Dokter Hulst overleden op 92-jarige leeftijd Leids zijn jeugdwerk toont hand vaardigheid Pionier van de gerechtelijke geneeskunde Markant begrip We hebben de Leidse beatclubs overleefd ANKERHORLOGE PAGINA '3 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 26 JUNI 1967 ADVERTENTIE) Op 92-jarige leeftijd is in de verpleeginrichting Nieuw Marienburg bjj Soestdijk overleden dokter Jean Pierre Louis Hulst, eertijds Leidenaar en de eerste gerechte- ljjke-geneeskundige in ons land. De crematie van het stoffelijk overschot heeft heden in alle stilte plaats ge vonden. Met dokter Hulst is een van de markantste Leidena- ren heengegaan uit de jaren van 1920, toen hij in Lei den zijn arbeid als gerechtelijk geneeskundige begon, tot na 1950, toen hij, ondanks een blijvende'levendige belangstelling voor hetgeen zich op zijn arbeidsterrein afspeelde, op ruim 82-jarige leeftijd zijn actieve werk staakte. Dokter Hulst was sinds 1935 Officier in de Orde van Oranje Nassau en sinds 1948 Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De naam van dokter Hulst is een begrip geworden in de geschiedenis van de Nederlandse criminilogie. ..Sectie wees uit dat was een zinsnede in ontelbare honderden rap porten over verdachte sterfgevallen en telkens lag achter die zin een uit gestrekte wereld van wetenschappe lijk onderzoek, minitieuze research en taai doorzettingsvermogen, een wereld die door dokter Hulst was op gebouwd, uitgebouwd en tot bloei ge bracht, waarvan hij tientallen jaren de enige „bewoner" was en later de centrale figuur is gebleven tot op zeer hoge leeftijd. Dokter Hulst was door zijn op merkelijke verschijning, met zijn volle statige witte baard en zijn Nachtwandelaars hadden te kampen met regen en kou Dat de Sleutelstadwandeltochten (over een afstand van 60 km), ge organiseerd door de Leidse wandel- sportvereniging „Willen is Kunnen," in een nog steeds stijgende belang stelling staan, is in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. wederom dui delijk gebleken. Ditmaal startten tussen half elf en elf uur in de Maria Gijzensteeg (Haarlemmerstraat) voor de eerste lustrum-nachttocht een record-aantal van niet minder dan 153 lange-af- stand-tippelaars (v.j. 1251 om dwars door het Rijnlandse poldergebied de zware tocht te ondernemen. De deelnemers, onder wie 20 da mes (v.j. 10 deelneemsters), kwamen uit vele delen van het land. Ondanks de slechte weersomstan digheden (de gehele nacht regende het voortdurend) waren er slechts zeven uitvallers, zodat niet minder dan 146 finalisten de speciaal ont worpen herinneringsstandaard in ontvangst mochten nemen. Na afloop van de tocht zaterdag morgen omstreeks 11 uur mochten zowel de organisatoren de heren C. Verstraaten en J. P. Woordes als de leden van de Leidse EHBO- Raad, die de tocht weer geheel be langeloos met de verzorgingsauto meemaakten, vele welverdiende be tuigingen van lof en dank in ont vangst nemen. Tientallen deelnemers spraken ook nu weer af: „Tot de volgende nacht- tocht." Mulo-examens Voor het Mulo-examen (diploma A) zijn geslaagd de dames: M. Lan- geveld, L. M. Quist, Hazerswoude; S. Kempen, Voorschoten*J. P. van Diggelen, Leiden: *M. J. van Geer, *W. F. Bitter. Bodegraven; *0. C. v. d. Ploeg. Leiden: *J. W. Stokdijk, Roelof arendsveen: E. S. W. Rau- werda. Den Haag; en de heren M. T Huysman, Sassenheim; A. W. v. d. Spek, Hazerswoude; J. J. B. Rhijns- burger, Leiden; M. v. d. Mey, Voor schoten: H. Flaman, C. M. de Graaf, *T. J. Overdijkink, Leiden; D. Dijk- str, Alphen a. d. Rijn; de dames J. van Leeuwen, *S. N. van Tol, Ha zerswoude; M. C. Buis, E. R. Gerke, Voorschoten; de heren *A. R. Braak man, Noordwijk; *J. van den Berg, H. Bos, Hazerswoude; W. J. J. van Vuurde, Noordwijk; J. J. Brokkaar, Voorschoten; J. J. Wolfslag, Leiden; *A. L. van Vliet, Voorschoten; *A. van Dijk, Zwammerdam, gem. Alphen a. d. Rijn; L. de la Rie, *W. H. R Giezen, Voorschoten. De kandidaten, bij wier namen een staat, behaalden tevens het Mid denstandsdiploma. borstelige wenkbrauw twee rustige ogen scherp de wereld in keken, bij vrijwel iedereen bekend. Maar niet alleen door dit uiterlijk was dokter Hulst een markante fi guur, Menig advocaat heeft in een proces aan den lijve ondervonden, hoe slagvaardig, hoe onwrikbaar en hoe deskundig deze gerechtelijke ge neeskundige was. Onverstoorbaar en met een gebaar alsof hij een lastige vlieg van zich afsloeg weerlegde dok ter Hulst de meest sluwe argumen ten met keiharde wetenschappelijke feiten. Zijn rust werd in gerechte lijke kringen met de jaren spreek woordelijk. Tot op 82-jarige leeftijd heeft hij zijn werkzaamheden als medisch die naar van de gerechtigheid uitge oefend. Hij was bij zijn secties een indrukwekkende figuur. Zijn lange witte baard verborg hij in een hoog gesloten witte jas als hij gewapend met gummihandschoenen tot aan de ellebogen zijn speurtocht naar de oorzaak van de dood inzette. Hon derden verdachten danken hun in vrijheid stelling aan die speurtocht maar nog veel meer ondergingen hun straf als gevolg van dat werk. Jean Pierre Louis Hulst werd op 27 februari 1875 in Alkmaar geboren. Na zijn hbs-tijd in Zutphen ging hij in Leiden medicijnen studeren, sim, ïötftf het artsexamen ai- legde. In die tijd was promotie voor iemand met hbs-opleiding nog niet mogelijk, en ook later, toen dat wel kon, kwam dokter Hulst niet meer tot de samenstelling van een disser- taie, dat wil zeggen het op schrift stellen van de resultaten van een zelfstandig wetenschappelijk onder zoek, hoewel hjj de grondlegger werd van een geheel nieuwe wetenschaps- tak waarvan hij tientallen jaren meer af wist dan wie dan ook in het land. Hij werd assistent van prof. Bins- wanger en daarna in 1899 bij prof. Jelgersma. Tezelfdertijd was hij as sistent en prosector aan het Leidse Boerhaave-laboratorium. Na vervol gens twee jaar werdzaam geweest te zijn in een krankzinnigengesticht in Zutphen keerde dokter Hulst in 1920 terug naar Leiden als assistent-pro- sector van de Boerhaavekliniek. bovenal zelfs door een grote men senkennis en een onwrikbaar geloof I in recht en waardigheid. Deze laatste eigenschappen wogen bij hem zo zwaar, dat zelfs hjj het geringste spoortje van wetenschap- pelijke twijfel deze menselijkheid en I het diepe rechtsgevoel dat geen twij- j fel duldde bij een veroordeling, de doorslag gaven in zijn uiteindelijke I oordeel. Dat leidde er ook toe. dat zijn wetenschappelijke conclusies in rechtzaken steeds ten volle werden aanvaard. Als praktiserend gerechtelijk ge- j neeskundige heeft hij overigens nooit een vast dienstverband aanvaard. Steeds heeft hjj dit werk als par- j ticulier beoefend, waardoor hij te- vens een strikte onafhankelijkheid kon handhaven. Waarmee overigens geenszins be toogd wil worden, dat aan de onaf hankelijkheid van het oordeel van in dienstverband werkende gerechtelij ke-deskundigen behoeft te worden getwijfeld. Het lag nu eenmaal in zijn aard, deze onafhankelijkheid te onderstrepen door zijn niet-gebon den-zijn. In 1919 was dokter Hulst reeds in Leiden werkzaam als lector aan het Tropisch Instituut te Leiden en in Rotterdam doceerde hij gerechtelijke geneeskunde en criminialistiek. In 1928 werd hij privaatdocent bij de juridische faculteit van de Leidse Universiteit (zeker voor die tijd een unicum: een medicus onder de juris ten) met als leeropdracht de recon structie van het strafbare feit. Dokter Hulst publiceerde verschil lende studies over onderwerpen op criminologisch gebied, ondermeer in psychiatrisch-neurologisch bladen, het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. het Zeitschrift für ge- sammte gerichtliche Mediztn, het Tijdschrift voor Strafrecht, het Al gemeen Nederlands Politieblad en het Archiv für Kriminologie. GP L.J. A .-TENTOONSTELLING Wetenschap, recht en menselijkheid ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats Franse taal- en letter kunde de heren B. Th. M. Koster (Oisterwijk) en W. P. J. Koster (Ois- terwijk)doctoraal examen Franse taal- en letterkunde de heer J. H. F. Koot (Nootdorp). Chr. Lyceum Eindexamen hbs-B De volgende leerlingen van het Chr. Lyceum Schubertlaan zijn ge slaagd voor het eindexamen hbs- B: Hans Beekhuizen, Katwijk; Nico Blansjaar; Jacques de Graaf; Kees Hendriks; Frans Heynen; Jetty Hoeksma, Voorschoten: Dick Jonge- Jan; Simon Kruit; Floor Maitimo, Katwijk; Nico de Mol, Katwijk; Wim Nijenhuis; Berend Nix; Adèle van der Plas, Dick van der Plas, Katwyk; Lidi Remmelzwaal, Katwijk; Karei Scheps, Katwijk; Piet van Zwieten; Bert Boer; Erik Bongers, Voorscho ten; Wim Bruttijn; Kees Fioole, Valkenburg: Kees van de Graaf, Lei derdorp; Johan Kwestro; Carel la Lau; Boudewijn LeeuwenburghJan van der Meulen; Koos Rasser, Lei derdorp; Johny Scheepe; Mees Struijs; Jan Verra. Waar geen plaatsnaam vermeld, is het Leiden. Eindexamen hbs-B Geslaagd aan het Rembrandt-lyceum De volgende leerlingen van het Rembrandt-lyceum in Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen hbs-B. Jan Arbouw: Peter Borgmeijer, Sassenheim; Jan van Est, Oegst- geest; Jan de Jong; Rob Kramer; Mariska Krut.s; Eric Nijhoff, Leider dorp; John Oosterbroek; Han Sloots, Voorschoten Rogier Swart; Inez in't Veld, Alphen a. d. Rijn; Bernard Veldhuyzen; Fokke Wijnstra, Leider dorp; Rob Barnard; Gideon van Beek; Ronny Brands; Harry Dekker, Leiderdorp; Wim Duinker met lof, Leiderdorp; Barbara van de Graaff; Hans 't Hart, Alphen a. d. Rijn; Robert de Jong; Joop Kanbier; Pie- ter Krijgsman, Leiderdorp; Marcel Montagne, Voorschoten; Fred van Pesch, Leiderdorp; Ben Ruygrok; Jan Ruysink, Leiderdorp; Paul Rijn beek; Theo Verbeek. Daar waar geen plaatsnaam bij vermeld Is, is dat Leiden. Er zijn heel wat juweeltjes van crea tieve handvaardigheid te zien op de tentoonstelling die in het kader van de festiviteiten rond het vier de lustrum van de Leidse Jeugd Actie tot en met woensdagavond a.s. in het gebouw Hogewoerd 57 wordt gehouden. De expositie vormt een tastbaar -hoewel de bezoeker Eric Faber op laatste FB 14-avond: Het tweede seizoen van de Leidse jazz-society „Folk Beat 14" i onlangs officieel herdoopt in FB 14 zit er op. Met een grootse slotavond in de hockeykantine van het sportpark Room burg, waaraan naast de Leidse combinatie „The Moanin' Attics" en het trio Rob Goudzwaard ook de Amerikaanse pianist Mal Waldron meewerkte is een streep onder het nogal woelige twee- de jaar gezet. Van dat jaar 1920 af heeft dokter Hulst zijn volle energie gegeven aan de gerechtelijke geneeskunde, waar voor hij de grondslagen legde. Sinds dien heeft het lot van zeer velen ge legen in zijn deskundige handen, die niet alleen gestuurd werden door een groot wetenschappelijk inzicht en een formidabele kennis maar ook en maanden, maar al met al is het tweede seizoen echt wel goed ge weest", bekende FB 14-voorzitter Eric Faber. „Het heeft er even naar uitgezien dat we zouden moeten stoppen, maar nu we van vele kan ten daadwerkelijke steun hebben ge kregen er zyn diverse werkgroe pen gevormd, die de verschillende werkzaamheden zullen gaan uitvoe ren onder supervisie van het onge wijzigd gebleven bestuur en de j teit was. ..The Moanin' Attics", eer balans kunnen opmaken, ziet het er Leids quintet bestaande uit Ton var zo slecht nog niet uit. Financieel Gooi (altsax), Hans van Gooi (trom' draait FB 14 redelijk en er zijn in pet), Wim van Hoorn (piano), in- Nederland niet veel jazzclubs die valler Rob de Tombe (bas) en Hen dat kunnen zeggen. Een stuk of tien ny de Haan drums) beet de spits een goede naam hebben", zegt Eric Faber. We hebben de beatclubs in Leiden dan ook overleefd en we zijn echt uitgegroeid tot een vereniging met een behoorlijk vaste kern". Waarom de belangstelling voor FB 14 zo groot is. werd zaterdagavond overigens opnieuw weer duidelijk. Een bijna uitverkocht Roomburg huis kreeg een programma voorge schoteld dat van zeer goede kwali- misschien". Voor het komende seizoen, dat 22 september begint, heeft de Leidse jazzclub grote plannen. „We gaan tien avonden geven, waarvan twee nachtconcerten. De overige acht nor maal om de drie weken op Room burg. Alle bekende Nederlandse jazz musici komen weer naar FB 14. Ze doen dat graag omdat de sfeer hen inspireert. Dat willen we ook zo houden". Het weer vrij groots opgezette pro gramma brengt voor FB 14 wat pro blemen van financiële aard mee. „Alles wordt duurder, maar wij willen niet met de prijzen omhoog. We proberen daarom subsidie van de gemeente te krijgen. Het hoeft niet veel te zijn; alleen bijvoorbeeld maar het bedrag dat gelijk is aan de vermakelijkheidsbelasting die we moeten betalen. Daar zouden we een heel eind mee komen". Het aantal leden van FB 14, dat aanvankelijk terugliep, toen bekend werd dat het seizoen 19661967 het laatste zou zijn, is inmiddels weer met sprongen vooruit gegaan en het het trio Rob Goudzwaard in zijn nieuwe vaste samenstelling (Rob Goudzwaard piano, Bernard Otten drums en de Leidenaar Rob de Tombe bas) liet horen dat er een kwalitatieve verbetering is gekomen. Hoogtepunt was „Willow wheep". De 18-jarige Haagse gymnasiaste Soesja Citroen zong vervolgens met het Rob Goudzwaard-trio een drie tal songs. Het eingelfjke concert begon pas na het middernachtelijk uur. De 41- jarige Amerikaanse pianist, compo nist en arrangeur Malcolm Waldron de derde Amerikaanse jazzmusi cus die FB 14 naar Leiden haalde liet met de Nederlandse begeleiders Victor Kaihatu (bas) en Martin van Duynhoven een aantal eigen compo sities horen. Mal Waldorn hfj woont op het ogenblik in Frankrijk, is met vakantie in Nederland en had vrjjdag nog een radio-opname muntte daarin uit met zeer techni sche vondsten en uitstekende combi naties. Jamsessions besloten vroeg in de morgenuren het tweede seizoen. om begrijpelijke redenen „vriende lijk maar dringend wordt verzocht om nergens aan te komen"- bewijs dat er in de Sleutelstad op het ge bied van de vrije expressie nog wel het een en ander wordt ge presteerd. Er zijn inzendingen van diverse groeperingen van het Leids Dat het creatief bezig zijn tot ver rassende resultaten kan leiden, ook daar laat de tentoonstelling geen enkele twijfel over bestaan. Wat valt er al niet te bewonderen: di verse vormen van hout- en metaal bewerking, naai- en borduurwerk, boetseer- en schilderkunst naast p.en groot aantal voorbeelden van fotografische en technische vaar digheid. Dan zijn er tenslotte ook nog de talrijke (papieren) maskers en (lappen) poppen, die de aan dacht opeisen. Kortom een bezoek aan deze L.J.A.-tentoonstelling kan nauwelijks op een teleurstelling uit lopen. Er hebben aan meegewerkt enkele jeugdgroepen van het Leidse Volks huis alsmede de kantklosclub van dit Volkshuis, voorts de hervormde jeugdclubs van de Koningskerk, de Vredeskerk en het Boshuis, het jeugdhonk „De Duikboot", de meis jes van de Mater Amabilisschool, de jongens van de Katholieke Le vensschool, de speeltuinvereniging „Rondom de Maredijk", een aan tal deelnemers van het L.JA.-cur- suswerk, jongelui uit het Jeugd dorp en de Leidse Luchtvaartclub. De bejaarden van het, Leidse Volks huis hebben zich voor deze gele genheid evenmin onbetuigd gelaten. De tentoonstelling werd zaterdagmid dag door L.J.A.-voorzitter H. Zun- derman voor geopend verklaard. De heer Zunderman zei onder meer dat de tentoonstelling een bescheiden beeld wil geven van hetgeen in vrije tijd door de Leidse jeugd op creatief gebied tot stand is ge- Enkele modellen van de Leidse Luchtvaartclub, waarvoor op de handvaardigheidstentoonstelling van de L.J.A. een apart hoekje is ingeruimd. (Foto LD/Hol vast) fe' bracht. Hfj bijzonder over, temeer omdat de kwestie van de vrjje tijdsbesteding in velerlei opzicht nog zo problema tisch is. Het was Hanneke Hey nen, die hierna als vertegenwoor digster van de Leidse jeugd de ge nodigden uitnodigde om de exposi tieruimten te betreden. De tentoonstelling is vanavond en morgenavond van 7 tot 9 uur ge opend en woensdag van 2 tot 5 uur 's middags en 7 uur tot 9 uur 's-a- erheugde zich daar Een voorbeeld van creatieve handvaardigheid: een heks op de betaamde bezemsteel. Deze boze vrouw is te zien op de L.J.A.-ten. toonstelling, die tot en met woensdagavond duurt. (Foto LD/Holvast) Zoekt U een goed voor f30,— en f40.—. Of het allerbeste van f 200,en f400,—. Etema, Certina, Prisma, Horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 heeft het ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3