LEIDSCH DAGBLAD Kosigin weigert met Amerika's gesprek president i: Hoessein: Geen bewijs voor hulp aan Israel JAMIN iEban nam fel stelling tegen rede van Rus Felle ex-nazi-officier l) vol ger K i el mansegg? Benzine en olie duurder Werkgeverssamen met werknemers op straat Van Heyst schorst directeur Opgericht 1 maart 1860 plrecteur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DINSDAG 20 JUNI 1967 No. 31307 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21501 Alleen naar New York voor Algemene Vergadering (Van onze correspondent in Washington) Ij De Russische premier Kosigin heeft president W ohnson laten meedelen, dat hij geen uitnodiging an aanvaarden voor een ontmoeting met de Arae- 4 ikaanse leider. Het hezoek van Kosigin, is uitslui- end bedoeld om de Algemene Vergadering van de 'er. Naties bij te wonen, zo hebben de Russen aan Fashington te verstaan gegeven. Officieel betreurt fasliington deze beslissing zeer, maar blijft de eur open houden voor een latere ontmoeting tus- en Amerika's president en de Russische premier. Weggelopen uit de vergadering Volgens Der Spiegel Schnez voorgedragen Aan de Algemene Vergadering van >5 Ver. Naties heeft premier Kosigin in een ferme rede voorge- Israël te veroordelen wegens onmiddellijke onvoorwaar- ike terugtrekking van de Israëli- troepen te bevelen en te eisen de Israëliërs schadevergoeding m Egypte, Syrië en Jorda- Daarmee gaf de Russische pre- let ware een negatief ant- t president Johnson. Een voordat de Assemblee bij een - stelde deze in een door radio televisie uitgezonden speech voor aftocht van Israëls troepen uit buurstaten te koppelen aan een redesregeling, waarbij Israëls recht op bestaan zou worden erkend, een rechtvaardige regeling voor de Pa lestijnse vluchtelingen wordt getrof fen, vrije scheepvaart door interna tionale waterwegen wordt gewaar borgd en aan de bewapeningswedloop paal en perk wordt gesteld. Daarvoor zou de politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van alle be trokken staten als basis moeten wor den genomen. van Sowjet-Unie Israels minister van Buitenlandse Zaken Eban antwoordde op zijn beurt in de Assemblee weer Kosigin met een lange en vaak briljante rede, waarin Rusland eenzijdige pro-Ara bische politiek van de afgelopen ja ren aan de kaak werd gesteld, aan de Arabieren hun agressieve uitlatin gen voor werden gehouden en een beroep op de Ver. Naties werd ge daan Israëls onafhankelijk zoeken naar vrede en veiligheid (lees: via directe contacten met de Arabische staten) te respecteren. De enige oorzaak voor de crisis noemde Eban het met geweld be strijden van Israëls recht op vrede, veiligheid, soeverieiniteit, economische ontwikkeling en maritieme vrijheid. Dit is de ware bron van de in het Midden-Oosten woedende spanning. De Sowjet-Unie heeft daarin een droeve en schokkende rol gespeeld. De verantwoordelijkheid drukt, dan ook zwaar op haar. Eban laakte de wapenleveranties door Moskou aan de Arabische landen, die ten doel hadden Israël te vernietigen. Indien deze wedloop een feit is ,dan zullen wij er aan meedoen, aldus Eban, en wij zijn vastbesloten hem niet te ver liezen. Indien de regering van de Sowjet-Unie haar vriendschap over de landen van het Midden-Oosten gelijkelijk had verdeeld, indien zij zich had onthouden van het uitbui ten van rassentegenstellingen en spanningen ten dienste van de doel stellingen van haar eigen politiek, dan zou de crisis welke ons hier thans bijeenhoudt, niet zijn voorge komen. De Israëlische minister achtte de Sowjet-Unie, die zoveel boter op haar hoofd heeft, in geen enkel op zicht de natie, welke als reohter kan optreden. Zo zou het kunnen ziin Onder vreedzame omstandigheden, zo ging Eban voort, zouden er ver- i bindingen kunnen worden geopend j tussen Israël en de Arabische lan den, waardoor leven, denken en han- 1 del in het Midden-Oosten aanzienlijk zou worden gestimuleerd. Wat als een i wig wordt beschreven, zou een brug kunnen zijn, waarby de minister spe ciaal dacht aan Jordanië, dat nu afgesneden van de zee in een vre delievende verstandhouding zijn goe deren in alle vrijheid zou kunnen in- en uitvoeren via de Israëlische ha- Tijdens de rede van de Israëliër stond Kosigin op en verliet demon stratief de zittingszaal. Hij werd op de voet gevolgd door minister Gro- miko. De overige Russische afgevaar digden met Federenko aan het hoofd bleven echter zitten. Vervolg op pag. 2 (Van onze correspondent in Bonn) Als opvolger van de in april vol gend jaar aftredende NAVO-opper- bevelhebber voor midden-Eurc- pa, Graf Von Kielmansegg, zou door minister van Defensie Schroder de Bundeswehrgeneraal Schnez worden voorgedragen. Aldus meldt het weekblad Der Spiegel". Het blad voegt er een le vensbeschrijving van de NAVO-kan- didaat aan toe, die voor Schnez nog aanzienlijk grotere moeilijkhe den voorspelt, dat Von Kielmansegg bij de westeiyke bondgenoten rond zijn benoeming als NAVO-opperbe- velhebber ontmoette. WEERBERICHT annacht regen Het KNMI in De Bilt verwacht to heden- tot morgenavond: aan- tokelijk zwaar bewolkt met regen, i hoofdzaak gedurende de nacht, torgen overdag nu en dan opklarin- Matige tot krachtige zuidwes- ïlijke wind. Iets lagere middagtem- traturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 21 JUNI Ëop: 4.19 uur; onder: 21.04 uur. in op: 21.07 uur; onder: 3.02 uur. gwater te Katwyk te 1.59 en L31 u.; laagwater te 10.10 en 22.42 u. J H nummer bestaat uit 14 paginia's Jordaanse koning niet achter Egyptische beschuldiging Bouwvakvakantie 1968 Naar het bestuur van de stichting centraal orgaan voor de bouwnijver heid (COB) mededeelt, is dat voor 1968 als vakantieperiode voor bouw- nüverheid aangewezen de periode 15 juli tot en met 26 juli 1 Het overleg van de oliemaatschap pijen met het ministerie van Econo mische Zaken heeft er toe geleid, dat met ingang van vandaag de verkoop prijzen van een aantal olieprodukten is verhoogd. Autobenzine (super en gewoon) alsmede tweetaktbrandstof is 1 cent per liter duurder. Gasolie/huisbrandolie 1 en 2/dun- ne stookolie 1 cent per liter. 9 Petroleum voor verlichtings- en verwarmingsdoeleinden/tractor- petroleum 1 cent per liter. 9 Stookolie (alle viscositeiten) f5 - per 1.000 liter/resp. kg.. Geen prijsverhoging werd toege staan voor autogasolie .gebruikt door het wegverkeer. De minister heeft zich met boven staande prijsverhogingen kunnen ver enigen op grond van de gewijzigde omstandigheden als gevolg van het conflict in het Midden-Oosten, zoals stijgende vrachtkosten als resul taat van hogere vrachttarieven langere vaarroutes en ling op produktiegebieden ruwe aardolie hogere aankoopprijzen gelden. (Van een speeiale verslaggever) „Er zijn geen afdoende bewijzen, dat Amerikaanse en Britse vliegtuigen Israël hebben geholpen in de oorlog. De Jordaanse radar was niet bij maehte de vliegtuigen te herkennen of na te gaan waar zij vandaan kwamen". Met deze woorden zwakte Koning Hoessein van Jordanië de Egyptische beschuldiging af van Ame rikaanse en Britse tussenkomst in de oorlog tussen Israël en de Arabische staten. Hij meer achter. Koning Hoessein zei verder dat hij geen bepaald land wilde beschul digen, maar dat hij graag precies wilde weten wat er tijdens de strijd gebeurde. „Het aantal vliegtuigen da. door Israël werd gebruikt, overtroi onze verwachtingen en inlichtin gen over de sterkte van de Israëlische luchtmacht". Met zijn zware, donkere stem voeg de de vorst eraan toe: .Indien het Israël alleen was, dan willen wy dit graag weten, maar wij willen ook weten of Israël gesteund werd c^oor andere landen". Persconferentie Vergezeld van zijn broer en troon opvolger Kroonprins Hassan, pre mier Jumaa en minister van infor matie Salah Aboe Zaid ontving tlóes- sein gisterochtend een aantal jour nalisten in het Basman-paleis in Amman. In dit door Israëlische pro jectielen beschadigde paleis, gaf de vorst gedurende vijftig minu en zijn visie op de gebeurtenissen van dé af gelopen dagen. Hoessein zei veraer, dat «en rap port over de eerste uren van de Jor- daans-Israëlische strijd naar de Jor daanse vertegenwoordiging in d^ Vei. Naties is gezonden 2n dat dt rap port openbaar gemaakt zal worden voor ieder onderzoek, dat propec\ uit te vinden of Amerikanen er. Britten Israël hebben geholpen of niet. „Sommige waarnemingen tot dat onze radar werd vernietigd ge ven ons de indruk dat waar wij t$- nië de betrekkingen met de Ver. Staten en Engeland niet verbrak na de beschuldigingen dat deze 'anden Israël hadden geholpen. De Jordaanse koning zei voorts, dat de westelijke oever van de Jordaan „een belangrijk deel van Jordanië en van ons vaderland uitmaakt, even als Jordanië deel uitmaakt van de Arabische wereld". Op een vraag of hij zou instem men met een federatie met Israël antwoordde de Koning, dat er op het ogenblik geen sprake is van aanvaarden of niet aanvaarden Vreselijke slag I Hoessein zei, dat de oorlog voor StOIld er niet Jordanië „een vreselijke slag was geweest, „een tragedie die moeilijk te vatten is". „We zijn gebroken. ïaar onze geest is ongebroken", zo besloot hy. J oor behoud Belgische textieli nd ustrie (Van onze Brusselse correspondent) Na 127 jaar zijn gisteren in Gent voor het eerst werkgevers en werk nemers uit de textielindustrie samen op straat gekomen om de Belgische regering te bewegen tot het nemen van maatregelen tot behoud van de textielindustrie. Op initiatief van de vakbonden en van de werkgeversorganisatie hebben ongeveer 15.000 mannen en vrouwen in het centrum van Gent gedemon streerd. Tijdens die meeting op een van de oude pleinen is gezegd dat patroons en werknemers zich bliiven verzetten tegen verdere sluiting van bedrijven, tegen hetgeen men noemt de oneerlijke concurrentie van voer uit de oosterse landen en tegen de steun aan ondernemingen ide niet meer rendabel zijn. In 1840 toen ook werkgevers er werknemers samen de straat opgin gen gold de betoging de Engelse concurrentie. Sedert <ic jongste we reldoorlog werden in Gent en omge ving alleen al 63 textielondernemin gen gesloten. Grootste zorg Een van zijn grootste zorgen de Arabische eenheid. „Ik doe mijn uitei'ste best dat de hoogstp .'eiders van de Arabische wereld elk j,r zui len ontmoeten en ik hoop dat cUi zal resulteren in een nieuwe Ara- sche politiek. De koning wilde van het Arabisch- Israëlische conflict uitdrukkelijk geen conflict tussen het Oosten het Westen maken. Hij zou zee> j schokt zijn als dat gebeurde. „De Arabische natie moet haar eigen po litiek voeren. Ze verwelkomt alle steun van buitenaf voor deze joli- tiek". De koning weigerde antwoorc. te geven op een vraag waarom T^rda- Een 26-jarige beroepschauffeur ramde vannacht met zijn oude auto een paal op de Cornelis Le lylaan, in Amsterdam West. De wagen schoot naar links, ramde daar een hek langs de midden berm, dat over 6 meter werd ver nield, en schoot uiteindelijk eer voetgangerstunneltje in. De naa. drank ruikende bestuurder werd met o.a. twee gebroken ribben naar een ziekenhuis vervoerd. Hij is xjei verzekerd s De nu 55-jarige generaal Albert Schnez wordt in een oorlogsdocu mentatie van de schrijver Kunrat Freiherr von Hammerstein- Equord afgeschilderd als een „150 procenti- ge nazi". Dit boek Spahtrupp ge heten - is overigens in alle Bundes- wehrbibliotheken te krijgen: het verscheen in 1953. De auteur de zoon van een van Hitiers toenmali ge chefs van de legerleiding. 0 Vervolg op pag. 2 (Van onze Haagse correspondent) Drs. J. F. Geense is geschorst in zfjn functie als directeur van het grote Haagse metaalbedrijf Van Heyst N.V. Tegen vrijdag is een de finitieve beslissing van de directie te verwachten over een eventueel ont slag. Een directielid noemde vanmorgen de berichten in een ochtendblad, als zou de heer Geense zijn ontslagen „voorbarig". Redenen voor de schor sing zijn niet bekend gemaakt. De in het ochtendblad genoemde „geldver- spillende liefhebberijen" in een tijd dat wegens bezuiniging tientallen ar beiders zijn ontslagen, zouden niets uitstaande hebben met de schorsing. De heer Geense weigert ieder com mentaar. De schorsing van de heer Geense is gistermiddag in het bedryf bekendgemaakt. Broertje en zusje in Frankrijk vermoord In Frankrijk heerst ontzetting over een moord op een elfjarig meis je en haar tienjarig broertje, ge pleegd in het departement van de Hisne. De ontzielde lichamen van de kinderen werden in een bos by Cha teau-Thierry gevonden: het meisje was gewurgd nadat zy was aange rand, het jongetje was door verstik king om het leven gebracht. Een zware verdenking rust op een landbouwer, die de kinderen nog le vend had gezien; de politie heeft hem in voorlopige hechtenis geno men. De vader van de beide kinderen had juist ontslag gekregen als landarbeider. Hy had het meisje en de jongen meegenomen op weg naar nieuw werk in een fabriek. Onderweg had hy ze gezegd, dat hy even een boodschap moest doen in een boerderij. Toen hy terug kwam, waren de kleinen verdwenen. ADVERTENTIE (9uc/ Uit het Leidsch Dagblad van 21 juni 1867: Wij kunnen met zeker heid melden, dat, niettegen staande het bekende besluit van den Haagschen gemeen teraad, de heeren De Veer c.s. toch volstrekt niet hun plan opgegeven hebben, om Leiden van eene duinwater leiding te voorzien. De Maatschappij der Ne- derlandsche letterkunde, al hier ter stede gevestigd, viert heden haar eeuwfeest. De vergadering werd bijgewoond door 103 leden. Na afloop der vergadering vereenigden de leden zich aan een vriend- schappelijken maaltijd op Zomerzorg.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1