Tweede Kamer akkoord met steun scheepsbouw Wilson succes behaalde geen bij De Gaulle WOENSDAG 21 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Subsidie bij sameniverking (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft zich gisteren in meerderheid ak koord verklaard met het voorstel van de regering om de Neder landse scheepsbouw te subsidiëren. De subsidie bestaat uit een rente- overbrugffing, die wordt verleend aan bedrijven, die bereid zijn om te gaan samenwerken. Op aandrang van een groot deel van de Kamer verklaarde minister De Block (Economische Za ken) zich gisteravond bereid om de subsidieregeling nog iets te verbete ren zo,dat de Staat niet maximaal twee procent-, maar maximaal twee ëneenhalf procent van de rente zal vergoeden. De subsidieregeling gel'dt voorlopig voor een periode van anderhalf jaar. Daarna zal bekeken moeten worden, wat er verdei- moet gebeuren. Er is een bedrag van 54 miljoen gulden mee gemoeid. Als dit bedrag niet he lemaal wordt opgebruikt, zal ei- ver der geen steun worden verleend. De regering baseert zich bij het verle nen van de subsidie op een orderpor tefeuille van maximaal 750 miljoen gulden. Minister De Block deelde mee dat voor een vijfde van dit be drag principieel al subsidie is be loofd. Van deze orders is voor dertig Bisschoppensynode De bisschoppensynode ingesteld tijdens het tweede Vaticaanse con cilie zal voor het eerst op 29 septem ber bijeenkomen. De zitting duurt officieel tot eind oktober maar in Ro me is men er betrekkelijk zeker van dat het wel eens eind november kan worden. De agenda i6 er ook naar: hoofdmoot vormt de geloofscri sis die onder alle gelovigen, al dan niet rooms-katholiek, heerst. Daar naast wordt er gesproken over de seminaries het gemengde huwe lijk, de hervorming van het kerkelijk recht en de hervorming van de li turgie. Over de meeste onderwerpen zijn geen werkpapieren die men be spreken moet. De discussie-ruimte is dus nogal groot. De bisschoppensynode moet de Paus adviseren in de algemene pro blemen van de huidige wereld en de huidige kerk. De leden van de bis schoppensynode zijn dan ook verte genwoordigers van de regionale bis schoppenconferenties. Zij geven niet hun particuliere mening maar ae mening van de conferentie die zy vertegenwoordigen Op een persconferentie van het Internationaal documentatiecen trum voor de conciliaire kerk in Ne derland, gaven prof. dr. E. Schille- beeckx en prof. dr. B. Huizing als hun mening te kennen dat deze bis schoppensynode volgens sociologi sche wetten, bij een gestaag door werken van de collegialiteitsgedach- te van de bisschoppen, de belang rijkste rooms-katholieke instantie onder leiding van de primaat van de Paus zal worden. miljoen gulden geplaatst bij bedrij ven in oost-Nederland en voor veer tig miljoen bij bedrijven in het noor den. De minister noemde dit van belang voor de bestrijding van de werkloosheid. Adempauze Mr. De Block beschouwt de subsi die als een soort adempauze die de scheepswerven de gelegenheid geeft om zich te bezinnen op samenwer king en nationalisatie, waardoor se- riebouw en produktie in grotere een heden mogelijk wordt. Er is in ons land vooral een achterstand ont staan, omdat in het buitenland de overgang van de traditionele pro duktie naar de moderne industriële produktie zich heel snel heeft vol trokken. Tijdens de subsidieperiode zal het colleg evoor de scheepsbouw (dat is de voortzetting van de commissie- scheepsbouw die de regering onder andere tot de rentesubsidie heeft geadviseerd) de ontwikkeling in de scheepsbouw volgen met het doel la ter voorstellen te doen. Geen maximum Nederland 'blijft met deze steun aan de scheepsbouw nog ver bene den de maximumgrens die dooi- de Europese commissie is vastgesteld. De regeling voorziet in een subsidie. 400.000 mark meegenomen Inbrekers kwamen via tunnel in bankkluis (Van onze correspondent) In Düsseldorf (Did) hebben inbre kers een huzarenstukje uitgehaald. Op een plaats waar veel verkeer en zelfs dichtbij een tramhalte is. heb ben zij vermoedelijk enkele weken lang gewerkt met het graven van een zes meter lange en manshoge onder aardse tunnel, die leidde naar een bankgebouw. Het graafwerk eindigde precies on der het midden van de gewapend be tonnen vloer van de grote kluis, die met een halve meter dikke stalen deur is afgesloten. Er werd een groot gat gemaakt in het betondek. Een maal in de kluis aangekomen, wer den twee brandkasten opengebrand en namen de inbrekers niet minder dan 400.000 mark mee. Van al het gereedschap, dat ge bruikt werd bij deze inbraak, was niets meer te bespeuren. Van de da ders is ook geen spoor te bekennen. die in totaal niet meer bedraagt dan 7 procent van de aanibdeddngsprijs. Het Europese maximum bedraagt, tien procent. De subsidieregeling zal niet. gelden voor de bouw van sche pen voor de binnenvaart. Kort. voor het einde vaar het debat diende de PSP-fractie met steun van drs. Van den Doei (PvdA) een motie In, waarin de regering gevraagd werd de subsidieregeling zo te veranderen, dat bedrijven die subsidie ontvangen geen tantièmes en dividenden mogen uitbetalen zolang de subsidie niet. is terugbetaaldDe minister had veel bezwaar tegen deze motie omdat daardoor het karakter van de rege ling fundamenteel zou worden aan getast. Ook de meerderheid van de Kamer zag er weinig in. Als don derdag wordt beslist over het. sub sidie-voorstel zal deze motie derhalve wel kansloos zijn. De KLM heeft op Schiphol een nieuw vervoermiddel in gebruik genomen. Het is een door een elektromotor aangedreven auto- tje geschikt voor drie passagiers en een bestuurderHet wagentje heeft een snelhied van 5 km per uur en dient vooral voor de pas sagiers, die moeilijk ter been zijn of zoals op de foto een passagier met een baby. Men is begonnen met de aanschaffing van twee wagentjes. Gaat het goed. dan volgen er meer. NEDERLAND 1 NTS 5.00 uur Amulet; kinderprogramma 5.35 uur Sluiting 6.45 uur De minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Vakantiein Lippiza 7.25 uur Landbouw journaal 7.51 uur Socutera: Het leger des Heils 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Edison the man; film 10.15 uur Holland festival magazine Laatste nieuws 10.40 NEDERLAND 2 KRO München portret van een Eten in overvloed? Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 6.00 uur 10.40 uur HILVERSUM 2 Nog altijd beneden de (Franse) maat Op korte termijn is er weinig hoop op succes voor Engelands po ging tot aansluiting bij de E.E.G. Dit is de slotsom van het vrijwel negatieve resultaat van Wilsons nieu we pleidooi bij president De Gaulle. Dit betekende echter niet dat de zaak volslagen hopeloos is. „Eens" zo heeft het Franse staatshoofd met verwijzing naar vage verten vroe ger al eens gezegd, „zal Engeland lid worden van de E.E.G". Maar president De Gaulle acht de Brit ten als goede Europeanen nog steeds beneden de maat. Het is duidelijk, dat de Franse re gering alles zal doen om het begin van de onderhandelingen zoveel mo gelijk op de lange baan te schui ven, in de eerste plaats door een tijdrovend voor-onderzoek te verlan gen door de zes naar de consequen ties van een massale uitbreiding van de E.E.G. met Engeland, Ier land en een aantal landen van de Europese vrijhandelsassociatie. Nieuwe situatie Wilson zei overigens, dat hy De Gaulle's bezorgdheid over een ver groting van de gemeenschap volko men kan begrijpen. Juist de crisis in het Midden-Oos ten heeft echter aangetoond, dat een nauw politiek samengaan van Eu ropa dringender dan ooit noodzake lijk is. Hier ligt waarschijnlijk de kern van de kwestie. President De Politici in hechtenis Volgens de Griekse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Patakos, bevinden zich op het ogenblik ongeveer dertig politici in hechtenis. Dertien van hen zijn gedeporteerd en drie staan onder huisarrest. In dit aantal zijn niet in begrepen de poltici van de onder het nieuwe bewind opgeheven uiterst linkse Verenigde Democratische Par ty SDAdie op 21 april zyn gear resteerd en zich in het verbannings oord Jaros bevinden, aldus Patakos. Gaulle mag dan voorlopig onbewege lijk blyken - zelfs in Londen geeft men toe dat Yele van zyn argumen ten, voor zover zij geen camoufla ge zyn voor halsstarrigheid, niet he lemaal onredelyk zyn te achten, maar niemand durft zoiets hardop zeggen - doch er kan door de snelle ontwikkeling van de internationale! politieke en economische gebeurte nissen plotseling een geheel nieuwe situatie ontstaan, welke van liever lede Britten en Fransen tot nauwer samengaan zou nopen. Het acute Israëlisch-Arabische probleem en de Chinese H-bom zyn overduidelyke voorbeelden van een dergelyke on verwachte stroomversnelling en rich tingverandering in de wereldpolitiek. Onder de kastanjeboom De korte gedachtenwisseling dins dagavond in het Lagerhuis over het resultaat van Wilsons gesprekken met president De Gaulle droeg een nogal vrolyk karakter, omdat de Britse premier die een half uur gen beantwoordde, nauwelyks iets had te rapporteren, behalve dan dat de generaal en hy op sommige punten dichter by elkaar zyn ge komen. Natuurlyk was ook Wilsons mond gesnoerd door het vertrouwe- ïyk karakter der besprekingen in Versailles. Hy zei, dat hy by de president ook thans geen spoor van geestdrift voor een lidmaatschap van Engeland had kunnen ontdekken. On der de grote kastanjeboom in het park van Versailles had hy zijn ui terste best gedaan de door president De Gaulle in zyn persconferentie van 16 mei gebruikte argumenten te weerleggen en vooral nog eens het belang voor de E.E.G. van een Britse bydrage op technologisch- en industrieel gebied onderstreept, als voorwaarde voor een versterking van Europa's politieke invloed. Op dit punt kreeg Wilson wel dege- ïyk van de generaal een positieve reactie. Maar over het algemeen vond Wilson De Gaulle blijkbaar opnieuw een beleefde welwillende luisteraar, maar meer niet. Andere wereld problemen 'er de dringende wereldproble- het Nabye Oosten en Vietnam, i hadden de Franse president en de Britse premier een diepgaande en vruchtbare gedachtenwisseling. Wil son acht. zolang de bittere stemming in New York voortduurt, het ogen- j blik nog niet aangebroken om naar de speciale Assemblee van de V.N. te gaan. Daarvan kan pas sprake zijn, zodra er daar iets constructiefs kan worden verricht. Beiden zullen na samenwerken om een blijvende rechtvaardige oplossing voor het I Arabisch-Israëlische probleem te be vorderen. en cjióteren „Attentie .Attentie" had gisteren de toerbeurt, dus we bleven bin nenslands. Eerst mocht. dr. Broekmeyer een betoog houden over de situatie in het Midden- Oosten .waarbij het alleen even jammer was dat hij de slechte gewoonte van politieke commen tatoren had overgenomen om Russische namen anders uit te spreken dan het „gemene volk". Inplaabs van Kos y gin (klem toon op de tweede lettergreep, wat goed is) zei hij Kosygin (klemtoon op de eerste letter greep, wat fout is), en zijn ge sprekspartner nam dat gedwee Het tweede onderwerp betrof de verdrinkingsdood van ontel bare bomen op de Veluwe, op het eerste gezicht een ongebrui kelijke plaats voor verdrinking, maar het schijnt dat er nu al enige jaren achtereen veel regen is gevallen in dat gebied, waar door de bodem het niet heeft kunnen verwerken. .Attentie" werd besloten met een gesprekje met de heer Boot, voorzitter van de Arka en na drukkelijk niet ais Kamerlid aanwezig. Het gesprek ging over de weigering van de ambtena renbond Arka om de aofcie voor Israël van de Stichting van de Arbeid te steunen. Het had enerzijds iets te maken met het feit dat de belastingfaciliteiten niet afkwamen, en andercrijds met de wenselijkheid dat ook de Arabieren ervan ronden mee profiteren. Bontsje Schweig „De droom van Bontsje Schweig" bleek een herhaling te zyn. Het werd er eertyk bij ge zegd, hoewel ik het in geen en kel programmablad heb kunnen vinden. Vermoedelijk heeft de NCRV gedacht dat dit uitge beelde verhaal over een gestor ven Jood die in de hemel wordt opgenomen, waar hij op handen wordt gedragen omdat hy er al tijd het zwijgen heeft toegedaan, hoeveel ellende hem ook ten deel was gevallen, op het ogenblik weer actueel was, maar dat was dan een pijnlyk misverstand. Als de zelfbewuste Israëli im mers ergens een hekel aan heb ben, dan is het wel aan de image van de zwygzame, dul dende Jood, die geen klacht over de lippen komt en die maar met zich laat rondsollen. Bontsje Schweig, kan men rustig stel len, zou bij leven en wel zijn de meest gehate man van Israël zyn geweest. Hy zou immers de laatste zijn geweest om een ver rassingsaanval op Egypte te be ginnen, hij zou, met de armen over elkaar de Arabische aanval over zich heen hebben laten spoelen en hy zou indrukwek kend gezwegen hebben. Het ver haal eindigt ermee dat hy een wens mag doen, en wat wenst de bescheiden Bontsje dan? De Sinalwoestyn, het oude deel van Jeruzalem, nee, hy wil graag, als het kan, als het niet te lastig is, iedere dag een warm broodje met verse boter Rendez-vous Internationaal Rendez-Vous als altyd aardig door zijn ge varieerdheid. Geesje Lunshof in Parijs kondigde aardige onder werpen leuk aan. Peter Schroder had rich uitgeleefd in New Or leans. we kregen de Tsjechische kampioene touwtjespringen te zienenz. De correspondenten mogen zich uitleven in .vrije on derwerpen' en dat is vaak te merken ook, want het wordt meestal leuk en met animo ge daan. door het Promenade i KRO: 18.00 Tijd vrij je. 19.10 Radiokrant. 1930 Muz. As van John Masefield in Westminster Abbey De as van de Britse hofdichter, John Masefield, die 12 mei op 88-jari- ge leeftyd stierf, is gisteren bygezet in de dichtershoek in de Westminster Abbey. Meer dan 500 personen, onder wie de dichters Cecil Day Lewis, Robert Graves en John Betjeman woonden de plechtigheid by. ADVERTENTIE De „grote mixer" die ook puur zofantastisch smaakt. De tonic die het helemaal heeft! Tijdens een plechtigheid van de Orde van de Kousenband in kas teel Windsor droeg de Britse Ko ningin-moeder een kanten robe onder de traditionele cape. Ko ningin-moeder Elisabeth nam deel aan de jaarlijkse processie van het kasteel naar de kapel van St. George, waar een speciale kerkdienst werd gehouden. Het Leger des Heils (gr.) 19.45 De po sitie van Engeland en Europa, lezing. 19.55 Utrechts-ork., koor en klaas, gewijde muz. 21.35 Wo der midden (7), klankbeeld nen en samenleven In een st£ 21.55 Stereo: Lichl Wijd als de were] oriëntatie ln kerk, zending en oekume- ne. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 13.55-24.00 Nws. Hilversum 3. 29! wedstrijdprogr. 21.1 Jazz Magazine: nieu- 23.55-24.00 Nws. DONDERDAG 22 JUNI progr. 12.00 Nws. 12.02 Transistor: gevar. progr. met een toeristische in- 13.02 Top dertig: Ne- derl. hitparade van deze" week. "(14.0 Nws.) 14.30 Lagelanders: lichte muz. door Nederlandse artiesten. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Klein chan son. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 10RRR- Internationaal jeugdjournaal. nws. 20.45 Voordracht. 20.50 Cathv, TV-spel. (progr. van de BBC herhlj 22.10 Zangvoordracht. NTS: 22.50-22.55 Journaal. 23.00-23.00 Teleac Auto matisering (13 herh. van maan- 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vacantle- tlps. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: klass. gram.muz. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Klass. de cor: A. Orgelconcert; B. Instr. sextet; C. Pianorecital. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie, praatje. 12.45 Ge noeg hebben, een relLgieuze lunoh bij drage. 13.00 Klass. grammuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 A. Ba riton en piano: mod. liederen; B. Kla vecimbel-recital: oude muz. (gr). TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag, muzikale lezing. 15.15 Sphinx: progr. voor de vrouw. NCRV: 15.45 Musicia- na: muzikale herinneringen. 16.00 Bij- I beloverdenking. 16.30 Stereo: Radio Phllh. sextet: mod. muz. 17.00 Lichte gr.muz. 17.30 Lichte gram.muz. voor AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte grammuz. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte grammuz. (8.30-8.35 De groen teman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ste- vitaminen: populair verzoekplatenpro- gramma. (11.00-11.02 Nws.) 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Dansor- kest en zangsolisten. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Lichte gram muz. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Mu zikale toeristenroute: koorzang en kerk muz. 14.30 250 Jaar Vrljmetselary. lezing. 14.45 Stereo: Fagot en piano: mod. muz. 15.00 Voor de zieken. 16.00 O.OÖ Geen beter leven dan buitenle- i de badplaats Saint Tropez. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. Voor woensdag 21 Juni 1967. Singing hills. Orkest Max Greger. The shepherd's cha cha, Orkest Bert Kaempfert. Hoots mon. Orkest Max Greger. My blue heaven. Orkest Horst Wende^ Explorer. Orkest Bert Këemp- fert. Dream face cha cha, Kiss me cha cha, Orkest Max Greger. Mona Lisa, Orkest Helmut Zacharlas. Ginsv's cha cha, Orkest Bert Kaempfert. The squelch. Orkest Max Greger. Cha! V, J^kest Bert Kaempfert. Sleep walk, Orkest Gunther Fullsch. Ich kusse ihre Hand cha cha, Orkest Max Greger Mason Dixon llon, Orkest Bert Kaempfert. The Shelk of Araby, Pats Domino. Midnight, The Shadows Sweetie Pie, The McGuire Sisters La 7„0rfte.?' pa'oma. Orkest Helmut S wonderful to know. Orquldea. Ensemble Hugo Blanco. Prenda-querida. Estov llorando, Luis Alberto del Parana Ya se que tienes novio. Tapame. Orkest Helmut Zacharlas. Basta. Orkest Vik tor Resche. Blues march. Billy Long- B0™1- Sag mir was du Froboes. Ensemble Dnilu- oag mir was du MouSdr,l£r0b0£?' Peter Kraus' Mouendo café. Ensemble Hugo F~ a4w-.Hazy °sterwald Sextet. Lisa. Trio Los Gauchos. Baby Sextet °°me home' Hazv home. Hazy Osterwald ay „omespie sonny Rollins Sonny Stltt Ray Bryant. Tom Bryant, Char ley Persip. Moonglow. The farmer's Daughter, Organ grinder's swing, Joe Newman Quartet met Shirley Scott. Isn t It romantic, Old devol moon McKusick Quintet met Art Far-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5