LEIDSCH DAGBLAD Verrassing morgen weer Glassboro: topgesprek Noodweer in Lim burg BOOT JAMIN Eerste gesprek Johnson-Kosigin was „zeer goed en nuttig" 111 Kanselier Kiesinger dreigt met aftreden Vliegramp in V.S eiste 34 levens d.o.w. drie procent omhoog Zomerprijzen VojuUju/n\ (9ud pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 JUNI 1967 No. 31311 [recteur: E. A. E. van Dishoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Herstel van de economie Bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland heeft gisteren op een bijeenkomst van gemeentelij ke autoriteiten ronduit gezegd te zullen aftreden als het parlement maatregelen zou tegenhouden die hij noodzakelijk acht om de in moei lijkheden geraakte Westduitse eco nomie te herstellen. Van onze correspondent in Washington) 'resident Johnson en de Sowjetrussische premier Kosigin hebben gisteren ;er dan vijf uur lang in Glassboro (in de staat New Jersey) met elkaar sproken over wereldvraagstukken en tot grote verrassing van alle be- ïgstellenden besloten zondag a.s. op dezelfde plaats opnieuw te verga ren. Voor de lunch voerden de beide topleiders, die elkaar letterlijk hal- rwege waren tegemoet gekomen (Johnson uit Washington en Kosigin New York) in de woning van de president van de universiteit van assboro een gesprek onder vier ogen, waarbij slechts hun tolken aan- zig waren. Het onderhoud duurde anderhalf uur. Na de lunch zetten zij n besprekingen voort. tic!'. e begroeting tussen Johnson en hjj zondag naar Glassboro wilde te rugkomen. Dit was des te opmerke liiker omdat Kosigin al plannen had vandaag uit Amerika te vertrekken. Het was bepaald verbazingwekkend in het licht van het primaire doel van Kosigins reis naar Amerika ei de Verenigde Naties: sympathie her overen bij de Arabieren, die zich in de steek gelaten voelen door de Rus sen omdat deze hen niet te hulp kwamen toen zij de oorlog verloren tegen wat zij noemen: „Israël en diens Britse en Amerikaanse imperia listische helpers". citeerde de president met de ge rte va*h zyn eerste kleinkind, ir wees erop dat hijzelf al acht- i jaar grootvader is. Terwijl de leiders daarna hun gesprek be nen, spraken de ministers van lenlandse Zaken, Rusk en Gro- o, in een andere kamer met el- „Onze bijeenkomst was zeer I en nuttig", zei president John- gistermiddag na zijn onderhoud 5\'i uur met Kosigin, een onder- 3. dat tenminste anderhalf uur er duurde dan voorzien was. Ook igin was zeer tevreden. Johnson iosigin bicken het erover eens te dat haast gemaakt moet wor- met het verdrag tegen uitbrei- van het aantal atoommogend- e president en de premier wissel- ook constructieve gedachten uit de Amerikaans-Russische han- zo werd na afloop van het over- vernomen. Wat het Midden-Oos- betreft schynt Kosigin zijn Ame- .anse partner te hebben gezegd, Moskou pas kan instemmen met overeenkomst tot beperking van [wapenleveranties aan landen in id, als Israël zijn troepen t teruggetrokken. Maar wel wa de grote twee het over één be- 1 eens: dat Israël recht heeft bestaan. er Vietnam werd ook gepraat of de twee regeringsleiders .ter tot elkaar kwamen, is nog onderwerp voor speculatie. Uit igins ontspannen vriendelijkheid |afloop van de lange besprekingen idelyk verschillend van zijn zake- .eid bij aankomst in Glassboro shtends) zou men bijna opmaken er licht aan het einde van de tnam-tunnel daagt Tenslotte we de Russen maar al te goed dat West-ontspanning zonder op- Lng voor Vietnam onmogelijk is voor hun eigen positie ondoenlijk. Ontspanning ii dat Kosigin gisteren aan ont- ining deed en dat rustig de hele eld liet blijken besefte iedereen, in het broeiwarme Glassboro maakte hoe hij na afloop van conferentie glimlachte, handen udde en in een klein speechje zei hij president Johnson dankbaar voor het arrangeren van deze noeting, dat hjj geen woord had te voegen aan Johnsons beschrij- van hun gesprekken en dat er eel zaken te bepraten waren dat Dat Kosigin zo openlijk zou laten blijken dat zijn verstandhouding met de Amerikaanse „imperialisten" zo goed kan zijn (wat de Chinezen hem gisteren in een fel commentaar reeds verweten) hadden weinigen verwacht. Dat de ontmoeting in het warme Glassboro niet alleen een opleving van de „geest van Camp David" was (waar president Eisenhower in 1959 met Chroesjtsjow een verzoenende ontmoeting had), maar blijkbaar we gen opende naar concrete resultaten, bleek tenslotte ook nog uit president Johnsons aankondiging, dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken Rusk en Gromiko volgende week met el kaar in New York verder zullen con fereren. Na afloop van korte verklaringen voor pers, radio en televisie waarmee Johnson en Kosigin hun samenkomst afsloten, reed de Russische premier het eerst weg van het negentiende- eeuwse huis. waar de topconferentie was gehouden. President Johnson wuifde zijn gasten vanaf de stoep tot ziens en gaf Kosigin nog een knikje van verstandhouding en een stevige knipoog mee op zijn weg naar New York. Zonder meer vertrok de Rus echter niet. Vijftig meter van waar Johnson nog op de stoep stond, liet hij zijn chauffeur stoppen en liep hy naar een trapje boven de straat, die gevuld was met duizenden inwoners van Glassboro. toeristen en college studenten. Een oorverdovend gejuich ging op en de Russische premier, die op Amerika's platteland nog maar kortgeleden meestal als een regel rechte handlanger van de duivel werd gezien, kreeg nu een ovatie in deze typische doorsnee-landelyke Ameri kaanse plaats. „Groeten van het Rus sische volk", riep Kosigin de opge wonden menig toe en verder: ..Ik verzeker u ervan dat wy maar één ding willen: in vrede leven met Ame rika". Niemand kon het goed verstaan, ook al probeerde de Russische ambas sadeur in Amerika Dobrinin met zijn handen als een toeter aan zijn mond de boodschap over te brengen. Maar de kern van de zaak werd be grepen door de juichende menigte in Glassboro. „We want Kosy. we want Kosy", brulden duizenden monden uit alle macht toen de Russische leider in zijn zwarte diplomatenauto weg- President Johnson verklaarde gis teravond, dat hy en premier Kosigin in hun gesprek te New Jersey tot de conclusie waren gekomen, dat zy vre- hun kleinkinderen wensten. President Johnson en premier Kosigin tijdens hun ontmoeting in Glassboro (New Yersey, V.S) couvert om gelden voor de Democra tische campagne by een te brengen. Hy zei. dat geen nieuwe akkoorden tot stand waren gekomen. „Dat beurt niet in een enkel gesprek. Maar ik geloof, dat wy elkaar beter heb ben leren begrijpen", zei hy. Johnson zei verheugd te zyn over het gesprek met de Sowjetrussische premier. „De wereldvrede berust thans in hoge mate op de wysheid. Het oordeel en het begrip van twee zeer grote staten, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie". Op beide staten drukt een zware verantwoordeiykheid voor De president sprak in Los Angeles wereldvrede in het kerntydperk, zei tydens een diner van 500 dollar per hy EFRBERICH'T Onbestendig èn van zuid-Frankrijk afkomstige reersstoring bereikte gisteravond land en veroorzaakte op vele itsen onweersbuien en regen, iwe storingen kunnen ook mor- onweersbuien of regen veroorza- ■t Af en toe zullen echter ook zon- i perioden voorkomen. De wind daarby zwak tot matig zyn uit enlopende richtingen. In het tem- atuurverloop komt over het alge- ia weinig verandering. (Weeroverzicht 10 uur) 25 JUNI op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. op: 23.52 uur; onder: 7.26 uur. igwater te Katwyk te 5.12 en uur, laagwater te 1.05 en 13.27 (26/6 hoogwater te 5.58 en 18.26 laagwater te 1.49 en 14.11 uur). ■t nummer bestaat uit 20 pagina's Ook nog botsing yan twee wentelwieken: 21 doden In de buurt van het stadje Bloss burg in de Amerikaanse staat Penn sylvania is gisteren een straalvlieg tuig van het type BAC-111 neerge stort. Alle inzittenden, 30 passagiers vier bemanningsleden, zijn om het leven gekomen. Aanvankelijk was meegedeeld, dat de passagiers afge vaardigden by de Verenigde Naties waren, maar een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij Mohawk, eigenaresse van het toestel, sprak dit later tegen .Het valse bericht bracht consternatie teweeg bij de Verenigde Naties, waar de Algemene Vergade ring bijeen was ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten. Mohawk airlines onderhoudt dien sten in de staat New York en omge ving. De tweemotorige BAC-111 is een vliegtuig voor korte afstanden, gebouwd door de British Aircraft Corporation en sinds twee jaar by het passagiersvervoer ingeschakeld. Het toestel stortte neer in dichtbe- bost terrein. Delen van 't wrak hingen in de bomen. Een ooggetuige vertel de een politieman, dat hy de staart van het vliegtuig in de lucht had zien afbreken. Daarna had hy het toestel in een bal van vuur en rook op een heuvel zien neerstorten. Als voorschot Het is te verwachten, dat op voor stel van minister Roolvink van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de welvaartsvaste sociale verzekerings uitkeringen per 1 juli '67 zullen wor den verhoogd. In verband hiermee zal op de pensioenbedragen van de A.O.VV. en van de A.W.W. met ingang van de maand juli '67 deze verhoging bij wijze van voorschot worden uitbe taald. Deze voorschotten op de aow- „olonri en aww-uitkeringen, die zullen wor- geland het vervoer van vracht- en den uitbetaald door de Sociale Ver- snelgoed naar alle stations in Lon- zekeringsbank, komen neer op een den tot nader order gestremd. 1 verhoging van circa drie procent. rachtvervoer naar Londen gestremd Naar de Nederlandse Spoorwegen meedelen is in verband met een sta king bij het vrachtdepot van het sta tion van New East London in En- Bij Jacksonville in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, zijn gisteren twee wentelwieken van de Ameri kaanse marineluchtmacht tegen el kaar gevlogen: 21 militairen kwamen daarbij om het leven en 14 liepen min of meer ernstige verwondingen op. Een van de helikopters stond op het punt te landen op een oefenvlieg veld van de Amerikaanse marine luchtmacht. toen hy van onderen ge raakt werd door de andere wentel wiek. die net van de startbaan was losgekomen. In beide toestellen zaten militairen. (Van onze correspondent) Zuid-Limburg is vannacht geteis terd door hevige onweersbuien. Een wolkbreuk ontlaadde zich kort na middernacht boven Meerssen. Pas tegen drie uur nam de „zondvloed" iets af. De materiële schade door het noodweer aangericht loopt in de duizenden guldens. Persoonlijke on gelukken zyn niet gemeld. Het ergste werd het Geuldal ge troffen. Met man en macht is daar uren lang gewerkt om de wegen vrjj te maken van omgewaaide bomen en omheiningen. In het laaggele- i tussen Valkenburg en Maastricht gen hotel. Lapost stroomde het wa- zyn tientallen automobilisten met ter tot een halve meter hoog naar hun voertuigen in de watermassa binnen. Personeel en gasten sleepten blijven steken. de meubels naar buiten (zie foto).| Er viel in Zuid-Limburg 34 mm Ook enkele aangrenzende huizen regen. Op de meeste plaatsen in liepen daar onder water. land werd vanmorgen slechts twee Op de grens tussen Meerssen en tot zes millimeter gemeten. Daar- Houthem werd een binnenweg vol- mede was een einde gekomen aan komen versperd doordat een gedeelte een droogteperiode. Overdag was ADVERTENTIE een mergelberg naar beneden is gestort. Honderden kampeerders hebben voor het water vannacht de vlucht moeten nemen. Door heel de streek het op alle voorgaande junida gen droog gebleven. Ook in de ko mende dagen moeten wij hier en daar af en toe nog op wat regen rekenen. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28 Telefoon 01726-2541 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. sociaal-democraten bereidt een streng versoberingsprogram voor ter indiening by de bondsdag. Vele sociaal-democraten en sommige le den van de linkervleugel van dr. Kie- singers christendemocratische party zyn bezorgd over te verwachten be snoeiingen in de sector sociale voor zieningen. Pressiegroepen als het Verbond van oorlogsslachtoffers zyn reeds aan het ageren omdat zy vre zen van het versoberingsprogram de dupe te zullen worden- De sociaaldemocratische fractielei der Schmidt heeft donderdag gezegd dat de regering moet doen wat het parlement beslist op het gebied van het ontwerpen van de begroting. Vele waarnemers zien in het huidige opstellen van de begroting een vuur proef voor de regeringscoalitie. Het Westduitse kabinet moet uit maken hoe het hoofd moet worden geboden aan de jaarlykse be grotingstekorten van tussen de acht en tien miljoen mark (7 en 9 miljoen gulden) in de vier jaar tot 1971. De Westduitse minister van Financiën, Strauss, acht belas tingverhoging onvermijdelijk en nie mand twyfelt er aan of ook de re geringsuitgaven zullen sterk besnoeid moeten worden. NOODTOESTAND IN HONGKONG De autoriteiten van de Britse kroon kolonie Hongkong hebben de nood toestand en alle daarmee gepaard gaande maatregelen afgekondigd om het hoofd te bieden aan een oproep tot algemene staking. Gisteren kwam het in de industrie wijk Kowloon tot ongeregeldheden, waarbij één persoon de dood vond en 22 werden gewond. De politie ver richtte 74 arrestaties. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE INTERIE.UR VERZORGincj papc.nbur6itll*im»hirunsftup6| Heeft O onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kyken Ruime parkeergelegenheid. ei4iv$ Uit het Leidsch Dagblad van 26 juni 1867: Wij vernemen, dat de fir ma De Heyder en Comp. (Ka toen fabriek) alhier drie van hare meesterknechts in de gelegenheid zal stellen, naar Parijs te gaan om de wereld tentoonstelling te bezoeken. Mocht dit lofwaardig voor beeld veel navolging vinden. Dezer dagen is overleden de predikant der Hervormde Gemeente te Heeze en Leen- de, J. L. A. Kremer. ridder i der orde van den Nederl. Leeuw, zeer gunstig bekend door zijn onbaatzuchtige en f kundige behandeling van ooglijders.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1