Burgemeester Thomassen zal klassieke Edisons uitreiken Bergs opera „Lulu" in het Holland Festival Televisie reclame duurder OP 6 OKTOBER: Sterk spel in een verzwakkend werk IfAANDAG 26 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Mevrouw Annie M. G. Schmidt heeft een succesvolle musicalteksi gescheven in een taalgebied, waar de musical nog niet tot de tradi tie behoort. Haar voorbeeld heeft het vertrouwen hersteld op een moment, dat er ernstige twijfel bestond aan het bestaansrecht van de musicals in Nederland". Op grond van deze motivering besloten drie dit seizoen afgestu deerden aan de Academie voor Kleinkunst in de hoofdstad het beeldje, dat aan de beste hunner zou worden uitgereikt aan de schrijfster van „Heerlijk duurt het langst" aan te bieden. Op de foto mevrouw Schmidt omringd door de drie afgestudeer den Annelies Kahman, George Hulshof (links) en Frank San ders, die op deze feestelijke bij eenkomst tevens hun getuig- schrift ontvingen. j (Van onze Haagse correspondent) De televisiereclame wordt met in gang van 1 januari 1968 gemiddeld tien procent duurder. Reclame op het tweede net wordt vanwege de kijk dichtheid iets goedkoper dan op het eerste. Ook wordt het aanprijzen van alcoholhoudende dranken zij het met enkele restricties toegestaan. De Stichting Ether Reclame (STER) in Hilversum heeft verder tien minu ten meer zendtijd per week op het eerste net gekregen. De opbrengst van de t.v.-reclame zal in 1968 door deze maatregelen ongeveer f75 mil joen bedragen. Voor dit jaar rekent men op ruim f50 miljoen. De ver verbodsbepaling voor t.v.-medewer- kers, tenslotte, is verzacht. Voortaan mogen alleen vaste medewerkers niet meedoen aan reclamespots. Hulp van V.S. aan Egypte geannuleerd De Ver. Staten hebben hun pro gramma's voor technische bijstand aan Egypte jaarlijks iets minder dan één miljoen dollar belopende vervallen verklaard. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft voorts meegedeeld, dat Amerika voortgaat met de economische hulp aan de landen in het Midden Oosten, die hun diplomatieke betrekkingen met de V.S. gehandhaafd hebben en dat het voedsel blijft sturen aan andere delen van dat gebied. De Westduitse minister voor Ont wikkelingshulp Wischnewski is met een vrachtvliegtuig met 30 ton voed sel aan boord in Jordanië aangeko men, waar hij besprekingen gaat voeren met Arabische politici. De so cialistische minister heeft vele vrien den in de Arabische wereld, vooral in Algiers. De koren A. B.. en Z. van „De Lenteklokjes uit Alphen aan den Rijn hebben op een concours in Go- rinohem drie eerste prijzen gewon nen. Dirigent Dirk van Vliet kreeg de dirigentenprijs. Zondagavond, 2 Juli, is het koor om half acht te beluiste ren in een NCRV-uitzending. Adelaide Milton de Groot - 91 - overleden Adelaide Milton de Groot, wier verzameling van schilderijen uit de 19de- en 20ste eeuw is uitgeleend aan het Metropolitan Museum of Art, is vrijdag op 91-jarige leeftijd in New York overleden. Zij is geboren te Newyork City en was de dochter van een reder in het handelsverkeer met China. Op jeugdige leeftijd is zij met haar familie naar Nice in Frankrijk ver trokken. Zij heeft ongeveer 40 jaar buiten de VS gewoond. Zij richtte een studio in op de lin keroever van de Seine. Tot haar verzameling van 150 doe ken behoren Picasso's, Braques, Pas- cins, Modigliani's, Courbets, Soutines •n Utrillo's. Grotonderzoekers omgekomen Zes Britse amateur-grotonderzoe kers zijn zondag om het leven geko men toen in een grot bij Grassington in Yorkshire het water door zware onweders plotseling was gaan stijgen. De groep bestond uit tien studenten van de universiteit te Leeds, die za terdag de grot, een doólhof van gan gen van verscheidene kilometers leng te, waren binnengegaan. Vier van hen kwamen zaterdagavond de grot weer uit en sloegen alarm, toen hun ka meraden niet terugkeerden. Zondag avond vond men de lijken van de zes andere grotonderzoekers. „Monteurs" stalen Zestien klassieke Edisons zullen op 6 oktober in Rotterdam u'/jereikt worden. De jury, bestaande uit de heren L. Hane- kroot, R. N. Degens, D. S. van der Meer, J. Schrier en W. F. Strietman hebben de Edisons verdeeld ovxer negen categorieën. In de afdeling concert- en instrn- mentale solomuziek met orkest ko men de Edisons terecht bij August Wenzinger, vanwege zijn directie van Handels complete orgelconcerten. Een andere Edison gaat naar Vla dimir Ashkenazy vanwege Mozarts pianoconcerten nr. 9 en nr. 8 en voor het Rondo K.V. 386. Bovendien krijgt Ashkenazy een eervolle vermelding voor de sonates en de walsen van Schubert. In de tweede categorie, die voor de symfonische muziek, zijn de prijzen toegekend aan dirigent Otto Klem per er, voor zijn directie van Mahlers „Das lied von der Erde". Bovendien heeft Klemperer een eervolle vermel ding gekregen voor de „Missa Solem- nis" van Beethoven. De derde categorie, muziek voor kamerorkest, laat als prijswinnaar zien dirigent Jean Francois Paillard. Onder zijn leiding Is opgenomen een symfonie van Honneger, „Symfoniet- ta van Roussel" en een werk van Schmitt. Paillard krijgt tevens een eervolle vermelding voor de Con- certi Grossi van Handel. In de vierde categorie, die van de kamermuziek, gaan de prijzen naar Kees Otten voor de uitvoering van de „Anthology of early music" (1350 1475). De tweede Edison in deze af deling gaat naar „I musici" vanwege him uitvoering van de Brandenburg- se concerten van Bach. In de vijfde afdeling, die voor de solo-recitals instrumentaal, gaan de prijzen naar Wilhelm Kempff. voor de complete piano-sonates van Beet- paspoorten De Britse veiligheidsdiensten en Scotland Yard zijn een grootscheeps onderzoek begonnen naar een ver moedelijk lek in de veiligheidsmaat regelen op het paspoortenbureau in Londen. Het onderzoek begon nadat drie mannen, zich voordoende als tele- foonpionteurs, drie dageij lang ge werkt hadden in. het kantoor voor paspoorten, een afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zeven blanco paspoorten zijn uit het bureau verdwenen en aan de kasten met geheime documenten is geknoeid. De vrees bestaat, schrijft de Sunday Mirror, dat monteurs in dienst van een buitenlandse mogend heid stonden. Aangenomen wordt dat zich in de kasten, die waren ver schoven, gegevens bevonden over Britse diplomaten die in het buiten land dienst doen. Dertigste Snip- en Snap-revue Op vrijdag 14 juli zal in het Grand Theatre Gooiland in Hilversum de première plaatshebben van René Sleeswijks 30ste Snip en Snap Re vue, getiteld „Proficiat". Aan deze jubileumproduktie wer ken mee Mieke Bos, Willy Walden, Piet Muyselaar, Aase Rasmussen. Diana Floodgate, Lily Kok, The Glan ders. Donald Jones en Louise Du- see. George Garden verzorgde weder om de dansen en ensembles voor The Garden Singers en Dancers die voor namelijk uit Nederlands talent zijn samengesteld. De muzikale leiding is in handen van Co v. d. Heide Wijma. Wim Bijmoer tekende de decors, de Engelsman Anthony Holland maakte de kostuum-ontwerpen. hoven en naai- de Nederlandse orga nist Willem Talsma voor een orgel recital dat onlangs van hem is op genomen in de Bonefatiuskerk in Medemblik. In de afdeling opera wordt Edison toegekend aan Bernstein voor Verdi's Talstaff', aan Karl Böhm voor Wagners 'Tristan und Isolde' en aan Georg Solti voor Wagners 'Die Wallküre". In de afdeling koormuziek zullen Edisons uitgereikt worden aan Hen- dryk Czyz vanwege zijn uitvoering van de Luk as Passion van Pende- recki. Voorts is een Edison toege kend aan Colin Davis voor de uit voering van de Messias van Handel. Hedendaagse muziek De hedendaagse muziek is bekroond door toekenning van een Edison aan producer dr. Wemer Goldschmidt, voor de serie „Studio-Reihe neuer Musik". Henk van Ulsen heeft in de afdeling gesproken woord een Edison toegekend gekregen van wege het .Dagboek van een gek" van Gegolj. Zonder categorievermelding heeft producer Gare in een Edison gekre gen voor de serie ..Collection cha teaux et cathedrales". Op 6 oktober zullen de klassieke Edisons in de Rotterdamse Doelen worden uitgereikt. Burgemeester Tho massen heeft zich in principe bereid verklaard de Edisons te overhandi gen. De datum van het populaire Grand Gala du Disque is voorlopig vastgesteld op februari of maart van bet volgend jaar. (Van onze kunstredactie) Dat Alban Bergs opera „Lulu" niet de sterke werking heeft van zijn eerder geschreven opera „Wozzeck" hebben wij zater dagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg in het kader van 't Holland Festival kunnen waarnemen. „Wozzeck" met de gedupeerde soldaat is een sociale opera en „Lulu" als gedupeer de prostituée is een moralistische opera naar de anti-burgerlijke les van de toneelschrijver Franz Wedekind. Een i uit Bergs opera Lulu. bak opgeroepen, dat men er niet uit komt. Nog steeds niet sinds de pre mière in 1937 te Zürich, toen de cri tici spraken over een onontwarbare partituut. Zo erg is het nu wel niet meer, omdat we in de afgelopen 30 jaar wel enige vaardigheid hebben verworven om via 12-toon-systeem- groeperingen het een en ander in ons op te nemen. Maar of daarmede de werking van een „Leitmotiv" kon worden bereikt, konden we bij deze opvoering ook niet geheel Drie Italianen door terreurdaden gedood Dit weekeind* zijn drie Italiaanse soldaten gedood door landmijnen, die vermoedelijk gelegd zijn door pro- Oostenrijkse terroristen in Alto Adige (Zuid-Tirol). Een vierde werd ernstig gewond en verloor zijn gezichtsver mogen. De münen waren gelegd op Italiaanse grond op slechts enkele meters van de grens met Oostenrijk j In de betrokken streek zijn terro risten al jarenlang actief; zij willen deze provincie weer aan Oostenrijk I toegewezen zien. Vorige zomer kwa men zes Italiaanse grenswachters door bomaanslagen om het leven Het pleit voor Alban Bergs muzi kaliteit dat hij met de „Wozzeck" beter uit de weg van zijn creativiteit kon, dan met „Lulu". De beide to neelwerken „Der Erdgeist" en „Die Biichse der Pandora" daterend rond de jongste eeuwwisseling zijn nu erkende toneeldraken geworden. Daaronder hebben we zaterdag avond geleden, wellicht evenzeer als Alban Berg, toen hij deze als opera bewerkte en niet tot de voltooiing kon komen. Er is nu wel een pan tomime gemaakt van de fiks gecou peerde overgebleven partituur, maar geloofwaardiger is het gehele drama r niet door geworden. Lulu een uit de goot opgeraapte mooie vrouw en vertroeteld dooreen menslievende, maar overigens zeer amoureus afgestemde chef-redacteur, dr. Schön, heeft er slechts In be trekkelijke zin plezier van beleefd. Want uit de doos van deze Pandora kwam zo het een en ander: In alle scènes vallen doden, hetzij door hals afsnijding, dan wel door beroerten of simpele kogels, maar ook via een lustmoord, waaraan Lulu ten leste ten onder ging. Waarom dit allemaal moest, dienen we bij Wedekind te zoeken. De Ned. Opera had voor de hoofd rollen enige top-solisten geëngageerd, onder wie de jonge zangeres Anja Silja. Zij kan uitnemend zingen en doet dit met muzikale verve. Naast haar dominerende prestatie, verdient ook Sonja Cervena erkenning in de rol van de lesbische gravin Gesch- witz. Ook luisterden we geïnteres seerd naar de chef-redacteur dr. Schön van Ramon Vinay, alom in vroegere jaren beroemd door zijn Otello-vertolking. Hij herinnerde in het dramatische daaraan in de tweede akte, waar zijn spel de kans van het emotionele krijgt. Verdere rollen wa ren goed bezet, zoals Kurt Rüschke als Aiwa, zoon en opvolger in de liefde van dr. Schön en Willy Fe- renz. als de geheimzinnige griezel van het stuk, sprekend naar een te kening van Toulouse-Lautree. MAN GEDOOD BIJ BRAND (Van onze Amersfoortse correspondent) De alleenwonende 62-jarige heer A. J. van Ginkel uit Woudenberg is in de afgelopen nacht omstreeks half twee bij een brand in zijn woning om het leven gekomen. De man in de slaap verrast zijn door plotselinge brand. Waarschijnlijk is hij gestikt door de sterke rook ontwikkeling. Het door de heer Van Ginkel bewoonde gedeelte van de dubbele woning aan de Konings laan moet reeds geruime tijd in brand hebben gestaan voordat wonenden het vuur ontdekten et brandweer waarschuwden. Toen de brandweer verscheen grepen de vlammen reeds om zich heen. Zowel de boven- als de benedenverdieping stonden in brand. De spuitgasten hebben eerst het interieur van de woning geblust om door te kunnen dringen tot de slaapkamer van de man, die dood op zijn bed werd aan getroffen. NEDERLAND 1 VARA 6.45 uur De Minlmolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Kenmerk; kerk en samenleving 7.30 uur De Lucy show 8.00 uur NTS-journaal en weeroverzicht 8.20 uur Achter het nieuws 9.15 uur Ha-U-ha-Io; muziek 9.40 uur Sporen lezen; documentaire over diersporen 10.05 uur Vrij entree in De Koopenmoolen 10.30 uur Laatste nieuws NEDERLAND 2 NCRV 8.35 i 9.20 i 9.30 i r Nieuws The Al Hirt show r Japan; film r Meditatie De held; filmserie r Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 7.30 uur Muziek uit Italië, Zwitserland 8.45 uur Muziek van de zee HILVERSUM 2 8.15 uur Holland festival 1967 Uniek programma: „Onze wereld" Gisteravond werden wij geïm poneerd door het immense scha kelprogramma „Onze wereld". Een feilloos programma waar in nauwelijks sprake was van snige storing. We maakten eerst kennis met vier pasgeboren baby's in Japan, Denemarken Mexico en Canada (in deze volg ordei van wie de Mexicaanse oaby nog met navelstreng en al rechtstreeks aan ons getoond kon worden. Daarna kwamen we in een fabriek in Oostenrijk, we bekeken boven Parijs het verkeer vanuit een helikopter, waren 's avonds op straat in Tunis. maakten op zee een Spaanse visvangst mee, moch ten een kijkje nemen in het dorp waar Johnson en Ko- sigin confereerden, bezochten 'n paardenranch in Canada, een strand aan de andere kant van Canada, zagen tunnelbouw in Tokio, de eerste tram vertrek ken in Melbourne (om half zes 's morgens) en keken nog een maal naar het verkeer in Pa rijs, vanuit de lucht. In 25 mi nuten hadden we toen 5 conti nenten afgehandeld in het grootste „live-televisieprogram ma" dat ooit werd uitgezonden. Ondertussen kregen we voor gerekend dat er ongeveer drie baby's per seconde werden ge boren, die de wereldbevolking nog wat kwamen opschroeven, tlsof toch al niet 15% daarvan honger lijdt. In Australië, in Amerika en in Japan kregen we achtereenvolgens een botanische proeftuin, een boerderij en een garnalenfarm te zien, waar ge werkt werd aan de verhoging van de voedselproduktie, en ver volgens zagen we in New York. Montreal en Schotland hoe men ie woningproblemen te lijf gaat. Daarna werden de sportie ve prestaties van de mensen on der de loep genomen. In Van couver deed Elaine Tanner een vergeefse poging het wereldre cord van Ada Kok op de 110 yards te verbeteren. In Italië zagen we de gebroeders d'Inzeo nun springpaarden trainen, -in Zweden sloeg een kanovaarder jm en in Marseille kregen we de primeur van een kabelbaantje jnder de zeespiegel. Slechts 40% van de wereldbevolking kan le- een, werd ons vervolgens voor gehouden, waarna we en kele geestelijke prestaties van de mens (altijd maar weer „live" het was goed dat Koos Poste- ma ons daar steeds weer aan herinnerde) konden meemaken. Een scène voor 'n Shakespeare- film in Italië, de repetitie voor de Lohengrin in Bayreuth, dans op moderne leest geschoeid van de Maeghstichting in Frankrijk (Calder en Miro waren hierbij ook aanwezig), volksdans in Mexico City (uitstekende beel den, die veel goeds beloofden voor de Olympische Spelen vol gend jaar) en een repetitie voor sen Rachmaninow-concert met Leonard Bernstein en Van Cliburn in New York. Deze se rie werd besloten met een op name van een nieuwe film van de Beatles („All you need is love"), waarbij ook de Rolling Stones aanwezig waren. Dat was dan in Londen, waar de beelden uit de 14 medewerken de landen in de hoofdcontrole kamer samenkwamen. De laat ste beelden voerden ons mee naar Cape Kennedy (waaraan we, via de satelliet „Early Bird", dit schakelprogramma voor een goed deel te danken hadden) en naar Australië, waar we via de radiotelescoop een signaal zagen opvangen van een nieuw ont dekt lichaam in de hemel, waanzinnig ver van ons van daan. Inmiddels waren er 16000 nieuwe wereldburgers bijgeko men, kon Koos Postema mel den, een benauwende gedachte, o.a. in verband met de ruimte en het voedsel. Dit was een uniek programma, technisch feilloos gerealiseerd, indrukwek kend vooral als staalkaart van alle mogelijkheden, waarbij het er weinig toe deed dat de lan den achter het IJzeren Gordijn zich vanwege de oorlog in het Midden Oosten op het laatste nippertje hadden teruggetrok ken. Daar hadden zy zichzelf meer mee dan ons. Het was jammer dat ze niet meededen, maar aan de eindindruk deed het weinig afbreuk. Wij misten toch wel ons land een beetje in de wereld. VOOR MAANDAG 26 JUNI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 18.00 Stereo: Meisjes koor met instr. sextet. 18.20 Uitz. van de Boeren Partij. Spreker: de heer H. Koekoek, voorzitter van de B.P. 18.30 Lichte gram.muz. voor de tieners. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. uit uw vakantieland: Ita lië, Zwitserland. Rusland (gr.). 20.15 Zo maar een koopvaarder, klankbeeld aan boord van een Nederlands vracht schip. 20.45 Mod. muz. (gr.). 21.30 Muz. en dienst: A. Kerkorgelconcert: mod. muz.: B. Geestelijke liederen. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. en her haling SOS-ber. 22 40 Llterama: radlo- kron lek over boeken en s - Licht muz.progr. (opn.) postbus; 9.35 Waterstanden. 10.00 f AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Ik verbind U door praatje. 18.30 Stereo: Lichte muz. (Om 18.55 Verslag tennistoernooi Wimbledon 1967). 19.40 Humanistisch Verbond: We moeten het n. Toespraak door Prof. Dr. ay. NRU rws. 20.05 Holland O. A. Kooy. Festival Impressie. 20.15 H< 19.50 Opent Holl .pres 1967: Radio Kamerorkest, radio- title v 24.00 Nw 23.1 tuinib. 12.30 Nws. 12.40 Act. .12.50 Licht ensemble met solisten. 13.30 Mu- siësta: licht gevar. muz.progr. (opn.) 14.20 Schoolradio. 14.40 Stereo: Licht instr. ensemble. 15.00 Pizzicato: muzi kaal middag magazine. 17.00 Over- heidsvoorl. Caribl- 17.10 Voor de Jeugd. Hilversu m 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram-muz. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klankjuwelen (gr.). 10.00 Voor de kleu- pulair land- en tuinbouw. 12.30 Overhelds- voorl.: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Licht orgelspel. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Klass. muz. (gr.). VARA: 14.40 Schoolradio AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Stereo: Kinderkoor. 16.00 Nws. 16.02 Mod. mz. (gr.). 16.15 Voor de Jeugd 17.15 New York cal ling. 17.20 Lichte gram.muz. voor de VOOR DINSD. Hilversum 1. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 1 woord, lezing 7 55 Overweging. zoekplaten Hilversum 3. 240 m. en FM. TROS: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.07 Platen maar. VARA. 10.00 Nws. 10.02 Kwink: pop- en cabaretmuz. (10.30 B.30 (13.00 Nws.). 14.00 Nws. 14.02 huisvrouw. 8.32 Tourlngclubvakantletlp 8.45 Voor de huisvrouw. 9.25 Concill Op de laatste dag van de Oosten rijkse voetbalcompetitie is Rapid Wien landskampioen geworden. De Weners versloegen zaterdag Admira met 3—1 en kwamen daardoor op een totaal van 41 punten. Eenzelfde aantal punten bereikte Wacker Inns bruck, dat de competitie afsloot met overwinning van 5—1 op Bregenz. Het doelgemiddelde bracht de beslis sing ten gunste van Rapid. Nws. 17.02-18.00 5555en TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 18.45 De Mlnimolen. 18.50 Journaal KRO: 19.00 Vergeten aar de: een Spaanse filmimpressie. 19.10 Batman. TV-film voor de Jeugd. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Zware ge neeskundige risico's: doe. progr. 21.05 De Wrekers: Super Intellect. TV- film van de Engelse TV-serie The Avengers. 21.55 Vanavond ln Nleuws- Ifourn 2l '25 Epllo°8' NTS: 22.30-22.35 Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. NTS: 20.05 Première: nws. over films. 20.35 Holland Festival Magazine '67 (4). 21.00 Beslissende laren (Tople Godi- ne). speelfilm. Rijkskeuring; 18 jaarj. NTS: 22.15-22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5