ZELFMAT !fIcJoOiiiïfóiï Rennie MOEILIJK MINIATUUR Udink laat talrijke ragen onbeantwoord I m 1 4 f! s B m 4 '5.' §8 «f 1 üf k m Hf l m E E II 4 4' 4 4 4 4 4 4 m m JÊ'JÊJS O Jazz-musicus Mal Waldron in Leiden EL-MIOR IJDAO S3 TONI 1907 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA rt Dodental brand l'Innovation nu 323 9 Brusselse hoofdcommissa ris van politie heeft gisteren, een maand na de brand in het warenhuis l'Innovation, een voorlopige balans van het aantal doden gegeven. Tot nu toe werd het stoffelijk overschot van 79 personen onder het puin ge vonden van wie slechts 15 konden worden geïdentificeerd. Zestig personen overleden aan op gelopen verwondingen in ziekenhui zen. Er worden nu nog 228 personen vermist, van wie men aanneemt dat zij zijn omgekomen. Hun stoffelijke resten zijn nog niet teruggevonden. Het totaal aantal dodelijke slachtof fers is dus nu in totaal 323. Regelt, verzorgt en betaalt uitvaarten overal in Nederland op basis van verzekering. Eerst uitvechten van onderlinge veten in Aden Noord gever, niemand kwetsbaar, parenwedstrijd. Noord, oost en zuid beginnen te passen west één schoppen noord past oost twee Sansatout zuid past west drie harten noord past oost drie Sansatout (geen mooi bod, maar oost dééd het) zuid past west vier harten allen pasten. West speelt dus vier harten en noord komt uit met klaver twee, oost (de tafel) legt klaverheer, u neemt als zuid klaveraas en west bekent met klaver vier. Wat nu verder? Neem de tijd en spiek niet stiekum hieronder - zou alleen uzelf voor de gek hou den! Oplossing: De grote vraag is na tuurlijk, of noords klaver twee een singleton (enkele kaart) was of niet. Dit is dan ook het soort probleem waarmee u en uw lotgenoten altijd worstelen. De oplossing kan niet ge vonden worden door bestudering van het plafond wel door een beetje logica. Dat hele kleine beetje logica dat m in i m a a 1 vereist is om brid gen te leren. Vindt u het voor de hand liggen, dat west vermoedelijk tien kaarten in de hoge kleuren be zit: vijf schoppens en vijf harten? Zie biedverloop. Als u dat niet vindt, ga kegelen! Als u het wel vindt, weet u dat west drie andere kaarten heeft in klaver en ruiten. Zou noords klaver twee de beroemde „singleton" zijn, dan heeft west dus drie klaveren. Een kwestie van dertien tellen: 5 klaveren in zuid, 4 in oost, eventueel 3 in west, 1 dus in noord. Als u dat te moeilijk vindt, vergeet het ooit goed bridgen te le ren. Maar als west drie klaveren zou hebben, heeft hij dus géén ruitens. En zou noord een zevenkaart in die kleur gehad hebben. Dat kan niet omdat hij (noord) niets bood! Te moeilijk? Ga naar de bioscoop of kijk naar de tv. West had gewoon:- A H V 10 2, 9 A B 9 8 3, 7 2, •f. 4. In zuid moet u zien, dat slechts ruiten naspelen kan helpen doet u het niet, dan verdwijnt onherroe pelijk het tweetal ruites op oosts klaveren. Probeert u het maar. Maar Bridgevraag van deze week: West gever, allen kwetsbaar, parenwedstrijd. De zuidspeler heeft: A V 8 7 5, C A V, O V 8, B 9 7 5 West past noord past oost één schoppen zuid past west past noord doublet oost past zuid Antwoord elders op deze pag.! SCHAKEN Schaken is een moeilijk spel, dam men kan iedereen! Voordat de dam liefhebbers boos in 't geweer sprin gen om deze uitspraak zy vermeld, dat het „dammen" dat iedereen kan niets te maken heeft met 't echte damspel. Men gebruikt er alleen de zelfde schijven en 't bord voor. Ver der is het meer een luk-raak schuif- spel. Wanneer wü vroeger genoeg kregen van ons „dammen" draaiden we de rollen om en speelden: „wie verliest, die wint!" Dat was ook nog al uitkijken. Het schaken kent deze „ontspanning" ook. Waar het doel van de gewone schaakpartij is, de koning van de tegenstander mat te zetten, komt het in t omgekeerde geval er op aan de tegenstander te dwingen de eigen koning mat te geven. Dat is nu niet zo eenvoudig. Bij het damspel geldt de regel, dat men moet slaan, en dat is bij het schaakspel niet het geval. Met in achtneming van de schaakregels zal men dus de tegenstander moeten dwingen tot zelf mat. Hier volgen enige voorbeelden. DR. E. BIRGFELD abodefgh 1 m - 1 1 n A i Zelf mat in vier zetten Wit moet dus zó spelen, dat zijn koning In vier zetten door de zwar ten wordt mat gezet. Het is een waar meesterstukje. 1. Kh5-g6!Ka6xb6 (zwart heeft geen andere zet). 2. Kg6-f5t, Kb6-c5 3. Kf5-g4t, Kc5-d4; 4. Kg4-h5t. Pe2- f4 mat. 19. 24, 25, 30, 38, 41, 43 A. A. POLMAN 8, 9, 15. 17. 23, 27, 36 Zelf mat in vier zetten Van deze auteur is het volgende zelfmatprobleem. In dit geval „danst" het paard in het rond met als resultaat dat de eigen koning mat wordt gezet. 1. Pg2yh4!, f6-f5; 2. Ph4xf5, h5-h4; 3. Pf5-e3 h4-h3; 4. Pe3-g2 (weer te rug op het veld vanwaar de rossi- naut vertrok) 4 h3x92 mat. K. MANNEMANN 1 14 if H k mm k k k t Zelf mat in vier zetten. De witte pionnen, die de 7e ry be reikt hebben, moeten achtervolgens tot loper, dame, toren en paard pro moveren, opdat pion g2 gedwongen wordt op te spelen en aldus de witte koning mat te zetten. 1. b7-b8L, Kh3-h4; 2. h7-h8 Dt, Kh4-g5; 3. g7-g8Tt, Kg5-f5; 4. f7-f8 P en nu moet 92-91 en mat. 30, 34. 38. 41, 42, 45. 49 W. VALSTAR 7, 8, 9, 17, 20, 30, 36 DR. K. VENEMA 4, 10, 13. 20, 24, 25, 26 9 B S3 M 9 9 9 9 "W"s*s j s n ""2 HP 29, 32, 34, 37, 40, 48 FREEK GORDIJN. ER KOMT MEER VOORLICHTING OVER BESTEDING VAN ONTWIKKELINGSHULP \ens traditie droegen de da- op de Ascot-races in Enge- weer de meest buitenissige len. Mevr. Shilling droeg een e zwarte hoed met witte or- Me bloembladen, ontworpen haar zoon David. ADVERTENTIE Lekkereten? Heem Rennies mee op rei'sl DIGESTIF PASTILLES ta'pen direct tegen brandend maagzuur Mail Walldron werd op 16 augustus 1926 in New York geboren. Vanaf zijn 10de jaar studeerde hij piano, eerst klassiek en later (op zijn 17de jaar) raakte hij geïnteresseerd in de jazzmuziek. Hij heeft gedurende die tijd ook nog enkele jaren altsax ge speeld, doch keerde op zijn 20ste jaar tot de pdano terug. Hij heeft ge speeld met de volgende musici: Bil- lie Holliday van 1957 tot het over lijden van deze zangeres in 1959, Abby Lincoln en Max Roach gedu rende 1959 tot 1963. Hij heeft ook nog enige jaren met de bassist Ohar- ly Mingus gewerkt en vanaf 1963 De Zijl had geen moeite met Swift Scheidsrechter mevrouw van Asch was gisteravond na afloop van de waterpolowedstrijd tussen de Zyl en Swift bepaald niet onder de in druk van het vertoonde spelpeil. Inderdaad was het in het water van de Vliet geen hoogstaande wedstrijd geweest. Daarvoor bood Swift te weinig tegenstand en hoefden de Lei- denaars zich maar matig in te span nen om een overtuigende 9-3 zege te bereiken. Het spel was nauwelijks een mi nuut oud, toen Kees van der Moo- len zich vrij wist te zwemmen en 1-0 scoorde- Hierna was de Zijl wel voortdurend de meerdere, maar het afmakende schot ontbrak. Eerst uit een strafworp wegens een zware over treding tegen Kees van der Molen maakte Kees Pont er 2-0 van. Ook in de volgende periode handhaafde zich het spelbeeld van een superieur de Zijl. Van der Moolen zwom snel in en verhoogde de voorsprong tot 3-0, terwijl Gé Rol met een hard schot vanuit de hoek het vierde doel punt op zijn naam bracht. Het was Rol die 5-0 scoorde in de volgende speeltijd, gevolgd door een treffer van Loek van Kampen. Uit een moder ne strafworp bracht Swift het eerste tegendoelpunt op het scorebord. Ge legenheid om nogmaals te scoren kregen de Hagenaars pas nadat Van Kampen en Joop de Haas de voor sprong voor de rood-wltten op 8-1 hadden gebracht. Nadat het 8-2 was geworden werd het door Rol uit een strafworp 9-2. Met een boogbal be paalde Swift de eindstand op 9-3. Hedenavond wordt in de Zijl een inhaalwedstrijd gespeeld tussen de damesploegen van die Zijl en te Werve. Dindagavond J.l moesten de Leidse dame in Rijswijk de over winning in een onprettige wedstrijd aan te Werve laten, door een doel punt dat enkele seconden voor het einde tot stand kwam. BURGERLIJKE STAND Oegstgeest: Geboren: Helena Herma- nia. d. v. A. H. H. Burger, en A. A. van Beek; Esmeralda Antoinette, d. v. T. P. Nijenhuls en P. A. van der Vel de; Patricia Johanna, d. v. S. Prins en J. van der Glessen; Harm Jan Paul Agathus, z. v. N. J. A. van Oudenhoven en C. O. M. Bouter; Alexandra, d. v. A. Tinkelenberg en L. M. Matz. Ondertrouwd: R. M. B. M. de Rooij en C. M. Vervoort; M. L. de Meulder en M. C. C. Knijnenburg; C. HooiJ- mans en E. A. van Rijen; F. S. Pan- nekoek en C. de Lange; J. W. Stuiver en L. 't Jong; A. Harsta en M. de Jager. Getrouwd: P. M. Stokman en B. M. Geux; C. J. M. Dessauvagle en W. E. M. van Rijn; G. M. H. Veeneklaas en J. O. de Neef. Overleden: C. Moerkens w.v. O. Ver boom; J. Sturm. heeft hij met een eigen trio de ge hele wereld afgereisd. Hij heeft voor diverse films de muziek gecompo neerd, o.a. „Sweet Love Bitter" (de geschiedenis van Charly Parker) en leeft de laatste twee jaar voorname lijk in Eurpoa. Gedurende 1961 heeft hij meege werkt aan een platensession in de „Five Spot" met de musici Eric Dol- phy en Booker Little. f/ercjer heeft hij met zeer vele bekende jazzmusici opgetreden. Röntgenonderzoek schilderijen In het Centraal Museum in Utrecht isv oor het eerst in de geschiedenis een gehele collectie schilderijen rönt- genologisch onderzocht. De resulta ten van dit werk, waarmee twee jaar gemoeid zijn geweest, zijn neerge legd In een boekwerk dat gisteren in Utrecht aan de openbaarheid ii prijsgegeven. De röntgenoloog dr. M. Meier- Siem en de kunsthistoricus drs. H. Stark, beiden uit Hamburg, hebben ruim 400 schilderijen van voor het jaar 1700 en van voornamelijk Utrechtse meesters onderzocht. De directrice van het Centraal Museum, dr. M. E. Houtzager, zei dat het röntgenbeeld in de toekomst een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren tot een diepere kennis van schilderijen. Het röntgenbeeld biedt waardevol vergelijkingmateriaal voor het onderzoeken en eventueel herzien van toeschrijvingen en kan een belangrijke steun betekenen bij het vaststellen van de ouderdom en de authenticiteit van het werk. Daar voor is het echter nodig, dat nog veel meer röntgenologisch materiaal wordt verzameld en systematisch aangelegd. In het Centraal Museum is nu een tentoonstelling ingericht van vergro tingen van de röntgenopnamen naast de originele schilderijen. De expositie duurt tot. eind september* vier punten nogal willekeurig waren gekozen. Draagkracht In zijn andere motie vroeg de heer Ruygers om te streven naar een sy steem waarbij een internationale or ganisatie, zoals de Wereldbank, elk jaar een optelling maakt van de be hoeften van de ontwikkelingslanden. De rijke landen zouden dan naar draagkacht moeten betalen. De heer Van Mierlo (D'66) kwam in tweede termyn met een motie omdat de mi nister geen antwoord had gegeven op zijn vragen. Hij ging in dezelfde richting, maar vroeg alleen om be studering van het idee. Minister Udink voerde tegen beide moties het bezwaar aan dat er internationale studies over dat onderwerp aan de gang zijn, waarop hij niet vooruit wil lopen. De heer Ruygers hield zijn motie daarop aan. De heer Van Mier lo zag zijn motie, ondanks steun van de socialisten en pacifisten, finaal weggestemd. Vele vragen uit de Kamer bleven onbeantwoord, wat zelfs in de banken van de regelingspartijen een korze lige stemming kweekte. Op vragen van de KVP en AR over fiscale faci liteiten en maatregelen ten behoeve van de arme landen, van de PSP over het verstrekken van giften in plaats van leningen, van de socialis ten (de minister repte aanvankelijk zelfs niet van de moties) en vragen van de Boerenpartij, die erop had aangedrongen vooral aan de werk lozen in eigen land te denken, werd niet of nauwelijks antwoord gegeven, geven. BRIDGE speelt u nooit onder een heer uit?! Ook niet, als het goed is?! Noord had: *6 5 3, H 4,0 A B 9 6 3, 10 6 2. Zeg nu niet: hij had zus of zó moeten moeten uitkomen. U (zuid) heeft de sleutel in handen! In de Tweede Kamer werd gis teren de mogelijkheid geopperd een accijns op jrisdranken te hef fen, teneinde de ontwikkelings hulp te verhogen. Het voorstel i kwam van het r.k. kamerlid mr. Mommersteeg, die kort voor het debat nog in de koffiekamer van het parlement werd aangetroffen terwijl hij een flesje frisdrank dronk. (Van onze parlementaire redactie) De regering wil het publiek laten weten hoe de ontwikke- gshulp wordt besteed. Daartoe wordt een voorlichtingsgroep het leven geroepen, die onder meer via pers, radio, televisie film zal uitdragen waar het geld blijft en wat ermee wordt eikt. inister Udink (Ontwikkelings- heeft dat gisteravond in de ede Kamer meegedeeld. In het dover de ontwikkelingshulp, dat diep in de nacht voortduurde, laarde de minister dat er veel r gebeurt dan bekend is. Er is een stroom van activiteiten, waarvan naar buiten doordringt. Hij was zelf verbaasd over geweest. In inwerking van het departement Buitenlandse Zaken, waar de mi- [T zetelt, zal er een voorlichtings- st werden ingesteld, die zo snel jlijk een begin moet maken met kweken van goodwill voor de ont- elingshulp. De Kamer had daar iel eenstemmig naar gevraagd, i zei ervan overtuigd te zijn dat lauwheid van het publiek tegen- rhet onderwerp een gevolg is van ekendheid. inister Udink was het daarmee Gebrek aan voorlichting is er ens hem ook de oorzaak van dat bedrijfsleven lang niet voldoende je hoogte is van de mogelij khe- die er zijn in het kader van de rikkelingshulp. Op de vlakte Kamer had veel meer gevraagd, drs. Ulink hield zich op de ai „Ontwikkelingshulp is een oo aam proces, een kwestie van adem", zei hy. Het beleid zal mende vier jaar gericht zijn op: van de zyde van de P.v.dA, en D '66 was gehamerd, in het oog worden gehouden, evenals de mogelijkheden van de Nederlandse economie. „Het gaat daarbij om een keus", aldus de bewindsman. „Absolute normen zijn niet te geven". Hij beloofde de KVP-er Mommer steeg, dat hij diens voorstel om aan geld te komen via een accijns op fris dranken, met de minister van Finan ciën zou bestuderen. Hij meende, dat er nogal wat bezwaren tegen zouden zijn. Moties De Kamer wilde meer. Maar van de drie moties, die op tafel kwamen, werden er twee weggestemd. De derde, die eenzelfde lot zou hebben gewacht, werd door de socialist Ruy gers, die hem had ingediend, op het laatste moment aangehouden. De heer Ruygers vroeg in de eerste van de twee moties, die hy had inge diend, een aanzienlijke verhoging van de bedragen, die Nederl. beschik baar stelt voor de Internationale Ontwlkkelings-Associatie, het India Consortium, Indonesië en het we reld voedsel vraagstuk. De socialisten stonden met die mo tie, zoals bij de nachtelijke stemming bleek, helemaal alleen. De Kamer was het eens met minister Udink, dat de n [ersnelling van de hulpacties; Wtfgroting van de doelmatigheid; I fergroting van de bedragen; ,e samenwerking met zoveel mo- xi maatschappelijke groeperingen j)fsleven, zending, missie). irbij zullen de bestedingsmoge- den in de arme landen, waarop De Leidse jazzliefhebbers staat morgen een bijzondere ge beurtenis te wachten: de bekende Amerikaanse jazz-musicus Mal Waldron verleent morgenavond zijn medewerking aan de sluiting van het seizoen van de Jazz society Folk Beat 14. Ja, ik weet het. bridge is een ver schrikkelijk moeilijk spel. Uw bied- systeem is misschien wel goed, maar dat spelen en dat tegenspelen! Uw partner (collega, man, verloofde) was onlangs nog zo vriendelyk te be weren: „Jij leert het tóch nooit". Natuurlijk was u daar een ogenblik woedend over, maar later hebt u zich in uw eentje bezig kahouden met de vraag of het wéar is wat die bruut heeft gezegd. Nu wil ik u eens helpen. Niet om direct beter bridgen te leren want dat is natuurlijk moeilijk vanuit een krantenrubriek, maar wel om vast te stellen of er nog hóóp voor u is. Met andere woorden: of u het ooit, dan wel nooit zul leren! U moet het volgende vraagstukje eens bekijken. Het op uw gemak goed lezen en de tijd nemen voor de op lossing. Desnoods een half uur. En dan later vergelijken met wat hieron- deraan staat. #B74 V 10 6 V 8 5 «f» H V B 9 98 g 752 H 10 4 A 8 7 5 3 Antwoord op bridgevraag: Waarom zuid op oosts bod van één schoppen het beste kan passen, werd een vorig maal uitgelegd. Nu noord, die eerst gepast heeft, doubleert mag zuid aannemen, dat er twee mo gelijkheden voor NZ zijn: a) drie SA spelen of )b één schop pen gedoubleerd tegenspelen. Het is natuurlijk de vraag of één schoppen wel drie down (800) gespeeld kan worden, zo dat mijn voorkeur uitgaat naar drie SA door zuid. Dat moet een redelijke kans hebben op ten minste 600 punten en dat bleek zo te zijn, daar de noordspeler had; 2, Q B 8 5, A 10 4 3, H V 4 3 2. Zou zuid gepast hebben, dan had hy erg veel moeite moeten doen om OW twee down te krijgen. Oost had H 10 96 4, 9 H94, <>HB 7 2, «f. 6 en vond bij west nog schoppenboer en klaveraas. Nog iets; indien zuid besluit dat drie SA het beste is. moet hij dat nu ineens zelf bieden. Hij mag niet verwachten, dat west (die al paste) op twee Sansatout nog verder zou kunnen ademhalen. Van de 62 gewonden zijn 53 zo ver genezen dat zij de ziekenhuizen kon den verlaten. ADVERTENTIE vanaf f 15,90 HERENMODE CONFEKTIE LEIDEN GANGETJE 6 Britse troepen in Aden hebben gis teren de hele dag gewacht op het be vel om de wijk Crater binnen te trek ken en te beginnen met het gevan gen nemen van terroristen. Gene- raal-majoor Phillip Tower gaf de or der echter nog niet. Waarnemers zijn van mening dat de militaire autoriteiten er de voorkeur aan ge ven de terroristen eerst hun onder linge veten te laten uitvechten voor dat nog meer Britse levens op het spel worden gezet. Het dodencijfer in de jongste ter- reurgolf in Aden bedraagt nu 22 Britse militairen en negen terroris ten van verschillende politieke scha kering. Ook twee Arabische buiten staanders zyn gedood. In de zieken huizen liggen dertig Britse en vijf tien Arabische gewonden. Deze rubriek is weer voor de lief hebbers van het oplossen van minia turen. Voor alle vraagstukken geldt: wit speelt en wint. De oplossingen plaatsen wij in een van onze volgen de rubrieken. DAMMEN J. SCHEERES 12. 13, 14, 21, 24, 25, 33 1 2 3 4 5 28. 32, 35, 39, 43, 45, 48

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11