Studentenflat in gebruik genomen Drie weken gevangenis voor Katwijker (44) die „medicijnen" verkocht r Terreur in Alkemade Internist wint kort geding Wat? De NSV1B alleen voor een man achter z'n bureau? Tentoonstelling handvaardigheid DINSDAG 20 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Voor de Leidse kantonrechter Evenals ruim een jaar geleden 7 juni 1966 vormde gisteren de zaak tegen een 44-jarige inwoner van Katwijk, zich noemende fabri kant van en handelaar in genees middelen, een opvallend contrast met alle andere zaken, die de kanton rechter. mr. W. de Koning, te be rechten kreeg. Evenals destijds was verdachte ten Leidse kantonrechter: herrieschoppers maken het daar veel te bont Een 24-jarige bloemistknecht, een 22-jarige timmerman, een 21-jarige timmerman en een 22-jarige grond werker allen uit Alkemade, moesten zich verantwoorden voor het feit, dat zij op een avond in december in Roe- lofarendsveen de openbare orde had den verstoord. Tijdens een dans avond in de zaal van het Parochie huis was een groep op een rel be luste ordeverstoorders, onder wie dit viertal in een kring op de dansvloer gaan zitten met het doel het dansen onmogelijk te maken. Na enige ma len door twee agenten te zijn ge sommeerd de zaal te verlaten, bleken de verdachten hieraan niet te wil len voldoen.» Twee verdachten gingen zelfs zover, dat zij een van de agen ten aanvielen, op de grond trokken en hem daarna schopten en met een schoen „bewerkten". Nadat de poli tieman zich had bevrijd wilde eerst genoemde verdachte nog eens met hem „op de vuist". Door enkele niet geïdentificeerde ordeverstoorders werd o.m. geschreeuwd: „Kom jon gens, wij gaan ze de strot afbijten". Slechts met behulp van de gummi stok konden de politiemannen ver dere molestaties voorkomen. De kantonrechter voegde hier nog aan toe, dat enkele knapen uit de groep het nog bonter hadden ge maakt zij gingen enkele dagen la ter gezamenlijk één van de agenten te lijf en straks zullen zij voor de Haagse politierechter moeten ver schijnen. De vier verdachten verzekerden de rechter beurtelings, dat niet zij maar anderen met de politie slaags waren geraakt. In een scherp' gesteld requisitoir wees de officier er met nadruk op, dat deze zaak niet op zichzelf stond, maar dat er in de gemeente Alke made de laatste tijd een ware ter reur wordt uitgeoefend door een groep knapen, die er kennelijk op uit zijn om in lokaliteiten de rust te verstoren. Als gevolg hiervan was de burgemeester van Alkemade al ge noodzaakt de dansvergunningeu in te trekken. Tegen twee eerstgenoemde ver dachten eiste de officier een onvoor waardelijke hechtenisstraf van drie weken en tegen twee laatstgenoem den dezelfde straf voor de tijd van één week. „Wat er ook gebeurt, wij krijgen nu eenmaal overal de schuid van", beklaagden verdachten zich unaniem tijdens hun laatste woord. Bewezen achtende, dat verdach ten zich wel degelijk aan de ten laste gelegde feiten hadden schuldig ge maakt, vonniste de kantonrechter met respectievelijk 2 weken en één week onvoorwaardelijke hechtenis straf. laste gelegd, dat hy ongeregistreerde verpakte „geneesmiddelen" had ver kocht, alle van eigen fabrikaat, waar onder een middel tegen „galblaas- aandoeningen" tegen een prijs van f 15,70 per flesje. Doordat een in woonster van Barneveld. die in sep tember j.l. een dergelijk flesje-met wondermiddel per postorder van ver dachte betrok, na gebruik van het middel ernstig ziek werd, begon de zaak tegen de Katwijker weer te rollen. De kantonrechter herinnerde eraan dat verdachte al enkele malen voor soortgelijke overtredingen van de wet op de geneesmiddelenhandel veroor deeld was, de laatste keer tot een geldboete van f 500 en een voorwaar delijke hechtenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. Tegen dit vonnis was verdachte destijds te vergeefs in hoger beroep en cassatie gegaan. Verdachte voerde in eerste instan tie tot zijn verdediging aan, dat hij de gewraakte leverantie niet in sep tember 1966, maar in mei 1966 had gedaan, nog voor zijn laatste veroor deling en het ingaan van de proef tijd. Voorts merkte hij op, dat klaag ster (die in deze zaak als „kroonge tuige" fungeerde) allergisch was voor bepaalde geneesmiddelen en zij niet zieker was geworden van het door hem verstrekte geneesmiddel. Zowel dit laatste als het feit. dat zij zich in de juiste maand van de leveran tie had vergist, had klaagster, aldus verdachte, achteraf schriftelijk toe gegeven. In zijn requisitoir legde de officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, de nadruk op het feit, dat verdachte ondanks zijn herhaalde belofte er mee op te zullen houden, was doorgegaan met de verkoop van zijn „geneesmidde len". Wat de juiste datum van de le verantie betreft kwam aan het licht, dat verdachte tijdens een bezoek aan klaagster kans had gezien haar te bewegen om achteraf schriftelijk te verklaren, zich in de datum te heb ben vergist. Zij zou dus niet in sep tember maar in mei het „geneesmid del" hebben ontvangen en inderdaad allergisch zijn voor bepaalde genees middelen. In een later geschreven door de griffier ter zitting voorge lezen brief betuigde klaagster echter haar spijt van haar „omme zwaai" en bevestigde zij nogmaals, dat de leverantie wel degelijk in sep tember j.l. in de proeftijd dus was geschied. „Wij hebben hleri, aldus de officier, „te maken met een man, die In tal van jaren niets anders heeft gedaan dan zich met ondeugdelijke middel tjes tegen allerhande kwalen ten koste van goedgelovigen te verrijken. Hij pleegde als het ware de ene op lichting na de andere, probeerde daarbij steeds op allerlei manieren door de mazen van de wet te glippen en hield al met al vele mensen van de dokter weg met alle gevolgen van dien". Gezien het feit, dat verdachte zich van de vorige veroordelingen kennelijk niets had aangetrokken en toch was doorgegaan met schade toe brengen aan de algemene volksge zondheid, achtte hij ditmaal een vrij heidsstraf op zijn plaats. Hij eiste een maand onvoorwaardelijke hechtenis straf In een uitvoerig pleidooi verklaar de verdachtes raadsman, dat hij slechts waarde hechtte aan de eerste verklaring van klaagster, waarin zij dus stelde, dat de leverantie in mei plaats vond. Hij verzekerde de kan tonrechter met nadruk, dat zijn cliënt na diens laatste veroordeling zijn geneesmiddelenproduktle en leveran tie had gestaakt en zich nu toelegde op het fabriceren van kosmetische artikelen. Hij vond het van de offi cier bijzonder „onelegant" zijn cliënt I een oplichter te noemen. „Een mil- Verdachte voerde hier nog aan toe, dat hij de volksgezondheid niet had geschaad en niet uit winstbejacht had gehandeld. „Voor geneesmidde len van dezelfde samenstelling als de mijne vragen officiële fabrikanten veel hogere prijzen dan ik", aldus verdachte. De kantonrechter was van oordeel, dat verdachte het ten laste gelegde wel degelijk in september had be gaan. Aan het feit, dat verdachte na de laatste veroordeling zijn bedrijf had opgegeven, hechtte hij geen ge loof en wel mede op grond van een recente brief van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, waarin wordt gerapporteerd, dat verdachte ook in oktober 1966 nog „geneesmiddelen" leverde en waaruit kan worden ge concludeerd, dat verdachte te zijner tijd wederom terecht zal moeten staan. De kantonrechter mening, dat ditmaal een vrijheids straf het juiste vonnis was. Het vonnis luidde een onvoorwaar delijke hechtenisstraf voor de tijd van drie weken. In Sassenheim heeft Jahn voor de derde maal in successie de mars wedstrijd gewonnen en is daarmee definitief winnaar van de wisselbe ker geworden. En de afbraak, van de Leidse binnenstad gaat verder Nadat in de afgelopen jaren al vele panden in de St. Jorissteeg en de Krauwelsteeg tussen Leven daal en Hogewoerd en in de Wa- tersteeg tussen Hogewoerd en Hooigracht onder slopershanden zijn gevallen in de naaste toe komst moet ook de in het ver lengde van de Hooigracht gelegen Pelikaanstraat er aan geloven is men dezer dagen begonnen met het afbreken van enkele percelen op de hoek van het Levendaal en de Oranjeboomstraat. Het zijn de panden Levendaal 43. 45, 45a en 47, die op het ogen blik, zoals de foto duidelijk laat zien, met de grond gelijk worden gemaakt. Ook deze afbraak is noodzakelijk in verband met de totstandkoming van de befaamde noord-zuid-verbinding. De foto is genomen vanaf de St. Barbara- meisjesschool aan het Levendaal. Rechts op de foto de tot puin ge slagen hoekpanden. links de Oranjeboomstraat, die uitmondt op de Geregracht, (Foto LD/Holvast) MULO-examens De volgende mulo-leeailingen heb ben het diploma A behaald: de da mes: M. H. Leeders, Voorschoten: J. A. Both, A. van Dam, T. J. Dor- repaail, Bodegraven; S. Broers, M. J. Groenewoud, M. C. Groenewoud, I Noordwij k; W. v. d. Gugten, Lisse; I E. T. Harteveld, J. N. Hoogstraten, j Noordwyk; D. Korteweg, Bodegraven: j *J. K. Visser, Leiden; W. G. Zeyler, Noordiwijlk; *M. Jansen, Leiderdorp; I *E. Koster, Zoeberwoude; H. M. Lan- sink, Leiderdorp; *C. Prins. Leider - I dorp; E. C. Verheyen, Leiden: "E. J. L. Vermey, Noordwijk; M. Smaal, Katwijk; C. Star, Valkenburg (Z.H.); J Y. M. Bruno, Voorschoten: J. van I Duivenboden, Oegstgeest*H. J. de Vries, Bodegraven: *W. Veldwijk, Leiden; J. Schouten, Leiden; "G. Görtz, Leiden; *G. H. Klinkhamer, I Leiden; *E. L. van dei- Vos, Leiden; I M. Versloot, Bodegraven. En de he- j ren: H. Mechelse, Leiden: W. Min- naard. Zoet-erwoudeP. Nix, J. L. R. van Oosten, Leiden; A. F. Riswik, Voorschoten; D. van der Waart van i Gulik. Leidschendam; D. J. Lut, Lei den; T. J. Metz, Q. C. Zweedijk, j Voorschoten; P. Nagtegaal, Leiden; D. J. Schut, W. P. v. Diepen, Noord wijk; H. R. M. Jenné, J. J. v. Leeu wen, Bodegraven; P. Zaalberg, Lei den; *J. T .Gijzenij, Leiderdorp; J. E. Verheyen, Leiden; J .Smittenaar, Katwijk; A. M. C. Anker, G. J. Burki, Voorschoten; R. J. Nieuwstraten. H. H. van der Plas, C. J. C. van Ra- I vensbergen, A. G. van Rijn,-Katwijk; j "C. Braamzeel, Leiden; *L. Veerman, Bodegraven. I De kandidaten bij wier namen een staat, behaalden tevens het Mid- j denstandsdiploma. Voor het examen Mulo B slaagde de heer J. van Erkel, Leiden. Experimentele jeugddienst In de hervormde kerk aan de Markt te Etten is een geslaagde experimen tele jeugddienst gehouden onder lei ding van ds. B. Blaauwendraad, her vormd predikant te Etten en Leur. Het experimenteel karakter van de dienst kwam vooral tot uitdrukking tijdens de preek. Daarbij mochten de aanwezigen met de dominee de batteren over het onderwerp „De één en de ander", een gesprek over de oecumene. Vele jongeren her vormden, gereformeerden en r. ka- tolieke en uit Willemsstad, Zun- dert, Klundert, Zevenbergen, Hooge Zwaluwe, Breda en Roosendaal woon den de dienst bij. Aan de dienst ging een gezamen lijke broodmaaltijd in het gemeente centrum „De Open Deur" vooraf. Vele jongeren maakten tijdens de preek van de gelegenheid gebruik om ds. Blaauwendraad te interrumperen. Er ontstond een bijzonder levendig gesprek over de oecumene, waarbij een grote openhartigheid werd gede monstreerd. De preek moest na 37 minuten onder protest van velen wor den afgesloten. De dienst was be legd door de Hervormd-gereformeer- de jeugddienst-commissie van Etten- Leur. Kardinaal Heenan in ziekenhuis Kardinaal Heenan, die van 11 tot 13 juli in Noordwijkerhout met sym posium van Europese bisschoppen zou bijwonen, is gisteren ter obser vatie in het St. Thomas, Ziekenhuis in Londen opgenomen. Ge vreesd wordt, dat de 62 jaar oude aartsbisschop van Westminster een virus infectie heeft. Het bestuur van het christelijk zie kenhuis Bethel te Delft dient zich te onthouden van alle activiteiten die de internist dr. P. Lopes Cardozo, wetenschappelijk hoofdambtenaal aan de Leidse Universiteit, zouden kunnen schaden in zijn internisten praktijk. Dit op straffe van een dwangsom van f 10.000 per dag tot een maximum van 250.000 gulden te betalen aan eiser. Deze uitspraak heeft de president van de Haagse rechtbank mr. G. Witsen Elias gedaan in het kort ge ding dat dr. Lopes Cardozo eind vo rig jaar tegen het ziekenhuisbestuur had aangespannen nadat hem ont slag was gezegd. Een commissie van drie deskundigen heeft de klachten van het bestuur onderzocht en de president van de rechtbank van ad vies gediend. Mr. Witsen Elias con formeerde zich in zijn uitspraak in grote lfjnen aan het rapport van de deskundigen. De moeilijkheden ontstonden in dertijd doordat volgens het bestuur enige huisartsen hadden geklaagd over het feit dat de internist vaak zo moeilijk bereikbaar is. Toen dr. Lopes Cardozo vorig jaar het kort geding aanspande en dit voor de eerste maal diende, was er echter een verklaring getekend door vrij wel alle huisartsen uit Delft en om geving dat de internist ook als hy in Leiden is, daar steeds bereikbaar is en zonodig onmiddellyk naar Delft komt. Tot kantonrechter - plaatsver vanger in het kanton Leiden is her benoemd mr. N. G. Geelkerken. Niet de heer H. A. M. F. Walen kamp is eigenaar van het zaterdag avond afgebrande pand „Allemans- geest" in Voorschoten, doch onze stadgenoot de heer J. C. G. Verhoe- R.-K. Vakschool voor Meisjes Geslaagd voor het staatsexamen le rares akte N XII: le Deel: G. Bies- haar, Amsterdam, E. Captijn, Haar lem. L. Doeswyk, Noordwykerhout; Gloerich, Enschede; M. de Goe de, N. van Gijn, Rotterdam; J. du Prie, M. van Steenbergen, S. Vlas veld, Leiden; A. Rolf, Badhoeve dorp; M. Straatman, Doorn; L. Teu- nissen, Nieuwkoop. 2e Deel: A. Beukelaar, Vught; M. van den Broek. Bussum; J. Hettin- ga, Leiden; Tr. Kors, Noordwijker hout; I. Kouwenhoven, Utrecht; M. Meijer, Voorschoten; M. de Vos, Nymegen; A. Wijkmans, Hillegom. Geslaagd voor het examen „Kin derverzorging in koloniehuizen" van de Centrale Raad voor Kinderuit zending: E. van der Aart, De Kaag; M. Adamse, Voorschoten; C. Berg man, Lisse; C. Blom, Nieuw Ven nep; H. Hoppezak, I. Janssens, Lei den; A. van Eeden, Noordwyker- hout; Th. Smeltink, Sassenheim; J. van Teylingen, M. Turk, E. Wys- man, Zoeterwoude. Afgewezen: 2. ADVERTENTIE Een moderne bank als de NMB kan u 52 weken per jaar van dienst zijn. Ook in die weken wanneer u uw bureau verwisseld hebt voor een bungalow aan zee. Met reis- cheques bijvoorbeeld of met peseta's, dinars, roebels of nieuwe Franse franken... De NMB geeft u 't gehele jaar door volledige service. Veel plezier. 0e bank waar ook zich thuisvoelt! Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1. Met het hijsen van de vlag LJ.A.-lustrum In het kader van de festiviteiten rond het twintigjarig be staan van de Leidse Jeugd Actie wordt van zaterdag 24 juni tot en met woensdag 28 juni a.s, in het gebouw Hogewoerd 57 (voorheen R.K. Bibliotheek) een tentoonstelling gehouden op het gebied van creatieve handvaardigheid. Er zijn inzendingen van diverse groeperingen van het jeugd werk in Leiden. De openingsuren zijn zaterdag van 3.30 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur, zondag van 3 tot 5 uur, maandag van 7 tot 9 uur, dinsdag van 7 tot 9 uur en woensdag van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Met het hijsen van de vlag open de mevrouw H. C. Dresden-Konijn, bestuurslid van de stichting Leidse Studentenhuisvesting, gisteravond officieel het flatgebouw „Rijn- en Schiekade". Onder de vele aanwe zigen, die hiervan getuige waren, be vonden zich de burgemeester van Leiden, mr. G. C, van der Willigen en de locoburgemeester en wethou der, de heer S. Menken. Op 12 augustus 1965 werd door de penningmeester van de stichting Leidse Studentenhuisvesting, drs. A. L. Demenint, de eerste paal /an de studentenflat geslagen. Na de ople vering van de flat op 6 maart j.l. konden al op 15 maart de eerste stu denten in de flat hun Intrede doen. Het gebouw, dat 9 verdiepingen telt .biedt plaats aan 166 studenten en aan een studenten-beheerdersecht paar, de heer en mevrouw Potjer. In het portiershuisje woont een twee de beheerdersechtpaar. Op iedere ver dieping is een gemeenschappeiyke zaal, waar op een gasstelletje wat gekookt kan worden en waar verder een yskast en televisietoestel aanwe zig zyn. Voorts heeft elke etage een badkamer met wastafels, douches en en kleding te drogen. De kelder is veranderd in een gemeenschappeiy ke bar. Mevrouw Dresden, die de flat opende, dankte allen, die hebben meegewerkt aan het gereedkomen van het gebouw. Zy wenste de beheerdersechtparen Potjer en Gevers en alle bewoners van deze flat, die door de studenten al is omgedoopt in „Het Hogerhuis veel succes in hun nieuwe woning. Na de officiële opening vond een rondleiding plaats door het gebouw, die werd besloten met een receptie voor bewoners bij het beheerders echtpaar Hanneke en Bert Potjer.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3