oede wil afwezig tan beide kanten Frankrijk was na toe aan paleisrevolutie IDSCH A DAGBLAD Miljoen gulden voor de hervormde zending probleem cler Palestijnse vluchtelingen 20 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD (Van een speciale verslaggever) Folke Bernadotte, de door de Ver. Naties aangewezen jelaar voor Palestina, werd op 17 september 1948 ver door Joodse terroristen. Kort voor zyn dood stelde hij pport samen, waarin hij wees op het recht van de Pales- vjuchtelingen om terug te keren. „Het zou", zo schreef fn schending van de meest elementaire rechtsprincipes de onschuldige slachtoffers van het conflict het recht itzegd naar hun huizen terug te keren". Verder zegt hij rapport: „De voorlopige regering van Israël heeft de jke verplichting het particuliere bezit aan de Arabische jrs terug te geven en hen schadeloos te stellen voor ei- imen die moedwillig zijn vernietigd". niet terug willen keren en voor het verlies of vernietiging van bezit. De verplichting daartoe rust op „de ver antwoordelijke regering of autoritei ten". Er bestaat geen twijfel over, dat hiermee de regering van Israël is be doeld. Dat blijkt uit de resolutie van 11 mei 1949 waarbij Israël werd toe gelaten tot de Ver. Naties. Daarin wordt verwezen naar verklaringen van Israël tegenover de Ver. Naties inzake het nakomen van de resolutie van 11 december 1948. De beloften zijn nooit uitgevoerd. Het onrecht aan de Palestijnse vluchtelingen is nooit goedgemaakt. Zelfs zonder stel selmatige agitatie kan zoiets door de jaren heen wrok en haat in stand houden. Wat ontbrak RECHT WERD OOIT GOED CEMAAKT uitspraken van de Ver. Na- terug op deze stelling. In jutóe vam 11 december 1948 e Ver. Naties vast, dat de ngen die naar hun huizen erugkeren en in vrede met [en willen leven daartoe op gst mogelijke tijdstip toe- moeten krijgen. Voorts deze resolutie vastgesteld deloosstelling moet worden voor het bezit van hen, die De goede wil om het probleem op te lossen is permanent afwezig ge- I weest: zowel bU de omliggende Ara bische staten als bij Israël. Slechts in Jordanië heeft mc.. - probeerd de Palestijnse vluchtelingen op de een of andere manier te inte greren in het eigen land. Dat moest ook wel. want een derde deel van de Jordaanse bevolking bestaat uit vluchtelingen. Bovendien zijn Juist in dat land de versohillen tussen de oorspronkelijke bewoners en de vluchtelingen het kleinst. Egypte sloot de vluchtelingen zonder meer op in kampen onder militair bestuur in de Gaza-sibrook. Juridisch en fei telijk bleven ze vreemdelingen. In Syrië en de Libanon was hun situatie niet beter. Ze werden gewan trouwd en dienden alleen als politiek agitatiemiddel. Voor de machtheb bers in deze landen vormden de re latief grote groep vluchtelingen een voortdurende bedreiging. In de Li banon zouden zij bij volledig burger schap zelfs in staat zijn om het wan kel evenwicht tussen christenen en moslims om te laten slaan ten voor dele van de moslims. Het gevolg was dat in dat land de vluchtelingen zelfs geen vergunningen kregen om buiten de kampen te werken. ADVERTENTIE EE OP VAKANTIE IEF te verzenden Frankeren met 20 ct. 3DSCH DAGBÏJVD gaat met U mee wanneet U deze bon itld aan ons toezendt. IDRES: J' ii «AAR ALLEEN, als U ONZE VOORSCHRIFTEN goed opvolgt. Haakt gebruik van de in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig illen en als brief (gefrankeerd met 20 ct. postzegel) inzenden, of ons bureau bezorgen. de eerste opzendlngsdag U moet ons Uw de Beneluxlanden f 0,40 per dag. posttoezending f 0,60 per dag. regelmatige ontvangst op de vakantieadressen, vooral in Zuid- iunnen wij niet instaan. No ïplaats- Kwartaal abonnee j doorhalen Maand wal Dlet van toepassing ls Post 1 wrging van ons blad in adresband ls POST abonnement. ANTIEADRES Te: dag van toezending: 'Ie dag van toezending: Sterke banden Soms lossen vluchteluigen-proble men zich zeif op. Met het prooieem van ae Palestijnse vluchtelingen is dat met gebeurd. De verdeling van de viucnceiingen over de vier aan grenzende AraoiSCiie slaien neeit ae onaernnge bana eeruer vemterict dan verzwakt. Pogingen om de vluchte lingen een nieuw bestaan te geven hebben daar incidenteel toe bijgedra gen. In hun ijver om het analfabe tisme op te heffen en een begin te maken met enige economische ont wikkeling van de viucnteiiiigen nerven ae Ver. Naties vele vluchte lingen tot onaerwyzer opseie.a. luaar zoais in veie samenlevingen werden ook hier juist de onderwijzers pro pagandisten in dit geval propa gandisten van de gedachte „terug naar Palestina". Zo werden genera ties nieuwe schoolkinderen geïndoc trineerd ze willen allemaal terug naai' het land waar alleen hun ouders geboren waren. Daarom ui i er nu 1,2 miljoen vluchtelingen, in plaats van 750.000 in iulo. uo.. ae kampen hadden de onderwijzers invloed. Ongehinderd door enige taal barrière, trokken de onderwijzers naar landen als Irak en Saoedi- Arabië om ook daar propaganda te maken. Het is dit jaar met de inkomsten van de hervormde zending niet slecht gegaan. De actie „Eten voor India", die nagenoeg samenviel met de traditionele pinksterinzameling van de ker ken, heeft geen nadelige gevolgen gehad, misschien zelfs wel stimulerend gewerkt. Ds. P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending, kon gisteravond in de generale synode van de Nederlands Her vormde Kerk in Driebergen meedelen, dat de eerste vijf maan den van dit jaar in Oegstgeest bijna één miljoen is binnenge komen, tegen ruim 6 ton in dezelfde periode in 1966. Niet meer olie uit Sowjet-Uie naar liet l esten De Russische minister van Buiten landse Handel Patolitsjew heeft de westelijke persberichten dat de Sow- jet-Unie tracht de Arabische oiie- markt in West-Eurcpa te verove ren, als verdichtsels van de hand ge wezen. Hij zei dat het doel van de berichten is twijfel te zaaien in de Arabische landen aan de oprecht heid van de vriensschap van de Sowjet-Unie. Patolitsjew zei dit in een interview met het Russische persbureau Nowosti. Hij ontkende met name dat de Sowjet-Unie olie heeft aangeboden aan Engeland en dat er al olie ge leverd is aan Israël. De min'ster sprak uitsluitend over olie in ver band met de stopzetting van de le veranties door Arabische landen. Hij maakte geen melding van de Rus sische pogingen om aardgas te ver kopen aan Frankrijk en Italië, een project dat Algerië met lede ogen aanziet, omdat het deze landen be schouwt als zijn eigen natuurlijke afzetgebied. BOTERMARKT 1 TEL. 01710—25036 Geld gestolen In de nacht van zondag op maan dag is er een bedrag van vijfendertig 'gulden ontvreemd uit de woning aan I de Gerelaan in Hazerswoude-dorp. De I daders hebben zich waarschijnlijk toegang tot de woning verschaft via I een tuimelraam. ADVERTENTIE Welles-jiietes De Ver. Naties hebben zich na 1949 niet meer bemoeid met het vluchtelingenvraagstuk. Het Ara- bisch-Israëlisohe meningsverschil over de vluchtelingen bereikte daardoor binnen de kortste keren het on vruchtbare welles-nietes-stadiumDe Arabische landen eisten de volledige terugkeer van alle vluchtelingen. Is raël weigerde de terugkeer van ook maar één vluchteling, ook van die gene die zich bij zijn in Israël ach tergebleven familieleden zou willen voegen. Volgens de officiële Israëli sche visie betekent het terughalen van de vluchtelingen het in huis ne men van een tijdbom. President Eskjol heeft dat een dezer dagen met zoveel woorden nog eens gezegd. Het enige waartoe Israël zich wel bereid heeft verklaard, is het verlenen van financiële steun bij de integratie van de vluchtelingen in de omliggende Arabische landen. Op 17 mei 1966 deed premier Esjkol aan Jordanië het voorstel hiertoe. Ook verklaarde Is raël zich toen bereid Jordanië toe gang te verlenen tot de Israëlische havens aan de Middellandse Zee. Het voorstel was een zwakke echo van het oude V.N.-plan om tussen de Joodse en de Arabische staat in Pa lestina (en Jordanië kan in sommige opzichten met deze Arabische staat vergeleken worden) een economische unie tot stand te brengen. Maar in de vorig jaar al totaal verknoeide sfeer werden de voorstellen zelfs nauwelijks gehoord. Joodse en Arabische intellectuelen in het voetspoor van Buber hebben daaruit de conclusie getrokken dat het tijd wordt zich te bezinnen op een andere verstandhouding tussen Arabieren en Joden. Het resultaat van hun streven was het vorig jaar gehouden „Buber me morial seminar for Jewish Arab un derstanding", waar de Israëlische houding tegenover de vluchtelingen als een element van wezenlijk be lang werd gezien voor de Arabisch- Joodse verstandhouding. De meeste deelnemers aan deze bijeenkomst waren van mening dat Israël aan de Palestijnse vluchtelingen een zelfbe schikkingsrecht moet toekennen en de gevolgen daaruit voor zijn reke ning dient te nemen In de eerste plaats zou moeten worden nagegaan welke vluchtelingen werkelijk willen terugkeren. Een der gelijk onderzoek zou kunnen uitwij zen dat de belangstelling minder groot is dan nu steeds van beide zij den wordt volgehouden. Ook zou moeten warden nagegaan hoeveel vluchtelingen Israël kan opvangen. Voor Israël gaat het in feite om meer of minder Arabieren niet om he lemaal geen Arabieren, want tien procent is nu al Arabisch. Verder zou moeten worden nagegaan welke com pensaties Israël kan betalen. Voor zover het land daartoe zelf niet ln staat is, zou het een beroep op an dere landen moeten kunnen doen. Dat is gerechtvaardigd, want het vluchtelingenvraagstuk is onder in ternational e verantwoordelijfcheid ontstaan. Zowel door een gedeeltelijke repa triëring als door compensatie zou de invloed van demagogen als Sjoekairy (tot voor de jongste oorlog de leider van het Palestijnse Bevrijdingsfront) afnemen. De spanning zou gebroken worden en een andere sfeer zou ont staan. De 111-jarige John Mosiep Tur. ner (Handsworth Road. Haringey, j Londen) sneed nog zelf zijn ver- j jaardagstaart aan, toen hij vori- ge week zijn geboortedag vierde. I insectendoder. Eén spuitbus voor aiSe kamers van uw huis. Integ Culturele ondervoeding A 1.1 .F. gegevens invullen. Israël is een Joodse staat. Taal, recht, bestuur zijn op Joodse leest geschoeid. De officiële regeringspoli- tiek is er op gericht het Joodse even wicht op de achtergebleven Arabie ren (tien procent van de bevolking) zo groot mogelijk te maken. De Ara bieren in Israël lijden aan culturele ondervoeding. Tot vorig jaar stonden ze onder een aparte militaire admi nistratie, ze vormen een geïsoleerde religieuze gemeenschap. Ze zijn eco nomisch kwetsbaar omdat ze de minst ontwikkelden zijn. De groeien de werkloosheid treft vooral hen. Het is vooral de onlangs overleden Joodse filosoof Martin Buber ge weest, die zich in dit probleem heeft verdiept. HO heeft zich gerealiseerd dat dit Israël minder exclusief Joods was dan het volgens de officiële po litiek leke. Cijfers ondersteunen dit standpunt. De huwelijksvruchtbaarheid is bij de Arabische inwoners groter dan bü de Joodse. Als de Joodse immigratie in het huidige tempo doorgaat, be staat desondanks in het jaar 2000 de totale bevolking voor 26 procent uit Arabieren, als de immigratie wegvalt (er ls een tendens ln die richting) zullen de Arabieren aan het eind van Maar het grote probleem blijft na tuurlijk de integratie van de vluch telingen, die niet) kunnen of willen terugkeren. De keuze gaat tussen de generatie of rehabilitatie. Oplossing is alleen mogelijk binnen het kader van een regionaal ontwikkelingsplan, waarbij vooral Jordanië aandacht zal moeten kragen. Dit land heeft een gematigd re gime. de ontwikkelingsgelden zijn er de afgelopen jaren niet vergooid. Het land heeft de meeste vluchte lingen en een economie die ontwik kelingsmogelijkheden heeft. Dat deze mogelijkheden het beste gerealiseerd kunnen worden in samenwerking met Israël is meer een voordeel dan een nadeel 'ontwikkeling van de Jor- daan-vallei. toerisme). Jordanië is het natuurlijke achterland van Is raël, Haifa en Tel Aviv zijn de na tuurlijke zeehavens van Jordanië. Mogelijkheden Hoewel het recente militaire con flict alle voorgaande pogingen tot een betere verstandhouding natuur lijk radicaal heeft vermalen, zijn er wel mogelijkheden, omdat nu ook dc invloed van Nasser op Jordanië sterk is verzwakt. De mogelijkheden kun nen echter alleen worden gebruikt als men zich bij een regeling niet alleen laat leiden door strategische overwegingen. Het gaat er niet om van Israël een fort te maken het gaat er wel om de vreedzame coëxis tentie ln het Midden-Oosten te be vorderen. Niet eens met De Gaulle inzake Israël rit. ripn zouden honderden Isra Bijna aftreden van defensie minister Het streven van president De Gaulle om neutraal te blijven in het conflict van het Midden-Oosten, heeft niet de instemming gehad van een aantal hoge politieke en militaire autoriteiten. Bericht werd. dat een groot aam tal hoge officieren na toe was aan revo lutie. Het heeft zelfs op een gegeven moment geen haar gescheeld of de minister van Defensie. Messmer, was afgetreden. Door zijn neutrale houding, zo werd gezegd, bevoordeelt Frankrijk de Ara- bische landen. Een der directe gevol gen van de neutraliteitspolitiek is, dat Israël zijn voornaamste leveran- cier van wapens verloren zag gaan, terwyl aan de andere kant de Sow jet-Unie en het overige oostblok de j Arabische landen omvangrijke mili taire steun hebben toegezegd voor de wederopbouw van hun strijdmachten, j Op twee gronden zouden hoge I Franse regeringsfunctionarissen zich 1 tegen de neutraliteitspolitiek verzet ten: le De gunst en de vriendschap van de Arabische landen onder hun hui dige leiders zouden slechts een wan kele en weinig inhoudsvolle zaak zijn. Het regime in de Ver. Arabische Re publiek bijvoorbeeld en in Syrië wordt gekarakteriseerd als extremis tisch en wisselvallig. En Algerije staat volgens sommigen voor een communistische revolutie. 2e Militair gesproken zou de beslis sing de wapenleveranties aan Israël stop te zetten de basis ontnemen aan het vaste Franse beleid wapens te le- j veren aan elk land dat dit wenst. Israëls luchtmacht bestaat uit Franse toestellen van het type Mirage en Mystère.. De Franse wapenindustrie j zou grote schade lijden indien De Gaulle's embargo gehandhaafd blijft. Reeds verscheidene weken voor de I oorlog in het Midden-Oosten uitbrak heeft er onenigheid geheerst in de boezem van het Franse kabinet over het beleid. Aan de vooravond van het conflict heeft Israël in Frankrijk nog enorme hoeveelheden wapens en uitrusting aangekocht. De Franse militaire steun aan Is raël ls in de afgelopen maanden aanzienlijk verder gegaan dan leve ranties van wapens en vliegtuigen alleen. In de achter ons liggende maan den zouden honderden Israëlische pl- loten in Frankrijk opgeleid zijn. In Parijs kon thans geen bevestiging i verkregen worden van deze p ens, gezien Frankrijks neutralit' ek van het laatste uur, maar r- leden hebben de Fransen ei en geheim van gemaakt, dat zeer nauw samenwerkten op militair ge bied met Israël. 1 En wat de Franse publieke opinie betreft van links tot rechts deze is vrijwel geheel op de hand van In Zweden wordt hard gewerkt aan de overschakeling van links op rechts verkeer, die op 3 sep tember a.s. van kracht zal wor den. In vele straten zijn al nieuwe verkeersborden aangebracht, zij het voorlopig nog afgedekt. In totaal moeten in Zweden 345.000 verkeersborden veranderd wor den

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7