CAI )HHAM JAI (AllAN volop smullen!! <S0 5 Ij Aaaaaardbeien ■*3&i MB hREDir^UTP KI s* 5 C H E E P b\% MAANDAG 26 JUNI 1967 ONS DAGELIJKS VERVOLGVERHAAL Oorspronkelijke roman door William J. Lederer en Eugene Burdick Een andere krantenjongen, met een latere editie van de krant, kwam aanrennen en schreeuwde: „De Ame rikaanse bommen hebben drieënvijf tig priesters van het heilige klooster gedood." Een nieuwe spanning scheten de groep studenten dichter op elkaar te dringen. De ambassadeur glimlachte. Zijn vingers plukten zenuwachtig aan de zoom van zijn Jasje. Zijn koele hou ding van Engels-Amerikaan begon te verdwijnen. „De arme kerel is in het nauw ge bracht," zei McCauley. Ambassadeur Brown zei: „Heren, mijn gesprek met u moet u beschou wen als een vriendschapsgebaar van mijn kant, als gevolg van uw ver zoek..." „De waarheid! Wat is de waar heid?" schreeuwde een student in de achterhoede. Ambassadeur Brown zei: „Ik ver zeker u, dat geen ei se bom de grond van geraakt." „Hoe wilt u dat bewijzen? bewijzen!" „Heren, ik heb zojuist met generaal Hajn, uw mini Defensie. Hij zal een commit onderzoek naar het klooster om op de hoogte te komen van de feiten. Ik heb van mijn regering al de verzekering ontvangen, dat er zelfs geen enkel vliegtuig van onze luchtmacht in de lucht was toen het bombardement plaatsvond.' „Uw regering heeft ook de vluchten van de U-2 ontkend! Uw regering heeft ook de aanwezigheid van troe pen van Tsjang Kai-sjek in Birma ontkend. Wij willen bewijzen!" Ambassadeur Brown zei: „Heren, uw eigen regering zal later op de dag een verklaring uitgeven en u elk bewijs leveren, dat u wenst. Ik dank u voor uw komst. U bent hier altijd welkom." Hij wuifde hen toe, boog en ver dween in de ambassade. „Het was een waardige terugtocht, dat moet ik zeggen," zei Coldstream. De krantenjongens begonnen weer te schreeuwen, maar nu: „De Ameri kanen hebben Sarkhanezen gedood!" De leiders van de studenten en de dragers van de spandoeken namen de kreet over. „De Amerikanen hebben Sarkhanezen gedood!" Ze gilden het uit, bewogen tegelijk hun spandoeken op en neer en stampten met hun voeten. Binnen enkele minuten schreeuw den alle studenten: „De Amerikanen hebben Sarkhanezen gedood!" en ze stampten met hun voeten in een don derend ritme. Ze lieten de spandoeken vallen, legden hun handen op de heupen van hun voorman en begonnen de slange- dans uit te voeren. De overigen volg den stampend en krijsend in een lange, wilde rij. Voor Coldstream was dit een ver trouwd beeld. Hij herinnerde zich de ledans van de studenten, die er uiteindelijk toe geleid had, dat men Eisenhower in 1957 de toegang tot Japan had ontzegd, de bezeten stu denten van Saigon, die de politiek van de Verenigde Staten hadden doen mislukken, de hartstochtelijke en vastberaden jongeren, die elke Zuid- koreaanse regering deden wankelen. Hij voelde zich voor het eerst die dag verre van op zijn gemak. Naast hem keken de toeschouwers in de ambas sade toe in een stemming, die va rieerde van geamuseerdheid tot onge rustheid. De studenten vormden al dansend leiders braken plotseling uit de ry. grepen de vlaggelijn en lieten de Amerikaanse vlag zakken. Het perso neel van de ambassade hield de adem in. Er heerste even stilte, toen de studenten de vlag probeerden los te knopen. Toen kwam een groep gehelmde Amerikaanse mariniers in looppas de hoek van het gebouw om, gewapend met pistoolmitrailleurs. Hun officier, een kapitein, schreeuwde een bevel en ze liepen op de vlaggemast toe, De ambassadeur schreeuwde: „Wat zyn jullie van plan?" „Een eind maken aan dat opstootje, mynheer." „Hier blijven, verdomme. Wilt u een internationaal conflict uitlok ken?" „Mynheer," zei de kapitein, „als we twee salvo's over hun hoofden los sen, is de herrie voorbij." Hij sprak met overwicht. „Ze zullen dan wel dekking zoeken, mijnheer de ambas sadeur." „Terug! Terug naar uw kazerne!" „Mijnheer, die schoften vertrappen ïze vlag..." Coldstream stapte naar voren: mynheer de ambassadeur, ik zou u willen aanraden de vlag door de ma riniers te laten terughalen..." Ambassadeur Brown zei woedend: „Kapitein, breng uw mariniers terug naar de achterkant van de ambassa de. En wilt u," zei hy, zich tot Cold stream en McCauley wendend, „zo vriendelyk zijn eraan te denken, dat ik hier de ambassadeur ben." Intussen trokken de studenten, al slangedansend, de ambassade uit; de vlag van de Verenigde Staten sleepte achter hen aan door het stof. Op de trap van de ambassade kromp ambassadeur Browns lange magere gestalte opeens in elkaar als of hy bescherming zocht, als een groot dier, dat in een hoek gedreven is en om zich heen uitziet naar hulp. Hy wendde zich tot zyn eerste at taché. „Soms moet men een hoge prijs betalen om mensenlevens te redden en de gebeurtenissen in juiste banen te leiden." In zyn stem lag een smeekbede om instemming. HOOFDSTUK III Het huis by de rivier De regentyd was weer aangebro ken. Coldstream en McCauley reden zwygend het ambassadeterrein uit. Beiden hadden al eerder opstootjes meegemaakt. McCauley had de Indo nesiërs de Amerikaanse vlag zien neerhalen van de ambassade der Ver enigde Staten in Djakarta. „Tad." vroeg Coldstream eindelyk. Trein bij Unna ontspoord: 35 gewonden In de Westduitse plaats Massen by Unna is zondagmiddag de sneltrein Aken-Brunswyk ontspoord, vermoede- ïyk als gevolg van uitzetting van de rails door grote zonne-hitte. De lokomotief en vier wagons lie pen uit de rails en twee wagons gle den van een talud omlaag. Tenminste 35 treinpassagiers werden gewond, van wie acht ernstig. Nieuwe tunnel en weg door Alpen De Oostenrykse president Jonas heeft zondag de Felbertauern-Strasse, een nieuwe noord-zuid - verbinding door de Alpen, geopend. Dit moderne weg- en tunnelproject bespaart de automobilist de moeiza me tocht over de Alpen via de pas sen. De verbinding van geheel Noord- Europa met het zuiden en zuidoosten is met meer dan 100 km bekort. Er is vyf jaar aan gewerkt. Tydens de aanleg zijn veertien mensen om het leven gekomen. De nieuwe weg kan het gehele jaar worden bereden. Kunstveiling voor Israël Onder auspiciën van het kunste naarscentrum „Bergen" werd zater dagmorgen in „De rustende jager" te Bergen een veiling gehouden van kunstwerken ten bate van de Stich ting collectieve „Israël Actie" te Am sterdam. Er werden circa 80 nummers, schilderijen, gouaches, tekeningen, plastieken en beeldhouwwerken aan geboden tegen een gezameniyke in- zetprys van circa f 15.000. Er werd danig geboden. Ongeveer de helft van de aangeboden werken die de inzetprijs niet konden op brengen bleef onverkocht. De totale opbrengst van een 40-tal verkochte werken was circa f 6.000. Er werden pryzen besteed van f40 tot f350. Zaanse expositie in Nieuw-Vennep Door de Culturele Raad van Noord- Holland, is in samenwerking met de gemeente Haarlemmermeer, een ten toonstelling ingericht van kunstwer ken van Zaanse kunstschilders in de bedrijfskantine, van Mulder Vogem NV aan de Staringstraat in Nieuw- Vennep. Een aantal bekende en minder be kende kunstenaars uit de Z aansteek heeft werken afgestaan. De collectie geeft derhalve een beeld van wat er thans op kunstge bied gaande is in de dynamische Zaanstreek. Het merkwaardige is dat. hoewel verschillende stylen ver tegenwoordigd zyn, toch het Zaanse karakter gehandhaafd blyft. De expositie is zeer gevarieerd van inhoud en daardoor boeiend. De tentoonstelling is officieel door burgemeester mr. F. Th. Dyckmees- tei van Haarlemmermeer geopend. De expositie blyft in Nieuw-Ven nep tot en met 2 juli. PANDA EN DE MEESTER DRINKER 5893. De ontploffing in professor Kalker's laboratorium had de inzittenden in de tuin van Hobbeldonk doen belanden. „Een pijnlijke samenloop van omstandigheden!" sprak Jollipop. „Juist nu we de voorzitter van de Anti Lawaai Aktie op bezoek hebben, moest dit gebeuren! Meneer heeft trouwens reeds afscheid genomen, naar ik zie! Eh.ivaar is die fles verdwijn-drank die wij in onze hand hadden, meneer Panda?" „Verdwijn-drank?" herhaalde professor Kalker. „Ach ja! Ver dwijn-drank! Drink er niet van. Lollipop! Het mengsel is nog steeds niet goed!" Nu was die voorzitter van de A.L.A. niemand anders dan Joris Goedbloed die een nieuwe fles van de onzichtbaar makende vloei- stof had willen bemachtigen en daarin wonderwel geslaagd was. Met zijn aanwinst maakte hij zich haastig uit de voeten totdat hij bij een sportpark kwam, waar juist een hardloop-wedstrijd werd gehouden. Op het zien van een gouden beker, die daar op de snelste loper stond te wachten hield de pas in en nam glim lachend 'n flinke slok van de drank. Het volgende ogenblik ivas hij onzichtbaar. „Deze beker lijkt mij een aardige aanwinst voor mijn verzame ling!" prevelde hij, het voorwerp oppakkend. „Komaan laat ik het veilig stellen voor het wordt besmeurd door grove sportvin- gers!" DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 858 Het zou waarschijnlijk heel lelijk met Bram zijn afgelopen, als niet net op dat moment met lome slag en lodderige blik een zwaan ivas voorbij gekomen, die op weg was naar zuidelijker streken. Het was een kans van één op de duizendmaar Bram greep die met beide handen aan. Hij sloeg zijn armen om de hals van de zwaam, die er wel van opkeek, en voorkwam op die manier een pijnlijke val. „Oefzei Bram. „Ach, ach", zeiden Karo en Tutu, die alleen het begin van Brams luchtreis hadden gezien. Machteloos zaten zij aan de bosrand. Iemand, die op die manier was leeggeschoten, had net zo weinig kans er goed af te komen als in het circus de man uit het kanon zonder vangnet. „Jarenlang heeft Bram veel „Jlfaar nu wordt hij door pech weer hort De Italiaanse autocoureur Giuseppe Perdoni, die bekend was onder de bynaam „Tiger" is zondag in een ziekenhuis in Napels overle den. Perdoni werd vorige week zon dag ernstig gewond by een ongeluk op het Circuit van Caserta. waarby twee coureurs om het leven kwa men. De 34-jarige Brit Jeff Smith heeft de zondag te Kishinev gehou den zesde wedstrijd voor het wereld kampioenschap motorcross in de 500 cc-klasse, de Grote Prijs van de Sowjet-Unie gewonnen. De huidige titelhouder, de Oost-Duitser Paul Friedrlchs, moest in beide manches de strijd staken wegens moeliykheden ADVERTENTIE M opmerkelijk I KODEREN overzichtelijk RANGSCHIKKEN ^oo JL ASPA-LEIDEN NV AALMARKT 4 TELEFOON 01710-26800' ZAANDAM LEIDEN DELFT DORDRECHT BREDA DEN BOSCH rfföt c r LI C C D C üpüifr gsMfrraBAFSBS.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13