Teke nend is bijvoorbeeld dat de dames- ploegen. die onder dezelfde om standigheden op het water kwamen, de beste tijden ooit op de Wedau- baan vastgelegd konden benaderen tot op enkele seconden. Jan Wienese vernietigde In zijn re cordrace alle illusies van Euro pees kampioen Jochen Meissner. De Duitser hoopte na zijn neder laag in de Iandenwedstrjjd op een revanche. Slechts even heeft de Mannheimer kunnen denken dat hy daarin zou slagen. By het 1750 m merkteken liep Meissner op zijn rivaal in. Wienese herstelde echt- ter met een knappe tussensprint het verschil en ook Harrie Droog toonde zich daarna de sterkste in het duel met de Europese kam pioen. Opmerkelijk was bü de race van de scullers dat maar liefst vüf van de zes skiffeurs ruimschoots beneden het baanrecord bleven. Slechts de Duitser Edgar Heidom slaagde daarin niet. He' scheelde echter maar fracties van seconden. De wedstryd voor de gestuurde twee- en toonde aan dat wereldkampioen Van Nes in Suselbeek een waardig partner heeft gekregen. De Laga twee zegevierde met vele lengten voorsprong. Ook hier moest het baanrecord eraan geloven. Daar de weersomstandigheden aanmer kelijk minder gunstig waren gewor den. werd het slechts een halve seconde scherper gesteld: 7.17.93. Eén troost hadden de Duitsers, voor wie deze tweedaagse wedstrüden sportief een grote teleurstelling zijn geworden. Het slotnummer van de vier zonder stuurman leverde een zege op voor een Westduits equipe- Vier roeiers van de Passauer Acht, die daags tevoren de tweede plaats ln de landenwedstryd aan Nereus hadden moeten laten, zorgden voor een gevecht dat in de laatste ha len werd beslist. Nereus en de on gestuurd roeiende Varsitywinnaar Triton schenen de race volkomen te beheersen. In de tweede kilome ter kwamen de Duitsers echter plotseling onweerstaanbaar opzet ten. De Utrechters werden het eerste slachtoffer- Boord aan boord roeiden Nereus en de Passauer RV de laatste honderden meters. Met amper waarneembaar verschil ging de Duitse vier tot vreugde van de toeschouwers als winnaar over de streep. Voor de officials van het Deutsche Ruderverband zal die zwaar be vochte zege echter weinig meer dan een troostprijs zijn geweest. (Van een speciale verslaggever) De sterke Nereus-acht maakte in de tweede roei-interland tegen Duitsland slechts één fout. De mannen van Sjoerd War tena hadden in het hoog genoteerde slotnummer op de Wedau- baan van Duisburg slechts oog voor de ploeg uit Passau. Aan een strijd met een kans op succes tegen de befaamde Deutsch- land-achter geloofden zij niet. Toen de Passauer RV op 250 me ter voor de finish moest buigen voor het geweld, dat de Am sterdamse studenten ontwikkelden, lag de formatie van Karl Adams, die vier man telde van de acht, die in Bied wereldkam pioen werd, slechts een kleine halve lengte voor. Te laat begre pen de Nederlanders dat Adams nieuwe creatie momenteel minder sterk dan de achten die de „roeiprofessor" uit Ratzeburg in de laatste jaren formeerde op de 1750 meterlijn nog niet in gewonnen positie lag. De geroutineerde Duitsers hadden meer oog voor de realiteit. Zij verhoogden het tempo en ver- groottten hun voorsprong tot een kleine lengte. Jochen Meissner twee jaar gele den op dezelfde Wedau-baan door tienduizenden fanatieke toeschouwers op indrukwekkende wijze naar een Europese titel toegeschreeuwd zyn supporters. De man uit Mannheim was niet alleen tegen Jan Wienese kansloos, hij zag ook geen gelegen heid Harry Droog achter zich te houden. Met een tafje eiste de Delftenaar de tweede plaats voor zich Het was overigens de enige ne derlaag van de nationale herenequi pe in deze West-Duitsland-Neder- land-wedstrüd. Overtuigend werd by drukkende hitte met 47 >4-32V2 revan che genomen voor de nederlaag, vo rig jaar op de Bosbaan geleden. De dames die in 1966 in Amster dam tot een onbeslist kwamen deelden in de triomf. Ook de dames- eqiupe zegevierde met ruim verschil. De duels van de skifs, dubbel-tweeën en dubbelvleren op Duits verzoek werd in deze landenwedstrüd by de dames niet in zware boordnummers geroeid leverden Nederland 21 Vi diging goed bleek. Prognoses Overigens moet men deze zeer ver diende zege niet al te veel zien ais uitgangspunt voor verregaande prog nose voor de komende belangrijke wedstrijden op de Rotsee van Luzern en de Pluropese kampioenschappen in Vichy. West-Duitsland heeft de laatste ;aren zijn hegemonie bij het herenroeier moeten afstaan. De ploigen zijn aanmerkelijk minder sterk dan de equipes, die het Deut sche Ruder Verband in het nabije verleden een kleine schat aan goud, zilver en brons brachten. Naast de nieuw geformeerde Duitschlana- Achter bezitten onze oosterburen wei nig ploegen, die in de komende strijd om de Europese titels voor her stel van prestige kunnen zorgen. Een winstpunt is stellig wel, dat Nederland zijn overwinning dankte aan eerste plaatsen in zes van de zeven herennummers en dat niet moeizaam vergaarde punten door tweede en derde plaatsen en een enkele zege oorzaak waren van de Nederlandse zege. Ook de wijze waarop de meeste Nederlandse top- equipes hun tegenstanders terugwe zen, geeft reden tot een gematigd optimisme. Minder dan een lengte bedroeg het verschil tussen de win naars en verliezers nooit. Groots was de wijze waarop wereldkampioen Van Nes met zijn nieuwe partner Suselbeek de wedstrijd vannde ge stuurde tweeën won. De voorsprong van de Lage-equipe was nauwelijks in lengten uit te drukken. Ook bij de twee zonder stuurman stond een zege van Laga al lang vast voor de finish was bereikt. Een nieuwe teleurstelling bezorgde op. Goed werk ook leverde Varsitywin naar Triton bij de gestuurde vieren en de Kloosterman Vier in het onge stuurde nummer. Pas na de sterk be zette Rotsee regatta voor de gro te roeilanden de generale voor de Europese kampioenschappen zal men echter de triomfen van Duis burg op hun juiste waarde kunnen beoordelen. Uitslagen «dld.) 7.27,92.. 4 Haase (Did Twee zonder stuurman: 1. Van der Graaf/Van der Graaf/Van der Graaf (Ned.) 7.22,33., 2. Engelhardt/Scoen- berg (Did.) 7.29.31., 3. Dohrendorf/ Goetschmann (Did.) 7.31.61., 4. Dijk /Willemse (Ned.) 7.36,76. Vier met stuurman: 1. Triton 6.44,37., 2. Renngemeinschaft Bre- menemden (Did.) 6.46,36., 3. Renn gemeinschaft Worms Darmstadt (Did.) 6.50,50., 4. Njord 6.57.41. Dubbel - twee: 1. Logger - Stok vis 6.47,71., 2. Mewes Froehlich (Did.) 6.50.61., 3. Zimmer Martin (Did.) 6.55,27., 4. Van den Hoog Onder water 6.59,09. Achten: 1. Deutschland Achter 5.57,92.. 2. Nereus 5.59.98.. 3. Pas sauer RV (Did.) 6.02.16. 4. Nereus 2 6.13,71. Twee met stuurman: 1. Van der Nes-Suselbeek 7.26,36.. 2. Berger Ott. (Did.) 7.39.10.. 3. Van der Want/ Lambrecht 7.41.76.. 4. Hartung Hie- singer (Did.) 7.43.03. Vier zonder stuurman: 1. Nereus 6.31.00., 2. Alemannia Hamburg (Did.) 6.33,52., 3. Aegir 6.34.76.. 4. Bremer RV (Did.) 6.41.02. Dubbeltwee: 1. Bumstein Pla- gemann (Did.) 3.38.76.. 2. Arbouw Hecht 3.39.29., 3. Kohlhass Lautz 3.53.20. SKIF: 1. Toos van de Ende 4.05,25.. 2. Truus Bauer 4.05,63., 3. Gutz (Did.) 4.08,36., 4. Roick (Did.) 4.18.50. Dubbelvier1. Argo 3.37,62.. 2. Nereus 3.40,37; 3. Renngemeinschaft Kiel (Did.) 3.46.94. 4. Blau-Weis Worms (Did.) 3.51.P5. lste klasse B: HCC II—Hermes DVS: draw (HCC 199 voor 5, gesl HDVS 3 voor 7; Quick N.-RW II: gew. door Quiok met 1 wicket (Quick 149 voor 9, gesl., RW 148)Excelsior —SCHC: gew. door SCHC met 3 wickets (Excelsior 75, SCHC 77 voor 7). 4de klasse D: HDS IIAjax III: gew. door Ajax met 107 runs (Ajax 170. HDS 63). Ajax 3 blijft ongeslagen Ook deze week werd de zegereeks van Ajax III niet onderbroken, ter wijl alleen de regen in staat bleek haar een inningsoverwinning te ont houden. Na verloren toss werd Ajax naar de wickets gestuurd, alwaar een totaal werd opgebouwd van 170 runs all out. De Ajax-aanval zette de 10 HDS-ers daarna in 1 uur en 3 kwar tier voor 68 runs aan de kant, waar na de regen het verder spelen ver hinderde en HDS een inningsneder laag ontliep. Vorens waren spoorloos't Finale dislriclsbeker Lisse heeft zich in Rotterdam een wijzigd, wist Hans Hoogkamer met echte cupfighter getoond door slechtseen harde schuiver het eerste doel- met 3—2 na een derde verlenging punt voor de bezoekers te scoren, van de nieuwe eerste klasser De Mus- Aangemoedigd door een groot contin- schen te verliezen. De ploegen werk-gent supporters, zette Lisse alles op ten in de eerste helft zeer hard en 1 de aanval. Maar de Musschen-defen- er ontspon zich een volkomen gelijk-Sie wist van geen wijken tot 8 waardige stryd. Zowel de Musschen minuten voor tijd. Toen bracht Ou- als Lisse kregen enkele goede sco- j develdhuis na een hevige doelworste- ringskansen. De fraaiste kreeg even-üng de partyen op gelijke voet: (2— 2). Eerst in de derde verlenging werd -speler Van Gerven, hy miste alleen voor de keeper. Aan de andere kant stelde de actieve mid- voor Van der Most met een fraaie koubal doelman Lefeber op de proef, maar op wonderbaarlijke wijze ver werkte de Lisser-goalie de bal tot de strijd beslist. De Musschen-links- buiten Roodhart wist na een doelwor- steling zijn ploeg de overwinning te bezorgden. wiiici. De voorzitter van District West II, 1 de heer G. Been. reikte na afloop de De sensatie kwam in de tweede bekers uit. helft, waarin beide ploegen fel op de aanval speelden. Na tien minuten moest Lefeber voor een harde schui ver van v. d. Most zwichten. En toen kort hierna de Rotterdammers hun voorsprong tot 20 vergrootten, leek de strijd beslist. Maar de oranjezwar- ten, die wat ongelukkig hun achter stand vergroot zagen, achterspeler Baak veranderde een schot van rechtsbuiten Van der Driel van rich ting, gaven zich nog niet gewonnen. Nadat Lisse haar opstelling had ge- Felicitaties voor Nereus' onge stuurde „Kloosterman"-vier,, v.l. n.r. Kloosterman, Nieke, Van der Griek en Bakker. Anquetil geen achtervolger Jacques Anquetil's greep naar een wereldtitel. die de bekroning moet vormen van zijn flonkerende wie- lercarrière, lykt wederom tot misluk ken gedoemd. „Monsieur chrono", die op de weg al diverse malen naast de felbegeerde regenboogtrui greep, heeft in het Pare des Princes in Pa rijs moeten ervaren, dat hy er als achtervolger nog niet is. Anquetil was In de finale van het Franse achtervolgingskampioenschap voor profs de mindere van Charly Gross- kost. die over de 5 kilometer een tijd van 6.06.4 voor zich af liet drukken. De vijfvoudige Tour de France-win- naar kwam niet verder dan 6.07.8 en zal op de komende wereldkam pioenschappen in Amsterdam heel wat sneller moeten gaan om in de herfst van zyn wielerloopbaan als nog een wereldtitel te veroveren. ADO speelt 0-0 tegen Aberdeen De Haagse eredivisieclub ADO heeft zondag 111 San Francisco met 0—0 geiyk gespeeld tegen het Schotse Aberdeen in de competitie van de United States Soccer Association. Een treffer van Aberdeen in de laat ste minuut werd wegens buitenspel afgekeurd. Slechts 4.657 toeschouwers zagen de wedstrijd tussen ADO, dat speelt onder de naam van Francisco Gales, en Aberdeen, dat uitkomt on- j der de naam van Washington Whips, j ADO sta.t na acht wedstrijden in de westelijke groep achter Wolver-1 hampton op de tweede plaats. In Cleveland moest de politie ei aan te pas komen om zeven minuten voor het eindsignaal een kluwen vechtende spelers van elkaar te scheiden in de ontmoeting tussen het Uruguese Cerro (New York Sky- liners) en Stoke City (Cleveland). Cerro won de wedstrijd met 21. (Van onze correspondent Het is vissend Deventer niet gelukt. Bijna 5000 deelnemers aan het visconcours, waar van de opbrengst ten goede zal komen aan het jubileren de Rode Kruis, hebben ruim 2 weken tevergeefs in de De. venter stadsgracht naar 500 genummerde vorens gehen geld. Het organisatiecomité, dat de laatste dagen bange vermoedens had, schakelde te elfder ure bioloog Blok van de visserij-inspectie in. Diens onderzoek was zaterdagoch tend de genadeslag voor de organisatoren. Een dertigtal vorens is in de loop van de viscompetitie dood boven ko men drijven, de overige 470 zijn spoorloos verdwenen. De gissingen omtrent de oorzaak varieren van ,&e zijn door de grotere vissen opge vreten" tót „ze zijn dood ge gaan omdat ze in vreemd wa ter zijn uitgezet". De heer W. J. Siedenburg. secretaris van de Deventer hengelsportverenigingvindt het een onbegrijpelijke zaak. Het comité zit nu opge scheept met een fraaie prij. zenverzameling waarvan een personenauto het pronkstuk van vandaag 1 De dag waarop Quick-Boys de Dokterscup veroverde was ook de dag van het afscheid van trainer Bas Wallaard. De rusti ge, vriendelyke en sympathieke Leidenaar heeft zijn club in de ."inalewedstryd tegen Noordwyk voor het laatst begeleid. Hy br<!'ht haar naar drie nationale kampioenschappen (voor het laatst in 1962) en een groot aantal afdelingskam pioenschappen. Hy heeft ze allemaal meege maakt, de oude vedetten van weleer: een Leen Schaap, Jaap de Best. Henk Yis, Maart Ver does, Dick Zuyderduin, Gerrit Zandbergen, Pim Nieuwenhui- sen en een Arie v. d. Oever. En uit een recentere tyd: Kees v. d. Plas. Floor v. Duyn en Peter Fiool. Voor hem luidt nu de af- scheidsklok en dat zal hem wel even pyn doen. Maar laten wij tan het spreekwoord denken: „Old soldiers never die" oude joldaten sterven nooit, maar le ren voort in de harten van die genen, die hen gekend, meege- naakt en bewonderd hebben. Bas Wallaard heeft de evolu tie van het voetbal meegemaakt, Ie overgang van het stopper- (Van 1 verslaggevers) BAS WALLARD (Foto LD/Holvast) ipilsysteem naar het 4-2-4 .Een ryftien jaar geleden stond Quick Boys op een eenzame top ln het zaterdagvoetbal. Door de ontwikkeling in het voetbal is die top breder geworden. Maar door die evolutie heen heeft Quick Boys zich weten te hand haven en dat is niet in het minst de verdienste van Bas Wallaard geweest. In een spannende, maar jammer genoeg doelpuntloze finale op het zonovergoten Rynsburgse Boys-ter rein. Is Quick Boys er in geslaagd, dank zy een beter doelgemiddelde, de Dokterscup te veroveren op Noord wyk. De pupillen van Bas Wallaard heb- j ben hun trainer bij diens laatste wed- j strijd voor Quick Boys niet teleur I willen stellen en de naar schatting 4000 toeschouwers zagen een aantrek kelijke wedstryd, waarin de beide middenlinies en vooral ook de achter hoedes domineerden. Maar de afwer king van de breed opgezette aanval len ontbrak, zowel bij Quick Boys als bij Noordwijk. Noordwyk startte de wedstryd met een groot offensief, het- j geen resulteerde in een schot van de 1 voet van Kees Maryt, dat net naast j ging. De achterhoede van de Katwy- kers hield echter het hoofd koel en met goed voetbal vanuit de verdedi ging werd getracht de Noordwyk-de- fensie te ontregelen. De Katwykers gingen het spel beheersen en de druk op het doel van Noordwyk werd ster- j ker. Maar de Quick Boys-voorwaart- j sen waren niet in staat te doelpunten, behalve een afgekeurd buitenspeldoel- punt van K. Klinkenberg. In de 38ste minuut moest doelman G. Vooys in actie komen na een kei hard schot van Jan v.d. Lippe, maar evenals aan de andere kant zyn col lega Jaap v.d. Niet, stak hy in grote vorm. Na de hervatting overrompelde Quick Boys Noordwyk met een serie aanvallen, maar ook nu liet de af werking te wensen. Klinkenberg schoot net naast, dezelfde Klinken berg kopte tegen de kruising van paal en lat, Leo Pluimgraaff schoot hoog over, Cor van Duyvenbode faal de alleen voor doelman v.d. Niet. Al leen Jan v.d. Lippe zorgde nog voor wat Noordwyk-gevaar. Zyn schot be landde na een fraaie solo-actie naast de paal. In de 25ste minuut maakte Quick Boys toch een doelpunt, n Leo Pluimgraaff bleek de bal met de hand te hebben meegenomen, vyf minuten voor het einde kwam Cor van Duyvenbode alleen voor doelman v.d. Niet, maar diens in een reflex uitgestoken been voorkwam een ze ker doelpunt. In de stand kwam geen wyziging meer en de zichtbaar verheugde Kat wykers mochten na afloop uit de han den van de Rynsburgse dokter v.d. Laan de cup in ontvangst nemen.Het felbegeerde kleinood is terecht geko men by de club, die het verdiende, want over het geheel genomen was Dr. E. E. v. d. Laan uit Rijns burg overhandt de „Dokterscup" aan Quick Boys' aanvoerder (Foto LD/Holvast) Quick Boys sterker, hetgeen biykt uit de cornerverhouding van 8-3 voor en 6-1 na de rust. Scheidsrechter Aarts, die een abonnement schynt te hebben op Dokterscupwedstryden, hield de teugels in deze soms harde, maar niet onsportieve wedstryd, goed strak.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6